بافت یقه گردباز از بالا

19

سلام به عزیزان علاقمند به بافتنی.

همانطور که می دانید وقتی لباس را از بالا یعنی از سمت گردن به سمت پایین می بافید،بازی پشت و جلو یقه یکسان است.مثل شکل زیر

حالا اگر بخواهید جلوی یقه بازتر باشد  مثل شکل پایین،باید چکار کنید.

خوب در بافت از بالا اگر بخواهید یقه کشباف داشته باشد،ابتدا کشباف را تااندازه دلخواه می بافید.وسپس باید دانه ها را تقسیم کنید.این روش بافت را قبلا آموزش داده ایم.

واگر بخواهید بعدا یقه ببافید ،دو رج ساده می بافید و دانه ها را تقسیم می کنید.

خوب حالا بعد از یقه می خواهید بافت را شروع کنید.

وقتی دانه ها را تقسیم کردید،دانه های قسمت آستین را به ۴ قسمت تقسیم می کنیدو علامت می گذارید.(روی بافتنی)

مثلا در شکل زیر که تعداد دانه های آستین ۱۲ عدد است به ۴ قسمت ۳ تایی تقسیم شده.

در بافت معمولی ،شما تمام دانه ها را در میل گرد قرارداده و از اول تا آخر دانه ها را می بافید.یعنی از سر رج شروع می کنید و تا آخر رج می بافید سپس کار را برمی گردانید و پشت کار را به همین ترتیب می بافید.

اما در این مدل شما باید وقتی به وسط پشت رسیدید(نقطه شروع) دانه ها را ببافید تا به اولین علامت روی آستین برسید(نقطه ۱).اینجا دیگر بافت را ادامه نمی دهید بلکه برمی گردید به سمت نقطه ای که شروع کردید. بافت را ادامه می دهید تا به نقطه اول آستین سمت راست می رسید.(نقطه ۲)

دو باره برمی گردید تا نقطه ۳ را می بافید و برمی گردید تا نقطه ۴ را می بافید.

اگر همانطور که در بالا گفته شد ،بخش آستین را تقسیم کرده باشید،تا نقطه ۶ می بافید و زمانی که برگشتید همه دانه ها را کامل می بافید.

البته بعضی مواقع خصوصا در لباسهای زنانه که می خواهن یقه کمی بازتر باشد،دو قسمت از دانه های جلو را هم علامت گذاشته و به همین ترتیب می بافند.مثل شکل زیر.

اما برای لباس مردانه یا کودک فقط دانه های آستین را تقسیم بندی می کنند.مثل شکل زیر. به رنگ و جهت فلشها دقت کنید.

وقتی به این ترتیب ببافید،جلوی لباس کمتر از پشت بافته می شود وزمانی که لباس را می پوشید ،یقه جلو بازتر است.

وقتی از سرشانه لباس را تامی کنید این تفاوت در گردی یقه مشخص می شود.

در شکل زیر همان نکته ای که در بالا گفته شد می بینید .یعنی بخش جلو هم شامل تقسیم بندی شده و کمی یقه بازتر است.لبه کار هم یک کشباف کوتاه و ظریف دارد.

نکته مهم:

درزمان رفت و برگشت نیمه ،یک فاصله ای بین دانه های رج قبل و رج بعد ایجاد می شود مثل اینکه شما در بافت یک پله  پایین آمده اید،برای اینکه این فاصله بافت شما را خراب نکند باید زمانی که به دانه های جدید تقسم شده می رسید،اینکار را انجام دهید:

ابتدا یک دانه از میل سمت راست را به میل سمت چپ بدهید.سپس نخ را از روی آن رد کنید و به پشت ببرید و بعد دانه را به میل راست برگردانید و بافت را شروع کنید.فلش نشان دهنده نخی است که از پشت دانه ردشده و دانه به میل راست برگردانده شده.

در اینصورت لباس یکدست و تمیز بافته می شود.

در لباس مردانه عموما لبه کشباف را دولا می کنند.

موفق باشید.

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۹ دیدگاه

 1. Avatar

  خسته نباشین
  من چطوری میتونم تو اینترنت یا واتساپ به کلیه آموزش هاتون دسترسی پیدا کنم

  • مدیر سایت

   عزیزم ما یک پیج اینستاگرام داریم با همین آدرس که بیشتر ،فیلمها را در آنجا برای عزیزان می گذاریم.
   honarbazaar@

 2. Avatar

  سلام وقت بخیر ببخشید من منتظرم که کلیپ بفرستید توی اینستا خیلی وقتا خدمتتون پیام دادم برای یقه گرد از بالاکه اون قسمت که بعد از تقسیم بندی هست رو که توضیح دادید توی سایت بلدم فقط بعد که اون قسمت بافت رفت و برگشت تموم شد باید کلا دانه ها بافته بشه اونو نمیدونم چجوریه چون قسمت پشت چندرج بافته شده و قسمت جلو بافته نشده اون قسمت رو چجوری کامل میبافین و اینکه فرمودید یقه گرد جلو بسته از بالا پشت بافت نداره هم توضیح بدید توی کلیپ یا همین سایت ولی توروخدا لطف کنید اون قسمت رو یه کلیپ توی اینستا بذارین ممنون از لطفتون عزیزم.

 3. Avatar

  سلام وقت بخیر عزیزم میشه لطف کنید یه کلیپ از یقه گرد که توضیح دادید بذارید از اونجا به بعد که تقسیمات انجام شد لطف کنید حرکت رفت و برگشت پشت یقه را انجام بدید و همچنین یکی دو رج بعدش که گردی بطور کامل همه دانه ها بافته میشوند فیلم بگیرید و بذارید توی سایت یا هرجای که خودتون اعلام کردید ممنون میشم منتظر پاسخگوییتون هستم

 4. Avatar

  سلام وقت بخیر عزیزم میشه یه کلیپ بذارید برای مدل یقه گرد از بالا وقتی تقسیمات انجام شد از اینجا به بعدش رو توضیح بدید بیزحمت توی کلیپ و اینکه اون رفت و برگشت پشت یقه که انجام شد یه دو ردیف بعدشم لطف کنید توضیح بدید و توی کلیپ باشه حتما ممنون میشم من منتظر پاسخگوییتونم و بفرمایید که کجا میذارین کلیپ رو

 5. Avatar

  سلام وقت بخیر عزیزم میشه یه کلیپ بذارید برای مدل یقه گرد جلو بسته از بالا وقتی تقسیمات انجام شد از اینجا به بعدش رو توضیح بدید بیزحمت توی کلیپ و اینکه اون رفت و برگشت پشت یقه که انجام شد یه دو ردیف بعدشم لطف کنید توضیح بدید و توی کلیپ باشه حتما ممنون میشم من منتظر پاسخگوییتونم و بفرمایید که کجا میذارین کلیپ رو

 6. Avatar

  اگه ممکنه یه فیلم کوتاه توی پیج اینستاتون یا تلگرام لطف کنید بذارید من اون تقسیمات رو بخوبی انجام میدم فقط برای بسته شدن گردی بافت که تمیز و بدون ایجاد سوراخ بافته بشه نمیدونم چیکار کنم چون توی حالت رفت و برگشت پشت کار یک دانه همیشه بدون بافت توی میل میگیرم که ابتدا و انتهای کار مشخص باشه این قسمت رو نمیدونم چیکار کنم ده بار بافتم و شکافتم خسته شدم و اعصابم خرد شد متاسفانه من منتظر پاسخ یا یه فیلم کوتاه در این مورد هستم اگه لطف کنید بگید من کجا میتونم این فیلم آموزش را ببینم ؟چون توی اینستا هم نبود متاسفانه

 7. Avatar

  سلام ممنون از پاسخگوییتون در بافت بدون درز یعنی کلا پشت بافت نداریم؟ همه رو بافته میشه؟؟ و همینجوری دور میزنیم؟؟ من منظورم اون دانه ایی هست که وقتی یه دور کامل میزنم باید مجدد برگردم پشت بافت را ببافم اولین دانه را توی میل میگیرم بعد دوباره همه دانه های پشت را رو میبافم
  و میرسم به همون دانه اول اینجا رو نمیدونم چیکار کنم همون دانه اول رو دوباره ببافم و بگیرم توی میل و یه دانه ی بعدش؟ که گردی بافتم تمیز و مرتب باشه

  • مدیر سایت

   بله شما باید نشان گذاری را با یک حلقه یا تکه نخ انجام دهید و همه دانه ها باید بافته شود.

 8. Avatar

  با سلام.
  خوشحالم که این سایت رو پیدا کردم ،چون میخواستم پلیور برای خودم ببافم و یه ماهی بود که برای شروعش دو دل بودم و ذهنم مشغول بود.
  ممنون از شما که خوب توضیح دادین،البته اگه فیلم آموزشی هم داشتیم ،عالی میشد.
  بازم ممنون،به کمک خدا و به لطف شما شروع میکنم.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم خوشجالم که تونستیم کمکی بکنیم .چشم اگر بتونیم فیلم هم براتون خواهیم گذاشت.

 9. Avatar

  سلام ببخشید وقتتون بخیر اگه ممکنه زودتر جواب منو بدین من تمام مراحل را انجام دادم وقتی میخوایم دور بزنیم و همینجوری گرد ببافم یه فاصله برای من ایجاد میشه و وقتی دور میزنم توی میل دور گرد میبافم بعد باید برگردم و لین دانه اول که نشانه هست و آخرین دانه یه سوراخ ایجاد میشا چیکار کنم این سوراخ توی بافت نیوفته ؟؟ وقتی بافت از رو هست به همین ترتیب میبافم تا برسم به همان دانه که نقطه شروع بوده حالا باید برگردم و پشت لباس رو ببافم اینجوری یه فاصله بین نقطه شروع و آخرین دانه میوفته خواهشا بگین چیکار کنم و چجوری ببافم که این فاصله ایجاد نشه

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم اگریقه گرد را بسته و بدون درز ببافید ،وقتی سیم میل را می کشید تا بتوانید ببافید ،اگر سیم کوتاه باشد ،نخ زیاد کشیده می شود و کمی فاصله ایجاد می شود.
   اما اگر منظور شما همان سوراخی است که در اثر رفت و برگشت از نیمه بافت ایجاد می شود ،توضیح دادم که باید وقتی می خواهید برگردید برای اینکه سوراخ و فاصله ایجاد نشود باید دانه اول میل سمت راست را به میل سمت چپ بدهید سپس نخ را از روی دانه رد کنید و به پشت بافت ببرید و بکشید بعد دوباره دانه را به میل سمت راست برگردانید و شروع به بافت دانه های میل سمت چپ کنید. این کار را باید در هر رفت و برگشت نیمه انجام دهید تا سوراخ ایجاد نشود.

 10. Avatar

  سلام عزیزم خسته نباشید و خدا قوت ممنون از آموزش یقه گرد باز از بالا خیلی خیلی لطف کردین دست گلتون درد نکنه من یه سوال داشتم وقتی توی میل دور گرد تقسیم ها انجام شد و اون مراحل رو انجام دادم زمانیکه همه ۶نقطه بصورت کامل بافته شد بعد که تمام دانه ها رو بافتم فاصله یا سوراخی ایجاد نمیشه؟؟ دربافت توی میل دور گرد وقتی دور میزنم و میخوام پشت کار را ببافم دوباره به قسمت جلوی کار میرسم و باید اون یک دانه رو بگیرم که همینجور دور بخوره و درز ایجاد نشه اون یک دانه،دانه تقسیم من هست برای شروع مجدد و برگردیم قسمت روی کار اون دانه رو چجوری ببافم که تمیز دربیاد چون برای من یه حالت پیچ میوفته متاسفانه چیکار کنم که اون دونه که مربوط تقسیم هست پیچ نیوفته؟

  • مدیر سایت

   در بافت بدون درز چون دانه ها رفت و برگشت بافته نمی شود حالت پیچ پیدا می کند پس شما باید پیچ دانه ها را قبل از بافت باز کنید یعنی دانه را از میل درآورید و بون پیچ وارد میل کنید.
   البته افراد حرفه ای اینکار را بدون درآوردن دانه از میل انجام می دهند. انشالله اگر فرصت شود ،فیلم آنرا خواهم گذاشت.

ارسال نظر