چگونه یقه گرد ببافیم؟

13

سلام به علاقمندان به بافتنی

یکی از یقه هایی که کاربرد زیادی در بافتنی دارد،یقه گرد است .در لباسهایی که از بالا به پایین بافته می شوند(از یقه) و لباسهایی که از پایین به بالا بافته می شوند، می توان یقه گرد بافت.

لباس از بالا یعنی از یقه را قبلا آموزش داده ایم.حالا می خواهیم یقه گرد را در لباس جلوبسته که از پایین بافته میشود،آموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

بازی یقه به خود شما بستگی دارد .معمولا دو سوم ارتفاع حلقه را که بافتید،یقه را باز میکنید.(یقه گرد با بازی معمولی)

بنابراین وقتی به قسمتی از بافت رسیدید که می خواهید یقه را گرد کرده و ببافید،به این ترتیب عمل کنید.

طریقه بافت یقه گرد:

مرحله اول:

ابتدا تعداد دانه ها را نصف کنید.مثلا تعداد دانه های شما ۹۰ تا است .نصف آن می شود ۴۵ تا .

۱) از ابتدای رج شروع کرده و ۴۰ دانه را ببافید و ۵ دانه را نبافته در میل نگه دارید.برگردید و رج پشت را ببافید.

۳) از ابتدای رج شروع کنید و ۳۶ دانه را ببافید و ۴ دانه را نبافته در میل نگه دارید. تا اینجا ۹ دانه در میل دارید.رج پشت را ببافید.

نکته :در صورتی که بخواهید می توانید این دانه های نبافته را در یک نخ یامیل جداگانه یا سنجاق قفلی نگه دارید.

۵) از ابتدای رج شروع به بافت کنید و در انتها ۳ دانه را نبافته نگه دارید و رج پشت را ببافید.

۷) از ابتدای رج شروع به بافت کنید و در انتها ۲ دانه را نبافته نگه دارید و رج پشت را ببافید.

۹) از ابتدای رج ببافید و در انتها ۱ دانه را نبافته نگه دارید و رج پشت را ببافید.

در رجهای ۱۵،۱۳،۱۱ هم یک دانه را در انتها نگه دارید.

به این ترتیب شما در یک سمت،۵-۴-۳-۲-۱-۱-۱-۱ دانه را نبافتید البته می توانید تعداد دانه های یکی را تا ۵ یا ۶ دانه هم نگه دارید.

نکته:اگر حلقه آستین شما هنوز به اندازه لازم نرسیده می توانید ۳ سانت ببافید و سپس سرشانه را کور کنید یا دانه های یکی را یک رج در میان کم کنید تا ارتفاع حلقه آستین بیشتر شود.

سپس به سرشانه که رسیدید،در ۲یا ۳ مرحله سرشانه را کور کنید.یک دانه آخر را که لبه یقه است در میل نگه دارید.

تا اینجا شما نصف یقه را بافته اید و باید نصفه دوم را هم دقیقا مثل نیمه اول ببافید و دانه های یقه را نگه دارید.

نکته:در روش دیگر شما می توانید دانه ها را کور کنید و در آخر دوباره از لبه یقه دانه بگیرید .

وقتی بافت شما کامل شد و پشت لباس را هم بافتید ،همه دانه ها را در میل قرار داده و کشباف می بافید.

نکته:درپشت لباس شما باید دیرتر یقه را باز کنید.به همین خاطر باید تعداد دانه های سرشانه جلو را در نظر بگیریدو درقسمت پشت همان تعداد را از دو طرف بافت کم کنید.تعداد دانه هایی که در وسط می ماند ،می توانید یک باره کور کنید یا در میل نگه دارید و چند رج ببافید تا به حد سرشانه جلو برسید،مثل شکل زیر

یا می توانید مثل یقه جلو به مرور کم کنید.به این خاطر باید تعداد دانه های اولیه را در وسط بیشتر در نظر بگیریدتا زودتر به انتهای کار برسید مثلا اگر تعداد دانه های اولیه یقه جلو ،۱۰ دانه است برای پشت باید ۲۰ تا ۲۵ دانه در نظر بگیرید و بعد ۴- ۳- ۲- ۱ کم کنید تا گرد شود.تقریبا مثل شکل زیر.

نکته:اگر خواستید یقه گودتر شود ،تعداد دانه های یکی را بیشتر در میل نگه داریدمثلا به جای ۴ تا یکی ،۵ یا ۶ تا یکی نگه دارید یا کور کنید.. اگر خواستیدیقه پهن تر شودبه تعداد دانه هایی که اول کم می کنید،اضافه کنید.مثلا به جای ۵ تادانه ، ۶ یا ۷ تا دانه در وسط نگه داریدیا کور کنید.

برای بچه ها تعداد دانه هایی که اول نگه می داری کمتر باشد مثلا ۴-۳-۲-۱-۱-۱

در شکل زیر یک نمونه بافت را می بینید البته در این نمونه دانه ها کور شده.به یقه جلو و پشت توجه کنید.

در نمونه زیر دانه ها در میل نگه داشته شده.قسمت جلوی لباس.

مرحله دوم:

در این مرحله بایددانه هارا که نگه داشته ایم ،هم قسمت جلو و هم پشت را در میل گرد قرار داده و کشباف ببافیم.

از دانه های یک سمت سرشانه شروع می کنیم و همه دانه ها را در میل می گیریم تا دوباره به همان سرشانه برسیم .از همانجا یک نخ به پشت کار گره بزنید و شروع به بافت یک زیر و یک رو کنید.(اگر گرد بافی بلد باشید می توانید یقه را بدون درز ببافید)

نکته مهم:بین دانه هایی که در میل نگه داشته بودید فاصله هایی افتاده (چون یک رج می بافید و در رج بعد دوباره دانه نگه می دارید) شما باید این فاصله ها را با گرفتن دانه ی اضافه پر کنید.

برای اینکار وقتی به جایی که فاصله افتاده رسیدید ،از بین دو دانه یک نخ بگیرید و روی میل قرار دهید و طوری ببافید که سوراخ نیفتد.

برای یقه گرد ۳ سانتی اگر بخواهید دولا کنید ،۷ سانت ببافید و سپس شل کور کنید و به پشت برگردانده و لبه یقه را طوری که جمع نشود بدوزید .اگر جمع شود از سر پایین نمی رود و تنگ می شود.

برای یقه اسکی ۱۲ سانت ببافید.

برای یقه معمولی هم به اندازه دلخواه ببافید و کور کنید.

اگر بخواهید پشت و جلو یقه گرد باز باشد هردو را از یکجا شروع کنید و به یک اندازه دانه کم کنید.

در نمونه زیر چون مدل بافت طوری است که لبه ها جمع نمی شود ،دور یقه را کشباف نبافته.

در مدل زیر ،دور یقه را نبافته بلکه از یک روش دوخت و قلاب بافی برای زیباترشدن یقه استفاده کرده.

شما می توانید دور یقه را قلاب بافی کنید.

موفق باشید.

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۳ دیدگاه

  • مدیر سایت

   یعنی وقتی دانه ها را کور کردید و لباس را کامل بافتید ،حالا برای اینکه یقه کامل شود ،از دور یقه دانه می گیریم و دانه های گرفته شده را کشباف یا رکن می بافیم.
   به زودی فیلم آنرا در اینستا گرام می گزارم
   honarbazaar@

 1. Avatar

  سلام وقتتون بخیر انشاالله که خداوند عمر با عزت و سلامتی بهتون عطا کنه ممنون از اینکه وقت میگذارید و پاسخگوی ما هستید اگه لطف کنید گودی یقه جلو را زودتر آموزش دهید ممنونتون میشم چون میخوام شروع کنم به بافت پلیور یقه گرد از بالا در میل دور گرد منتظر پاسخ و آموزش خوبتون هستم و اینکه آموزشش را کدام قسمت میگذارید اعلام کنید ممنون از شما خدا اجرتان بدهد.

 2. Avatar

  سلام ممنون بابت توضیحات مفیدتون برای بزرگسال معمولا چندتا دانه سر میندازن یه قاعده ایی داشت یادمه یه جا توی یه جدول نوشته شده بود برای بچه ها مثلا فلان تعداد دانه و همینطور تا بزرگسال اگه شما میدونید که معمول دانه سرانداختن برای بزرگسال سایز لارج مثلا چندتاست لطف کنید تقریبی بگین ممنون میشم من تقریبا ۱۱۰تا دانه سرانداختم واینکه فرمودین گودی یقه کم است گودی یقه رو چطوری بیشتر کنم چون من میخوام یقه گرد بدون درز از بالا ببافم توی میل دورگرد ممنون میشم راهنمایی کنید عزیزم

 3. Avatar

  سلام عزیزم خدا قوت برای بافت پلیور یقه گرد توی میل دورگرد البته از بالا برای آقایان سایز لارج چه تعداد دانه سر بندازم و اینکه تعداد دانه های عقب و جلو برابره یا نه عقب باید بیشتر باشه؟ اگه بیشتره چندتا بیشتر؟ من یکبار بافتم کامل وقتی میپوشید یکمی توی یقه پیله می افتاد و یه حالت کیست ایجاد میشد علت چیه؟ و چطور رفع ایراد کنم؟ پیشاپیش از پاسخگویی شما کمال تشکر را دارم

  • مدیر سایت

   من نمی توانم به شما تعداد بدهم.اصولا تعداد دانه های جلو را ۵ تا۱۰ دانه بیشتر می گیرند و اگر یقه کیست می خوره احتمالا گودی یقه کم است یعنی باید زودتر و بیشتر گودی یقه را شروع کنید
   می توانید از یک لباس آماده که سایز فرد است به عنوان الگو استفاده کنید

   • Avatar

    ببخشید شرمنده یه سوال دیگه هم که داشتم اینه که یه جا من مطالعه کردم نوشته بود تعداد دانه عقب بیشتر از جلو باشه شما که استاد اینکار هستید بگین دقیقا من چجوری وقتی میخوام توی میل دورگرد دانه سر بندازم و از بالا بدون درز پلیور ببافم زودتر و بیشتر گردی یقه رو شروع کنم فکر کنم اینکار برای از پایین بافتن هست نه از بالا چون بافت من از بالا شروع میشه و بعد که به زیر بغل رسید فقط یه درز میخوره

    • مدیر سایت

     سلام اگر بخواهید از بالا ببافید به طور معمول گودی یقه در پشت و جلو یکسان است مگر اینکه بلد باشید گودی یقه جلو را بیشتر کنید .اگر انشالله عمری باشه این را آموزش خواهیم داد.

 4. Avatar

  سلام ممنون خیلی خوب بود. یک سوال: اینکه دانه های دور یقه را کور کنیم و بعدا دوباره دانه بگیریم و یا آنها را کور نکنیم و از همان دانه ها برای بافت یقه استفاده کنیم کدامیک تمیزتر و زیباتر میشه؟

ارسال نظر