دامن پایه به روش مولر

17

آموزش ۲۳ از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام دخترا

سلام آقاییون ( آخه راستشو بخواهید تازه متوجه شدم بسیاری از آقاییون هم دارن آموزشهای ما را دنبال می کنند 🙂 )

خلاصه سلام به همه همراهان عزیزم که با همه بدقولی های من بازم آموزشهای منو پیگیری می کنید و منو با پیام های پرمهر و انرژی بخشتون شرمنده می کنید.

قبل از آموزش امروز می خواهم همتونو به پیج اینستاگرامم دعوت کنم چون قراره اونجا اتفاقات هیجان انگیزی بیفته، فعلا چیز بیشتری درباره اش نمیگم و پیشنهاد میکنم خودتون بیایید و ببینید!

آیدی پیج خیاطی من reihan_sewing@ هست و منتظر همراهی تک تک شما عشقا در مدرسه خیاطی مجازیم هستم.

درضمن اگر به هنرهای دیگه هم علاقه دارید پیج اینستاگرام هنربازار با آیدی Honarbazaar@ پذیرای حضور پرمهرتونه.

خب برویم سراغ آموزش امروز که میدونم خیلی وقته منتظرشید:

طریقه رسم الگوی دامن:

این دامنی که امروز میخواهم یادتون بدم محصول مشترک متد مولر آلمانی و متد ABM آمریکایی است. البته سهم متد ABM توی این الگو یکی دو درصد بیشتر نیست.

یعنی چی؟

یعنی من بعد از یاد گرفتن متد ABM دیدم جای ساسون جلوی دامن در این متد خیلی بهتر و منطقی تره و وقتی قصد داریم کت دامن بدوزیم برای اینکه برش روی کت با ساسون های دامن در یک امتداد قرار بگیرند صددرصد باید از این روش استفاده بشود تا نتیجه کار زیبا و حرفه ای دربیاید.

پس بدانید و آگاه باشید که این الگو یه کوچولو با الگوی مولر فرق داره و این تفاوت تجربه خودم بوده 🙂

برای رسم الگوی دامن نیاز به اندازه های زیر داریم که چهار موردی که به رنگ نارنجی هستند به آموزش اندازه گیری لینک شدن و کافیه روشون کلیک کنید تا آموزششو ببینید:

۱) دور کمر دامن

این دور کمر با دور کمر در بالاتنه یک فرق خیلی مهم دارد. اولا محل اندازه گیری آن در افراد مختلف متفاوته و جایی میشود که فرد عادت دارد کمر دامن یا شلوارش را قرار دهد. پس شما هم دورتادور بدن در همانجایی را اندازه بزنید که الان کمر دامن یا شلوار فرد قرار گرفته. ثانیا در اندازه گیری کمر دامن نباید هیچ آزادی ای اعمال کنید و باید کاملا کیپ اندازه بگیرید.

۲) دور باسن

۳) قد باسن

۴) قد دامن

۵) فاصله دو سینه

بعد از اینکه اندازه ها گرفته شد برای رسم دامن، ابتدا باید یک کادر متشکل از خط کمر، خط باسن و خط قد دامن رسم شود.

پس ابتدا خطی عمودی در کنار برگه رسم می کنیم (که خط وسط جلو یا CF نام دارد) (این خط میتواند همان لبه کاغذتان باشد) و یک نقطه در ابتدای آن را نقطه ۱ می نامیم (سعی کنید نقطه ۱ از لبه بالای کاغذ شما حدود ۲ سانت فاصله داشته باشد، خط افقی رسم شده از نقطه ۱ خط کمر نامیده می شود).

سپس از نقطه ۱ به اندازه هایی که در ادامه می گوییم پایین آمده و نقاط ۲، ۳ را علامت می زنیم و از این نقاط خطوطی افقی رسم می کنیم.

خط باسن: ۱ به ۲ ) قد باسن (از نقطه ۱ به اندازه قد باسن پایین می آییم و نقطه ۲ بدست می آید سپس خطی افقی در این نقطه رسم می کنیم)

خط قد دامن: ۱ به ۳) قد دامن (از نقطه ۱ به اندازه قد دامن پایین می آییم و نقطه ۳ بدست می آید سپس خطی افقی در این نقطه رسم می کنیم)

۲ به ۴ = ۱ به ۵ = ۳ به ۶ ) نصف دور باسن بعلاوه ۱ تا ۲ سانتی متر (مقدار ۱ سانت برای افراد با اندام نرمال یا پارچه های نازک و مقدار ۲ سانت برای افراد چاق یا پارچه های ضخیم)

نقاط ۵ و ۴ و ۶ را به هم وصل کرده که همان خط وسط پشت یا CB نامیده می شود.

۲ به ۷ = ۱ به ۹ = ۳ به ۸) برابر نصف ۲ به ۴ از نقطه ۲ جلو آمده و نقطه ۷ را علامت زده و خطی عمودی از این نقطه رسم می کنیم تا نقاط ۸ و ۹ نیز بدست آید.

۹ به ۱۰) برابر ۱ سانت

۱ به ۱۱) از نقطه ۱ به اندازه نصف دور کمر بعلاوه ۱ سانت جلو آمده و نقطه ۱۱ را علامت می زنیم.

توجه : مقدار فاصله ۵ به ۱۱ اضافات کمر یا اختلاف کمر و باسن می باشد که در ادامه خواهیم گفت به صورت فرورفتگی پهلوها و پنس در جلو و پشت دامن منتقل می شود.

۱۰ به ۱۲) مقدار ۵ به ۱۱ تقسیم بر ۴ بعلاوه ۰/۵ سانت

۱۰ به ۱۳) مقدار ۵ به ۱۱ تقسیم بر ۴ منهای ۰/۵ سانت

۷ به ۱۴) برابر ۴ الی ۵ سانت (بستگی به میزان برجستگی شکم فرد)

نقاط ۱۲ و ۱۳ را با هلال مختصری به نقاط ۱ و ۵ و ۱۴ وصل می کنیم. جهت هلال ها در تصویر زیر مشخص شده است.

۱ به ۱۵) نصف فاصله دو سینه

پنس جلو در نقطه ۱۵ :

عرض پنس : از نقطه ۱۵ به اندازه ۲ الی ۳ سانت به سمت راست علامت می زنیم.

بلندی پنس : از وسط عرض پنس نقطه چینی به بلندی ۱۰ تا ۱۲ سانت با توجه به قد باسن فرد رسم می کنیم و نقاط دو طرف پنس را به این ارتفاع وصل می کنیم.

انحنای پنس : اگر فرد شکم برجسته نداشته باشد خطوط پنس بدون انحنا و صاف باید رسم شود و چنانچه فرد شکم برجسته داشته باشد انحنای پنس رو به داخل آن خواهد بود.

۵ به ۱۶) به اندازه ۱ الی ۲ سانتی متر

۴ به ۱۷) به اندازه ۴ الی ۵ سانت (بستگی به میزان برجستگی باسن فرد)

نقاط ۱۶ و ۱۷ با انحنای رو به بیرون به هم وصل می شود.

۱۶ به ۱۸) نصف اندازه ۱۳ به ۱۶

پنس پشت در نقطه ۱۸ :

عرض پنس : عرض پنس پشت برابر نصف ۵ به ۱۱ منهای مجموع اندازه ۵ به ۱۶ و عرض پنس جلو می باشد. نصف این مقدار را در سمت راست نقطه ۱۸ و نصف دیگر را در سمت چپ نقطه ۱۸ علامت می زنیم.

بلندی پنس : از نقطه ۱۸ نقطه چینی به بلندی ۱۲ تا ۱۴ سانت با توجه به قد باسن فرد رسم می کنیم و نقاط دو طرف پنس را به این ارتفاع وصل می کنیم.

انحنای پنس : برای همه افراد انحنای پنس رو به داخل است مگر معدود افرادی که اصلا برجستگی باسن ندارند که باید خطوط پنس بدون انحنا و صاف رسم شود.

توجه مهم:

در تصویر بالا نتیجه نهایی الگوی اولیه دامن تنگ ساده را مشاهده میکنید. قسمت جلو و پشت دامن مشخص شده که باید از خطوط ۱۲-۱۴-۷-۸ و ۱۳-۱۴-۷-۸ از هم جدا شود.

این الگو، دامن پایه در متد مولر نام دارد ولی اگر به همین شکل اولیه و بدون هیچ تغییری آن را بدوزیم، یک دامن تنگ ساده خواهیم داشت که همه ما خانم ها یکی دوتا ازین دامن ها با بلندی های مختلف در کمد لباسهایمان داریم (قد ۴۰ ، ۶۰ و ۹۰ این دامن ها بسیار متداول و پرکاربرد است).

در این دامن، معمولا خط CF روی دولای بسته پارچه و خط CB روی دولای باز قرار می گیرد و به خط ۱۶-۱۷-۴ زیپ دوخته می شود. گاهی هم زیپ در پهلو قرار می گیرد و هر دوخط CF و CB روی دولای بسته قرار داده می شوند.

این دامن می تواند به صورت کمر سرخود یا با کمری دوخته شود.

درصورتی که بخواهید برای دامنتان کمری بدوزید باید بلندی کمری را از قد دامن کم کنید.

ان شاالله یک پست برای این دو نوع کمر دامن قرار خواهم داد.

طبق قرار همیشگیمون اگر این آموزش برایتان مفید بود سه صلوات برای سلامتی آقا امام زمان هدیه بفرمایید. ممنون

اگر آموزش قبلی را ندیدید روی دکمه زیر کلیک کنید:

خب دوستای خوبم اگر احیانا حس میکنید که نیاز به توضیحات بیشتر دارید یا آموزش با فیلم را ترجیح می دهید حتما یک سری به بخش “حرفه ای شو” بزنید، فقط با یک کلیک روی دکمه زیر:

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم.

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 در واتس اپ پیام دهید. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید.

گفتگو۱۷ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام، طاعاتتون قبول ان شاالله
  خسته نباشید
  موقع کشیدن الگوی دامن به مشکلی برخوردم…
  فرمودید برای دامن کمری، اندازه ی کمری رو باید از قد دامن کم کنیم،
  حالا سوالم اینه که اگر دور کمر در دامن جایی باشد که فرد معمولا کمری شلوارش را قرار میدهد، برای دامن کمری دار( با کمری پهن، مثلا ۱۰ سانت)دور کمر را باید ۱۰ سانت پایین تر از جایی که کمری شلوار فرد است اندازه بزنیم؟( امیدوارم درست منظورم رو رسونده باشم 😐)
  با مثال: قد دامن۹۴( از جایی که میخوام کمری دامنم باشد تا قد دلخواه)
  اندازه کمری: ۱۰
  دور کمر دامن: میخوام کمر دامن دقیقا جای دور کمر در اندازه بالاتنه قرار گیرد..

  و این که من خیلی وقت پیش از قسمت انتقال پنس سوالی پرسیدم و جوابی دریافت نکردم)
  میشه حذف ساسون ها برای دوخت شومیز با متد مولر رو هم آموزش بدید
  و این که چطور بر اساس کشش پارچه الگوی پارچه های کشی رو رسم کنیم…
  بازم ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. وقتی کمری پهن است دیگه بخشی از دامن محسوب میشه. دامن بدون کمر رو رسم کنید و ۱۰ سانت بالای اونو به عنوان کمر برش بزنید.
   در متد مولر حذف کامل انجام نمیشه و حداقل یک پنس کونفو باقی میمونه
   الگوی کشی متفاوته

 2. Avatar

  سلام عزیزم شلوار و یقه ها رو هم آموزش بدید خواهش میکنم من فقط با آموزش شما میفهمم :'(

 3. Avatar

  سلام واقعا ممنونم بابت آموزش های خوبتون خدا ان شاءالله خیرتون بده در این دنیا و آن دنیا!!! من واقعا از آموزشهاتون چیزای خیلی زیادی یاد میگیرم پیچ اینستاتونم دنبال کردم. یه درخواستی که دارم اینه که میشه درباره انواع متدهای رسم الگو و اینکه چه مزایا و معایبی دارن هم یک پست بذارید؟!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. همراهی شما باعث افتخارمونه
   بله در فکرش هستم حتما در پیج خیاطیمون reihan_sewing@ به شکل فیلم و صوتی یا روی سایت یه پست میذارم

 4. Avatar

  سلام استاد. تشکر بسیار بابت آموزش عالیتون. ببخشید من حدود یکماه قبل یه سوال پرسیدم (در قسمت برش و دوخت ۳). ولی هنوز جواب ندادید. سوالم این بود که آیا میشه برای دوخت مانتو ریون جلو باز (با دکمه خور) از لایی پرشین برای سجافش استفاده کرد؟ ممنون میشم جواب بدین.🌹

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. من همه سوالاتو جواب دادم شاید سوال شما جا افتاده یا ثبت نشده بازم چک میکنم
   معمولا برای لباسهای ریون دکمه خور نمیذارن چون این پارچه ریزش داره و خوب نمی ایسته، لباسهای ریون یا جلو بسته هستند یا جلو باز بدون هیچی، یا نهایتا با بندینک یا کمربند بسته میشن

 5. Avatar

  سلام خسته نباشین بخاطر زحماتتون ممنون ببخشین چندتا سوال داشتم
  اینکه چه لباسهایی رو با چه متدهایی باید دوخت که زیباتر بشن مثلا شومیز.مانتو.شلوارو…؟
  چه متدی کمترین خطا رو داره ومیشه با اون کار کرد که نیاز به پرو لباس نداشته باشه؟
  🌹🌹🌹

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. هر متدی برای نوعی لباس نتیجه بهتری میدهد یا ساده تر به نتیجه میرسد. مثلا برای شومیز متد ایتالیایی و برای کت دامن متد مولر و برای لباس شب ABM مناسبند. هرچند با هر سه این متدها میشود همه نوع لباسی دوخت،مثلا کسی اگر مولر را عالی بلد باشد هر لباسی را با کمترین پرو میتواند بدوزد ولی رسیدن به مرحله عالی بلد بودن تلاش و ممارست میخواهد.

 6. Avatar

  سلام مدیر مرسی از کار خوبی که میکنی تشکر.
  یه سوال داشتم میخواستم بدونم این ازادی ها یا تو کار کش کسر کردنا رو چطور باید انجام بدیم.اخه فقط الگوی پایه کافی نیستش.ممنون ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. ممنونم.
   معمولا این مقادیر بیشتر تجربیه ولی در متد مولر برای آزادیها جدول داریم که در آموزش بالاتنه آوردم. درمورد کش هم بستگی به کشش پارچه داره. از دو سانت کم کردن از اندازه های عرضی تا کلا یک سایز کوچکتر دوختن لباس متغیره

 7. Avatar

  سلام و وقت بخیر. من حدودا یک سال هست که با صفحه خوبتون آشنا شدم و از آموزش خیاطی تون واقعا ممنونم. همچنان منتظرم که بقیه یقه هامثل انگلیسی و.. رو آموزش بدهید.برای آموزش شلوار هم خیلی وقت پیش خدمتتون پیام دادم گفته بودیدآموزش خواهید داد.بیصبرانه منتظر آموزش های عالی و کامل تون هستم.براتون آرزوی سلامتی و تندرستی دارم.از اینکه انقدر خوب و کامل اینگونه وقت میگذارید بینهایت سپاسگزارم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. همراهیتون باعث افتخار ماست. تمام تلاشمونو میکنیم.

ارسال نظر