بافت ژاکت زنانه دو میل

13

دوستان آموزش یک ژاکت زنانه را خواسته بودند.در این پست یک ژاکت بسیار ساده با اندازه های کامل آموزش داده ایم برای عزیزانی که تازه کار هستند انشالله در پستهای بعدی ژاکتهای مدل دار را آموزش خواهیم داد.این اندازه ها برای سایز ۳۸ تا ۴۰ است در صورت نیاز پست طریقه محاسبه دانه ها  را ببینید.

وسایل مورد نیاز:

 • کلاف صدگرمی ۴ عدد
 • میل شماره ۴/۵ یا ۵
 • دگمه ۱ عدد

بافتهای مورد نیاز:

 

مراحل بافت:

جلو:

۹۰ دانه سر بیاندازید.و ۱۰ سانت کشباف یکی از زیر یکی از رو ببافید.

بعد از بافتن کشباف ،یک رج را به طور کامل از زیر ببافید و رج برگشت را کامل از رو ببافید.

در این مرحله برای اینکه جلوی ژاکت باز شود ،باید تعداد دانه ها را تقسیم بر ۲ کنیم یعنی ۹۰ را تقسیم بر ۲ کرده ،۴۵ دانه را در یک میل قرار داده و ۴۵ دانه دیگر را در نخ یا میل دوم نگه می داریم.

توجه :برای اینکه لبه جلوی لباس لوله نشود باید ۴ دانه را رکن ببافید.

از سر رج شروع به بافت کنید و ۴۵ دانه را از زیر ببافید . در رج برگشت ۴ دانه را از زیر ببافید( رکن) و بقیه دانه ها یعنی ۴۱ دانه را از رو ببافید.

توجه: جلوی ژاکت یک حالت هلالی دارد. برای اینکه به این شکل بافته شود ،یک رج در میان قبل از سجاف یک دانه کم کنید یعنی ۲ تا یکی کنید.تا بلندی بافت به ۳۱ سانتی متربرسد.

سپس از اینجا به بعد ،یک رج در میان ۱ دانه قبل از سجاف اضافه کنید(ژوته) بافت را تا ۱۶ سانت ادامه دهید.

سپس ۴ سانت به صورت کشباف یکی زیر و یکی رو ببافید.در این مرحله همه دانه ها را کور کنید.

سمت دیگر جلو را هم عینا به همین شکل ببافید.

قسمت پشت:

۸۰ دانه سر بیاندازید.

۱۰ سانت کشباف یکی زیر،یکی رو و سپس ۵۶ سانت ساده بافی کنید یعنی یک رج از زیر و یک رج از رو

۴ سانت آخر را کشباف یکی زیر و یکی رو ببافید و کور کنید.

نکته: در سمت راست لباس در قسمت کشباف ۴ سانتی یقه ، یک جادکمه باز کنید.

آستین ها:

۶۰ دانه سر انداخته و همه را از زیر ببافید.این بافت باید ۴۳ سانت ادامه یابد ولی چون بالای آستین کم کم تنگتر می شود باید هر یک رج در میان ،۲ دانه از ابتدای بافت و انتهای بافت ،کم شود(کور کنید) تا تعداد دانه ها به ۴۰ دانه برسد.در انتهای کار همه دانه ها را کور کنید.

آستین بعدی را هم به همین ترتیب ببافید و در آخر همه تکه ها را به هم بدوزید.

توجه: آستینهای این لباس در پایین ،گشاد است و کشباف ندارد.در بالا حلقه آستین ندارد.

برای سرشانه ۱۰ سانت در نظر بگیرید یعنی ۱۰ سانت از سرشانه جلو و پشت را به هم بدوزید و بقیه را برای یقه آزاد بگذارید.

توجه:اگر خواستید لبه آستین کشباف باشد به اندازه دور مچ دانه سر بیاندازید و بعد از کشباف ۱۰ دانه در کل بافت اضافه کنید.

نکته:اگر خواستید لباس کاملا جلوباز باشد و دکمه بخورد،از اول تعداد دانه های جلو را تقسیم بر ۲ کنید و + ۶ تا ۸ دانه برای لبه جلوی لباس (که رکن بافته شود) و تا بالا هر ۱۰ سانت در طرف راست تکه جلو جادکمه باز کنید.از بعد کشباف هم دانه ای را کم یا زیاد نکنید.

۹۰تقسیم بر ۲=۴۵ +۶=۵۱ دانه برای هر طرف جلو

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۳ دیدگاه

 1. Avatar

  درود وقتتون بخیر،ممنونم از آموزش روونتون،میشه بافت پاپوش برای بزرگترا هم آموزش بدید؟؟؟من تازه شروع کردم یاد گرفتن بافتنی و همش هم اینترنتی،شما بهترین آموزش و توضیحات و دارین،منتها اینجارو هم نفهمیدم که وقتی دانه ها نصف کردیم اول یه طرف ببافیم بعد طرفی که سر میل ول کردیم؟؟؟

  • مدیر سایت

   چشم بافت پاپوش هم خواهیم گذاشت.
   وقتی دانه ها را نصف کردید باید نصف دانه ها را در یک میل دیگر یا نخ نگه دارید .نصف اول را که تا بالا بافتید و تمام شد،نصف دوم را در میل قرار داده ،نخ را به اولین دانه گره زده و بافت را مثل نیمه اول تا بالا می بافید و تمام می کنید.

 2. Avatar

  سلام من میخوام یه سویشرت جلو باز ببافم ولی نمیدونم دقیقا چند تا دونه برای بزرگسال باید سر بندازم ، ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. Avatar

  سلام. اگه امکانش هست بافت جلیقه بزرگسال از یقه رو توضیح بدین. منظورم تعداد دونه های مورد نیاز برای هر قسمت هس. ممنون.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم .اصولا جلیقه را از پایین می بافند و برای تعداد دانه ها عوامل زیادی دخالت دارد مثل ضخامت نخ و بافنده و میل .پس ما باید با توجه به سایز فرد دانه ها را سر بگیریم
   مثلا اگرکاموا از نظر ضخامت متوسط است و روی لیبل کاموا شماره میل را ۴٫۵ تا ۶ درج کرده ،هر ۲ دانه ۱ سانت می شود پس از پهلوی راست تا چپ فرد را اندازه بگیرید و اندازه را ضزبدر ۲ کنید مثلا اگر ۴۵ سانت است ضربدر ۲ می شود ۹۰ پس ۹۰ دانه برای جلیقه جلو بسته سر بیاندازید.اگر نخ نازک بود ۱۰ تا به تعداد دانه ها اضافه کنید.اگر نخ کلفت بود یعنی شماره میل ۶ به بالا ،باید ۱۰ تا کمتر سر بیاندازید.

 4. Avatar

  سلام و درود
  ممنون از سایت خوبتون
  لطفا یقه هفت را هم آموزش بدین. یعنی الگوی کم کردن دانه‌ها در یقه هفت به چه صورته؟

  • مدیر سایت

   سلام حتما عزیزم .تو همین روزا منتظر آموزش یقه هفت باشید. انشالله به شرط حیات و سلامت.

 5. Avatar

  باسلام ممنون از آموزش خوبتون
  میخواستم بدونم برای بافت بزرگسال مثلا برای پسرم که ۱۴ساله هست هم میشه از بالا یعنی از یقه مثل مدل بچگانه بافت یانه؟باتشکر

 6. Avatar

  سلام میشه ی کم بیشتر توضیح بدین یعنی در هر مرحله توضیح مفصل بدین برا مدل های بعدی بازم ممنون من دنبال آموزش ژاکت زنونه ساده بودم جلو باز

ارسال نظر