سرهمی کلاهدار با پیچ گیس بافت

40

سلام به دوستان عزیز سایت هنربازار. فصل پاییز و زمستان اقبال خانمها به بافتنی بیشتر از فصلهای دیگر است به همین دلیل درخواستهای زیادی برای انواع بافتنی به ما رسیده که یکی از آنها که بسیار مورد توجه و درخواست عزیزان است، سرهمی کودک است.

امروز می خواهیم یک سرهمی بسیار زیبا را که مناسب بچه های ۲ تا ۶ ماهه (بسته به سایز و وزن کودک،کمی بیشتر یا کمتر) است آموزش دهیم. من که خود عاشق این سرهمی هستم و از بافت آن بسیار لذت بردم.

وسایل مورد نیاز:

 • ۴ کلاف کاموا مخصوص کودک
 • میل گرد شماره ۳
 • ۴ تا ۶ دانه دکمه
 • متر و سوزن بزرگ

بافتهای مورد نیاز: 

خوب من الگوی این کار را برای شما قرار می دهم که هم تعداد دانه ها در آن مشخص شده و هم اندازه به سانتی متر. با کلیک روی عکس می توانید آنرا بزرگتر ببینید.

در قسمت بالای الگو، الگوی کلاه و آستین را می بینید.

برای عزیزانی که به بافت آشنا هستند، این الگو گویا و کافی است ولی برای عزیزان مبتدی مراحل بافت را توضیح می دهیم.

مراحل بافت:

۱) بافت از پایین شلوار یعنی مچ یک پا شروع می شود. (ابتدا داریم یک پاچه شلوار را می بافیم)

۴۵ دانه سر انداخته و کشباف یکی زیر، یکی رو، تا ارتفاع ۷ سانت ببافید.

۲) در آخرین رج کشباف، ۵ دانه به بافت اضافه کنید که تعداد دانه ها می شود ۵۰ دانه. مثلا می توانید بعد از هر ۸ دانه یک ژته بیاندازید. دقت کنید در رج برگشت هنگام بافت ژته ها، باید یک پیچ به دانه بدهید تا جای ژته سوراخ ایجاد نشود.

وسط این ۵۰ دانه، خط تای پاچه شلوار محسوب می شود یعنی نصف آن جلوی پاچه شلوار و نصف آن پشت پاچه شلوار است و پیچ باید در نصفه ی جلو بیفتد. پس نصف بافت را که ۲۵ دانه است در نظر بگیرید و چون پیچ گیس باف ما ۱۲ دانه نیاز دارد (سایز پیچ بستگی به سلیقه خودتان دارد)، پس می ماند ۱۳ دانه که ۷ تا دانه را قبل از پیچ و ۶ دانه را بعد از پیچ در نظر بگیرید.

توجه۱:مطابق آنچه گفته شد، در اولین رج بعد از کشباف، ۷ دانه رکن، ۱۲ دانه از زیر (برای پیچ)، بقیه بافت هم رکن (۳۱ دانه) باید بافته شود.

۱۲ دانه که برای پیچ گیس باف ۴ تایی در نظر گرفته اید، ثابت است (یعنی در رج رفت از زیر و در رج برگشت از رو بافته می شود) و بقیه بافت هم  مطابق با بافت رکن همیشه از زیر بافته می شود (هم رج رفت و هم رج برگشت از زیر بافته می شود، اگر در بافت رکن مشکل دارید آموزش مخصوص آن را در سایت هنربازار مطالعه کنید). 

توجه۲: پیچ گیس بافت مانند پیچ معمولی است با این تفاوت که در پیچ معمولی شما یک بار دانه ها را جابجا می کنید و در پیچ گیس بافت دو بار.

 در پیچ گیس بافت ابتدا ۴ دانه اول و دوم را به سمت چپ جابجا می کنید و دو رج رفت و برگشت می بافید و سپس ۴ دانه دوم و سوم را به سمت راست جابجا می کنید. دقت کنید که همیشه در این جابجایی، ۴ دانه دوم در زیر قرار می گیرد و ۴ دانه اول و سوم روی ۴ دانه دوم می آید. سعی میکنم حتما آموزش تصویری این پیچ را هم به زودی منتشر کنم ولی اگر بافت این پیچ برایتان مشکل است می توانید به جای آن از پیچ ساده استفاده کنید.

فیلم آموزش پیچ گیس بافت در پیج اینستاگرام.honarbazaar@

۳) بافت را تا ۱۵ یا ۱۶ سانت ادامه می دهید و در کل بافت تا فاق ۲ دانه در سمت راست و ۲ دانه در سمت چپ اضافه می کنید که مجموعا ۴ دانه اضافه می شود و تعداد دانه ها به ۵۴ دانه می رسد. (روی الگو علامت + نشان دهنده اضافه کردن دانه است)

یعنی مثلا پس از ارتفاع ۵ سانت از بافت، یک دانه سمت راست و یک دانه سمت چپ اضافه می کنیم، مجدد به بافت ادامه می دهیم و وقتی ۵ سانت دیگر بافتیم، دوباره یک دانه سمت راست و یک دانه سمت چپ اضافه می کنیم و مجدد ۵ سانت دیگر می بافیم تا ارتفاع بافت ما به ۱۵ سانت برسد و دانه ها نیز ۵۴ عدد شود.

۴) به این ترتیب ۱۵+۷=۲۲ سانت قد پای شلوار تا فاق شلوار خواهد بود.

پاچه دیگر را هم به همین ترتیب ببافید.

در تصویر زیر پاچه شلوار که از وسط تا شده است را می بینید.

۵) در این مرحله باید بدنه لباس را ببافید. پس لازم است که ۲ پاچه بافته شده در یک میل قرار گیرد.

ابتدا با یکی از پاچه ها شروع کنید و ۶ دانه به ابتدای بافت اضافه کنید و سپس بعد از بافت پاچه اول، ۶ دانه به انتهای کار اضافه کنید. سپس دانه های مربوط به پاچه دوم را وارد میل کنید و ببافید و در نهایت ۶ دانه هم در انتهای این قسمت اضافه کنید (برای فاق).

این اضافه کردن ها همه در یک راستا انجام می شود و بافت مدل و پیچ هم دقیقا مثل قبل انجام می شود. الان شما جمعا ۱۲۶ دانه در میل دارید.

توجه ۳: دقت کنید که دو طرفی که آزاد است، جلوی لباس است و سمت راست باید جادکمه بزنید. پس چند رج که بافتید، اولین جادکمه را باز کنید.

بافت جا دکمه:  در این لباس، در رجی که قصد دارید جادکمه بزنید، ۳ دانه می بافید، یک ژوته می اندازید و دو دانه بعدی را دوتا یکی می کنید، بقیه دانه ها را تا انتهای رج مطابق مدلتان (رکن و پیچ) می بافید.

در رج برگشت ژوته را طوری می بافید که پیچ نخورد و سوراخ بیفتد.

۶) بافت را به همین ترتیب تا ۱۸ سانت ادامه دهید.

۷) در این مرحله باید حلقه آستین را شروع کنید. پس دو طرف جلو را از روی خط تا مانند شکل زیر تا کنید تا جای حلقه مشخص شود.

از هر طرف روی خط تا (به الگو توجه کنید) ۲ دانه کور کنید. بعد از کور کردن دوباره قسمتهای جلو و پشت از هم جدا می شود و شما باید هرکدام را جداگانه ببافید پس آن قسمتی را که می خواهید ببافید در میل نگه داشته و قسمتهای دیگر را در نخ یا میل دوم قرار دهید.

تعداد کل دانه ها در این مرحله ۱۲۲ دانه است.

۸) بعد از باز کردن حلقه آستین، هر سه قسمت را تا ۱۰ سانت به بافت ادامه دهید تا به یقه برسید.

۹) حالا در دو قسمت جلو، ابتدا ۴ دانه کور می کنید. بافت را ادامه می دهید و رج برگشت را هم می بافید و در رج رو دوباره ۳ تا کم می کنید. بعد ۲ تا و بعد یکی کم کنید. ارتفاع بافت حدود ۳ سانت می شود و دانه های باقیمانده نیز طولی حدود ۹ سانت دارند (سرشانه جلو).

قسمت دوم جلو را هم به همین ترتیب ببافید.

در قسمت پشت (بخش وسط) هم تا ارتفاع ۳ سانت ببافید و سپس ۹ سانت از ابتدای رج را کور کنید و تا انتهای رج را ببافید و در رج برگشت هم دوباره ۹ سانت ابتدای آن را کور کرده و باقی دانه ها را ببافید (سرشانه پشت). دانه های باقیمانده در میل را برای کلاه در میل نگه دارید.

۱۰) سرشانه ها را به هم بدوزید و سپس از یقه های جلو دانه بگیرید و در دو طرف دانه هایی که روی میل برای کلاه باقیمانده اند بیاندازید. تعداد دانه ها باید ۶۵ دانه باشد. اگر نهایتا تعداد دانه هایی که گرفتید بعلاوه دانه هایی که مانده بود کمتر از ۶۵ دانه بود، در رج اول بافت، مابین دانه ها، دانه اضافه کنید تا به ۶۵ دانه برسید.

۱۱) کلاه را تا ۱۶ سانت ببافید و کور کنید. دو لبه را به هم بدوزید .لبه جلو هم تا می شود.

نوبت بافت آستینها است.

۱۲) آستینها را می توانید از پایین ببافید یعنی ۴۰ دانه سر انداخته و ۷ سانت کشباف ببافید. سپس مابین دانه ها، ۸ دانه اضافه کرده و ۴۸ دانه را رکن ببافید.

بعد از چند رج، ۱ دانه در ابتدا و انتهای رج اضافه کنید و دوباره بعد از چند رج دیگر این کار را تکرار کنید تا دانه ها به ۵۲ دانه برسد. رج ها را هم تا جایی ادامه دهید که قد آستین ۱۳ سانت شود.

در آخر دانه ها را کور کنید و درزآستین را دوخته و لبه آستین را به حلقه لباس بدوزید.

روش دوم : این است که از دور حلقه آستین ۵۲ دانه می گیرید و شروع به بافت کرده و در طول کار ۴ تا از دو طرف کم می کنید که ۴۸ تا باقی می ماند. وقتی به مچ رسیدید، ۸ دانه در کل کار کم می کنید تا دانه ها ۴۰ تا شود و این ۴۰ دانه را ۷ سانت کشباف می بافید و کور می کنید.

۱۳) در آخر باید درز شلوار و دکمه ها را بدوزید.

۱۴) برای بالای کلاه می توانید از منگوله های آماده استفاده کنید ولی اگر می خواهید بالای کلاه دوتا گوش بدوزید باید مطابق تصاویر زیر، ۲ مربع با بافت رکن ببافید و از وسط تا کنید و پایین آنرا جمع کنید تا شکل گوش به خود بگیرد و سپس به کلاه بدوزید. تعداد دانه ها به اندازه گوشی که ترجیح می دهید بستگی دارد مثلا ۱۵ دانه یا بیشتر سر بیندازید.

نکته : اگر بافت پیچ گیس بافت برایتان مشکل است می توانید از پیچ ساده استفاده کنید که آنهم قشنگ است.

خوب دیگه به انتهای آموزش رسیدیم . چند نمونه را هم با رنگهای مختلف ببینید.

دقت کرده اید که بلندی کشباف برای این است که مچ دستها و پاها تا می شود.

این مدل با هر رنگی زیباست. اینهم یک ست عالی مناسب سیسمونی.

یکی باگوش خرسی ویکی باگوش خرگوشی، تا شما چی بپسندی.

امیدوارم شبهای زیبای زمستانی شما با بافت این سرهمی زیبا رنگ و بوی شادی بگیرد.

موفق باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۴۰ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام خیلی عالی و کامل بود ممنونم
  مخصوصا که هر مرحله همراه باتصویر بود و این کمک میکرد که بتونیم بهتر یاد بگیریم متشکرم

 2. Avatar

  سلام یه سوال داشتم این آموزش بافت سرهمی مناسب چه سنی هست و این اندازه ۴ کلاف برای کودک یک ساله مناسبه ؟

  • مدیر سایت

   سلام این اندازه برای زیریکسال مثلا تا ۸ -۹ ماه مناسب است اگربچه خیلی درشت نباشد.۴ کلاف ۱۰۰ گرمی برای تا یک سال هم کافی است..

 3. Avatar

  سلام وخسته نباشید. خیلی اموزش های خوبی دارنید. فقط اگر برای بچه یک ساله بخایم همین رو ببافیم با کاموای نازک چند تا دونه لازمه به دونه های اصلی توی اموزش اضاف کنم
  واینکه من ۵ تا کاموای ۶۰ گرمی دارم با این وجود اگر سر استین ها قسما جا دکمه وکشباف پایین پا وکشباف دور گردن رو با سفید ببافم برای همچین سرهمی کم نمیاد؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم برای سایز و تعداد دانه به آموزش محاسبه تعداد دانه ها مراجعه کنید.انشالله که کم نمیاد.

 4. Avatar

  سلام وقت بخیر
  من متوجه نشدم چجوری ۶دانه اول و وسط را اضافه کنم ، بی زحمت توضیح بدید
  سپاس

  • مدیر سایت

   اگر منظورتون در قسمت فاق شلوار است،زیاد کردن تعداد زیاد به یک بافت مثل سر انداختن اول بافت است.انشالله این آموزش را دراستوری اینستگرام خواهم گذاشت.

 5. Avatar
  زینب عبدالهی

  سلام خسته نباشید من ۳ تا کلاف صد گرمی دارم می تونم شروع به بافت کنم ؟؟؟ به نظرتون برای چند ماهه مناسب در میاد؟؟؟ ممنون می شم راهنماییم کنیدکاموا bebek 100 gram و ۳۰۰ metrهستش

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم . بله می توانید همین سایزی که آموزش داده شده ببافید. اگر احساس کردید ممکن است کم بیایید بعضی قسمتها مثل کلاه و کشباف آستین را با رنگ دیگری ببافید یا کلاه را نبافید.

 6. Avatar

  سلام ممنون از آموزش های خوبتون یه سوال دارم برای بافت یقه به قسمت کم کردن دانه ها که می رسیم ۴-۳-۲-۱-باید این کم شدن از لبه های بافت انجام بشه یا از سمتی که حلقه ایجاد شده؟
  اگه از لبه های کار انجام میشه کار به نظرم تمیز نمیشه لبه های کار یه جوری می شه نمیشه کم کردن ها دونه ای از وسط بافت و قبل از رسیدن به پیچ باشه مثلاه دوتای اول را ببافم بعد یکی کور کنم باز دوتا ببافم باز یکی کور کنم تا بشه ۴ تا

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم.معمولا دانه ها را از لبه کار کم میکنند و بعد موقعی که دوباره برای بافت کشباف یقه یا کلاه،دانه ها را در میل میکنند سعی میکنند که نواقص کار را رفع کنند .گاهی دو دانه اول را می بافند و داده ۳و ۴ را با هم یکی میکنند .می توانید امتحان کنید ببینید کدام بهتر میشود.

 7. Avatar

  سلام.خسته نباشید.ممنون بابت آموزش خوبتون. ای کاش فقط ویدیو میزاشتین برای کسایی مثل من که مبتدی هستن با فیلم بهتر متوجه میشدیم.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم.کل لبه جلو را با فاصله های یکسان تا قبل از کور کردن یقه باید حادکمه بگذارید.

 8. Avatar

  ممنون از آموزش خوبتون
  با میل شماره چند و چه کاموایی باید بافته بشه
  گوش خرگوش چطور بافته می شه؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم .تمام این سوالها در پست مورد نظر پاسخ داده شده طریقه بافت گوش هم به صورت تصویری و گام به گام توضیح داده شده.

 9. Avatar

  سلام میشه لطفا بگید برای سایز ۱سال و بزرگتر مثل این مدل باید چند دانه اضافه کنم

  • مدیر سایت

   سلام . پیچ ساده را که در یک پست جداگانه با عکس توضیح داده ایم .
   اگر پیچ دوتایی است باید ۴ دانه در نظر بگیرید اگر ۳ تایی است ۶ دانه و اگر ۴ تایی است ۸ دانه به همین ترتیب
   فرض کنید پیچ دوتایی می خواهید ببافید.۴ دانه ای را که برای پیچ در نظر گرفته اید از میل خارج می کنید با احتیاط که نشکافد.
   با میل سمت راست ۲ دانه دوم را از رو گرفته و با میل سمت چپ دو دانه اول را از پشت گرفته و دانه ها را به میل سمت چپ برمی گردانیدو ۴ دانه را از زیر می بافید
   در واقع جای دو دانه دوم را با دو دانه اول عوض می کنید.

 10. Avatar

  سلام خسته نباشین شرمنده واسه بچه ۱ ساله چنتا کاموا میخواد و چنتا دونه باید اضافه کنم
  میشه توضیح بدین؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم حداقل ۴ کاموای صد گرمی می خواهد . برای محاسبه دانه ها باید به پست محاسبه دانه مراجعه کنید.

 11. Avatar

  سلام بعد از بافت ۳قسمت به اندازه ۱۰ سانت همچنان برای بافت یقه ۳ قسمت جدا از هم هستند یا به هم وصل می شوند و بعد یقه بافته میشود؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام ۱۰ سانت را که می بافید ،یقه جلو را از دو طرف شروع به کم کردن می کنید ۴-۳-۲-۱ که کم کردید باقیمانده دانه ها را تا ۳ سانت بافت ادامه می دهیدو بعد ۱۸ سانت از هر طرف برای سرشانه در نظر بگیرید و دانه های باقیمانده را برای یقه پشت کم می کنید.در این مرحله دو طرف یقه پشت از هم جدا می شود .

 12. Avatar

  سلام
  من برای بار اوله که دارم می بافم.
  نمی دونم چطوری باید سه قسمت رو جداگانه ببافم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • مدیر سایت

   یک قسمتو داخل میل نگه میدارید، دو قسمت دیگه رو داخل یک میل دیگه می کنید یا از توشون نخ رد می کنید.

 13. Avatar

  سلام
  خسته نباشین واقعا توضیحتون حالیه
  میشه لطف کنین و بگین چطوری وسط دو تا پاچه شلوار رو به هم وصل کنیم و چطوری ابتدا و انتهای کار دانه اضافه کنیم.
  ممنونم از شما

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم وقتی می خواهیم تعدادی بیش از یک دانه را به بافت اضافه کنیم ،مثلا ۵ تا ،مثل سر انداختن اول بافتنی می باشد.

 14. Avatar

  باعرض سلام ممنون از سایت خوبتون یک راهنمایی میخواستم من برای اولین باره ژاکت میبافم ولی در تقسیم بندی با مشکل روبرو شدم ممنون میشم راهنمایی کنید بدون سه جاف من برای دخترم ۱۰۴تا سرانداختمبرای تقسم بندی ۱۸تا برای جلو -۱۰تا استین_۲۵تا برای پشت _با ۲ ژته ولی میخواستم بدونم هر رج باید جای همون ژته ها باز ژته بزنیم چون تعداد دانه ها بیشتر میشهو الگو تکرار نمیشه (منظورم تقسیم بندی استین و …..)باتشکر منتظر پاسخ شما هستم

  • مدیر سایت

   بله عزیزم در راستای همون ژته ها باید ژته بندازید. دقیقا به دلیل همین ژته ها تعداد دانه های هر بخش در هر رج زیاد می شود.

 15. Avatar

  باسلام و تشکر از آموزشهاتون.
  دربخش بافتنی ،سرهمی گیس بافت،عکسهای الگو نیست ، لطفا رسیدگی بفرمایید،با تصویر توضیحات واضح ترمیشن🙏

   • Avatar

    سلام خیلی ممنون از آموزش خوبتون
    فقط قسمت بافت کلاه رو متوجه نشدم اگه میشه عکس جدا از کلاهش بذارید

    • مدیر سایت

     سلام عزیزم
     برای بافت کلاه که به لباس متصل است ،باید دور تا دور یقه پشت و جلو را داخل میل کرده و ببافید تا ۱۶ سانت و سپس کور کنید و دو لبه را به هم بدوزید.

     • Avatar

      سلام اول از هر چیز ازشما بعنوان استاد هنرمند سپاسگزار بوده ک اینقدر دلسوزانه و بااخلاص هنر خودتونو در اختیار دیگران گذاشته واز خدا وصاحب الامر بهترینها را براتون خواستارم
      شما این آدرسی که برای محاسبه سایز بافت دادید استفاده کنیم رفتم ولی صفحه اش بالا نمیاد

     • مدیر سایت

      سلام عزیزم من الان امتحان کردم مشکلی نداشت .در صفحه اول هنربازار قسمت بافتنی را از نوار بالا انتخاب کنید سپس در قسمت جستجو،سرچ کنید(محاسبه تعداد دانه )
      دو قسمت ۱و۲ را خواهید دید.

ارسال نظر