چهل تکه ستاره با روبان

1

سلام . امروز یه تکنیک جالب رو براتون انتخاب کردیم که خیلی هم جدید نیست و مادران ما هم از نوع ساده آن برای درست کردن کوسنهای تزیینی استفاده می کردند امروزه این تکنیک پیشرفت کرده و شکلهای جدید و پیچیده ای از آن رونق گرفته که در دوخت کوسن ،رومیزی،روتختی،جلد دفتر و حتی لباس بکار می رود.این هنر با استفاده از روبانهای رنگی و یا نوار اریب و یا با استفاده از نوارهای دست دوز انجام می شود.

بسته به ترکیب روبانها و شکل بافت آنها به هم ،طرح های زیبایی تشکیل می شود.نمونه زیر ساده ترین شکل آن است.

طرحی که برایتان انتخاب کرده ایم به طرح ستاره معروف است.

لوازم مورد نیاز:

  • روبان یا نوار اریب در سه رنگ از هر کدام ۳ متر
  • یک مقوای ضخیم به اندازه ۲۵*۲۵ سانت
  • مقداری سوزن ته گرد
  • خط کش و مداد

روی مقوا از هر لبه ۱ تا ۱٫۵ سانت داخل شده و یک کادر بکشید.

از دو گوشه ی بالای مقوا دو خط ضربدری با زاویه ۶۰ درجه بکشید.

روبانها را به طول ۲۵ سانت که هم اندازه طول مقوا است برش بزنید. و آنها را به ترتیب رنگ ،(سیاه ،صورتی،نقره ای) با سوزن ته گرد به بالای مقوا وصل کنید.

حالا خط مورب روی مقوا را در نظر بگیرید و روبان نقره ای را روی آن قرار دهید.لبه روبان را سوزن بزنید و برای عبور دادن آن دقت کنید که هر رنگ روبان باید از روی رنگ مشابه و زیر دو رنگ دیگر عبور کند.انتهای نوار را به مقوا سوزن بزنید.

سپس نوار صورتی را به همین ترتیب از روی نمار صورتی و زیر دو نوار دیگر عبور دهید.و نوار مشکی را هم به همین ترتیب عبور دهید.

دقت کنید که ترتیب رنگها از پایین ،سیاه -صورتی – نقره ای است. به این ترتیب نوارهای مورب از راست به چپ را کامل کنید.

در اینجا باید سمت مقابل را درست کنید. خط مورب را در نظر بگیرید و نوار صورتی را با آن مماس کرده و سر آنرا به مقوا سوزن بزنید.

برای رد کردن نوار،نوار صورتی عمود را با دو نوار مشکی و نقره ای مورب که از زیر آن رد شده در نظر بگیرید،حالا نوار را از زیر این سه رنگ عبور داده و خارج کنید و دوباره تا انتها این کار را ادامه دهید.

دقت کنید که مثل طرف مقابل ،بالای صورتی،سیاه قرار میگیرد.یعنی وقتی صورتی را با خط مورب مماس کردید و کار را تا پایین ادامه دادید،برای تکمیل کار باید بالای نوار صورتی را مشکی استفاده کنید.(مثل شکل بالا)

وقتی همه نوارها را عبور دهید شکل کم کم کامل می شود.با دست به آرامی نوارها را منظم کنید تا ستاره های شما به خوبی مشخص شود.

این شکل کامل شده است.نوارهای اضافی دور کار را ببرید و با چسب نواری یا چرخ کردن دور کار نوارها را ثابت کنید تا بتوانید سوزنها را خارج کنید.

می توانید دور کار را نوار اریب بدوزید یا به هر مناسبتی که می خواهید از آن استفاده کنید ،آنرا کامل کنید.مثلا شاید بخواهید آنرا در وسط یک رومیزی بدوزید یا آنرا تبدیل به یک کوسن کنید یا …

اینهم نمونه های دیگر از این هنر

 

 

 

 

امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد.

موفق باشید:)

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱ دیدگاه

ارسال نظر