آموزش دوخت پیشبند ساده کودک (۱)

0

امروز رفته بودم یه پیشبند خیلی ساده برای یه کوچولو بگیرم ،وقتی قیمتها رو دیدم کم مونده بود شاخ در بیارم . مگه دوخت یه پیشبند چقدر پارچه و وقت می بره ؟

تصمیم گرفتم خودم بدوزم .بعد فکر کردم بهتره آموزش اونو برا شما عزیزان هم قرار بدم شاید یه روز لازمتون بشه .

در ابتدا ساده ترین مدل پیشبند رو براتون انتخاب کردم.در نظر داشته باشید که پیشبند میتونه از دو لایه پارچه یا یک لایه پارچه و یک لایه پلاستیک دوخته بشه.

لوازم مورد نیاز:

  • پارچه اصلی ۳۰ سانتی متر
  • پارچه آستر یا پلاستیک نازک ۳۰ سانتی متر
  • نخ و سوزن و چرخ خیاطی
  • قیچی
  • الگو
  • گچ خیاطی یا خودکار پاک شونده

شروع کار:

ابتدا الگو را تهیه کنید.برای اینکار یک مستطیل ۹*۲۷ سانتی متر بکشید به طوری که لبه بلند مستطیل لبه کاغذ باشد.سپس گوشه های مستطیل را به شکل نیم دایره رسم کنید.

از بالای مستطیل ۱۲ سانت پایین بیایید و علامت بزنید.این لبه پایین باز شدن گردن است. مجددا از بالای مستطیل ۳ سانت پایین بیایید این ضخامت لبه گردن را تشکیل می دهد.با مداد به آرامی گردی حلقه گردن را رسم کنید.شکل زیر الگوی ساده پیشبند است.دورالگوراببرید.

پارچه را از وسط تا کنید و الگو را روی لبه تا شده قرار دهید.دور الگو را با گچ یا خودکار بکشید و با در نظر گرفتن ۱ سانت برای دوخت ببرید.

آستر را هم به همین ترتیب ببرید.برای هر پیشبند باید یکبار از پارچه اصلی و یک بار از آستر ببرید.(در شکل زیر ۲ پیشبند را می بینید)

آستر و رویه را به هم سوزن بزنید. دقت کنید باید پشت پارچه رو به شما باشد و روی پارچه به طرف آستر قرار گیرد.

دور تا دور کار را با چرخ به فاصله ۱ سانت از لبه بدوزید.

قسمتی از پایین کار را به اندازه ۶ سانت باز بگذارید.

دور کار را برای اینکه ریش ریش نشود می توانید با چرخ زیگزاگ بدوزید یا سردوز کنید سپس با لبه قیچی چرت های کوچکی دور تا دور کار بزنید تا موقع پشت و رو کردن کار به راحتی برگردد.

حالا از شکاف پایین ،کار را به رو برگردانید و اتو بزنید دقت کنید لبه باز پایین را به داخل تا کنید و اتو بزنید.

لبه پایین را پس دوزی کنید و یک دکمه به دو طرف پشت گردن بدوزید.

پیشبند ساده ولی زیبای کار دست شما هنرمند عزیز آماده است .

شاد و سربلند باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر