آشنایی با ابزار مورد نیاز در چرم دوزی با دست

0

سلام به دوستان عزیز .مدتی پیش قول دادیم که در مورد چرم دوزی سنتی یا کار چرم دوزی با دست، پستی را داشته باشیم .امروز می خواهیم به این قول عمل کنیم. با ما همراه شوید.

ابتدا باید با ابزار و وسایل این کار آشنا شوید.

چرم:

اولین ابزار مورد نیاز چرم دوزی خود چرم است که در دو نوع طبیعی و مصنوعی در رنگها و نقشهای متنوع در بازارموجود است.دو نوع چرم گاوی و بزی در چرم دوزی سنتی بیشتر استفاده می شود.

چرم طبیعی به دلیل مزیت هایی که دارد از چرم مصنوعی بهتر است مثلا پوسته پوسته نمی شود ،دوام بیشتری دارد ،دست و پا در آن عرق نمی کند(در کفش و دستکش)،البته گرانتر هم هست خصوصا چرم گاوی.

ضخامت چرم گاوی بیشتر از چرم بزی است و برای ساخت چمدان ،کیفهای بزرگ و کفش مردانه و از چرم بزی برای ساخت کیف پول،کفش زنانه ،لباس و دستکش استفاده می شود.

چرم طبیعی چند نوع است:اشبالت ،جیر،نبوک و ورنی

در خرید چرم شما باید مطمئن باشید که به چه نوع چرمی و برای ساخت چه چیزی نیاز دارید.

الگو

الگو یکی از نیازهای اساسی در چرم دوزی سنتی است که امروزه الگوهای آماده در فروشگاههای ابزار آلات چرم به فروش می رسد.

اگر بخواهید الگو را به سلیقه خود بکشید بایدخیلی دقت کنید چون در صورتی که الگو ایراد داشته باشد کارتان زیبا و بی نقص نخواهد شد.

مقوای پشت شطرنجی،خودکار ژله ای

برای کشیدن الگو باید با خودکار ژله ای الگو را روی مقوای پشت شطرنجی بکشید.در صورت نیاز به پاک کردن خطوط می توانید از پاک کن مخصوص چرم که از چربی حیوانات تهیه می شود، به نام کرپ استفاده کنید.

آستر:

از آستر برای مقاوم شدن و تمیز بودن داخل کیف استفاده می شود. آستر انواع مختلفی دارد از جمله اشبالت مصنوعی ،سوزنی و رویال.

آسترهای سوزنی ضخامت و مقاومت کافی ندارند و بیشتر برای کیف پول استفاده می شود.

شابلون علامت گذاری:

برای کشیدن الگوی کیف که شکل منظم دارد مثل مربع یا مستطیل ،معمولا از خط کش فلزی استفاده می شود ولی برای کشیدن انحنا ها می توان از شابلونهای مخصوص استفاده کرد.

از شابلونها که در دو نوع فلزی و پلکسی در بازار موجود است ،برای کارهای مختلفی استفاده می شود.کشیدن گوشه های الگوی کیف،قسمتهای زاویه دار و اندازه و فاصله سوراخها.

قیچی و کاتر:

قیچی با دسته های بزرگ و تیغه های کوچک و تیز ،بهترین وسیله برش چرم محسوب می شود.قیچی بیشتر در مواردی که از کاتر نمی توان استفاده کرد ،کاربرد دارد.مثل گوشه ها و هلال ها.

برای برشهای صاف از کاتر و خط کش فلزی و تخته برش استفاده می شود.

تخته،مشته و سمبه:

تخته از جنس پلاستیک فشرده است که موقع برش زدن یا سمبه زدن چرم را روی آن قرار می دهند.(تخته گوشت)

سمبه ابزاری است که برای ایجاد سوراخ در چرم برای عبور راحت تر نخ استفاده می شود.سمبه در اندازه و شکلهای مختلف در بازار موجود است.بعضی از سمبه ها شکلهای خاصی مثل گل و ستاره روی چرم ایجاد می کنند.در هنگام کار باید سمبه را به طور عمود روی چرم بگذاریم.

سمبه پرچ زن و سمبه چهارپاره دو نوع دیگر سمبه است .

مشته برای ضربه زدن و فشار روی سمبه برای ایجاد سوراخ است.مشته بهتر است سطح صاف و سنگینی داشته باشد.

چسب آهن:

برای چسباندن تکه های چرم به یکدیگر می توانید از انواع چسبها استفاده کنید که مرسوم ترین آن چسب آهن است.

نخ موم زده و سوزن:

برای وصل کردن تکه های چرم، به نخ و سوزن نیاز دارید. بیشترین کاربرد را نخ موم زده دارد.در عین حال نخهای ابریشم،تریشه طبیعی و تریشه مصنوعی هم استفاده می شود.

در چرم دوزی پیشرفته از وسایل دیگری هم استفاده می شود .

 

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر