پاپوش بافتنی کودک

10

علاقمندان به بافتنی،درسته که تابستونه و خبری از لباسای زمستونی نیست اما یادگیری که فصل نمیشناسه!

الان که روزها بلنده و حوصلتون سر میره بد نیست که یه پاپوش خیلی خوشگل یاد بگیرید و برا کوچولوی نازتون ،چه دختر باشه و چه پسر،ببافید.

ابتدا ۷ دانه سر بیاندازید و مدل رکن ببافید.

در رج اول بعد از دانه اول ،یک ژوته اضافه کنید و در انتهای رج یک دانه مانده به آخر، یک ژوته اضافه کنید.

در رج سوم بعد از بافت دو دانه، یک ژوته اضافه کنید و در انتهای رج، دو دانه مانده به آخر ،یک ژوته اضافه کنید.

در رج پنجم بعد از بافت ۳ دانه،یک ژوته اضافه کنید و در انتهای رج،سه دانه مانده به آخر ،یک ژوته اضافه کنید.

در اینجا تعداد دانه ها به ۱۳ دانه می رسد و اگر نگاه کنید ۳ سوراخ در هرطرف بافت می بینید.و پایین کار گرد می شود.

حال این ۱۳ دانه را به همان شکل رکن ببافید تا ارتفاع بافت به اندازه کف پای کودک شود . مثلا ۱۰ سانت یا ۲۰ خط رکن.

در این مرحله قبل از شروع بافت به اول کار (سر میل) ۲۵ دانه اضافه کنید.اگر خواستید کوچکتر باشد می توانید ۲۰ دانه اضافه کنید.

این ۲۵ دانه را ببافید و ۱۳ دانه قبلی را هم ببافید تا به انتهای کار برسید.در اینجا باز ۲۵ دانه ( یا ۲۰ دانه) به میل اضافه کنید و در برگشت همه دانه ها را از زیر ببافید.

از این مرحله بافت رکن تبدیل به بافت ساده می شود یعنی شما ۴ رج رفت و برگشت ساده بافی می کنید.یعنی رج رفت را از زیر می بافید و رج برگشت را از رو .بعد از ۴ رج ،کار را برعکس می کنید یعنی سمتی که بافت از زیر است از رو می بافید در نتیجه بافت برگشت ،از زیر می شود و یک حالت کرکره ای ایجاد می شود.این کار را دو رج رفت و برگشت انجام می دهید.

همانطور که در شکل زیر می بینید،اینکار را دو بار تکرار کرده ایم . وقتی خط بافت اززیر ۲ بار  بین بافت رو قرار گرفت ،مرحله بعدی را باید شروع کنید.

در این مرحله کمی بیشتر دقت کنید. در ابتدای کار ما ۱۳ دانه داشتیم که بعد، ۲۵ دانه به هر طرف آن اضافه کردیم الان می خواهیم روی پاپوش را ببافیم. ۱۳ دانه وسط را در نظر بگیرید. این ۱۳ دانه ثابت است(می توانید با نخ یا گیره علامت بگذارید تا اشتباه نکنید. ) از سر رج شروع به بافت کنید و وقتی ۲۴ دانه بافتید دانه ۲۵ و ۲۶ را دوتا یکی کنید.(دانه ۲۶ در واقع دانه اول از آن ۱۳ تای ثابت است)

بافت را ادامه دهید تا انتهای ۱۳ دانه وسط، یعنی تا آخر رج نباید ببافید.در موقع برگشت ۲۴ دانه از سمت دیگر میل نگه داشته و دانه ۲۵ را با یک دانه از ۱۳ تای وسط دو تا یکی کنید. این ۱۳ دانه را می توانید رکن ببافید یا مدل کرکره ای یا هر مدل دیگری که دوست دارید ولی در این نمونه ما همان مدل کرکره ای را بافتیم.

این کار را در هر رج ادامه می دهید تا از ۲۵ دانه هرطرف ۹ تا ۱۰ دانه باقی بماند.در اینجا می بینید که پنجه پاپوش درست شده .حالا همه دانه های باقیمانده را در یک ردیف ،۲ تا ۳ رج ساده می بافید و سپس شروع به بافت کشباف می کنید.بلندی کشباف دلبخواه است.اگر حدود ۸ سانت ببافید می توانید لبه را تا کنید.

در انتها کار به این شکل می شود.

اینهم روی دیگر کار است.

درز پشت و زیر پاپوش را بدوزید.

پاپوش دوخته شده به این شکل خواهد شد.

اینهم یک نمونه کامل شده زیبا

امیدوارم توضیحات واضح باشد و موفق شوید این پاپوش زیبا را ببافید.من که از بافتن آن خیلی ذوق کردم.اگر اشکال یا سوالی بود در خدمتیم.

موفق باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۰ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام، ممنون از توضیحات روان و واضحتون،وقتی ژوته می زنیم در راه بعد برای بافت دانه ژوته را زیر ببافیم یا رو؟

  • مدیر سایت

   سلام.کلا اگر بخواهید در جایی از بافت سوراخ ژوته معلوم باشد،دانه را به همان شکلی که هست می بافید یعنی اگر زیر است از زیر و اگر رو است از رو
   ولی اگر بخواهید که سوراخ زوته معلوم نباشد باید برعکس ببافید یعنی اگر زیر است از رو و اگر رو است از زیر ببافید.

 2. Avatar

  💐🌷🌹🏵🌸💐ممنونم خیردنیا وآخرت رو ببینید الهی عاقبتتون بخیر
  ممنون علم و هنرتون رو به همه یاد میدهید ایکاش همه این خصلت رو داشتند

  • مدیر سایت

   این پاپوش با این تعداد تا حدود ۲ ساله است ولی شما با کم و زیاد کردن دانه ها می توانید سایز را تغییر دهید.

   • Avatar

    یعنی به همون نسبت زیاد و کم کنیم درسته؟ مثلا اگه ۱۰ دانه سر بندازیم ۱۶ دانه خواهیم داشت وبرای کنار هم میشه ۲۸ تا یا ۳۰ تا؟

    • مدیر سایت

     بله عزیزم البته گاهی ممکن است مجبور شوید چند بار ببافید و بشکافید تا آن چیزی که در نظر دارید بشود.

ارسال نظر