یقه دیپلمات به روش مولر و متریک

19

آموزش ۲۲ از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام دوستان عزیزم، امیدوارم که حالتون خوب باشه. حدود یک ماه به عید نوروز مانده و حتما درحال خانه تکانی یا خرید عید هستید! مانتوی عیدتون رو دوختید؟ اگر دوختید عکسشو برام بفرستید.

ببینم به نظر شما هم روزها بیش از اندازه سریع می گذرند؟ من اصلا نمی فهمم کی صبح و شب میشه!!!! خداروشکر برنامه ریزی هم که اصلا بلد نیستم 🙂

حالا سرتونو درد نیارم بریم سراغ آموزش خیاطی امروزمون.

امروز قصد دارم یک مدل یقه بسیار پرکاربرد رو بهتون آموزش بدم که مخصوصا در سالهای اخیر به شدت در مانتوها استفاده میشه. تقریبا الان در بازار دیگه مانتو با یقه انگلیسی یا آرشال اصلا پیدا نمیشه برعکس چندسال قبل که یقه های انگلیسی و آرشال بزرگ مد شده بود، الان مانتوها یا یقه گردند یا یقه دیپلمات!

یقه دیپلمات که با اسامی یقه ایستاده، یقه ۳سانتی، یقه فرنچ، یقه آخوندی، یقه چینی و ژاپنی و … هم نام برده میشه، به روش های مختلفی در متدهای مختلف رسم میشود. همانطور که می دانید تا این لحظه ما فقط متد مولر را آموزش دادیم پس دلیل اینکه می خواهم در این پست یقه دیپلمات را با دو متد آموزش بدهم چیه؟

خب دلیلش اینه که چون من استاد خیلی خفنی هستم 🙂 می خواهم این موضوع رو بهتون بگم که لازم نیست برای یک لباس حتما بالاتنه و آستین و یقه و … همه از یک متد تبعیت بکنند! یعنی شما می توانید از بالاتنه مولر و یقه متریک همزمان استفاده کنید. خب حالا چرا باید این کارو بکنیم! مگه سرمون درد میکنه خب کلا یک متد یاد میگیریم و همه اجزای لباسو از همون متد استفاده میکنیم دیگه!!! خب اینجاست که میگن یه خیاط سرش درد میکنه برای خودآزادی 🙂 بارها و بارها در جواب به پیام هاتون گفتم که هر متدی ممکنه برای یک نوع لباسی مناسبتر باشه یا اینطور نیست که همه چیز در یک متد عالی و در یک متد دیگه بد باشه! مثلا یقه ها در هر متدی ممکنه از یک روش مخصوص به خودشون رسم بشوند که باعث میشه هرکدومشون ایستایی و فرم مخصوص به خودشون را پیدا بکنند. اینکه شما از یقه کدام متد استفاده بکنید برمیگرده به سلیقه و مدلی که در دست دارید. خیاط های خیلی حرفه ای که به متدهای مختلف اشراف کامل دارند وقتی عکس یه لباس رو می بینند می توانند از روی ایستایی یقه تشخیص دهند که یقه لباس از کدام متد رسم شده و درنتیجه آنها هم برای دوخت از همان متد برای یقه استفاده می کنند.

فکر میکنم تونسته باشم مقصودم را برسانم، پس شما به عنوان یک خیاط نباید خودتون رو به یک متد وابسته یا منحصر کنید، دنیای خیاطی و طراحی لباس انقدر بزرگه که هرچی یاد بگیرید تمام نمیشه.

امروز می خواهم دو روش متریک و مولر را برای رسم الگوی یقه دیپلمات بهتون آموزش بدهم که می توانید از هر دو روی بالاتنه مولر یا بالاتنه متریک استفاده کنید، و پیشنهاد میکنم که هر دو رو بدوزید و خودتون قضاوت کنید که کدام الگو ایستایی قشنگتری بهتون میده! آیا مولر در این مدل یقه هم بهتر از متریکه یا متریک در این زمینه موفقتر بوده؟ خوشحال میشم بعد اینکه امتحان کردید نظرتونو زیر این پست برام بنویسید.

خب اول میرویم سراغ متد مولر

یقه دیپلمات به روش مولر:

۱) برای رسم یقه دیپلمات با متد مولر، ابتدا روی الگوی بالاتنه (به هر روشی که رسم شده باشد)، هلال یقه جلو و پشت را اندازه می زنیم و باهم جمع می کنیم. یعنی مجموع خطوط قرمز و آبی رنگ در تصویر زیر.

دقت داشته باشید این اندازه برابر یک دوم دور هلال یقه جلو و پشت می باشد.

نکته: در یقه دیپلمات، معمولا یقه گرد اولیه را گشاد نمی کنند چون یقه دیپلمات هرچه به گردن چسبیده تر باشد زیباتر است ولی شما می توانید برحسب مدل و سلیقه خودتان قبل از اندازه گیری هلال یقه پشت و جلو آن را از قسمت سرشانه یا خط وسط جلو (CF) کمی گشاد کنید تا یقه از گردنتان فاصله بگیرد.

نکته: در اندازه گیری هلال یقه، در لباسهای جلو باز، مقدار اضافه شده برای روی همگرد دکمه را نباید درنظر بگیرید.

۲) حالا شروع به رسم یقه می کنیم. ابتدا خطی افقی به اندازه یک دوم دور هلال یقه جلو و پشت که در مرحله قبل اندازه گرفتیم رسم می کنیم. (خط AB)

۳) سپس خطی عمود بر خط AB به طول ۲ تا ۵ سانت رسم می کنیم. (خط AC)

نکته: خط AC پهنای یقه را به ما می دهد پس با توجه به مدل، سلیقه شخص و از همه مهمتر بلندی گردن فرد این اندازه انتخاب می شود. مقدار استاندارد برای یقه دیپلمات ۳ سانتی متر است (به همین دلیل به آن یقه ۳سانتی هم می گویند) ولی برای افرادی با گردن بلند بیشتر از ۳ سانت و برای افراد با گردن کوتاه کمتر از ۳ سانت مناسبتر است.

۴) از نقطه A به اندازه یک دوم هلال یقه پشت (خط آبی در تصویر اول) جلو آمده و نقطه D را مشخص می کنیم. این نقطه همان نقطه ای است که باید در هنگام نصب یقه، به سرشانه دوخته شود. پس حتما باید بعدا در هنگام برش، چرت زده شود.

۵) از نقطه B به اندازه ۰ تا ۴ سانت عمود بالا می رویم. (نقطه E) هرچقدر این مقدار را بیشتر درنظر بگیرید یقه بیشتر به گردن می چسبد و هرچقدر مقدار به صفر نزدیکتر باشد، یقه گشادتر از دورگردن قرار می گیرد.

۶) حالا نقطه D را با یک هلال خیلی کم به نقطه E وصل می کنیم. خط ADE خط پایینی یقه است که به هلال یقه جلو و پشت وصل می شود.

نکته مهم: در این مرحله یک کنترل بسیار مهم باید انجام شود. حتما خط ADE را با متر ایستاده اندازه بگیرید و با مقدار مجموع هلال یقه جلو و پشت که در مرحله یک اندازه گرفتید مقایسه کنید که حتما یکسان باشد. چون همانطور که گفتم این دو قسمت بعدا به هم دوخته می شوند باید حتما دارای طول یکسان باشند. اگر مقدار ADE بیشتر از مجموع هلال یقه جلو و پشت بود، به میزانی که زیاد است نقطه E را روی خط ADE جلو می آوریم. به همین راحتی

۷) از نقطه E خطی عمود بر هلال ED و به اندازه AC رسم کنید. (خط EF که هم راستای خط مرکزی جلو (CF) در بالاتنه خواهد بود)

۸) حالا از نقطه C تا نقطه F را موازی با خط ADE رسم کنید.

۹) اگر دوست دارید خط جلوی یقه هلال باشد، مطابق هلال بنفش رنگ در شکل زیر، جلوی یقه را به شکل هلال اصلاح کنید.

رسم یقه دیپلمات به روش مولر به پایان رسید. بخش رنگ شده در تصویر زیر الگوی یقه شما خواهد بود.

دقت کنید اگر لباس شما جلو باز است، در هنگام برش، خط AC روی دولای بسته پارچه باید قرار گیرد.

یقه دیپلمات به روش متریک:

مرحله اول تا چهارم مشابه مرحله ۱ تا ۴ در الگوی مولر است.

۱) به همان ترتیبی که گفته شد اندازه یک دوم دور هلال یقه جلو و پشت را اندازه بگیرید.

۲) خطی افقی به اندازه یک دوم دور هلال یقه جلو و پشت رسم کنید. (خط AB)

۳) از نقطه A خطی عمود بر AB و به اندازه ۲ تا ۵ سانت (پهنای یقه) رسم کنید. (خط AC)

۴) از نقطه A به اندازه یک دوم هلال یقه پشت جلو آمده نقطه D را مشخص می کنیم که همان نقطه اتصال به سرشانه است.

۵) حالا از نقطه B به صورت عمود به اندازه AC بالا می رویم. نقطه E بدست آمده و مستقیم به نقطه C وصل می کنیم.

درواقع تا اینجا مستطیلی به طول یک دوم دور هلال یقه جلو و پشت و عرض پهنای یقه رسم کرده ایم.

۶) حالا این مستطیل را به ۵ قسمت مساوی تقسیم کرده و در هر قسمت یک پنس نیم سانتی به شکل زیر رسم می کنیم.

۷) از نقطه B نیم سانت بالا رفته (نقطه F) و به اواسط خط BD وصل می کنیم. (خط FG)

۸) از نقطه E هم نیم سانت بالا رفته (نقطه H) و موازی خط FG رسم می کنیم. (خط HI)

۹) خب حالا دور الگو یعنی ADGFHICA را برش می زنیم.

۱۰) در نهایت پنس های رسم شده را می بندیم تا الگو شکل هلال پیدا کند.

۱۱) باز اگر دوست داشتید می توانید خط جلوی یقه را هلال رسم کنید.

مجددا دقت کنید اگر لباس شما جلو باز است، در هنگام برش، خط AC روی دولای بسته پارچه باید قرار گیرد.

این هم آموزش رسم الگوی یقه دیپلمات یا فرنچ. نصبش هم که خیلی راحته، فکر نمیکنم کسی مشکلی داشته باشه ولی حتما سعی میکنم یه لباس یقه فرنچ اگه دوختم عکس برداری کنم و آموزش نصبش را هم بذارم.

فقط یه توضیح کلی بدم، از الگوهای بالا باید دوبار برش بزنید (دوبار روی دولای بسته)، یک بار هم از لایی کاغذی برش بزنید (یکبار از دولای بسته)، زاپاس دورتادور هم یک سانت کافی است، سپس لایی را به یکی از قطعات یقه مان میچسبانیم.

در نهایت دو قطعه یقه را روی هم قرار داده (روی پارچه به سمت هم) و لبه بالا و پهلوهای یقه را می دوزیم و فقط خط پایین را باز می گذاریم. یقه را پشت و رو و اتو می کنیم و سپس لبه پایین که باز است را به فاصله نیم سانت مانده به لبه از روی پارچه دوخت می رویم.

بالاتنه و سجاف کاملا مطابق یقه گرد خواهد بود که قبلا آموزش دادم. یعنی سجاف یقه را کاملا مثل سجاف یقه گرد رسم کنید (تصویر زیر).

درنهایت کافیه یقه فرنچ را در سر جای خود روی بالاتنه فیکس کرده، چرت های سرشانه (نقطه D) را روی سرشانه ها سوزن بزنیم و سپس بقیه یقه را به هلال یقه جلو و پشت با سوزن ثابت کنیم.

می توانیم در این مرحله یقه را به بالاتنه بدوزیم و سپس کاملا شبیه یقه گرد، سجاف را به بالاتنه نصب کنیم.

خسته نباشید و موفق باشید.

به رسم همیشه مان، درصورتی که این آموزش براتون مفید بود، سه صلوات برای سلامتی و شادی فرزند خانم زهرا (س)، آقامون صاحب الزمان (عج) هدیه بفرمایید. ممنونم

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۹ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام دوست عزیز . شما بهتریینننننن آموزشا رو دارید. واقعا خدا اجرتون بده.عالیهههههه. من که هیچی بلد نیستم از رو آموزشا شما عالی میشه دوختام.اگه حتی شما سی دی اموزشی هم تولید کنید و آموزشاتون فروشی هم بشه خودم به شخصه خریدارم.کاش کتاب خیاطی مینوشتید خیلی زیباست تدریستون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام . شما لطف دارید.
   ما بسته های آموزشی هم برای حرفه ای تر شدن کاربران آماده کرده ایم که برای تهیه آن می توانید به شماره ۰۹۳۶۱۹۰۶۶۲۶ در واتس آپ پیام دهید.
   کتاب هم به زودی انشالله چاپ خواهیم کرد.

 2. Avatar

  سلام بانوی مهربان
  ضمن تشکر از محبت بی دریغ و بدون چشم داشتتون خواستم بدونم حدودا چه مدت دیگه فیلم های آموزشی شما آماده میشه راستش من قصد دارم برای تکمیل دوره نازک دوزیم که مهمترینش تشخیص و برطرف کردن ایرادات اندامی بر روی الگو و لباس هست و متاسفانه مربیم از گفتنش امتناع کرده به شرکت در دوره های مجازی پیج های اینستا روی بیارم که از همین الان مطمئنم مثل شما نه میتونند و نه میخوان کل نکات رو آموزش بدن.سوالم اینه که اگر مدت زمان زیادی به آماده شدن فیلم هاتون نمونده من صبر کنم تا از شما خریداری کنم
  حیف شما و هنرتون که توی اینستا اینقدر مهجور مونده.وقتی که دیدم یکی از پیج ها چطور عین مطالب و تصاویر شما رو برای آموزش توی پیجش گذاشته و توی زمان کمی ۶۰k دنبال کننده داره خیلی ناراحت شدم
  کافیه اگر نیاز به نیروی انسانی برای پیشبرد کارهاتون دارید یه فراخوان توی سایت بزنید تا کاربرهایی مثل من بی مزد و بی منت هر کاری از دستمون برمیاد براتون انجام بدیم.این فکر کنم کمترین کاری باشه که میتونیم در قبال تمام نکات ریز و درشتی که سایر مربیان خیاطی حتی در قبال دریافت پول از گفتنش دریغ میکنند و شما سخاوتمندانه در اختیارمون گذاشتید ،انجام بدیم.
  اجرتون با مولای غریبمون صاحب الزمان.انشاءالله که خودشون براتون جبران کنند.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون از محبتت. دارم تمام تلاشمو میکنم که حداکثر تا یکی دوماه دیگه بخش اول فیلم ها آماده بشه لطفا کمی دیگه صبر کنید. مخصوصا ایرادات اندامی که به دلیل درخواست زیاد در اولویت قرارش دادیم.
   ممنون از ایده ای که دادید حتما امروز اجراش میکنم ببینم دنبال کننده هامون چطور میتونن در بهتر دیده شدنمون کمک کنن.
   اون پیج هایی هم که میفرمایید دارن با آخرت خودشون معامله میکنن چون وقتی ما راضی نباشیم مطمئنا تلاشهاشونو خدا به نتیجه نمیرسونه، خیلی از فالورهاشون هم که یک دفعه زیاد میشه فیک هستن خیلی فرق داره با پیج ما که تک تک افراد به خواست و علاقه خودشون مارو دنبال میکنن.
   ما افتخار میکنیم به دوستانی مثل شما که پیدا کردیم که انقدر دلسوز ما هستند و دست کمک به سمتمون دراز میکنن. پیامتون باعث شادی تیم ما شد.

 3. Avatar

  سلام عزیزم طاعات وعباداتون قبول حق،مدتی هست که دیگه آموزش ها ادامه نداشته.میشه لطف کنید آموزش یقه انگلیسی و آرشال هم بذارین که بتونیم با کمکتون یاد بگیریم تنوع درمدل بدیم 😘😉

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله چندوقتیه درگیر ضبط فیلم های آموزشی هستیم. ان شاالله به زودی پست های بعدی رو میذارم.

  • Avatar

   سلام خسته نباشید اگر براتون امکان داره یقه انگلیسی و آرشال با متد مولر رو هم آموزش بدین ممنون میشم.

 4. Avatar

  سلام.میخاهم برای خواهرم لباس بدوزم اندازه هایی که گرفتم ازطریق اندازه گیری بالاتنه پشت ۳۳وبالاتنه جلو۳۷ شده ولی ازطریق فرمول بالاتنه پشت ۳۹ وبالاتنه جلو ۴۳.۵شده.حالا ازکدوم برای الگو کشیدن استفاده کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر از اندازه گیری خود اطمینان دارید،از همان باید استفاده کنید.توضیح داده بودم که این اختلاف زیاد می تواند ناشی از اشتباه در اندازه گیری یا نقص اندامی باشد.

 5. Avatar

  سلام بانو جان.
  خیلی ممنون بابت این آموزشای خوب.من تابستون امسال از روی همین سایت برای اولین بار یک مانتو برای خودم دوختم(که خب چون اولین بارم بود یکسری ایرادات هم داشتم) ولی ان شاءا… قصد دارم مانتوی عیدم رو خودم بدوزم.
  یکی از ایراداتی که توی مانتوی اولی داشتم این بود که متوجه شدم ایراد اندامی بازو چاق دارم.میشه لطف کنید و آموزشش رو بذارید تا بتونم مانتوی عیدم رو بهتر دربیارم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بسیار عالی. اگر برسم چشم. فعلا یکم درگیر ورکشاپمون هستیم. اگر دوست داشتید میتونید شرکت کنید تا ایراداتتون برطرف بشه

 6. Avatar
  لیلا محمدحسن زاده

  سلام عزیزم.چند روزی هست که از آموزشهای شما استفاده میکنم
  سوال دارم
  برای شومیز،چگونه پنس سرشانه را در انتهای سرشانه از سمت حلقه رد کنم تا الگو بدون ساسون باشد؟
  ممنونم م منتظر پاسخ شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. الگوی مولر بدون پنس نمیشه. برای دوخت شومیز با الگوی مولر پنس کونفو رسم میکنیم.

 7. Avatar

  با سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون.با توضیحاتی که فرمودین کاملا مشخصه که این یقه با متد متریک ، خیلی بهتر میشه .االبته من ندوختم ولی حدسم اینه.چون از اونجا که ساسون گرفته، محیط دایره داخلی کوچکتره . پس حتما تو تن بهتر میشینه.

ارسال نظر