دستگیره چهل تکه سیب

6

سلام به همراهان عزیز هنربازار.علاقمندان به هنر چهل تکه درخواست کردند که نمونه هایی را با استفاده از خورده پارچه های موجود در خانه آموزش دهیم .امروز یک نمونه دستگیره آشپزخانه را که با خورده پارچه ها درست می شود آموزش می دهیم .این کار بسیار ساده است و نه نیاز به خرید پارچه دارد و نه مهارت خیلی بالا .افراد مبتدی هم می توانند این دستگیره را دوخته و استفاده کنند .شاید این آموزش باعث علاقه بیشتر شما عزیزان به چهل تکه شود و کارهای بزرگتری بدوزید.

وسایل لازم:

 • نوارهای پارچه ای به عرض ۲ و ۴ سانت
 • قیچی
 • پارچه زمینه
 • الگو
 • لایی پشم شیشه
 • چرخ خیاطی
 • سوزن ته گرد

روش کار:

پارچه هایی را که دارید به عرض ۲ و ۴ سانت برش بزنید .اندازه طول پارچه ها در موقع دوخت مشخص می شود.

برای زمینه کار به این الگو نیاز دارید .اگر روی عکس کلیک کنید ،اندازه اصلی آنرا می بینید.می توانیدالگو را از روی مونیتور بکشید یا خودتان روی کاغذ طراحی کنید .کار سختی نیست.

پس از کشیدن الگو آنرا روی پارچه ای که برای زمینه انتخاب کرده اید قرار داده و پارچه را با ۱٫۵ تا دو سانت زاپاس در اطراف الگو ببرید.

یک مربع ۳*۳ سانت را از پارچه دلخواه بریده و در مرکز کار قرار داده وسوزن بزنید تا جابجا نشود.

ادامه کار در جهت عقربه های ساعت است .یعنی از ضلع سمت راست شروع کرده و پارچه بعدی را به آن بدوزید.از اینجا به بعد به سلیقه خود شماست که از عرض ۲ سانت استفاده کنید یا ۴ سانت اما باید تناسب را در هر چهار ضلع رعایت کنید. بهتر است هر تکه را که می دوزید ،اتو کنید.

تکه بعدی در ضلع پایین مربع دوخته می شود .دقت می کنید که هرچه جلوتر می روید به طول پارچه ها اضافه می شود.

تکه بعد سمت چپ مربع و سپس سمت بالا ی مربع دوخته می شود.ساده بودن این چهل تکه به این دلیل است که خیلی اندازه گیری دقیق و فیکس نمی خواهد فقط تمیز دوزی و اتو را فراموش نکنید.

این کار را ادامه دهید تا همه سطح زمینه پر شود.جهت دوخت را رعایت کنید.

در شکل سمت چپ ،پشت کار را می بینید. یکبار دیگر الگو را روی پارچه زمینه بکشید (شکل سمت راست)

دور کار را قیچی کنید تا یک شکل منظم و تمیز داشته باشید.سپس کار را روی لایی پشم شیشه و پارچه پشت دستگیره قرار داده و هردو را باهم سوزن بزنید.دقت کنید که پارچه زیر لایی باید به رو قرار بگیرد یعنی شما روی پارچه را ببینید نه پشت آنرا.

دور سیب را با چرخ بدوزید. برای قشنگتر شدن کار می توانید روی کار را با چرخ بدوزید.مثل شکل سمت راست.

دوباره پارچه و لایی اضافه را قیچی کنید.یک بندینک آماده کنید و به بالای سیب بدوزید برای اینکار از نوار اریب یا روبان هم می توانید استفاده کنید.

حالا نوبت نوار دوزی دور کار است. هم می توانید از نوارهای پارچه ای که به عرض ۴ سانت دارید استفاده کنید و هم از نوار اریب آماده .

نوار را دور کار بدوزید به شکلی که برگشت نوار به سمت روی دستگیره باشد. قبلا دوخت نوار اریب را آموزش داده ایم.سپس دور کار را با قیچی چرت بزنید تا نوار به راحتی برگردد و کیس نخورد.

لبه نوار را به سمت داخل تا کرده و بدوزید.

تا اینجا دستگیره شما آماده است .برای زیباتر شدن آن می توانید از پارچه سبز که کمی ضخیم باشدیک برگ بریده و به دستگیره بدوزید.

اینهم یک دستگیره زیبای آشپزخانه با استفاده از پارچه های دورریز.

از این روش برای دوخت وسایل دیگر هم می توان استفاده کرد .مثل یک کیف زیبا که در تصویر زیر می بینید و اگر دوست داشته باشید آنرا هم آموزش خواهیم داد.

با آرزوی شادی و موفقیت برای شما عزیزان همراه:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۶ دیدگاه

 1. Avatar

  خدا خیرتون بده ناهید خانم
  الحق که زکات کارتونو میدین
  بعنوان یک معلم تحسین میکنم نحوه ارائه آموزشتون رو
  فقط کاش روی الگو اصلی سایز رو هم بنویسین

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم سایز را نمی نویسیم چون خیلی از عزیزان به سلیقه خود الگو را بزرگتر یا کوچکتر می کنند .ولی سایز دستگیره در حالت معمولی مشخص است.

ارسال نظر