رفع نواقص اندامی ۲ (شکم بزرگ)

90

آموزش ۲۱ از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام عزیزان دل هنربازار. حال و احوال؟ عزاداریهاتون قبول باشه، امیدوارم در این شب ها که مختص سید و سالار شهیدانه مارو هم از دعای خیرتون فراموش نکنید.

اول قصد داشتم این آموزش را بذارم برای بعد از عاشورا و تاسوعا ولی بعد فکر کردم شاید این آموزش بهانه ای بشه که میان گریه هاتون برای سرور جوانان بهشت، وقتی دست به دعا بلند کردید یاد من روسیاه هم بیفتید و برای من و همه جوانان کشورمون از خدا عاقبت بخیری طلب کنید که اگر سهم من از این سایتی که راه اندازی کردم فقط همین دعاهای خیر شما بزرگواران باشه مرا بس است.

همانطور که میدانید یکی از مشکلات شایع خانم ها که اندامشون را از حالت نرمال خارج میکند، داشتن شکم برامده است. حالا این برامدگی شکم در افراد مختلف و در سنین مختلف متفاوته، ولی آن چیزی که ما بهش ایراد اندامی شکم بزرگ می گوییم درواقع “اختلاف کم اندازه دور سینه و دور کمر” هست که این موضوع میتواند برای افراد جوان که حتی به نظر ما خیلی چاق نیستند هم اتفاق بیفتد. حالا بسته به اینکه برامدگی شکم نسبت به سینه چقدر باشد، اتفاقات مختلفی روی الگوی ما رخ خواهد داد که در ادامه به تفکیک توضیح می دهم.

به نظرتون چه زمانی اختلاف کمر و سینه کم میشود؟ به نظر من سه تا حالت می تواند داشته باشد.

(برای بزرگتر دیدن تصاویر روی آنها کلیک کنید)

۱) سینه های کوچک با شکم برآمده

شخصی که سینه های کوچکی دارد کافیه فقط کمی شکم داشته باشد تا اندازه دور سینه و دور کمرش نزدیک به هم شود. الگوی این افراد نیاز به دستکاری خاصی ندارد فقط اتفاق جالب توجهی که برای الگوی بالاتنه این افراد رخ می دهد این است که نقطه ۳۶ یا روی نقطه ۳۷ می افتد و یا خارج آن.

در هر دو حالت فاصله نقاط ۳۶ و ۳۷ صفر درنظر گرفته می‏ شود و همانطور که در آموزش رسم الگوی پایه بالاتنه مولر توضیح دادم، پهنای ساسون زیر سینه صفر خواهد شد و الگوی شخص مانند تصویر زیر فقط از یک خط صاف در زیر سینه تشکیل می شود که می توان آن را به شکل برش در آورده و یا با انتقال پنس سرشانه به پهلو (کونفورماسیون)، جلوی لباس هیچ نوع برش یا ساسونی نداشته باشد.

سوالی که در این مواقع خیلی از من میشود این است که لباس بدون ساسون زیر سینه بدفرم نمی شود؟

خیر بدفرم نمی شود. شاید دقت نکرده باشید که اصلا فلسفه وجود این ساسون ها چیست! ساسون زیر سینه برای این است که باریک شدن کمر را در زیر سینه اعمال کند حالا وقتی شما شکم و سینه ای تقریبا هم اندازه دارید، دیگر دلیلی برای وجود ساسون زیر سینه نیست.

فلسفه وجود ساسون های پشت هم نشان دادن گودی کمر است. یعنی برای اعمال باریک بودن کمر نسبت به باسن نیاز به وجود ساسون پشت داریم. پس هرچه این ساسون ها بزرگتر بدست بیاید به معنی این است که فرد گودی کمر بیشتری دارد.

حالا که فلسفه وجود این ساسون هارو فهمیدید حتما متوجه شده اید که کوچکتر کردن ساسون های پشت هیچ کمکی به برطرف کردن مشکل شکم بزرگ نمی کند. ولی ساسون جلو و فرورفتگی های پهلوها روی کشیدگی لباس بر روی شکم فرد تاثیر دارد.

۲) سینه های بزرگ با شکم بزرگ (اندازه دور کمر کمتر از دور سینه)

گروه دوم افرادی هستند که بلانسبت همتون بهشون میگیم چاق. فرد هم شکم بزرگی دارد هم سینه بزرگی ولی دقت داشته باشید که همچنان دور سینه بزرگتر از دور کمر ولی با اختلاف کم است.

خب برای این افراد هم مثل گروه اول ساسون زیر سینه اصلا تشکیل نمی شود ولی وجود سینه و شکم بزرگ باعث می شود که جلوی لباس پس از دوخت به سمت بالا کشیده شود.

برای رفع این مشکل مطابق شکل زیر، باید خط پایین لباس اصلاح شود. پس از نقطه ۴۴ که روی لبه پایین الگوی لباستان است، به اندازه ۰٫۵ تا ۲ سانت پایین آمده (خط قرمز) و نقطه ۴۵ را علامت می زنیم. سپس از نقطه ۴۵ با خط چین به نقطه ۶ وصل می کنیم.

حالا مطابق شکل زیر از نقطه ۴۶ تا خط چین را اندازه میگیریم و به همان اندازه از نقطه ۴۷ پایین می آییم (خطوط صورتی) و سپس سر این دو خط را به نقاط ۴۵ و ۶ وصل می کنیم (خطوط سبز)

خطوط سبز رنگ خط جدید لبه پایین لباس را تشکیل می دهند.

نکته مهم: در الگوی این افراد اگر مقدار ۸ به ۳۸ خیلی کم بدست آمد (مثلا ۲ سانت) بهتر است از نقاط M و N کمتر از ۱ سانت داخل شویم (یا اصلا داخل نشویم) و مقدار ۸ به ۳۸ را فقط به صورت ساسون پشت اعمال کنیم.

۳) سینه های کوچک و شکم بزرگ (دور سینه کمتر از دور کمر)

خب دیگه غیرنرمالترین افراد اونایی هستند که اندازه دور کمرشون از دور سینه شون بیشتره. برای این افراد نه تنها در پهلوها فرو رفتگی نداریم بلکه می تونیم یک مقدار هم از M و N خارج شویم ولی باید دقت کنید که این مقدار نباید از نقطه J و S بیشتر شود. (خطوط نارنجی در شکل پایین را نگاه کنید)

همچنین اگر دور کمر خیلی بیشتر از دور سینه باشد، از نقطه ۳۷ حدود ۰٫۵ تا ۰٫۷۵ بیرون می آییم و از بالا به نقطه ۱۴ وصل می کنیم و از پایین به صورت موازی با خط وسط جلو امتداد می دهیم تا خط لبه پایین لباس.

در اینگونه افراد هم به دلیل وجود شکم بزرگ، لباس به سمت بالا می کشد پس باید همانطور که در حالت ۲ آموزش دادم لبه پایین لباس را هم اصلاح کنید.

خب اینم از ایراد اندامی شکم بزرگ که خیلی درخواست آموزشش را داشتید.

یک نکته دیگر هم که می خواستم بگم بهتون اینه که از تعداد زیاد درخواست ها برای آموزش ایرادات اندامی من حس کردم که دوستان موقع رسم الگو به هر مشکلی که میخورند فکر میکنند مشکل از ایراد اندامی فرد هست و اگر نکات ایراد اندامی را بلد بودند می تونستند مشکل را حل کنند درحالی که وقتی برای من توضیح می دهند و مراحل رسمشون را مجدد کنترل می کنند متوجه می شوند که یه جایی در رسم اشتباه کرده بودند.

دوستان دقت کنید از ایراد اندامی برای خودتون یه غول نسازید، مولر الگوییه که به ندرت نیاز به رفع ایراد اندامی پیدا میکند. شاید بتونم بگم ایراد باسن بزرگ که اول همه توضیح دادم شایعترین نوع ایراد باشه که نیاز به رفع داره وگرنه ایرادات دیگر در الگوی ۸۰ درصد خانم ها نیاز نمیشه.

مثلا همین شکم بزرگ، با اینکه ما به نظرمون باید برای ۹۰ درصد خانم ها این ایراد رو بگیریم ولی باید بگم اکثر الگوها فقط با صفر شدن ساسون زیر سینه که در روند رسم الگو اتفاق می افتد مشکلشون حل میشه و فقط شاید ۱۰ درصد الگوها نیاز به رفع ایراد شکم بزرگ نوع ۲ و ۳ رو پیدا می کنند. پس مجدد میگم شما الان با دانسته هایی که از هنربازار یاد گرفتید حداقل برای ۸۰ درصد افراد می تونید خیاطی کنید پس تا به مشکلی خوردید فکر نکنید علمتون درباره ایرادات اندامی کمه بلکه بگردید و اشتباهتونو پیدا کنید.

مجدد در این شبها ازتون التماس دعا دارم و طبق روال همیشه مون خواهش میکنم اگر آموزش براتون مفید بوده سه صلوات برای سلامتی، تعجیل در فرج آقامون صاحب الزمان و آرامش دلشون که در این شبها غصه دار جدشون آقا امام حسین ع هستند بفرستید. ممنونم

 

برای مشاهده آموزش های بعدی و قبلی از دکمه های زیر استفاده کنید.

اگر می خواهید تسلط بیشتری بر روی آموزش های خیاطی دوره نازکدوزمون پیدا کنید، می توانید از فیلم های آموزشی ما در بخش “حرفه ای شو” استفاده کنید. برای ورود به این بخش روی دکمه زیر کلیک کنید.

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم (فیلم های داخل پیج می تونه مکمل آموزشهای سایت باشه).

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۹۰ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام و وفتتون بخیر
  خدا به شما خیر فراوان بده
  خیلی لذت بردم از سایتتون. لطف می کنید ایراد اندامی را ادامه دهید. من مشکل اساسی دارم در این رابطه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله حتما ،البته در پیج اینستاگرام هم مطالب را می گذاریم reihan_sewing@ می توانید پیج خیاطی را دنبال کنید بسیاری از مطالب همراه با فیلم در این پیج هست و می توانید سوالات خیاطی را هم بپرسید.

 2. Avatar

  سلام
  ممنون از آموزشهای عالیتون.
  اندازه کارور پشت من شده ۳۷-۴۰ و کارور جلو ۴۱-۴۴ ولی در فرمول کارور پشت ۲۰ بدست میاد. اندازه گیریم هم درست هست چندین بار چک کردم. حالا چیکار کنم با این همه اختلاف. دور سینه ۱۰۴ و دور کمر ۹۲ است.

 3. Avatar

  سلام وقت بخیر ممنون از اموزش های خوبتون
  اگر یکی سینه اش ۱۰۲ باشه ،کمرش ،۱۰۵،باسنش، ۱۰۰.اونوقت چه کنیم؟😅
  اگر روش سوم رو استفاده کنم ، برای باسنش خیلی گشاد میشه .
  ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این فرد اندامش ستونیه و دور سینه و کمر و باسنش نزدیک به همه و ایراد اندامش اینه که دور کمر و باسنش بزرگتر از دور سینه است. کلا باید الگوشو ببینم رفع ایرادش احتمالا متفاوته

 4. Avatar

  سلام استاد. ممنون از اینکه اینقدر دقیق و با حوصله آموزش میدین. فقط یه چیزی بعضی وقتها سایت هنربازار قطعه. یعنی قطعیش کم نیست و یه وقتهایی آدم حالش گرفته میشه😟. اگه ممکنه پیگیری کنید. ممنون ازتون❤

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. من بررسی کردم ماههاست هنربازار قطعی نداشته، احتمالا مشکل از اینترنت شماست. برای اطمینان میتونید هروقت دیدید قطعه به واتساپ به شماره ۰۹۳۶۱۹۰۶۶۲۶ پیام بدید تا من همون موقع چک کنم ببینیم مشکل از سایته یا اینترنت شما! فقط ابتدای پیامتون حتما مثلا بنویسید “اعلام قطعی” که من سریع چکش کنم
   ممنون

 5. Avatar

  سلام . عرض سینه من ۱۲۲ ست . ولی وقتی برجستگی سینه و تیره پشت رو با فرمول در الگو قرار میدم البته با آزادی ها بعداز رسم الگو اندازه سینه رو کنترل میکنم ۵ سانت بیشتر از یک دوم سینه میشه ! باید چکار کنم ؟ ممنون .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   باید آزادی هایی را که روی خط ۲ اعمال کرده اید را کاهش دهید.

 6. Avatar

  سلام . میشه اندازه های طولی رو با اندازه گیری ولی اندازه های عرضی رو با فرمول در الگو اعمال کرد ؟ با تشکر از شما 🌹💐

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام .شما هر کاری دوست داشته باشید می توانید انجام دهید ولی اگر می خواهید نتیجه بهتری بگیرید طبق روش گفته شده عمل کنید.

 7. Avatar

  سلام من میخوام با اندازه های خودم الگو رو ترسیم کنم نه با فرمول ولی سینه هام بزرگترن از بقیه اندام من هستن . در واقع بزرگتر از بقیه اندام ها . ۱۲۲ سانته . ولی هر وقت با اندازه گیری میرم جلو ، روی خط کارور اندازه سینه رو میگیرم کم میارم . باید چطور رفع ایراد اندامی سینه رو انجام بدم . در ضمن درو باسنم ۱۱۶ هستش . ممنون از آموزشاتون.

 8. Avatar

  سلام ،ممنون ازسایت خوبتون اول اینکه ادرس اینستاگرامتون وپیدانکردم ،دوم اینکه من کارورپشتم روی بدن ۵۶ که نصفش میشه ۲۸ اما درالگو وبامحاسبه کارورپشتم میشه ۲۳/۴،دلیل این اختلاف چیه؟ ازدرست بودن اندازه گیریم مطمن هستم ،ممنون میشم جواب بدید ،

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اینستاگراممون با نام سایتمون یکیه honarbazaar@
   برای محاسبه تیره پشت چقدر آزادی دادید؟

 9. Avatar

  سلام من مولر رو توی دانشگاه یاد گرفتم هیچوقت وقت نشد که به ایراد اندامی برسیم.الان برام پیش اومد و ممنونم مطلبتون خیلی کمکم کرد.واقعا به درد بخور و عالی👌

 10. Avatar

  سلام 🙂
  ممنون بابت وقتی که میذارید و این طور دقیق و با شکل توضیحات رو می نویسید. شاید براتون عجیب باشه اما برای من آموزش نوشتاری و با شکل خیلی بهتر از فیلم دیدن جواب میده و بهتر متوجه میشم و میتونم نکته برداری کنم برای همین این سایت برام حکم کیمیا رو داره و هرجا که میرم بازم به همینجا برمی گردم چون اکثر پیجا و کانالا فیلم میذارن.
  لطفا آموزش رفع ایراد اندامی بازوی چاق رو هم بذارید.
  راستی میشه لطفا بگید که آموزش بعدیتون درباره ی چی هست و کی روی سایت قرارش میدید؟

 11. Avatar

  سلام ممنون از اموزشاتون .نمیشه تو تلگرام کلاس انلاین برگزار کنیدخیلی خوبه من خیلی خوشم اومد از اموزشتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. داریم سی دی های آموزشی با کیفیت تولید میکنیم به جای آموزش در تلگرام که از کیفیت پایینی برخورداره. در پیج اینستا یا کانال تلگرام مارو دنبال کنید که به محض آماده شدن سی دی ها اونجا اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 12. Avatar

  سلام ممنون از آموزش کاملتون فقط کارور جلو من از کارور الگو کوچکتر هستش اگر حلقه آستین برم جلوتر آستین بد وای نمی ایسته و سوال دیگه آیا لازمه تو حلقه جلو هم ساسون بگیریم ممنون میشم جواب بدید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. دقت کنید اندازه گیری صحیح کارور کمی برای افراد مشکل است و ممکنه که شما در اندازه گیری اشتباه کرده باشید، یا آزادیهای خط ۲ رو زیاد داده باشید که باعث شده کارورتون هم بزرگ بشه. همه این موارد رو درنظر بگیرید ولی اگر اطمینان دارید که کارور بزرگه باید به روش گفته شده کوچکش کنید. معمولا هم اگر الگو درست رسم شده باشد این مقدار بزرگی کارور از یک سانت بیشتر نمیشود.
   خیر بد نمی ایسته، حلقه جلو هم وقتی آستین داریم نیازی به پنس ندارد.

 13. Avatar

  لطف میکنید برای سینه بزرگ و بازوی چاق هم مطلب بزارید.همه خانمها که پا به سن گذاشتن علاوه بر اون دوتایی که آموزش دادید این دوتا راهم مشکل دارن.ممنون میشم

 14. Avatar

  سلام دوست عزیز، ممنون از سایت خوبتون. واقعا شما هنرمندین
  ممنون میشم اگه چندتا مدل یقه و آستینم آموزش بدین من یه مانتو دوختم ولی دوست دارم تو مانتوهای بعدیم یقه و آستین های متفاوتی در بیارم. ممنون از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. حتما به زودی ان شاالله
   عکس دوختتون رو هم خوشحال میشیم برامون بفرستید

 15. Avatar

  سلام ممنون از آموزش های فوق العادتون
  انواع یقه ها رو کی آموزش میدید یقه انگلیسی و ارشال و …

 16. Avatar

  سلام دوست عزیز.
  واقعا ممنونم از بانوی مهربان و نمونه که این چنین اطلاعاتش رو بی ریا در اختیار میزاره.
  خدا پاداش مهربانیت رو بده گلم.
  عزیزم ایراد اندامی سینه درشت و افتاده رو هم میگید گلم؟

 17. Avatar

  بابت آموزش هاتون ممنون
  ی سوال اگه فاصله ۴۱ قبل ۴۰ بیوفته و صفرنشه و فاصلش ۱ سانت باشه میتونیم در نظر نگیریم و از دو طرف نقطه ۴۳ خارج نشیم و بجاش ساسون زیر سینه رو به ۵ سانت بالای نقطه ۴۳ متصل کنم؟ یعنی نخام ساسون تا اخرالگو کشیده بشه
  چون هنگام دوخت نمیخام تا پایین مانتو دوخت بشه
  اگه بخام اینکارو کنم باید ۱ سانتو چیکار کنم کلن در نظرش نگیرمش یا باید از ی جا دیگه رسمش کنم؟؟؟
  میشه توضیح بدید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم میشه. دور باسنتون یک سانت گشادتر میشه که خیلی خودشو نشون نمیده. درضمن میتونید به جای اون، دوتا نیم سانت از نقاط p و R کمتر بیرون برید تا یک سانت گشادی دور باسن جبران بشه.

 18. Avatar

  سلام خسته نباشید بابت اموزشاتون ممنونم
  من تونستم بلاخره ی مانتو با برش سرشانه بدوزم ان شالله لبه های پایین مانتو استینو چرخ کنم براتون عکسشو میفرستم اینستا
  فقط ی سوال من توی الگوم ساسون پشتم باهم ۵سانت بود من ی ساسون ۳ونیم زدم ولی نمیدونستم باید اون۱.۵ سانتو چیکار کنم که اصلا درنظرگرفتم بعد دوخت مانتو دیدم مانتو گشاده از پهلو و برشای پشت تنگ کردم درست شد
  اما میخام باز بدوزم مانتو ولی بدون برش سرشانه میشه بگید اون ۱.۵ سانتو چیکارکنم که مانتوم نیاز به تنگ کردن بعد دوخت نداشته باشه؟
  ممنون میشم کمکم کنید😘😘

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم پهلوهارو میتونستید تا ۱٫۵ سانت داخل بشید، از خط وسط پشت هم میتونید باقی اضافی رو رسم کنید یعنی یه ساسون روی خط وسط پشت (CB) به ارتفاع همون ساسون اصلیتون رسم میکنید.

   • Avatar

    خیلی ممنونم
    من از پهلوها ۱.۵ داخل شدم که باقیش موند ۵ سانت که ی ساسون ۳.۵ زدم بقیشم نزدم چون نمیدونستم چطوری بزنم؟
    این خط cbکی میگید همون خط کج که از خط وسط پشت رسم کردیم اول الگو؟

    من میتونم به جای اون ۱.۵ سانت پهلو ۲ سانت داخل بشم بعد ۴ سانت باقی موندرو ی ساسون ۴ سانت بزنم؟اشکالی نداره
    یا همونطور که گفتید ۱.۵ از خط cb رسم کنم؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     سلام عزیزم. بله cb همونه
     بستگی داره شیب خط پهلوتون چطور بشه، اگر خیلی زیاد بشه بعد دوخت کیس میخوره
     از خط وسط پشت بگیرید بهتره فکر میکنم ولی ممکنه آزادیتونم خیلی کم داده باشید که ۸ به ۳۸ شده ۸ سانت. به نظرم یه جایی اشتباه کردید

     • Avatar

      ممنون متوجه شدم
      منظورتون اینه که آزادیو کم گرفتم آزادی کجارو کم گرفتم؟بنظرتون کجا ممکن اشتباه کرده باشم؟
      چون دوبارم یکی شده
      علت اینکه بعد دوخت حلقه استین پشت برجستگی بیرون داره چیه؟البته من قپارو از برش برطرف کردم
      و اینکه علت قپای بالا سینه تا نزدیک سرشانه و حلقه چیه؟بازم از طریق برش درستش کردم
      میخام بدونم کجای الگو اصلاح میخاد تا این اتفاق نیوفته؟
      وبگم مقدار کارور توی کنترل از برای اندازه گیرم ۱.۵ تا بیشتر شد اما من کم نکردم که ی دفعه کارور کوچیک نشه

     • مدیر سایت
      مدیر سایت

      خب پس با این اوصاف فکر میکنم آزادیهای خط ۲ رو زیاد دادید که هم کارور الگوتون بزرگتر از اندازه گیریتون شده هم خط کمرتون ۸ سانت اضافی پیدا کرده. این بار الگو رو با آزادیهای کمی کمتر برای تیره پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو رسم کنید و دوباره یه پاترون بدوزید و مشکلاتی که داشتید رو چک کنید. دلیل قپ های جلو و پشتتون هم میتونه بزرگ بودن این موارد باشه

 19. Avatar

  سلام مدیر محترم.من هم با وجود اینکه شاغلم خیلی به خیاطی علاقه دارم،عشقم اینه که لباس برا دخترم بدوزم.خیلی ممنون از آموزشهای کاملتون.لطفا”آموزشها رو شماره بندی کنید تا فردی مثل من که تازه وارد سایت شده بدونه از کجا باید شروع کنه.متشکرم و موفق باشید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. حتما وقت کنم لینک آموزش قبلی و بعدی رو به آموزش های خیاطی اضافه میکنم

 20. Avatar

  سلام من تا حالا با الگوی گرلاوین اصلاح شده خیاطی می کردم تو بعضی از لباسام که پارچش ضخیمه. لباسام به سمت بالا می کشه نمی دونم مشکل از الگو مه یا ایراد اندامی دارم با مولرم تا کنترل دور سینه ادامه دادم دور سینم ۵ سانت کوچک شد بازم چک کردم همه مراحل درست بود فکر می کنم برجستگی سینه زیاد بوده حالا الگوم نصفه مونده اگه اندازمو بفرستم می تونید کمکم بکنید ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در الگوی قبلیتون اشکال از اینه که احتمالا کف حلقتون بیش از حد بزرگ بوده
   در مورد الگوی مولرتون، آزادیهای خط ۲ را کم گرفتید

 21. Avatar

  سلام استاد
  من اندازه نقطه ٣١ تا ٣۴ شده ٢.۵ سانت الان طبق توضیحاتتون برای یقه گرد ١ سانت اومدم روی سرشانه جلو اومدم جلو و از خط جلو هم دوسانت بعد حلقه استینو رسم کردم الان که میخام طبق گقته های شما سجافو وصل کنم موندم😭😭😭؟؟؟اخه همش اندازه سرشانم شده ١.۵ سانت چطوری الان ٣ تا ۴ سانت برم جلو تا بتونم سجافو رسم کنم؟؟؟؟
  نکنه مشکل داره الگوم؟؟؟
  توروخدا کمکم کنید الان تمام الگومو کشیدم اینطوری شد ناراحت شدم که نکنه کل الگو مشکل داره چندبارم چک کردم ولی ایرادی از نظر خودم نبود تو اندازه ها

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خب اینجای الگوت ظاهرا مشکلی نداره چون ۳۱ تا ۳۴ همین حدود ۳ سانت معمولا درمیاد. حالا برای رسم سجاف همین خط ۳۱ تا ۳۴ را از سمت نقطه ۳۴ یکم امتداد بده تا به ۴ سانت برسه و بتونی سجافتو رسم کنی.
   دقت کن این امتدادو فقط برای رسم سجاف انجام دادی که بعد کاغذ پوستی میندازی و از روی الگوت کپی میکنی و هیچ ربطی به اصل الگوت نداره ها. یعنی وقتی الگوی سجافتو کپی کردی تموم شد این امتداده رو پاک کن که قاطی نکنی یا درنظرش نگیر.

   • Avatar

    ممنون متوجه شدم تقصیر از خودمه من باید اول برش سرشانه رو انجام میدادم بعد یقه رو رسم میکردم بعد سجافو در میاوردم اینطوری به مشکل بر نمیخوردم
    بازم ازتون خیلی خیلی ممنونم

 22. Avatar

  سلام بابت همه کمکاتون واقعا ممنونم
  من الگومو کشیدم و توی کنترل الگو قسمن کترل کمر اندازه گیری که از روی الگو انجام دادم شد ٣٣.۵
  و باتوجه به اینکه اندازه کمرم ٧٧ وتقسیم بر ٢ بشه میشه ٣٨.۵ اگه بهش ٢ الی ٣ سانت اضافه کنم که من کمترینو در نظر گرفتم یعنی ٢ سانت که میشه ۴٠.۵
  الان ٧ سانت مقدار الگوم کمترم از اندازه ی بدنم الان میتونم از طریق ساسون های پهلو این مقدارو درست کنم یا ممکن اشکالی داشته باشه الگو که من نمیدونم کجاست؟؟
  اخه گفتید معمولا اندازه ها یکی درمیاد ولی برای من ٧ سانت کمتر واسه همین میگم نکنه ی جارو اشتباه رفتم

  فقط استاد یادم رفت اینو بگم که
  ساسونای من هرکدومشون ۵ سانت هست که جمعشون میشه ١٠ سانت من ٧ سانتو ازش کم کردم که میمونه ٣ سانت اینو ی ساسون ٢ سانتی یعنی از نقطه f از هرطرف ١ سانت ساسون کشیدم و از نقطه e ساسون ١ سانتی یعنی نیم از این طف نیم از اون طرف
  اینطوری مقداری که الگو در میاد میشه ۴١
  الان مشکلی نیست؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   جیگر دوباره رسم کن با دقت بیشتر. اشتباه رسم کردی از یه جایی به بعد که نمیدونم کجاست ولی اینجوری که داری میگی میشه دور زدن اشتباه آخرم الگوت لباس خوب بهت نمیده. برو با دقت دوباره درسو بخون و مجدد رسم کن تا خودت پیدا کنی کجا اشتباه کرده بودی

 23. Avatar

  سلام بابت همه کمکاتون واقعا ممنونم
  من الگومو کشیدم و توی کنترل الگو قسمن کترل کمر اندازه گیری که از روی الگو انجام دادم شد ٣٣.۵
  و باتوجه به اینکه اندازه کمرم ٧٧ وتقسیم بر ٢ بشه میشه ٣٨.۵ اگه بهش ٢ الی ٣ سانت اضافه کنم که من کمترینو در نظر گرفتم یعنی ٢ سانت که میشه ۴٠.۵
  الان ٧ سانت مقدار الگوم کمترم از اندازه ی بدنم الان میتونم از طریق ساسون های پهلو این مقدارو درست کنم یا ممکن اشکالی داشته باشه الگو که من نمیدونم کجاست؟؟
  اخه گفتید معمولا اندازه ها یکی درمیاد ولی برای من ٧ سانت کمتر واسه همین میگم نکنه ی جارو اشتباه رفتم

   • Avatar

    مرسی که پیامامو خوندی
    اره شما راست میگید من اشتباه رفتم الان کشیدم و ساسون که از f و e در اومده جمعا میشه ۵ سانت که من برای هر کدوم ساسون ٢و۵ سانتی کشیدم
    الان همه چیم درست شد حتی توی کنترل الگوم همه چی درست درومدم
    سپاسگزارم☺
    فقط ی سوال دیگه شما این دوتا پنسو یکی کردید گفتید کمتر از ٣ سانت باشه میتونیم اینکارو بکنیم الان واسه من که جگع این دوتا میشه ۵ سانت میتونم دوتا ساسونو ی ساسون کنم همنطور که شما رسم کردید؟؟؟یا نه باید دو تا ساسون باشه؟؟
    اگه دوتا ساسون باشه موقعه دوخت اینطوری پشت باید ۴ تا ساسون چرخ کنم ؟؟بد نمیشه؟؟؟
    یا راهی نداره بخام فقط ی ساسون کنم دوتارو؟؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     خب خداروشکر که درست شد 🙂 فقط دوتا ساسونو نباید یکسان بگیری. اونی که به پهلو نزدیکتره باید کوچکتر باشه مثلا یکی رو ۳ بگیری یکی رو ۲ اینطوری لباس خوشفرم تره. البته مجموع ساسونات ۵ سانت یکم زیاده برای تک ساسون کردن احتمالا آزادی کمرو کم نگرفتی (در قسمت محاسبه ۳۶ به ۳۸)؟ یا گودی کمرت زیاده؟
     راه که داره. میتونی ۳٫۵ سانت از ۵ سانتو به شکل تک ساسون رسم کنی و ۱٫۵ سانت باقیمانده را از خط وسط پشت رسم کنی

 24. Avatar

  سلام خسته نباشید از آمورشهای کامل شما کمال تشکر دارم ما تو روش گرلاوین برای اینکه پایین لباسهای جلو باز هشتی نایسته ازخط کمر جلو یک سانت پنس میبستیم ودرپایین لباس این پنس رو جبران میکردیم و خط وسط جلو رو اصلاح میکردیم تو روش مولر نیازی به اینکار نیست؟؟؟؟

 25. Avatar

  سلام خانم هنرمند ممنون بابت سایت خوبت من با اینکه دوره لباس مجلسی رفتم اما باز احساس میکنم چیزی بلد نیستم چون با گرلاوین کار میکنم میترسم با مولر کار کنم چون تا حالا با گرلاوین لباس دوختم چیکار کنم راهنماییم کنید در ضمن امیدوارم امام حسین به دستای کوچولوی حضرت رقیه به لب تشنه علی اصغر دست شما مربی عزیز را بگیره به خاطر این کار خیرتون امیدوارم ادامه داشته باشه
  یا علی رعنا

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. مولر و گرلاوین خیلی متفاوتن ولی حتما برای اینکه علمتونو به روز کنید متدهای جدیدتر مثل مولر رو یاد بگیرید. موقع یادگرفتن فقط سعی کنید هی نخواید دو متد را باهم مقایسه و شبیه سازی کنید. مثل کسی که خیاطی بلد نیست جلو برید. ممنون از دعای قشنگتون

 26. Avatar

  سلام خانمی فاصله طول نقطه ی ۲۸ تا ۳۳ رو اندازه گرفتم شد ۲۷.۶ سانت همین رو از ۲۸ بالا رفتم دیدم تا نقطه ۲۷ همش ۲ یا ۳ میل فاصله داره دوباره فاصله تا نوک سینه ۲۸ سانته همون ۲۸ رورفتم بالا ینی قشنگ روی نقطه ۲۷قرار گرفت االان نمیدونم چه کنم درسته یا نه اشتباهم کجاس خیر ببینید عزیز دلم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. میتونه درست باشه. معمولا این مقدار در همین حدود نیم سانت بدست میاد. برای اینکه مطمئن بشید درست رسم کردید یا نه میتونید پنس سرشانه رو ببندید ببینید دو قطعه سرشانه در امتداد هم قرار میگیرند یا نه. اگر شیبشون خیلی فرق کنه یعنی در رسم کمانها کمی اشتباه کرده اید.

 27. Avatar

  سلام.ممنون از اموزش هاتون.من بالاتنه جلو تاخط کمر با اندازه گیری۳ سانت بیشتر از محاسبات هست و بالاتنه پشت تاخط کمر هم ۳الی۴سانت بیشتر از مقدارمحاسبات است و الگو رو با اندازه گیری کشیدم.به نظر شما درست هست؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اندازه بالاتنه جلو و پشتتون رو باهم مقایسه کنید (اندازه گیریهاتون) باید نهایت ۴٫۵ الی ۵ سانت اختلاف داشته باشن نه بیشتر که اگر اینطور هست اندازه گیریهاتون میتونه درست باشه. ترجیحا مجدد با دقت بیشتر جای بستن نوار رو چک کنید حتما در راستای آرنج و کاملا افقی باشه و بعد با دقت بیشتر اندازه بگیرید. در صورتی که بازم همون مقادیر بدست اومد به خودتن اعتماد کنید.

 28. Avatar

  سلام.بابت تمام اموزشاتون ممنونم
  من سری قبل اندازهامو براتون فرستادم و با کمک شما اندازه های درستمو دروردم
  امروز الگو کشیدنو شروع کردم همه چی خوب پیش رفت فقط ی جا به مشکل خوردم اینکه نقطه ۴٢ بین نقطه ٧و ۴ قرار گرفت و فاصلش تا نقطه ٧ به اندازه ٠.٧ الان من چطوری با این مقدار از نقطه و rوp خارج بشم؟؟؟محساباتمم درست برای پیدا کردن نقطه ۴٢ الان کجارو اشتباه رفتم که اینطوری شد؟؟؟
  هیچ جای الگومم مشکلی نداره فقط این ی دونه نقطه بد درومد
  لطفا کمکم کنید ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. فرقی نداره فاصله تا نقطه ۷ هرچقدر بود نصف میکنید و به باسن جلو و پشت اضافه میکنید. یعنی الان حدود ۰٫۴ یا نیم سانت به نقاط r و p اضافه میکنید.

 29. Avatar

  سلام مربی جانم، من دو تا سوال دارم
  ۱-برای الگو ی کت و آسترش باید تغییرات خاصی تو الگو بدیم یا نه؟؟؟
  ۲- تو الگوی آستین من اضافه داشتم که تاج آستین رو ۱سانت کم کردم(با روشی که گفتید) ولی بعد از نصب آستین تو محل اتصال به سر شانه وقتی دستم پایینه کشیده میشه پایین باید چی کار کنم؟؟؟؟
  خیلی
  ممنون از لطفتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   اگر کتتون آستر داره باید یک مقدار بسته به ضخامت آسترتون آزادیهارو بیشتر بگیرید
   احتمالا یا اتوکاریتون مشکل داره یا به این نکته توجه نکردید که زاپاس آستین باید به سمت داخل آستین باشه. اگر به سمت لباس باشه یه حالت چین خوردگی و کشش روی آستین دیده میشه

 30. Avatar

  سلام خسته نباشی میخام ی پیرهن درست کنم دوست ندارم گودی کمرم مشخص باشه چه تغییری‌روی الگوی پشتم انجام بدم ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   برای اینکه گودی کمرتون دیده نشه باید ساسونهای پشت را یا کوچکتر کنید یا کلا حذف کنید.

 31. Avatar

  سلام دوست عزیز کتابی هست که تمام این مطالب رو پوشش بده و شما خودتون پیشنهادش بدین
  ممنون میشم که جواب بدین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم فعلا فقط کتاب خانم نیره یونسی که ترجمه کتاب اصلی مولر هست مورد تاییده تا وقتی که کتاب خودم چاپ بشه تا همه این نکات داخلش باشه.

 32. Avatar

  سلام.خیلی ممنون از آموزش های خوبتون.انشاالله در تمام مراحل زندگی تون موفق و سربلند باشید.شما فرمودید یکی کردن ساسون پشت رو آموزش دادیدولی من نتونستم پیدا کنم میشه کمکم کنید. بازم یه دنیا ممنون.

 33. Avatar

  سلام ،عزاداری های شما هم قبول.بابت این همه زحمتی که برای تهیهی آموزش ها می کنید بسیار سپاس گزارم.من واقعا هر دفعه با ذوق و شوق سایت رو باز می کنم تا ببینم آموزش جدیدی گذاشته شده یانه 🙂 لطفا آموزش ایراد اندامی با بازوهای تپل رو هم بذارید.

 34. Avatar

  سلاااااام خانوم… خداقوت… آموزش هاتون بسیار کاربردی و مفیده…میشه لطفا ایراد اندامی سینه برجسته رو هم آموزش بدین…

ارسال نظر