رفع نواقص اندامی ۲ (شکم بزرگ)

48

سلام عزیزان دل هنربازار. حال و احوال؟ عزاداریهاتون قبول باشه، امیدوارم در این شب ها که مختص سید و سالار شهیدانه مارو هم از دعای خیرتون فراموش نکنید.

اول قصد داشتم این آموزش را بذارم برای بعد از عاشورا و تاسوعا ولی بعد فکر کردم شاید این آموزش بهانه ای بشه که میان گریه هاتون برای سرور جوانان بهشت، وقتی دست به دعا بلند کردید یاد من روسیاه هم بیفتید و برای من و همه جوانان کشورمون از خدا عاقبت بخیری طلب کنید که اگر سهم من از این سایتی که راه اندازی کردم فقط همین دعاهای خیر شما بزرگواران باشه مرا بس است.

همانطور که میدانید یکی از مشکلات شایع خانم ها که اندامشون را از حالت نرمال خارج میکند، داشتن شکم برامده است. حالا این برامدگی شکم در افراد مختلف و در سنین مختلف متفاوته، ولی آن چیزی که ما بهش ایراد اندامی شکم بزرگ می گوییم درواقع “اختلاف کم اندازه دور سینه و دور کمر” هست که این موضوع میتواند برای افراد جوان که حتی به نظر ما خیلی چاق نیستند هم اتفاق بیفتد. حالا بسته به اینکه برامدگی شکم نسبت به سینه چقدر باشد، اتفاقات مختلفی روی الگوی ما رخ خواهد داد که در ادامه به تفکیک توضیح می دهم.

به نظرتون چه زمانی اختلاف کمر و سینه کم میشود؟ به نظر من سه تا حالت می تواند داشته باشد.

(برای بزرگتر دیدن تصاویر روی آنها کلیک کنید)

۱) سینه های کوچک با شکم برآمده

شخصی که سینه های کوچکی دارد کافیه فقط کمی شکم داشته باشد تا اندازه دور سینه و دور کمرش نزدیک به هم شود. الگوی این افراد نیاز به دستکاری خاصی ندارد فقط اتفاق جالب توجهی که برای الگوی بالاتنه این افراد رخ می دهد این است که نقطه ۳۶ یا روی نقطه ۳۷ می افتد و یا خارج آن.

در هر دو حالت فاصله نقاط ۳۶ و ۳۷ صفر درنظر گرفته می‏ شود و همانطور که در آموزش رسم الگوی پایه بالاتنه مولر توضیح دادم، پهنای ساسون زیر سینه صفر خواهد شد و الگوی شخص مانند تصویر زیر فقط از یک خط صاف در زیر سینه تشکیل می شود که می توان آن را به شکل برش در آورده و یا با انتقال پنس سرشانه به پهلو (کونفورماسیون)، جلوی لباس هیچ نوع برش یا ساسونی نداشته باشد.

سوالی که در این مواقع خیلی از من میشود این است که لباس بدون ساسون زیر سینه بدفرم نمی شود؟

خیر بدفرم نمی شود. شاید دقت نکرده باشید که اصلا فلسفه وجود این ساسون ها چیست! ساسون زیر سینه برای این است که باریک شدن کمر را در زیر سینه اعمال کند حالا وقتی شما شکم و سینه ای تقریبا هم اندازه دارید، دیگر دلیلی برای وجود ساسون زیر سینه نیست.

فلسفه وجود ساسون های پشت هم نشان دادن گودی کمر است. یعنی برای اعمال باریک بودن کمر نسبت به باسن نیاز به وجود ساسون پشت داریم. پس هرچه این ساسون ها بزرگتر بدست بیاید به معنی این است که فرد گودی کمر بیشتری دارد.

حالا که فلسفه وجود این ساسون هارو فهمیدید حتما متوجه شده اید که کوچکتر کردن ساسون های پشت هیچ کمکی به برطرف کردن مشکل شکم بزرگ نمی کند. ولی ساسون جلو و فرورفتگی های پهلوها روی کشیدگی لباس بر روی شکم فرد تاثیر دارد.

۲) سینه های بزرگ با شکم بزرگ (اندازه دور کمر کمتر از دور سینه)

گروه دوم افرادی هستند که بلانسبت همتون بهشون میگیم چاق. فرد هم شکم بزرگی دارد هم سینه بزرگی ولی دقت داشته باشید که همچنان دور سینه بزرگتر از دور کمر ولی با اختلاف کم است.

خب برای این افراد هم مثل گروه اول ساسون زیر سینه اصلا تشکیل نمی شود ولی وجود سینه و شکم بزرگ باعث می شود که جلوی لباس پس از دوخت به سمت بالا کشیده شود.

برای رفع این مشکل مطابق شکل زیر، باید خط پایین لباس اصلاح شود. پس از نقطه ۴۴ که روی لبه پایین الگوی لباستان است، به اندازه ۰٫۵ تا ۲ سانت پایین آمده (خط قرمز) و نقطه ۴۵ را علامت می زنیم. سپس از نقطه ۴۵ با خط چین به نقطه ۶ وصل می کنیم.

حالا مطابق شکل زیر از نقطه ۴۶ تا خط چین را اندازه میگیریم و به همان اندازه از نقطه ۴۷ پایین می آییم (خطوط صورتی) و سپس سر این دو خط را به نقاط ۴۵ و ۶ وصل می کنیم (خطوط سبز)

خطوط سبز رنگ خط جدید لبه پایین لباس را تشکیل می دهند.

نکته مهم: در الگوی این افراد اگر مقدار ۸ به ۳۸ خیلی کم بدست آمد (مثلا ۲ سانت) بهتر است از نقاط M و N کمتر از ۱ سانت داخل شویم (یا اصلا داخل نشویم) و مقدار ۸ به ۳۸ را فقط به صورت ساسون پشت اعمال کنیم.

۳) سینه های کوچک و شکم بزرگ (دور سینه کمتر از دور کمر)

خب دیگه غیرنرمالترین افراد اونایی هستند که اندازه دور کمرشون از دور سینه شون بیشتره. برای این افراد نه تنها در پهلوها فرو رفتگی نداریم بلکه می تونیم یک مقدار هم از M و N خارج شویم ولی باید دقت کنید که این مقدار نباید از نقطه J و S بیشتر شود. (خطوط نارنجی در شکل پایین را نگاه کنید)

همچنین اگر دور کمر خیلی بیشتر از دور سینه باشد، از نقطه ۳۷ حدود ۰٫۵ تا ۰٫۷۵ بیرون می آییم و از بالا به نقطه ۱۴ وصل می کنیم و از پایین به صورت موازی با خط وسط جلو امتداد می دهیم تا خط لبه پایین لباس.

در اینگونه افراد هم به دلیل وجود شکم بزرگ، لباس به سمت بالا می کشد پس باید همانطور که در حالت ۲ آموزش دادم لبه پایین لباس را هم اصلاح کنید.

خب اینم از ایراد اندامی شکم بزرگ که خیلی درخواست آموزشش را داشتید.

یک نکته دیگر هم که می خواستم بگم بهتون اینه که از تعداد زیاد درخواست ها برای آموزش ایرادات اندامی من حس کردم که دوستان موقع رسم الگو به هر مشکلی که میخورند فکر میکنند مشکل از ایراد اندامی فرد هست و اگر نکات ایراد اندامی را بلد بودند می تونستند مشکل را حل کنند درحالی که وقتی برای من توضیح می دهند و مراحل رسمشون را مجدد کنترل می کنند متوجه می شوند که یه جایی در رسم اشتباه کرده بودند.

دوستان دقت کنید از ایراد اندامی برای خودتون یه غول نسازید، مولر الگوییه که به ندرت نیاز به رفع ایراد اندامی پیدا میکند. شاید بتونم بگم ایراد باسن بزرگ که اول همه توضیح دادم شایعترین نوع ایراد باشه که نیاز به رفع داره وگرنه ایرادات دیگر در الگوی ۸۰ درصد خانم ها نیاز نمیشه.

مثلا همین شکم بزرگ، با اینکه ما به نظرمون باید برای ۹۰ درصد خانم ها این ایراد رو بگیریم ولی باید بگم اکثر الگوها فقط با صفر شدن ساسون زیر سینه که در روند رسم الگو اتفاق می افتد مشکلشون حل میشه و فقط شاید ۱۰ درصد الگوها نیاز به رفع ایراد شکم بزرگ نوع ۲ و ۳ رو پیدا می کنند. پس مجدد میگم شما الان با دانسته هایی که از هنربازار یاد گرفتید حداقل برای ۸۰ درصد افراد می تونید خیاطی کنید پس تا به مشکلی خوردید فکر نکنید علمتون درباره ایرادات اندامی کمه بلکه بگردید و اشتباهتونو پیدا کنید.

مجدد در این شبها ازتون التماس دعا دارم و طبق روال همیشه مون خواهش میکنم اگر آموزش براتون مفید بوده سه صلوات برای سلامتی، تعجیل در فرج آقامون صاحب الزمان و آرامش دلشون که در این شبها غصه دار جدشون آقا امام حسین ع هستند بفرستید. ممنونم

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۴۸ دیدگاه

 1. سلام مدیر محترم.من هم با وجود اینکه شاغلم خیلی به خیاطی علاقه دارم،عشقم اینه که لباس برا دخترم بدوزم.خیلی ممنون از آموزشهای کاملتون.لطفا”آموزشها رو شماره بندی کنید تا فردی مثل من که تازه وارد سایت شده بدونه از کجا باید شروع کنه.متشکرم و موفق باشید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. حتما وقت کنم لینک آموزش قبلی و بعدی رو به آموزش های خیاطی اضافه میکنم

 2. سلام من تا حالا با الگوی گرلاوین اصلاح شده خیاطی می کردم تو بعضی از لباسام که پارچش ضخیمه. لباسام به سمت بالا می کشه نمی دونم مشکل از الگو مه یا ایراد اندامی دارم با مولرم تا کنترل دور سینه ادامه دادم دور سینم ۵ سانت کوچک شد بازم چک کردم همه مراحل درست بود فکر می کنم برجستگی سینه زیاد بوده حالا الگوم نصفه مونده اگه اندازمو بفرستم می تونید کمکم بکنید ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در الگوی قبلیتون اشکال از اینه که احتمالا کف حلقتون بیش از حد بزرگ بوده
   در مورد الگوی مولرتون، آزادیهای خط ۲ را کم گرفتید

 3. سلام استاد
  من اندازه نقطه ٣١ تا ٣۴ شده ٢.۵ سانت الان طبق توضیحاتتون برای یقه گرد ١ سانت اومدم روی سرشانه جلو اومدم جلو و از خط جلو هم دوسانت بعد حلقه استینو رسم کردم الان که میخام طبق گقته های شما سجافو وصل کنم موندم😭😭😭؟؟؟اخه همش اندازه سرشانم شده ١.۵ سانت چطوری الان ٣ تا ۴ سانت برم جلو تا بتونم سجافو رسم کنم؟؟؟؟
  نکنه مشکل داره الگوم؟؟؟
  توروخدا کمکم کنید الان تمام الگومو کشیدم اینطوری شد ناراحت شدم که نکنه کل الگو مشکل داره چندبارم چک کردم ولی ایرادی از نظر خودم نبود تو اندازه ها

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خب اینجای الگوت ظاهرا مشکلی نداره چون ۳۱ تا ۳۴ همین حدود ۳ سانت معمولا درمیاد. حالا برای رسم سجاف همین خط ۳۱ تا ۳۴ را از سمت نقطه ۳۴ یکم امتداد بده تا به ۴ سانت برسه و بتونی سجافتو رسم کنی.
   دقت کن این امتدادو فقط برای رسم سجاف انجام دادی که بعد کاغذ پوستی میندازی و از روی الگوت کپی میکنی و هیچ ربطی به اصل الگوت نداره ها. یعنی وقتی الگوی سجافتو کپی کردی تموم شد این امتداده رو پاک کن که قاطی نکنی یا درنظرش نگیر.

   • ممنون متوجه شدم تقصیر از خودمه من باید اول برش سرشانه رو انجام میدادم بعد یقه رو رسم میکردم بعد سجافو در میاوردم اینطوری به مشکل بر نمیخوردم
    بازم ازتون خیلی خیلی ممنونم

ارسال نظر