رفع نواقص اندامی ۱ (باسن بزرگ)

119

آموزش بیستم از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام به دوستان قدیمی و جدید

همراهان عزیز هنربازار که آموزشهای خیاطی مارو دنبال میکنند و انقدر لطف داشتند که این چندماه تاخیر مارو تحمل کردند. خیلی پرحرفی نمیکنم میرم سر آموزش امروز 🙂

فقط خدمت دوستان عزیزی که تازه به جمع ما پیوستند عرض کنم که آموزشهای خیاطی هنربازار مثل کلاس خیاطی که تشریف میبرید به ترتیب گفته شده و لازمه که حتما شما هم به ترتیب مطالعه کنید. در هر آموزش بی نهایت نکته وجود دارد که باید با دقت مطالعه کنید و نکته برداری کنید. خیلی از سوالاتی که براتون پیش میاد ممکنه در آموزشهای جلوتر توضیح داده شده باشد پس کامل همه آموزشهارو بخونید و اگر دیدید سوالتون جواب داده نشد در قسمت دیدگاه ها بپرسید. درضمن تیم هنربازار درصدد است که فیلم های آموزشی هم آماده کنیم تا شما عزیزان بتونید آموزشگاه خیاطی را به خانه بیاورید و خیلی راحتتر سیرتاپیاز خیاطی را یاد بگیرید. از لینک زیر میتوانید بقیه آموزشها را ببینید.

خب بریم سراغ آموزش امروز که مخصوص سایز بزرگای عزیزه

نقص اندامی باسن بزرگ یعنی چی؟ باسن بزرگ به خودی خود نقص اندامی محسوب نمیشه، درسته اندام فرد نرمال نیست ولی ممکنه برای یک فرد با باسن بزرگ اصلا نیازی به دستکاری الگو و استفاده از روشهای رفع نقص اندامی نباشد.

منظور از نقص باسن بزرگ یعنی فردی که اختلاف مقدار دور کمر و دور باسنش زیاد است. یعنی وقتی به اندام فرد نگاه میکنید حس میکنید که بدن مانند یک ساعت شنی یا گلابی در قسمت کمر باریک شده و در قسمت باسن به شدت عریض شده.

به شکل زیر دقت کنید. تقریبا میشه اندام هارو به این چهاردسته تقسیم کرد. در دو مدل اول یعنی اندام ساعت شنی و گلابی، اگر گردن گلابی نسبت به پایینش خیلی باریکتر باشه یا وسط ساعت شنی خیلی باریکتر از دو طرفش باشه قطعا در رسم الگو نیاز به رفع نقص پیدا میکنیم. ولی در مدل خط کشی و سیبی، حتی اگر فرد درشت اندام باشه الگو نیازی به رفع عیب باسن بزرگ پیدا نمیکنه.

اندام خط کشی با اینکه اندام زیبایی نیست ولی ما خیاطا عاشقشیم چون هیچ رفع عیبی نیاز نداره. برعکس اندام ساعت شنی که با اینکه زیباترین نوع اندامه ولی دردسر خیاط رو زیاد میکنه.  پس اگه یه مشتری خط کشی براتون اومد حسابی تحویلش بگیرید 🙂

نوع دیگر نقص اندام باسن بزرگ، افرادی هستند که وقتی از روبرو به آنها نگاه میکنیم شبیه ساعت شنی یا گلابی نیستند ولی وقتی از پهلو به آنها نگاه میکنیم برجستگی باسن در پشت آنها به وضوح دیده می شود. به این نوع باسن، باسن برزیلی گفته می شود ولی به قول مامان بزرگا باسن طاقچه داره 🙂

برای این افراد هم موقع رسم الگو به مشکل خواهیم خورد که در ادامه توضیح می دهم که مشکل چجوری خودش را نشان می دهد!

تشخیص نیاز به رفع نقص اندامی باسن بزرگ

با توضیحاتی که دادم حتما متوجه شده اید که یک خیاط باید به اندام فردی که می خواهد برای او لباس بدوزد کاملا دقت کند و از روی اندام شخص ایراد بدن او را بفهمد و کنار اندازه هایش یادداشت کند که در زمان رسم الگو انتظار به مشکل خوردن را داشته باشد. مثلا اگر خانم کیم کارداشیان اومد پیشتون تا برایش لباس بدوزید (ایشون رو در تصویر زیر می بینید)، در یک نگاه شما متوجه میشید که ایشون یک گلابی به تمام معناست و درنتیجه آهی از نهادتون برمیخیزه که دردسر وارد شده 🙂

حالا سوال اینه که چه مشکلی در رسم قراره به ما بفهماند که نیاز به رفع نقص اندامی باسن بزرگ داریم؟

وقتی رسم الگو به مرحله آخر یعنی نقاط ۳۹ تا ۴۳ میرسد، می بینیم که فاصله ۷ به ۴۲ بسیار زیاد می شود به طوری که وقتی آن را در نقاط R و P اعمال میکنیم و خط پهلو را کامل می کنیم میبینیم شیب خط پهلو از کمر تا باسن به شدت زیاد شده (مثل شکل زیر) و درنتیجه چنین الگویی پس از دوخت در پهلوها دچار کشیدگی و بدفرم شدن لباس خواهد شد. و بدین ترتیب ما متوجه میشویم که باید به سراغ رفع نقص اندامی باسن بزرگ برویم.

رفع نقص اندامی باسن بزرگ

خب حالا که متوجه شدیم مشکل کجاست باید با تغییرات مناسب روی الگو شیب پهلو را کم کنیم.

۱) اگر مقدار P به J و مقدار R به S خیلی زیاد نبود به طوری که نهایتا با کم شدن یک سانت از آنها شیب پهلو مناسب می شد بهترین روش این است که این مقدار را از نقطه ۷ خارج شویم.

برای اینکه بهتر متوجه شوید یک مثال میزنم. فرض کنید مقدار ۷ به ۴۲ برابر ۶ سانت شده است. پس مقدار P به J و مقدار R به S هرکدام برابر ۳ سانت می شود. همین امر باعث می شود که شیب پهلو در قسمت باسن زیاد شود ولی میبینیم که اگر مقدار P به J و مقدار R به S هرکدام برابر ۲ سانت باشد شیب پهلو مناسب می گردد. پس پهلوها را به ۲ سانت کاهش می دهیم و ۲ سانت باقیمانده (از ۶ سانت) را از نقظه ۷ خارج شده و به نقطه ۸ وصل می کنیم (به صورت هلال کم). در شکل زیر میتوانید این روند را مشاهده کنید.

در این روش بهتر است که وسط پشت برش داشته باشد ولی به همان روشی که قبلا آموزش دادم بدون برش هم میتوان آن را دوخت.

۲) حالا اگر اختلاف کمر و باسن خیلی زیادتر بود باید چه کنیم؟

در این حالت حتما باید ما در پشت لباس برش داشته باشیم تا بتوانیم از قسمت برش، پشت لباس را فون کنیم.

به عنوان مثال، پس از رسم الگو متوجه شیب خیلی زیاد پهلو شده ایم و این شیب به قدری زیاد است که با روش اول حل نمیشود، پس یک برش سرشانه، فینانگو و یا هر برش دیگری در پشت لباس طراحی می کنیم و پس از جدا کردن قطعات الگو از هم، با کم کردن شیب پهلو، مقدار اضافی را از قسمت برش خارج می شویم و به خط کمر وصل می کنیم.

در این تصویر من دوتا ساسون پشت را تبدیل به یک ساسون کرده ام و برش سرشانه را طراحی کرده ام.

حالا قطعات را از هم جدا کرده ام و خطوط جدید (صورتی رنگ) را رسم کرده ام. نقطه چین ها خطوط ابتدایی پهلو هستند که شیبشان زیاد است، در جهت فلش ها شیب را کم کرده ایم و به همان مقدار از قسمت برش پشت جبران کرده ایم.

نکته پایانی: دقت داشته باشید روش دوم نسبت به روش اول نتیجه زیباتری را به ما میدهد پس هر زمانی که شما در پشت لباستان برش داشتید می توانید از روش دوم استفاده کنید حتی اگر شیب پهلو خیلی زیاد نباشد.

فکر میکنم دیگه همه نکات را گفته باشم. بازم اگر سوالی بود بپرسید تا اگر نکته خاصی از قلم افتاده بود به آموزش اضافه کنم.

مرسی که هستید 🙂

لطفا اگر آموزش براتون مفید بوده ۳ صلوات برای سلامتی و شادی آقا امام زمان هدیه بفرمایید تا ان شاالله ایشون هم برای عاقبت بخیری ما دعا بفرمایند.

اللهم صل علی محمد و آل محمد وعجل فرجهم

 

برای مشاهده آموزش های بعدی و قبلی از دکمه های زیر استفاده کنید.

اگر می خواهید تسلط بیشتری بر روی آموزش های خیاطی دوره نازکدوزمون پیدا کنید، می توانید از فیلم های آموزشی ما در بخش “حرفه ای شو” استفاده کنید. برای ورود به این بخش روی دکمه زیر کلیک کنید.

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم (فیلم های داخل پیج می تونه مکمل آموزشهای سایت باشه).

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۱۱۹ دیدگاه

 1. Avatar

  عزیزم فقط از روی این الگو که آموزش دادی ایراد اندامی بفهمیم؟ من چطور بفهمم کی ایراد اندامی داره

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   یک سری از ایرادات اندامی از روی الگو مشخص میشه و یک سری از روی نگاه به فرد

   • Avatar

    سلام میشه همه ایرادات اندامی توضیح بدید سینه کوچک و سینه بزرگ و قوز و سرشانه ها،،
    من یه لباس دوختم پشت یقه به جلو کشیده میشه و روی سرشانه به سمت سینه خط عمودی میوفته ایراد کارم کجاست؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     گودی پشت یقه تون کمه. ممکنه فرم گردنتون جوری بوده که لازمه گودی یقه پشتتونو بیشتر کنید.

 2. Avatar

  سلام استاد. ببخشید یه سوال. من اندامم طوریه که قسمت پایین تنه ام(باسن) نسبت به کمر و سینه بزرگه. وقتی لباس اندامی میپوشم جالب نمیشه رو تنم. ببخشید شکل کوزه میشم😐. میشه بگید رو لباس چه تغییری بدم تا این مشکل زیاد به چشم نیاد؟ اگه تو قسمت پهلوها شیب رو کم کنم درست میشه؟ یا اینکه باید پشت رو راسته کنم؟ ممنون از پاسخگوییتون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای باسن اینچنینی، دو راه هست که کمتر باسن به چشم بیاد. یا ساسون پشت را کوچکتر میگیرید که گودی کمر را کمتر نشان دهد و درنتیجه باسن کمتر دیده شود (یا کلا ساسون حذف شود)، و یا اینکه پشت مانتو را در ناحیه روی باسن فون کنید علاوه بر کم کردن ساسون کمر (ساسون حذف نشود فقط کوچک شود)

   • Avatar

    ممنون از توجه و پاسختون. ببخشید یه سوال دیگه. برای پارچه های نازک تابستونی هم باید در قسمت سجاف لایی استفاده بشه؟ و اگه بله چه لایی؟ همون چسب کاغذی؟

 3. Avatar

  با سلام و خسته نباشید و واقعا مرسی بابت آموزش های خوبتون. یه سوال داشتم
  من الگوی بالاتنه رو که رسم کردم خط کمر اضافه نیومد یعنی اضافات کمر نداشتم که در نقطه ۲۶ پنس بدم یعنی در این قسمت هیچ پنسی نمیخوره دیگه؟ و مشکلی نداره دیگه؟ و اینکه در خط باسن علاوه بر اینکه در پشت یعنی خط R به ۴۲ تنگی داشتم که مطابق آموزش شما اوازمان دادم در سمت جلو هم تنگی داشتم یعنی نقطه ۴۰ خارج از الگو میوفته این یعنی شامل نقص اندامی باسن بزرگ هست؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله مشکلی نیست وقتی شخص شکم داشته باشه جلو ساسون تشکیل نمیشه.
   قسمت دوم سوالتونو نفهمیدم. R به ۴۲ رو کاری نداریم، ۷ به ۴۲ هرچقدر شد میندازیم نقاط R و P

 4. Avatar

  سلام مهربانو
  این اختلاف کمر و باسن رنج عددی خاصی هم داره که بگیم مثلا اگر اختلاف کمر و باسن از این عدد بیشتر بود باید به دنبال اصلاح شیب پهلو به پایین باشیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. موقع رسم الگو خودشو به وضوح نشون میده. نمیشه رنج دقیقی گفت ولی یه چیزی در حدود اختلاف بیشتر از ۱۰ سانت معمولا مشکلزا میشه

 5. Avatar

  سلام.چقدر ماهی تو.بخصوص اون سه تا صلوات آخرت بیشتر از آموزشت حال داد.خدا تورو به آرزوهات برسونه

 6. Avatar

  سلام،اگه لباس هیچ برش عصایی یا صاف نداشته باشه چطوری باید این ایراد رو برطرف کنیم؟

 7. Avatar

  سلام عزیزم.وقت بخیر.واسه ایراد اندامی بازوی بزرگ. رو الگو چه تغییراتی باید بدیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر دور بازوی الگوتون تنگه باید از روش چهارراه بازو نهایت تا حدود ۲ سانت دور بازو رو گشاد کنید. این روش رو یاد میدم بعدا

 8. Avatar

  سلام.یه سوال داشتم.اگه بخایم لباسهایی مثل تونیک یا شومیز بدوزم و نیاز به برش الگوی پشت نداره اونو چطوری باید ایراد باسنشو بگیرم؟چطوری حتی پنس پشت رو ببندم و رو پارچه نباشه؟کاش زودتر جواب بدین.ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   برای اینگونه لباسها از الگوهای رگالی یا رسم الگو با متد ایتالیایی استفاده میکنیم.

 9. Avatar

  سلام و ممنون از آموزش خوبتون.تاحالا۴بارالگو کشیدم با آموزشهای مختلف فقط با آموزش شما درست دراومد واقعا ممنون.الگو رو کشیدم تو کنترل باسن به مشکل خوردم.اندازه روی الگو کمتر از اندازه روی بدنه.باید راه اولو انجام بدم؟ اندازه هامم اینه سینه۹۶ کمر۸۶ باسن۱۱۵
  بنظرتون ایراد اندامی دیگه ای هم داره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. منظورتونو متوجه نمیشم. فکر میکنم خیلی کامل توضیح دادم که باید چه بلاهایی سر قسمت باسن الگو بیارید!!!

 10. Avatar

  سلام.ممنون از آموزشتون.من تو کنترل باسن مشکل دارم.اندازه باسن روی الگو کمتر از اندازه باسن روی بدن به اضافه ۲تا۳سانت هست چطوری اضافه کنم رو الگو؟لطفا جواب بدید بدجور گیر کردم.تا الان ۴بار الگو کشیدم فقط با آموزش شما الگوم درست دراومده

 11. Avatar

  سلام و وقت بخیر
  مربی جون خدا قوت
  من الان یه چیزی رو درست متوجه نشدم میدونم که اندامم نواقص داره ! ولی دقیقا نمی دونم شامل کدوم یکی از این دو گروه بود که شما گفتی؟ یا شاید هردو؟
  دور سینه ۱۰۰
  دور کمر ۸۰
  دور باسن ۱۱۴
  سوال دیگه ام اینه که اگه لباس از درز وسط پشت برش داشته باشه باید حتما دو ساسون رو به یک ساسون تبدیل کنیم؟ و این یک ساسون رو روی الگو دقیقا کجا باید بکشیم؟چون من اندازه پنس هام شده ۴٫۵ که از ۳ بیشتره و طبق آموزش باید به پهلو و پشت منتقل کنم. اما بنظر خودم شاید با دو ساسون کار قشنگتر بشه ولو اینکه دوخت هم بیشتر می شه
  و اینکه در کنترل دور سینه اختلاف اندازه واقعیم با الگو خییییلی بیشتر از ۴ سانت شده و من باید چه کنم؟
  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   تا الگوتونو رسم نکنم که نمیتونم بگم کدام روش براش کافیه.
   بهتره یکی بشه چون خطوط پشت خیلی زیاد میشه. رسم تک ساسونو آموزش دادم. به هرحال این موضوع کاملا سلیقه ایه دوست دارید دو ساسون بدوزید.
   آزادیهای خط ۲ را زیاد دادید

   • Avatar

    مربی جون من هرچی گشتم طریقه تبدیل دو ساسون به یک ساسون رو پیدا نکردم
    خودم فکر کردم شاید باید از وسط خط کمر یک ساسون رسم کنیم اما من که مجموع دو ساسونم میشه ۴٫۵ سانت یعنی یک ساسون به عرض ۴٫۵ باید بکشم؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     عزیزم در آموزش “انتقال پنس سرشانه و حذف پنس حلقه پشت” دقیقا با یک تیتر درشت نوشتم “تبدیل دو ساسون پشت به یک ساسون” و اونجا توضیحشو دادم براتون.
     شما ۳ الی ۳٫۵ سانت از ساسونتونو از وسط کمر میگیرید، ۱ الی ۱٫۵ سانتو از تقاطع خط کمر و خط وسط پشت (cb)

 12. Avatar

  سلام وقت بخیر من شانسی وارد سایت شما شدم خیلی زیبا توضیح دادید و من گفتم الگوی مولر رو با سایت شما یاد بگیرم حالا نقطه ۳۸ رو متوجه نشدم چکار کنم.دارم الگو رو میکشم و منتظرم،با سپاس

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیلی سادست. نقطه ۳۸ رو باید جایی بگیرید که مجموع مقدار ۳۶ تا m بعلاوه n تا ۳۸ بشه “نصف دور کمر بعلاوه آزادی”
   میتونید مقدار “نصف دور کمر بعلاوه آزادی” رو منهای مقدار ۳۶ تاm بکنید تا مقدار n تا ۳۸ بدست بیاد. به مقدار بدست آمده از n جلو بیاید تا نقطه ۳۸ پیدا بشه.

 13. Avatar

  سلام. ممنون از آموزش های خوبتون
  من خطوط پهلو رو طبق روش اول قوس رو کم کردم و انتقال دادم به پشت کمر
  حالا باید چه کنم ؟ چه جوری روی پارچه سوزن بزنم؟ گودی کمرم زیاده. ساسون پشت رو همون دوتا گرفتم. می تونم از ساسون F برش بزنم و به اونجا منتقل کنم؟ بد میشه؟ کمک⁦☹️⁩

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خط cb (وسط پشت) باید برش بخوره، دوتا ساسونهاتونم یا به شکل ساسون بدوزید یا تبدیل به برششون کنید. بهتره دوتا ساسونتونم یکی کنید که دوختای پشتتون خیلی زیاد نشه دیگه

 14. Avatar

  اگه پشت لباس پنس نداشت ایراد باسن بزرگ را چطور رفع کنیم؟ من توی پست های دیگه پیداش نکردم ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم برای شخصی که ایراد باسن بزرگ داره همانطور که گفتم بسته به بزرگی باسن باید یا وسط پشت برش بخوره یا در قسمت ساسون ها برش ایجاد کنیم. کسی که یه ایراد اندامی داره یه سری محدودیت ها براش ایجاد میشه. خیاط که نمیتونه معجزه کنه باسن طرفو غیب کنه 🙂

 15. Avatar

  سلام بر شما، رفع نواقص اندامی سینه بزرگ رو کی میذارید، خیلی ضروری لازمش دارم
  ممنونم برای درسهای خوبی که تا حالا ازتون یاد گرفتم، من با همینا برا خودم لباس مجلسی دوختم!

 16. Avatar

  سلام. توضیحات و تصاویر کاملا گویا هستن و خیلی ازت ممنونم. اما من متوجه نشدم در رفع ایراد اندامی باسن بزرگ چطوری دو تا ساسون پشت رو یکی کردی؟ یعنی فقط ساسون بزرگتر رو کشیدی و عرض ساسون کوچک تر رو از پهلوها رد کردی؟

 17. Avatar

  با سلام و عرض تشکر بابت مطالب مفیدتون
  اگه براتون امکان داره، لطفا نقص اندامی سینه بزرگ رو هم توسایتتون بذارین.
  و همینطور چند تا یقه.بخصوص یقه های جدا.
  بازم ممنون.
  در پناه خدا باشید.

 18. Avatar

  سلام وقت بخیر
  قد باسن به طور نرمال باید چند سانتی متر باشه؟ تو اندازه گیری من
  دور کمر ۸۰
  دور باسن ۱۰۴
  قد باسن ۳۲
  شده، تو کلاس خیاطی گفته بودن که قد باسن رو ثابت۲۰ سانتی متر در نظر بگیریم.
  ممنون از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   قد باسن معمولا عددی در حدود ۱۸ تا ۲۳ هست. افراد نرمال همون حدود ۲۰ هستن برای همین بعضیا ثابت ۲۰ میگیرن که البته کار درستی نیست. ولی ۳۲ شما اشتباهه و باید بادقت بیشتر اندازه بگیرید

 19. Avatar

  سلام عزیزم. ممنون بابت آموزش های فوق العاده ات.
  راستش برای رسم بالاتنه به مشکل برخوردم.
  اینکه اندازه بالاتنه جلو روی بدن با آنچه که از محاسبات به دست می یا۴/۵سانت کوتاه تره. ولی چون شما گفتید ملاک همون اندازه های روی بدنه من همون۳۹ سانت از نقطه۲۶ از خط کمر بالا رفتم و نقطه۲۷ رو مشخص کردم .
  این کوتاه بودن بالاتنه باعث شد، شیب خط ۲۹به ۲۵ خیلی ملایم باشه چون اختلاف ارتفاع این دو نقطه ۲_۳سانت بیشتر نیست. همچنین باعث شد نقطه۳۴ دقیقا افتاد روی نقطه۲۷ یعنی فاصله ۲۸تا۳۳ با ۲۸تا۲۷ هر دو ۲۳ شدن. خوب این باعث میشه از سرشانه تانقطه ۳۴ کاملا صاف باشه و هیچ شیبی نداشته باشه.
  کلا شکل سر شانه ام با الگوی شما فرق کرده یعنی مثل اون شیب نداره.
  اگه لطف کنید اندازه هام رو یه نگاه باندازید و بفرمایید من چیکار کنم!
  عدد داخل پرانتزها اندازه های به دست آمده از محاسبات هستن و مواردی که در محاسبات آزادی داشتن آزادی رو اعمال کزدم
  قد۱۶۰
  دور سینه۸۷
  دور کمر۷۳
  دورباسن۱۰۲
  بالاتنه پشت۴۰(۳۹)
  قدباسن ۲۲
  بلندی سینه۲۳(۲۳/۷۵)
  قدبالاتنه جلو۳۹(۴۳/۵)
  سرشانه۱۳
  دوربازو۲۶
  دور مچ۱۸
  قد آستین۶۰
  کارور جلو۳۵
  کارورپشت۳۸(۱۶/۶۵)
  بلندی کف حلقه۲۳(۲۱/۵من۲۲گرفتم)
  فاصله دو سینه ۲۰
  خط باسن۶۲
  برجستگی سینه۹/۲
  بزرگی سینه جلو۱۹/۹
  پشت یقه۶/۳
  گشادی کف حلقه۱۱/۲
  سوال دیگه اینکه الگو نیاز به رفع اشکال اندامی باسن بزرگ داره؟
  ممنون از اینکه زود جواب میدی عزیزم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم این چیزایی که گفتید هیچ اشکالی نداره برای بعضی از اندامها رخ میده. اینکه ۲۷ و ۳۴ روی هم بیفتن میتونه اتفاق بیفته ولی ۳۴ نمیتونه بالاتر از ۲۷ بره.
   شما درواقع بالاتنه جلوتون شده ۳۹ و بالاتنه پشت شده ۴۰ این دوتارو باید برای اندام خودتون باهم بسنجید. معمولا بالاتنه جلو بلندتر از پشت میشه (مثلا خود من جلو ۴۰ و پشت ۳۹ هست در حالی که بالاتنه جلوم از فرمول ۴۳٫۵ میشه)
   حالا اگر شما پشتتون کمی قوزدار شده باشه میتونه بالاتنه پشت بیشتر از جلو بشه. بازم به نظرم چک کنید و مطمئن بشید که بالاتنه پشتتون واقعا از بالاتنه جلوتون بیشتر هست یا نه!!!!
   اشکال اندامی باسن بزرگ گفتم موقع رسم الگو بهتر خودشو نشون میده. به نظر میاد که احتمالا نیاز پیدا کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای مچ دادن به آستینتون فقط باید قد آستینتونو به اندازه قد مچتون کوتاه کنید.

 20. Avatar

  با سلام خدمت شما استاد عزیز
  نکات آموزشیتون عالیه..از اینهمه انرژی که می ذارید و علمتون رو منتقل می کنید واقعا سپاسگزارم..زندگیتون پربرکت

 21. Avatar

  خدا خیرتون بده خیلی ممنونم بابت اموزش هاتون
  من خیلی دلم میخواست خیاطی یاد بگیرم تا اینکه با سایتتون اشنا شدم و دیدم چه کردید عالی هستید تمام چیزایی که اموزش میدین رو نوشتم واقعا سپاس گذارم😍

 22. Avatar

  سلام استاد عزیز . به جرات میتونم بگم تا حالا چنین آموزش جامع و کاملی رو در سایت ندیده بودم . اصصلا باورم نمیشه . تمام جزئیات گفته میشه . از الف خیاطی شروع شده . من یک دوره نازکدوزی گرلاوین رفتم ولی خیلی راضی نبودم و خیلی دوست داشتم دوره متد مولر رو بگذرونم ولی متاسفانه به خاطر هزینه بالای کلاسها دیگه نتونستم ادامه بدم و خییییلی ناراحت بودم تا اینکه خیلی اتفاقی با سایت شما آشنا شدم . واو به واو تمام آموزشهاتون رو می نویسم . و بی صبرانه منتظر ادامه آموزشهاتون هستم . خواهش میکنم هرچه زودتر کتابتون رو چاپ کنید . نمیدونم چه دعایی کنم که در اندازه بزرگواریتون باشه الهی که سعادت دو دنیا نصیبتون بشه و هرچی از خدا میخواین بهتون عطا کنه . 😍😍😍😍😍😍😍

 23. Avatar

  سلام عزیزم خسته نباشید من اندازه گیری هامو با محاسباتمو برات میفرستم میشه لطف کنی ی نگاه بندازی ببینی ایرادی داره ممنون
  تمام قد:١۶٢
  دور سینه:٩٧
  دور کمر:٧٧
  دور باسن:١٠٠
  قدبالاتنه پشت:٣٨ محاسبه شده:٣٩.۵
  قد باسن:٢٣
  بلندی سینه:٢۶ محاسبه شده:٢۶.۵
  قدبالاتنه جلو:۴٠.۵ محاسبه شده:۴۴
  سرشانه:١۴
  دور بازو:٣٢
  دور مچ:٢٢
  قد استین:۵۶
  کارور جلو:٣۴ تا ٣۶.۵ که من ٣۵ درنظر گرفتم
  کارور پشت:٣۵.۵ تا۴١.۵ که من ٣٨.۵ در نظر گرفتم و توی محاسبات درومده:١٨.۵
  بلندی کف حلقه:٢٣ محاسبه شده:٢٢.۵
  فاصله دوسینه: ١٩
  بزرگی سینه :٢١.۴ که گرفتم ٢١.۵
  گشادی کف حلقه:١١.٧ گرفتم ١١.۵
  برجستگی سینه:١٠.٢ گرفتم ٩.۵
  پشت یقه:۶.٨۵ گرفتم ٧
  خط باسن:۶١.٧۵ گرفتم ۶١
  از بین اینا یکی تو خط باسن ایراد دارم که درست یا نه با
  قد بالاتنه جلو که تفاوت ٣.۵ سانت ولی سینه هام نرمال کوچیک نیست ولی چرا پس اینطوری ٣.۵سانت کمتر؟؟؟
  اندازه گیرهام درسته میتونم شروع کنم الگو کشیدن؟و بگم من سایزم ۴٢

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. قد باسن یکم زیاد بنظر میاد باز چکش کن. دور مچ زیاده به نظر چک کن. قد بالاتنه جلو میتونه درست باشه اشکال خاصی نداره بازم برای اطمینان چکش کن. سرشانه حتما زیاد گرفتی چک کن. بقیه مقادیر هم به نظر درسته.

   • Avatar

    بازم سلام عزیزم
    خرسند باشی عزیزم
    اندازه گیری مجددم :
    دور مچ ١٩
    قد سرشانه ١١ تا ١٢
    قد باسن ٢٠
    قد بالاتنه جلوهو هم همون مقدار
    الان بهتر شد؟؟؟میتونم شروع کنم به الگو کشیدن

   • Avatar

    فقط عزیزم من ی چیزیو خوب متوجه نشدم اینکه میگی برای اندازه گیری مچ ٣ انگشت زیر متر یعنی ٣ تا انگشترو چطوری بذارم زیر متر عمودی یا افقی؟؟
    نمیدونم طوری نوشتم که متوجه بشید منظورم چیه
    ممنون میشم اینم بگید
    بازم سپاسگزارم

 24. Avatar

  سلام خسته نباشید سایت خوبی دارید
  فقط من به مشکل برخوردم الگوم رو که رسم کردم نقطه ۲۸ الگوم بالاتراز خط ۲ به ۱۴ میفته خیلی هم بخوام باز بیارمش پایین روی خط میفته. اگر بالاتر بیفته موقع کنترل دور سینه ام کمتر میشه اگرم روی خط بیفته دور سینه ام بیشتر میشه. نمی دونم چیکارش کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید…

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم نقطه ۲۸ میتونه بالاتر از خط کف حلقه بیفته مشکلی نداره. اونوقت برای کنترل سینه باید خط کف حلقه رو به عنوان خط سینه اندازه بگیرید و کنترل کنید

 25. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید ادامه آموزش نواقص خیلی طول می کشه؟ من یه الگو برا مامانم در آوردم موقع کنترل دور سینه به مشکل خورده جمع خطوط نارنجی باید ۴ سانت بیشتر از دور سینه گرفته شده می شد الان ۸ سانت کم آوردم بخش کنترل گفته بودید به خاطر کوچکی ویا بزرگی بیش از حد سینه این مشکل به وجود میاد ممنون می شم توضیح بدید اگه بشه شفاهیم بگید خیلی خوبه مرسی.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   لطفا رسمتونو یبار دیگه چک کنید این مقدار اضافه بیشتر نشون میده یه جای رسم اشتباه کردید

 26. Avatar

  سلام وقتتون بخیر.ممنون از اموزش های خوبتون.
  میخواستم بدونم من ی پیرهن درست کردم ولی ی ایراد داره این که یقه جلوش به سمت پشت کشیده میشه وپایین لباسم صاف نیست میخواستم اگه میتونید راهنماییم کنید.
  ممنون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. یک سانتی که سرشانه ها باید اضافه و کم بشوند رو روی الگو انجام دادید؟ این موضوع باعث مشکلی میشه که گفتید.
   درباره پایین لباس هم احتمالا در راستا بودن سجاف دقت نکردید. وقتی سجاف دقیقا در راستا نباشه باعث میشه پایین لباس به سمت داخل یا بیرون بچرخه

 27. Avatar

  سلام خانومی بابت آموزشات ممنون
  دوست عزیز میشه لطف کنی الگوی این مدل مانتوهای که جلو باز و کشاد هستن استیانای گشاد دارن رو هم آموزش بدی
  از همین مانتوهای که توی بازار زیادن

  • Avatar

   سلام ممنون از اموزش های خوبتون .
   من الگو رو رسم کردم ولی نقطه ۳۶ ام خارج از الگو افتاده . حالا نمیدونم چکار کنم؟این یعنی اینکه اندازه گیری ها و محسبات درست نبوده!
   دور سینه۹۹
   دور کمر ۱۱۲
   دور کمر۹۴

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    نه عزیزم توضیح دادم که وقتی بیرون میفته یعنی ساسون زیرسینه تشکیل نمیشه و ۳۶ رو روی ۳۷ فرض میکنیم و کارو ادامه میدیم.

 28. Avatar

  سلام من یک خانمومم که درسم در دانشگاه تمام شده اما پول نداشتم برم کلاس خیاطی مجبورم کار کنم اما از وقتی ازدواج کردم دیگه مثل گذشته نمی تونم به خانوادم کمک کنم.ازت ممنونم که به من این انگیزه رو دادی که با آموزش های خوب رایگانت خیاطی یاد بگیرم شاید بتونم بار زندگی مادرمو کمتر کنم.ابشالله خیری را که به مردم میرسونی خدا برات جبران کنه.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   مرسی عزیزم از دعای قشنگت. واقعا وقتی پیام هایی مثل پیام شما رو میخونم کلی انگیزه میگیرم.

 29. Avatar

  سلام، ممکنه ایراد اندامی شکم بزرگ رو هم آموزش بدین؟با این مورد هم خیلی برخورد میکنیم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم . من هنوز کتاب چاپ نکردم. ولی در آینده نزدیک ان شاالله حتما چاپ خواهم کرد

 30. Avatar

  سلام،عزیزم من مو به مو الگوی شمارو اجرا کردم اما الان موقع نصب پشت لباس به جلوی لباس حلقه آستین‌ها رو هم مچ نمیشن و کلی تفاوت دارن،حالا باید چیکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم حلقه آستین های مولر پشت و جلو یکسان نیستن که روی هم مچ بشن و روی زمین صاف روی هم بیفتن. شما پهلوها و سرشانه هارو به هم بدوزید و بپوشید میبینید مشکلی نداره

 31. Avatar

  با سلام ، ممنون بابت آموزش های خوبتون و سپاس بابت شروع مجدد آموزش ها
  من برای یکی از آشنایان میخوام لباس بدوزم اما چون نوجوان هستند سایز سینه هاشون کوچیک هست، به همین دلیل اندازه قسمت خط سینه الگو از اندازه واقعی بزرگتر است برای رفع این مشکل چه کار باید بکنم
  اندام این دختر خانم تقریبا خط کش هست ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اگر سینه هاشون خیلیییییییییی کوچک هست باید از الگوی بچه گانه براشون استفاده بشه

 32. Avatar

  سلام باتشکر فراوان از زحماتتون میخواستم بدونم آیا ادامه نواقص اندامی رو آموزش میدید؟

 33. Avatar

  سلام. وقت شما بخیر. ممنون از آموزش های خوبتون. من چند سالی میشه که با متد سیلور خیاطی می کنم که بنظرم یه متد بی نقص و عالیست.. اما وقتی آموزش متد مولر شما رو خوندم خیلی خوشم آمد و راغب شدم که این متد رو هم امتحان کنم. من یه مانتو با متد مولر دوختم که بسیار عالی و زیبا شد.. تصمیم گرفتم اینجا به بعد دیگه فقط با مولر کار کنم مخصوصا اینکه جدول سایز بندی داره و دیگه نیازی به شخصی سازی نداره و اینطوری سرعت کارم بیشتر میشه.. خدا خیرتون بده.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. مرسی از ابراز لطفتون. من متوجه نشدم که چرا با اینکه از سیلور خیلی راضی هستید میخواید کنار بذارید و از مولر استفاده کنید!؟ ولی امیدوارم موفق باشید

 34. Avatar

  سلام تشکر از آموزش های سخاوتمندانه شما .ببخشید طراحی مدل مانتوهم آموزش جداگانه داره یا باید ازخودمون مدل دربیاریم ?اگه داره آیا شماوقت دارین آموزش بدین تواین سایت .جهان سپاس

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. برخی مدل ها فقط با دستکاری برشها و اضافه کردن پیلی و … درست میشن که فرد بعد از دوره نازکدوزی با کمی تلاش خودش میتونه این مدلهارو تشخیص بده و الگوبکشه. ولی برخی مدلها هستند که طراحی خاص دارن و تشخیص الگوسازیش نیاز به تبحر و تجربه داره. ما البته هر دو مدل رو در سایت ارائه خواهیم داد به مرور

 35. Avatar

  سلام ممنونم بابت سایت و آموزش های عالیتون خانم گل
  من طبق آموزش خوبتون یک الگو کشیدم که زمان کنترل سینه به مشکل برخوردم
  دور سینه شخص ۸۶ سانت هست که نصفش میشه ۲۳سانت
  روی الگو خط افقی که از نقطه ۲۸ میگذره رو اندازه زدم شد ۴۸/۵ که ضربدر ۲ کنیم میشه ۹۷
  یعنی الگوم شده ۹۷ ولی شخص ۸۶ هست
  حالا سوالم اینه ۱۱سانت اختلاف رو باید چه کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بررسی کنید ببینید آزادی های خطوط افقی رو زیاد ندادید؟ منظورم مقادیریه که روی خط ۳ جدا میکینیم. این مقدار اضافه ای که میگید احتمالا یه جایی اشتباه کرده اید

   • Avatar

    سلام عزیزم
    من چک کردم مشکلم اینه که از محاسبات کارور پشت۱۶ بدست میاد ولی اندازه گیری روی اندام شخصم ۱۸الی ۲۱ دراومده، که روی الگو کارورپشت رو ۲۰ درنظر گرفتم، امکان داره این اختلاف کارور شخص و محاسبات باعث مشکل شده باشه؟
    منظورم اینه شخص شامل ایراد اندامی سینه کوچک نمیشه که توی کنترل سینه به مشکل برخوردم؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     عزیزم چندبار تکرار کردم که تیره پشت با کارور پشت کمی متفاوته و به همین دلیله که گفتم تیره پشت موقع رسم الگو همون مقدار محاسبه فرمول استفاده بشه و بعد از رسم کامل با مقدار اندازه گرفته روی بدن مقایسه و کنترل بشه. الان مشکل شما همینه که ۲۰ گرفتید باعث شده دور سینه الگوتون انقدر زیاد بشه.

 36. Avatar

  با سلام خدمت شما
  خسته نباشید واقعا اموزش های عالی دارید .
  ممنون که دوباره اموزش هاتون رو شروع کردید من خیلی وقته الگو پایه بالاتنه رو کشیدم ولی یک مشکلی دارم در قسمت کنترل الگو خط سینه روی الگو ۶ سانتی متر بزرگ تر از مقدار اندازه گیری شده نصف دور سینه روی بدن است
  میشه بگید من این مشکل رو چه جوری حل کنم؟

  و یک سوال دیگه در کنترل کارور جلو مجموع دو فلش نارنجی روی الگو ۵ سانتی متر کوچک تر از مقدار اندازه گیری روی بدن است اگه ۵ سانتی متر را اضافه کنم و دوباره حلقه استین رسم کنم مشکلی پیش نمیاد؟
  چون من مبتدیم و توی اینترنت نتونستم راه حل مشکلم رو پیدا کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
  بازم خسته نباشید و ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. این مقدار اضافه نشانه اینه که یه جایی اشتباه کردید. ممکنه آزادیهای تیره پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو رو زیاد داده باشید. تازه جای تعجب اینه که دور سینه تون زیاد اومده اونوقت کارورتون کم اومده!!!! لطفا دوباره مراحل رسمو گام به گام مجدد بخونید و رسم کنید.

   • Avatar

    خیلی خیلی ممنونم که پاسخ دادید من میخواستم مانتوم گشاد باشه و جذب نباشه برای همین طبق اون جدول ازادی ها من ازادی هر چهارقسمت رو بیشترین مقدار ممکن در نظر گرفتم که با صحبت شما این جوری درست نیست من دوباره رسم میکنم و اگه سوالی بود میپرسم بازم ممنون

    فقط یه سوال اگه بخوام مانتوم جذب نباشه و گشاد باشه با همون مقدار ازادی هایی که شما توی الگوی مانتوی خاله تون اعمال کردید درست میشه؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     بله گلم. دقت کنید لباس اگر روی سینه گشاد باشه بد می ایسته پس باید آزادیهای اون ناحیه (مقادیر روی خط ۳) نرمال باشن مثل الگوی خاله خانم. ولی آزادی کمر و باسن هرچی بیشتر باشه لباس گشادتر میشه

 37. Avatar

  باسلام وخسته نباشید.می خواستم اگر لطف کنید نکات دوخت ساسون خصوصا ساسون پشت رو توضیح بدید چون ساسون هام خیلی تمیز در نمیاد.
  یک سوال..بعداز دوخت اگر قسمت گودی کمر گشاد بود میتوان از خط وسط پشت بیشتر داخل شد؟
  واینکه اعداد داخل کنترل عوض شده؟با اعداد اول به نتیجه نمی رسیدم دوباره نگاه کردم تغییر کرده بود.
  سپاس فراوان.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   فکر میکنم درباره دوخت ساسون توضیح داده باشم ولی بازم در آموزش دوختی اگه داشتیم مجدد توضیح میدم.
   بله میتونید از خط وسط پشت روی تقاطع با خط کمر هم ساسون بگیرید.
   خیر عوض نشده شاید اشتباه یادداشت کرده بودید

 38. Avatar

  سلام ممنونم از اموزشتون
  بنده تازه وارد سایت شدم ممکنه بفرمایید الان چندمین مرحله هست و به ترتیب چه مراحلی پشت سر هم بریم تا گام به گام پیش بریم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. از قسمت منوی سایت به بخش خیاطی و سپس بخش اصول اولیه خیاطی برید. تمام آموزش ها رو به ترتیب و پشت سر هم میتونید مشاهده کنید. پایین اون صفحه هم شماره خورده که برای رفتن به آموزشهای قدیمی تر باید به صفحات قبلتر برید.

 39. Avatar

  سلام 🙂 خیلی خیلی ممنونم که رفع نواقص اندامی رو گذاشتین،واقعا خوشحال شدم.بی صبرانه منتظر ادامه ش هستم

 40. Avatar

  وای چ خوب شد ادامه پیدا کرد آموزشاتون..خداروشکر..توروخدا دیگه زیاد منتظرمون نذارین..مرسی

 41. Avatar

  سلام ممنون بابت آموزشای خوبت.تورو خدا همه آموزشای ایرادات اندامی مخصوصا اندام سیبی شکل یا سینه وسرشانه درشت رو آموزش بدین.ایرادات اندامی خیلی مهمن.خداخیرت بده.
  راستی من میخوام خیاطی بزنم اما الگو کشیدن وشخصی سازی خیلی وقتم میگیره شما راهنمایی واسم داری که توو کارم پیشرفت کنم
  سایز بندی مولر چطوری انجام میشه که سرعت کارم بالابره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. باید الگوهای سایزبندی برای خودتون رسم کنید بعد برای هر مشتری الگوی مناسبشو شخصی سازی کنید یعنی اندازه های فرد رو روی الگو اعمال کنید.

 42. Avatar

  سلام ممنون که آموزشا رو شروع کردین خدا قوت اگه میشه اشکال دور سینه روهم بزارین دور سینه الگو کوچکتر از اندازه فرد شده ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم این موضوع بخاطر اینه که آزادی های اندازه های افقی روی خط ۳ رو احتمالا کم گرفتید.

ارسال نظر