کفش خرگوشی کودک

2

سلام به مامانای عزیز که یه کوچولوی شیرین تو خونه دارن و علاقمندن که با دست خودشون یه کفش زیبا براش بدوزن .نمیدونم وقت اینکارو دارید یا نه ولی چون بعضی از دوستان تقاضا کردن ما هم قول داده بودیم که نمونه های دیگه ای رو هم آموزش بدیم ،امروز یه کفش پارچه ای خیلی ملوس رو براتون انتخاب کردیم .با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز:

  • پارچه اصلی،ترجیحا پارچه پولیش پرز کوتاه صورتی
  • پارچه آستر،تریکو نخی طوسی
  • پارچه پشمی ضخیم یا جیر مصنوعی برای کفه کفش
  • یک پارچه نخی ظریف رنگ روشن
  • وسایل خیاطی
  • دو عدد مهره مشکی
  • کاغذ الگو

روش دوخت :

۱) ابتدا با استفاده از شکل زیر الگو را بکشید.با کلیک روی شکل می توانید اندازه اصلی را ببینید.این الگو برای کودک دوساله مناسب است.

قبلا طریقه اندازه گیری را در دوخت کفش نمدی برایتان توضیح دادیم.با توجه به اندازه پای کودک خود،الگو را تغییر دهید.

۲) الگو را روی پارچه های مورد نظر قرار داده ،سوزن بزنید و با درنظر گرفتن اضافه برای دوخت ،ببرید.از الگوی رویه ۲ باراز پارچه صورتی و ۲ بار از پارچه طوسی، برای گوش ۴ بار از پارچه صورتی و ۴ بار از پارچه طوسی، برای دم ۲ بار پارچه طوسی و برای کفه کفش ،۲ بار از پارچه کلفت،۲ بار از پارچه طوسی و ۲ بار از پارچه ظریف ببرید.

۳) برای دوخت از گوشها شروع کنید.الگو را روی پارچه تریکو طوسی قرار داده و دور آنرا خط بکشید و سپس پارچه تریکو را روی پارچه صورتی قرار داده و سوزن بزنید.دقت کنید که روی پارچه صورتی به سمت شما باشد نه پشت پارچه.

۴) دو پارچه را از روی خط الگو با چرخ بدوزید و دور آنرا با قیچی دالبر ببرید و به رو برگردانید. اینکار را باید ۴ بار انجام دهید تا ۲ جفت گوش داشته باشید.

۵) خط وسط رویه ی کفش را در نظر بگیرید و دو گوش را که آماده کرده اید در دو طرف این خط قرار دهید (قسمت طوسی در زیر) مثل شکل زیر و سوزن بزنید.

۶)حالا رویه طوسی را روی رویه صورتی قرار داده و سوزن بزنید. شکل سمت چپ ( گوشها بین دو رویه قرار گرفته) و قسمت U شکل داخلی را با چرخ بدوزید.شکل سمت راست.

۷) بعد از دوخت و پاکدوزی لبه ،پارچه طوسی را به سمت بال کشیده و لبه پشت کفش را به هم سوزن بزنید.شکل بالا و سپس لبه را بدوزید .شکل پایین.

۸) حالا نوبت آماده کردن کفه کفش است.ابتدا پارچه نازک و لطیفی را که بریده اید به پارچه کلفت کفه سوزن زده و سپس بدوزید.

۹) کفه را به رویه سوزن بزنید.

۱۰) دورتا دور کفه را به رویه چرخ کنید.

۱۱) در اینجا باید دور تا دور کفی طوسی را به رویه طوسی که در قسمت ۷ توضیح دادیم بدوزید البته حدود ۵ سانت را باز بگذارید تا بتوانید آنرا به رو برگردانید.

۱۲) در تصویر زیر شکل پایین،می بینید که کفی طوسی به رویه طوسی دوخته شده و سپس از نقطه ای که باز گذاشتید باید کل کفش را به رو برگردانید. (شکل بالا)در شکل بالا دیگر درزهای دوخته شده را نمی بینید .

۱۳) در این مرحله قسمتی را که باز گذاشته بودید با سوزن و نخ همرنگ بدوزید.در تصویر زیر شما داخل کفش را می بینید.

۱۴) دوباره کفش را به سمت رو برگردانید ( شکل سمت چپ) و دو مهره مشکی را روی کفش در جای چشم بدوزید.( شکل سمت راست)

۱۵) با نخ گلدوزی در پایین چشمها ، بینی خرگوش را بدوزید.

۱۶) دور دو تکه پارچه ای را که برای دم بریده بودید با نخ و سوزن کوک بزنید و نخ را بکشید تا پارچه جمع شود. داخل آن کمی الیاف بگذارید و نخ را کامل بکشید تا بصورت یک گلوله گرد درآید. با چند کوک دوخت را محکم کنید تا باز نشود.

۱۷) دم را در پشت کفش بدوزید.

کفش خرگوشی آماده استفاده است. هربار که آنرا در پای کودک خود ببینید لذت خواهید برد.

موفق باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

  1. Avatar

    سلام خانم..خسته نباشید..ممنون از آموزشهای خوبتون..خواستم خواهش کنم که میشه تشک مسافرتی نوزاد رو آموزش بدید؟ممنون.

ارسال نظر