کاور دستگیره یخچال

10

برای اینکه دستگیره یخچالتان کثیف نشود و زیباتر هم به نظر برسد، می توان از کاورهای پارچه ای یا قلاب بافی برای پوشاندن دستگیره استفاده کرد. در پست نمونه های زیبای کاور دستگیره یخچال، مدلهای قشنگی را برای شما عزیزان قرار دادیم تا ایده بگیرید. درخواست هایی داشتیم برای آموزش دوخت کاور که بسیار ساده است. امروز در خدمت شما هستیم با این آموزش.

وسایل مورد نیاز :

 • پارچه
 • لایی چسب یا لایی پشم شیشه نازک
 • چسب دو طرفه پارچه ای

در تصویر زیر، چسب دو طرفه پارچه ای به رنگ سیاه را مشاهده میکنید که رنگ سفید آنهم در بازار موجود است و به شکل متری فروخته می شود. به آن چسب اورکتی یا نروماده هم می گویند.

روش دوخت:

۱) ابتدا باید دور دستگیره و  قد مورد نیاز را اندازه بگیرید.

۲) یک مستطیل با طول و عرض زیر روی پارچه مورد نظر بکشید:

طول : قد دستگیره بعلاوه ۲ سانت جای دوخت

عرض: دور دستگیره بعلاوه ۳ سانت برای کش و ۲ سانت برای جای دوخت (مجموعا ۵ سانت)

دستگیره ای که در شکل زیر می بینید، ۲۵ تا ۲۷ سانت طول و ۱۳ سانت عرض دارد که ۲ سانت از عرض آن برای چسب در نظر گرفته شده. ولی بیشتر چسب های نرو ماده ای که در بازار هست، ۲٫۵ سانت هستند. پس به عرض چسبی که میخرید توجه کنید.

۳) از مستطیل رسم شده باید یکبار از پارچه و یکبار از آستری و یکبار هم از لایی برش بزنید.

۴) می توانید لایی را بین دو لایه پارچه قرار دهید و روی آنرا چرخکاری کنید مثل تصویر سمت راست. سپس دورتادور کار را نوار اریب بدوزید.

یا می توانید دو لایه پارچه را روی هم قرار داده و لایی را زیر آنها قرار دهید و سه طرف کار را از پشت بدوزید و سپس کاور را به رو برگردانده و لبه باز را تو زده و بدوزید. در این صورت نیازی به دوختن نوار اریب به لبه ها نیست.

۵) پس از اینکه مستطیل شما کامل دوخته و آماده شد باید از چسب نر و ماده برای روی هم قرار گرفتن و چسبیدن لبه ها استفاده کنید.

پس یک تکه چسب به اندازه یک سانت کوچکتر از طول مستطیل برش بزنید و همانطور که در تصویر زیر میبینید، یک لایه از چسب را به روی دستگیره و یک لایه دیگر را به زیر دستگیره بدوزید.

همانطور که در شکل زیر مشاهده میکنید نوار چسب میتواند به فاصله نیم سانت از لبه مستطیل دوخته شود که زیباتر است.

می توانید دور دستگیره را مثل شکل زیر گرد کنید. چسب را می توانید از بالا تا پایین، کامل بدوزید مثل شکل بالا و یا آنرا به تکه های کوچکتر تقسیم کرده و با فاصله به لبه بدوزید. مثل شکل زیر.

۶) می توانید به جای چسب از دکمه های قابلمه ای پلاستیکی که در بازار موجود است نیز استفاده کنید.

برای تزیین روی دستگیره باید به سلیقه خود از آموزش هایی که در قسمت های مختلف سایت هنربازار است استفاده کنید. مثلا از گل های نمدی یا عروسک های نمدی یا از روبان دوزی و تکه دوزی …

پس از تکمیل دستگیره ها، کافی است مطابق تصویر زیر آن را دور دستگیره یخچال ببندید.

اینهم یک نمونه گل ساده با نمد برای تزیین کاور دستگیره یخچال

در زیر یکی دو نمونه ساده از کاور دستگیره یخچال را برای ایده آماده کرده ایم ولی قطعا ایده های شما زیباتر و خلاقانه تر خواهد بود.

استفاده از نوارهای تزیینی برای روی کاور

استفاده از تور و روبان و گلهای ساده پارچه ای و نمدی

ترکیبی از نمد و پارچه و تزیین با انگور نمدی

موفق باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۰ دیدگاه

 1. Avatar

  سپاس فراوان از لطفتتون من دیشب مطلب ستگیره یخچال خوندم و تا سحر بیدار موندن و یه جفت برای یخچال فریزر م دوختم ممــــــــــــــــــنون بابت آموزش 😘☺️🤗

 2. Avatar

  سلام خسته نباشید
  ممنون بخاطر اموزش هایی که میذارید
  لطفا طریقه محاسبه قیمت واسه(مثلا دوخت سرویس اشپزخانه)فروش رو بذارید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم برای تخمین قیمت میتونید از جاهایی که فروش دارن مثلا توی اینستاگرام قیمت بگیرید تا دستتون بیاد چه قیمتی کاراتونو بفروشید.

 3. Avatar

  مدیر سایت عزیز از شما واقعا سپاسگذارم که آموزش دستگیره یخچال رو قرار دادین. چون درخواستم رو در خصوص اموزش دستگیره قبول کردین و قرار دادین😍😙

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اینم یه طریقه خیاطی هست و نیازی به پیش زمینه نداره. استاد خوب باشه یاد میگیرید

ارسال نظر