دوخت موی عروسک ۲

4

سلام به همه عزیزانی که به دوخت و ساخت عروسک علاقمند هستند.امروز روش دیگری را برای دوخت موی عروسک برای شما انتخاب کرده ایم .سر عروسک پارچه ای را در نظر بگیرید. با مداد یا خودکار پاک شونده یک هشت باز مانند شکل زیر روی پارچه رسم کنید . این قسمت ،صورت عروسک است .

مانند همین کار را در قسمت پشت سر عروسک انجام دهید با این تفاوت که از بالا تا میانه سر را یک خط مستقیم کشیده و در پایین آنرا هشت کنید.

با توجه به بلندی موی عروسک ، یک مقوا تهیه کرده و کاموای مورد نظر را دور آن بپیچید.وقتی به اندازه کافی شد، یک طرف کاموا را قیچی کنید.

دو رشته کاموای آماده شده را از قسمت وسط یک گره بزنید.

مانند شکل زیر

با کمک سوزن ته گرد،کامواها را از قسمت گره زده شده روی خطی که در قسمت جلوی سر کشیده اید قرار دهید.( اول در یک سمت و بعد در سمت دیگر)


گره ها باید کاملا کنار هم قرار گیرند.قسمت بلند کاموا باید به سمت صورت عروسک باشد.

این کار را تا انتهای خط انجام دهید.

حالا با کمک نخ و سوزن قسمت پایین گره ها را به سر عروسک بدوزید.برای این کار هم می توانید از کاموا استفاده کنید و هم از نخ همرنگ.

در شکل زیر ،دوخت کامل یک قسمت را می بینید.

قسمت پشت سر عروسک را هم به همین ترتیب سوزن زده و بدوزید.باز دقت کنید که قسمت بلند کاموا باید به سمت پشت سر عروسک باشد.

حالا کاموا های دوخته شده را به سمت کنار سر عروسک برگردانید

و برای اینکه مزاحم ادامه کار شما نباشند ،موقتا با یک کش یا نخ آنها را جمع کنید.

پس از کامل شدن موی یک سمت سر ،سمت دیگر را هم باید به همین ترتیب انجام دهید.

کاموا های هر طرف را با هم جمع کرده و مثل دم اسبی ببندید. پس از کامل شدن ، سمت جلوی سر عروسک یعنی صورت باید به این شکل باشد .

و سمت پشت سر ، به این شکل.

اگر بخواهید موها را به شکل یک دم اسبی جمع کنید ،باید دوخت کامواها را دور صورت به شکل یک دایره کامل انجام دهید.دقت کنید که در این مدل هم گره ها باید به سمت عقب سر و کاموای بلند به سمت صورت باشد.

اگر بخواهید عروسک ،فرق کج داشته باشد ،مانند شکل زیر به جای وسط سر، دوخت را دو سوم ، یک سوم در نظر می گیرید.

اگر نمی خواهید موها را جمع کنید ( موی کوتاه ) مانند شکل زیر ،پشت سر عروسک را به چند ناحیه موازی تقسیم کرده و به همان روش قبل ،روی هر خط را با کاموا بدوزید.

اگر عمری باقی باشد مدلهای دیگری را نیز برایتان آموزش خواهیم داد.

شاد و موفق باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۴ دیدگاه

ارسال نظر