شال گردن روباه

7

سلام به خانم های باسلیقه و هنرمند همراه هنربازار. زمستان به نیمه رسیده و تازه هوا سرد شده و برف باریده. خداروشکر امسال هم چشممون به جمال برف روشن شد.

امروز یه شال گردن خیلی ملوس رو برای شما آموزش میدم که خیلی هم راحته چون تو سایت هنربازار همه آموزشها گام به گام و تصویریه. پس هیچ نگران نباشید و برید دنبال تهیه وسایل مورد نیاز.

وسایل مورد نیاز:

 • دو عدد کاموای ۱۰۰ گرمی در دو رنگ
 • میل بافتنی متناسب با ضخامت کاموا
 • دو عدد مهره یا مروارید سیاه

بافت های مورد نیاز:

شروع بافت:

۱) سه دانه سر بیاندازید و از زیر ببافید. در هر رج (هم رج رفت و هم رج برگشت)، به اول بافت، یک دانه اضافه کنید تا تعداد دانه ها به ۳۲ عدد برسد.

توجه: هم رج رفت و هم رج برگشت، همه دانه ها از زیر بافته می شود (بافت رکن)

۲) حالا رنگ نخ را عوض کنید به این ترتیب که نخ جدید را به نخ قبلی گره بزنید و با آن بافت را ادامه دهید تا ارتفاع بافت شما به حدود ۲۲ تا ۲۵ سانت برسد.

۳) در رج رفت ۳ بار دانه های ابتدای رج را دو تا یکی کنید. یعنی ۳ تا دانه از ابتدای رج شما کم شود. بافت را ادامه دهید و سپس در رج برگشت هم به همین ترتیب ۳ دانه کم کنید.

۴) دانه های شما الان با توجه به ۶ دانه ای که کم شده، ۲۶ دانه است. این ۲۶ دانه را کشباف یکی زیر یکی رو ببافید.

۵) بلندی کشباف ۱۵ سانت است. پس از اینکه ۱۵ سانت کشباف بافتید، دوباره بافت رکن را شروع کنید و ۴۰ سانت رکن ببافید.

۶) رنگ نخ را عوض کنید. ۲ رج رفت و برگشت بافت رکن (ابری) ببافید و سپس در هر رج (هم رفت هم برگشت)، از اول بافت یک دانه کم کنید( دوتا یکی) تا تعداد دانه های باقیمانده به ۵ دانه برسد.

۷) حالا ۵ دانه را ببافید تا طول آن ۱۰ سانت شود.

۸) این دنباله ۱۰ سانتی را به پشت تا کرده و با سوزن نخ به سر بدوزید (محلی که تغییر رنگ دادید). انتهای دم از این نوار رد می شود.

۹) بافت گوشها: ۱۴ دانه سر بیاندازید و بافت رکن ببافید. در هر رج یکی از اول بافت کم کنید (دوتا یکی کردن) تا یک دانه بماند و یکدانه را کور کنید.

۱۰) گوشها را در ابتدای سر (قسمت رو) بدوزید.

۱۱) مروارید یا مهره هایی را که برای چشم درنظر گرفته اید، در جای خود بدوزید.

در آخر شال گردنی به این زیبایی خواهید داشت.

نمونه هایی با رنگهای دیگر را در زیر ببینید.

برای این روباه یک بینی هم دوخته شده. پهنای گوش کمی بزرگتر بافته شده و در موقع دوخت کمی تا شده تا زیباتر به نظر آید.

اینهم دو رنگ زیبا ، ساده و ترکیبی . به جای مهره، چشمها با کاموا دوخته شده.

قسمت سر به جای دنباله باریک که دم از آن عبور کند، یک لوزی بافته شده و از وسط تا شده.

اینهم دو  شال با دو ترکیب رنگ زیبا .

تا زمستان تمام نشده این شال زیبا را ببافید و از آن لذت ببرید.

موفق باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۷ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام کارتون خیلی عالیه فقط در مورد سرروباه که فرمودین لوزی کاش میگفتین چه جوری ببافیم چه جوری وصل کنیم وآخر شالگردن که تموم میشه چه جوری کورکنیم همه ۲۶ دانه رو یکجا کور کنیم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  • مدیر سایت

   عزیزم برای مدل دوم که سر به شکل لوزی بافته شده، تا مرحله ۵ را باید مثل مدل قبل ببافید و بعد از اینکه ۴۰ سانت رکن بافتید همه دانه هارو کور کنید.
   حالا جداگانه باید یه لوزی ببافید و از وسط تا کنید و به دنباله شالتون بدوزیدش.
   برای بافت لوزی هم ابتدا عین مرحله ۱ باید ببافید تا دانه هاتون به ۲۶ تا برسه (یه مثلث بافته شده) بعد دو رج این ۲۶ دانه رو ببافید بعد مثل مرحله ۶ دانه هارو کم کنید تا به ۳ دانه برسید و کور کنید.

 2. Avatar

  سلام خانم مدیر
  کارتون عالیه
  خیییلی دوستون دارم
  فقط یه خواهش دارم : نمونه کار بافت رو هم زیادتر کنید
  سالم و موفق و پیروز و سربلند باشید

 3. Avatar

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون و توضیح های خوب و واضحتون…ببخشید من یه عکس دارم ساق دست بافتنیه میخام ببافمش ولی نمیدونم چجوریه میشه حداقل سه چهارتا از دونه هاشو توضیح بدین چون بنظر میرسه همش یجور بافته میشه فقط یذره اشو توضیح بدین ممنون میشم اینه عکسش
  http://s9.picofile.com/file/8320165642/635840616404654430.jpg

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. این قلاب بافیه و من بدون داشتن الگوی بافت نمیتونم کمکتون بکنم. تشخیص روش بافت از روی عکس بافته شده در قلاب بافی، تبحر بالا میخواد بهتره از خانم هایی که در قلاب بافی خیلی ماهر هستند بپرسید.

ارسال نظر