بافت حبابی (۱) با دومیل

16

سلام به علاقمندان هنر بافتنی و همراهان عزیز هنربازار.

تاکنون مدل های بسیار زیبایی از بافت با دومیل را خدمتتان آموزش داده ایم که از اینجا می توانید لیست کامل آنها را دنبال کنید. اینبار یک بافت خیلی زیبا که به بافت حبابی معروف است برایتان در نظر گرفته ایم.

این مدل برای لباس کودک مناسب است. به خانم هایی که فرزند کوچک دارند و می خواهند در این فصل سرد برای کوچولوی خود لباسی ببافند پیشنهاد می کنیم با ما همراه شده و این مدل زیبا را یاد بگیرند چون تصمیم داریم بافت یک بلوز کامل برای کودک ۲-۳ سال را هم با این مدل آموزش دهیم.

این بافت با کاموای رنگ روشن مثل سفید، طوسی روشن و کرم خیلی زیباتر می شود.

آموزشهای مورد نیاز:

آموزش بافت حباب: 

قبل از اینکه بافت کامل را توضیح دهم لازم است که روش بافت حباب را بگویم. برای بافت حباب باید یک دانه را تبدیل به ۵ دانه کنید.

برای این بافت ابتدا میل سمت راست را داخل دانه کرده و یکی ببافید.

بدون اینکه دانه بافته شده را رها کنید یک ژوته روی میل بگیرید.

دوباره از داخل همان دانه یکی دیگر ببافید.

باز یک ژوته بگیرید و یک دانه دیگر از همان دانه ببافید که جمعا ۵ دانه روی میل سمت راست شما قرار می گیرد.

حالا دانه را از میل سمت چپ رها کنید. به این ترتیب یک دانه شما تبدیل به ۵ دانه می شود.

آموزش بافت:

۲۵ دانه سر بیاندازید. یک رج رفت و برگشت ببافید تا کار برای شروع مدل آماده شود.

در این مدل تعداد دانه هایی که اول سرمی اندازید باید مضربی از ۶ بعلاوه ۷ دانه باشد. اینکه تعداد دانه های شما مضرب چندم از عدد ۶ است به شما می گوید که عبارت داخل پرانتز چندبار باید تکرار شود.

مثلا ما ۲۵ دانه سرانداخته ایم که ۷+۶*۳ می باشد. به این ترتیب عبارات داخل پرانتز را ۳ بار تکرار میکینم.

دانه ابتدای هر رج (که در توضیحات زیر با عنوان دانه اول ذکر شده) را نیز می توانید نبافته به میل سمت راست بدهید یا از زیر ببافید فرقی نمی کند.

توجه مهم: در این مدل، رج رفت و رج برگشت هر دو دارای قاعده بافت هستند و درنتیجه در توضیحات زیر، رج های فرد رج رفت و رج های زوج رج برگشت هستند.

رج ۱) دانه اول – ( ۲ رو – ۱ زیر – ۲ رو – بافت حباب ) – بافت داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید –  ۲ رو – یک زیر- دو رو – یک دانه آخر زیر

رج ۲) دانه اول – ۲ تا زیر – ( یک رو – ۹ تا زیر ) – داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید- ۱ رو – ۲ تا زیر – یک دانه آخر از رو

نکته: ۹ تا زیر در اصل همان یک دانه ای است که به ۵ تا تبدیل کردیم + ۲ تا رو که قبل از ۵ تا بود و ۲ تا رو که بعد از ۵ تا بود و جمعا می شود ۹ تا )

نکته: دقت کنید که رج ۲ در واقع رج برگشت است پس دانه هایی که در رج ۱ از زیر بافته شده اند در رج ۲ از رو بافته می شوند و دانه هایی که در رج ۱ از رو بافته شده اند در رج ۲ از زیر بافته می شوند.

رج ۳) دانه اول – ۲ تا رو – ( ۱ زیر –  ۹ تا رو ) – داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید – ۱ زیر – ۲ رو  – یک دانه آخر 

رج ۴ ) مثل رج ۲

رج ۵ ) مثل رج ۳

رج ۶ ) مثل رج ۲

رج ۷) دانه اول – ( ۲ رو – بافت حباب – ۲ رو – ۵ تا را یکی کنید) – بافت داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید – ۲ رو – بافت حباب – ۲ رو – یک دانه آخر

نکته: ۵تا یکی کردن دانه ها کاملا شبیه دوتا یکی کردن است با این تفاوت که باید میل را از ۵ دانه عبور داده و نخ را گرفته و یکباره از هر ۵ دانه خارج کنید.

رج ۸) دانه اول – ( ۹ تا زیر – ۱ رو ) – بافت داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید – ۹ زیر – یک دانه آخر .

رج ۹ ) دانه اول – ( ۹ رو – ۱ زیر ) بافت داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید – ۹ رو – دانه آخر .

رج ۱۰) مثل رج ۸

رج ۱۱) مثل رج ۹

رج ۱۲) مثل رج ۸

رج ۱۳) دانه اول – ( ۲ رو – ۵ تا را یکی کنید – ۲ رو – بافت حباب ) – بافت داخل پرانتز را ۳ بار تکرار کنید- ۲ رو – ۵ تا را یکی کنید – ۲ رو – دانه آخر .

رج ۱۳ در واقع شروع ردیف سوم حبابها است پس بعد از رج ۱۳ برای ادامه بافت باید رج ۲ تا ۱۳ را تکرار کنید تا به ارتفاع مورد نظرتان برسید.

رج ۱۴) مثل رج ۲

در آموزش بعدی به درخواست شما عزیزان میخواهیم طریقه بافت کامل بلوز زیر را برای سنین ۲ تا ۳ سال را با اندازه های لازم و یقه گرد توضیح دهیم. پس همراه ما باشید.

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۶ دیدگاه

 1. Avatar
  زهره رفیعی

  سلام خسته نباشین
  من میخوام برای نوه دوسالم یک کت که کوتاه باشه وجلوش هلالی باشه ببافم البته از بالا سر بندازم …آیا مطلبی هست مطالعه کنم یا مقدو هست راهنمایی کنین قسمت جلوش چطور گردو هلالی میشه…ممنون و شرمنده

  • مدیر سایت

   سلام .تا جایی که من می دونم از جایی که می خواهید گرد شود یاید شروع به کم کردن دانه کنید.البته سجاف جلو را در نظر بگیرید و کم کردن را بعد از سجاف انجام دهید وقتی به تعداد کافی کم کردید بقیه دانه ها را صاف ببافید.

 2. Avatar

  مشکلم اینه هر رج که دونه اضافه میشه من نمی‌دونم با دونه اضافه شده چیکار کنم . این آموزش هم برا صاف بافتنه…
  اینم بگم تازه کارم و اولین کارمه

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم برای کسی که تازه کاره و باید مواظب باشه که به موقع دونه اضافه کنه،مدل بافتن از بالا کمی مشکل میشه .شما اگه این مدل را دوست داری میتونی تا زیر بغل که دونه های پشت و جلو و آستین از هم جدا میشه،یه مدل ساده مثل رکن یا جودونه ببافی و زمانی که به زیربغل رسیدی و قسمتها ی بافتنی از هم جدا شد این مدل را برای جلو و آستینها ببافی.خیلی قشنگ میشه.

 3. Avatar

  سلام من تو بافت این مدل به مشکل خوردم
  از یقه بافت رو شروع کردم برا دختر سه سالم با هشتاد تا شروع کردم شش رج کشباف بافتم بعد دو رج رکن بافتم که در نهایت سیزده تا دونه برا آستین باقی موند شروع کردم پشت و جلو رو رکن و آستین رو حبابی بافتن تا رج سیزده هم رفتم ولی جای توپی ها خیلی نامرتب درمیاد میشه بهم کمک کنین؟

 4. Avatar

  سلام. ممنون از آموزش کامل و قابل فهمتون🌹🌹
  بافت حبابی برای کلاه میخواستم استفاده کنم. چجوری باید دونه کم کنم؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم.کم کردن دانه برای کلاه ارتباطی به مدل بافت ندارد ، در انتها ی بافت چهار رج مانده که کلاه تمام شود، در دو رج (روی بافت) ۴ دانه بافته دو تا یکی کنید، تا تعداد دانه ها کم شود بعد به سوزن گرفته بکشید و درز پشت را بدوزید.

 5. Avatar

  سلام ممنون از اموزشهای زیباتون .من زیاد با بافت دو میل اشنایی ندارم ولی میخوام برای دختری که تو راه دارم یه مدل رامپر ببافم. البته اسم بافتشو نمیدونم مدلش شبیه لوزی و یه جورایی حبابیه . لطفا راهنماییم کنین .🙏💖💖

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. قدمشون مبارک باشه. اینطوری که نمیشه فهمید چه مدلیه. مدلای زیادی داخل سایت موزش دادیم، رامپر هم آموزش دادیم میتونید از اینها استفاده کنید

 6. Avatar

  سلام بر گرداننده این سایت خوب

  دو روزه که با سایت شما آشنا شدم و تا الان هیچ کتاب و هیچ سایت و هیچ برنامه تلویزیونی آنقدر ساده و قابل فهم بافتنی رو مثل شما آموزش نداده
  ممنونم ازتون. واقعا قدرت انتقال بسیار خوبی دارید.
  موفق باشید

ارسال نظر