آموزش برش و دوخت ۶ (دوخت و نصب آستین)

127

سلام عزیزان دل هنربازار. عزیزان دل مدیرجون 🙂 یکم برای خودم نوشابه باز کنم 🙂

خب چطورید؟ آماده اید برای آخرین مرحله دوخت مانتویمان؟

شاید از خیلی از خیاط ها شنیده باشید که دوخت لباس یه طرف، نصب آستین یک طرف! خب واقعا هم راست میگن ولییییییییی

آهان یه ولی مهم داره، اونم اینه که اگر شما حلقه و تاج آستینتان را مطابق آموزش هایی که دادم باهم هماهنگ کرده باشید، دیگر نصب آستین کار مشکلی نخواهد بود.

پس درواقع هرچقدر در رسم الگو و برش آستین بیشتر دقت کرده باشید، در این مرحله هم راحتترید و هم سرعت کارتان بالا میرود.

اگر یادتان باشه، در مرحله برش، باهم آستین را مطابق تصویر زیر برش زدیم و همه نکاتش را هم گفتیم.

۱) قبل از برداشتن الگو از روی پارچه، نقاط موازنه (نقاط ۷ و ۲۷) و تاج آستین (نقطه ۱۱) را روی پارچه چرت بزنید. همینطور خط آرنج را هم در دو طرف درز آستین علامت بگذارید.

۲) حالا آستین را از وسط تا زده و دوتا درز را روی هم قرار دهید و سوزن بزنید. در این حالت اگر آستین به درستی رسم شده باشد علامت های خط آرنج روی هم قرار خواهد گرفت.

۳) با توجه به اینکه در هنگام برش چه مقدار زاپاس برای درز زیر آستین درنظر گرفته بودید، به همان اندازه را علامت بگذارید و با چرخ بدوزید (تصویر سمت چپ).

۴) سپس درز آستین را از وسط باز کنید و اتو و پرس کنید. یکبار از پشت آستین یکبار از روی آستین تا درز آستینتان مانند تصویر سمت راست کاملا صاف و تخت شود.

برای اتوی آستین می توانید از میزاتوی ژانت که مخصوص اتوکاری آستین است هم استفاده کنید.

۵) حالا باید با دوخت درشت چرخ، بین دو نقطه موازنه را دو ردیف بدوزید. یکی از دوخت ها باید کمتر از یک سانت با لبه پارچه فاصله داشته باشد و دیگری بیشتر از یک سانت فاصله داشته باشد.

به این ترتیب محل دوخت شما به هنگام نصب آستین مابین این دو دوخت قرار میگیرد.

ترجیحا برای این دوخت ها هم از رنگ نخ متضاد با پارچه تان استفاده کنید که بعدا راحتتر شکافته شود. تاکید هم میکنم از درشتترین سایزی که چرختان میدوزد استفاده کنید.

۶) پس از دوخت دو ردیف، هر دو نخ را باهم گرفته و اندکی پارچه را خرد دهید.

همانطور که در تصویر سمت راست می بینید، پارچه کمی چیندار می شود ولی در قسمت دوخت ها هیچ چینی ایجاد نخواهد شد.

۷) خرد پارچه را با دست در سرتاسر تاج پخش کنید تا یکدست شود. البته این نکته را درنظر داشته باشید که تجمع چین ها در تاج آستین بیشتر و در جلو و مخصوصا پشت آستین باید کمتر باشد.

وقتی آستین را مانند تصویر زیر در دست میگیرید باید فضای آستین به خوبی ایجاد شده باشد و هیچ چینی هم زیر دوخت ها نداشته باشد.

۸) حالا آستین را داخل حلقه آستین قرار داده (دقت کنید که آستین را در حلقه مخصوص خودش قرار داده باشید به طوری که جلوی آستین به سمت جلوی مانتو باشد)

سپس نقاط تاج، درز زیر آستین و نقاط موازنه حلقه و تاج آستین را روی هم منطبق کنید و سوزن بزنید.

۹) سپس با کم یا زیاد کردن خرد آستین، فاصله بین سوزن ها را به یک اندازه رسانده (یعنی حلقه و آستین هم اندازه شوند) و سپس دور تادور آستین را مانند تصویر سمت راست سوزن بزنید.

۱۰) پس از اینکه آستین به خوبی به حلقه آستین فیکس شد، از درز زیر آستین شروع به چرخ کرده و دور تادور را به فاصله یک سانت زاپاس میدوزیم. میتوانید یک بار با دست کوک بزنید و پرو کنید اگر همه چیز خوب بود سپس با چرخ بدوزید.

دقت کنید دوخت باید از داخل آستین صورت گیرد.

وقتی دوختتان به پایان رسید، قبل از شکافتن دوخت های خرد، لباس را پرو کنید. چنانچه کارور یا سرشانه یا هر قسمت دیگر نیاز به تصحیح داشت ابتدا با کوک زدن با دست، روی بدن ایراد لباس را بگیرید سپس از تن خارج کرده و با چرخ اصلاح کنید.

در مواردی که کارور لباستان زیاد باشد ممکن است نیاز باشد تا مجدد آستین را جدا کرده و با کم کردن کارور دوباره مراحل نصب آستین را انجام دهید.

این هم از آستین نهایی مانتوی خاله خانم ما 🙂

خسته نباشید. مانتوی ما تموم شد. کافی است لبه آستین و لبه پایین مانتو را هم نیش دوخت (یعنی دوختی به فاصله ۲ میلی متر از لبه) انجام دهید و از مانتوی زیبایتان لذت ببرید.

من قصد دارم برای اینکه مانتو از سادگی دربیاید و مد روزتر هم بشود روی آن را با نوار یا اپلیکه تزئین کنم. شما هم میتوانید هر ابتکاری برای زیباتر شدن مانتویتان داشته باشید انجام دهید.

“صلواتی برای آرامش و شادی دل مولایمان حضرت مهدی عج هدیه بفرمایید” 

دوستتون دارم 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۲۷ دیدگاه

 1. Avatar

  با سلام
  ببخشید من خیلی برام سوال پیش میاد و ممنونم از پاسخگویی صبورانتون

  ۱- خط زیر درز آستین در قسمت پشت، از خط آرنج به پایین کمی شکستگی داره، اصلاحش کنیم یا به همون صورت دوخته میشه؟

  ۲- نقطه ۲۷ (موازنه پشت آستین)، از نوک زیر حلقه به اندازه هلال ۱۱به Y در حلقه آستین بالاتنه پشت بعلاوه نیم سانت فاصله دارد و در واقع این هلال نیم سانت بزرگتر میشود، پس چطور نقاط موازنه Y و ۲۷ روی هم سوزن میخورن و خرد هم ندارن و درز زیر آستین هم روی درز پهلو میفتد؟

  ۳- پس از قرینه کردن و تکمیل شکل آستین، نقطه قرینه ۱۶در جلوی آستین بالای خط ۳ و قرینه ۱۶ در پشت آستین زیر خط ۳قرار میگیرد، اگر هردو نقطه رو را اصلاح کرده و روی خط ۳ بیاوریم اندازه خط زیر درز جلو با پشت کمی اختلاف دارد، چه کار باید کرد؟

  ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ۱) باید آستین رو از وسط تا کنید و درزهای آستین رو با هم شبیه کنید یعنی دوتا درز باید بعد از اصلاح منطبق بر هم باشن.
   ۲) موقع دوخت خودتون میبینید که اون نیم سانت خودبخود خرد میره و منطبق میشن. در برش های هلال این امر عادیه
   ۳) نهایتا باید درزهای آستین اصلاح بشن تا اندازه و منطبق برهم باشن.

 2. Avatar

  سلام عزیزم بااون پنس آستین بایدچیکارکرد؟ اگه ببندمش بدوامیسته نبندمش دورمچ بزرگ میشه. تکلیفش چیه؟لطفا ج بده😢

 3. Avatar

  سلام ممنون از اموزش خوبتون
  نقطه تاج استین باید روی درز سر شانه قرار بگیره ؟
  قبلا مب گفتن درز زیر استین باید یک سانت جلو تر از درز پهلو باشه این درسته؟

  من روش های متریک و گرلاوین رو امتحان کردم تصمیم گرفتم با الگوی شما جلو برم این الگو از اول یه جذابیت حاصی داشت ان شالله در دوخت هم تمیز در بیاد

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بله
   خیر در مولر نیازی به این کار نیست
   اگر همه نکات رو دقت کنید عالی درمیاد

 4. Avatar

  سلام عزیزم….من نمیدونم چرا لباس که دوخت می کنم آستینش مدام تنگ درمیاد با اینکه آزادی کف حلق رو ۲ یا ۳ اضافه می کنم….چرا اینجوری میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   تنگ شدن آستین بیشتر مربوط به دوربازو میشه نه بلندی کف حلقه. بلندی کف حلقه بیش از اندازه هم نباید زیاد بشه. دور بازوی الگوتون باید دو تا چهار سانت بزرگتر از دور بازوی بدنتون باشه.

 5. Avatar

  سلام. سال نو مبارک.سالی پر ازموفقیت وسلامتی براتون آرزومندم. یه جایی از توضیحاتتون خوندم که میتونیم بالاتنه مولر با یقه متریک بکارببریم.آیا در مورد آستین هم میتونه اینگونه باشه؟؟(بالاتنه رو طبق آموزش شما به روش مولر رسم کردم آستین رو خواستم کتی برش بدم که تو آموزشهای شما نبود به روش گرلاوین میتونم برش بدم؟) ممنون میشم اگه زود جواب منو بدهید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم آستین با یقه خیلی تفاوت داره اگه می خواهید لباستون بی نقص باشه از الگوی خود مولر استفاده کنید.

 6. Avatar

  سلام بانوجان
  من آستین مانتو رو بهش دوختم و الان که پرو می کنم وقتی دستم رو به کمرم می زنم،قسمت زیر بغل میکشه.به نظرتون مشکل از کجاست؟

 7. Avatar

  سلام. واقعا ممنون از آموزش عالیتون
  من در مورد دوخت دکمه و محل قرارگیریشون روی سجاف مشکل دارم( دکمه و جا دکمه باید روی لایی هم دوخته بشه؟)
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله جادکه روی لباس اصلی و سجاف زده میشه. یعنی همانطور که سجاف زیر کارتون قرار گرفته جادکمه میزنید یا دکمه رو میدوزید.

 8. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من کلاس خیاطی میرم همین چیزایی که شما گفتید رو یاد میدن کاش زودتر سایت شما رو پیدا میکردم دیگه هزینه نمیکردم
  ممنون از اینکه اطلاعاتتون رو در اختیار ما هم میگذارید
  خدا قوت عزیز دل

 9. Avatar
  ریحانه النبی

  سلام عزیییییییزم
  حقیقتا که کارتون عالی، با حوصله و بسیار تمیز هستش…
  جدی میگم من واقعا از اینهمه سلیقه و استعداد شگفت زده شدم
  احسنت
  احسنت
  احسنتتتتت
  خواهش میکنم مدیر جان به آموزش های خیاطی لذت بخشت ادامه بده که بیصبرانه منتظریم
  ای کاش کانال یا گروه تو تلگرام هم داشتی که بیشتر استفاده میکردیم
  خدا قوت
  امیدوارم شاهد بزرگترین موفقیت ها توی زندگیت در زیر سایه محبت های حضرت ولی عصر باشی
  یاعلی

 10. Avatar

  سلام خسته نباشین.ببخشید من یه پالتو برش زدم منتهی الانکه پرو کردم قسمت درز پهلوها به سمت عقب کشیده میشه ایراد چیه؟چجوری درستش کنم؟

 11. Avatar

  سلام.ببخشید من موقع نصب آستین به مشکل خوردم نقاط موازنه رو هم قرار نمیگیره و آستینم اضافه میاد

 12. Avatar

  سلام
  چگونه ميتانم از اي گروپ خياطي استفاده كنم يعني چگونه از معلومات مستفيد شوم زياد دوست دارم كه ازي معلومات خياطي استفاده كنم لطفاااااا😘😘😘

 13. Avatar

  سلام ممنون بابت وقتی که برای ما ب طور رایگان میزارید من مانتو رو طبق دستورات شما برش زدم و نوبت دوخته یه سوال داشتم اگه بخوام مانتوم دکمه مخفی باشه باید چیکار کنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   برای دکمه مخفی چندین روش وجود دارد که باید آموزش بدم ولی ساده ترین راه اونم الان که شما با دکمه خور برش زدید اینه که سمت چپ را جا دکمه بزنید و دکمه هاتونو به پشت سمت راست لباس بدوزید. یعنی عکس حالت دکمه دار معمولی

 14. Avatar

  عزیزم ی سوال دارم اینکه وقتی الگو کشیدم اول باید کنترل سرشانه ها رو انجام بدم بعد باید تصحیح خطوط سرشانه رو انجام بدم؟؟؟

  ممنونم از تمام صبرتون که به تک تک سوالاها جواب میدید

 15. Avatar

  مرسی از بهترین مربی خیاطی. آموزش هاتون فوق العادست.
  من در آستین مانتو به مشکلی بر خوردم.
  آستینم کمی لول میخوره (در حالتی که دست صاف باشه). چه جوری میتونم مشکل و حل کنم ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   شما لطف داری عزیزم.
   وقتی الگوی آستینتو کامل رسم کردی باید اونو از وسط تا کنی و درزهای دو طرف آستین را روی هم قرار بدید و چنانچه مثل هم نیستند (از نظر شیب یا شکل کلی) اصلاحشون کنید.

 16. Avatar

  با سلام خانم هنرمند عزیز. خیل یخیلی ممنون و سپاس ازینکه اینهمه وقت و انرژی میذارید. من از آموزش های شما یک مانتو دوختم که خیلی خوب شد. و بابتش خیلی از شما ممنونم. فقط یه ایراد ریز داره که از قسمت زیر حلقه به سمت وسط جلو یه کم کشیده میشه و یه چین کوچیک میفته. البته وقتی لباس رو از کمر میکشم پایین قشنگ صاف میشه ولی این کشیدگی همیشه احساس میشه و یه کم که بمونه دوباره اون چین میفته. لطفا میفرمایید ایرادم از کجاست؟ قبلاخیلی خیلی ممنون از پاسخ شما. با عشق فراوان

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. البته باید ببینم کارتونو ولی به نظر میاد کشیدگی از زاپاس لباستون باشه. چند سانت زاپاس برای پهلو گذاشتید؟ قسمتی که زاپاس پهلو به حلقه و آستین دوخته شده احتمالا به سمت بالا کشیده شده دقت کنید زاپاس نباید از جای خودش بالاتر یا پایینتر قرار بگیره و چنانچه زاپاستون ۳ سانت هست ایجاد کشیدگی میکنه که میتونید با یه چرت کوچک حلش کنید.

   • Avatar

    سلام مجدد و ممنون از پاسخ گویی شما عزیز دل. زاپاس منظورتون همون مقدار اضافه هست که برای درز میذاریم؟ من یک سانت گذاشتم. زاپاس از جای خودش بالاتر یا پایینتر منظورتون اینه که دقیقا درز پهلو در راستای درز آستین باشه؟ منم همینجوری دوختم. اگه بتونم عکس براتون بفرستم که عالی میشه. اگه راهی هست بفرمایید حتما میفرستم که ببینین.

 17. Avatar

  باعرض سلام و تشکر فراوان ب خاطر زحمات شما
  من از سال قبل مرحله ب مرحله با آموزش هاتون پیش رفتم فوق العاده بوده
  این آموزش رگالی کردن ک واسه حذف همه پنس ها فرمودین رو هم آموزش میدین؟؟
  آخه واسه دوخت بعضی پارچه ها ک نقش اسلیمی دارن لازمه پنس وجود نداشته باشه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   باعث افتخار ماست که شما یک ساله همراه هنربازارید
   من هنوز روش خوبی برای رگالی کردن که از نتیجه اش راضی باشم پیدا نکردم. اگر پیدا کنم آموزش میدم حتما
   ولی به زودی الگوهای آماده رگالی ترک رو برای عرضه خواهیم آورد. الان دردست بررسی هستن که رضایتبخش بوده و میتونیم به زودی پیشنهاد بدیمش که استفاده کنید

 18. Avatar

  سلا م.وقت تون بخیر.متشکرم بابت آموزش های خیلی خوب تون.تو قسمت آستین ی مشکل دارم .برای وصل آستین به حلقه لباس نقطه ۱۱ باید به درز روی سرشانه وصل بشه؟در الگوهایی که من رسم میکنم معمولا قسمت پشت آستین بسیار بیشتر از اندازه درمیاد و در زمان دوخت پشت آستین خیلی خورد میخوره ولی قسمت جلو آستین به سختی با حلقه هم اندازه میشه و یا دقیقا اندازه است یا کم میاد و حلقه بزرگتره.آستین را بارها رسم کردم با سایزهای مختلف ولی این مشکل برطرف نمیشه.متشکرم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله. اگر در همه اندام ها به این مشکل میخورید یک جای رسم الگو رو دارید اشتباه میکشید ولی گاهی در برخی اندام ها این مشکل پیش میاد که میتونید روی خط ۳ یک سانت از پشت آستین کم کنید و به جلوی آستین اضافه کنید.

 19. Avatar

  سلام عزیزم، وقت بخیر، تشکر از اموزش های عالیتون،
  یک سوال: اینکه در کت و دامن های مجلسی موجود در بازار یا مانتو ها ی شیک یا در اکثر لباس های ( البته غیر شومیز و….) درز زیر بغل آستین تقریبا ۱ تا ۲ سانتی متر جلوتر از درز پهلو قرار گرفته. چرا وعلت چیه؟ البته از خانمی که مربی مولر بودن دیدم و پرسیدم گفتن آستین مولر اینگونه نصب میشه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم بستگی به الگوی اون لباس داره. برخی متدها این قانون در نصب آستینشون هست. ولی مولر اصلی (بدون دستکاری) این قانونو نداره. اینو برمبنای کتاب اصلی آموزش این متد میگم. ولی با کمی دخل و تصرف میشه همچین چیزی رو روی آستین اعمال کرد. در لباس هایی که میگید اینطوریه درز فقط ۱ سانت به سمت پشت میره تا لباس از روبرو نمای بهتری داشته باشه و درز دیده نشه.

 20. Avatar

  سلام وقتتون بخیر، بابت سایت عالیتون سپاسگزارم، امیدوارم همیشه همینطور پرانرژی باشید من که خیلی لذت بردم. یه سوال هم داشتم امکانش هست آموزش دوخت صفر تا صد پیراهن مردانه رو هم بذارید؟

 21. Avatar

  سلام
  ممکنه آموزش هاتون رو ادامه بدین ؟
  در ادامه قرار بود الگو دامن و شلوار و رفع نواقص اندامی و … رو آموزش بدید

 22. Avatar

  سلام استاد مهربون…
  یه خواهش دارم این که میشه در ادامه ی اموزش ،اوزمان و پیلی و اینا رو یاد بدید من خیلی علاقه دارم یادبگیرم(مبتدی هستم) و این ک تو استین ،مدل کلوش و مچی راهم زودتر بقیه یاد بدید؟مطمئن هستم بقیه ی بچهام به این موارد علاقه دارن

 23. Avatar

  سلام.خداقوت.طاعاتتون قبول.
  از اموزشهای خوب و دقیقتون واقعا ممنونم.
  میخواستم بدونم اگه بخوام پشت لباس فقط یک پنس باشه و پنس کوچک حذف بشه چکار باید بکنم؟
  وقتی میخوایم لباس رو ازادتر کنیم بهتره زاپاس درز پهلو رو ازاد کنیم یا پنس کوچک پشت ؟؟
  درز زیراستین باید روی درز پهلو قراربگیره و دوخت بشه یا درز استین یکسانت به طرف جلو از درز پهلو دوخت بشه؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   برای تبدیل دو پنس به یکی که توضیح دادم. پنس کوچک رو از پهلو ی از وسط پشت یا هردو بگیرید و پنس بزرگو بیارید وسط خط.
   برای آزادتر کردن در درجه اول از پنسها کم کنید در درجه بعد آزادیهارو بیشتر بدید
   درز آستین و پهلو روی هم قرار میگیره

 24. Avatar

  سلام و عرض ادب به شما بانوي هنرمند.
  من با اموزشاي شما تونستم يه مانتو واسه خودم بدوزم و نتيجه اش خيلي خوب شد. واقعا دستتون درد نكنه و خدا قوت.
  فقط يه سوال اينكه پست ايرادات اندامي رو نميذاريد??
  ميخوام واسه مادر شوهرم هم مانتو بدوزم ولي ايشون سينه هاي كوچكي دارند و معمولا سوتين نميبندن. خواستم ببينم واسه فاصله سينه و بلندي سينه همين حالت عاديشون رو در نظر بگيرم يا حتما بايد سوتين داشته باشن??

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این مورد ایراد اندامی شاید لازم نداشته باشه، همونطوری که قراره مانتورو بپوشن و استفاده کنند باید اندازه هاشونو بگیرید و الگورو بکشید

 25. Avatar

  سلام
  به جای استفاده از فیلتر شکن برای تلگرام برنامه تلگرام طلایی رو از بازار دانلود و نصب کنید، تا بدون استفاده از فیلتر شکن به تمام کانال ها و گروههای تلگرامتون دسترسی داشته باشید.
  باتشکر

 26. Avatar

  سلام عزیز خوبی.
  یه سوال خیلی مهم و مشکل اساسی دارم. کاش می تونستم بیام پیشتون و مانتوم رو بررسی کنید.

  من مانتوم رودوختم ولی یخورده تو بالا میکشه درحالی که کارور پشتم رو اندازه گرفتم و اندازست دارم گیج میشم به ظاهر درسته ولی نمیدونم چرا میکشه و با بالا بردن دست میکشه بالا خلاصه راحت نیست. وقتی دستام پایینه حتی در کارور پشت اضافه هم هست پارچه. و کنترل ها دقیق هستن همون اندازه که فرمودند. خواهش میکنم راهنماییم کنید. تشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. همه مراحل رو از الگویی که آموزش دادم استفاده کردید؟
   احیانا حلقه رو زیاد گشاد نکردید؟ یعنی بلندی کف حلقه نسبت به بازو زیاد باشه.

 27. Avatar

  ببخشید عزیزدل . میشه اموزش مامتو چپ و راستی را برامون بزارید. هوا خیلی گرم شده و این مانتو خیلی عالیه. کل اینترنت رو زیر و رو کردم ولی هیچ اموزش خوبی ندیدم . یه دنیا ممنون. اجرتون با خانم زینب

 28. Avatar

  سلام خانم هنرمند عید نوروز و اعیاد رجب بر شما مبارک.
  خواهشا الگوی لباس کودک رو داشته باشید من در دید و بازدید عید به لباس گران قیمت بچه ها نگاه میکردم که چقدر دوخت ساده دارد و پارچه بسیار کم به کار گرفته شده. سپاس

 29. Avatar

  بهترین و مهربونترین مربی خیاطی دنیا عیدتون مبارک باشه😍😍😙
  منکه همه ی درسامو یاد گرفتم.مانتومو دوختم و با یه عالمه ذوق منتظر آموزشای بعدی و اموزش رگالی کردن مانتو هستم.باورم نمیشه که فقط با اموزشای شما تونستم ی مانتو بدوزم.روزی یه بار میرم می پوشمش ذوق میکنم😄😊

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم لطف دارید. مبارکتون باشه ان شاالله به شادی بپوشید. منم از ذوق شما ذوق کردم 😊

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   طبق توصیفاتی که شما میکنید مطمئنم طریقه رسم آستینتون خیلی متفاوت هست.
   من الگویی که خودم آموزش ندادم رو که نمیتونم کمکی بکنم باید از مربی خودتون بپرسید.
   الگویی که من یاد دادم داخل سایت برای بزرگترین سایزها هم این مشکلاتی که گفتید رو پیدا نمیکنه. چون بارها برای سایزهای مختلف امتحان شده بعد آموزش داده شده.
   متاسفانه آموزشگاه ها یه سری تغییرات روی الگو میدن که به ظاهر خیلی تغییرات کوچکی هست ولی الگو کاملا دچار مشکل میشه.

 30. Avatar

  سلام دوباره.
  انگار عددی که برای افرادی که سینه بزرگ دارند طبق فرمول بدست میاد با اندامشون سازگار نیست.ایشون ایراد اندامی وتاژ دارند.
  ولی من یکبار بدون رفع ایراد براشون لباسی دوختم چون اوایل یادگیری بالاتنه بوده وایراد اندامی بهمون آموزش نداده بودند این مشکل همون موقع هم به وجود آمده بود.
  من کارور پشت رو کمی کوچک کردم و از الگوی خام مولر برای راحتی ۲ سانت حلقه رو گشاد کردم و بلندی کف حلقه برای دور سینه مشتری که ۱۱۱ بوده ۲۴ در نظر گرفتم و دور بازو ۳۲ بوده و ۵ سانت آزادی دور بازو دادم.
  حالا ی مشکلی پیش اومده اینکه دستشون رو بالا می برند و به سمت جلو میارند آستین کشیده میشه مثلا موقع پذیرایی از مهمان سخت میشه براشون. دستشون رو که میارن جلو دور بازو خیلی تنگ میشه ولی وقتی دستشون پایین میارن با این حال میشه متوجه شد که آستین حالت گشادی داره ولی در عین حال حرکت برای مشتری سخته.
  من این مشکل رو برای مانتو خودمم داشتم نمیدونم مشکل از کجاست؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 31. Avatar

  سلام الان من چجوری اشکال استین درست کنمم.میشه راه حل بگید. .منظور شمادقیق کدوم قسمت استین است. ممنون وتشکر خانمی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   باید الگو رو چک کنید ببینید کارور پشت کوچک هست یا نه! بلندی کف حلقه رو هم روی بدن اندازه بگیرید اونم با مقداری که روی الگو رسم کردید مقایسه کنید. اگر دور بازو بالای ۳۰ هست بلندی کف حلقه هم باید ۲۲ به بالا باشه.

 32. Avatar

  نه پارچم کش نیست
  پنس کنفورفقط برای الگوی جلوگرفته میشه یانه؟درالگوی پشت پنس راچیکارکنم اونجاهم پنس کنفوربگیرم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم پنس کونفو فقط واسه جلو هست. پنس زیر سینه رو هم میتونید از پهلو رد کنید.
   برای پشت ولی باید دوتا ساسونو بگیرید تا قشنگ تو کمر بخوابه

 33. Avatar

  سلام،میخام لباس مجلسی بدوزم جنس پارچه مخمل هست ،میخام رگالی کنم چون روی پارچه سنگ وگل کارشده ،بقیه میگن رگالی نکن واسه لباس مجلسی زشت میشه ،ولی اگه بخام رگالی نکنم وپنس هاروبدوزم گل های پارچه وقتی پنس هاروبدوزم میرن توپنس ،چیکارکنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   الگوهای رگالی خیلی لباس جذب بدن نمیدن و بخاطر همین خیلی برای مجلسی مناسب نیستن
   اگر پارچتون کش باشه بهتره از الگوی کش استفاده کنید ولی اگر نیست بهتره همه پنس هارو به کونفو انتقال بدید که کمترین دیدو داره. ولی به طور کلی پارچه های مخمل معمولا کش هستن و پنس ها به روش پارچه های کشی حذف میشن

 34. Avatar

  سلام وقت بخیریه سوال در مورد استین .من وقتی استین به لباس وصل می کنم میپوشم وقتی دستو به طرف جلو میارم درقسمت پشت وزیر بغل میکش علت چیست ممنون

 35. Avatar

  سلام استاد عزیز،میشه بگین آزادیهای لازم برای دوخت جلیقه وسارافونی که قراره زیرش شومیز پوشیده بشه چقدره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   آزادیها مثل مانتویه عزیزم نهایت ۰٫۵ سانت بیشتر اگر شومیز ضخیم باشه. برای شومیز حریر و نازک همان آزادیهای مانتو مناسبه

 36. Avatar

  سلام.
  من متدم مولره.
  کارور پشت برای خودم خوب میشه ولی برای دو تا از مشتری عام که دور سینه شون بالای ۱۱۱ هست کارور پشت اضافه میاد.اندازه سرشانه هم چک کردم اندازه درست بود.
  نمیدونم مشکل از کجاست.
  میشه راهنماییم کنید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   یعنی عددی که از فرمول محاسبه میکنید بزرگ درمیاد و موقع پرو میبینید بزرگه؟
   احیانا غیر از سینه بزرگ، پشتشون ایراد اندامی دیگه ای نداره؟

 37. Avatar

  سلام
  ممنون از آموزش خوبتون به روش مولر، واقعا بی نظیر بود. من میخوام واسه خودم مانتو بدوزم الگوی جلو بدون پنس (ساسون)در میاد چند تا لباس دوختم اشکالی نداشت این مورد نقطه ۳۶ و ۳۷ یکیه. میشه راهنمایی کنید که اگه مشکلی نداره برش بزنم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم مشکلی نیست. برای افرادی که اختلاف سینه و کمرشون کم هست ساسون تشکیل نمیشه.

 38. Avatar

  سلام خسته نباشید. از آموزش های واضح و خوبتون ممنونم. یه سوالی داشتم. برای دوخت سارافون چه تغییراتی روی الگوی اولیه باید اعمال کنیم؟ چون من همون الگویی ک برای مانتو بود بدون آستین دوختم. اما الان حلقه آستینش لقه و ایستایی خوبی نداره. اگه یه توضیح کوچیکی راجع به دوخت سارافون بدین خیلی ممنون میشم واقعا

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   برای سارافون بهتره طول سرشانه از سمت آستین ۱ الی ۱٫۵ سانت کم بشه و حلقه آستین دوباره رسم بشه.
   اگر زیرسارافونی جذب زیر سارافون قراره بپوشید حلقه رو هم از زیر حلقه نیم تا یک سانت بالا بیارید ولی اگر شومیز یا آستین گشاد زیرش میپوشید تغییر ندهید.
   باتوجه به نوع اندامتون هم میتونید نیم تا یک سانت از حلقه لقی بگیرید.

 39. Avatar

  سلام🌼🌿🌼
  من هر چی الگو میکشم و میدوزم، حلقه های آستینم روی لیاس تنگ میشن
  نمیدونم چکار کنم
  لطف میکنید راهنماییم کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. باتوجه به بازو باید بلندی کف حلقه را در مرحله ترفند نهایی که توضیح دادم اصلاح کنید. و یک قانون کلی هم اینکه بلندی کف حلقه زیر ۲۰ تنگه و معمولا باید بین ۲۰ تا ۲۴ باشه (باتوجه به بازو)

   • Avatar

    بازم مثل همیشه ممنونم عزیزم
    خیلی لطف کردین.

    دعاهامو همیشه وقتی دارم الگو میکشم میفرستمتون.
    🌿🌿🌿

 40. Avatar

  ممنون ژانونه چ مدلی برای خونه بهتره من خبر ندارم اگ توضیح بدید ممنون میشم چون میترسم ی مدلی بگیرم ک خوب نباشه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم من خودم مدل دیجیتالی ۷۵۰۱ رو دارم خیلی خیلی راضیم. مدل ۸۰۲ هم دوستان دارن برای خونه میگن خوبه.

 41. Avatar

  سلام خانم هنرمند. زیارت قبول.
  من برا مانتو عید میخوام لایه حریر بزنم . ممکنه نحوه صحیح زدن ان را توضیح بدید و اینکه قبل برش پارچه باید بزنیم یا بعدش.
  من مانتو امسالم رو بعد برش لایه زدم دوباره مجبور شدم خطوط دوخت رو علامت بزنم و پارچم کش امدم. میشه اصولیش رو بفرمایید.

  یه دنیا ممنونم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون
   فرقی نداره هر دو میشه. من خودم بعد برش لایه میزنم. باید لایه رو دقیقا با الگو برش بزنید و هنگام چسباندن اتو را روی پارچه نکشید.

 42. Avatar

  سلام.
  ۱. عزیز در چه فاصله ای از خرد بدوزیم؟

  ۲. میشه خواهش کنم استین مچی رو اموزش بدید. چون تمیز دوختنش خیلی خاصه. و من حرفه ای بلد نیستم. ممنون

 43. Avatar

  سلام بابت سایت خوبتون تشکر من میخوام چرخ خیاطی و سردوز بخرم راهنمایی میکنید چی خوبه ک بگیرم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   چرخ ژانومه برای مصارف خانگی و جک برای صنعتی
   سردوز هم همینطور
   البته مارک های خوب دیگه ای هم داریم ولی چرخ خانگی واقعا ژانومه حرف اولو میزنه

 44. Avatar

  سلام. ممنون از زحماتی که برا ما میکشید
  یه سوال دوخت استین به حلقه باید ما بین دو خرد باشه . این قسمت رو متوجه نشدم.
  فاصیه دو خرد از هم چقدر باشد؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر مابین دو نقطه موازنه را خرد میدید تا حلقه و آستین یک اندازه بشوند بعد دورتادور به هم میدوزینشون

 45. Avatar

  سلام.
  شاید اینجا مناسب نباشه من سوالم رو در این پست بپرسم.
  به نظر شما بهترین دستگاه تفنگ چسب حرارتی چه برند هست؟
  بهم معرفی میکنید.نمیخوام ی دستگاه بخرم بعد کیفیت نداشته باشه پشیمون شم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ندیدم کسی با دستگاهی که خریده مشکلی داشته باشه. دستگاه من مارکی نداره که بهتون بگم فقط روش نوشته glue gun مدل TG-05
   امیدوارم بدردتون بخوره

 46. Avatar

  سلام
  خسته نباشید بابت وقتی که برای آموزش الگو و دوخت گذاشتید. من با آموزش های ریز به ریز شما تونستم یه مانتوی زیبا برای خودم بدوزم. واقعااااا خدا قوت. دستتون درد نکنه.
  میخواستم یه سوالی ازتون بپرسم اینکه آموزش ها ادامه داره یا نه؟ و اگه ممکنه آموزش شلوار به روش مولر رو یاد بدید. چون من هرجای دیگه ای آموزش هارو خوندم متوجه نشدم اما مطمئنم بیان شما با بقیه فرق داره. چون در مورد بالاتنه بهم ثابت شده

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. مبارکتون باشه. خوشحال میشیم عکسشو برامون بفرستید.
   بله آموزش ها ان شاالله از یکی دو ماه آینده با سرعت بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد.

 47. Avatar

  سلام
  با تشکر از آموزش های فوق العاده تون
  اگه لطف کنید و آموزش دوخت دکمه مخفی (تا قبل از عید ) و نکات مهم دوخت پالتو رو هم آموزش بدید خیلی ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. تا قبل عید درگیر ارتقای سایت هستیم و من هم درگیر دفاع پایان نامه. ولی از بعد عید ان شاالله آموزش ها با سرعت بیشتری دنبال خواهد شد.

 48. Avatar

  سلام استاد عزیز
  من به لطف آموزش های خوب شما تونستم یه لباس بدوزم اما یه ایرادی داره اونم اینکه پشت یقه از قسمت وسط حلقه آستین در جلو کشیده میشه و تو تن اذیت میکنه،میشه بگین اشکال کارم چی بوده؟ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. متوجه نشدم مشکلتون رو! پشت یقه تو جلوی لباس میکشه!!! توی تلگرام عکس بفرستید ببینم چی شده

 49. Avatar

  سلام خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم .دنبال چهل تکه دوزی بودم که دیدم واقعا نکته به نکته آموزش دادین . گاها خیاطی هم میکنم و آستین رو به همین روشی که گفتین میدوزم . امیدوارم همیشه موفق باشید ❤❤

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بالاخره یه پنسی برای فضاسازی سینه لازم هست. البته رگالی کردن الگو برای اینه که پنس ها همشون حذف بشن ولی بیشتر بدرد مانتو میخوره نه لباس هایی که میخوایم ایستایی خوبی روی بدن داشته باشه

 50. Avatar

  سلام مدیر عزیز،ممنون که خیلی دقیق ودرعین حال ساده و روان وبدون تکلف آموزش میدین
  سوالی داشتم
  اینکه شما از قیچی دالبری برای برش قطعات استفاده کردین صرفا برای زیبایی کار هست یا جایگزین سردوز می باشد؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر برای اینه که پارچه حین دوخت ریش ریش نشه خیلی. در بعضی پارچه ها هم میتونه جایگزین سردوز بشه

 51. Avatar

  سلام بانوی هنرمند
  تشکر میکنم از آموزش های خوبتون واقعا عالی بود
  منتظر آموزش های بعدیتون هستم
  بازم تشکر و مرسی

 52. Avatar

  سلام عزیزم ، ممنون واسه وقت و انرژی که صرف میکنید تا بلکه ما یه چیزی یاد بگیریم? یدونه ای ❤️ گلم من میخوام واسه دختر ۹ ماهم پیرهن بدوزم ولی نمیدونم ایا اندازه گیری نوزاد و مثل بزرگسال باید انجام بدم یا چی، و اینکه ایا روش رسم الگو یکیه ؟! مدلی که مد نظرمه یقه گرده که از زیر سینه برش میخوره و بقیش چین میخوره، میشه لطفا کمکم کنی ??

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ممنونم . خیر گلم الگوی کودک متفاوت و البته خیلی ساده تر هست. الگوی مولر برای خانم ها است

 53. Avatar

  سلام مدیر جون عزیز
  ممنون به خاطر زحمتای بدون توقع شما
  اون قسمت آخرو نفهمیدم یعنی پایین مانتو و لبه آستین و به اندازه ۲ میل تو بذاریم آخه من ۳ سانت زاپاس گذاشتم.
  راستی خیلی خوب میشه عکس نهایی مانتو رو بعد از تزیین بذارین تا ایده بگیریم.البته اگه براتون امکان داره ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر عزیزم. شما هرچقدر زاپاس گذاشتید همونقدر پایین لباس را تو میذارید ولی به فاصله ۲ میل از لبه تا خورده را باید بدوزید(نیش دوخت). ۳ سانت هم زاپاس زیادیه. نهایت ۱ الی ۱٫۵ سانت کافیه. البته ۲ میل حالت حرفه ایه میتونید طبق سلیقه تون با فاصله بیشتر هم بدوزید.
   حتما تموم بشه عکسشو میذارم

 54. Avatar

  سلام تشکر می کنم از آموزشهای خوبتان براتون آرزوی سلامتی و موفقیت دارم در طراحی آستین قسمت پنسی که ایجاد میشه لطف کنید بگید به چه صورت اون ساسون رو رد کنیم چون تو توضیحاتی در رسم آستین گفتین بنده طبق آموزش حذف ساسون از دو طرف آستین انجام دادم کلا فرم آستین بهم خورد و بد شد .ممنون میشم این قسمت رو بیشتر توضیح بدین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اگر درست انجام داده باشید فرم آستین خراب نمیشه. فقط آخرش یبار آستین رو از وسط تا کنید و خط درز آستین رو یک اصلاح نهایی انجام بدید

 55. Avatar

  سلام
  ممنون ازوقتی ک گذاشتین.
  ی سوال دارم من برای دوخت استین
  قبل اینکه درزپهلوهاروبدوزم استینووصل میکردم
  بعدازسراستین میدوزم تازیربغل بعدهم پهلوها
  یعنی ازهمون اول ک خیاطی کردم خودم اینطوری میدوختم
  حالااینطوری اشکالی پیش میاد؟

ارسال نظر