آموزش برش و دوخت ۶ (دوخت و نصب آستین)

119

سلام عزیزان دل هنربازار. عزیزان دل مدیرجون 🙂 یکم برای خودم نوشابه باز کنم 🙂

خب چطورید؟ آماده اید برای آخرین مرحله دوخت مانتویمان؟

شاید از خیلی از خیاط ها شنیده باشید که دوخت لباس یه طرف، نصب آستین یک طرف! خب واقعا هم راست میگن ولییییییییی

آهان یه ولی مهم داره، اونم اینه که اگر شما حلقه و تاج آستینتان را مطابق آموزش هایی که دادم باهم هماهنگ کرده باشید، دیگر نصب آستین کار مشکلی نخواهد بود.

پس درواقع هرچقدر در رسم الگو و برش آستین بیشتر دقت کرده باشید، در این مرحله هم راحتترید و هم سرعت کارتان بالا میرود.

اگر یادتان باشه، در مرحله برش، باهم آستین را مطابق تصویر زیر برش زدیم و همه نکاتش را هم گفتیم.

۱) قبل از برداشتن الگو از روی پارچه، نقاط موازنه (نقاط ۷ و ۲۷) و تاج آستین (نقطه ۱۱) را روی پارچه چرت بزنید. همینطور خط آرنج را هم در دو طرف درز آستین علامت بگذارید.

۲) حالا آستین را از وسط تا زده و دوتا درز را روی هم قرار دهید و سوزن بزنید. در این حالت اگر آستین به درستی رسم شده باشد علامت های خط آرنج روی هم قرار خواهد گرفت.

۳) با توجه به اینکه در هنگام برش چه مقدار زاپاس برای درز زیر آستین درنظر گرفته بودید، به همان اندازه را علامت بگذارید و با چرخ بدوزید (تصویر سمت چپ).

۴) سپس درز آستین را از وسط باز کنید و اتو و پرس کنید. یکبار از پشت آستین یکبار از روی آستین تا درز آستینتان مانند تصویر سمت راست کاملا صاف و تخت شود.

برای اتوی آستین می توانید از میزاتوی ژانت که مخصوص اتوکاری آستین است هم استفاده کنید.

۵) حالا باید با دوخت درشت چرخ، بین دو نقطه موازنه را دو ردیف بدوزید. یکی از دوخت ها باید کمتر از یک سانت با لبه پارچه فاصله داشته باشد و دیگری بیشتر از یک سانت فاصله داشته باشد.

به این ترتیب محل دوخت شما به هنگام نصب آستین مابین این دو دوخت قرار میگیرد.

ترجیحا برای این دوخت ها هم از رنگ نخ متضاد با پارچه تان استفاده کنید که بعدا راحتتر شکافته شود. تاکید هم میکنم از درشتترین سایزی که چرختان میدوزد استفاده کنید.

۶) پس از دوخت دو ردیف، هر دو نخ را باهم گرفته و اندکی پارچه را خرد دهید.

همانطور که در تصویر سمت راست می بینید، پارچه کمی چیندار می شود ولی در قسمت دوخت ها هیچ چینی ایجاد نخواهد شد.

۷) خرد پارچه را با دست در سرتاسر تاج پخش کنید تا یکدست شود. البته این نکته را درنظر داشته باشید که تجمع چین ها در تاج آستین بیشتر و در جلو و مخصوصا پشت آستین باید کمتر باشد.

وقتی آستین را مانند تصویر زیر در دست میگیرید باید فضای آستین به خوبی ایجاد شده باشد و هیچ چینی هم زیر دوخت ها نداشته باشد.

۸) حالا آستین را داخل حلقه آستین قرار داده (دقت کنید که آستین را در حلقه مخصوص خودش قرار داده باشید به طوری که جلوی آستین به سمت جلوی مانتو باشد)

سپس نقاط تاج، درز زیر آستین و نقاط موازنه حلقه و تاج آستین را روی هم منطبق کنید و سوزن بزنید.

۹) سپس با کم یا زیاد کردن خرد آستین، فاصله بین سوزن ها را به یک اندازه رسانده (یعنی حلقه و آستین هم اندازه شوند) و سپس دور تادور آستین را مانند تصویر سمت راست سوزن بزنید.

۱۰) پس از اینکه آستین به خوبی به حلقه آستین فیکس شد، از درز زیر آستین شروع به چرخ کرده و دور تادور را به فاصله یک سانت زاپاس میدوزیم. میتوانید یک بار با دست کوک بزنید و پرو کنید اگر همه چیز خوب بود سپس با چرخ بدوزید.

دقت کنید دوخت باید از داخل آستین صورت گیرد.

وقتی دوختتان به پایان رسید، قبل از شکافتن دوخت های خرد، لباس را پرو کنید. چنانچه کارور یا سرشانه یا هر قسمت دیگر نیاز به تصحیح داشت ابتدا با کوک زدن با دست، روی بدن ایراد لباس را بگیرید سپس از تن خارج کرده و با چرخ اصلاح کنید.

در مواردی که کارور لباستان زیاد باشد ممکن است نیاز باشد تا مجدد آستین را جدا کرده و با کم کردن کارور دوباره مراحل نصب آستین را انجام دهید.

این هم از آستین نهایی مانتوی خاله خانم ما 🙂

خسته نباشید. مانتوی ما تموم شد. کافی است لبه آستین و لبه پایین مانتو را هم نیش دوخت (یعنی دوختی به فاصله ۲ میلی متر از لبه) انجام دهید و از مانتوی زیبایتان لذت ببرید.

من قصد دارم برای اینکه مانتو از سادگی دربیاید و مد روزتر هم بشود روی آن را با نوار یا اپلیکه تزئین کنم. شما هم میتوانید هر ابتکاری برای زیباتر شدن مانتویتان داشته باشید انجام دهید.

“صلواتی برای آرامش و شادی دل مولایمان حضرت مهدی عج هدیه بفرمایید” 

دوستتون دارم 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۱۹ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام عزیزم….من نمیدونم چرا لباس که دوخت می کنم آستینش مدام تنگ درمیاد با اینکه آزادی کف حلق رو ۲ یا ۳ اضافه می کنم….چرا اینجوری میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   تنگ شدن آستین بیشتر مربوط به دوربازو میشه نه بلندی کف حلقه. بلندی کف حلقه بیش از اندازه هم نباید زیاد بشه. دور بازوی الگوتون باید دو تا چهار سانت بزرگتر از دور بازوی بدنتون باشه.

 2. Avatar

  سلام. سال نو مبارک.سالی پر ازموفقیت وسلامتی براتون آرزومندم. یه جایی از توضیحاتتون خوندم که میتونیم بالاتنه مولر با یقه متریک بکارببریم.آیا در مورد آستین هم میتونه اینگونه باشه؟؟(بالاتنه رو طبق آموزش شما به روش مولر رسم کردم آستین رو خواستم کتی برش بدم که تو آموزشهای شما نبود به روش گرلاوین میتونم برش بدم؟) ممنون میشم اگه زود جواب منو بدهید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم آستین با یقه خیلی تفاوت داره اگه می خواهید لباستون بی نقص باشه از الگوی خود مولر استفاده کنید.

 3. Avatar

  سلام بانوجان
  من آستین مانتو رو بهش دوختم و الان که پرو می کنم وقتی دستم رو به کمرم می زنم،قسمت زیر بغل میکشه.به نظرتون مشکل از کجاست؟

 4. Avatar

  سلام. واقعا ممنون از آموزش عالیتون
  من در مورد دوخت دکمه و محل قرارگیریشون روی سجاف مشکل دارم( دکمه و جا دکمه باید روی لایی هم دوخته بشه؟)
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله جادکه روی لباس اصلی و سجاف زده میشه. یعنی همانطور که سجاف زیر کارتون قرار گرفته جادکمه میزنید یا دکمه رو میدوزید.

 5. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من کلاس خیاطی میرم همین چیزایی که شما گفتید رو یاد میدن کاش زودتر سایت شما رو پیدا میکردم دیگه هزینه نمیکردم
  ممنون از اینکه اطلاعاتتون رو در اختیار ما هم میگذارید
  خدا قوت عزیز دل

 6. Avatar
  ریحانه النبی

  سلام عزیییییییزم
  حقیقتا که کارتون عالی، با حوصله و بسیار تمیز هستش…
  جدی میگم من واقعا از اینهمه سلیقه و استعداد شگفت زده شدم
  احسنت
  احسنت
  احسنتتتتت
  خواهش میکنم مدیر جان به آموزش های خیاطی لذت بخشت ادامه بده که بیصبرانه منتظریم
  ای کاش کانال یا گروه تو تلگرام هم داشتی که بیشتر استفاده میکردیم
  خدا قوت
  امیدوارم شاهد بزرگترین موفقیت ها توی زندگیت در زیر سایه محبت های حضرت ولی عصر باشی
  یاعلی

 7. Avatar

  سلام خسته نباشین.ببخشید من یه پالتو برش زدم منتهی الانکه پرو کردم قسمت درز پهلوها به سمت عقب کشیده میشه ایراد چیه؟چجوری درستش کنم؟

 8. Avatar

  سلام.ببخشید من موقع نصب آستین به مشکل خوردم نقاط موازنه رو هم قرار نمیگیره و آستینم اضافه میاد

ارسال نظر