آموزش برش و دوخت ۵ (دوخت سجاف)

24

سلام به دوستای گلم. هنرمندای عزیز عاشق هنر خیاطی!

همانطور که در آموزش قبلی گفتیم، امروز قصد داریم سجاف هایی که در مرحله برش آماده کرده ایم رو لایی بچسبانیم و بعد از گفتن نکات مربوط به لایی کاری و اتوکشی آن، دوخت اصولی سجاف به لباس را هم توضیح بدهیم.

بی مقدمه می روم سراغ آموزش:

اگر خاطرتون باشه، در مرحله برش، ما الگوی سجاف را روی لایی چسب کاغذی قرار دادیم و با زاپاس حدود ۲ میلی متر الی ۱ سانت برش زدیم.

همانطور که حتما میدانید، انواع لایی ها در بازار وجود دارد که شاید نام بردن اسم همه آنها و معرفیشون نیاز به یک پست جداگانه داشته باشد. از بین همه این لایی ها، لایی چسب کاغذی مخصوص لایی کاری سجاف و یقه لباس است. این لایی بخاطر جنس نیمه خشکی که دارد، ضخامت و استحکام مورد نیاز را به قسمت های گفته شده می دهد.

البته لایی های متنوع دیگری هم برای استفاده در یقه وجود دارد که از لایی چسب کاغذی خشک تر هستند و برای کت های مردانه یا در موارد خاص دیگه در لباس های زنانه استفاده می شود. ولی برای لباس های معمولی که ما می دوزیم، مناسب ترین لایی که در همه خرازی ها هم پیدا می شود لایی چسب کاغذی است که در دو رنگ مشکی و سفید در بازار عرضه می شود.

پس باز تاکید می کنم که هیچوقت برای سجاف و یقه نباید از لایی های نرمی مثل لایی حریر، پرشین، پارچه ای و … استفاده شود!

نکته دیگر اینکه لازم نیست زاپاس لایی شما به اندازه زاپاس پارچه باشد. زاپاس لایی کافی است فقط به اندازه ای باشد که هنگام دوخت قطعات به هم، زیر دوخت قرار بگیرد. البته اگر زاپاس لایی را هم به اندازه زاپاس پارچه تان بگیرید اشکالی ندارد ولی کم گرفتن زاپاس لایی باعث ظرافت بیشتر درزهای دوختتان می شود.

نکته خیلی خیلی مهم: خانم های عزیزم، به هیچ وجه لایی را از روی پارچه تان نبرید. خیلی از خیاط ها پارچه برش خورده را روی لایی انداخته و دورتادور آن را برش می زنند تا سرعت کارشان بالا برود. البته این خیاط ها به دلیل تجربه بالایی که دارند قطعا با این روش دچار مشکل نمی شوند ولی عزیزانی که هنوز تجربه کافی ندارند حتما باید لایی را نیز با استفاده از الگو برش بزنند.

دلیل این امر این است که پارچه ای که برش میخورد، در برش های منحنی یا اریب به راحتی کش می آیند و اگر شما لایی را با استفاده از پارچه تان برش بزنید درواقع این تغییر شکل پارچه تان را به لایی هم منتقل کرده اید و درنتیجه لباستان ممکن است به خوبی روی بدن نخوابد!

خب برویم سراغ ادامه دوخت مانتوی خاله خانم 🙂

طریقه اتوکاری لایی:

۱) بعد از اینکه لایی را با استفاده از الگویتان برش زدید، قطعات سجاف را به پشت پهن کنید و لایی را روی آن قرار دهید به طوری که سمت چسبنده لایی به سمت پارچه باشد.

وقتی به خوبی پارچه و لایی را روی هم تنظیم کردید، اتو را از بالای سجاف به سمت پایین روی کار گذاشته تا بچسبد.

دقت کنید به هیچ وجه اتو را نباید روی کار بکشید و فقط باید بگذارید و بردارید و بلافاصله بعد از برداشتن، محل اتو را با اتوی سرد یا یک قطعه سنگ مرمر خنک کنید تا لایی بهتر و محکمتر بچسبد. اتوی سرد را در تصویر سمت راست می توانید ببینید.

همچنین در تصویر زیر به خوبی مشخص است که من زاپاس لایی را چند میلی متر کوچکتر از زاپاس پارچه گرفته ام.

۲) اگر احیانا طول لاییتان کم بود می توانید از دو قطعه لایی استفاده کنید ولی همانطور که در تصویر سمت چپ مشاهده می کنید باید حدود ۱ سانت دو قطعه لایی روی هم قرار بگیرند.

۳) حالا سجاف های جلو و پشت را از قسمت سرشانه مانند تصویر زیر روی هم قرار دهید و سوزن بزنید.

۴) سپس دو قسمت سرشانه را که سوزن زده اید زیر چرخ گذاشته و به فاصله ۱ سانت (مقدار زاپاس درنظر گرفته شده) بدوزید.

۵) پس از دوخت، زاپاس را از وسط باز کرده و اتو کنید و با اتوی سرد پرس کنید. سجاف شما مانند تصویر سمت راست خواهد شد.

۶) خب حالا باید سجاف را به مانتویمان (بالاتنه ای که در آموزش قبل آماده کردیم) بدوزیم.

لباس را مانند تصویر زیر مقابلتان پهن کنید و سجاف را روی آن قرار دهید به طوری که روی سجاف و لباس به سمت هم باشد.

ابتدا سرشانه های لباس و سجاف را روی هم تنظیم کرده و سوزن بزنید.

پس از آن وسط سجاف پشت و وسط یقه پشت را که چرت زده اید روی هم تنظیم کرده و سوزن بزنید.

پس از اینکه این سه نقطه اصلی را سوزن زدید، حالا وقت این رسیده که بقیه سجاف را مانند تصویر زیر به لباستان سوزن کاری کنید 🙂

۷) بسیار خب، دیگه کاری نمی ماند غیر از اینکه از یک سمت پایین مانتو شروع به دوخت کنید، به یقه که رسیدید پایه را کاملا به صورت زاویه دار بچرخانید (یعنی دوختتان نباید گرد شود و باید کاملا زاویه برشتان حفظ شود) و دوخت یقه را ادامه دهید، به سرشانه که رسیدید باز هم نیازی به قطع دوخت نیست، گازشو بگیرید و یقه پشت و سمت دیگر یقه جلو را هم بدوزید، دوباره به انتهای یقه که رسیدید سوزن را درون پارچه قرار دهید، پایه را بالا بدهید و لباس را بچرخانید تا در زاویه مناسب قرار گیرد (شکل وسط)، دوباره پایه را پایین بیاورید و به دوختتان تا انتهای پایین مانتو ادامه بدهید.

خب دقت کردید؟ در دوخت سجاف اصلا لازم نیست که دوختتان را در چند مرحله انجام دهید. سرتاسر کار یکباره دوخته می شود.

 ۸) حالا همانطور که در تصویر سمت راست می بینید، لبه های پایین سجاف را هم باید عمود بر دوخت قبلی و موازی با لبه پایین لباس بدوزید.

۹) دوخت سجاف تمام شد. حالا باید سجاف را پشت و رو کنیم. پس لازمه که تمام قسمت های منحنی یقه را چرت های هفتی شکل بزنید. (شکل سمت چپ)

در قسمت های تیز هم باید مانند تصویر سمت راست، اضافی زاپاس را ببرید تا پس از برگرداندن، داخل کار جمع و ضخیم نشود.

۱۰) توجه توجه : هنوز یک مرحله اتو تا برگرداندن زاپاس مانده است.

ابتدا همانطور که در نکات اتوکشی آموزش قبل گفتیم باید تمام دوخت سجافتان را اتو و پرس کنید تا چین های ریزی که هنگام دوخت روی کار ایجاد شده باز شود.

بعد از اتوکاری، سجاف را برگردانید و قسمت های تیز را هم به کمک نوک قیچی کاملا بیرون بیاوردی و بعد از آن دوباره با دقت شروع به اتوکشی و پرس لبه سجاف کنید.

نتیجه کار را می توانید در تصویر زیر ببینید. سعی کردم پشت و روی همه قسمت های یقه و پایین لباس را در آن نشان دهم.

خب تمام شد. لباس ما آماده شده و فقط مانده دوخت و نصب آستین.

امیدوارم تا اینجای آموزش را دنبال کرده باشید و نکاتی که گفتم را حتما جدی بگیرید. تفاوت کار یک خیاط حرفه ای که حتی ساده ترین لباسی که می دوزد هم مورد پسند همه قرار می گیرد و خیاطی که فقط به سرعت کار فکر می کند همین ریزه کاری های دوخت و اتوکاری است.

شادی دل آقا امام زمان (عج) صلواتی هدیه بفرمایید.

شاد و موفق باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز بذارم. اگر شما هم دوست داشتید هنرتون با نام خودتون در سایت قرار بگیره پیام بذارید تا با شما تماس بگیرم.

گفتگو۲۴ دیدگاه

 1. خیلی خیلییییییییییییییییییییییییییییی ممنون
  عالی توضیح میدین
  اجرتون با خود خدا
  کاشکی الگوی یقه های مختلف رو هم زودتر بذارین
  🙂

 2. سلام تشکر فراوان بابت آموزش بی نظیر اون
  منم تقریبا اندازه هام با اندازه های خاله خانوم شما برابره
  برای من توی الگو مشکل اینه که دور سینه موقع کنترل الگو زیاده نمی‌دونم چطور اصلاحشان کنم. البته خودم دو سانتی از هر طرف جا و پشت الگو از قسمت سینه کم کردم
  کارم درست بوده یا نه ؟؟؟؟

  • سلام خانم عزیز یشه یه لطفی کنید یه ایدی یا شماره ای بدید تا بتونم تماس مستقیم باشما داشت باشم یا اینکه بتونم از تلگرام سوالاتمو بپرسم .ممنون میشم تو برنامه تلگرام موضو عهارو دنبال میکنم ولی متاسفانه اکر برام سوالی پیش بیاد نمیتونم پیام بدم

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     اگر سوالتون جوری بود که لازم بود حتما تصویر برای من بفرستید میتونید از آیدی که در کانال تلگرام معرفی کردم بهم پیام بدید.

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    سلام عزیزم
    عضو کانال هنربازار هستید؟ اونجا هم ذکر کردم که برای طرح سوال هاتون لطفا از همین قسمت دیدگاه های سایت استفاده کنید. من در اولین فرصت پاسخ میدم.

 3. ببخشید سوال زیاد میکنم
  من بعد از مقایسه اندازه های خودم با فرمولا آزادی رو هم اضافه کردم که اینطور شد اما امروز دوباره بالاتنه رو کشیدم اما ایندفعه بعد از مقایسه دیگه آزادی ها رو ندادم
  اینبار کنترل کردم الگو مشکل خاصی نداشت یعنی اینبار درست انجام دادم ؟؟؟؟؟
  من سینم ۹۶ باسنم ۱۰۸ کمرمم ۸۴ به نظرتون باید اشکالات اندامی رو انجام بدم؟؟؟
  البته من اشکالات اندامی گرلاوین رو بلدم
  تو رو خدا ببخشید زیاد سوال میکنم
  خدا خیرتون بده عزیزم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اشکالات اندامی هنگام رسم الگو معلوم میشه که لازمه یا نه. ولی از روی اندازه هاتون به نظر نمیاد مشکلی باشه.
   آزادی ها همونطور که در مراحل رسم گفتم باید اضافه بشه نه بیشتر نه کمتر

 4. سلام استاد عالی بود ممنون
  میشه لطفا پای مانتو در قسمت سجاف رو توضیح بدید چطور بدوزیم وه صاف و تمیز بایسته من وقتی میدوزم وسط جلو تو قسمت پایین یه کم نافرم میشه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در همین آموزش توضیح دادم که پایین سجاف رو چجوری بدوزید. در تصاویر هم هست

 5. سلام عزیزم ،واقعا نمی دونم چه طور ازتون تشکر کنم بابت آموزش های خوب تون
  می خواستم بدونم برا دوخت مانتو یقه گرد بلند ها که تو بازار هست( جلو باز ) باید اندازه ها رو طبق جدول اندازه گیری به صورت نرمال گرفت یا آزادی داد
  ممنون می شم اگر راهنماییم کنید .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   همه مانتوها باید سایز فرد باشن. اگه آزادی ندید که تنگ میشن. همون مانتوهای جلو باز داخل بازار هم اگر جلوی مانتو را کنار هم بیارید می بینید سایز فرد هست

 6. سلام اگه امکانش باشه آموزش بعدی رفع ایراد های اندامی روی الگو باشه این از همه چی ضروری تره
  آموزشهاتون عالیه من همچنان منتظر این مبحث هستم که بتونم با خیال راحت مشتری قبول کنم ممنون و سپاسگزارم ازتون.

 7. سلام ممنون از آموزش های خوبتون در مورد دو تا ساسون پشت اینکه فاصله دو ساسون چقدر است ؟( فاصله بین f تا e)

 8. سلام
  ببخشید میشه یه راهنمایی کلیدی بکنین واسه رسم انواع سجاف ها و نحوه دوخت انواع یقه ها.البته میدونم روش دوخت هر لباسی متفاوت هست.منتهی من تو کانال های تلگرامی انواع یقه ها رو آموزششونو میبنم فقط چون نمیدونم سجافش چطوری رسم میشه و دوختش به چه نحو میشه برا همین نمیتونم دست به کار شم و بدوزمش.میخواستم یه راهنمایی بکنین که تقریبا شاه کلید باشه برا همشون و با یکم فکر بتونم تشخیص بدم چجوری میشه دوختشون.
  همچنان بی صبرانه منتظر آموزش ایرادات اندامی و نحوه وصل آستین هم هستم..
  خیلی ممنونم ازتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   دقیقا مساله اینه که دونستن الگو برای دوختن یک یقه کافی نیست. این ضعف سایت ها و کانال هاست.
   والا شاه کلیدی نداریم. باید این چیزا آموزش داده بشه. نهایت چیزی که میتونم بگم اینه که سجاف بیشتر یقه ها مثل همون یقه گرد و هفت رسم میشه و سجاف برای پوشوندن درز دوخت یقه هست.

 9. سلام خسته نباشيد،ممنون از اموزش عاليتون،سوالي داشتم كه علت چين افتادن سجاف چيه؟ راسته سجاف مشكلي نداره ولي روي لباس نميخوابه و چين ميشه و لباس رو به بيرون ميكشه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر. اگر سجاف را کاملا از الگو دربیارید و برش بزنید و لایی رو هم از الگو برش بزنید و بچسبونید و سپس سجاف آماده رو به لباس بدوزید نه چین میفته و نه به بیرون میچرخه

ارسال نظر