آموزش برش و دوخت ۵ (دوخت سجاف)

80

آموزش هجدهم از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام به دوستای گلم. هنرمندای عزیز عاشق هنر خیاطی!

همانطور که در آموزش قبلی گفتیم، امروز قصد داریم سجاف هایی که در مرحله برش آماده کرده ایم رو لایی بچسبانیم و بعد از گفتن نکات مربوط به لایی کاری و اتوکشی آن، دوخت اصولی سجاف به لباس را هم توضیح بدهیم.

بی مقدمه می روم سراغ آموزش:

اگر خاطرتون باشه، در مرحله برش، ما الگوی سجاف را روی لایی چسب کاغذی قرار دادیم و با زاپاس حدود ۲ میلی متر الی ۱ سانت برش زدیم.

همانطور که حتما میدانید، انواع لایی ها در بازار وجود دارد که شاید نام بردن اسم همه آنها و معرفیشون نیاز به یک پست جداگانه داشته باشد. از بین همه این لایی ها، لایی چسب کاغذی مخصوص لایی کاری سجاف و یقه لباس است. این لایی بخاطر جنس نیمه خشکی که دارد، ضخامت و استحکام مورد نیاز را به قسمت های گفته شده می دهد.

البته لایی های متنوع دیگری هم برای استفاده در یقه وجود دارد که از لایی چسب کاغذی خشک تر هستند و برای کت های مردانه یا در موارد خاص دیگه در لباس های زنانه استفاده می شود. ولی برای لباس های معمولی که ما می دوزیم، مناسب ترین لایی که در همه خرازی ها هم پیدا می شود لایی چسب کاغذی است که در دو رنگ مشکی و سفید در بازار عرضه می شود.

پس باز تاکید می کنم که هیچوقت برای سجاف و یقه نباید از لایی های نرمی مثل لایی حریر، پرشین، پارچه ای و … استفاده شود!

نکته دیگر اینکه لازم نیست زاپاس لایی شما به اندازه زاپاس پارچه باشد. زاپاس لایی کافی است فقط به اندازه ای باشد که هنگام دوخت قطعات به هم، زیر دوخت قرار بگیرد. البته اگر زاپاس لایی را هم به اندازه زاپاس پارچه تان بگیرید اشکالی ندارد ولی کم گرفتن زاپاس لایی باعث ظرافت بیشتر درزهای دوختتان می شود.

نکته خیلی خیلی مهم: خانم های عزیزم، به هیچ وجه لایی را از روی پارچه تان نبرید. خیلی از خیاط ها پارچه برش خورده را روی لایی انداخته و دورتادور آن را برش می زنند تا سرعت کارشان بالا برود. البته این خیاط ها به دلیل تجربه بالایی که دارند قطعا با این روش دچار مشکل نمی شوند ولی عزیزانی که هنوز تجربه کافی ندارند حتما باید لایی را نیز با استفاده از الگو برش بزنند.

دلیل این امر این است که پارچه ای که برش میخورد، در برش های منحنی یا اریب به راحتی کش می آیند و اگر شما لایی را با استفاده از پارچه تان برش بزنید درواقع این تغییر شکل پارچه تان را به لایی هم منتقل کرده اید و درنتیجه لباستان ممکن است به خوبی روی بدن نخوابد!

خب برویم سراغ ادامه دوخت مانتوی خاله خانم 🙂

طریقه اتوکاری لایی:

۱) بعد از اینکه لایی را با استفاده از الگویتان برش زدید، قطعات سجاف را به پشت پهن کنید و لایی را روی آن قرار دهید به طوری که سمت چسبنده لایی به سمت پارچه باشد.

وقتی به خوبی پارچه و لایی را روی هم تنظیم کردید، اتو را از بالای سجاف به سمت پایین روی کار گذاشته تا بچسبد.

دقت کنید به هیچ وجه اتو را نباید روی کار بکشید و فقط باید بگذارید و بردارید و بلافاصله بعد از برداشتن، محل اتو را با اتوی سرد یا یک قطعه سنگ مرمر خنک کنید تا لایی بهتر و محکمتر بچسبد. اتوی سرد را در تصویر سمت راست می توانید ببینید.

همچنین در تصویر زیر به خوبی مشخص است که من زاپاس لایی را چند میلی متر کوچکتر از زاپاس پارچه گرفته ام.

۲) اگر احیانا طول لاییتان کم بود می توانید از دو قطعه لایی استفاده کنید ولی همانطور که در تصویر سمت چپ مشاهده می کنید باید حدود ۱ سانت دو قطعه لایی روی هم قرار بگیرند.

۳) حالا سجاف های جلو و پشت را از قسمت سرشانه مانند تصویر زیر روی هم قرار دهید و سوزن بزنید.

۴) سپس دو قسمت سرشانه را که سوزن زده اید زیر چرخ گذاشته و به فاصله ۱ سانت (مقدار زاپاس درنظر گرفته شده) بدوزید.

۵) پس از دوخت، زاپاس را از وسط باز کرده و اتو کنید و با اتوی سرد پرس کنید. سجاف شما مانند تصویر سمت راست خواهد شد.

۶) خب حالا باید سجاف را به مانتویمان (بالاتنه ای که در آموزش قبل آماده کردیم) بدوزیم.

لباس را مانند تصویر زیر مقابلتان پهن کنید و سجاف را روی آن قرار دهید به طوری که روی سجاف و لباس به سمت هم باشد.

ابتدا سرشانه های لباس و سجاف را روی هم تنظیم کرده و سوزن بزنید.

پس از آن وسط سجاف پشت و وسط یقه پشت را که چرت زده اید روی هم تنظیم کرده و سوزن بزنید.

پس از اینکه این سه نقطه اصلی را سوزن زدید، حالا وقت این رسیده که بقیه سجاف را مانند تصویر زیر به لباستان سوزن کاری کنید 🙂

۷) بسیار خب، دیگه کاری نمی ماند غیر از اینکه از یک سمت پایین مانتو شروع به دوخت کنید، به یقه که رسیدید پایه را کاملا به صورت زاویه دار بچرخانید (یعنی دوختتان نباید گرد شود و باید کاملا زاویه برشتان حفظ شود) و دوخت یقه را ادامه دهید، به سرشانه که رسیدید باز هم نیازی به قطع دوخت نیست، گازشو بگیرید و یقه پشت و سمت دیگر یقه جلو را هم بدوزید، دوباره به انتهای یقه که رسیدید سوزن را درون پارچه قرار دهید، پایه را بالا بدهید و لباس را بچرخانید تا در زاویه مناسب قرار گیرد (شکل وسط)، دوباره پایه را پایین بیاورید و به دوختتان تا انتهای پایین مانتو ادامه بدهید.

خب دقت کردید؟ در دوخت سجاف اصلا لازم نیست که دوختتان را در چند مرحله انجام دهید. سرتاسر کار یکباره دوخته می شود.

 ۸) حالا همانطور که در تصویر سمت راست می بینید، لبه های پایین سجاف را هم باید عمود بر دوخت قبلی و موازی با لبه پایین لباس بدوزید.

۹) دوخت سجاف تمام شد. حالا باید سجاف را پشت و رو کنیم. پس لازمه که تمام قسمت های منحنی یقه را چرت های هفتی شکل بزنید. (شکل سمت چپ)

در قسمت های تیز هم باید مانند تصویر سمت راست، اضافی زاپاس را ببرید تا پس از برگرداندن، داخل کار جمع و ضخیم نشود.

۱۰) توجه توجه : هنوز یک مرحله اتو تا برگرداندن زاپاس مانده است.

ابتدا همانطور که در نکات اتوکشی آموزش قبل گفتیم باید تمام دوخت سجافتان را اتو و پرس کنید تا چین های ریزی که هنگام دوخت روی کار ایجاد شده باز شود.

بعد از اتوکاری، سجاف را برگردانید و قسمت های تیز را هم به کمک نوک قیچی کاملا بیرون بیاوردی و بعد از آن دوباره با دقت شروع به اتوکشی و پرس لبه سجاف کنید.

نتیجه کار را می توانید در تصویر زیر ببینید. سعی کردم پشت و روی همه قسمت های یقه و پایین لباس را در آن نشان دهم.

خب تمام شد. لباس ما آماده شده و فقط مانده دوخت و نصب آستین.

امیدوارم تا اینجای آموزش را دنبال کرده باشید و نکاتی که گفتم را حتما جدی بگیرید. تفاوت کار یک خیاط حرفه ای که حتی ساده ترین لباسی که می دوزد هم مورد پسند همه قرار می گیرد و خیاطی که فقط به سرعت کار فکر می کند همین ریزه کاری های دوخت و اتوکاری است.

شادی دل آقا امام زمان (عج) صلواتی هدیه بفرمایید.

شاد و موفق باشید 🙂

 

برای مشاهده آموزش های بعدی و قبلی از دکمه های زیر استفاده کنید.

اگر می خواهید تسلط بیشتری بر روی آموزش های خیاطی دوره نازکدوزمون پیدا کنید، می توانید از فیلم های آموزشی ما در بخش “حرفه ای شو” استفاده کنید. برای ورود به این بخش روی دکمه زیر کلیک کنید.

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم (فیلم های داخل پیج می تونه مکمل آموزشهای سایت باشه).

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۸۰ دیدگاه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   دوختش عزیزم با جلو باز فرقی نداره. واضحتر توضیح دهید مشکلتون چیه

 1. Avatar

  سلام استاد. من رو ببخشید که با سوالاتم وقتتون رو میگیرم ولی واقعا موندم تو یه مورد. من یه پارچه نخی دارم که نازک نیست ولی نسبتا لطیف هست. نمیدونم از چه لایی استفاده کنم؟ به نظرتون همون چسب کاغذی خوبه؟ یا چیز دیگه ای پیشنهاد میدین؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای یقه حتما از لایی چسب استفاده کنید ولی برای سجاف و مچ و … میتونید از لایی چسب یا لایی پرشین استفاده کنید. با پرشین سجافاتون نرم میشه و با لایی چسب سجاف حشک میشه.

 2. Avatar

  سلام بانوی عزیز. ببخشید یه سوال. لایی که استفاده میشه با توجه به جنس پارچه تغییر میکنه؟ مثلا برای پارچه ریون یا کلا پارچه های لخت هم لایی همینه یا فرق میکنه؟ ممنون از همراهی و پاسخگوییتون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله متفاوته. ولی برای پارچه های کشی مثل ریون اصلا از لایی استفاده نمیشه، برای پارچه های لخت هم همینطور چون لختی پارچه رو کم میکنه ولی نهایتا میشه از لایی حریر استفاده کرد.

   • Avatar

    ممنون از پاسختون. ببخشید من یه مانتو جلوباز ریون دوختم فقط سجافشو دوختم بهش بدون لایی. ولی الان که دکمه هاشو میبندم بین دکمه ها یه حالت لختی داره و از هم باز میشه. چکار میشه کرد که این مشکل رفع بشه؟ بازم ممنون ازتون.

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     سلام عزیزم
     اشتباه اصلی شما این بوده که با ریون مانتوی سجاف دار و دکمه دار دوخته اید.و این مشکل طبیعی است.با ریون باید مانتوهای لخت بدون دکمه یا جلو بسته دوخت.

 3. Avatar

  سلام .ممنون از زحمات شما .ببخشید من برای دوخت پایین لباس مشکل دارم ،درست ازجایی که سجاف درپایین لباس تمام میشه موقع دوخت پایین لباس جمع میشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

   • Avatar

    با سلام وخسته نباشید.
    مشکلم دوخت پایین سجاف به لباس هست ؛ وقتی پایین سجاف رابه پایین لباس می دوزم موقع برگردوندن پایین لباس به سمت بالا می پره بعضی از خیاطا اصطلاحا میگن داخل سجاف باد میفته؟؟؟نمیدونم چیکارش کنم؟ممنون

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     سلام ..می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.از زمان برش ،لایی کاری تا دوخت و اتو کردن. مثلا احتمال دارد که راستای برش سجاف را رعایت نکرده باشید.
     تمام این نکات را دربسته آموزشی برش و دوخت ،به طور کامل توضیح داده ایم .

     • Avatar

      سلام، ممنون ازتوجه شما عزیز بزرگوار
      راستای پارچه را رعایت می کنم وموقع اتو کاری وچسباندن لایی هم اصلا اتو را نمی کشم ولی متاسفانه مشکل برطرف نمیشه!؟
      بسته آموزشی را به چه صورت میتونم تهیه کنم؟
      بازم ممنون بابت راهنماییتون.

 4. Avatar

  سلام، ممنون از نکات ریز به ریزی که میگید
  یه سوال دارم در مورد سجاف که برای آزاد بودن سجاف راه حلی دارید که برنگرده؟!!
  برای مانتو های جلو باز ک دکمه جادکمه ندارن که به لباس فیکس بشه. نوار زانفیکس هم تو پارچه های نازک و ظریف رد میندازه به جلوی لباس و جالب نیست

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. تنها راه یا همینه که از زانفیکس استفاده کنید یا یه دوخت سرتاسری از بالا تا پایین بدوزید.

 5. Avatar

  سلام وااااقعا اموزشهاتون عالی و اموزندست واقعااااا.با زبان روان و ساده اموزش دادید و من واقعا لذت بردم ولی کاش کانال تلگرام هم داشتید.باز هم ممنون بابت سایت خوبتون🙏🙏🙏❤

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ممنونم از لطفتون
   کانال نلگرام هم داریم با آیدی Honarbazaar@ میتونید پیدامون کنید.

   • Avatar

    سلام.
    من علاقه زیادی به خیاطی ومتدهای جدید اون دارم.چند دوره کلاس هم رفتم ودر حد معمولی میتونم بلوز ودامن و مانتوهای ساده بدوزم.
    الان دنبال این هستم یه مانتو با پیله در پشت و در جلویه مانتو به جایه پنس جلو بدوزم.سایت شمارو نگاه کردم و توضیحاتتون در مورد الگو وبالاتنه خیلی با جزئیات بود.اگر براتون مقدوره این مدل از مانتو که گفتم رو آموزش بدید.
    ممنون میشم اگر پاسخگو باشید.

    عجل لولیک الفرج.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   مرسی از جمله زیباتون. واقعا همین پیام های زیبای شما به من روحیه ادامه دادن میده

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. فعلا درحال اماده کردن آموزش شنل پاییزی هستیم. بعدش حتما یه مدل مانتوی دیگه میذارم

 6. Avatar

  سلام ، ببخشید من یه مشکلی پیدا کردم ، آستین ک وصل کردم ، امتحانش کردم ، دست ک میبری بالا یکم مانتو هم باهاش میاد بالا ، مشکلی نداره این ؟ یا بالا حلقه آستین گشاد تر کنم ؟
  لطفا کمک کنید 😢😢😢

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برعکس وقتی حلقه آستینتون زیادی گشاد باشه این مشکل پیش میاد.

 7. Avatar

  ممنون به خاطر توضیحاتتون. سوالی داشتم، سجاف ها در قسمت سرشانه به خود سرشانه ی لباس متصل است؟ اگر نیست چگونه به هم متصل می شوند؟ من لباس های را دیدم که سجاف ها بلند هستند و به گونه ای به خود پارچه وصل شده اند ، درزها نیز پیدا نمی شود؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اونا سبک دوختشون متفاوته. من در همین پست سبک رایج دوخت سجاف را توضیح دادم کامل.

 8. Avatar

  سلام بزرگوار
  ممنونم که بدون منت وقت میذارین و مطالبی که آموزشش هزینه میلیونی داره به طور رایگان آموزش میدید.

  من از رو بوردا خیاطی میکنم و الگوها آمادس.اما یه مشکل دارم. سجافها میچرخن به بیرون.مشکل دومم هم اینکه چون چرخم سادس و سر دوز ندارم لباسها از داخل منظره قشنگی ندارن و و لبه پارچه ها ریش میشه. میشه راهنمایی کنید.
  طبق رسم قشنگ شما
  اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم.
   دلیل چرخش سجاف به بیرون اینه که موقع برش سجاف راستای پارچه دقیق رعایت نشده. بجای سردوز هم لبه پارچه تون رو زیگزاگ بزنید تا ریش نشه، کاری که من خودم سالها قبل خریدن سردوز انجام میدادم.

 9. Avatar

  سلام و خسته نباشيد. من تلكرام ندارم و فقط واتسب دارم. ممنون ميشم اكه لطف كنين و ايرادات اندامي رو كاملا توضيح بدين. و يقه هاي آرشال و انكليسي و آمريكايي و … رو هم اكه آموزش بدين كه ممنونتون ميشم. من يه دوره ي كوتاه خياطي رفتم و با روش متريك ياد كرفتم. ولي از روش مولر بيشتر خوشم مياد كه البته با آموزشهاي عالي و بي نقص شما ياد كرفتم. راستي من توي لقي كرفتن يقه هم اشكال دارم كه جه جوري قبي الكو رو بخوابونم رو بارجه. اكه لطف كنيد و تو ضيح بديد ممنون ميشم.

 10. Avatar

  سلام خدا قوت یه سوال من یه مانتو دوختم باهمین مدل ولی هرکاری میکنم انتهای قدمانتو باوجود اینکه جنس پارچه سنگین ولخته دقیقا یک سانت دمپای کار لخت نمیوفته. یا بهتره بگم یک دمپای کارب سمت بیرون شیب پیداکرده فقط همون قسمتی ک سجاف داره ممنون میشم راهنماییم کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. وقتی سجاف موقع برش دقیقا روی راستا نباشه بعد از دوخت به این مشکل برمیخوره

 11. Avatar

  سلام، ببخشید ممکنه پیامم در تلگرام ب دستتون نرسیده باشه؟ لطفا اگر دریافت نکردید اطلاع بدید، ممنون

 12. Avatar

  سلام، وقت بخیر، لطفا شماره حساب و قیمت الگوی بالاتنه رو بفرمایید، ممنون سایز مابین ۳۹ و ۴۰ هستم، ۴۰ رو استفاده میکنم، ممنون میشم اطلاع بدید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم لطفا در تلگرام به آیدی من پیام بدید تا راهنماییتون کنم. Honarbazaar_admin@

 13. Avatar

  سلام، وقت بخیر، ممنون واقعا از اموزشهاتون، اجرکم عندالله
  سرشونه ی پشت من دو سانت ونیم از هر طرف اضافه اومد، با روش شما الگو کشیدم، ولی الان رو پارچه بریدم، نمیدونم چرا سرشونه عقب زیاد اومده، پنس بزرگ تا نوک سینه ی سرشونه ی جلو رو بستم، ایا باید همونقدر از سرشونه عقب کم میکردم، ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم احتمالا شما مرحله کنترل سرشانه رو اجرا نکردید برای همین سرشانه پشتتون بزرگ شده

 14. Avatar

  به نظر من کل دوخت مراحل دوخت مانتو یه طرف این سجاف هم یه طرف. تا حالا چنتا مانتو دوختم همشون موقع دوخت سجاف خیلی اذیت میشم و وقتم گرفته میشه. خصوصا سمت یقه ش. ازش متنفرم!!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   با روشی که براتون گام به گام گذاشتم اینبار بدوزید عاشقش میشید. سجاف در مقابل نصب یقه و آستین هیچه 🙂

   • Avatar

    اول اینکه اکثرا وقتی لایی میزنم به سجاف. سجاف انگار که جمع میشه و کوچیک میشه!!. همیشه از پایین لباسم سجاف کوتاهتره خوده لباسه!!
    دوم اینکه قسمت یقه ش زاویه یقه یا هلالیه یقیه سجاف با لباس هیچوقت با هم ست نمیشن . همیشه با هم فرق دارن با اینکه الگوی جفتشون یکیه!!. همیشه پایین یقه ی لباسم وقتی سجافو دوختم یا کشیده میشه سمت داخل لباس یا کشیده میشه سمت بیرون لباس!

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     عزیزم سجاف جمع نمیشه، پارچه ای که لایی نداره کش میاد ولی لایی چون کش نمیاد و از روی الگو هم برش زده شده اندازه حقیقی قطعه لباس شماست. توی آموزش مفصل گفتم که تا میتونید نقاط مختلف رو روی قطعاتتون چرت بزنید و موقع دوخت به هم فیکس کنید تا این مشکل براتون پیش نیاد.
     برای یقه هم دقیقا همین موضوع صدق میکنه. تازه خیلی حادتر چون یقه هلاله و پارچه هلالی برش خورده خیلی بیشتر کش میاد و فرمشو از دست میده.

 15. Avatar

  سلام آموزشهایتون خیلی خیلی عالی است فقط الگوی سجاف رو من هر چی می گردم پیدا نمی کنم دوخت مانتوم ناقص مونده لطفا راهنماییم کنید در ضمن اولین تجربه خیاطی منه …..

 16. Avatar

  سلام، آموزشتون خیلی عالی هست.
  من از هول اینکه مانتوم تنگ دربیاد و دیگه نشه اصلاحش کرد اندازه هامو بزرگ گرفتم حالا مانتو خیلی گشاد شده برام و به تنم زار میزنه
  بنظرتون همینو میشه تنگ کرد؟
  یا بشکافمش و از اول الگوی اندازه تنمو دربیارم و رو همین برشهای پارچه بذارم و ببرم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر همه آزادیهارو زیاد دادید (مثل تیره پشت و گشادی کف حلقه) اونوقت لازمه که حتما بشکافید و دوباره الگوی صحیحو برش بزنید.

 17. Avatar

  سلام خسته نباشيد،ممنون از اموزش عاليتون،سوالي داشتم كه علت چين افتادن سجاف چيه؟ راسته سجاف مشكلي نداره ولي روي لباس نميخوابه و چين ميشه و لباس رو به بيرون ميكشه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر. اگر سجاف را کاملا از الگو دربیارید و برش بزنید و لایی رو هم از الگو برش بزنید و بچسبونید و سپس سجاف آماده رو به لباس بدوزید نه چین میفته و نه به بیرون میچرخه

 18. Avatar

  سلام
  ببخشید میشه یه راهنمایی کلیدی بکنین واسه رسم انواع سجاف ها و نحوه دوخت انواع یقه ها.البته میدونم روش دوخت هر لباسی متفاوت هست.منتهی من تو کانال های تلگرامی انواع یقه ها رو آموزششونو میبنم فقط چون نمیدونم سجافش چطوری رسم میشه و دوختش به چه نحو میشه برا همین نمیتونم دست به کار شم و بدوزمش.میخواستم یه راهنمایی بکنین که تقریبا شاه کلید باشه برا همشون و با یکم فکر بتونم تشخیص بدم چجوری میشه دوختشون.
  همچنان بی صبرانه منتظر آموزش ایرادات اندامی و نحوه وصل آستین هم هستم..
  خیلی ممنونم ازتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   دقیقا مساله اینه که دونستن الگو برای دوختن یک یقه کافی نیست. این ضعف سایت ها و کانال هاست.
   والا شاه کلیدی نداریم. باید این چیزا آموزش داده بشه. نهایت چیزی که میتونم بگم اینه که سجاف بیشتر یقه ها مثل همون یقه گرد و هفت رسم میشه و سجاف برای پوشوندن درز دوخت یقه هست.

 19. Avatar

  سلام ممنون از آموزش های خوبتون در مورد دو تا ساسون پشت اینکه فاصله دو ساسون چقدر است ؟( فاصله بین f تا e)

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   فاصله دو ساسون برای هر فرد یه مقداری در میاد. طی رسم الگو خودش بدست میاد

 20. Avatar

  سلام اگه امکانش باشه آموزش بعدی رفع ایراد های اندامی روی الگو باشه این از همه چی ضروری تره
  آموزشهاتون عالیه من همچنان منتظر این مبحث هستم که بتونم با خیال راحت مشتری قبول کنم ممنون و سپاسگزارم ازتون.

 21. Avatar

  سلام عزیزم ،واقعا نمی دونم چه طور ازتون تشکر کنم بابت آموزش های خوب تون
  می خواستم بدونم برا دوخت مانتو یقه گرد بلند ها که تو بازار هست( جلو باز ) باید اندازه ها رو طبق جدول اندازه گیری به صورت نرمال گرفت یا آزادی داد
  ممنون می شم اگر راهنماییم کنید .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   همه مانتوها باید سایز فرد باشن. اگه آزادی ندید که تنگ میشن. همون مانتوهای جلو باز داخل بازار هم اگر جلوی مانتو را کنار هم بیارید می بینید سایز فرد هست

 22. Avatar

  سلام استاد عالی بود ممنون
  میشه لطفا پای مانتو در قسمت سجاف رو توضیح بدید چطور بدوزیم وه صاف و تمیز بایسته من وقتی میدوزم وسط جلو تو قسمت پایین یه کم نافرم میشه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در همین آموزش توضیح دادم که پایین سجاف رو چجوری بدوزید. در تصاویر هم هست

 23. Avatar

  ببخشید سوال زیاد میکنم
  من بعد از مقایسه اندازه های خودم با فرمولا آزادی رو هم اضافه کردم که اینطور شد اما امروز دوباره بالاتنه رو کشیدم اما ایندفعه بعد از مقایسه دیگه آزادی ها رو ندادم
  اینبار کنترل کردم الگو مشکل خاصی نداشت یعنی اینبار درست انجام دادم ؟؟؟؟؟
  من سینم ۹۶ باسنم ۱۰۸ کمرمم ۸۴ به نظرتون باید اشکالات اندامی رو انجام بدم؟؟؟
  البته من اشکالات اندامی گرلاوین رو بلدم
  تو رو خدا ببخشید زیاد سوال میکنم
  خدا خیرتون بده عزیزم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اشکالات اندامی هنگام رسم الگو معلوم میشه که لازمه یا نه. ولی از روی اندازه هاتون به نظر نمیاد مشکلی باشه.
   آزادی ها همونطور که در مراحل رسم گفتم باید اضافه بشه نه بیشتر نه کمتر

 24. Avatar

  سلام تشکر فراوان بابت آموزش بی نظیر اون
  منم تقریبا اندازه هام با اندازه های خاله خانوم شما برابره
  برای من توی الگو مشکل اینه که دور سینه موقع کنترل الگو زیاده نمی‌دونم چطور اصلاحشان کنم. البته خودم دو سانتی از هر طرف جا و پشت الگو از قسمت سینه کم کردم
  کارم درست بوده یا نه ؟؟؟؟

  • Avatar

   سلام خانم عزیز یشه یه لطفی کنید یه ایدی یا شماره ای بدید تا بتونم تماس مستقیم باشما داشت باشم یا اینکه بتونم از تلگرام سوالاتمو بپرسم .ممنون میشم تو برنامه تلگرام موضو عهارو دنبال میکنم ولی متاسفانه اکر برام سوالی پیش بیاد نمیتونم پیام بدم

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     اگر سوالتون جوری بود که لازم بود حتما تصویر برای من بفرستید میتونید از آیدی که در کانال تلگرام معرفی کردم بهم پیام بدید.

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    سلام عزیزم
    عضو کانال هنربازار هستید؟ اونجا هم ذکر کردم که برای طرح سوال هاتون لطفا از همین قسمت دیدگاه های سایت استفاده کنید. من در اولین فرصت پاسخ میدم.

 25. Avatar
  فائزه منتظر

  خیلی خیلییییییییییییییییییییییییییییی ممنون
  عالی توضیح میدین
  اجرتون با خود خدا
  کاشکی الگوی یقه های مختلف رو هم زودتر بذارین
  🙂

ارسال نظر