کلاه شیطونی یا کلاه بابانوِِئل

11

فصل پاییز با شب های بلندش جون میدهد برای بافتنی بافتن خصوصا برای بچه ها که بعد از دیدنش کلی ذوق میکنند. اگر با ما همراه باشید، امروز میخواهم آموزش یک کلاه خیلی ساده اما با نمک و دوست داشتنی را براتون بگذارم که به کلاه شیطونی معروف شده. این کلاه در واقع همان کلاه معمولیه که دنباله درازی دارد و این دنباله به شکل های مختلفی می تواند باشد.

آموزش های مورد نیاز:

طریقه بافت:

طریقه بافت این کلاه مثل کلاه معمولی است یعنی ابتدا به اندازه دور سر دانه سر بیاندازید و مقداری کشباف ببافید.

سپس شروع کنید به بافت ساده یا اگر دوست دارید مدل خاصی ببافید.

وقتی به اندازه ی دو سوم بلندی کلاه را بافتید باید دانه ها را کم کنید به طوری که یک سوم دانه ها کم شود. مثلا اگر ۴۵ دانه سر انداخته اید در بار اول ۱۵ دانه کم کنید. البته دقت کنید که دانه های کم شده باید از هم فاصله داشته باشد مثلا هر سه یا چهار دانه که بافتید دوتایکی کنید و همینطور تا آخر رج ادامه دهید.

سپس چند رج ببافید و دوباره به همین ترتیبی که گفته شد تعدادی دیگر از دانه ها را دوتایکی کنید.

بسته به اینکه چقدر می خواهید دنباله کلاه بلند باشد، باید دانه ها را به مرور کم کنید تا در آخر ۵ یا ۱۰ دانه باقی بماند.

۵ دانه باقیمانده در آخر کار را کور کنید و سپس درز کلاه را بدوزید و در انتها دانه های کور شده بالای کلاه را داخل نخ کرده و بکشید تا جمع شود و سپس یک منگوله درست کرده و به آن وصل کنید.

کلاهی که در عکس زیر می بینید هم یک نمونه از این مدل است و در مراحل اول،تعداد دانه های کور شده کمتر بوده و منگوله هم ندارد.

در شکل زیر می بینید که بافت تا آخر بدون کم کردن دانه ادامه پیدا کرده و در آخر لبه کلاه را کور کرده و با یک نخ آنرا جمع کرده و منگوله زده.

این هم یک نمونه دیگه

این نمونه کمی متفاوت است و طریقه بافت آن فرق می کند.

لطفا سایت هنربازار را به دوستان خود معرفی کنید.

شاد و سربلند باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۱ دیدگاه

  • مدیر سایت

   دقت کنید دانه ها اگر از زیر است از زیر کور کنید و اگر از رو است از رو کور کنید. همه دانه ها را از یک قسمت کم نکنید بلکه با فاصله اینکار را انجام دهید. خیلی سفتیا خیلی شل کور نکنید.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم .اگر شما پایه کوتاه و پایه بلند را بلد باشید ،هر چیز ساده ای مثل کلاه را می توانید با آن ببافید. سعی خود را بکنید اگر موفق نشدید در خدمتیم.

 1. Avatar

  سلام تشکر میکنم از آموزش خوبتون لطفا اگر میشه کلاه نوزادی رو گوشی رو هم آموزش بدید اون قسمتی رو که روی گوشها میفته نمیدونم چطور بافته میشه آیا کلا بافتش فرق داره یا یه جاهایی راهکار اصی داره سپاس گذارم در پناه الله یکتا موفق باشید

  • مدیر سایت

   حتما .ولی برای اینکه کار شما راه بیفتد بگویم که یک کلاه ساده به اندازه سر نوزاد ببافید سپس از دو طرف پایین کلاه ،جایی که گوشها قرار گرفته ،دانه بگیرید (به پهنای مورد نظر) و ببافیدوقتی به اندازه نصف طول گوش رسید شرو ع کنید از هر طرف یک دانه کم کنید تا سه دانه باقی بماند و سپس دانه ها را کور کنید.به این قسمت یک نوار بافته شده یا یک روبان بدوزید برای گره زدن زیر گلو.

 2. Avatar

  سلام .برای کلاه نوزادی یعنی ۳ تا ۶ ماه چند دانه باید سر بیندازم .نخم معمولیه .نه خیلی نازک نه خیلی کلفت .کادوییه .بچه ای کنارم نیست که اندازه بزنم.
  با تشکر

  • مدیر سایت

   والا دقیق نمیدونم که بهتون بگم. خودتون فرضی چندتا سر بندازید و کمی ببافید و ببینید کافیه یا لازمه کم یا زیادش بکنید.

  • مدیر سایت

   ابتدای آموزش این کلاه ،کلاه ساده است یعنی شما به اندازه دور سر ،دانه سر انداخته و می بافید وقتی به اندازه بلندی سر رسید ابتدا یکبار دانه ها را دو تا یکی می کنید تا تعداد دانه ها نصف شود سپس از داخل دانه های باقیمانده نخ رد کرده و می کشید تا کاملا جمع شود و با ادامه نخ ،درز کلاه را می دوزید . برای مدل بافت هم می توانید از هریک از مدلهای آموزش داده شده مثل کشباف ،ابری،جودانه ،پیچ و ….استفاده کنید .باز هم اگر سوالی بود در خدمتیم.

ارسال نظر