کلاه شیطونی یا کلاه بابانوِِئل

3

فصل پاییز با شب های بلندش جون میدهد برای بافتنی بافتن خصوصا برای بچه ها که بعد از دیدنش کلی ذوق میکنند. اگر با ما همراه باشید، امروز میخواهم آموزش یک کلاه خیلی ساده اما با نمک و دوست داشتنی را براتون بگذارم که به کلاه شیطونی معروف شده. این کلاه در واقع همان کلاه معمولیه که دنباله درازی دارد و این دنباله به شکل های مختلفی می تواند باشد.

آموزش های مورد نیاز:

طریقه بافت:

طریقه بافت این کلاه مثل کلاه معمولی است یعنی ابتدا به اندازه دور سر دانه سر بیاندازید و مقداری کشباف ببافید.

سپس شروع کنید به بافت ساده یا اگر دوست دارید مدل خاصی ببافید.

وقتی به اندازه ی دو سوم بلندی کلاه را بافتید باید دانه ها را کم کنید به طوری که یک سوم دانه ها کم شود. مثلا اگر ۴۵ دانه سر انداخته اید در بار اول ۱۵ دانه کم کنید. البته دقت کنید که دانه های کم شده باید از هم فاصله داشته باشد مثلا هر سه یا چهار دانه که بافتید دوتایکی کنید و همینطور تا آخر رج ادامه دهید.

سپس چند رج ببافید و دوباره به همین ترتیبی که گفته شد تعدادی دیگر از دانه ها را دوتایکی کنید.

بسته به اینکه چقدر می خواهید دنباله کلاه بلند باشد، باید دانه ها را به مرور کم کنید تا در آخر ۵ یا ۱۰ دانه باقی بماند.

۵ دانه باقیمانده در آخر کار را کور کنید و سپس درز کلاه را بدوزید و در انتها دانه های کور شده بالای کلاه را داخل نخ کرده و بکشید تا جمع شود و سپس یک منگوله درست کرده و به آن وصل کنید.

کلاهی که در عکس زیر می بینید هم یک نمونه از این مدل است و در مراحل اول،تعداد دانه های کور شده کمتر بوده و منگوله هم ندارد.

در شکل زیر می بینید که بافت تا آخر بدون کم کردن دانه ادامه پیدا کرده و در آخر لبه کلاه را کور کرده و با یک نخ آنرا جمع کرده و منگوله زده.

این هم یک نمونه دیگه

این نمونه کمی متفاوت است و طریقه بافت آن فرق می کند.

لطفا سایت هنربازار را به دوستان خود معرفی کنید.

شاد و سربلند باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۳ دیدگاه

    • مدیر سایت

      ابتدای آموزش این کلاه ،کلاه ساده است یعنی شما به اندازه دور سر ،دانه سر انداخته و می بافید وقتی به اندازه بلندی سر رسید ابتدا یکبار دانه ها را دو تا یکی می کنید تا تعداد دانه ها نصف شود سپس از داخل دانه های باقیمانده نخ رد کرده و می کشید تا کاملا جمع شود و با ادامه نخ ،درز کلاه را می دوزید . برای مدل بافت هم می توانید از هریک از مدلهای آموزش داده شده مثل کشباف ،ابری،جودانه ،پیچ و ….استفاده کنید .باز هم اگر سوالی بود در خدمتیم.

ارسال نظر