دوخت سجاف سه دکمه در لباس های جلو بسته

24

نکات دوخت در خیاطی به اندازه خود خیاطی مهم هستند چون تمیزی کار و زیبایی لباس دوخته شده به رعایت این نکات بستگی دارد.

حتما تا حالا لباس های جلو بسته ای را دیده اید که از قسمت یقه تا حدودا روی سینه، سه دکمه داشته تا لباس به راحتی از سر عبور کند. ولی چطور باید سجاف اینطور یقه ها را بدوزیم که نه پایین آن کیس بخورد و نه از زیبایی پیراهن ما کم شود! امروز می خواهیم قلق دوخت سجاف سه دکمه را برایتان توضیح دهیم.

الگوی سجاف :

ابتدا باید الگوی سجاف را تهیه کنید. الگوی مورد نظر مانند تصویر زیر است که بهتر است طریقه رسم آن را یاد بگیرید به جای اینکه از روی آن پرینت کنید زیرا در این الگو طول خطوط مهم هستند.

۱) ابتدا یک خط عمودی (خط A) به طول ۲۰ سانت می کشیم. البته این اندازه معمول و استاندارد است ولی شما می توانید با توجه به مدلتان و مقداری که مایلید جلوی لباس باز باشد این اندازه را بیشتر یا کمتر کنید. درضمن طول آن را تا جایی می توانید کم کنید که مشکلی در عبور سر از یقه نشود.

۲) خط B را مطابق تصویر زیر به طول ۱۱ سانت رسم کنید.

۳) خط ۶ را به فاصله ۰٫۵ سانت (اندازه D نیم سانت است) از خط A رسم کنید.

۴) خط ۵ را به فاصله ۲ سانت از خط ۶ رسم کنید.

۵) مجددا به اندازه ۰٫۵ سانت از خط ۵ جلو آمده و خط کوتاه C را به طول ۳ سانت رسم می کنیم. همچنین خطوط افقی که در الگو می بینید را هم می توانید در این مرحله رسم کنید.

مربع کوچکی که در بالای کار تشکیل می شود (مربع با ضلع ۳ سانت) را با یک ضربدر مشخص کنید.

۶) خط چین شماره ۴ را به فاصله ۲ سانت از خط ۵ رسم کنید.

۷) خط برش S را به فاصله ۱ سانت از خط ۴ رسم کنید.

۸) خط چین ۳ را به فاصله ۱ سانت از خط S رسم می کنیم.

۹) حالا مستطیل نقطه چین مطابق شکل زیر را تکمیل می کنیم. دقت کنید فاصله لبه بالایی مستطیل تا خط افقی بالای آن ۱ سانت باشد.

بالای خط برش S را هم مطابق تصویر به صورت هفتی شکل به گوشه های مستطیل وصل کنید.

۱۰) خط ۲ را به فاصله ۲ سانت از خطچین ۳ رسم کنید.

۱۱) خط ۱ را هم به فاصله ۲ سانت از خط ۲ رسم کنید. (دقت کنید در تصویر این مقدار کمی کوچک رسم شده زیرا از این سجاف می توان برای بلیطی آستین هم استفاده کرد که در آینده آموزش آن را هم خدمتتان ارائه خواهیم داد)

۱۲) در نهایت خطی به فاصله ۰٫۵ سانت از خط ۱ رسم کنید و الگو را به پایان ببرید.

طریقه دوخت:

۱) پس از کشیدن الگو آنرا روی پارچه مورد نظر قرار داده و دورتا دور آن را ببرید. سپس پشت پارچه تان را لایی چسب کاغذی بچسبانید. (در تصویر زیر به دلیل ضخیم بودن پارچه، لایی چسبانده نشده ولی بهتر است در هر صورت لایی چسبانده شود).

۲) حالا مجددا الگو را روی پارچه لایی زده  قرار داده و با دقت، تمام خطوط آن را به وسیله کاربن، روی لایی رولت کنید.

بهتر است خط برش S را هم مطابق شکل زیر با تا کردن و اتو کاری مشخصتر کنید.

۳) تکه جلوی لباس را از وسط تا کرده و خط وسط جلو را اتو کنید تا کاملا مشخص باشد.

۴) حالا سجافی که آماده کرده اید را مانند شکل زیر روی جلوی لباس قرار دهید به طوری که خط برش S دقیقا روی خط وسط جلو قرار گیرد و سپس سوزن بزنید.

دقت کنید سجافتان را مانند تصویر زیر حدود ۲ الی ۳ سانت بالاتر از لبه یقه قرار دهید.

۵) حالا خطوط نقطه چین را با چرخ خیاطی بدوزید و خط برش S و هفتی بالای آن را مانند شکل زیر قیچی کنید.

۶) حالا سجاف را از روی خطوط دوخته شده به سمت خط برش تا کرده و خط دوخت را اتو کنید.

۷) در این مرحله خطوط ۱ و ۲ و ۵ و ۶ را تا کرده و اتو کنید. مانند تصویر زیر عرض قسمتی که با خط کش مشخص شده ۲ سانت می باشد.

۸) پس از اتوکاری، سجاف را به پشت برده و سرتاسر سوزن بزنید.

۹) حالا از روی کار، لبه ای را که سوزن زده اید به فاصله دو میلی متر از لبه آن چرخ کنید.

۱۰) لبه سمت مقابل را هم به همین ترتیب بدوزید.

۱۱) قسمت مثلثی شکل (که با فلش نشان داده شده است) را به سمت پایین تا کرده و اتو کنید.

سپس دو سجافی را که به طور کامل در مرحله قبل دوختید را روی قسمت مثلثی برگردانید و سوزن بزنید. دقت کنید سجاف بلندتر باید روی سجاف کوتاه تر قرارداده شود.

۱۲) لبه پایین سجاف بلندتر را مانند شکل زیر به صورت هفتی تو بگذارید (البته می توانید صاف هم تو بگذارید) و سپس مربعی را که روی الگو با ضربدر مشخص کرده بودیم را حالا با چرخ بدوزید.

این هم نتیجه کار.

حتی پشت کارتان هم خیلی زیبا و تمیز و بدون هیچگونه چروکی خواهد بود.

آخرین نکته ای که باید ذکر کنم این است که باید جادکمه هایتان را حتما قبل از مرحله نهایی و در مرحله ۱۱ روی سجاف بلندتر (که رو قرار میگیرد) بدوزید.

از این نوع سجاف برای سرآستین لباس های مردانه هم استفاده می شود که در یک پست جداگانه آن را هم آموزش خواهیم داد.

شاد و موفق باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۲۴ دیدگاه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام ،بله عزیزم می تونید از ابر هم استفاده کنید ولی ابر حرارت را عبور میدهد و در مواردی که با وسایل داغ سرو کار دارید خیلی مناسب نیست.

 1. این آموزش عالی بود…چقدر به آموزش اصولیش نیاز داشتم…خیلی ممنون و سپاسگذارم???
  اگه براتون مقدور باشه یه سری نکاتی رو هم که برای تمیز دوزی لازمه برامون لطف کنید و بگید خیلی خوب میشه?❤
  ممنون از آموزشهای کاربردی و اصولیتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ممنون از محبتتون خوشحالم که این آموزشها مفید هستند حتما نکات دوخت را هم خواهیم گذاشت . کمی صبور باشید و آموزشها را دنبال کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   حتما عزیزم همه نکات رو طی آموزش های مختلف بین صحبتام میگم. لطفا با دقت بخونید

 2. سلام خیلی خیلی ممنون بابت آموزش سجاف یقه سه دکمه. این آموزش کاملا متفاوت از آموزشای دیگه است.فقط یه سوال اون سه سانتی رو که بالای یقه اضافه گذاشتید میشه توضیح بدید اگه یقمون گرد معمولی یا هفت بود چطور به بقیه ی سجاف یقه جلو وصل کنیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   مرسی عزیزم . باید اول لبه بالای یقه رو کامل سجاف کنید بعد سجاف یقه سه دکمه رو بدوزید و در نهایت اون سه سانتی که بالا اضافه بود رو یکم کوتاه کرده و هم ردیف یقه تون تو بذارید. بدون تصویر سخته توضیحش. ان شاالله آموزشش رو بعدا با تصویر یا فیلم میذارم.

 3. سلام ممنون از آموزش های خوبتون میشه لطف کنید ایرادهای اندامی و دوخت مچ رو هم توضیح بدید.ممنونم

 4. سلام عزیزم و وقتتون بخیر
  من این سجاف دوختم ولی با مشکل مواجه شدم چون توی الگو خطوط خط چین به فاصله نیم سانت از طرفین خط برش s قرارداره و کلا این فضای یک سانتی ایجاد میکنه ولی بعد باید سجافی به عرض ۲.۵ سانت در این محل قرار بگیره که جا نمیشه هیچی لباس منم خراب شد .البته من توی تصویر نگاه کردم مشخص بود اون خطوطی که رولت شده بود روی پارچه بیشتر از نیم سانت از خط تا شده s فاصله داشتند احتمالا باید حدود۱.۲۵سانت باشه.به نظرتون درست فهمیدم یا ایراد کار من جای دیگه است ممنون از توجهتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون از اینکه تذکر دادید. بله حق باشماست من یک مقدار در دادن اعداد الگو اشتباه کرده بودم که الان اعداد رو اصلاح کردم لطفا دوباره مطالعه بفرمایید.
   نگران نباشید لباستون خراب نشده کافیه سجاف رو با اعداد جدید یکبار دیگه چک کنید. اول خط دوخت جدید رو علامت بزنید و بدوزید بعد خط دوخت قبلی رو بشکافید. هیچ مشکلی برای لباستون پیش نمیاد و درست میشه.
   بازم ممنون عزیزم

 5. خواهش میکنم مدیر عزیز
  بله لباسم درست شد ممنون که توجه کردید.
  یه خواهشم داشتم البته میدونم که تا قبل از عید مشغله دارید ولی اگر براتون ممکن شد حداقل یه مدل یقه پر طرفدار مثل یقه انگلیسی یا آمریکایی مولر آموزش بدید تا یه مانتو متفاوت برای عید بدوزیم اگرم نتونستید فدای سرتون تا همین الان هم خیلی چیزا ازتون یاد گرفتیم که بابتشون متشکریم.

 6. سلام ممنون بابت زحماتتون ببخشید سوالم اینه که برای الگوی خودلباس همین سجاف سه دکمه چکارکنیم منظورم اینه که الگوی جلوبسته بکشیم بعدبیست سانتشو بازکنیم الگوی خودلباس اگرلطف کنین بگید به چه نحوه ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله باید لباس رو جلو بسته بدوزید بعد الگوی سجاف را از آموزش آماده کنید و روی محل مناسب بذارید

 7. پیامم نرسید فکرکنم عزیزم میخاستم سوال کنم که برای یقش اگربخاهیم یقه گردساده باشدیا یقه هایی که آموزش دادین بایدسجافشو طبق آموزشی که دادین پیش بریم وبعدش برای سجاف سه دکمه طبق اموزش بالا(همین صفحه)یعنی اینکه دوتاسجاف برای این مدل داریم درسته؟
  وهمچنین برای الگوی خودلباس هم هردوطرف پشت وجلوی لباس راروی دولای بسته پارچه قرارمیدهیم وقسمت جلوی لباسمونو، وسط جلوشو،طبق آموزش بالا،برای سجاف سه دکمه بیست سانت برش میزنیم…
  درسته؟لطفاپاسخ این دوسوال رالطف کنین راهنمایی بفرمایید ممنونم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ۱) با سجاف سه دکمه معمولا از یقه دیپلمات یا یقه مردانه مثل تصویر استفاده میشه چون نمیشه یقه گرد را به اون شکلی گه یاد دادم دیگه سجاف کنید. اگر بخواید یقه گرد بدوزید بعد از سجاف سه دکمه باید گردی یقه را مانند دوخت نوار اریب، نوار بدوزید. ان شاالله در یک پست جدا این آموزشو میذارم ولی بهتره فعلا با این سجاف از یقه ایستاده (دیپلمات) استفاده کنید.
   ۲) بله درسته

 8. با سلام و خسته نباشید
  من یک سوال راجع به لقی یقه هایی مانند آرشال و انگلیسی دارم، به عنوان مثال برای یقه آرشال اگه بازی یقه من ۲۰ سانت باشه مقدار لقی میشود ۲٫۴ سانت، حالا سوال من اینجاست که ما مقدار لقی رو روی یقه گرد انجام میدیم یا روی خط پایه ، به عبارت دیگر عدد ۲٫۴ رو باید روی خط پایه ببندم یا روی گودی گردن؟
  من یه دوره مولر رو گذروندم الان روی لقی گیر کردم .
  ممنون که وقت میذارید و پاسخ میدید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. لقی رو باید روی خط شکست یقه بگیرید. یعنی وقتی برای یقه آرشال یا انگلیسی خط شکست رو کشیدید بعد لقی هارو میگیرید و سپس رسم یقه را ادامه میدید.

 9. سلام برای دوخت لباسی که جلوش دکمه خور هست بعداز روی الگو چند سانت اضافه کردیم لازم هست که موقع برش باز چندسانت برای دوخت بذاریم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. حدود ۲ سانت برای دکمه خور روی الگو گذاشتیم. هنگام برش نیز یک سانت برای زاپاس دوخت در نظر میگیریم.

ارسال نظر