آموزش دوخت کاست در گلدوزی برزیلی

9

سلام به دوستان هنرمندم. تاحالا ۴ سری از دوخت های گلدوزی برزیلی را با هم یاد گرفتیم و دیگه وقت این رسیده که برویم سراغ یکی از مهمترین و اصلی ترین دوخت ها که پایه اصلی گلدوزی برزیلی محسوب می شود و به وسیله این دوخت بسیار زیبا که برجسته هم هست، طرح های خارق العاده ای خلق می شود.

دوخت کاست :

یکی از دوختهای اصلی در گلدوزی برزیلی، دوخت کاست است. از این دوخت برای ایجاد گل رز مینیاتوری استفاده می شود. در این دوخت باید از یک سوزن بلند استفاده کنید.

انتهای نخ را گره زده و سوزن را از پارچه خارج کنید. سپس مانند تصویر زیر از نیم سانت عقبتر دوباره سوزن را وارد پارچه کرده و سر سوزن را از کنار نخ اول خارج کنید (کوک اولیه). دقت کنید که در این مرحله سوزن باید به همین شکل در پارچه قرار داشته باشد ولی تا جایی که می توانید قسمت نوک سوزن را بیشتر از پارچه خارج کنید تا کار برای مرحله بعدی آسانتر باشد.

یک انگشت دست چپ را زیر سوزن قرار داده و نوک آنرا بالا بیاورید و با دست راست نخ را مانند سر انداختن کاموا در میل بافتنی، به دور انگشت پیچیده (مانند تصاویر زیر) و روی سوزن سر بیاندازید.

در شکل های زیردر سه مرحله سرانداختن نخ را می بینید.

مرحله یک

مرحله دو

مرحله سه

این کار را با دقت، بیشتر از ۱۲ بار انجام دهید. هرچه تعداد سر انداختن بیشتر باشد گلبرگ بزرگتر می شود.

برای اینکه گلبرگ برجسته ای داشته باشید بهتر است ۲۰ بار نخ را دور سوزن سر بیاندازید.

حالا سوزن را به آرامی از داخل پارچه بیرون بکشید و با دست به آرامی نخها را در امتداد نخ عقب برده و منظم کنید.

سر سوزن را در پارچه فرو کنید دقیقا در کنار جایی که نخ اول را خارج کرده بودید.

در اینجا یک گلبرگ تشکیل می شود .

در شکل زیر مراحل دوخت یک گل رز مینیاتوری را می بینید.

ابتدا یک گلبرگ را به شکلی که توضیح دادیم بدوزید.

گلبرگ دوم را از کنار گلبرگ اول و با طولی بیشتر از نیم سانت ایجاد کنید. یعنی فاصله نقاط A و B از هم باید بیشتر باشد تا گلبرگ در انتها حالت کمانی به خود گیرد و مانند گلبرگ اول گرد نشود.

برای گلبرگ سوم باید سوزن را از دل گلبرگ دوم بیرون آورید یعنی همانطور که در تصویر پنجم می بینید، نقطه C در وسط کمان گلبرگ دوم قرار دارد.

به همین ترتیب ۵ گلبرگ را به دور گلبرگ اول بدوزید تا یک رز مینیاتوری کوچک تشکیل شود.

برای اینکه رز بزرگتری داشته باشید می توانید یک ردیف دیگر از گلبرگ ها به دور روز کوچکتان به همین ترتیب بدوزید. ردیف دوم میتواند ۷ گلبرگ داشته باشد.

برای دوخت برگ هم از دو دوخت کاست با نخ سبز استفاده می کنیم.

یک گل رز دیگر را که با دوخت کاست ایجاد شده است را در شکل زیر می بینید.

در این گل رز، برعکس گل قبلی، ابتدا ردیف زیرین گلبرگ ها (آبی) دوخته شده و سپس ردیف رویی (صورتی) در لابلای آن ها دوخته شده است.

در شکل زیر فقط از یک گلبرگ برای دوخت گل استفاده شده و با دوخت های دیگر، یک ردیف گل زیبا تداعی شده است.

از دوخت کاست، به این شکل هم می توان استفاده کرد. یعنی میتوان با بلند گرفتن کوک اولیه، دوخت را صاف ایجاد کرد و حالت کمانی پیدا نکند.

اینهم یک تابلوی زیبا با کمک از دوخت کاست و دوخت های دیگر که آموزش دادیم.

حالا نبوغ و خلاقیتتان را به کار گیرید و هنرتان را به دنیا عرضه کنید.

شاد و سربلند باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۹ دیدگاه

 1. سلام

  با اینکه یه سال از تاریخ پست گذاری میگذره اما اینقدر قشنگ و خوب اموزش دادین حیفم اومد تشکر نکنم .. این گلدوزیو خیلی دوست دارم فقط نمیدونم کجاها کاربرد داره رو لباس و رومیزی و رو پشتی اینا جدیدا ندیدم قدیمی شده یعنی؟ خب خیلی قشنگن و میخوام انجامشون بدم اما رو چی بدوزم؟؟؟؟

  و در اخر ممنونم از اموزش های بی نظیرتون 🙂

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم از پیام پرمهرتون. گلدوزی برزیلی جزو جدیدترین نوع گلدوزی هاست که به تازگی در ایران شناخته شده و الان تازه داره درجاهای مختلف مخصوصا برای تزئین رومیزی ها، لباس، سجاده و خیلی از لوازم عروس خانم ها استفاده میشه. این هنر نه تنها قدیمی نشده بلکه تازه داره شناخته میشه.

 2. باسلام خدمت شمابانوی عزیزوهنرمندمیشه خواهش کنم آموزش اون گل قهوه ای که شبیه زنگوله هست رابدین یاشایدآموزش دادین من ندیدم دوباره آموزشش رابگذارین خیلی سپاسگذارم ازاینکه بی منت هنرتون راآموزش میدین

 3. خیلی عالی بود. تمام پست های مربوط به گلدوزی برزیلی رو خوندم. برم وسایلشو بخرم. خیلی ممنونم ازتون.
  کاش درمورد وسایل و نوع کارگاه و… هم توضیح می‌دادید. شایدم پستی بوده که من ندیدم

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله شما ندیدید چون قبل از شروع آموزش هر هنر جدیدی، در یک پست ،وسایل مورد نیاز را توضیح میدهیم .

 4. عالیه
  خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم
  همیشه دلم می خواست دوخت این گل هارو یاد بگیریم

  ممنون که اینقد دقیق توضیح دادید

ارسال نظر