رومیزی چهل تکه رانر یا S

4

سلام چند وقتیه که کار چهل تکه دوزی نداشتیم از بس که انواع و اقسام هنرها رو داریم و عزیزان همراه هنربازار هم درخواست هایی دارند که ما رو از نظم و ترتیبی که برای خودمون در نظر گرفتیم دور می کنه اما چون شما رو دوست داریم و هدفمون کمک به شماست، درخواست ها را تا جایی که بتونیم تو اولویت میذاریم.

یکی از کاربران سایت هنربازار آموزش دوخت یک رومیزی زیبا را که به نام رومیزی چهل تکه رانر یا s معروف است درخواست کرده اند. با ما همراه باشید در این آموزش .

لوازم مورد نیاز:

  • پارچه در ۸ طرح و رنگ
  • تخته برش
  • کاتر
  • خط کش مخصوص ۱۵ قسمتی( ۱۰ درجه)
  • نخ همرنگ
  • چرخ خیاطی

طریقه برش و دوخت قطعات :

۱) از عرض پارچه ها نوارهایی به عرض ۶٫۵ سانت ببرید.

۲) آنها را به هم بدوزید. برای دوخت نوارها همیشه سعی کنید اگر دو نوار را از بالا به پایین می دوزید، دو نوار بعدی را از پایین به بالا بدوزید که کار به یک طرف کش نیاید.

سپس دوختها را به یک سمت اتو کنید.

۳) خط کش را روی پارچه ای که آماده کرده اید قرار دهید به طوری که لبه قسمت پهن خط کش روی لبه پارچه قرار گیرد. (دقت کنید که خط کش کاملا عمود بر پارچه باشد ) سپس در حالی که خط کش را محکم نگه داشته اید با کاتر دور آن را ببرید.

۴) سپس خط کش را برعکس دفعه قبل روی پارچه قرار دهید اینبار نیز انتهای پهن خط کش باید روی آخرین تکه پارچه قرار گیرد.

۵) همانطور که در تصویر زیر می بینید خط کش ۱۵ درجه دارد و شما باید از هر درجه خط کش دو بار برش بزنید ( سر و ته) .

یعنی برای برش بعدی (مانند تصویر زیر) باید درجه ۱۴ ام را روی لبه پارچه میزان کنید و سپس دور خط کش را ببرید. سپس خط کش را سروته کنید و مجدد برش بزنید.

برای برش بعدی درجه ۱۳ را لبه پارچه قرار دهید و به همین ترتیب ادامه دهید.

۶) برای اینکه اشتباه نکنید می توانید تکه هایی را که می برید شماره بزنید و از شماره ۱ تا ۱۵ هر سری را روی هم قرار دهید که دو سری برش از ۱ تا ۱۵ خواهید داشت.

۷) در این مرحله باید از شماره ۱ تا ۱۵ را به هم بدوزید به طوری که راس مثلثها در کنار هم قرار گیرد و از پایین یعنی قسمت پهن برشها پله پله خواهد شد.( دو سری )

۸) سپس دوختها را به یک سمت اتو کنید.

مانند شکل زیر تکه ها از بزرگترین تکه (۱۵) تا کوچکترین تکه (۱) کنار هم دوخته می شوند.

تکه کامل شده را در زیر می بینید.

۹) حالا باید دو تکه را که هر کدام از ۱۵ قسمت تشکیل شده از پهن ترین قسمت به هم بدوزید.

در اینجا رومیزی s یا رانر آماده است.

۱۰) برای تکمیل کار ،شما باید رومیزی را آستر دوزی کنید.

در روش اول می توانید دور کار را صاف کرده  و چهل تکه را روی پارچه آستر قرار داده و کمی بزرگتر از آن ببرید و سپس سوزن زده و دور کار را دوخته و  سپس دور رومیزی را نوار اریب بدوزید.

۱۱) در روش دوم (که میخواهیم دور کار پله پله بماند) قبل از اینکه دو تکه رومیزی را به هم بدوزید (در مرحله ۹)، هر تکه را روی آستر قرار داده و دور آن را ببرید.

فقط دقت کنید که آستر باید از سمت انتهای قطعه ها یک سانت بزرگتر از کار باشد تا بعد از دوخته شدن دو قطعه آستر به هم، آستری نهایی کوچکتر از کار نشود.

سپس دو تکه آستر را از وسط به هم بدوزید درحالی که تکه کوچکی از وسط آن را باز گذاشته اید (مانند تصویر زیر که قسمت باز گذاشته شده با دست نشان داده شده است)

سپس آستر را روی رومیزی قرار دهید و سوزن بزنید و سپس پله ها را به فاصله ۰/۷ تا یک سانت بدوزید. بعد از دوخت زاویه ها را چرت دهید تا راحت پشت و رو شود.

رومیزی را از همان فضای باز وسط آستر پشت و رو کنید و پس از اتو زدن، قسمت باز را پس دوز کنید.

اگر بخواهید می توانید بین آستر و رو میزی را یک لایه نمد یا پشم شیشه نازک قرار دهید.

اینهم نمونه کامل شده رومیزی

امیدوارم رومیزی را دوخته و به سلامتی استفاده کنید.

سایت هنربازار را به دوستان خود معرفی کنید.

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۴ دیدگاه

ارسال نظر