آویز جای وسایل و لوازم کوچک

8

امروزه که همه آپارتمان نشین شده اند و خانه ها هم به بزرگی گذشته نیست، کمبود فضا برای قرار دادن وسایل یکی از دغدغه های خانم خانه است. وسایل کوچک مثل جوراب و لباس زیر، اسباب بازیهای کوچک، وسایل تزیینی دختر بچه ها مثل گل سر، کش، سنجاق و … برای منظم شدن احتیاج به یک جای مشخص و مخصوص دارند که هم جای زیادی را اشغال نکند و هم دم دست باشد. بنا به درخواست یکی از عزیزان همراه سایت هنربازار، یک کاور برای این وسایل آموزش می دهیم.

لوازم مورد نیاز:

  • پارچه
  • یک عدد چوب رختی
  • پلاستیک نیمه ضخیم
  • نوار اریب
  • قیچی
  • چرخ خیاطی

طریقه ساخت :

برای بدنه کاور به پارچه ای نیاز دارید که استحکام لازم را داشته باشد و در عین حال زیاد کلفت و سنگین نباشد. اگر از پارچه معمولی استفاده می کنید می توانید به آن لایی کاغذی بچسبانید و یا آنرا آستر کنید تا کمی محکمتر شود. شما به دو تکه پارچه به اندازه عرض چوب رختی بعلاوه ۱۰ سانت و طول دلخواه نیاز دارید.

چوب رختی را روی پارچه قرار داده و از هر طرف ۵ سانت فاصله تا لبه پارچه قرار دهید و با مداد شکل آنرا روی پارچه کشیده و سپس پارچه را از وسط تا کنید و خطوطی را که کشیده اید قیچی کنید.

تکه ای را که در مرحله قبل برش زدید روی تکه دوم پارچه قرار داده و ببرید و گوشه های پایین کاور را گرد کنید.

مانند شکل زیر ،کاور را به قسمتهای مساوی و به هر اندازه ای که مایلید تقسیم بندی کنید. می توانید بعضی قسمتها را پهن تر در نظر بگیرید. خطوط را با مداد یا گچ خیاطی مشخص کنید.

هر اینچ ۲٫۵ سانتیمتر است. پس تکه های بالا هرکدام ۱۰ سانت و تکه پایین ۱۲٫۵ سانت است و کل کاور از بالا حدودا ۶۱ سانت است.

پلاستیکی که برای جیب کاور در نظر می گیرید باید در حدی ضخامت داشته باشد که به راحتی با چرخ خیاطی دوخته شود. (پلاستیکی که معمولا برای روی میز استفاده می شود مناسب است)

پلاستیک را به قطعاتی با ارتفاع ۱۰ و ۱۲٫۵ و طولی بیشتر از عرض کاور ببرید. در شکل بالا خطوط سفید نشان دهنده طول و عرض پلاستیک است. همانطور که می بینید خطوط سفید از دو طرف کاور خارج شده است. (اضافی در نظر گرفته شده برای پلاستیک)

پس از برش پلاستیک ها، نوار اریبها را نیز به اندازه طول پلاستیکها بریده و لبه هر قطعه را نوار اریب بدوزید.

مقدار اضافی که در طول پلاستیکها در نظر گرفتید را در فواصل یکسان به شکل پیلی تا کنید تا اندازه عرض کاور شود و جیب های هر ردیف را تشکیل دهد.

جیب های آماده شده را روی خطهای افقی که روی کاور کشیده اید قرار داده و با چرخ بدوزید. پایین جیب را که دوختید با دوختهای عمودی آنرا به چند جیب کوچکتر تقسیم کنید.

هر دو تکه کاور را به همین ترتیب آماده کنید.

نمونه آماده شده را در شکل زیر می بینید.

یکی از تکه های آماده شده را در نظر بگیرید و قسمت گردن آنرا مانند یقه گرد کمی گود کنید و به آن نوار اریب بدوزید. (شکل سمت چپ)

حالا دو تکه کاور را روی هم قرار دهید ( پشت به پشت) و دور آنرا بدوزید. (شکل سمت راست)

نهایتا دور کاور را نوار اریب بدوزید. دوخت را از یک پهلو شروع کنید و دور بزنید تا به پایین کاور برسید.

قبل از دوخت پایین، چوب رختی را داخل کاور قرار دهید و سر آن را از بالای کاور بیرون آورید و سپس ادامه نوار اریب پایین کاور را هم تکمیل کنید.

آویز مورد نظر شما آماده است. امیدوارم خانمهای با سلیقه همراه سایت هنربازار از این آموزش استفاده کنند.

در زیر چند نمونه دیگر برای ایده گرفتن شما عزیزان آورده ایم. اصول اولیه کار یکی است.

اینهم یک آویز زیبا که با پارچه به شکل یک حلزون دوخته شده و حتما مورد پسند کوچولوها قرار می گیرد.

با استفاده از شلوار لی های کهنه هم می توانید یک آویز زیبا بسازید.

و اینهم نوع پاکتی آن، مناسب برای اسباب بازیهای کوچک

و این هم یک ایده جالب برای وسایل حمام که با پارچه حوله ای دوخته شده

موفق و سر بلند باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۸ دیدگاه

  1. Avatar

    سلام عزیزم واقعا ممنون از اینکه دانسته هات رو به صورت رایگان در اختیار همگان قرار میدی امیدوارم در عوض خدا برای محبت هایت جبران کند . 😍😍👏👏👏💕

ارسال نظر