آموزش برش و دوخت ۲ (مرحله الگوسازی)

97

سلام به دوستای خوبم. خوبید؟

اگر خاطرتون باشه در پست اول از آموزش برش و دوخت گفتم که می خواهم برای خاله خانم یک مانتوی ساده بدوزم و قرار شد باهم پیش بریم تا تکمیل مانتو. در اون آموزش باهم اندازه های فرد رو گرفتیم و توی یک جدول با اندازه های فرمولی مقایسه کردیم و دونه دونه توضیح دادم که در نهایت باید از کدام عدد استفاده کنیم.

حالا با استفاده از اعدادی که در ستون نتیجه نوشتیم الگوی پایه را می کشیم و کنترل می کنیم. برای رسم الگوی پایه هم عینا از آموزش رسم الگوی پایه در متد مولر استفاده کردم و سپس با نکاتی که در آموزش کنترل الگو گفته بودم الگویم را کنترل نهایی کردم.

الگوی پایه من به شکل زیر شد. همانطور که میبینید ساسون زیر سینه خیلی کوچک شد (کمتر از ۱ سانت حدود ۰٫۷۵ که من همون ۱سانت گرفتم)، فاصله ۸ به ۳۸ حدود ۵٫۵ سانت شد که من از نقاط M و N یک سانت بالا رفته و ۱ سانت هم داخل شدم و ۳٫۵ سانت باقی مانده را به صورت یک ساسون ۳ سانتی از وسط پشت گرفتم (به جای دو ساسون یک ساسون گرفتم). حتما میپرسید پس نیم سانت باقیمانده چی؟!! هیچی اونم گذاشتم تا یکم پشت مانتو آزادتر باشه و خیلی نچسبه (برای افراد مسن که خیلی از چسبیدن مانتو بهشون خوششون نمیاد میتوانید کمی ساسون را کمتر بگیرید)

درباره ساسون جلو خیلی سوال کرده بودید. همانطور که می بینید در ۹۰ درصد اندام ها، نقطه ۴۰ بعد از ۴۱ میفته که درنتیجه ساسون در نقطه ۴۳ صفر خواهد بود. درضمن خط پایین ساسون باید صاف رسم بشه (برخلاف ساسون پشت که قوس به داخل میدهیم)

خب حالا باید الگوی خاممان را به شکل مورد نظرمان تغییر دهیم یا به عبارت دیگر الگوسازی کنیم.

آموزش امروز شاید ساده ترین نوع الگوسازی باشه که برای شروع بسیار مناسبه. من میخواهم یک مانتو با برش سرشانه و یقه گرد بسته بدوزم که پشت مانتو هم کمی فون شده باشد. پس حالا باهم این تغییرات را روی الگویمان اعمال می کنیم.

۱) گام اول رسم برش مورد نظرتان است. همانطور که در آموزش برش سرشانه گفتیم، ابتدا ساسون حلقه آستین پشت را حذف کرده و سپس برش سرشانه جلو و پشت را رسم میکنیم.

من خطوط اضافه را هم پاک کردم. نتیجه الگو پس از رسم برش سرشانه مانند تصویر زیر میشود. (دقت کنید خط صاف ۱ به ۵ پاک شده است و خط وسط پشت ما از کمر به بالا شیب دارد)

۲) پس از طراحی برش مورد نظر، گام دوم طراحی یقه خواهد بود.

ابتدا ۲ سانت دکمه خور به جلوی لباس اضافه کردم، سپس همانطور که قبلا آموزش دادم، یقه گرد را رسم کردم.

من برای یقه گرد بسته، یک سانت روی سرشانه عقب رفته و ۲ سانت هم از خط جلو پایین آمدم. در پشت هم به همان ترتیب یک سانت روی سرشانه خالی کردم و ۰٫۵ سانت هم از خط وسط پشت پایین آمدم . در ضمن چون یقه کاملا بسته است نیاز به گرفتن لقی نیست.

۳) تا اینجا الگوی مانتو آماده است و کافی است قطعات آن را از هم جدا کنیم و سپس روی پارچه قرار دهیم. ولی اگر بخواهید از کمر به پایین الگو را هم تغییراتی بدهید (مثلا مثل این مانتو بخواهید کمی گشادی داده و فون کنید) باید پس از جدا کردن قطعات از هم، این تغییرات را اعمال کنید.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، من قطعات را جدا کرده ام، اضافی الگو در قسمت یقه را هم برش زده و دور ریخته ام و سپس در قسمت برش های پهلو و پشت، حدود ۲ سانت به الگو اضافه کرده و این نقطه را در فاصله خط کمر تا انتهای ساسون به یک نقطه مناسب وصل کرده ام.

۴) درنهایت هم باید سجاف های یقه را رسم کرده و از روی الگو رولت کنیم.

سجاف یقه گرد را قبلا آموزش دادم و گفتم که بعدا توضیح میدهم که چطور آن را به سجاف خط جلو وصل کنیم.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، سجاف یقه گرد در جلو و پشت رسم شده (خطوط آبی)، خطی هم به موازات خط جلو و به فاصله ۴ الی ۵ سانت از آن کشیده ایم (خط سبز)، حالا این دو خط را با یک هلال زیبا به هم وصل میکنیم تا تیزی اتصال آنها را از بین ببریم ( خط بنفش)

به این ترتیب مرحله الگوسازی هم به پایان می رسد و الگوی ما مانند تصویر زیر آماده می شود. قسمت هاشور خورده سجاف است که باید از روی الگو رولت شود (یعنی مجددا رسم شود که میتوانید از کاغذ کپی و رولت استفاده کنید یا کاغذ پوستی روی الگو گذاشته و قسمت هاشورخورده را روی کاغذ پوستی کشیده و دور آن را ببرید)

نقاط ۲۸، X و Y نیز حتما باید روی الگو مشخص شوند تا هنگام برش روی پارچه نیز علامت زده شوند.

این ۴ مرحله برای الگوسازی هر مدلی باید انجام شود. یعنی مدل شما هرچقدر هم که سخت باشه، اول الگوی پایه را می کشید، بعد با توجه به مدل، برش ها و پنس ها و حتی چین ها را طراحی میکنید، سپس یقه را طراحی میکنید و در آخر بعد از جدا کردن قطعات از هم، اگر تغییری باقی مانده می دهید. رسم سجاف هم که فراموش نشود.

خب در مرحله بعد میریم برای برش. خیالتون راحت عکس هاشو گرفتم و ان شاالله چند روز دیگه پستش را میذارم 🙂

من واقعا بدقول نیستم ولی جدا مشغله ام خیلی زیاده مخصوصا الان که در مرحله ای هستم که شاید مهمترین قسمت زندگی هر دختر باشه بخاطر همین خیلی همه چیز پیچیده شده 🙂

ان شاالله به برکت یک صلوات برای سلامتی اقامون، همه دخترها و پسرها خوشبخت و عاقبت بخیر بشوند.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۹۷ دیدگاه

 1. سلام
  ممنونم از آموزش خوبتون. اینجا که اشاره کردین سجاف یقه گردو قبلا آموزش دادین. میتونید لینکشو بذارید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم لینکو روی کلمه “یقه گرد” داخل متن گذاشتم. کلمات نارنجی رنگ به آموزششون لینک شدن.

 2. خدا خیرت بده واقعا عالی آموزش دادی.من خودم کاردانی طراحی دوخت می خونم ولی متد متریک کار میکنیم.و مولر مبحثش تو کارشناسیه.خیلی به استادام اصرار کردم از متد مولر برام بگن ولی هیچی نگفتن.ولی از شما به راحتی یادش گرفتم.رفتم به استادم نشون دادم قراره به دوستامم یادش بده.
  هروقت یاد شما می افتم واستون دعا میکنم.😘😘😗

 3. سلام مدیر جان 😊
  ممنون بابت آموزشهای عالیتون 🌹
  امکانش هست براتون که رگالی کردن رو هم توضیح بدید؟ من خیلی نیاز دارم.
  چند مدل امتحان کردم ولی اصلا تمیز در نمیاد همش کیس میشه 😢

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای رگالی ما الگوهای رگالی ترک تهیه کردیم که در دست بررسیه وقتی از کیفیتشون مطمئن بشیم عرضه میکنیم. من هنوز روشی مناسب برای رگالی کردن الگوی مولر پیدا نکردم که نتیجه خوب بده که آموزش بدم. اونم پیدا کنم آموزش میدم.

 4. سلام وقتتون بخير ميخواستم از توضيحات دقيق و شكلهاي واضح و تميزي كه براي آموزش صفر تا صد مانتو گذاشته بودين تشكر كنم. من طي يك هفته قبل گذشته براي خودم يك مانتو دوختم كه اولين تجربه خياطي برام بود و واقعا هم خوب شده طوري كه خودم هم باورم نميشه اميدواوم هميشه در زندگي موفق و پيروز باشيد

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ممنون عزیزم از پیامتون. مبارکتون باشه. خوشحال میشیم عکس لباستونو برامون بفرستید.

 5. سلام عزيزم خسته نباشي
  ميشه لطفا اموزش يقه آرشال با متد مولر رو هم آموزش بديد و اينكه من آستينم رو كه نصب كردم قسمت حلقه پشتم نميدونم چرا صاف شده و اينكه وقتي ساسون استين رو گرفتم و اندازه مچ رو لحاظ كردم در قسمت پشت گفتين به كناره خط آرنج و در قسمت جلو به زير حلقه وصل ميشه اما موقع دوخت اين دو تا خط رو هم قرار نميگيرن ميشه كمي توضيح بديد در موردش. سپاس

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. آرشال هم آموزش خواهیم داد
   بعد از اینکه این کار رو انجام دادید باید الگوی آستین را از وسط تا کنید و دوتا خط درز آستین را روی هم گذاشته و اصلاح کنید تا شبیه هم باشند.

 6. سلام
  من واقعا از خیاطی هیچی نمیدونم ولی میخوام سعی کنم اینا رو بفهمم و بدوزم ،
  این سجاف یقه ک میگین ، اندازه هاش چجوریه ، یعنی از کجا باید اون هلال رو بزنم ؟

 7. سلام مدیر جان
  من دیروز با این سایت اشنا شدم چون دیروز چرخ خیاطی خریدم. خخخخخ. خیلی دوس دارم بتونم واسه خودم مانتو بدوزم. الان از صفر میخوام شروع کنم. امیدوارم بتونم با اموزشاتون پیش برم. بووووس.

ارسال نظر