آموزش برش و دوخت ۲ (مرحله الگوسازی)

67

سلام به دوستای خوبم. خوبید؟

اگر خاطرتون باشه در پست اول از آموزش برش و دوخت گفتم که می خواهم برای خاله خانم یک مانتوی ساده بدوزم و قرار شد باهم پیش بریم تا تکمیل مانتو. در اون آموزش باهم اندازه های فرد رو گرفتیم و توی یک جدول با اندازه های فرمولی مقایسه کردیم و دونه دونه توضیح دادم که در نهایت باید از کدام عدد استفاده کنیم.

حالا با استفاده از اعدادی که در ستون نتیجه نوشتیم الگوی پایه را می کشیم و کنترل می کنیم. برای رسم الگوی پایه هم عینا از آموزش رسم الگوی پایه در متد مولر استفاده کردم و سپس با نکاتی که در آموزش کنترل الگو گفته بودم الگویم را کنترل نهایی کردم.

الگوی پایه من به شکل زیر شد. همانطور که میبینید ساسون زیر سینه خیلی کوچک شد (کمتر از ۱ سانت حدود ۰٫۷۵ که من همون ۱سانت گرفتم)، فاصله ۸ به ۳۸ حدود ۵٫۵ سانت شد که من از نقاط M و N یک سانت بالا رفته و ۱ سانت هم داخل شدم و ۳٫۵ سانت باقی مانده را به صورت یک ساسون ۳ سانتی از وسط پشت گرفتم (به جای دو ساسون یک ساسون گرفتم). حتما میپرسید پس نیم سانت باقیمانده چی؟!! هیچی اونم گذاشتم تا یکم پشت مانتو آزادتر باشه و خیلی نچسبه (برای افراد مسن که خیلی از چسبیدن مانتو بهشون خوششون نمیاد میتوانید کمی ساسون را کمتر بگیرید)

درباره ساسون جلو خیلی سوال کرده بودید. همانطور که می بینید در ۹۰ درصد اندام ها، نقطه ۴۰ بعد از ۴۱ میفته که درنتیجه ساسون در نقطه ۴۳ صفر خواهد بود. درضمن خط پایین ساسون باید صاف رسم بشه (برخلاف ساسون پشت که قوس به داخل میدهیم)

خب حالا باید الگوی خاممان را به شکل مورد نظرمان تغییر دهیم یا به عبارت دیگر الگوسازی کنیم.

آموزش امروز شاید ساده ترین نوع الگوسازی باشه که برای شروع بسیار مناسبه. من میخواهم یک مانتو با برش سرشانه و یقه گرد بسته بدوزم که پشت مانتو هم کمی فون شده باشد. پس حالا باهم این تغییرات را روی الگویمان اعمال می کنیم.

۱) گام اول رسم برش مورد نظرتان است. همانطور که در آموزش برش سرشانه گفتیم، ابتدا ساسون حلقه آستین پشت را حذف کرده و سپس برش سرشانه جلو و پشت را رسم میکنیم.

من خطوط اضافه را هم پاک کردم. نتیجه الگو پس از رسم برش سرشانه مانند تصویر زیر میشود. (دقت کنید خط صاف ۱ به ۵ پاک شده است و خط وسط پشت ما از کمر به بالا شیب دارد)

۲) پس از طراحی برش مورد نظر، گام دوم طراحی یقه خواهد بود.

ابتدا ۲ سانت دکمه خور به جلوی لباس اضافه کردم، سپس همانطور که قبلا آموزش دادم، یقه گرد را رسم کردم.

من برای یقه گرد بسته، یک سانت روی سرشانه عقب رفته و ۲ سانت هم از خط جلو پایین آمدم. در پشت هم به همان ترتیب یک سانت روی سرشانه خالی کردم و ۰٫۵ سانت هم از خط وسط پشت پایین آمدم . در ضمن چون یقه کاملا بسته است نیاز به گرفتن لقی نیست.

۳) تا اینجا الگوی مانتو آماده است و کافی است قطعات آن را از هم جدا کنیم و سپس روی پارچه قرار دهیم. ولی اگر بخواهید از کمر به پایین الگو را هم تغییراتی بدهید (مثلا مثل این مانتو بخواهید کمی گشادی داده و فون کنید) باید پس از جدا کردن قطعات از هم، این تغییرات را اعمال کنید.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، من قطعات را جدا کرده ام، اضافی الگو در قسمت یقه را هم برش زده و دور ریخته ام و سپس در قسمت برش های پهلو و پشت، حدود ۲ سانت به الگو اضافه کرده و این نقطه را در فاصله خط کمر تا انتهای ساسون به یک نقطه مناسب وصل کرده ام.

۴) درنهایت هم باید سجاف های یقه را رسم کرده و از روی الگو رولت کنیم.

سجاف یقه گرد را قبلا آموزش دادم و گفتم که بعدا توضیح میدهم که چطور آن را به سجاف خط جلو وصل کنیم.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، سجاف یقه گرد در جلو و پشت رسم شده (خطوط آبی)، خطی هم به موازات خط جلو و به فاصله ۴ الی ۵ سانت از آن کشیده ایم (خط سبز)، حالا این دو خط را با یک هلال زیبا به هم وصل میکنیم تا تیزی اتصال آنها را از بین ببریم ( خط بنفش)

به این ترتیب مرحله الگوسازی هم به پایان می رسد و الگوی ما مانند تصویر زیر آماده می شود. قسمت هاشور خورده سجاف است که باید از روی الگو رولت شود (یعنی مجددا رسم شود که میتوانید از کاغذ کپی و رولت استفاده کنید یا کاغذ پوستی روی الگو گذاشته و قسمت هاشورخورده را روی کاغذ پوستی کشیده و دور آن را ببرید)

نقاط ۲۸، X و Y نیز حتما باید روی الگو مشخص شوند تا هنگام برش روی پارچه نیز علامت زده شوند.

این ۴ مرحله برای الگوسازی هر مدلی باید انجام شود. یعنی مدل شما هرچقدر هم که سخت باشه، اول الگوی پایه را می کشید، بعد با توجه به مدل، برش ها و پنس ها و حتی چین ها را طراحی میکنید، سپس یقه را طراحی میکنید و در آخر بعد از جدا کردن قطعات از هم، اگر تغییری باقی مانده می دهید. رسم سجاف هم که فراموش نشود.

خب در مرحله بعد میریم برای برش. خیالتون راحت عکس هاشو گرفتم و ان شاالله چند روز دیگه پستش را میذارم 🙂

من واقعا بدقول نیستم ولی جدا مشغله ام خیلی زیاده مخصوصا الان که در مرحله ای هستم که شاید مهمترین قسمت زندگی هر دختر باشه بخاطر همین خیلی همه چیز پیچیده شده 🙂

ان شاالله به برکت یک صلوات برای سلامتی اقامون، همه دخترها و پسرها خوشبخت و عاقبت بخیر بشوند.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز بذارم. اگر شما هم دوست داشتید هنرتون با نام خودتون در سایت قرار بگیره پیام بذارید تا با شما تماس بگیرم.

گفتگو۶۷ دیدگاه

 1. سلام…روزتون بخیر ،آدینه به شادی?
  راستش منم بعد سالها علاقه ای که به خیاطی داشتم بالاخره آموزشش رو شروع کردم و کلی ذوق زدم?آرزومه بتونم مانتو و شومیز بدوزم ولی خب حالا راه زیادی در پیش دارم…در کنار چیزایی که یاد میگیرم آموزشای شما رو هم میخونم …
  کل چیزایی رو که تا بحال خودآموز یاد گرفتم مدیون سایت خوبتون هستم…?
  پاینده باشید ⚘⚘⚘

 2. با سلام و آرزوی خوشبختی برای شما دوست عزیز
  میخواستم بدونم برای یقه ایستاده هم باید قبل از وصل یقه از یقه گرد اصلی لقی گرفته بشه؟
  ممنون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر یقه گردی که روی بالاتنه پایه میکشیم نیاز به لقی نداره. یقه هرچی گشاد میشه نیاز به لقی گیری پیدا میکنه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. یک پنس افقی ۱٫۵ سانتی باید از خط کمر پشت بگیرید. یعنی روی خط وسط پشت بالای خط کمر ۰٫۷۵ و زیر خط کمر ۰٫۷۵ سانت علامت میزنید و به تقاطع پهلو و خط کمر وصل میکنید و بعد روی الگو میبندینش. هرچی گودی کمر بیشتر باشه میتونید بیشتر از ۰٫۷۵ بگیرید

 3. سلام و خسته نباشی خدمت شما دوست عزیزم یه سوال داشتم از خدمتتون، در آموزش های خانم یوسفی که از تلویزیون پخش شد ایشون گفتند که برای رسم الگوی بالا تنه باید گشادی کف حلقه در قسمت پشت به اندازه دو سوم اندازه گرفته بشه و بعد فاصله بین دو الگو بالا تنه پشت و جلو که ۵ یا ۶ سانت هست و بعد یک سوم کف حلقه اندازه گرفته بشه اما شما گفتید که نصف گشادی کف حلقه + ۱ و نصف گشادی کف حلقه -۱٫ من در ترسیم الگو کدوم رو مد نظرم قرار بدم؟؟؟؟ بازم ازتون صمیمانه تشکر می کنم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله هر دو فرمول میتونه استفاده بشه تقریبا نتایج یکسانی میده ولی چون اون مقدار یک سوم و دوسوم که شما گفتید رایجتر هست من هم آموزش رو تغییر میدم چون برای دوستان خیلی زیادی سوال برانگیز شده. شما هم از همین مقدار یک سوم و دوسوم استفاده کنید.

 4. سلام وخسته نباشید.من قبلا تو تلگرام مزاحمتون شدم وسوالمو پرسیدم. سوالم این بود من الگوی آستینو کشیدم با اندازه های قد ۱۴۳ دورباسن ودورسینه هر کدام۱۱۲ودور بازو۳۸ ولی در موقع وصل آستین به بالاتنه قسمت جلو اندازه است. ولی در قسمت پشت ازنقطه yبه۱۱ آستین زیادتر از حلقه ی پشت است.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام
   اگر فرض کنیم که الگوهارو درست کشیدی، این اندامی که گفتی کاملا غیرنرمال هست و احتمالا باید برای آستینش یه سری تغییرات بازوی چاق رو بدیم چون دور بازوی ۳۸ بازوی چاق محسوب میشه.
   لطفا فعلا برای اندام های نرمال خیاطی کنید تا به آموزش اندام های غیرنرمال برسیم

 5. باسلام و با تشکر از آموزش خوبتون
  ببخشید من مانتو دوختم اما حلقه آستین آن تنگ شده من بلندی کف حلقه رو برای سایز چهل برابر ۲۰ گرفتم اما الان تنگه و همچنین قسمت پشت مانتو هم از بالاتنه تنگه اصن انگار کلا یک سایز واسم کوچیکه این مانتو، من از روی اندازه های استاندارد الگو کشیدم اکا ظاهرا اون اندازه ها درست نیس، لطفا بگید چیکار کنم؟؟ ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم باید اندازه هاتون رو با جدول چک میکردید تا سایزتون بدست بیاد. شاید سایزتون ۴۰ مولر نباشه. کف حلقه ۲۰ معمولا کوچیکه مگر اینکه بازوها خیلی لاغر باشن. اون جدول استاندارد مولر برای قد حدود ۱۶۸ هست. اگر قدتون کوتاهتره بهتره از اندازه های خودتون استفاده کنید.

 6. سلام ،اوقات خوش و خسته نباشید
  میتونم خواهش کنم الگو و دوخت شلوار به روش مولر رو هم آموزش بدید؟
  با تشکر

 7. سلام. من مبتدی هستم و میخوام یه دوره مانتودوزی بگذرونم. اصلا از خیاطی سردرنمیارم . میخواستم اگه امکان داره کسی یا آموزشگاهی که میشناسین و قبول دارین رو برای یادگیری معرفی کنین. با سپاس

 8. سلام دوست مهربونم. من الگو را کشیدم و آماده ی برش هست. ولی نکته جالب آینه که اندازه های من اصلا نرمال نیست. اما من برش را میزنم، انشالله که خوب بشه. منتظر آموزش های خیلی خوبتون هستم

 9. سلام وقتتون بخیر
  خیلی خیلی ممنونم از اموزش های عالیتون . من هیچی خیاطی بلد نبودم یعنی اصلا نمی دونستم خیاطی چه جوریه و هیچ سر رشته ای نداشتم الان حدود یه ماهه که با سایت خوب شما اشنا شدم و کلی چیز یاد گرفتم الان الگو مانتو رو کشیدم ولی متاسفانه چون هیچی از خیاطی بلد نیستم نمیدونم چه جوری باید برش بزنم و بدوزم.
  ممنون میشم قسمت سوم اموزشتون رو هرچه زود تر بذارید تا بتونیم کار این مانتو رو تموم کنیم.
  با تشکر ویژه از شما

 10. سلام، خسته نباشید خیلی ممنون از آموزشهای خوبتون، ببخشید تو دوخت بالاتنه، دقیقا از سرشانه تا گردن، روی شانه قرار نمیگیره و بالا میاد. این برآمدگی، شیب دار است و در قسمت گردن بیشتر است. یعنی مثل یه مثلث که از روی شونه شروع شده وتا گردن ادامه داره یعنی بیشترین قسمت بالااومدگی رو کنار گردن داره هم از پشت هم از جلو، خیلی ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   والا نمیدونم چیکار کردید که اینجوری شده! دوباره روند رسم الگوتونو چک کنید حتما یه جایی رو اشتباه کردید

 11. سلام خیلی خیلی ممنونم …خیلی وقته دوست داشتم مولر را یاد بگیرم ولی وقت کلاس رفتن را نداشتم تو اینترنت هم خیلی سرچ کردم و ویدئو آموزشی دیدم ولی هیچ آموزشی عین آموزش شما واضح و دقیق و بی نقص نبود.. خیلی راحت یاد گرفتم و الگو کشیدم و برای خودم مانتو دوختم که خیلی خوب شد… واقعا ممنونم از سایت خوبتون ?????

 12. سلام و وقت بخیر
  ممنون از زحمات شما بانوی هنرمند
  خداوند به شما خیر و سلامتی بدهد
  از ته دل آرزوی خوشبختی برای شما دارم
  پایدار و شادکام باشید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   چیز خاصی نداره
   پنس لقی رو می بندید به همون اندازه پنس کنفورماسیون بازتر میشه

 13. با سلام خدمت شما استاد عزیز
  خیلی ممنونم از اموزش های خوبتون فقط یک سوال داشتم شما قسمت سوم که برش و دوخت هست رو نمیگذارید؟چون من خودم اصلا خیاطی بلدنیستم و دارم به طور خود اموز از روی درس های شما یاد میگیرم
  الانم حدود یک ماه و نیم هست که از قسمت دوم گذشته ممنون میشم قسمت بعد رو بذارید
  یاعلی
  خدانگهدار

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم قسمت سوم که مرحله برش هست رو اول مهر گذاشتم الانم روی سایت و تلگرام هست میتونید مشاهده کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   همانطور که آموزش دادم سجاف یقه خشتی هم دقیقا شبیه سجاف یقه گرد رسم میشه و به همون شکل هم به سجاف خط جلو رسم میشه.

 14. سلا م
  یک سوال داشتم .شما الگو های که در سایتون قرار میدین چطوری طراحی میکنید.منظورم با چه وسیله طراحی میکنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. با نرم افزار کرل. یه نرم افزار گرافیکیه بدرد رسم الگو در سایز بزرگ نمیخوره.

 15. سلام من تازه با سایت شما آشنا شدم .خیلی عالی و روان توضیح میدید
  ببخشید یک سوال داشتم
  در قسمت طراحی یقه اونجا که یک سانت از سرشانه جلو و نیم سانت از پشت داخل میشویم . آیا این باعث نمیشه اندازه سرشانه کوچیک بشه و از اندازه اصلیش کم بشه ؟
  لطفا راهنماییم کنید
  ممنون از سایت خوبتون ??

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اولا هر دو سرشانه رو به یک اندازه از لبه گردن داخل می آییم (یک سانت)، وقتی سرشانه رو از لبه گردن کم میکنید باعث بازتر شدن یقه میشه و مشکلی برای سرشانه لباس ایجاد نمیکنه

 16. سلام.ممنون از راهنماییتون .میشه آموزش تمام متدها رو بدین مثل متری.نقره .متریک و گرلاوین و غیره
  در ضمن از توضیحات جامع در مورد متد مولر سپاسگزارم

 17. سلام عزیزم
  بسیارعالی بود واقعا که لذت بردم . دو تا سوال داشتم یکی اینکه برای تمام قد زیر ۱۶۰ مثلا ۱۵۰ تا ۱۵۹ باید از چه فرمولی استفاده کنم ؟
  دوم اینکه میشه لطف کنید کتابی معرفی کنید که روش مولر رو به همین زیبایی و واضحی توضیح داده باشه ؟

  از شما ممنونم امیدوارم که همیشه سالم و سلامت باشید .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. در آموزش “روابط لازم در رسم الگوی مولر” همه روابط را توضیح داده ام لطفا به دقت مطالعه فرمایید.
   متاسفانه کتابی که با این ریزه کاری و آسان توضیح داده باشه نداریم، ان شاالله در برنامه من هست که این آموزش ها را به صورت کتاب به چاپ برسونم. تا اون روز میتونید از کتاب خانم یونسی که ترجمه کتاب آلمانی مولر هست استفاده کنید.

 18. سلام و شبتون بخير
  براي كشيدن الگوي مانتو ، من الگوي پايه را كشيدم ، ولي اندازه دور تا دور گشادي حلقه الگو براي حلقه خودم خيلي چسبان هست ، در اندازه گيري بلندي كف حلقه بعلاوه ازادي نكردم ،، يعني روي الگو ٢٠اندازه زدم ،، فكر ميكردم ، الگوي پايه را بايد داشته باشم و بعد براي مانتو الگو سازي كنم يعني گشاد كنم ،، حالا چه كنم بايد دوباره الگو با اندازه بلندي كف حلقه ٢٢يا٢٣ الگوي بالاتنه پايه را بكشم ؟؟ اشكالي پيش مياد اگر حلقه الگو را گشاد كنم ؟؟ با تشكر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر عزیزم لازم نیس دوباره بکشید. اگر به رسم الگو دقت کنید میبینید که بلندی کف حلقه رو بعدا هم میتونید تغییر بدید. کافیه از زیر حلقه هر چند سانت لازمه پایین بیاید و حلقه رو دوباره رسم کنید.

 19. سلام …
  واقعا خسته نباشید بانو…
  اینقدر خوب توضیح دادید که دلم نیومد از آموزش هاتون استفاده کنم ولی تشکر نکنم…
  عالی بود همه چی??

 20. سلام بر استاد عزیز،واقعا که حرف ندارید!عالیه عالی
  یه سوال داشتم
  برای دوخت لباس با پارچه های کشی مثل ریون چه تغییری در الگو باید ایجاد کنیم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. باید همه ساسون ها را به پهلو منتقل کنید و فقط پنس کنفرماسیون رو بگیرید. اون پنس هم در لباسهای خیلی کشی قابل حذفه که خودش داستان داره 🙂

 21. درود به شما بانوی باارزش
  چندماهی میشه که زیر نظر آموزشگاه دوره نازکدوزی رو میگذرونم
  حقیقت مطلب اینه که اگر با سایت هنربازار آشنا نشده بودم و نکات ظریفی که بهشون اشاره میکنین را دنبال نمیکردم، قطعا نمیتونستم نتیجه لازمو بگیرم.
  سپاس بی پایان
  امیدوارم نان مهربانی دلتان را بخورید.
  تنوردلتون گرم🔥
  روزگارتون آباد🙏

 22. سلام، وقت بخیر، میخواستم بدونم الگو رو چی بکشم که بتونم برای خودم نگه دارم که هر بار مجبور نشم یک الگو جدید بکشم، چیزی که هر با بتونم از روش کپی کنم و خراب نشه
  یا به عبارتی جنس پاترون چی باشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   فعلا تنها کتاب قابل قبول در متد مولر کتاب خانم یونسی هست که ترجمه نسخه اصلی آلمانی این کتابه.

 23. سلام خسته نباشید ممنون از کانالی عالی وهنرمندتون واقعا همه چی توش هست وبی نظیرن اموزشاتون میخام بدونم که این دوخت روی پنل پلاستیکی برا زیر قابلمه میشه استفاده کرد….وی مدل سارافونی بچهگانه دیدم اموزش دوخت رو میخاستم چه جوری عکسشو براتون بفرستم ممنون میشم زود جواب بدید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   البته چون زیر کار پلاستیکی است ممکنه کار شما خراب شود ولی برای ظرفهایی که روی میز قرار میدهید اگر زیاد داغ نباشند مشکلی نیست.

 24. با سلام.من واقعا از اموزشهاي شما راضيم راستش الكو به روش مولر خيلي عالي است و من اصلا ديگه اذيت نميشم .حالا كه اين الگوي مولر انقدر دقيق ميشه لطفا الگوي شلوار را هم به روش مولر اموزش بديد اونم شلوار از بالا گشاد با فاق بلند ممنونم از بردباريتون

 25. سلام توضحتان کامل وجامع است ولی چرا اینقدر یواش درس میدهید خیلی دوست دارم لباس های دیگری با این متد بدوزم تشکر از اموزششتان

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   من الان به شدت درگیر پایان نامه ام هستم که ان شاالله تا تابستان تمام میشه و بعدش با سرعت جت بقیه موارد رو آموزش خواهم داد. قول

ارسال نظر