آموزش برش و دوخت ۲ (مرحله الگوسازی)

148

آموزش پانزدهم از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام به دوستای خوبم. خوبید؟

اگر خاطرتون باشه در پست اول از آموزش برش و دوخت گفتم که می خواهم برای خاله خانم یک مانتوی ساده بدوزم و قرار شد باهم پیش بریم تا تکمیل مانتو. در اون آموزش باهم اندازه های فرد رو گرفتیم و توی یک جدول با اندازه های فرمولی مقایسه کردیم و دونه دونه توضیح دادم که در نهایت باید از کدام عدد استفاده کنیم.

حالا با استفاده از اعدادی که در ستون نتیجه نوشتیم الگوی پایه را می کشیم و کنترل می کنیم. برای رسم الگوی پایه هم عینا از آموزش رسم الگوی پایه در متد مولر استفاده کردم و سپس با نکاتی که در آموزش کنترل الگو گفته بودم الگویم را کنترل نهایی کردم.

الگوی پایه من به شکل زیر شد. همانطور که میبینید ساسون زیر سینه خیلی کوچک شد (کمتر از ۱ سانت حدود ۰٫۷۵ که من همون ۱سانت گرفتم)، فاصله ۸ به ۳۸ حدود ۵٫۵ سانت شد که من از نقاط M و N یک سانت بالا رفته و ۱ سانت هم داخل شدم و ۳٫۵ سانت باقی مانده را به صورت یک ساسون ۳ سانتی از وسط پشت گرفتم (به جای دو ساسون یک ساسون گرفتم). حتما میپرسید پس نیم سانت باقیمانده چی؟!! هیچی اونم گذاشتم تا یکم پشت مانتو آزادتر باشه و خیلی نچسبه (برای افراد مسن که خیلی از چسبیدن مانتو بهشون خوششون نمیاد میتوانید کمی ساسون را کمتر بگیرید)

درباره ساسون جلو خیلی سوال کرده بودید. همانطور که می بینید در ۹۰ درصد اندام ها، نقطه ۴۰ بعد از ۴۱ میفته که درنتیجه ساسون در نقطه ۴۳ صفر خواهد بود. درضمن خط پایین ساسون باید صاف رسم بشه (برخلاف ساسون پشت که قوس به داخل میدهیم)

خب حالا باید الگوی خاممان را به شکل مورد نظرمان تغییر دهیم یا به عبارت دیگر الگوسازی کنیم.

آموزش امروز شاید ساده ترین نوع الگوسازی باشه که برای شروع بسیار مناسبه. من میخواهم یک مانتو با برش سرشانه و یقه گرد بسته بدوزم که پشت مانتو هم کمی فون شده باشد. پس حالا باهم این تغییرات را روی الگویمان اعمال می کنیم.

۱) گام اول رسم برش مورد نظرتان است. همانطور که در آموزش برش سرشانه گفتیم، ابتدا ساسون حلقه آستین پشت را حذف کرده و سپس برش سرشانه جلو و پشت را رسم میکنیم.

من خطوط اضافه را هم پاک کردم. نتیجه الگو پس از رسم برش سرشانه مانند تصویر زیر میشود. (دقت کنید خط صاف ۱ به ۵ پاک شده است و خط وسط پشت ما از کمر به بالا شیب دارد)

۲) پس از طراحی برش مورد نظر، گام دوم طراحی یقه خواهد بود.

ابتدا ۲ سانت دکمه خور به جلوی لباس اضافه کردم، سپس همانطور که قبلا آموزش دادم، یقه گرد را رسم کردم.

من برای یقه گرد بسته، یک سانت روی سرشانه عقب رفته و ۲ سانت هم از خط جلو پایین آمدم. در پشت هم به همان ترتیب یک سانت روی سرشانه خالی کردم و ۰٫۵ سانت هم از خط وسط پشت پایین آمدم . در ضمن چون یقه کاملا بسته است نیاز به گرفتن لقی نیست.

۳) تا اینجا الگوی مانتو آماده است و کافی است قطعات آن را از هم جدا کنیم و سپس روی پارچه قرار دهیم. ولی اگر بخواهید از کمر به پایین الگو را هم تغییراتی بدهید (مثلا مثل این مانتو بخواهید کمی گشادی داده و فون کنید) باید پس از جدا کردن قطعات از هم، این تغییرات را اعمال کنید.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، من قطعات را جدا کرده ام، اضافی الگو در قسمت یقه را هم برش زده و دور ریخته ام و سپس در قسمت برش های پهلو و پشت، حدود ۲ سانت به الگو اضافه کرده و این نقطه را در فاصله خط کمر تا انتهای ساسون به یک نقطه مناسب وصل کرده ام.

۴) درنهایت هم باید سجاف های یقه را رسم کرده و از روی الگو رولت کنیم.

سجاف یقه گرد را قبلا آموزش دادم و گفتم که بعدا توضیح میدهم که چطور آن را به سجاف خط جلو وصل کنیم.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، سجاف یقه گرد در جلو و پشت رسم شده (خطوط آبی)، خطی هم به موازات خط جلو و به فاصله ۴ الی ۵ سانت از آن کشیده ایم (خط سبز)، حالا این دو خط را با یک هلال زیبا به هم وصل میکنیم تا تیزی اتصال آنها را از بین ببریم ( خط بنفش)

به این ترتیب مرحله الگوسازی هم به پایان می رسد و الگوی ما مانند تصویر زیر آماده می شود. قسمت هاشور خورده سجاف است که باید از روی الگو رولت شود (یعنی مجددا رسم شود که میتوانید از کاغذ کپی و رولت استفاده کنید یا کاغذ پوستی روی الگو گذاشته و قسمت هاشورخورده را روی کاغذ پوستی کشیده و دور آن را ببرید)

نقاط ۲۸، X و Y نیز حتما باید روی الگو مشخص شوند تا هنگام برش روی پارچه نیز علامت زده شوند.

این ۴ مرحله برای الگوسازی هر مدلی باید انجام شود. یعنی مدل شما هرچقدر هم که سخت باشه، اول الگوی پایه را می کشید، بعد با توجه به مدل، برش ها و پنس ها و حتی چین ها را طراحی میکنید، سپس یقه را طراحی میکنید و در آخر بعد از جدا کردن قطعات از هم، اگر تغییری باقی مانده می دهید. رسم سجاف هم که فراموش نشود.

خب در مرحله بعد میریم برای برش. خیالتون راحت عکس هاشو گرفتم و ان شاالله چند روز دیگه پستش را میذارم 🙂

من واقعا بدقول نیستم ولی جدا مشغله ام خیلی زیاده مخصوصا الان که در مرحله ای هستم که شاید مهمترین قسمت زندگی هر دختر باشه بخاطر همین خیلی همه چیز پیچیده شده 🙂

ان شاالله به برکت یک صلوات برای سلامتی اقامون، همه دخترها و پسرها خوشبخت و عاقبت بخیر بشوند.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 

برای مشاهده آموزش های بعدی و قبلی از دکمه های زیر استفاده کنید.

اگر می خواهید تسلط بیشتری بر روی آموزش های خیاطی دوره نازکدوزمون پیدا کنید، می توانید از فیلم های آموزشی ما در بخش “حرفه ای شو” استفاده کنید. برای ورود به این بخش روی دکمه زیر کلیک کنید.

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم (فیلم های داخل پیج می تونه مکمل آموزشهای سایت باشه).

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۱۴۸ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام خانم هنرمند و مهربون
  یه سوال : من با الگوی مانتو یه مانتو دوختم ولی اونجور که دلم میخواست حلقه و آستینش بنظرم شیک نبود , چون میخوام مانتو شلوار کتی اداری برای خودم بدوزم دلم شیکتر از اینو میخواست , بنظرتون متد گرلاوین رو امتحان کنم یا الگوی بالاتنه مولر رو بجای الگوی مانتو بکشم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم برای مانتوی کتی آستین دو تکه رسم میشه
   الگوی مانتو و الگوی بالاتنه یکیه! دوتا نیست که! اگر خوب نشده رسم الگوتونو چک کنید که کجا بد کشیدید
   گرلاوین اصلا انگشت کوچکه مولرم نیست 🙂

   • Avatar

    سلام استاد نازنین , منظور از الگوی مانتو یه الگوی ساده مانتو بود که جایی دیده بودم و رسم کردم که راضی کننده نبود , الان در حال کشیدن الگوی اصولی مولر هستم . بازم ممنون

   • Avatar

    سلام استاد و هنرمند نازنین
    من اصلا اهل تعریف و تمجید نیستم ولی دلم میخواد یه چیزی رو با تمام وجود بگم که چند ماهی هست که تو سایتا و پیجای مختلف مباحث خیاطی رو دنبال میکنم ولی سایت شما واقعا بهترینه
    آموزشهاتون بسیار راحت و بینظیره
    از خداوند بزرگ اول سلامتی دوم سلامتی و سوم موفقیت و عاقبت به خیری تون رو آرزومندم
    شاد و سلامت و پیروز باشید

 2. Avatar
  حریر بهشتی

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من تازه خیاطی رو شروع کردم اگه امکان داره میشه بهم ساسون رو توضیح بدید
  ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ساسون وسیله ایه برای تنگ کردن یک قسمت. معمولا حالت چشمی شکل داره و مستقیم از روی الگو منتقل میشه روی پارچه و بعد روی لباس دوخته میشه تا مثلا کمر تنگتر بشه

 3. Avatar
  ساحل بانو

  سلام خانم باحوصله و مهربون و هنرمند
  خیلی خوشحالم که سایتتون رو پیدا کردم , من مدتهاست که اینستای خیاطیتون یعنی ریحان رو دنبال می کنم ولی آموزش اولیه مولر رو میخواستم که اینجا عالی توضیح دادین
  خدا نگهدارتون باشه و سلامت و شاد باشید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ممنون عزیزم. از اینکه هم سایت هم اینستا مارو دنبال میکنید افتخار میکنیم.

 4. Avatar

  سلام و عرض ادب
  اول از همه تشکر میکنم بابت آموزش های بسیار عالی شما و خداقوت بهتون میگم و از خدا بهترین ها رو براتون میخوام
  سوال من در مورد اندازه هایی هست که باهاش الگو رو میکشیم
  شما در اموزش های اولیه الگو از اندازه های محاسبه شده توسط فورمول استفاده کردید و در نهایت اومدید با اندازه های شخص مقایسه کردید و الگو رو اصلاح کردید
  ولی در اینجا از اول اومدید اندازه ها رو مقایسه کردید و یه اندازه رو انتخاب کردید و الگو رو کشیدید
  من الان گیج شدم و نمیدونم چیکار کنم
  اگه به شیوه دوم عمل کنیم مثلا اگه شخصی خمیدگی پشت داشته باشه و بلندی بالاتنه پشت شخص موقع اندازه گیری روی بدن بیشتر از انداره محاسبه شده فورمول باشه
  طبق توضیح شما ما باید اندازه خود شخص رو بذاریم
  در اینطورت دیگه نیازی به اصلاح ایراد اندامی هم نیست
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. احتمالا شما اینطوری برداشت کردید وگرنه در هر دو مورد من یه روش رو گفتم
   اندازه هایی که ما برای رسم استفاده میکنیم اندازه های گرفته شده روی بدن شخص هست به غیر از تیره پشت و مواردی که فقط فرمول داره و نمیشه رو بدن اندازه گرفت.
   حالا مقایسه اندازه ها با فرمول برای اینه که ایراد اندامی های شدید پیدا بشن، مثالی که شما زدید درسته اگه اختلاف زیاد نباشه در حین رسم خودبخود ایراد رفع میشه ولی اگه اختلاف شدید باشه موقع رسم به مشکل برخورد میکنید.

 5. Avatar

  سلام و خدا قوت به شما.من یه مشکلی دارم تو یقه گرد.من واسه خودم و مامانم حتی وقتی که یقه رو اصلا باز نمیکنم بازم یقه تو تن لقی داره..چکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. احتمالا فرم بالای سینتون جوریه که این موضوع ایجاد میشه. اشکالی نداره از یقه لقی بگیرید و مجدد فرم یقه رو اصلاح کنید

 6. Avatar

  سلام استاد. با عرض معذرت یه سوال. من اندامم طوریه که قسمت پایین تنه ام از قسمت پهلو پهنه. مجاز هستم که تو کشیدن الگو بیشتر از دوسانت از پهلوها بیرون بیام در عوض از آزادی قسمت پشت کم کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم .اگه درست تشخیص داده اید برای رفع عیب می توانید اینکار را انجام دهید.

 7. Avatar

  سلام. وقتتون بخیر بانوی هنرمند. ببخشید در جواب یکی از سوالات دوستان گفته بودین که در پارچه ریون میشه ساسونها رو به پهلو منتقل کرد. منم پارچه ام ریون هست ولی شک دارم تو انجامش. یعنی باید به اندازه مجموع ساسونهای پشت و جلو از خط پهلو داخل بشم؟ ممنون از همراهیتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام .برای سجافها لایی چسب یا لایی مویی مردانه استفاده می شود .بدنه لباس هم که آستر می شود.

 8. Avatar

  سلام. چرا نمیشه مطالب سایت رو کپی و ذخیره کنم؟ میشه لطفا این دسترسی رو بهمون بدین که بتونم ذخیره کنم؟ 🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام به شما کاربر گرامی . متاسفانه چون سایت های دیگر آموزشها را کپی می کنند ما مجبوریم این دسترسی را محدود کنیم.

 9. Avatar

  من هنوز با فرمول تیره پشت مشکل دارم، دوتا فرمول داره، چرا هر فرمول یه عددی میده؟

  وقتی بخواییم مقدار فرمول تیره پشت رو با اندازه گیری رو بدن مقایسه کنیم باید مقدار بدون آزادی باشه یا بعد از لحاظ کردن آزادی؟

  من کارور پشت و جلوم برابره ۳۵ که نصفش ۱۷/۵ میشه، اما درحالت ماکزیمم اختلاف دارن یعنی جلو ۳۶(نصفش ۱۸ میشه) و پشت تقریبا ۳۸ (نصفش ۱۹ میشه) حالا من نمیدونم برا رسم الگو کدومو حساب کنم؟؟
  درضمن توی الگو با احتساب ۱cm آزادی ۱۷/۴ درمیاد ولی اگه آزادی ۱/۵ بدم ۱۸ میشه، بااینهمه اوصاف بنظر شما بهترین مقدار کارور برای من چه عددیه؟؟؟
  خیلی ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بعد آزادی دادن
   خب کارورهاتون در حالت اندازه گیری و فرمول برابر میشن دیگه
   ۱۷٫۵ رو بگیرید

 10. Avatar

  در تمام آموزشهای یقه، الگوی بالاتنه با پنس سرشانه جلو هست، یعنی برای رسم انواع یقه نباید پنس سرشانه حذف شه؟

  میشه یکبار دیگه مراحل کار که قبل از هر مدلسازی یقه و آستین مشترک هست رو بگین! ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم پنس سرشانه روی الگوی پایه مون همیشه وجود داره و ربطی به نوع یقه نداره، طراحی یقه یه بحثه، انتقال پنس سرشانه به هر پنس یا برشی که دوست دارید یه بحث دیگه که هرکدوم جداگانه انجام میشه.

 11. Avatar

  سلام خسته نباشید.

  من اصلا نمیدونم خط روی همگرد چیه و چه موقع میکشیم؟ و منظور از جلو باز و جلو بسته چیه؟ جلوباز یعنی لباسی که جلوش دکمه خور داره؟

  سوال دیگه، من یقه هفت کشیدم طولش شده ۱۸سانت روی این خط باید ۲ تا لقی ۰٫۶ سانتی بگیرم؟ لقی رو چطور باید ببندیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله لباس جلو باز مثل مانتو که جلوش بازه دکمه میخوره، رویهمگرد هم فضای لازم برای دکمه است که کامل توضیح دادمش.
   لباس جلو بسته هم مثل تی شرت که جلوش بسته است.
   بله، بستن لقی هم مثل بستن پنس هاست، یک ضلعشو میبرید روی ضلع دیگه میذارید. اونم در آموزشها گفتم.

 12. Avatar

  سلام خانومی انشالله که خوشبخت بشی از الگوهات لذت بردم و متد خیاطیمو عوض کردم قبلا گرلاوین پیشرفته بودم.یک دنیا ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   منظورتون هیچ نوع پنس و ساسونیه؟ بله الگوهای بدون پنس فرق دارن که ما به زودی پک سایزبندیشونو عرضه میکنیم

 13. Avatar

  سلام ممنون از آموزشهای خوبتون .. ببخشید اگه بخام مانتو بدون پنس و ازاد بدوزم از همین الگو باید استفاده کنم و هیچ کدوم از پنسارو نباید بکشم ؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر بخواید هیچ پنسی نداشته باشید باید از الگوی رگالی استفاده کنید که تا چند وقت دیگه سایزبندیشو برای عرضه میاریم. با الگوی مولر شما حداقل یک پنس سرشانه (که می تونید به کونفو انتقال بدید تا کمتر دیده بشه) خواهید داشت ولی بقیه پنسها و ساسون هارو میتونید حذف کنید.

 14. Avatar

  سلام.اگه مانتو بدون برش باشه تنها از پهلو بازم فقط ۲ سانت اضافه کنیم؟نمی خوام پهلوی مانتو چاک داشته باشه.ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم باید به اندازه ای فون کنید که خط پهلو خیلی تیز و بدفرم نشه که بعد دوخت بد می ایسته

 15. Avatar

  سلام ممنون از وقتی که میذارین خیر ببینید ان شالله یه سوال داشتم اگه قرار دو تا ساسون حتما یکی بشه چرا اصلا تو الگوش میکشیم؟؟؟لباسی هم هست که دو تا ساسون پشت رو داشته باشه؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   چون الگوی پایه مولر دو ساسون دارد.و ما الگوی اصل مولر را تدریس می کنیم.

 16. Avatar

  سلام عزیزم ممنون میشم سوال من رو هم جواب بدید. دو روز سرشم متوجه نشدم. چجوری دوتا ساسون پشت شد یکی. از مادرم که یه متد دیگه بلدن پرسیدم گفت همون ساسون بزرگتر رو تا سرشونه ادامه بدم بعد الگوی پشت رو از همون ساسون دو تیکه کنم. ولی تو الگوی شما اون ساسون اومده وسطتر. من ساسون حلقه رو طبق اموزشتون انداختم رو شونه. تو بخش یکی کردن ساسونهای پشت هم فقط همین رو توضیح دادید. ممنون میشم بگید دوتا ساسون نقاط E و F چجوری یکی شده. تشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم خیلی ساده فقط به جای رسم دو ساسون ،یک ساسون به اندازه مجموع دو ساسون حذف شده و در وسط خط کمر الگوی پشت رسم می کنیم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. سرچ کنید یا از منو استفاده کنید. بله هم کانال و هم پیج اینستا داریم هردو رو با آیدی honarbazaar@ میتونید پیدا کنید. پیج من هم که پست های خیاطیمون توش هست آیدیش reihan_sewing@ هست.

 17. Avatar

  سلام امیدوارم با سوالام خستتون نکنم
  من فاصله نقطه ۸تا ۳۸ برابر ۸.۶هست ک ۳سانت و برای نقطه ی m و n گذاشتم الان مونده ۵.۶ این اندازه برای یه ساسون زیاد نی؟ اندازه هامو چند بار گرفتم درست کنترل کردم درست بود این و باید یه ساسون کنم؟؟؟
  سوال دیگم راجب ساسون جلو فاصله نقطه ی ۴۰تا ۴۱ من ۱.۵ سانت شده یعنی افتاده داخل الگوم ک اگه اونو ب ساسونم همونجوری ک گفتین اضافه کنم و ادامه بدم تاپایین الگوم ۳تا خط میشه یکی نقطه ۴۳ یکیم دوخط ک از اضافات الان من با ۳تا خط چیکار کنم چون تو الگو شما یه خط و زمانی ک الگوتون تکمیل شده از خط ۴۳ الگو از هم جدا کردین من چطوری میتونم با این وضعیت الگومو تفکیک کنم؟
  مرسی ک وقتتون بهم اختصاص میدی دوست گلم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   این مقدار خیلی زیاده و برای معدود افرادی اینجوری میشه و ممکنه آزادی کمرتونم کم گرفته باشید ولی چنانچه مطمئنید باید یک مقداریش رو از خط وسط پشت مثل ساسون رسم کنید که پشتتون میشه دوتا ساسون با یه برش خط cb.
   میتونید اون ۱٫۵ سانتو از مقدار ۷ به ۴۲ تون کم کنید و در نتیجه دیگه ساسون جلو رو تا پایین رسم نکنید.

 18. Avatar

  سلام
  ممنونم از آموزش خوبتون. اینجا که اشاره کردین سجاف یقه گردو قبلا آموزش دادین. میتونید لینکشو بذارید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم لینکو روی کلمه “یقه گرد” داخل متن گذاشتم. کلمات نارنجی رنگ به آموزششون لینک شدن.

 19. Avatar

  خدا خیرت بده واقعا عالی آموزش دادی.من خودم کاردانی طراحی دوخت می خونم ولی متد متریک کار میکنیم.و مولر مبحثش تو کارشناسیه.خیلی به استادام اصرار کردم از متد مولر برام بگن ولی هیچی نگفتن.ولی از شما به راحتی یادش گرفتم.رفتم به استادم نشون دادم قراره به دوستامم یادش بده.
  هروقت یاد شما می افتم واستون دعا میکنم.😘😘😗

 20. Avatar

  سلام مدیر جان 😊
  ممنون بابت آموزشهای عالیتون 🌹
  امکانش هست براتون که رگالی کردن رو هم توضیح بدید؟ من خیلی نیاز دارم.
  چند مدل امتحان کردم ولی اصلا تمیز در نمیاد همش کیس میشه 😢

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. برای رگالی ما الگوهای رگالی ترک تهیه کردیم که در دست بررسیه وقتی از کیفیتشون مطمئن بشیم عرضه میکنیم. من هنوز روشی مناسب برای رگالی کردن الگوی مولر پیدا نکردم که نتیجه خوب بده که آموزش بدم. اونم پیدا کنم آموزش میدم.

 21. Avatar

  سلام وقتتون بخير ميخواستم از توضيحات دقيق و شكلهاي واضح و تميزي كه براي آموزش صفر تا صد مانتو گذاشته بودين تشكر كنم. من طي يك هفته قبل گذشته براي خودم يك مانتو دوختم كه اولين تجربه خياطي برام بود و واقعا هم خوب شده طوري كه خودم هم باورم نميشه اميدواوم هميشه در زندگي موفق و پيروز باشيد

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ممنون عزیزم از پیامتون. مبارکتون باشه. خوشحال میشیم عکس لباستونو برامون بفرستید.

 22. Avatar

  سلام عزيزم خسته نباشي
  ميشه لطفا اموزش يقه آرشال با متد مولر رو هم آموزش بديد و اينكه من آستينم رو كه نصب كردم قسمت حلقه پشتم نميدونم چرا صاف شده و اينكه وقتي ساسون استين رو گرفتم و اندازه مچ رو لحاظ كردم در قسمت پشت گفتين به كناره خط آرنج و در قسمت جلو به زير حلقه وصل ميشه اما موقع دوخت اين دو تا خط رو هم قرار نميگيرن ميشه كمي توضيح بديد در موردش. سپاس

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. آرشال هم آموزش خواهیم داد
   بعد از اینکه این کار رو انجام دادید باید الگوی آستین را از وسط تا کنید و دوتا خط درز آستین را روی هم گذاشته و اصلاح کنید تا شبیه هم باشند.

 23. Avatar

  سلام
  من واقعا از خیاطی هیچی نمیدونم ولی میخوام سعی کنم اینا رو بفهمم و بدوزم ،
  این سجاف یقه ک میگین ، اندازه هاش چجوریه ، یعنی از کجا باید اون هلال رو بزنم ؟

 24. Avatar

  سلام مدیر جان
  من دیروز با این سایت اشنا شدم چون دیروز چرخ خیاطی خریدم. خخخخخ. خیلی دوس دارم بتونم واسه خودم مانتو بدوزم. الان از صفر میخوام شروع کنم. امیدوارم بتونم با اموزشاتون پیش برم. بووووس.

 25. Avatar

  سلام خسته نباشی … دیت گلت درد نکنه با اموزشت 😊😊😊😊
  خیلی توب و قشنگ توضیح میدید عزیز جان
  من تااازه بعد دوران سخت کنکور واینا که خیالم راحت شده از دانشگاه گفتم این تابستون بلاخره هنر خیاطی رو یاد بگیرم😁😁
  چند روزه دنبال یه فرد خوبم که بتونه تمیز و بدون درد سر بهم خیاطی یاد بده ….
  خلاصه اینکه در حال تحقیقم … الان از طریق وبسایت شما با متد مولر اشنا شدم …
  برای منکه اولین بارمه بسیییی دشوار است😂
  خلاصه اینکه منم پا به پای پستاتون الگو کشیدم اللن تهش موندم 🤔
  اخه این پستتون شما یه ساسون قسمت پشت دارین مال من با توجه به رسم الگو ی پایه دوتاست 😓😓😓
  الان بخوام برش بزنم الگو رو و قطعاتشو جدا کنم برای قسمت پشت نمیدونم چی کار کنممم😣😣😣کمککک

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خسته نباشید از کنکور. لطفا برو به قسمت خیاطی و تمام آموزشهارو از اول بخون و دنبال کن تا دقیقا جواب سوالتو پیدا کنی. تمام مراحل کامل توضیح داده شده فقط کافیه به ترتیب و با دقت دنبال بشه

 26. Avatar

  سلام وقت بخیر، خدا قوت

  خیلی وقت بود دنبال یه سایت خیاطی می گشتم تا از صفر تا صد رو آموزش بده ، خیلی ممنونم سایتتون واقعا عالیه، یه سوال هم داشتم مرحله بعد از الگوسازی( برش مانتو از روی الگو) رو هم می ذارید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   مرسی عزیزم. تمام مراحل تا آخر برای دوخت مانتو گذاشته شده. به قسمت آموزش خیاطی برید تمام مراحل به ترتیب هست.

 27. Avatar

  سلام، من الگویی که شما آموزش دادین رو کشیدم و دوختم دقیق هم عمل کردم میشه گفت اما حلقه آستینم تنگ شده! دوباره کشیدم الگو رو کمی ازادی بیشتر دادم به کف حلقه ولی بازم حلقه آستین کوچیکه بنظرم. من اندازه هام با سایز ۳۶ یکی هستش فقط توی کمر ۳ سانت بیشتره، مشکل اندامی فکر نکنم داشته باشم. چیکار باید بکنم؟ یسوال دیگه اینکه سرشانه جلو و پشت یک سانت اختلاف دارند اون یک سانت چی میشه؟ واسه چیه اصلا؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بلندی کف حلقه باید با توجه به دور بازو در نظر گرفته بشه. ظاهرا اندامتون لاغره (سایز ۳۶) و بلندی کف حلقه ۲۰ الی ۲۱ باید مناسب باشه. ممکنه دور بازوی آستینتونو تنگ گرفته باشید به همین دلیل احساس تنگی حلقه رو داشته باشید.
   درباره دلیل اختلاف سرشانه جلو و پشت در آموزش توضیح دادم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله فعلا فروش الگوی پایه رو داریم فقط لازم به ذکر است که اندازه گیری صحیح اندام با خود شماست و طبق اندازه های ارسالی شما الگو رسم میشه.

 28. Avatar

  سلام، وقتتون بخیر، آیا فروش الگو هم دارید؟
  سرشونه عقب دو سانت و نیم اضافه آوردم، میشه راهنماییم کنید چرا؟ الگو رو حذف پنس حلقه پشت زدم، جلو رو چرخوندم و هر الگو از وسط سر شانه ب دو قسمت تقسیم کردم، مثل مانتوی طوسی خاله خانم شما، ولی هنگام دوخت دیدم سرشانه ها اندازه نیستن، حالا چکارکنم، ممنون میشیم راهنمایی کنید، اجرکم عندالله

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم آموزش کنترل الگوی مولر رو مطالعه کنید. در اونجا کنترل سرشانه رو گفتم. سرشانه پشت باید برابر سرشانه جلو بعلاوه ۱ سانت باشه که اگر این کنترلو انجام میدادید الگوتون درست میشد.

 29. Avatar

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون لطفا پیامهای تلگرامو جواب بدید.
  من میخوام الگو بکشم با اندازه دور باسن ۱۲۴ودورسینه ۱۰۴وتمام قد ۱۶۵ودورکمر۹۰قد بالاتنه پشت توو اندازه گیری با قد بالاتنه جلو برابر حتی قد بالاتنه جلو هنوز یک سانت کمتر بود دوبار اندازه گرفتم همین شد این مقدار ۳۸بود درحالی که از فرمول قد بالاتنه جلو ۴۵وقد بالاتنه پشت ۴۰بدست میاد نمیدونم کدومو لحاظکنم کمکم کنید.ناگفته نماند فرد سینه سایز۸۰وشکم تقریبا برآمده ای داشت که بند بسته شده دور کمش بالا میومد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خب کاملا مشخصه که اندام شما با نرمال تفاوت زیادی داره و اینکه اندازه گیریتون با فرمول یکی نشه چیز عجیبی نیست. باید از اندازه هایی که گرفتید استفاده کنید.
   در ضمن برای این سایزها لطفا زمانی خیاطی کنید که اقلا ۱۰ تا لباس سایز نرمال دوخته باشید.

 30. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من خیلی دوست دارم برای خودم مانتو بدوزم .هیچ سر رشته ای هم در خیاطی ندارم
  از طرفی شاغلم هستم وقت کلاس رفتن ندارم چطور میتونم خیاطی رو یاد بگیرم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. به بخش خیاطی هنربازار برید و آموزهارو از ابتدای ابتدا کامل و دقیق مطالعه کنید و یادداشت برداری کنید و گام به گام با ما پیش بیاید. ان شاالله به زودی فیلم های آموزشی هم برای عزیزانی که براشون سخته از روی سایت یاد بگیرن و با فیلم راحتترن آماده میکنیم ولی تا اون موقع تلاشتونو بکنید. مطالب سایت تا مرحله ای که آموزش دادیم کامل کامله و اگر تلاش کنید حتما میتونید از روش یاد بگیرید. خیلیا مثل شما بودن الان برای ما عکس لباساشونم فرستادن.

 31. Avatar

  سلام توضحتان کامل وجامع است ولی چرا اینقدر یواش درس میدهید خیلی دوست دارم لباس های دیگری با این متد بدوزم تشکر از اموزششتان

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   من الان به شدت درگیر پایان نامه ام هستم که ان شاالله تا تابستان تمام میشه و بعدش با سرعت جت بقیه موارد رو آموزش خواهم داد. قول

 32. Avatar

  با سلام.من واقعا از اموزشهاي شما راضيم راستش الكو به روش مولر خيلي عالي است و من اصلا ديگه اذيت نميشم .حالا كه اين الگوي مولر انقدر دقيق ميشه لطفا الگوي شلوار را هم به روش مولر اموزش بديد اونم شلوار از بالا گشاد با فاق بلند ممنونم از بردباريتون

 33. Avatar
  حکیمه خاوری

  سلام خسته نباشید ممنون از کانالی عالی وهنرمندتون واقعا همه چی توش هست وبی نظیرن اموزشاتون میخام بدونم که این دوخت روی پنل پلاستیکی برا زیر قابلمه میشه استفاده کرد….وی مدل سارافونی بچهگانه دیدم اموزش دوخت رو میخاستم چه جوری عکسشو براتون بفرستم ممنون میشم زود جواب بدید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   البته چون زیر کار پلاستیکی است ممکنه کار شما خراب شود ولی برای ظرفهایی که روی میز قرار میدهید اگر زیاد داغ نباشند مشکلی نیست.

 34. Avatar

  سلام .ممنون از توضیحات خوبتون. کتابی هست که توضیحات خوبی داشته باشه برای آموزش متد مولر ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   فعلا تنها کتاب قابل قبول در متد مولر کتاب خانم یونسی هست که ترجمه نسخه اصلی آلمانی این کتابه.

 35. Avatar

  سلام، وقت بخیر، میخواستم بدونم الگو رو چی بکشم که بتونم برای خودم نگه دارم که هر بار مجبور نشم یک الگو جدید بکشم، چیزی که هر با بتونم از روش کپی کنم و خراب نشه
  یا به عبارتی جنس پاترون چی باشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   میتونید الگوتونو روی مقوا بکشید و هربار روش کاغذ پوستی بندازید و کپی کنید.

 36. Avatar

  درود به شما بانوی باارزش
  چندماهی میشه که زیر نظر آموزشگاه دوره نازکدوزی رو میگذرونم
  حقیقت مطلب اینه که اگر با سایت هنربازار آشنا نشده بودم و نکات ظریفی که بهشون اشاره میکنین را دنبال نمیکردم، قطعا نمیتونستم نتیجه لازمو بگیرم.
  سپاس بی پایان
  امیدوارم نان مهربانی دلتان را بخورید.
  تنوردلتون گرم🔥
  روزگارتون آباد🙏

 37. Avatar

  سلام بر استاد عزیز،واقعا که حرف ندارید!عالیه عالی
  یه سوال داشتم
  برای دوخت لباس با پارچه های کشی مثل ریون چه تغییری در الگو باید ایجاد کنیم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. باید همه ساسون ها را به پهلو منتقل کنید و فقط پنس کنفرماسیون رو بگیرید. اون پنس هم در لباسهای خیلی کشی قابل حذفه که خودش داستان داره 🙂

 38. Avatar

  سلام …
  واقعا خسته نباشید بانو…
  اینقدر خوب توضیح دادید که دلم نیومد از آموزش هاتون استفاده کنم ولی تشکر نکنم…
  عالی بود همه چی??

 39. Avatar

  سلام و شبتون بخير
  براي كشيدن الگوي مانتو ، من الگوي پايه را كشيدم ، ولي اندازه دور تا دور گشادي حلقه الگو براي حلقه خودم خيلي چسبان هست ، در اندازه گيري بلندي كف حلقه بعلاوه ازادي نكردم ،، يعني روي الگو ٢٠اندازه زدم ،، فكر ميكردم ، الگوي پايه را بايد داشته باشم و بعد براي مانتو الگو سازي كنم يعني گشاد كنم ،، حالا چه كنم بايد دوباره الگو با اندازه بلندي كف حلقه ٢٢يا٢٣ الگوي بالاتنه پايه را بكشم ؟؟ اشكالي پيش مياد اگر حلقه الگو را گشاد كنم ؟؟ با تشكر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر عزیزم لازم نیس دوباره بکشید. اگر به رسم الگو دقت کنید میبینید که بلندی کف حلقه رو بعدا هم میتونید تغییر بدید. کافیه از زیر حلقه هر چند سانت لازمه پایین بیاید و حلقه رو دوباره رسم کنید.

 40. Avatar

  سلام عزیزم
  بسیارعالی بود واقعا که لذت بردم . دو تا سوال داشتم یکی اینکه برای تمام قد زیر ۱۶۰ مثلا ۱۵۰ تا ۱۵۹ باید از چه فرمولی استفاده کنم ؟
  دوم اینکه میشه لطف کنید کتابی معرفی کنید که روش مولر رو به همین زیبایی و واضحی توضیح داده باشه ؟

  از شما ممنونم امیدوارم که همیشه سالم و سلامت باشید .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. در آموزش “روابط لازم در رسم الگوی مولر” همه روابط را توضیح داده ام لطفا به دقت مطالعه فرمایید.
   متاسفانه کتابی که با این ریزه کاری و آسان توضیح داده باشه نداریم، ان شاالله در برنامه من هست که این آموزش ها را به صورت کتاب به چاپ برسونم. تا اون روز میتونید از کتاب خانم یونسی که ترجمه کتاب آلمانی مولر هست استفاده کنید.

 41. Avatar

  سلام.ممنون از راهنماییتون .میشه آموزش تمام متدها رو بدین مثل متری.نقره .متریک و گرلاوین و غیره
  در ضمن از توضیحات جامع در مورد متد مولر سپاسگزارم

 42. Avatar

  سلام من تازه با سایت شما آشنا شدم .خیلی عالی و روان توضیح میدید
  ببخشید یک سوال داشتم
  در قسمت طراحی یقه اونجا که یک سانت از سرشانه جلو و نیم سانت از پشت داخل میشویم . آیا این باعث نمیشه اندازه سرشانه کوچیک بشه و از اندازه اصلیش کم بشه ؟
  لطفا راهنماییم کنید
  ممنون از سایت خوبتون ??

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اولا هر دو سرشانه رو به یک اندازه از لبه گردن داخل می آییم (یک سانت)، وقتی سرشانه رو از لبه گردن کم میکنید باعث بازتر شدن یقه میشه و مشکلی برای سرشانه لباس ایجاد نمیکنه

 43. Avatar

  سلا م
  یک سوال داشتم .شما الگو های که در سایتون قرار میدین چطوری طراحی میکنید.منظورم با چه وسیله طراحی میکنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. با نرم افزار کرل. یه نرم افزار گرافیکیه بدرد رسم الگو در سایز بزرگ نمیخوره.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   همانطور که آموزش دادم سجاف یقه خشتی هم دقیقا شبیه سجاف یقه گرد رسم میشه و به همون شکل هم به سجاف خط جلو رسم میشه.

 44. Avatar

  با سلام خدمت شما استاد عزیز
  خیلی ممنونم از اموزش های خوبتون فقط یک سوال داشتم شما قسمت سوم که برش و دوخت هست رو نمیگذارید؟چون من خودم اصلا خیاطی بلدنیستم و دارم به طور خود اموز از روی درس های شما یاد میگیرم
  الانم حدود یک ماه و نیم هست که از قسمت دوم گذشته ممنون میشم قسمت بعد رو بذارید
  یاعلی
  خدانگهدار

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم قسمت سوم که مرحله برش هست رو اول مهر گذاشتم الانم روی سایت و تلگرام هست میتونید مشاهده کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   چیز خاصی نداره
   پنس لقی رو می بندید به همون اندازه پنس کنفورماسیون بازتر میشه

 45. Avatar

  سلام و وقت بخیر
  ممنون از زحمات شما بانوی هنرمند
  خداوند به شما خیر و سلامتی بدهد
  از ته دل آرزوی خوشبختی برای شما دارم
  پایدار و شادکام باشید

 46. Avatar

  سلام خیلی خیلی ممنونم …خیلی وقته دوست داشتم مولر را یاد بگیرم ولی وقت کلاس رفتن را نداشتم تو اینترنت هم خیلی سرچ کردم و ویدئو آموزشی دیدم ولی هیچ آموزشی عین آموزش شما واضح و دقیق و بی نقص نبود.. خیلی راحت یاد گرفتم و الگو کشیدم و برای خودم مانتو دوختم که خیلی خوب شد… واقعا ممنونم از سایت خوبتون ?????

 47. Avatar

  سلام، خسته نباشید خیلی ممنون از آموزشهای خوبتون، ببخشید تو دوخت بالاتنه، دقیقا از سرشانه تا گردن، روی شانه قرار نمیگیره و بالا میاد. این برآمدگی، شیب دار است و در قسمت گردن بیشتر است. یعنی مثل یه مثلث که از روی شونه شروع شده وتا گردن ادامه داره یعنی بیشترین قسمت بالااومدگی رو کنار گردن داره هم از پشت هم از جلو، خیلی ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   والا نمیدونم چیکار کردید که اینجوری شده! دوباره روند رسم الگوتونو چک کنید حتما یه جایی رو اشتباه کردید

 48. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  خیلی خیلی ممنونم از اموزش های عالیتون . من هیچی خیاطی بلد نبودم یعنی اصلا نمی دونستم خیاطی چه جوریه و هیچ سر رشته ای نداشتم الان حدود یه ماهه که با سایت خوب شما اشنا شدم و کلی چیز یاد گرفتم الان الگو مانتو رو کشیدم ولی متاسفانه چون هیچی از خیاطی بلد نیستم نمیدونم چه جوری باید برش بزنم و بدوزم.
  ممنون میشم قسمت سوم اموزشتون رو هرچه زود تر بذارید تا بتونیم کار این مانتو رو تموم کنیم.
  با تشکر ویژه از شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بسیار عالی
   ان شاالله سعی میکنم توی هفته آینده قسمت بعدی رو بذارم

 49. Avatar

  سلام دوست مهربونم. من الگو را کشیدم و آماده ی برش هست. ولی نکته جالب آینه که اندازه های من اصلا نرمال نیست. اما من برش را میزنم، انشالله که خوب بشه. منتظر آموزش های خیلی خوبتون هستم

 50. Avatar

  سلام. من مبتدی هستم و میخوام یه دوره مانتودوزی بگذرونم. اصلا از خیاطی سردرنمیارم . میخواستم اگه امکان داره کسی یا آموزشگاهی که میشناسین و قبول دارین رو برای یادگیری معرفی کنین. با سپاس

 51. Avatar

  سلام ،اوقات خوش و خسته نباشید
  میتونم خواهش کنم الگو و دوخت شلوار به روش مولر رو هم آموزش بدید؟
  با تشکر

 52. Avatar

  باسلام و با تشکر از آموزش خوبتون
  ببخشید من مانتو دوختم اما حلقه آستین آن تنگ شده من بلندی کف حلقه رو برای سایز چهل برابر ۲۰ گرفتم اما الان تنگه و همچنین قسمت پشت مانتو هم از بالاتنه تنگه اصن انگار کلا یک سایز واسم کوچیکه این مانتو، من از روی اندازه های استاندارد الگو کشیدم اکا ظاهرا اون اندازه ها درست نیس، لطفا بگید چیکار کنم؟؟ ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم باید اندازه هاتون رو با جدول چک میکردید تا سایزتون بدست بیاد. شاید سایزتون ۴۰ مولر نباشه. کف حلقه ۲۰ معمولا کوچیکه مگر اینکه بازوها خیلی لاغر باشن. اون جدول استاندارد مولر برای قد حدود ۱۶۸ هست. اگر قدتون کوتاهتره بهتره از اندازه های خودتون استفاده کنید.

 53. Avatar

  سلام وخسته نباشید.من قبلا تو تلگرام مزاحمتون شدم وسوالمو پرسیدم. سوالم این بود من الگوی آستینو کشیدم با اندازه های قد ۱۴۳ دورباسن ودورسینه هر کدام۱۱۲ودور بازو۳۸ ولی در موقع وصل آستین به بالاتنه قسمت جلو اندازه است. ولی در قسمت پشت ازنقطه yبه۱۱ آستین زیادتر از حلقه ی پشت است.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام
   اگر فرض کنیم که الگوهارو درست کشیدی، این اندامی که گفتی کاملا غیرنرمال هست و احتمالا باید برای آستینش یه سری تغییرات بازوی چاق رو بدیم چون دور بازوی ۳۸ بازوی چاق محسوب میشه.
   لطفا فعلا برای اندام های نرمال خیاطی کنید تا به آموزش اندام های غیرنرمال برسیم

 54. Avatar

  سلام و خسته نباشی خدمت شما دوست عزیزم یه سوال داشتم از خدمتتون، در آموزش های خانم یوسفی که از تلویزیون پخش شد ایشون گفتند که برای رسم الگوی بالا تنه باید گشادی کف حلقه در قسمت پشت به اندازه دو سوم اندازه گرفته بشه و بعد فاصله بین دو الگو بالا تنه پشت و جلو که ۵ یا ۶ سانت هست و بعد یک سوم کف حلقه اندازه گرفته بشه اما شما گفتید که نصف گشادی کف حلقه + ۱ و نصف گشادی کف حلقه -۱٫ من در ترسیم الگو کدوم رو مد نظرم قرار بدم؟؟؟؟ بازم ازتون صمیمانه تشکر می کنم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله هر دو فرمول میتونه استفاده بشه تقریبا نتایج یکسانی میده ولی چون اون مقدار یک سوم و دوسوم که شما گفتید رایجتر هست من هم آموزش رو تغییر میدم چون برای دوستان خیلی زیادی سوال برانگیز شده. شما هم از همین مقدار یک سوم و دوسوم استفاده کنید.

   • Avatar

    سلام، ببخشید من سوال این خانم رو متوجه نشدم یعنی چی؟ ما هم باید ازاین طریق بریم؟ چون گفتید این روش رایجتره و شماهم آموزش رو تغییر میدید! میشه لطفا این روش هم توضیح بدید

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     عزیزم من آموزش رو به همین روش تغییر دادم و توضیحات داخل متن براساس همین روش یک سوم و دو سوم است.

 55. Avatar

  با سلام میخواستم ازتون بپرسم برای کسانی که گودی کمر دارند چه تغییری باید در الگو داده بشه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. یک پنس افقی ۱٫۵ سانتی باید از خط کمر پشت بگیرید. یعنی روی خط وسط پشت بالای خط کمر ۰٫۷۵ و زیر خط کمر ۰٫۷۵ سانت علامت میزنید و به تقاطع پهلو و خط کمر وصل میکنید و بعد روی الگو میبندینش. هرچی گودی کمر بیشتر باشه میتونید بیشتر از ۰٫۷۵ بگیرید

 56. Avatar

  با سلام و آرزوی خوشبختی برای شما دوست عزیز
  میخواستم بدونم برای یقه ایستاده هم باید قبل از وصل یقه از یقه گرد اصلی لقی گرفته بشه؟
  ممنون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر یقه گردی که روی بالاتنه پایه میکشیم نیاز به لقی نداره. یقه هرچی گشاد میشه نیاز به لقی گیری پیدا میکنه

 57. Avatar

  سلام…روزتون بخیر ،آدینه به شادی?
  راستش منم بعد سالها علاقه ای که به خیاطی داشتم بالاخره آموزشش رو شروع کردم و کلی ذوق زدم?آرزومه بتونم مانتو و شومیز بدوزم ولی خب حالا راه زیادی در پیش دارم…در کنار چیزایی که یاد میگیرم آموزشای شما رو هم میخونم …
  کل چیزایی رو که تا بحال خودآموز یاد گرفتم مدیون سایت خوبتون هستم…?
  پاینده باشید ⚘⚘⚘

   • Avatar

    ۱) اینکه سرشانه پشت و حلقه آستین پشت از جلو بزرگترن واجب نیس که لقی بگیریم؟ چون بعد دوخت یکم حالت قپی ایجاد میکنن!
    ♡میشه لطفا یه پست درباره انواع لقی و نحوه بستن یا انتقالشون به جاهای دیگه توضیح بدید. ممنونم♡

    ۲) اگه بخواییم مثلا لقی حلقه آستین بندازیم تو پنس کنفورماسیون باید اول لقی رومنتقلش کنیم به پنس سرشانه بعد پنس سرشانه رو بکنیم کنفو یا روشی هس که مستقیما منتقل شه به پنس کنفو؟؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     ۱) سرشانه که توضیح دادم دوختشو، قپی هم نمیشه. حلقه هم بعد نصب آستین هیچ قپی نخواهد داشت مگر برای خیلی اندام های محدود
     ۲) حلقه جلوی مولر لقی نداره

ارسال نظر