آموزش دوخت دو نوع دمکنی

36

با سلام به دوستان عزیزم،

با توجه به اینکه آموزش ست آشپزخانه را قبلا گذاشته ایم و از این سری آموزش، دوخت دمکنی باقی مانده و تعدادی از همراهان سایت هنربازار درخواست این آموزش را داشتند، امروز دو مدل دمکنی را آموزش می دهیم.

۱) دمکنی که همه ما کما بیش آنرا در هر آشپزخانه ایرانی دیده ایم.

۲) یک مدل جدیدتر که آنهم زیبایی خاص خودش را دارد و خصوصا برای عزیزانیکه آموزش های سایت هنربازار را برای درآمدزایی یا دوخت سرویس عروس دنبال می کنند می تواند جالب باشد.

لوازم مورد نیاز:

 • پارچه در طرح های دلخواه
 • لایی پشم شیشه یا ابر
 • نخ همرنگ
 • کش
 • نوار اریب
 • سوزن، قیچی، چرخ خیاطی

خوب، ابتدا دمکنی مدل جدیدتر را آموزش می دهم.

طریقه دوخت دمکنی بدون کش:

۱) برای دوخت دمکنی بهتر است از یک پارچه طرح دار و یک پارچه ساده استفاده کنید.

در بازار پارچه هایی لایی دوزی شده وجود دارد که بسیار مناسب برای دوخت دمکنی است و در شکل زیر هم نمونه آنرا می بینید (پارچه طوسی رنگ).

ولی به جای آن می توانید از پارچه نخی ساده هم استفاده کنید.

۲) ابتدا یک دایره به هر قطری که مناسب درب قابلمه شماست برش بزنید. برای اینکار می توانید درب قابلمه را روی پارچه گذاشته و دور آنرا بکشید و با در نظر گرفتن دو سانت اضافه دور آن را ببرید.

دمکنی ها اصولا در سه سایز استاندارد در بازار موجود است (دایره هایی با قطر ۲۴، ۳۰ ،۳۵ )

۳) از پارچه اصلی (نخی گلدار) و آستر (نخی ساده یا لایی دوزی شده) و لایی (لایی پشم شیشه یا ابر) باید به همین ترتیب به شکل دایره برش بزنید.

برای این نوع دمکنی از هر پارچه دو عدد دایره باید برش بخورد.

سپس سه لایه از دایره ها را مانند تصویر زیر روی هم قرار داده و دور آنرا یک دور چرخ کنید.

۴) سه لایه دیگر از دایره هایی که آماده کرده اید را از وسط بریده و به دو نیم دایره مساوی قسمت کنید و دورتادور آنها را به هم چرخ کنید.

۵) دو لبه صاف نیمدایره ها را نوار اریب بدوزید.

۶) دو نیمدایره که آماده شد، مانند شکل زیر روی دایره اصلی گذاشته و دور آنرا با چرخ بدوزید.

۷) برای اتمام کار، دور دایره را هم نوار اریب بدوزید. می توانید از نوار اریبتان، یک بندینک برای آویزان کردن دمکنی بسازید و در یک سمت آن زیر نوار اریب دور قرار دهید (مانند کاری که در آموزش دوخت دستگیره قلبی انجام دادیم).

دمکنی که دوخته اید به زیبایی دمکنی که در شکل زیر می بینید خواهد شد.

و از این قسمتی که در شکل نشان داده شده می توانید در قابلمه را داخل دمکنی قرار دهید. سایت هنربازار همیشه در پی انتخاب طرح های جدید و ایده های نو برای شما عزیزان است.

اینهم پشت و روی دمکنی آماده شده.

طریقه دوخت دمکنی معمول:

حالا برای دوستانی که می خواهند دم کنی های متداول خودمان را که در تصویر بالا می بینید بدوزند، طریقه دوخت را توضیح خواهم داد.

برای این نوع دمکنی هم مراحل کار تا مرحله ۳ مشابه دم کنی بدون کش است. فقط در این نوع، ما برای هر دم کنی از هر دایره فقط یک عدد نیاز داریم.

۱) یعنی از سه لایه پارچه و لایی که گفتیم برای هر دم کنی یک عدد برش می زنید، سه لایه را روی هم گذاشته و دور آن را چرخ می کنید.

می توانید پس از دوخت سه لایه به هم، روی آن را هم خطوطی بدوزید تا سه لایه کاملا به هم فیکس شود.

۲) حالا دور دایره (محیط دایره) را با متر اندازه گرفته و عددی را که به دست می آید به اضافه ۲ سانت کرده و مستطیلی به عرض ۱۰ تا ۱۲ سانت و طول بدست آمده از یک پارچه برش می زنید.

۳) دو سر مستطیل را به هم بدوزید و سپس یک سمت آنرا ۲ سانت تو بزنید به طوری که کش از داخل آن عبور کند.

۴) سمت دیگر مستطیل را به دور دایره بدوزید.

اگر می خواهید لبه مستطیل به لبه دایره به راحتی دوخته شود، می توانید ابتدا لبه مستطیل را با درجه درشت چرخ یکبار بدوزید که کمی حالت چین کش پیدا کند بعد آنرا با دقت به لبه دایره سوزن زده و چرخ کنید.

۵) در نهایت دور کار را باید نوار اریب بدوزید. برای این کار می توانید از نوار اریب آماده استفاده کنید یا خودتان نوار اریب درست کنید که قبلا آموزش داده ایم.

۶) از داخل لبه ای که تو گذاشته اید با کمک یک سنجاق قفلی، کش یک سانتی را عبور داده و کمی بکشید تا لبه کار جمع شود و دوسر کش را به هم بدوزید و داخل دوخت پنهان کنید.

۷) برای تزیین دمکنی می توانید از پاپیون استفاده کنید یا از گلهای آماده که در بازار موجود است.

در زیر چند نمونه دمکنی زیبا را برای ایده گرفتن، برایتان آماده کرده ایم. ببینید و لذت ببرید.

موفق و سربلند باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۳۶ دیدگاه

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. لینک کانال تلگرام و اینستاگرامون که روی سایت هم گذاشته شده. با سرچ honarbazaar@ در تلگرام و اینستا هم میتونید مارو پیدا کنید.

 1. سلام خدا قوت.من برای دوخت ست آشپزخونه ازین پارچه هایی که خودش لایی داره استفاده نکردم و اومدم لایی رو به پارچه بدوزم ولی نمیدونم چرا پارچه جمع میشه بعد دوختن،برای این که اینطور نشده چکار باید بکنم؟

  • مدیر سایت

   باید کامل سطح کارو سوزن کاری حسابی بکنید و موقع دوخت کاملا پارچه و لایی را بکشید روی هم. میتونید برای راحتتر شدن از زانفیکس هم استفاده کنید و لایی پشم شیشه و پارچه رو اول به هم بچسبونید بعد بدوزید

 2. سلام دلیل اینکه بعضی از دوستان میگن درب قابلمه داخل مدل اول جانمیشه ارتفاع درب قابلمه هست که بعضا بیضوی و مثل کره میمونن ولی درب قابلمه هایی که صاف هستن و انحنا ندارن برای این مدل دمکنی مناسبن

 3. سلام، ممنون از آموزش های خوب و عالی که دارید….من توی دوخت دمکنی ها ی مشکل دارم، وقتی از دوخت تزئینی برای فیکس شدن پارچه و پشم شیشه استفاده میکنم بعد از اتمام کار، حالت صاف نداره و انگار که تا میخوره، برای رفع این مشکل چکار کنم؟؟؟؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. باید تمام کار رو با سوزن زیاد فیکس کنید بعد خیلی آروم درحالی که با دو دست محکم کارو نگه داشتید که زیر چرخ جمع نشه روی خطوطو بدوزید.

 4. سلام مرسی از استاد عزیز. یه سوال داشتم من هروقت دمکنی مدل دوم رو میدوزم پارچه داخل دمکنی شدیدا جمع میشه اشتباه کارم کجاس؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. باید کاملا پارچه ها رو به هم سوزن بزنید که هنگام دوخت جابجا نشوند و بهتره که حتما چندتا دوخت تزئینی هم مثل تصاویر روش بزنید که دیگه مطمئنا مشکلتون حل میشه

 5. من قبلا دوختم اگه فاصله دو نیم دایره بیشتر باشه در قابلمه را میشود قرار داد در غیر اینصورت باید برای سایز قابلمه کوچکتر استفاده کنید

ارسال نظر