آموزش یقه های مسطح در خیاطی

98

آموزش سیزدهم از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام دوستان خوبم در سرتاسر ایران عزیزم. راستش خودمم باورم نمیشد که راه انداختن هنربازار باعث بشه که این همه دوستان مهربون و فوق العاده از شهرهای مختلف پیدا کنم. دیروز یکی از همین دوستای گلم از حرم آقا امام رضا برام عکس فرستادن و گفتن که به یادم بودن و برام دعا کردن. باورتون نمیشه چقدر خوشحال شدم. الحق که مردم ایران بهترینن تو دنیا لنگه ندارن 🙂

اگر یادتون باشه داشتیم باهم آموزش برش و دوخت را دنبال می کردیم و قرار بود صفر تا صد الگوی مانتوی خاله خانم را توضیح بدم. داشتم مرحله دوم که الگوسازی مانتو بود را آماده میکردم که دیدم هنوز نکات یقه گرد را توضیح ندادم. برای همین تصمیم گرفتم قبل آن یک پست مفصل درباره یقه های مسطح مثل یقه گرد، هفت، خشتی و دلبری بگذارم و بعد برویم سراغ الگوسازی مانتومون.

خب فرض کنید من الگوی پایه مولر یا هر متد دیگه ای را کشیده ام (یقه های مسطح در همه متدها یکسان است)، برای جلو برش سرشانه و برای پشت فقط ساسون را رسم کرده ام.

با فرض اینکه لباسم جلو باز است، روی همگرد را هم در خط جلو رسم کرده ام (خط قرمز) ولی دقت کنید اگر لباس شما جلو بسته است نباید روی همگرد را بکشید.

پس الگوی اولیه ما به شکل زیر خواهد بود.

خب حالا میخواهیم روی این الگوی پایه که آماده کرده ایم یقه ها را طراحی کنیم. راستی برش ها به هرشکلی که دوست داشتید می تونند باشند. من برش سرشانه کشیدم شما میتوانید برش عصایی یا پنس کونفورماسیون رسم کنید. هیچکدام روی یقه تاثیری ندارند.

۱) یقه گرد :

طراحی یقه : برای طراحی یقه گرد استاندارد، به صورت شکل سمت چپ عمل کنید. (اینکه میگویم استاندارد به این معنی است که تمام اعدادی که ذکر میکنم میتواند براساس مدل شما تغییر کنند)

از گوشه گردن (نقطه ۳۱) به اندازه ۱ تا ۲ سانت روی سرشانه به سمت راست آمده و علامت بزنید.

از گودی گردن (نقطه ۳۲) نیز ۳ تا ۸ سانت متناسب با مدلتان روی خط جلو پایین آمده و علامت می گذاریم.

حالا این دو نقطه را با هلالی زیبا به هم وصل می کنیم (خط بنفش). دقت کنید هلالی که رسم می کنید باید در نقطه تلاقی با خط جلو، بر آن عمود باشد.

لقی یقه : برای اینکه یقه به خوبی روی بدن بخوابد، از نقطه ۲۸ پنسی به وسط یقه جایی که بیشترین انحنا را دارد رسم می کنیم (پنس سبز رنگ). عرض پنس ۰٫۵ الی ۰٫۷۵ می باشد.

حالا کافی است یقه رسم شده را بریده (خط بنفش) و سپس پنس لقی را ببندید. پس از بستن پنس ممکن است کمی فرم یقه بهم بخورد که به راحتی می توانید آن را اصلاح کنید.

طراحی سجاف :  برای طراحی سجاف یقه گرد، مانند تصویر سمت راست، پس از بستن پنس لقی، ۳ تا ۴ سانت از لبه یقه روی خط سرشانه جلو رفته و ۶ تا ۱۰ سانت هم از گودی یقه پایین می رویم و این دو نقطه را با هلالی متناسب با یقه به هم وصل می کنیم (نقطه چین نارنجی).

فاصله بین منحنی یقه و نقطه چین سجاف، که با هاشور نشان داده شده است را باید کپی کرده تا به عنوان الگوی سجاف استفاده کنیم.

توجه : در الگوهایی که در این پست می بینید صرفا قصد توضیح سجاف یقه را دارم ولی بعدا خواهید دید که سجاف یقه و سجاف خط جلو را می توانیم با هم ادغام کرده و در امتداد هم رسم کنیم. ولی اگر لباس جلو بسته باشد که سجاف به همین شکل رسم خواهد شد.

۲) یقه هفت :

طراحی یقه : برای یقه هفت نیز از گوشه گردن ۱ تا ۲ سانت به سمت راست رفته سپس بازی یقه را روی خط جلو (دقت کنید روی خط جلو نه روی خط روی همگرد) به اندازه ۱۰ تا ۱۲ سانت پایین می رویم.

حالا این دو نقطه را به هم وصل کرده و امتداد می دهیم تا خط روی همگرد را نیز قطع کند.

با توجه به مدلتان می توانید به خط یقه هفت کمی انحنا بدهید.

لقی یقه : مانند یقه گرد، برای یقه هفت نیز باید پنس لقی رسم شود. دقت کنید هرچه یقه بازتر باشد، پنس لقی بزرگتر می باشد. حتی برای یقه های خیلی باز می توانیم دو پنس لقی رسم کنیم. به طور تقریبی گفته می شود که به ازای هر ۶ سانت از خط یقه باید یک پنس لقی رسم شود.

طراحی سجاف : پس از بستن لقی، سجاف نیز مانند خط نقطه چین شکل سمت راست رسم می شود. البته می توانید قسمت زاویه دار را هلال رسم کنید.

۳) یقه خشتی یا چهارگوش:

طراحی یقه : یقه خشتی به دو صورت می تواند رسم شود که در شکل سمت چپ با دو رنگ بنفش و زرد مشاهده می کنید.

برای این یقه هم مانند یقه های مسطح قبلی بهتر است از گوشه گردن ۱ تا ۲ سانت روی سرشانه جلو آمده سپس از این نقطه خطی عمودی یا با کمی زاویه (مانند شکل که باعث زیباتر شدن یقه میشود) به سمت پایین رسم کنید.

حالا از نقطه ۳۲ هم ۶ تا ۱۰ سانت پایین می آییم و خطی عمود بر خط وسط جلو رسم می کنیم (خطوط بنفش) تا خط قبلی را قطع کند. به این صورت یک یقه چهارگوش خواهیم داشت.

برای طرح دوم (خطوط زرد) می توانید به میزان دلخواه روی خط جلو از طرح یقه پایین آمده و به نقطه تلاقی دو خط قبلی وصل کنید. به این شکل طرح یقه شما زیباتر خواهد شد ولی استفاده از هرکدام از این دو طرح بستگی به مدل شما دارد.

لقی یقه در خشتی نوع ۲: درصورتی که از طرح دوم استفاده کردید به دلیل کج شدن خط یقه نیاز به پنس لقی داریم. همانطور که در تصویر می بینید پنسی به اندازه ۰٫۵ تا ۰٫۷۵ در وسط خط کج یقه رسم کرده و سپس بعد از بستن پنس خط را مجدد رسم و اصلاح می کنیم.

طراحی سجاف : طراحی سجاف هم مانند یقه های قبلی مطابق تصویر سمت راست با فاصله از خط یقه رسم شده و کپی میشود.

لقی یقه در خشتی نوع ۱ : با اینکه یقه خشتی نوع اول خیلی طرفدار نداره ولی دیدم نمیشه لقی گیریش رو نگم. در واقع یاد تاپی افتادم که سال ها پیش وقتی این نکات رو نمی دونستم دوختم و یقه بیچاره آویزون شده بود و آخرش مجبور شدم با فنر ثابتش کنم 🙂

خلاصه برای اینکه شما هم به مشکل من نخورید دقت کنید که در یقه خشتی که خط پایین آن صاف است باید مانند تصاویر زیر لقی بگیریم.

یعنی اگر لباس جلو بسته است (شکل سمت چپ) از خط وسط جلو یک پنس ۰٫۵ سانتی گرفته و به خط سینه وصل می کنیم. اگر هم لباس جلو باز است، پس از رسم روی همگرد، پنس لقی ۰٫۵ سانتی را از خط روی هم گرد رسم می کنیم و تا خط سینه امتداد می دهیم (شکل سمت راست)

۴) یقه دلبری :

طراحی یقه و سجاف: یقه دلبری کاملا مشابه یقه خشتی نوع دوم رسم می شود فقط در انتها باید خطوط را مانند تصویر زیر انحنا دهید. سجاف نیز مانند یقه خشتی پس از بستن پنس لقی رسم می شود.

پنس لقی : در این مدل هم فراموش نکنید که یک پنس ۰٫۵ تا ۰٫۷۵ باید مانند تصویر زیر رسم شود.

طراحی پشت یقه :

خب تا اینجا درباره طراحی یقه های مسطح و سجافشون در جلوی لباس صحبت کردیم ولی نگفتیم که یقه پشت چه تغییراتی باید داشته باشه!

طریقه رسم یقه در پشت لباس برای همه یقه های مسطح یکسان است و به صورتی که در ادامه توضیح می دهم انجام می شود.

طراحی یقه: همانطور که در تصویر سمت چپ مشاهده می کنید از گوشه گردن (نقطه ۱۷) به اندازه ۱ تا ۲ سانت روی شیب شانه جلو آمده و علامت می زنیم. دقت کنید این مقدار باید برابر همان مقداری باشد که در الگوی جلو رسم کرده اید.

از وسط پشت یقه (نقطه ۱) نیز به اندازه ۰٫۵ تا ۱ سانت پایین می آییم و با هلالی زیبا این دو نقطه را به هم وصل می کنیم. خط بنفش خط یقه جدید می باشد.

طراحی سجاف : مطابق تصویر سمت راست، از خط یقه جدید، ۳ تا ۴ سانت روی شیب شانه علامت زده (این اندازه هم باید برابر اندازه ای باشد که در الگوی جلو رسم کرده اید)، و ۸ تا ۱۰ سانت هم روی خط وسط پشت و سپس این دو نقطه را با هلالی زیبا به هم وصل می کنیم. قسمت هاشور خورده سجاف پشت است که باید کپی شود.

توجه: دقت کنید هم خط یقه و هم خط سجاف باید به خط وسط پشت عمود باشند.

به این ترتیب آموزش یقه های مسطح به پایان رسید.

دوستان دقت کنید وقتی یقه جدید را رسم می کنید، از روی خط یقه جدید برش می زنید و بقیه الگو دور ریز می شود. سپس پنس لقی را رسم می کنید و بعد از بستن پنس مجدد خط یقه را اصلاح می کنید و در نهایت سجاف را رسم کرده و کپی می کنید.

ان شاالله در مرحله بعدی یقه گرد را روی الگوی مانتوی خاله خانم رسم می کنیم و الگوسازی آن را تکمیل می نماییم.

اگر آموزش برایتان مفید بود ۳ صلوات برای شادی دل آقامون، برای سلامتیشون و برای تعجیل در فرجشون عنایت فرمایید.

سپاسگزارم

شاد باشید 🙂

برای مشاهده آموزش های بعدی و قبلی از دکمه های زیر استفاده کنید.

اگر می خواهید تسلط بیشتری بر روی آموزش های خیاطی دوره نازکدوزمون پیدا کنید، می توانید از فیلم های آموزشی ما در بخش “حرفه ای شو” استفاده کنید. برای ورود به این بخش روی دکمه زیر کلیک کنید.

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم (فیلم های داخل پیج می تونه مکمل آموزشهای سایت باشه).

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۹۸ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام
  خوبین
  وای ک نمیدونین با پیدا کردن این مطالب خیاطی چقدر خوش حال شدم
  خیلی اموزشتون کامل و واضحه
  همیشه براتون دعا میکنم
  یه سوالی داشتم
  اینک میگید بعد از بستن پنس لقی خط رو اصلاح میکنیم، نمیفهمم یعنی چی
  یعنی چجوری پنس رو ببندیم؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون از لطفتون
   عزیزم روش بستن همه پنسها یکسانه، شما آموزش انتقال پنس سرشانه به برش سرشانه رو ببینید تا بستن و انتقال پنسو یاد بگیرید.
   درباره لقی ها هم همینطوره لقی رو میبندید و منتقل میکنید به پنس دیگه مثل سرشانه.
   بعد از بستن لقی در قسمت یقه کمی پله پله می شود که باید اطلاح بشه و مجدد رسم بشه

 2. Avatar

  سلام کامل و خوب بود جواب سوالاتم را با خوندن جواب سوالات بقیه گرفتم. ممنون که وقت گذاشتی و جواب همه رو دادی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ممنون از اینکه وقت گذاشتید و بجای پرسیدن سوال اول جواب کامنت هارو خوندید.

 3. Avatar

  سلام
  یه سوال داشتم تو یقه هایی که گفتین بعد رسم پنس لقی و بستن اون یقه خط یقه رو دوباره اصلاح میکنیم؟بعد الگوی سجاف رو کشیده و کپی میکنیم ؟وقتی میخوایم الگو رو رو پارچه برش بزنیم پنس رو که دیگه باز نمیکنیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اگر مانتو رو به صورت راسته بدوزید و پایینشو فون نکنید احتمال این مشکلی که گفتید بالا میره که برای حلش باید خط CF را دستکاری کنید

 4. Avatar

  سلام ،باتشکر از آموزش های خوبتان ، علت باز بودن و هشتی شدن پایین مانتو چیست؟ مانتو برش عصایی برش زدم ۲.۵ سانت هم جلو مانتو پایین الگو اضافه کردم ولی بازهم پایین مانتو باز مانده به صورت هشتی ،علت چیست ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بهترین راه اینه که یه کم پایین مانتو رو فون کنید، معمولا چون مانتو جذب هست و پایینش راسته، خودشو به سمت پشت میکشه

 5. Avatar

  سلام خسته نباشید

  ببخشید من برای سجاف های سه تا یقه(خشت هفت گرد) روی سرشانه هیچ فضایی ندارم منظورم خط ۳۱ به ۳۴ یعنی وقتی ۱ سانت واسه رسم یقم به سمت راست میام فقط ۱ سانتی متر دیگه واسم باقی میمونه نمیتونم سجافم رو رسم کنم اگر میشه راهنمایی کنید…
  ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم راحتترین حالتی که میتونم براتون توضیح بدم اینه که اول پنس سرشانه رو ببندید و به کونفو منتقل کنید بعد یقه و سجافتونو رسم کنید. و در نهایت کونفو رو به هر برش یا پنسی که میخواید منتقل کنید.

 6. Avatar

  سلام
  وقتتون بخیر
  خدا قوت
  بابت آموزش خوب و دقیق تون ممنون
  وهمچنین از صبر و حوصله و سعه صدرتون

  میخوام خواهش کنم الگوی پیراهن مردانه رو هم آموزش بدین
  یکی دوماه هست که دارم سعی میکنم که یه پیراهن برای همسرم بدوزم ولی هرالگویی که براساس آموزشهایی که از تو سایت میگیرم مشکل داره.۲تاپارچه رو خراب کردم.
  لطفا کمکم کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. سعی میکنم آموزش بدم ولی چون درخواست ها زیاده زمانش مشخص نیست
   بهترین کار اینه که یکی از پیراهنهاشون که دیگه نمیپوشن رو بشکافید و به عنوان الگو ازش استفاده کنید عالی درمیاد. من خودم اولین بار همینطوری پیراهن مردانه دوختم عالی شد.

 7. Avatar

  سلام
  تشکر از راهنمایی هاتون.ممنون میشم سوال منم جواب بدین خانمی
  ۱- در قسمت خط کمر که کنترل میشه و جمع باقیمانده ها از نصف کمر کسر میشه چطور باید با گشادی +۵ اینکار انجام بدم چون دیگه لازم نیست پهلو جذب باشه.
  ۲-در لباس جلو بسته وقتی روی الگو نیم سانت لقی گرفتم چطور باید روی پارچه پیاده اش کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. سوال اولتونو متوجه نشدم. سوال دوم، وقتی الگورو گذاشتید رو دولای بسته، با بازی با پارچه زیر الگو، لبه الگو رو میارید رو دولای بسته

 8. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من الگوی مانتورو از روش شما کشیدم من قبلا کلاس خیاطی به روش مولر رفتم ولی فرمولامون یکم‌با شما فرق داره الان اگه بخوام برای الگویی که با روش شما کشیدم یقه انگلیسی یا ارشال بکشم میتونم از روش خودمون استفاده کنم یا فرق داره ؟من روش بالاتنه ی شمارو بیشتر میپسندم دقیق تره ممنون از اموزشتون❤
  ببخشید من این سوالو یبار دیگم پرسیدم ولی نمیدونم تو قسمت اموزش بود پرسیدم ببخشید که دوباره میپرسم

 9. Avatar

  سلام من تازه با سایتتون آشنا شدم و خیلی خوشحالمممم از این بابت
  من در مورد یقه خشتی ازتون سوال داشتم اینکه من بخوام یقه خشتی نوع ۲ رو که گفتید طراحی کنیم با این تفاوت که دلم بخواد بالای لباسم گیپور کار شه یعنی یقه خشتی یه پارچه باشه بعد اون تکه از بالای یقه خشتی را هم گیپور کار کنم سوال داشتم
  من برای این کار چند سانت از کنار گردن گشاد کنم؟
  و لقی برای اینجا همون یکی هست که گفتید؟
  و برای آستین لباس چه مدلی پیشنهاد میدید که از گیپور باشه؟
  شرمنده من متدم متریکه ولی مثل اینکه الگوی جلوی متریک با جلوی مولر شبیههم هست خدا رو شکر
  و یک سوال بی ربط به موضوع بالا داشتم در مورد انتقال پنس
  ما وقتی پنس سرشانه را به تنس زیر سینه منتقل میکنیم فقط روش انتقال را در سایتها دیدم بعدش نمی فهمم چی میشه چطوری میره روی پارچه و برش زده میشه؟کلا من در مورد انتقال پنسها یکم مشکل دارم راهنمایی ام میکنید ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   وقتی داخل یقه رو از گیپور میخواید کار کنید دیگه اون یقه خشتی محسوب نمیشه و دیگه اون لقی هارو نمیخواد. باید ببینید یقه نهاییتون که روی اون گیپور رسم میکنید چیه و لقی های اونو رسم کنید. گشادی کنار گردن هم بستگی به مدل و طراحی خودتون داره.
   پنس زیر سینه بازتر میشه و باید مثل دوخت ساسون انجامش بدید دو طرف پنسو به هم بدوزید.

 10. Avatar

  سلام، ممنون بابت آموزش عالیتون
  من هر لباسی میدوزم یقه ی پشتش رو هوا وایمیسته، دلیلش چیه؟ برای یقه گرد پشت هم باید لقی بگیریم؟ اگه بگیریم نوک لقی به کجا وصل میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   احتمالا پشت گردنتون کمی انحنا به داخل داره. اگر اینطوره باید لقی بگیرید. از خط وسط پشت تقاطع با یقه پشت یه لقی بگیرید و با طول ۷ تا ۸ سانت به خط وسط پشت صفرش کنید.

 11. Avatar

  سلام، نهایت تشکر از آموزشهای خوبتون.چندتا سوال داشتم:

  ۱-پنس لقی رو چطور باید ببندیم؟ ببخشید من چون مبتدیم نحوه بستنش نمیدونم چطوره!!

  ۲-ازکجا بفهمیم که مثلا این یقمون حتما باید ازش پنس لقی بگیریم؟

  ۳- گفتید تقریبا هر ۶سانت یه پنس ۰/۵ سانتی بگیریم، مثلا من یقه هفتی رسم کردم که ۱۰سانت از خط جلو پایین اومده و ۳ سانت از گوشه گردن داخل شده و طول خط یقه کلا ۱۸ شده، الان باید دوتا پنس لقی بگیرم؟؟

  ۴- یجا خوندم که بهتره بجای یک پنس لقی بزرگ چند پنس لقی کوچیک گرفت، یعنی مثلا پنس ۱سانتی رو خرد کنیم به چند پنس خیلی کوچولو، این درسته؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ۱) یک سمتشو میبرید روی سمت دیگه قرار میدید
   ۲) وقتی یقه رو گشاد می کنید لقی میخواد
   ۳) بله
   ۴) بله، پنسها نیم یا ۷ میل باید باشه

 12. Avatar

  سلام می خواستم الگوی مانتوی جلو بسته یا پیراهن که کلا جلوش بسته باشه رو به روش مولر
  آموزش بدین
  ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم فرقی نمیکنه وقتی لباس جلو بسته است باید خط وسط جلو را روی دولای بسته قرار بدید به جاش اگه پشت لباس زیپ میخوره پشتو رو دولای باز بذارید.

 13. Avatar

  سلام به استادعزیز
  نهایت تشکرازتون دارم بااین اموزشهای مفیدتون
  انشالاخدابهترینهاروبراتون رقم بزنه

 14. Avatar

  سلام استاد مهربون و با حوصله
  خدا قوت
  برای لقی یقه من متوجه نشدم فرمودید هر ۶سانت یه پنس لقی
  منظورتون هر ۶سانت پایینتر از یقه گرد اولیه الگو هست؟ یعنی پایین ۳۲؟

  و اینکه پهنای پنس بین ۰٫۵تا ۰٫۷ فرمودید ولی در یقه هفت فرمودید هرچه بازتر پنس بزرگتر، تا چه حد بزرگتر؟

  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر منظورم هر ۶ سانت از طول خط یقه است. ولی این یه قانون آکادمیکه، باید با تجربه دستتون بیاد.
   یعنی وقتی یقه هفت خیلی باز دارید از لقی ۰/۷ استفاده کنید نه نیم

 15. Avatar

  مربی جون سلام
  در یقه خشتی من می خوام پشت یقه هم خشتی باشه منتها کمتر از جلو. همون روش رو که برای جلو رفتیم برای پشت هم استفاده می شه؟ لقی هم باید بگیریم؟

 16. Avatar

  سلام خداقوت.برای یقه انگلیسی هم لازمه لقی یقه گرفته بشه .کت یقه انگلیسی دوختم ایستش خوب نیست خیلی بدوایمیسته لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 17. Avatar

  سلام به بانوی مهربان و خوش ذوق ک همچین سایت آموزشی رو ایجاد کردید.. واقعا لذت بردم
  از آموزش هاتون مثل یک معلم دلسوز و مجرب! همه چیز رو دقیق توضیح دادید حتی سوالای توی ذهن مخاطب رو هم جواب دادید واقعا احسنت
  بر شما … میتونم ازتون خواهش کنم آموزش یقه دراپه و نحوه ی پیلی دادن در آستین و یقه و نحوه ی انتقال پنس هارو هم آموزش بدید؟ بشدت منتظرم آموزش های عالیه بعدی تون هستم… 👌🏻❤😍😊

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون لطف درید. بله حتما آموزش این موارد رو هم خواهیم داشت.

 18. Avatar
  شروین چاووشی

  انصافا سایت بسیار خوبی دارید هم آموزنده وهم بسیار دقیق در ارائه مطالب آموزشی بخش خیاطی بروش مولر امیدوارم که در ادامه کارتان موفق و پیروز باشید

 19. Avatar

  سلام. ممنون از آموزش های خوبتون.
  یک سوال. پنس یقه رو چطوری ببندیم؟
  همون روی الگو؟ برش بدیم نیم سانت بکشیم به سمت یقه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   پنس یقه منظورتون لقیه؟
   بله روی الگو باید بسته بشه یکی از خطوطشو برش میدید و میذارید روی خط دیگه اش

 20. Avatar

  سلام وقت بخیر واقعا منونم از اموزش های خوبتون من برای خودم خیاطی می کردم و در قسمت یقه مشکلی نداشتم ولی الان چون تغییر سایز پیدا کردم یقه ام حالت لقی پیدا کرده سوالم اینه لقی یقه بای لباس های جلو باز هست؟ وقتی لقی رو بگیریم جلو لباس کمی حالت انحنا پیدا می کند این باید چیکار کنیم؟ و سوال اخرم اینکه همیشه لباسهام در قسمت سینه حالت کشیدگی پیدا می کنه برای رفعش کار خاصی میشه کرد که لباس خوش فرمی خودش رو هم حفظ کنه؟ باز هم بسیار متشکرم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر لقی هم لباس جلو بازه هم بسته. برای لباس جلو بسته هم با بازی با پارچه میذاریمش روی دولای بسته. مثل کاری که برای خط وسط پشت آموزش دادم.
   کشیدگی روی خط سینه واسه اینه که دور سینه تون تنگه

 21. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من کلاس خیاطی میرم همین چیزایی که شما گفتید رو یاد دادن. کاش زودتر سایت شما رو پیدا میکردم هزینه هم نمیکردم
  اموزشاتتون بسیار عالی هستن ممنون
  خدا قوت عزیز دل

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   قطعا با کلاس سریعتر میتونید به هدفتون برسید سایت ما هم میتونه در کنارش کمکتون بکنه. موفق باشید

 22. Avatar

  سلام خسته نباشید، من خیاطی به متد گرلاوین انجام میدم، جزوه هام کامل نیست، میخوام کتاب خودآموز بگیرم با متد گرلاوین چیز خاصی ندارن. یه کتاب دارن با متد مولر یا متریک من کتابشو بگیرم الگو پایم گرلاوین باشه، مدل یقه پنس و آستین ها با یه متد دیگه باشه میشه؟؟؟ خیلی نیاز به کتاب کامل دارم که با عکس قشنگ توضیح بده. لطفاً جواب بدین.

 23. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  سوالی داشتم من لباسی دوختم بدون الگو یعنی لباس رو پارچه انداختم و برش زدم حالا یقه ش هفته پنس لقی رو چجوری رو لباس بگیرم
  ممنونم

 24. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  عزیزم سوالی که برام پیش اومده :_اگر بخوام کت بدوزم با یقه باز مدلش زیرسینه یه دکمه بخوره لقی چندتا بگیرم چندسانتی ؟
  _بعد اینکه دوتا لقی چطوری با چه فاصله ای ازهم رسم میشه به نقطه ۲۸
  _بازی یقه اگه ۳۵س باشه بیشتر از دولقی بدیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم در همین آموزش توضیح دادم. هر ۵ تا ۶ سانت یک لقی ۰٫۷ سانتی بگیرید.

 25. Avatar

  سلام خانم هنرمند خوب هستید . دلمون براتون تنگ شده خیلی وقته اموزش نمیزارید. ان شاله که خدا به وقتتون برکت بده‌. من که به شدت مشتاق و منتظر ویدیوهای کارگاه اموزشی تون که قولش را داده بودید هستم.
  یه سوال دارم .
  ۱. پنس های لقی یقه را از بالا به پایین ببندم یا از پایین به بالا .
  ۲. بعد از بستن هم طرح یقه عوض میشه ایا این به خاطر بد بستن پنسم هست ؟چه کار کنم؟
  تشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. مرسی ایشالا از هفته آینده دوباره آموزشهارو شروع میکنیم.
   فرقی نداره از بالا به پایین بهتره یا به قولی راحتتره. وقتی لقی رو میبندید فرم یقه به هم میخوره که باید دوباره اصلاحش کنید.

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     عزیزم وقتی لقیهارو بستید، یه حالت پله مانند روی خط یقه ایجاد میشه. زیر کل یقه کاغذ میچسبونید و خط یقه رو دوباره در قسمت های پله مانند رسم میکنید تا همان فرم قبلی یقه رسم شود.

 26. Avatar

  امشب تا صب بیدار موندم و دونه دونه پستاتو خوندم.. عالیه .. برا من که عاشق خیاطی ام و دسترسی به کلاسی ندارم عالی ترین بود..هزار بار ممنون .. بار ها صلوات فرستادم برای سلامتی امام زمان و ثواب این کارو به تو تقدیم کردم .. دختر عالی.. امیدوارم به بهترین ارزو هات برسی

 27. Avatar

  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما و تبریک بابت سایت خوبی که دارید.
  میشه خواهش کنم یقه آمریکایی ویقه آرشال هم در سایت قرار دهید؟
  تاعات وعباداتون هم مورد درگاه حق والتماس دعا.
  باتشکر.

 28. Avatar

  سلام عزيزم ممنون از مطالب عالي و كاربرديتون
  من تازه با آموزشهاي شما ميخوام خياطي رو شروع كنم
  در قسمت ترسيم الگوي پايه قراربود ايرادات اندامي رو بگيد بعد ما الگو رو به پارچه منتقل كنيم
  اگه ممكنه با يه بلوز ساده از مرحله اول انتقال الگو و دوخت قسمتهاي مختلف اون برام مطلب بزاري
  مطمئنا خيلي ها تازه كارن
  ممنون از همراهي شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. دقیقا یه مانتو رو به همین شکل گام به گام باهم دوختیم که تمام مراحل روی سایت هست میتونید استفاده کنید.

 29. Avatar

  سلام من اگه فراموش کنم لقی یقه را بگیرم چند پنس ریز مثل شعاع خورشید که جمعشان کمتر از یک سانت میشود میگیرم البته از روی لباس .مثل مدل خاصی میشود بهش میگم یقه خورشیدی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله اینم خودش یک مدل هست که روی لباس خودمون میتونیم اعمال کنیم. فقط امان از وقتی که لباس برای مشتری باشه 🙂

 30. Avatar

  سلام شبتون بخیر یه سوال داشتم خدمتون
  من الگو رو روی پارچه پیاده کردم ولی متاسفانه لقی یقه رو نگرفتم الان یقه بد وامیسه میشه اصلاحش کرد؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر یقه تون رو خیلی باز رسم کرده باشید حتما باید لقی میگرفتید تا شل نشه تو بدن ولی اگه خیلی باز نباشه مشکل شدیدی پیش نمیاد

 31. Avatar

  سلام و خسته نباشید،ممنون از مطالب خیلی خیلی آموزنده ای که گذاشتین، لطفا آموزش الگو، برش و دوخت شلوار رو هم بذارین.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   چشم حتما ، فعلا سر مدیر سایت خیلی شلوغ است دعا کنید زودتر پایان نامه اش را دفاع کند تا بتواند بخش خیاطی را فعال تر کند.

 32. Avatar

  سلام واسه لقی یقه جلو پنس به سر سینه یعنی نقطه ۲۸ وصل میشه واسه یقه پشت چی به سر ساسون پشت وصل میشه؟ ممنونم از پاسخگوییتون.

 33. Avatar

  سلام,من آموزش خیاطی رو از آموزش خوب شما شروع کردم,یه قسمتی هنوز برام جا نیفتاده,و خیلی هم اورژانسیه که بدونم, گرفتن لقی یقه چه جوری هستش?یه کم توضیح بیشتر برام میدید?مثلن چه جوری محلش دقیقش رو تعیین کنیم,یا چه جوری ببندیمش?برای بستنش باید اون قسمت رو با قیچی ببریم و بعد با چسب دو لبه ی الگو رو به هم بچسبانیم, و اونوقت اگه الگو رو رو پارچه بگذاریم که الگو کمی گور هستش و صاف نیست,نمیشه تو کانال هنر بازار بگید .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   سوالات خوبیه حتما به آموزش اضافه میکنم
   محل دقیق لقی جاییه که یقه گودی بیشتری داره و هرچی یقه بازتر بشه تعداد لقی ها بیشتر میشه. بعدا در الگوسازی مدل های مختلف بهتر متوجه خواهید شد.
   برای بستنش مثل این میمونه که شما یه پنس دارید و باید منتقلش کنید به یکی از پنس های اصلی دور سینه، یعنی لقی رو برش میزنید و روی هم میاریدش و به همون اندازه پنس کونفرماسیون یا برش عصایی یا سرشانه بازتر میشه
   اینطوری الگو چین نمیخوره و صافه

 34. Avatar

  اگر یقه پشت هم باز شود به نسبت یقه جلو(قایقی) پشت یقه هم پنس میخواد؟ اگر پشت یقه راهفت باز بزنیم چی؟

 35. Avatar

  سلامی دوباره، یک سوال دیگه یقه قایقی رو بر چه اساسی میکشیم، پنس لقی میخواهد؟ میشه طبق گفته تون هر۶سانت یک پنس کرفت؟

 36. Avatar

  سلام، وقت بخیر، ممنون بابت اموزش بسیار روان و شیوا، یک سوال برام پیش اومده در پنس لقی یقه خشتی برای لباس جلو بسته، پنس روی دولای بسته میفته ، میشه انتقالش داد؟؟؟؟ وگرنه که وسط جلو درز میخوره، چکار کنیم درز نباشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر جلو درز نمیخوره. پنس لقی خیلی کوچکه و خط ما انقدر کج نمیشه که لازم به درز باشه. مثل وسط پشت وقتی بخوایم درز نخوره فقط کمی پارچه را زیر الگو میکشیم تا دولای بسته با خط الگو هم ردیف بشه.

 37. Avatar

  اخه چرا اموزش خیاطی رو ادامه نمیدید.
  باور کنید شما شدید برا م همه چی؟
  فصل زمستون نزدیکه دلم میخواد نکته های پالتو و استر دوزی رو بدونم

 38. Avatar

  با سلام من با این الگو یه لباس دوختم که از حدود ۷ سانت پایین تر از زیر بغل به سمت وسط پشت یه مقدار جمع میشه و کیس میفته ایرادش چیه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   عکسشو توی تلگرام بفرستید ببینم دقیقا چجوریه
   قاعدتا یه جایی اشتباه کردید که خب من تا مراحل کارتونو ندیده باشم که نمیتونم نظر قطعی بدم فقط مشکلتونو ببینم شاید بتونم حدس بزنم

 39. Avatar

  سلام دوست عزیز،از آموزشهای بینهایت خوبتون کمال تشکر رو دارم
  میشه منو راهنمایی کنید و بگید که اگه بخواهیم یه الگو جلو و پشت ساده بدون هیچ ساسون و برشی داشته باشیم،روی الگو پایه مون چه تغییراتی باید بدیم؟
  (البته میدونم برای فرم بهتر لباس بهتره از ساسون یا برش استفاده کرد)
  بی صبرانه منتظر پاسختون هستم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   به این کار رگالی کردن میگن که البته فقط پنس کنفرماسیون رو خواهیم داشت چون حجم سینه رو دیگه نمیشه کاریش کرد مگر در لباس های کشی
   رگالی کردن هم داستان زیاد داره اینجوری نمیتونم براتون توضیح بدم

   • Avatar

    از شما بسیار سپاسگزارم
    اگه بفرمایید رگالی کردن رو از چه منبعی میتونم یاد بگیرم ،لطف بزرگی بهم کردید
    بازم ممنون

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     منبع خاصی نمیدونم که بهتون معرفی کنم
     توی کلاس ها آموزش میدن
     خیلی از الگوهای آماده ترک هم که میفروشن از قبل رگالی شده
     توی چندتا کانال هم دیدم روش های مختلفی برای رگالی کردن یاد میدن ولی امتحان نکردم ببینم روش کدومشون درستتره

     • Avatar

      بعد از گفته شما چند تا سایت رو دیدم و دو مدل رگالی کردن رو پیدا کردم الگوشو هم رسم کردم،ولی اختلافی که بین پهلو پشت و جلو ایجاد میشه قابل چشم پوشی نیست باید دنبال روش دیگه ای باشم
      در هر صورت ممنونم که وقت گذاشتین و پاسخ دادین،چون من نمیدونستم همچین روشی وجود داره،راهنمایی شما باعث شد که پیگیر این موضوع باشم.سپاس

 40. Avatar

  سلام خسته نباشی از بابت آموزش خیاطی شما بسیار تشکر میکنم اگه میشه یقه انگلیسی برای کت زنانه و استین دو تکه به روش مولر رو هم خیلی زود یاد میدادین ممنون

 41. Avatar

  سلام وبینهایت سپاسگزارم ازآموزش های عالی وهنرمندانه شما ببخشیدمزاحم میشم ووقت گرانبهایت رامیگیرم من چندسوال درموردالگوپایه بالاتنه داشتم اگرجواب این سوال هارابگیرم به طورکامل وبی عیب ونقص رسم الگوپایه بالاتنه رایادگرفتم
  ۱-اندازه گیری روی بدن چقدربا اندازه محاسبه شده بافرمول اختلاف داشته باشداندام فرد مشکل داردوغیرنرمال است وباید ازرفع ایرادهای اندامی استفاده کند ؟
  ۲-آیابرای نقطه موازنه حلقه آستین جلوباید گشادی کف حلقه راکه برابربا یکدهم دورسینه +۱سانت+آزادی است بدست آوریم وبعدازنقطه ۱۳یکچهارم آن بالابرویم تانقطه ۴۴به نام xبدست آید؟
  ۳-آیااگرکسی تمام قدآن ۱۶۰سانت باشد بایدبرای بدست آوردن بلندی کف حلقه ازروش اول یعنی یکهشتم تمام قدبه اضافه آزادی استفاده کندیا ازروش دوم چون شماگفتید از۱۶۰سانت به بالاازروش اول استفاده کندواز۱۶۰سانت به پایین ازروش دوم ؟
  ۴-توی جدول سایزاستانداردبانوان نوشته پشت یقه آیااین پشت یقه منهای نیم سانت شده ؟
  ۵-هلال ساسون های روی خط کمروزیر خطکمرباچه وسیله ای بکشیم درست درمی آید من باپیستوله می کشم هلال آنها خیلی برجسته می شود ؟
  ۶-اگرکسی بخواهدالگوی سایزازروی جدول بکشداین الگوی سایز اندازه کارورجلووکارورپشت نداردومگرنباید مستقیما ازاندازه های جدول برای رسم الگوپایه بالاتنه استفاده کنیم ودیگرهیچ محاسبه ای ازطریق فرمول انجام ندهیم .درصورتی که درکنترل الگوپایه بالاتنه نوشته باید ازاندازه های اندازه گیری شده روی بدن باید استفاده کنیم ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   واااای چقد سوال 🙂
   ۱- هر اندازه فرق داشته باشه نشانه نقصه ولی هرچقدر این تفاوت زیادتر باشه یعنی نقص شدیدتره.اگه تفاوت خیلی زیاد باشه قابل چشم پوشی نیس و باید رفع نقص کرد.
   ۲- بله
   ۳- از روش اول
   ۴- بله منهای نیم شده
   ۵- با خط کش مولر. از خرازی میتونید تهیه کنید. ولی با دست هم میتونید راحت خودتون طراحی کنید خیلی استفاده از خط کش واجب نیست
   ۶- ما برای رسم فقط کارور پشت رو لازم داریم که داخل جدول هست. تیره پشت همون کارور پشته
   موفق باشید

ارسال نظر