جامدادی ساده نمدی

8

کم کم به پایان فصل تابستان نزدیک می شویم سر بچرخانید این یک ماه هم گذشته و باز باید به فکر تهیه لوازم مورد نیاز بچه ها بود. یکی از لوازم ضروری مدرسه کیف جامدادی است.

قبلا یک مدل کیف جامدادی به شکل گربه را آموزش داده ایم ولی امروز به درخواست یکی از عزیزان همراه هنربازار می خواهیم یک مدل دیگر را که هم ساده تر و هم دخترونه تر باشد آموزش دهیم. در انتها هم چند مدل جامدادی برای ایده گرفتن قرار داده ایم.

لوازم مورد نیاز:

 • نمد در رنگ های مورد نظر
 • زیپ ۲۰ سانت
 • نخ همرنگ
 • سوزن و قیچی
 • چسب مایع یا حرارتی
 • خودکار پاک شونده

روش دوخت:

۱) یک تکه نمد به عرض ۲۰ و طول ۲۲ سانت را در نظر بگیرید. طول نمد را نصف کرده و نقطه ۱۱ سانت را علامت زده و با خودکار پاک شونده یک خط صاف بکشید.

۲) دو طرف خطی که رسم کرده اید، نیم سانت علامت بزنید (نیم سانت یک طرف خط و نیم سانت طرف دیگر خط) و دو خط مستقیم موازی خط قبلی از این دو نقطه رسم کنید.

حالا از دو سر خط ها (یعنی از لبه نمد) ۲ سانت از هر طرف علامت بزنید تا یک مستطیل مانند شکل زیر به طول ۱۶ و عرض ۱ سانت رسم شود و سپس مستطیل بدست آمده را با قیچی ببرید.

۳) زیپ را در زیر نمد در قسمتی که خالی کرده اید قرار دهید به طوری که دندانه های زیپ کاملا معلوم باشد. دقت کنید که زیپ از دو طرف بدنه به یک اندازه فاصله داشته باشد.

دور زیپ را با نخ همرنگ، با دوخت بخیه بدوزید.

توجه : فراموش نکنید که زبانه زیپ را در جای خود (انتهای بریدگی) قرار دهید و سپس دوخت را کامل کنید.

۴) برای تزیین کیف می توانید از پارچه های طرح دار یا شکل های حیوانات نمدی یا گلها استفاده کنید و آنها را روی کیف بدوزید یا با چسب بچسبانید.

ما در تصویر زیر طرح یک گل را از پارچه بریده و روی نمد میدوزیم.

۵) برای دوخت بدنه کیف، دو راه وجود دارد:

A) کیف را مانند تصویر زیر از سمت پشت تا زده (در حالتی که زیپ باز باشد) و دور تا دور کیف را با دوخت بخیه بدوزید و سپس از دهانه زیپ، کیف را به رو برگردانید.

B) کیف را از سمت رو تا زده و دور کار را با دوخت دندان موشی بدوزید که هم زیباتر است و هم راحت تر و دیگر نیازی به پشت و رو کردن ندارد.

۶) در آخر برای زیباتر شدن کیف می توانید یک روبان تزیین شده را به زبانه کیف آویز کنید.

در زیر چند نمونه دیگر از کیف هایی که با نمد درست شده برای شما عزیزان همراه هنربازار آورده ایم که برای تزئین جامدادیتان ایده گرفته و بدوزید. در صورتی که سوالی داشتید با ما در میان بگذارید.

در همه این کیف ها طریقه دوخت جامدادی یکسان است و فقط تزئینات روی آنها با هم تفاوت دارد.

این کیف با گلهای نمدی تزیین شده که نمونه آنها را می توانید اینجا ببینید.

این کیف های زیبا با تصاویر حیوانات نمدی تزیین شده که الگوی این حیوانات را می توانید در بخش نمد دوزی ببینید. به دوخت دندان موشی دور بدنه کیف دقت کنید (روش B استفاده شده است).

پیشنهاد سایت هنربازار : دو مدل زیر که بسیار شبیه آموزش کیف نمدی به شکل گربه است تزئینات فوق العاده ساده ولی زیبایی دارند که برای عزیزانی که تازه دست به کار نمددوزی شده اند بسیار مناسب است.

و این کیف با نمک هم که بسیار ساده است . فقط پایین کیف گرد شده و دو گوش اشکی شکل به آن دوخته شده.

اینهم یک کیف با طرح گربه معروف و از زوایای مختلف.

خوب اینهم چند مدل کیف جامدادی برای مادران باذوق و هنرمند که می خواهند خودشان وسایل تحصیلی فرزندشان را آماده کنند. امیدوارم برای شما مفید باشد.

لطفا سایت هنربازار را به دوستان خود معرفی کنید.

شاد و سربلند باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۸ دیدگاه

  • مدیر سایت

   بله قطعا همه این هنرها میتونه برای آقایون هم کاربرد داشته باشه و حتی ازش کسب درامد کنند.
   خیلی از الگوها یا مشابهشون با سرچ در اینترنت پیدا میشن و میشه ازشون برای کاری که مورد نظر خودمونه ایده بگیریم

 1. Avatar

  سلام ببخشید اون جامدادی ک شکل خرگوش هست رو گوشاشوکجاوچطوری بایدوصل کنیم؟همونی ک گفتین بسیارشبیه دوخت کیف گربه اس ولی شبیه اون نیس بیشترشبیه همینه فقط موندم گوشاشوکجابچسبونم
  طرز دوخت کلی اش مثل همینی هست که توضیح دادین؟

  • مدیر سایت

   سلام . گوشاشو می تونید بین زیپ و بدنه کیف قرار داده و سپس لبه زیپ را بدوزید .بله طرز دوختش شبیه همینه .

ارسال نظر