آموزش برش و دوخت ۱ (صفر تا صد دوخت یک مانتو)

77

سلام دوستان هنرمندم. حالتون چطوره. امیدوارم حسابی خوب و سرحال باشید و از آموزش های خیاطی هنربازار تونسته باشید بهره کافی ببرید.

همونطور که قول داده بودم می خواهیم از امروز آموزش های مربوط به برش و دوخت را آغاز کنیم و من هر نکته ای که لازمه یک خیاط برای برش پارچه و هنگام دوخت بدونه رو خدمتتون عرض کنم. قبلش فقط بگم که بعضی دوستان از فاصله بین آموزش ها گله دارند که خب میدونم انتظار سخته درک میکنم ولی شما هم درک کنید که من هم مشغله ها و مشکلات مخصوص به خودم رو دارم و هدفم از این آموزش ها کمک به خانم های کشورم برای خوداشتغالیشونه بدون اینکه مجبور باشن هزینه ای متحمل بشن. ولی باز هم از عزیزانی که پیام های پر از انرژی و مهربانی برام میفرستن از صمیم قلب تشکر میکنم. بی اندازه دوستتون دارم.

راستش اولش میخواستم با فرض اینکه دیگه مشکلی در رسم الگو نیست از مرحله قرار دادن الگو روی پارچه شروع کنم ولی با توجه به پیام های زیادتون که همچنان سوال از مراحل رسم مخصوصا انتخاب اندازه مناسب برای فرد داشتید، تصمیم گرفتم این آموزش رو تبدیل کنم به آموزش صفر تا صد دوخت یک مانتوی ساده تا گام به گام باهم یک مانتو رو بدوزیم مثل یک ورکشاپ ولی به شکل مجازی. موافقید؟

خب خدمتتون عرض کنم که خاله جانم چند وقت پیش یک پارچه به بنده دادند که ازش براشون یک مانتو خلق کنم. معمولا هم طراحی مدل به عهده خودمه. منم با اجازشون همین مانتو رو به عنوان موضوع ورکشاپمون انتخاب کردم چون قصد دارم اول یک مانتوی ساده بدوزم و بعد با کارای دیگه مثل هویه کاری پارچه یا شایدم ابتکار دیگه ای تزئینش کنم. حالا ببینیم چی میشه 🙂

پس فعلا می خواهیم یک مانتوی یقه گرد ساده بدوزیم. اولین قدم گرفتن اندازه های فرده و دومین قدم محاسبات اولیه مولر که طبق آموزش هایی که قبلا دادم اندازه های خاله رو گرفتم و محاسباتم انجام دادم و داخل جدول زیر کنار هم نوشتمشون تا بتونیم درباره مقایسه اعداد با هم صحبت کنیم تا ان شاالله دیگه اگر سوالی در این زمینه بود برطرف بشه.

خب همانطور که می بینید یک ستون مربوط به اندازه هایی است که روی بدن خاله گرفتم.

یک ستون هم مربوط به محاسباتمونه که ضرب و تقسیماتشم نوشتم تا خیالتون راحت باشه که اعداد از جای عجیب غریبی نیومده. اعدادی که با رنگ قرمز نوشتم مقدار آزادی هاست که با توجه به جدول آزادی ها، ستون مخصوص به مانتو انتخابشون کردم. ۵ ردیف آخر هم که به رنگ آبی نوشتم اندازه هایی هستند که ما مستقیما روی بدن نمیتونیم اندازه بگیریم، فقط دو موردی که با ستاره مشخص کردم رو با یه تغییراتی میشه با اندازه های بدن مقایسه کرد که جلوتر توضیح خواهم داد .(دقت کنید علامت % هم به معنی تقسیم است).

ستون سوم هم نتیجه مقایسمونه که برای رسم الگو از اعداد این ستون استفاده خواهیم کرد.

نکات جدول فوق :

۱) همانطور که می بینید یک سری از اندازه ها که فقط از روی بدن اندازه گیری شده اند مستقیما و بدون تغییر در ستون آخر نوشته شده اند.

از ۵ ردیف آخر هم که به رنگ آبی هستند، سه مورد “پشت یقه”،”گشادی کف حلقه” و “بزرگی سینه جلو” مستقیما و بدون تغییر به ستون آخر منتقل می شوند. (عدد پشت یقه رو فقط من رند کردم نوشتم شما هم در اعدادتون اگر خورده اینجوری داشتید همین کار را بکنید)

یک نکته را که دوستان خیلی سوال کردند هم بگویم اینکه بزرگی سینه جلو با کارور جلو فرق داره. اگر در الگو دقت کنید تفاوتشون را حتما خواهید دید.

پس بحث اصلی ما درباره مواردی است که در هر دو ستون داریم بعلاوه دو مورد ” خط باسن” و “برجستگی سینه”. حالا سعی میکنم این موارد رو تک تک توضیح بدهم. از بالای جدول شروع میکنم:

۲) قد بالاتنه پشت: همانطور که می بینید دو عددی که بدست آمده کاملا نزدیک به هم هستند. این نشان می دهد که قد بالاتنه پشت خاله خانم نرماله، یعنی قوز یا افتادگی ای نداره که باعث غیر نرمال شدن این اندازه بشه. درهرحال قد بالاتنه پشت را حتما همان اندازه ای بگیرید که روی بدن اندازه گرفته اید.

۳) بلندی سینه: اعداد بدست آمده در این قسمت هم خیلی نزدیک به هم هستند. این موضوع هم نشان میدهد که ایراد اندامی ای در این بخش نداریم. یا هنگام اندازه گیری خطایی نکرده ایم. همانطور که قبلا هم گفته ام اگر اختلاف زیاد بود اندازه گیریتان را مجدد چک کنید ولی درصورت اطمینان از اندازه گیری، همانطور که مشاهده می کنید، عدد نتیجه، همان عددی است که روی بدن بدست آمده.

۴) قد بالاتنه جلو : می بینیم که تفاوت ۳ سانت است. اشتباهی هم در اندازه گیری نشده. پس دلیل این اختلاف چیه؟ ایراد اندامی. با توجه به اندام خاله خانم می بینیم که سینه ها از حد نرمال کمی کوچکتر هستند که همین امر باعث کوتاه شدن قد بالاتنه جلو شده است. باز هم در این مورد مرجع بدن است و نتیجه همان اندازه ای است که از بدن بدست آمده.

۵) تیره پشت : در این قسمت دقت کنید عدد ۳۹ که از اندازه گیری بدست آمده کل کارور پشت است ولی عدد ۱۸ محاسبات، نصف کارور است. پس اول عدد ۳۹ را نصف میکنیم می شود ۱۹٫۵ سپس با عدد ۱۸ مقایسه می کنیم.

تفاوت ۱٫۵ سانت است. در این مورد تجربه خیلی به کار می آید. من ترجیح میدهم عددی مابین ۱۸ و ۱۹٫۵ ولی بیشتر نزدیک به عدد اندازه گیری را به عنوان نتیجه انتخاب کنم یعنی تیره پشت را ۱۹ سانت درنظر بگیرم. چون همانطور که حتما حس کرده اید اندازه گیری دقیق کارور روی بدن واقعا مشکل است. اگر اختلاف دو عدد شما خیلی زیاد بود تاکید میکنم که حتما مجددا اندازه گیری کنید.

۶) بلندی کف حلقه : کف حلقه ۲۲ مقداری است که معمولا برای سایزهای ۳۸ تا ۴۲ اندازه مناسبی است. اما در صورتی که مقدار اندازه گیری شما با این عدد اختلاف داشت، سریعا بروید سراغ اندازه دور بازو (البته در حین اندازه گیری هم حتما متوجه بازوهای شخص شده اید). برای افرادی که بازوهای تپل یا آویزان دارند می توانید در این اندازه اعمال نظر کنید.

به طور واضحتر بگویم، برای افرادی با بازوهای نرمال کف حلقه ۲۲ مناسب است ولی برای افراد سن بالاتر که بازوها تپل یا افتاده است، عدد را به سمت اندازه ای که روی بدن گرفته اید سوق دهید.

برای خاله جان من عدد میانه را گرفتم یعنی ۲۳

راستی به این موضوع هم حتما دقت کردید که چون قد از ۱۶۰ کوتاهتر بود برای محاسبه کف حلقه از رابطه دومی که در آموزش محاسبات اولیه گفته بودم استفاده کردیم.

۷) خط باسن : در هنگام اندازه گیری ما اندازه ای با این عنوان نداریم. ولی اگر به الگو دقت کنید، مجموع قد بالاتنه پشت و قد باسن همان خط باسن خواهد بود.

همانطور که می بینید، محاسبه عدد ۵۸٫۵ را به ما داده است. از طرفی مجموع قد بالاتنه پشت و قد باسن که حاصل از اندازه گیری است ۶۲ می شود. اختلاف ۳٫۵ سانت به نظر شما چه چیزی را نشان می دهد؟

بله نشان می دهد که شخص مورد نظر دارای باسنی برجسته بوده که باعث شده قد باسن او به جای اندازه نرمال ۲۰ سانت، به ۲۳ سانت برسد. پس این موضوع به ما گوشزد می کند که شاید الگوی این شخص نیاز به استفاده از “ایراد اندامی باسن برجسته” داشته باشد.

نتیجه اینکه عدد مناسب برای خط باسن، مجموع قد بالاتنه پشت و قد باسن است به شرطی که اندازه گیری درست انجام شده باشد.

۸) برجستگی سینه : برجستگی سینه که از محاسبات بدست می آید، درواقع قابل مقایسه با نصف فاصله دو سینه است که از اندازه گیری حاصل می شود. این عدد معمولا برای خانم ها عددی بین ۹ تا ۱۱ است. در این مورد هم بهتر است از نصف فاصله دو سینه که اندازه گرفته ایم به عنوان نتیجه نهایی استفاده کنیم.

خب تمام. به نظرم پست خیلی خوبی شد، هرچند نگارشش نصف روز طول کشید. ولی خودم که خیلی خوشم اومد و راضی کننده بود برام 🙂

در گام بعدی صفر تا صد مانتو، می رویم سراغ رسم الگو. سعی میکنم در آن قسمت هم اگر نکته ای بود که ابهامات شما عزیزان رو برطرف می کرد براتون بگم.

چه مانتویی شود این مانتوی خاله خانمم 🙂

با اجازتون چون خیلی خودم از این آموزش راضی بودم، اگر برای شما هم به همین اندازه مفید بود:

سه صلوات برای شادی دل مولایمان آقا امام زمانمان بفرستید.

“اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۷۷ دیدگاه

 1. سلام عزیزدلم از دوستهام خواهش کردم و اندازه گرفت برام همه با فرمول دقیقا یکی هستند فقط قد بالاتنه پشت اندازه ۴۳ هست و از طریق فرمول ۳۷!!!
  بالاتنه جلو چه فرمول چه اندازه ۴۱شده الان کدوم رو توی محاسبات باید لحاظ کنم؟

 2. سلام ادمین عزیز جا داره تشکر کنم از گذشتی که دارید چون کم پیش می اد که وقت عزیزشون را برای دیگران بگذارند.
  خدا خیربهتون بده .
  عزیزم الگو شلوار مولر می خوام میشه یاد بدید.ممنون از شما عزیز

 3. ضمن سلام و عرض خسته نباشید به شما دوست عزیز
  من امروز با این سایت آشنا شدم. منم مثل خودت دختری هستم عاااااشق خیاطی. مشکل من اینه که خیاطی میکنم اما الگو بلد نیستم بکشم. یکی باید برام پارچه ببره و من بدوزم. الحق که خوب میدوزم. حالا می خوام الگو یاد بگیرم. امروز یاد گرفتم که چطور اندازه هامو بگیرم. می خوام بدونم می تونم با خوندن مطالب شماالگو سازی رو هم یاد بگیرم. دلم می خواد یه پالتوی ساده برای خودم بدوزم. پارچه هم گرفتم! اما نمیخوام بدم کسی دیگه برام ببره. خودم! خودم! خودم!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم من الگورو کامل کامل توضیح دادم کافیه با دقت بخونید. ولی حتما اول یکبار با یه پارچه ارزان قیمت الگوتونو تست کنید که اگر جایی اشتباه کرده بودید غصه پارچتونو نخورید و خیلی راحتتر مشکلتونو پیدا کنید.

 4. سلام مرسی از نکات عالیتون
  فقط درمورد بزرگی سینه چیزی نگفتید .ایا نکته ای نداره .
  چون من خودم حساب کردم بعد نکات شمارو خوندم حسابام کلی تغییر کرد

 5. با عرض سلام وخسته نبا شید خیلی ممنونم از اموزش های خوبتون وزحمتی که می کشید.برای رسم خطوط منحنی مثل حلقه استین وخطوط پهلو. باید از پیستوله. وخط کش منحنی استفاده کنیم یا اینکه با دست هم که بکشیم دقیق در می یاد .خیلی ممنون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. بله هم میتونید از پیستوله و خط کش مولر استفاده کنید هم با دست فرقی نمیکنه

 6. سلام خسته نباشین
  من تمام اندازه هام درست و با فرمولادقیقا یکی میشه ولی هرچی قدبالاتنه پشت و اندازه میگیرم با فرمول اختلاف ۴سانتی داره
  ۱۶۱÷۴_۱=۳۹ میشه با فرمول
  ولی طبق اندازه ۳۵ سانت
  چند بارم اندازه زدم همین اندازه هست
  الان من چیکار کنم؟
  لطف میکنین کمک کنین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم قد بالاتنه جلوتون چقدر هست؟ اگر چندبار اندازه زدید و مطمئنید که دقیقا از مهره پشت گردن تا خط کمر (که همراستای آرنجه) میشه ۳۵ خب باید با همون ۳۵ رسم کنید.

 7. شیما سالارحسینی

  سلام خدمت شما واقعا خسته نباشید بسیار ممنون از وقتی که میذارید من دوتا سوال داشتم
  ۱)بعد از کنترل الگوی بالاتنه به سراغ رسم آستین برم یا قبلش؟
  ۲)مگه ما تو کنترل الگوی بالاتنه ۱۷به ۲۰ را به ۱۷ به Aتغییر ندادیم پس چرا در آموزش برش سرشانه و عصایی و انتقال پنس و… بازم از ۱۷به ۲۰ استفاده میکنیم؟؟
  Honaarbazar

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ۱) شما الگوی بالاتنه رو کامل تمام کنید با کنترل هاش بعد برید سراغ آستین
   ۲) در آموزش های برشها و یقه ها من صرفا از همون الگوی پایه استفاده کردم چون ممکنه در بعضی اندام ها ۲۰ و A یک نقطه باشن. مبنا در آموزشها همون الگوی پایه است ولی شما اگر الگوتون نیاز داشت همه اصلاحات رو انجام بدید

 8. سلام ،من دوجلسه هست که میرم خیاطی خیلی دوست دارم ولی تو برش خیلی مشکل دارم به نطرتون امیدی هست یا من فقط اینطورم؟😢

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم با دو جلسه که قرار نیست معجزه بشه، همه همینن باید صبور باشید و علاقه و پشتکار داشته باشید حتما پیشرفت میکنید.

ارسال نظر