آموزش برش و دوخت ۱ (صفر تا صد دوخت یک مانتو)

112

آموزش چهاردهم از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام دوستان هنرمندم. حالتون چطوره. امیدوارم حسابی خوب و سرحال باشید و از آموزش های خیاطی هنربازار تونسته باشید بهره کافی ببرید.

همونطور که قول داده بودم می خواهیم از امروز آموزش های مربوط به برش و دوخت را آغاز کنیم و من هر نکته ای که لازمه یک خیاط برای برش پارچه و هنگام دوخت بدونه رو خدمتتون عرض کنم. قبلش فقط بگم که بعضی دوستان از فاصله بین آموزش ها گله دارند که خب میدونم انتظار سخته درک میکنم ولی شما هم درک کنید که من هم مشغله ها و مشکلات مخصوص به خودم رو دارم و هدفم از این آموزش ها کمک به خانم های کشورم برای خوداشتغالیشونه بدون اینکه مجبور باشن هزینه ای متحمل بشن. ولی باز هم از عزیزانی که پیام های پر از انرژی و مهربانی برام میفرستن از صمیم قلب تشکر میکنم. بی اندازه دوستتون دارم.

راستش اولش میخواستم با فرض اینکه دیگه مشکلی در رسم الگو نیست از مرحله قرار دادن الگو روی پارچه شروع کنم ولی با توجه به پیام های زیادتون که همچنان سوال از مراحل رسم مخصوصا انتخاب اندازه مناسب برای فرد داشتید، تصمیم گرفتم این آموزش رو تبدیل کنم به آموزش صفر تا صد دوخت یک مانتوی ساده تا گام به گام باهم یک مانتو رو بدوزیم مثل یک ورکشاپ ولی به شکل مجازی. موافقید؟

خب خدمتتون عرض کنم که خاله جانم چند وقت پیش یک پارچه به بنده دادند که ازش براشون یک مانتو خلق کنم. معمولا هم طراحی مدل به عهده خودمه. منم با اجازشون همین مانتو رو به عنوان موضوع ورکشاپمون انتخاب کردم چون قصد دارم اول یک مانتوی ساده بدوزم و بعد با کارای دیگه مثل هویه کاری پارچه یا شایدم ابتکار دیگه ای تزئینش کنم. حالا ببینیم چی میشه 🙂

پس فعلا می خواهیم یک مانتوی یقه گرد ساده بدوزیم. اولین قدم گرفتن اندازه های فرده و دومین قدم محاسبات اولیه مولر که طبق آموزش هایی که قبلا دادم اندازه های خاله رو گرفتم و محاسباتم انجام دادم و داخل جدول زیر کنار هم نوشتمشون تا بتونیم درباره مقایسه اعداد با هم صحبت کنیم تا ان شاالله دیگه اگر سوالی در این زمینه بود برطرف بشه.

خب همانطور که می بینید یک ستون مربوط به اندازه هایی است که روی بدن خاله گرفتم.

یک ستون هم مربوط به محاسباتمونه که ضرب و تقسیماتشم نوشتم تا خیالتون راحت باشه که اعداد از جای عجیب غریبی نیومده. اعدادی که با رنگ قرمز نوشتم مقدار آزادی هاست که با توجه به جدول آزادی ها، ستون مخصوص به مانتو انتخابشون کردم. ۵ ردیف آخر هم که به رنگ آبی نوشتم اندازه هایی هستند که ما مستقیما روی بدن نمیتونیم اندازه بگیریم، فقط دو موردی که با ستاره مشخص کردم رو با یه تغییراتی میشه با اندازه های بدن مقایسه کرد که جلوتر توضیح خواهم داد .(دقت کنید علامت % هم به معنی تقسیم است).

ستون سوم هم نتیجه مقایسمونه که برای رسم الگو از اعداد این ستون استفاده خواهیم کرد.

نکات جدول فوق :

۱) همانطور که می بینید یک سری از اندازه ها که فقط از روی بدن اندازه گیری شده اند مستقیما و بدون تغییر در ستون آخر نوشته شده اند.

از ۵ ردیف آخر هم که به رنگ آبی هستند، سه مورد “پشت یقه”،”گشادی کف حلقه” و “بزرگی سینه جلو” مستقیما و بدون تغییر به ستون آخر منتقل می شوند. (عدد پشت یقه رو فقط من رند کردم نوشتم شما هم در اعدادتون اگر خورده اینجوری داشتید همین کار را بکنید)

یک نکته را که دوستان خیلی سوال کردند هم بگویم اینکه بزرگی سینه جلو با کارور جلو فرق داره. اگر در الگو دقت کنید تفاوتشون را حتما خواهید دید.

پس بحث اصلی ما درباره مواردی است که در هر دو ستون داریم بعلاوه دو مورد ” خط باسن” و “برجستگی سینه”. حالا سعی میکنم این موارد رو تک تک توضیح بدهم. از بالای جدول شروع میکنم:

۲) قد بالاتنه پشت: همانطور که می بینید دو عددی که بدست آمده کاملا نزدیک به هم هستند. این نشان می دهد که قد بالاتنه پشت خاله خانم نرماله، یعنی قوز یا افتادگی ای نداره که باعث غیر نرمال شدن این اندازه بشه. درهرحال قد بالاتنه پشت را حتما همان اندازه ای بگیرید که روی بدن اندازه گرفته اید.

۳) بلندی سینه: اعداد بدست آمده در این قسمت هم خیلی نزدیک به هم هستند. این موضوع هم نشان میدهد که ایراد اندامی ای در این بخش نداریم. یا هنگام اندازه گیری خطایی نکرده ایم. همانطور که قبلا هم گفته ام اگر اختلاف زیاد بود اندازه گیریتان را مجدد چک کنید ولی درصورت اطمینان از اندازه گیری، همانطور که مشاهده می کنید، عدد نتیجه، همان عددی است که روی بدن بدست آمده.

۴) قد بالاتنه جلو : می بینیم که تفاوت ۳ سانت است. اشتباهی هم در اندازه گیری نشده. پس دلیل این اختلاف چیه؟ ایراد اندامی. با توجه به اندام خاله خانم می بینیم که سینه ها از حد نرمال کمی کوچکتر هستند که همین امر باعث کوتاه شدن قد بالاتنه جلو شده است. باز هم در این مورد مرجع بدن است و نتیجه همان اندازه ای است که از بدن بدست آمده.

۵) تیره پشت : در این قسمت دقت کنید عدد ۳۹ که از اندازه گیری بدست آمده کل کارور پشت است ولی عدد ۱۸ محاسبات، نصف کارور است. پس اول عدد ۳۹ را نصف میکنیم می شود ۱۹٫۵ سپس با عدد ۱۸ مقایسه می کنیم.

تفاوت ۱٫۵ سانت است. در این مورد تجربه خیلی به کار می آید. من ترجیح میدهم عددی مابین ۱۸ و ۱۹٫۵ ولی بیشتر نزدیک به عدد اندازه گیری را به عنوان نتیجه انتخاب کنم یعنی تیره پشت را ۱۹ سانت درنظر بگیرم. چون همانطور که حتما حس کرده اید اندازه گیری دقیق کارور روی بدن واقعا مشکل است. اگر اختلاف دو عدد شما خیلی زیاد بود تاکید میکنم که حتما مجددا اندازه گیری کنید.

۶) بلندی کف حلقه : کف حلقه ۲۲ مقداری است که معمولا برای سایزهای ۳۸ تا ۴۲ اندازه مناسبی است. اما در صورتی که مقدار اندازه گیری شما با این عدد اختلاف داشت، سریعا بروید سراغ اندازه دور بازو (البته در حین اندازه گیری هم حتما متوجه بازوهای شخص شده اید). برای افرادی که بازوهای تپل یا آویزان دارند می توانید در این اندازه اعمال نظر کنید.

به طور واضحتر بگویم، برای افرادی با بازوهای نرمال کف حلقه ۲۲ مناسب است ولی برای افراد سن بالاتر که بازوها تپل یا افتاده است، عدد را به سمت اندازه ای که روی بدن گرفته اید سوق دهید.

برای خاله جان من عدد میانه را گرفتم یعنی ۲۳

راستی به این موضوع هم حتما دقت کردید که چون قد از ۱۶۰ کوتاهتر بود برای محاسبه کف حلقه از رابطه دومی که در آموزش محاسبات اولیه گفته بودم استفاده کردیم.

۷) خط باسن : در هنگام اندازه گیری ما اندازه ای با این عنوان نداریم. ولی اگر به الگو دقت کنید، مجموع قد بالاتنه پشت و قد باسن همان خط باسن خواهد بود.

همانطور که می بینید، محاسبه عدد ۵۸٫۵ را به ما داده است. از طرفی مجموع قد بالاتنه پشت و قد باسن که حاصل از اندازه گیری است ۶۲ می شود. اختلاف ۳٫۵ سانت به نظر شما چه چیزی را نشان می دهد؟

بله نشان می دهد که شخص مورد نظر دارای باسنی برجسته بوده که باعث شده قد باسن او به جای اندازه نرمال ۲۰ سانت، به ۲۳ سانت برسد. پس این موضوع به ما گوشزد می کند که شاید الگوی این شخص نیاز به استفاده از “ایراد اندامی باسن برجسته” داشته باشد.

نتیجه اینکه عدد مناسب برای خط باسن، مجموع قد بالاتنه پشت و قد باسن است به شرطی که اندازه گیری درست انجام شده باشد.

۸) برجستگی سینه : برجستگی سینه که از محاسبات بدست می آید، درواقع قابل مقایسه با نصف فاصله دو سینه است که از اندازه گیری حاصل می شود. این عدد معمولا برای خانم ها عددی بین ۹ تا ۱۱ است. در این مورد هم بهتر است از نصف فاصله دو سینه که اندازه گرفته ایم به عنوان نتیجه نهایی استفاده کنیم.

خب تمام. به نظرم پست خیلی خوبی شد، هرچند نگارشش نصف روز طول کشید. ولی خودم که خیلی خوشم اومد و راضی کننده بود برام 🙂

در گام بعدی صفر تا صد مانتو، می رویم سراغ رسم الگو. سعی میکنم در آن قسمت هم اگر نکته ای بود که ابهامات شما عزیزان رو برطرف می کرد براتون بگم.

چه مانتویی شود این مانتوی خاله خانمم 🙂

با اجازتون چون خیلی خودم از این آموزش راضی بودم، اگر برای شما هم به همین اندازه مفید بود:

سه صلوات برای شادی دل مولایمان آقا امام زمانمان بفرستید.

“اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم”

 

برای مشاهده آموزش های بعدی و قبلی از دکمه های زیر استفاده کنید.

اگر می خواهید تسلط بیشتری بر روی آموزش های خیاطی دوره نازکدوزمون پیدا کنید، می توانید از فیلم های آموزشی ما در بخش “حرفه ای شو” استفاده کنید. برای ورود به این بخش روی دکمه زیر کلیک کنید.

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم (فیلم های داخل پیج می تونه مکمل آموزشهای سایت باشه).

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۱۱۲ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام دوست مهربان. خسته نباشید. یه سوال داشتم خدمتتون.اگه بخوایم یه پیراهن جلو بسته بدوزیم با الگوی مولر که از پشت زیپ بخوره، اون دو سانتی رو که از پشت درز میگیریم رو همچنان اعمال کنیم؟ من این کارو کردم پشت الگوم به هم ریخت. طوریکه نمیتونم زیپ رو رسم کنم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بله اون قسمت ربطی به دوخت زیپ نداره
   برای دوخت زیپ باید خط وسط پشت رو با دوسانت زاپاس برش بدید و بهش زیپ بدوزید.

 2. Avatar

  سلام ببخشید من یکم گیج شدم
  شما موقع تدریس رسم الگو فقط اندازه های مخاسبه شده رو گذاشتید و در نهایت اومدید مقایسه کردید با اندازه های شخص و الگو رو اصلاح کردید اما در مورد کشیدن الگوی این پالتو از اول اوندید اندازه ها رو مقایسه کردید و یه اندازه رو انتخاب کردید و باهاش الگو رو کشیدید
  من نمیدونم الان دقیقا باید چه اندازه ای رو بذارم

 3. Avatar

  سلام و خسته نباشید واقعا توضیحاتتون عالی بود خیلی کیف کردم
  من یه کوچولو خیاطی بلدم، ولی تو جدول اندازه گیری شما یه اصطلاحاتی بود که درکش نکردم توضیحات شما رو هم خوندم ولی یکم گیج شدم چون برام تازگی داره
  شما توضیحات راجب اصطلاحات رو دارید تو سایت؟ اگه دارید راهنمایی کنید پیداش کنم لطفا

 4. Avatar

  سلام
  وقت شما بخیر
  من تا حدودی با خیاطی آشنام و لباس‌های تقریبا زیادی دوختم. اما میخوام خیاطی رو اصولی و به بهترین شکل یاد بگیرم. آموزش‌های شما بسیار عالی هستند. میشه بگید برای اینکه مرحله به مرحله از آموزش‌های این سایت شما استفاده کنم باید چه کار کنم. من هرقدر تو این سایت تلاش کردم همه آموزش‌های مربوط به مانتو رو مرحله به مرحله ببینم نشد و نتونستم.
  میشه راهنمایی کنید چطور میتونم از همه آموزش‌های این سایت به ترتیب بهرمند بشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اول اینکه میتونید از منوی سایت بخش خیاطی وارد بخش اصول اولیه خیاطی بشید و همه آموزشهارو در سه صفحه به ترتیب ببینید، شماره صفحه هم پایین هر صفحه خورده.
   دوم اینکه چون عزیزانی مثل شما بودن که نمیتونستن آموزشهارو به ترتیب پیدا کنند من دارم پایین هر آموزش لینک آموزش بعدی و قبلی رو میذارم. یه تعدادی از آموزشها لینک خورده و بقیه هم به زودی لینکشونو میذارم.
   سوم هم اینکه اگر در قسمت ضره بین بالای صفحه اصول اولیه خیاطی را سرچ کنید میتونید همه آموزشهارو ببینید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اندازه واقعی رو میخوایم، اندازه گیری رو کامل توضیح دادم مطالعه کنید

 5. Avatar

  سلام.من برای امتحان الگو با پارچه ارزان مدل برش از سر شانه بایقه گرد الگوی پایه دوختم که بدونم میزان بازی یقه چقدر میشه.مشکلی که پیش اومده قسمت جادکمه از جلوی گردن به مقدار زیادی روی هم میوفته تاروی سینه که همون سه سانت میشه که خودم براش در نظر گرفته بودم.دور سینه من صد.آیا باید لقی یقه میگرفتم؟چون یقه تنگ بود نگرفتم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ۳ سانت رویهمگرد برای پارچه های پالتویی است. وقتی ۳ سانت رویهمگرد میزارید یعنی دوطرف حدود ۵ سانت باید روی هم بیاد که خیلی زیاده. در پارچه های ضخیم و پالتویی حدود ۳ تا ۴ سانت روی هم میاد.

   • Avatar

    منم این الگو را برای دوخت پالتو آماده کرده ام.فک کنم متوجه سوالم نشدید.از زیر گردن به صورت کج زیاد روی هم میوه کم کم روی برجستگی سینه درست میشه.

 6. Avatar

  سلام
  وقتتون بخیر
  خدا قوت
  میخوام بدونم چرا سرشانه ی پشت باید یک سانت بیشتر از سرشانه ی جلو (که اندازه ی اصلی سرشانه هست)باشه
  بعد وقتی که میخوایم اینارو بذاریم رو هم وبدوزیم اون یک سانت اضافی رو چیکارش کنیم؟
  آیا برای پیراهن مردانه هم همین یک سانت اختلاف رو باید در نظر بگیریم؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   سوالتونو کامل در یکی از آموزش های خیاطیمون پاسخ دادم لطفا آموزشهارو کامل مطالعه کنید
   در پیراهن مردانه بستگی به متد داره معمولا انجام نمیدن ولی باتوجه به فلسفه این یک سانت، میشه برای لباسهای مردانه هم درنظر گرفت.

 7. Avatar

  سلام به شما مدیر عزیز و مهربان
  خواستم از شما تشکر کنم، من پسر کوچک دارم و وقت رفتن به کلاس رو ندارم، دوست داشتم برای خودم و پسرم لباس بدوزم ولی نا امید شده بودم، تا اینکه با سایت شما آشنا شدم، خدا خیرتون بده دعاتون میکنم
  یه سوال داشتم، با یادگیری الگوی اولیه دیگه میتونیم هر الگویی رو بکشیم؟
  میشه یکم راهنمایی کنید؟
  هزینه آموزش خصوصی چقدره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله الگوی پایه رو که یادبگیرید بعدش با یادگیری رسم انواع یقه و انتقال پنس و … میتونید هر مدلی از لباسهای زنانه را الگوسازی کنید. برای پسرتون باید الگوی بچه گانه را یاد بگیرید.
   آموزشهای سایت تا جایی که ارائه شده کامله ولی اگر بخواید سریعتر یادبگیرید میتونید از آموزش خصوصی یا بسته های آموزشی ما که به صورت دی وی دی هستند استفاده کنید که فکر میکنم برای شما که سختتونه کلاس برید مناسبتره.
   برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی یا بسته های آموزشی به شماره ۰۹۳۶۱۹۰۶۶۲۶ فقط در واتس اپ پیام دهید.

 8. Avatar

  با عرض سلام خدمت شما و تشکر از آموزش کامل وعالی شما،ببخشید شما فروش الگوی آماده ندارید؟ اگه دارید تک سایز هم دارید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. فعلا فروش الگوهای آماده رگالی رو داریم. هم پک کامل ۱۰ سایز هم به صورت تک سایز. پک کامل فیلم آموزشی هم داره

 9. Avatar

  در ضمن قد باسنم هم ۲۰ سانته، چون گفته بودید در اندامهای نرمال بلندی کف حلقه و قد باسن برابره، برای من هردو برابر شده

 10. Avatar

  سلام، تشکر بابت آموزشهای خوبتون.
  من بلندی کف حلقه روی بدن اندازه گرفتم۲۰ هست، چون قدم از۱۶۰ کمتره توی فرمول نارنجی گذاشتم شد ۲۱/۵ ، دور بازو ۳۰ سانت، بلندی کف حلقه رو چندبگیرم؟

  سوال دیگه اینکه برای خط باسن گفتید بلندی کف حلقه بدون آزادی+ بالاتنه پشت
  اگه اندازه کف حلقه و بالاتنه پشت فرمول و مقدار اندازه گیری شده روی بدن فرق کنه کدام رو باید در فرمول خط باسن قرار بدیم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   همون ۲۱ بگیرید.
   در فرمولها همون عددی را میذاریم از فرمول های دیگه دراوردیم.

 11. Avatar

  سلام
  خانمی که خیاطی آموزش میدن،به صورت حضوری هم آموزش دارن؟ من میخوام به صورت خصوصی ازشون یاد بگیرم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خودم خیاطی رو آموزش میدم، بله آموزش خصوصی هم دارم. لطفا در تلگرام به آیدی Honarbazaar_admin@ پیام دهید تا فایل مربوط به کلاس براتون ارسال بشه. ممنون

 12. Avatar

  سلام با تشکر از زحمات شما
  اگه قد بالاتنه جلو وپشت یکسان باشد ایا مراحل رسم الگو بالاتنه به همین صورت که گفته اید است یا تغییرات دیگری باید انجام شود؟؟؟

 13. Avatar

  سلام مربی جون وقت بخیر
  دو تا سوال داشتم
  یکی اینکه سرشانه جلو و پشت یکسانت با هم اختلاف دارن وقتی روی هم میذاریم که بدوزیم این یکسانت اضافه اومده رو چطوری باید بدوزیم؟
  دوم اینکه شما دراموزش یقه ها گفتین که باید لقی بگیریم اما در مورد مانتوی خاله خانوم گفتین یقه گرد بسته نیاز به گرفتن لقی نداره. من دقیقا متوجه این جمله نشدم . یعنی یقه های بسته که از جلو لباس دکمه نمی خوره نیاز به گرفتن لقی نداره و باید فقط برای لباس های جلو بسته واسه یقه ها لقی گرفت؟ اینو میشه یه خورده بیشتر توضیح بدین. ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   سوال اولتون درباره سرشانه کامل در یکی از پستها با تصویر توضیح داده شده
   درباره سوال دوم، منظورم جلو بسته یا باز بودن لباس نیست، منظور میزان بازی یقه است. یعنی اگر یقه گرد از روی خط وسط جلو نهایت یک سانت بازتر میشود نیازی به لقی ندارد ولی اگر بیشتر باز میشود یعنی یه یقه گرد خیلی باز رسم می کنید باید لقی بگیرید. هرچی یقه بازتر باشه لقی بیشتری باید بگیرید.

 14. Avatar

  سلام عزیزدلم از دوستهام خواهش کردم و اندازه گرفت برام همه با فرمول دقیقا یکی هستند فقط قد بالاتنه پشت اندازه ۴۳ هست و از طریق فرمول ۳۷!!!
  بالاتنه جلو چه فرمول چه اندازه ۴۱شده الان کدوم رو توی محاسبات باید لحاظ کنم؟

 15. Avatar

  سلام ادمین عزیز جا داره تشکر کنم از گذشتی که دارید چون کم پیش می اد که وقت عزیزشون را برای دیگران بگذارند.
  خدا خیربهتون بده .
  عزیزم الگو شلوار مولر می خوام میشه یاد بدید.ممنون از شما عزیز

 16. Avatar

  ضمن سلام و عرض خسته نباشید به شما دوست عزیز
  من امروز با این سایت آشنا شدم. منم مثل خودت دختری هستم عاااااشق خیاطی. مشکل من اینه که خیاطی میکنم اما الگو بلد نیستم بکشم. یکی باید برام پارچه ببره و من بدوزم. الحق که خوب میدوزم. حالا می خوام الگو یاد بگیرم. امروز یاد گرفتم که چطور اندازه هامو بگیرم. می خوام بدونم می تونم با خوندن مطالب شماالگو سازی رو هم یاد بگیرم. دلم می خواد یه پالتوی ساده برای خودم بدوزم. پارچه هم گرفتم! اما نمیخوام بدم کسی دیگه برام ببره. خودم! خودم! خودم!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم من الگورو کامل کامل توضیح دادم کافیه با دقت بخونید. ولی حتما اول یکبار با یه پارچه ارزان قیمت الگوتونو تست کنید که اگر جایی اشتباه کرده بودید غصه پارچتونو نخورید و خیلی راحتتر مشکلتونو پیدا کنید.

 17. Avatar

  سلام مرسی از نکات عالیتون
  فقط درمورد بزرگی سینه چیزی نگفتید .ایا نکته ای نداره .
  چون من خودم حساب کردم بعد نکات شمارو خوندم حسابام کلی تغییر کرد

 18. Avatar

  با عرض سلام وخسته نبا شید خیلی ممنونم از اموزش های خوبتون وزحمتی که می کشید.برای رسم خطوط منحنی مثل حلقه استین وخطوط پهلو. باید از پیستوله. وخط کش منحنی استفاده کنیم یا اینکه با دست هم که بکشیم دقیق در می یاد .خیلی ممنون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. بله هم میتونید از پیستوله و خط کش مولر استفاده کنید هم با دست فرقی نمیکنه

 19. Avatar

  سلام خسته نباشین
  من تمام اندازه هام درست و با فرمولادقیقا یکی میشه ولی هرچی قدبالاتنه پشت و اندازه میگیرم با فرمول اختلاف ۴سانتی داره
  ۱۶۱÷۴_۱=۳۹ میشه با فرمول
  ولی طبق اندازه ۳۵ سانت
  چند بارم اندازه زدم همین اندازه هست
  الان من چیکار کنم؟
  لطف میکنین کمک کنین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم قد بالاتنه جلوتون چقدر هست؟ اگر چندبار اندازه زدید و مطمئنید که دقیقا از مهره پشت گردن تا خط کمر (که همراستای آرنجه) میشه ۳۵ خب باید با همون ۳۵ رسم کنید.

 20. Avatar

  سایتتون عاااااااااالیه عالی
  مرسی که انقدر شما خوبید😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘

 21. Avatar
  شیما سالارحسینی

  سلام خدمت شما واقعا خسته نباشید بسیار ممنون از وقتی که میذارید من دوتا سوال داشتم
  ۱)بعد از کنترل الگوی بالاتنه به سراغ رسم آستین برم یا قبلش؟
  ۲)مگه ما تو کنترل الگوی بالاتنه ۱۷به ۲۰ را به ۱۷ به Aتغییر ندادیم پس چرا در آموزش برش سرشانه و عصایی و انتقال پنس و… بازم از ۱۷به ۲۰ استفاده میکنیم؟؟
  Honaarbazar

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ۱) شما الگوی بالاتنه رو کامل تمام کنید با کنترل هاش بعد برید سراغ آستین
   ۲) در آموزش های برشها و یقه ها من صرفا از همون الگوی پایه استفاده کردم چون ممکنه در بعضی اندام ها ۲۰ و A یک نقطه باشن. مبنا در آموزشها همون الگوی پایه است ولی شما اگر الگوتون نیاز داشت همه اصلاحات رو انجام بدید

 22. Avatar

  سلام ،من دوجلسه هست که میرم خیاطی خیلی دوست دارم ولی تو برش خیلی مشکل دارم به نطرتون امیدی هست یا من فقط اینطورم؟😢

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم با دو جلسه که قرار نیست معجزه بشه، همه همینن باید صبور باشید و علاقه و پشتکار داشته باشید حتما پیشرفت میکنید.

 23. Avatar

  سلام من علاقه زیادی به خیاطی دارم ولی اصلا بلد نیستم ی چیزایی دوختم ولی کلی بلد نیستم ،به دلیل مشکلات اقتصادی تصمیم به خودکفائی گرفتم ،میخوام ی مانتو ساده واسه خودم بدوزم سعی میکنم مرحله به مرحله با شما پیش برم فقط ی سوال،من سایزم ۳۸ هست و قد خودم هم ۱۷۴ هستش چند متر پارچه برا مانتو بگیرم خوبه؟واینکه به نظر شما با اینکه تجربه ندارم میتونم الگو بکشم؟
  با سپاس فراوان

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. یک قد پارچه (یعنی از سرشانه تا جایی که میخواید قد مانتوتون باشه) بعلاوه یک قد آستین (طول آستینتون) بعلاوه ۱۰ سانت.
   بله حتما میتونید فقط حتما اول با پارچه ارزان بدوزید تا از الگویی که رسم کردید مطمئن بشید.

 24. Avatar

  سلام وقت بخیر ممنون از اموزشهای خوبتون.
  ببخشید من قد بالاتنه جلو روی بدن و ۴۲ گرفتم با فرمول ۴۷ درمیاد …اندازه گیریم رو تکرار کردم همین شد!ایراد کارم کجاست؟
  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ۴۷ خیلی زیاده مطمئنید فرمولو درست استفاده کردید؟ ۴۲ منطقی تره به هر حال بارها گفتم مرجع اندام خودتونه و اندازه ای که روی بدن میگیرید

 25. Avatar

  سلام از اموزش های خیلی خوب و متنوعتون خیلی ممنونم خدا به حق فاطمه زهرا سلامتی بهتون بده و ان شاءالله عاقبت بخیر بشید خدا اجدادتونو بیامرزه ای شیر پاک خورده که انقدر خوبید و عقیده خوب دارید و زکات علم و هنرتونو در اختیار ما میزارید الهی دست به خاک بزنی طلا بشه

 26. Avatar

  سلام،ممنون از سایتتون،من تازه شروع کردم به رفتن ب کلاس خیاطی.جلسه اول.خیلی دوست دارم خوب یاد بگیرم ولی پتاسفانه فکر اینکه این ۸ماهه و من درس هم دارم کمی منو متزلل میکنه،،نمیدونم چکار کنم،،،،سردرگمم،،بعدشم نگرانم که اخرش نتونم واسه خودم لباسای قشنگ بدوزم،،

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. کلاس های عمومی معمولا طولانی مدت هستند، اگر بخواید در کوتاه مدت یاد بگیرید باید کلاس خصوصی برید. درضمن معمولا کلاس ها بیشتر از زمان تخمینی مثلا ۸ ماهی که میگن طول میکشه.
   از نظر اینکه نتیجه بده هم حتما قبل از ثبت نام برید کارای هنرجوهای اون آموزشگاه رو ببینید و ازشون پرس و جو کنید که راضی هستن یا نه. چون متاسفانه خیلی از آموزشگاه ها آموزش درست و مناسبی ندارن.

 27. Avatar

  سلام وبا تشکر که زکات علم وهنرتون را به رایگان در اختیار هموطنها قرار میدهید بنده خیاطی متد گرلاوین دارم یه بیست سالی هم خیاطی میکردم ولی حدود۱۲سال هست به کار دیگری مشغول بودم الان دوباره میخوام برگردم به هنر اصلی ولی شنیدم مولر راحتتره ومیخواهم تولیدی راه البته الگوهای بالاتنه سایزبندی را هم خسایزبندیریدم چه چیزی را باید یاد بگیرم دروس وتوضیحات شما کافیه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم. برای تولیدی نیازی نیست طریقه رسم الگو بلد باشید، الگوهای سایزبندی رو میگیرید و مدلتون رو روش پیاده میکنید. فقط رسم یقه ها که با گرلاوین فرق داره رو یاد بگیرید، الگو هم که آماده بخرید، بقیه موارد مثل همون گرلاوینه. یعنی طریقه دوخت دیگه ربطی به متد نداره

 28. Avatar

  سلام وقتتون بخیر، میخواستم از آموزش کامل و عاللللی تون تشکر کنم. بیانتون خیییلی روانه و جای ابهام خیلی کمه اون هم فکر کنم چون مبتدی ام برام پیش اومده که با خوندنه نظرات حل شد. خلاصه واقعا ممنون انشالله روز به روز موفق تر بشید در حرفه تون.

 29. Avatar

  سلام من اولین باره خیاطی میکنم و اولین بار الگو میکشم برای یافتن نقطه ۱۵برجستگی سینه برای اندازه من ۱۲شده که از نقطه سیزده هم عبور میکنه و به سمت راست میره ولی در الگوی پایه نقطه پانزده قبل نقطه سیزده هست؟؟🤔

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم اشتباه رسم کردید چون همچین چیزی امکان نداره. فاصله دو سینه ۲۴ هم خیلی زیاده دوباره روی بدن کنترل کنید.

 30. Avatar

  سلام و عرض ادب
  بابت آموزشهای بی نظیرتون سپاسگزارم
  آخه شما که فرمودین برای آموزش مانتو پول میگیرین،ولی الان مجانی گذاشتین آموزش دوخت مانتو رو؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بخاطر اینکه یک سری از دوستان به طور مجازی نتونستن الگو رو خوب یاد بگیرن این ورکشاپ حضوری رو گذاشتیم تا رفع اشکال بشه براشون. یک سری هم برای آموزش ایرادات اندامی عجله داشتن باز این ورکشاپ مخصوص اونا هم هست وگرنه همونطور که شما گفتید من آموزش کامل مانتو رو گذاشتم روی سایت.

 31. Avatar

  سلام،من تازه میخوام خیاطی رو یاد بگیرم و کاملا مبتدی ام میخوام بدونم به نظرتون از کجا شروع کنم بهتره؟ چه کتابی رو بخونم؟ممنون میشم کمکم کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   میتونید از آموزش های ما شروع کنید و از ابتدا به ترتیب بخونید و جلو بیاید. حتما به ترتیب بخونید و کامل و بادقت. کتاب هم میتونید از کتاب خانم یونسی استفاده کنید. متنش کمی سنگینه ولی درکنار آموزش های من میتونید کامل متوجه بشید.

 32. Avatar
  یزندسیمزند«ـُأژِ

  سلام
  فقط میخواستم ازتون تشکر کنم که انقدر با سخاوت و مهربانانه دانسته هاتونو در اختیار ما قرار میدید
  من واقعا لذت بردم و کاملا برام قابل فهم و قابل استفاده بود
  خدا به شما سلامتی و به توانایی هاتون برکت بده

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون از پیامتون. همراهی شما باعث افتخار بنده و همکارانم است

 33. Avatar

  سلام وقتتون بخیر مرسی ازمطلبتون بابیان سادتون که عالی بود
  من هیچی ازخیاطی نمیدونم اما میخوام باپارچه ای که دارم یه مانتو بدوزم بنظرتون میتونم با اطلاعاتی که توسایت گذاشتید؟؟

 34. Avatar

  سلام خسته نباشید ممنون بابت آموزشای تکتون ,ببخشید من قسمت خط باسن یه سوال واسم پیش اومد, شماتوقسمت محاسبات واسه خط باسن این فرمولودادین که:(بلندی کف حلقه بدون آزادی+بالا تنه پشت) اما اینجا تو توضیحاتتون واسه بدست آوردن خط باسن گفتید قدبالاتنه پشت +قدباسن,
  کدومش درسته؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدید ??????

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   برای اندام های نرمال این دو فرمول یکی درمیاد. یعنی میگن بلندی کف حلقه در اندام نرمال برابر قد باسن هست.
   ولی معمولا در اندام های ما این دو عدد کمی اختلاف دارن و قد بالاتنه پشت بعلاوه قد باسن عدد دقیقتری به ما میده.

 35. Avatar

  سلام.خوبین.خانمی میشه سوالمو زودجواب بدین اخه دارم الگودرمیارم اینجاشوگیرکردم.ببینیدبلندی کف ۱۸که بااندازهگیری فرمول هاشده ۲۱/۵دوربازو هم۳۵ قدکل هم ۱۵۴باتوجه به توضیحات شماکه گفتین بریدسراغ دوربازومن الان بایدچه عددی روانتخاب کنم برای بلندی کف حلقه؟ممنون میشم جواب بدین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   متوجه نشدم اندازه گیری شده ۱۸ و فرمول شده ۲۱٫۵؟
   برای بازوی ۳۵ باید کف حلقه رو ۲۲ الی ۲۳ بگیرید. بهتره اول ۲۲ بگیرید، بعد از رسم آستین اگر اختلاف حلقه و تاج زیاد بود و نیاز به ترفندنهایی که گفتم شد، کف حلقه رو یک سانت بیارید پایین بشه ۲۳

 36. Avatar

  سلام مهربان ترین بانو، باز هم یک سوال از خدمتتون داشتم. من طبق آموزش های شما اندازه کارور پشت و جلوی خودم را اندازه گرفتم به صورت مینیمم و ماکزیمم. حالا باید کدوم عدد لحاظ بشه در جدول؟؟؟ مثلا اندازه کارور جلو شد ۳۸ و ۴۳٫ یک دنیا سپاس

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   یک مقدار وسط ولی روبه عدد بزرگتر را بگیرید مثلا ۴۱ یا ۴۱٫۵ چون اگر بعدا بزرگ باشه میتونید تو پرو کوچکش کنید ولی اگر کوچک باشه هیچ کاریش نمیتونید بکنید

 37. Avatar

  با سلام خدمت هنرمند عزیز ممنونم که این قدر سخاوتمندین وهنرتون برای همه به اشتراک میزارید بنده مطمئنم این کار شما باعث پیشرفت خودتون هم میشه این از صمیم قلب میگم .یه سوال داشتم بلندی کف حلقه برای من با اندازه گیری۱۶هست وبا محاسبه ۲۲به نظرتون بازوهام چاقه؟باید چند بگیرم اندازشو؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. فکر کنم دارید بلندی کف حلقه را روی بدنتون اشتباه اندازه میگیرید. بلندی ۱۶ برای بچه ها معمولا بدست میاد. اگر بازوهاتون تپل هست که باید روی بدنتون از ۲۲ هم بیشتر بشه!!! دوباره اندازه بگیرید.

 38. Avatar

  باسلام ابتدا تشکر می کنم از اموزشهای خوبتون و از وقتی که میزارین
  سوال بنده اینه چه کنیم که بعد از دوخت، لباس در قسمت کمر، چین نخوره؟؟؟ در قسمت آستین هم چین می خوره لطفا بگید علت چیست

 39. Avatar

  سلام دوست عزیزم
  فقط میخواستم از آموزش هایی که توی سایتتون میذارین خیلی خیلی تشکر کنم.آموزش ها بسیار مفید و کاربردیه.مخصوصا من از آموزش های تکه دوزی تون خیلی استفاده کردم.واقعا این روزها کم هستن ادمایی که با این علاقه علمشون رو در اختیار بقیه بذارن.اونم بدون هیچ چشم داشتی…
  فقط امیدوارم این آموزش ها پابرجا و مستدام باقی بمونه.من که خیلی استفاده میکنم.آخه خیلی از سایت ها هستن که یه مدت هستن و بعد معلوم نیست چه اتفاقی براشون میفته.
  باز هم یه دنیا تشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ان شاالله اگر عمری باشه و توانش حتما ادامه میدیم.
   شاید دلیلش اینه که تولید مطلب (نه کپی پیست از جاهای دیگه) خیلی زحمت داره و وقت گیره و اگر مدیر سایت به هدفی که داره از ایجاد سایت نرسه اونوقت دلزده میشه. حالا هزینه های مالی راه اندازی و نگهداری سایت هم یک طرف.
   برای همین کاربران هم میتونن با معرفی سایت های خوب به دوستانشون و همچنین پیام گذاشتن داخل سایت به رونق هرچه بیشتر سایت محبوبشون کمک کنن.
   بازم از پیامتون ممنونم

 40. Avatar

  سلام وخسته نباشید ودست گلت دردنکند که اینقدر خوب راهنماییم کردید مشکلم حل شددرمورد سایز ۳۴ جدول سایزبندی استاند ارد بانوان که برای دوخت مانتو انتخاب کرده بودم که اضافات کمرپشت ۹/۷۵سانت شده بوداون ۲/۷۵سانت این طوری رفع شد که درقسمت آزادیهابه بزرگی سینه جلووتیره یاکارورپشت وگشادی کف حلقه هرکدام ۱سانت آزادی دادم درست درآمدچون اول باربه گشادی کف حلقه ۱/۵سانت وتیره یاکارورپشت هم ۱/۵سانت ونیزبه بزرگی سینه جلو۲سانت آزادی داده بودم نمیدانم اینطوری فهمیدم درسته ؟
  یک سوال دیگردرهمین رابطه شمادرجدول آزادیهایی که بایدبه لباس بدهیم من این راخوب متوجه نشدم بخاطرهمین اضافات کمرپشت هم زیادشد شمانوشتید آزادی برای بلندی کف حلقه مانتووکت جذب ۲-۱وبرای تیره یاکارورپشت مانتووکت جذب ۱/۵-۱وبرای گشادی کف حلقه مانتووکت جذب ۲-۱وبرای بزرگی سینه جلومانتووکت جذب ۲-۱من اینطوری فهمیدم که شاید همه ۱سانتی هابرای آزادی مانتو میباشد وهمه ۲سانتی هاهمراه با ۱/۵سانت تیره یاکارورپشت برای آزادی کت جذب میبا شدلطفا بگیددرست متوجه شدم یانه ؟بینهایت ممنون ازاینکه اینقدرعالی وصبورانه جواب سوالات مارامیدهیدخداحفظتان کند .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله بار اول آزادی هارو زیاد داده بودید.
   خیر اشتباه متوجه شدید 🙂 کت جذب از مانتو هم تنگ تره. اسمش روشه “جذب”.
   این بازه ای که گفته ایم منظور اینه که در اندام های مختلف فرق میکنه. شخص هرچی تپلتر باشه باید براش آزادی بیشتری بدیم تا توی لباس راحتتر باشه. یعنی برای سایز ۳۴ قطعا کمتر باید آزادی بدیم و برای سایز ۴۴ آزادی بیشتر لازمه.

 41. Avatar

  سلام ببخشید من برای یک نفر با اندازه های دور سینه ۱۱۱ دور کمر ۱۰۱و دور باسن ۱۲۷ الگو کشیدم . اضافات کمر پشت ۱۶ در آمده . من الگو رو درست رسم کردم. این مقدار اضافات کمر درسته؟

 42. Avatar

  با سلام وسپاس فراوان وباآرزوی موفقیت درتمام مراحل زندگیت ببخشیداینقدرمزاحم میشم یک سوال داشتم من ازروی جدول سایزبندی استانداردخودتان سایز ۳۴رابرای دوخت مانتو انتخاب کردم یک مشکل توی رسم الگوی پایه بالاتنه برام پیش آمد درقسمت فاصله ۸تا۳۸که اضافات کمرپشت میباشدوبایدبه صورت ساسون درپشت وپهلوها گرفته شود این فاصله درالگوی من شده ۹/۷۵واگرازنقطه MوNبه اندازه ۱تا۱/۵سانت داخل شویم ۲یا۳سانت ازاین ۹/۷۵ کم کنیم به فرض ۳سانت کم کنیم ۶/۷۵ باقی میماندواگر۲/۵سانت هم درنقطه Fساسون بگیریم ۴/۲۵ دیگرباقی می ماندوازاین ۴/۲۵نیز درنقطه Eهم۱/۵سانت ساسون بگیریم ۲/۷۵سانت دیگرباقی میماندنمی دانم کجااشتباه کردم لطفا راهنماییم کنید خداخیرتان دهد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. خب ببینید ۹٫۷۵ که شما بدست اوردید به نظرم خیلی زیاده و خودش نشون میده احتمالا یه جایی رو اشتباه کردید که فقط خودتون میتونید کشفش کنید کجاست. دوباره مراحل رو چک کنید اگر متوجه اشتباهتون نشدید الگوی سایز ۳۸ رو بکشید ببینید اونجا هم دچار این مشکل می شید یا نه! اگر اونجا هم همین مشکل را داشتید معلوم میشه پس حتما یجایی از الگو رو دارید اشتباه رسم میکنید و باید پیداش کنید.

 43. Avatar

  سلام وخسته نباشید دست گلت دردنکندبه خاطراین همه زحمت که برای مامی کشی من یک سوال داشتم سوالم اینه من اندازه یک شخصی راروی بدنش گرفتم وخودش هم نمیداند سایزش چه است واگربخواهم سایزرابرای اوبدست آورم بایدچطوری محاسبه کنم ؟یک دنیا ممنون منظورم سایزنرمال جدول نیست که ازروی اندازه دورسینه انتخاب میشه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. من واقعا منظورتونو متوجه نمیشم. اصطلاح سایز به همون اندازه های نرمال جدول میگن. سایز ۳۸ یا ۴۰ که هنگام خرید لباس میگیم. یا سایز X و L و اینجور اصطلاحات.
   حالا شما وقتی اندازه هاشو گرفتید از روی اندازه هاش لباس میدوزید ولی اگر میخواهند بدونن که سایزشون چنده باید اندازه هاشونو با جدول مقایسه کنید و ببینید به کدوم سایز نزدیکتره. صرفا برای اینکه سایزشونو بدونن وگرنه دوخت شما از روی همون اندازه هاش باید باشه.

 44. Avatar

  سلام . یک دنیا تشکر بابت این همه ظرافت و زیبایی در نحوه ی آموزس دادنتون. خیلی ممنون دوست عزیز.
  سوال دوستمون باران تنها.. سوال من هم هست. و من چندبار مجبور سدم برش کنفرماسیون و پنس سینه رو تا آخرین نقطه قطع کنم تا کیس ایجاد نشه.
  ممنون از پاسخگوییتون ??????

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. ممنونم گلم. پاسخشونو دادم. احتمالا مشکل از طریقه دوخت ساسوناتونه

 45. Avatar

  سلام وخسته نباشید
  توضیحات عالی هستن.
  در رسم الگوی بالاتنه به دلیل بزرگی شکم نقطه۳۶ خارج از کادر و پشت نقطه ۳۷ قرار میگیره، اگه ممکنه لطف بفرمایید راهنمایی کنید ادامه الگورو چه طور بکشم.
  آیا باید الگو رو با همون روشی که توضیح دادید بکشم و بعد از روش ایراد اندامی شکم اون رو اصلاح کنم؟ (در این صورت هم خط ساسون نداریم) یا راه حل دیگری وجود داره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببینید وقتی ۳۶ میفته بعد ۳۷ باید همون کاری رو بکنید که درباره نقطه ۴۰ و ۴۱ گفتم. یعنی دوتا نقطه رو روی هم فرض کنید و ادامه رسم الگو رو انجام بدید. در این حالت شخص ساسون زیر سینه نداره. درصورتی هم که شکم خیلی بزرگ باشه باید ایراد اندامی هم بعدا اعمال بشه.

 46. Avatar

  سلام وخسته نباشیدامیدوارم همیشه سالم وسرحال باشیدمن یک خواهش ازشماداشتم میشه لطف کنیدهرمدلی راکه زحمت میکشی آموزش میدید بگیدچه جنس پارچه ای برای این مدل لباس مناسب میباشد؟بی نهایت ممنون اززحمات بی دریغ شما بزرگوار

 47. Avatar

  سلام استاد عزیز..خسته نباشید..امیدوارم در پناه خداوند خوش و سرحال باشید..من یک سوال داشتم..از روی آموزش الگوی مولر که آموزش دادید برای مشتری لباس دوختم بسیار عالی شد فقط یک ایراد داشت و اینکه وقتی پنس کنفرماسیون و سینه کوتاه میکنم قسمت نوک سینه حالت کیس وایمیسته.علتش چیه ؟برای رفعش باید چی کار کنم؟ممنون از زحمات شما…

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم. چه عالی. خب ببینید اگر دوتا پنس به هم برسه سر سینه لباس تیز میشه برای همین ما پنسارو کوتاه می کنیم. ممکنه مشکل از طریق دوخت پنساتون باشه. طرز صحیح دوخت پنس اینجوریه که همیشه باید از قسمت پهن پنس به سمت نوک تیز پنس چرخ بشه. اگر پنسارو صحیح بدوزید نباید کیس وایسه.

 48. Avatar

  سلام ممنون وسپاس فراوان اززحمات وآموزش های عالیتان میشه لطف کنید بگیدچگونه میتوان سایزیک شخص رامحاسبه کردتاباتوجه به آن سایز لباس برای آن شخص دوخت ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اگر منظورتون استفاده از جدول سایزبندی هست باید دور سینه فرد رو با سطر مربوطه در جدول مقایسه کنید تا ببینید چه سایزی بهش میخوره. البته اکثر آدما خودشونم میدونن سایزشون چیه و با همون در بازار لباس میخرن.

 49. Avatar

  با سلام
  سپاس از اموزش فوق العاده تون من خیاطی رو خودم از صفر شروع کردم تمام متد ها رو تقریبا یادگرفتم از کتابهای مختلف واموزشهای که تو فضای مجازی دنبال کردم اما به جرات میگم اموزشهای شما تا حالا بهترین بوده در متن اموزشهای شما هیچ سوالی در ذهنم بدونه جواب نمی مونه وبه یقین شما شایسته بهترینها هستید،
  بهترینها را برایتان ارزو میکنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. نظر لطف شماست. از پیام قشنگتون ممنونم، افتخار بنده همراهی شما عزیزانه

ارسال نظر