پتوی چهل تکه برجسته کودک

0

سلام مامانای هنرمند و مادربزرگای مهربون، برای آموزش یه پتوی چهل تکه ظریف و زیبا آماده اید؟ کلا می خوام این بار هیچی نگم یک راست بریم سراغ آموزش. بزن زنگو 🙂

لوازم مورد نیاز:

  • پارچه برای رویه در سه طرح و رنگ ترجیحا پارچه تریکو یا پارچه ای که ریش ریش نشود.
  • یک رنگ پارچه ساده و بدون طرح برای پشت کار
  • لایی نمدی یا پشم شیشه
  • قیچی
  • سوزن ته گرد
  • چرخ خیاطی
  • اتو

طریقه کار:

۱) تعداد ۶۴ مربع از رنگها و طرح های مختلف برای دوختن این پتو نیاز دارید. همچنین ۶۴ مربع از یک رنگ برای پشت کار نیاز دارید. سایز مربع ها به سلیقه شما و اینکه چقدر می خواهید پتو بزرگ باشد، بستگی دارد.

پیشنهاد ما برای یک پتوی نوزاد ۱*۱ متر، مربع هایی به ضلع ۱۳٫۵ سانت است.

برای یک پتوی بزرگتر، اگر مربع ها را ۲۱*۲۱ انتخاب کنید یک پتوی ۱۶۰*۱۶۰ سانت خواهید داشت. به این دلیل که یک سانت از هرضلع مربع برای دوخت کم می شود.

۲) تعداد ۶۴ مربع از لایی نمدی یا لایی پشم شیشه نیاز دارید. دقت کنید که اندازه هر ضلع این مربع ها باید دو سانت کوچکتر از مربع های اصلی پارچه ایمان باشد.

۳) ابتدا با توجه به طرحی که در ذهن خود دارید، چینش مربع ها را مشخص کنید.مثلا ما برای این پتو چینش زیر را در نظر گرفته ایم. شما به سلیقه خود هر جور که دوست دارید مربع ها را بچینید.

می توانید ابتدا روی یک کاغذ و با مداد رنگی طرح مورد نظرتان را رسم کنید و سپس با توجه به آن، مربع ها را از پارچه مورد نظر برش بزنید.

۴) مربعی را که برای پشت کار در نظر گرفته اید، به طوری که پشت پارچه به سمت شما باشد، در زیر قرار دهید و لایی نمدی را روی آن بگذارید. دقت کنید فاصله لایی از هر طرف مساوی و برابر ۱ سانت باشد.

۵) مربعی را که برای رویه در نظر گرفته اید، روی آن دو قرار دهید به طوری که روی پارچه به سمت شما باشد.

۶) سه تکه را به هم سوزن بزنید تا جابجا نشود.

۷) قطر های مربع را با چرخ بدوزید ولی یک سانت از ابتدا و انتهای قطر را ندوخته بگذارید مانند تصویر زیر. (از اینجا برای اینکه دوخت ها معلوم باشد، پارچه صورتی را نشان داده ایم)

۸) دو مربع را که در مرحله قبل آماده کرده اید روی هم قرار دهید به طوری که پارچه اصلی به سمت بیرون قرار بگیرد و پارچه آستر دو مربع، روی هم قرار گیرد. مثل شکل زیر.

۹) دو مربع را کاملا روی هم فیکس کرده و سوزن بزنید (تصویر چپ). سپس به فاصله یک سانت از لبه یک ضلع را بدوزید (تصویر راست).

۱۰) در شکل زیر دو مربع دوخته شده را از سمت رو (تصویر سمت چپ) و سمت پشت (تصویر سمت راست) می بینید. همانطور که می بینید در این چهل تکه دوخت ها از رو است.

۱۱) هشت مربع آماده شده را به همین ترتیب به هم بدوزید و سپس هشت ردیف هشت تایی درست کنید.

۱۲) هر دو ردیف آماده شده را باید روی هم قرار داده و بدوزید. برای اینکار ابتدا درزها را باز و صاف کنید و سوزن بزنید سپس روی ردیف دوم قرار دهید به طوری که کاملا درزها منطبق برهم باشد و سوزن بزنید و در آخر چرخ کنید.

در شکل زیر دو ردیف دوخته شده را می بینید.

و در این شکل ۴ ردیف را که به هم دوخته شده اند می بینید. درزها باید کاملا روبروی هم باشند.

در شکل زیر دوخت را از نمای نزدیکتر ببینید.

۱۳) پس از اتمام دوخت، لبه های دوخته شده را با قیچی، به فاصله ۰/۵ تا ۱ سانت چرت بزنید. اگر پارچه تریکو باشد ریش ریش نمی شود بلکه کمی لول می شود که همین زیبایی پتوی ماست.

در انتهای کار ، پتوی شما به این شکل خواهد بود.

برای تکمیل کار لازم است که دور پتو را نوار اریب بدوزید. آموزش برش و دوخت نوار اریب را اینجا ببینید و دوخت زاویه ها را نیز در اینجا مشاهده کنید.

خوب مامانای هنرمند خسته نباشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر