انتقال پنس سرشانه و حذف پنس حلقه پشت

50

سلام دوستای خوبم. روز بخیر. امیدوارم طاعاتتون قبول باشه و این دو روز از ماه مبارک رمضان رو به خوبی سپری کرده باشید و ان شاالله ما را هم از دعای خیرتون موقع افطار بی نصیب نذارید.

امروز بالاخره می خواهم درباره پنس سرشانه و پنس حلقه آستین پشت صحبت کنم که این چندوقت مورد سوال خیلی از شما عزیزان بود که باید با این دوتا پنس چکار بکنیم.

همانطور که در آموزش رسم الگوی بالاتنه مولر دیدید، پس از رسم الگوی پایه، دوتا پنس در الگو به وجود می آید که باید به یک ترفندی از دستشون خلاص بشویم. ولی باید خدمتتون عرض کنم که صدها راه برای انتقال و یا حذف این پنس ها وجود دارد که به مدل شما بستگی دارد و ما امروز می خواهیم به ساده ترین آنها اشاره کنیم.

همانطور که در مانتوی شکل زیر مشاهده می کنید، برخی از لباس ها فاقد برش هستند. این لباس ها جزو ساده ترین دوخت ها به حساب می آیند. چون همانطور که می دانید هرچه برش های یک لباس بیشتر و پیچیده تر باشد دوخت آن هم مشکلتر و وقتگیرتر خواهد بود.

خب در مدلی که مشاهده می کنید، ساده ترین راه برای انتقال پنس سرشانه استفاده شده یعنی انتقال پنس سرشانه به پهلو. سپس این پنس به همراه ساسون زیر سینه، روی پارچه دوخته شده اند تا فضای سینه ایجاد شود.

از طرف دیگر، اگر تصویر پشت این مانتو را داشتیم مشاهده میکردید که پشت نیز به تناسب جلوی مانتو، فقط از یک ساسون تشکیل شده است (یعنی شامل برشی نیست) و پنس حلقه آستین نیز حذف شده است.

پس امروز می خواهیم درباره انتقال پنس سرشانه به پهلو و حذف پنس حلقه آستین پشت صحبت کنیم و تمام نکات و قلق های آن را توضیح دهیم. البته قبل از آن هم تبدیل ساسون های پشت به یک ساسون را توضیح می دهم که سوال بسیاری از شما عزیزان بود.

خب فرض کنید الگوی پایه بالاتنه را رسم کرده اید، تمام نکات کنترل الگو را روی آن اعمال کرده اید و در حال حاضر الگوی شما به شکل زیر آماده است.

من خطوط و اعداد اضافه را پاک کرده ام که خیلی شلوغ نشود. همچنین فرض کنید سرشانه را هم اصلاح کرده و خطوط قبلی را پاک کرده ام.

تمام تصاویر با کلیک بر روی آنها بزرگ می شوند.

تبدیل دو ساسون پشت به یک ساسون :

اگر به خاطر داشته باشید، الگوی بالاتنه مولر در پشت از دو ساسون در نقاط E و F تشکیل شده بود. اولا دلیل این موضوع این است که دو ساسون در پشت خیلی زیباتر می تواند گودی کمر را پوشش دهد و لباس قطعا خوش فرم تر خواهد بود.

اما در الگوهایی که مجموع این دو ساسون از ۳ سانت کمتر بدست می آید می توانیم ساسون کوچکتر را حذف کرده و مجموع دو ساسون را به صورت یک ساسون در وسط خط کمر پشت رسم کنیم. (مانند تصویر بالا)

درضمن ارتفاع ساسون جدید هم مانند ساسون بزرگ حذف شده، ۱۵ سانت در بالای خط کمر و ۱۵ سانت زیر خط کمر می باشد.

حذف پنس حلقه آستین پشت

وقتی پشت لباس ما هیچ برشی ندارد مجبوریم که پنس حلقه را حذف کنیم (چون اگر برش داشتیم می توانستیم پنس را داخل برش بیاندازیم).

۱) ابتدا خطوطی که در تصویر زیر به رنگ بنفش رسم کرده ام را برش می زنیم به طوری که فقط یک اتصال خیلی کم در انتهای پنس (نقطه Z) باقی بماند.

۲) حالا قطعه برش خورده را حول نقطه Z بچرخانید تا پنس حلقه آستین بسته شود.

۳) یه پنسو بستیم یکی دیگه باز شد!!! حالا چیکار کنیم؟

زیر این پنس جدید کاغذ بچسبانید تا جابجا نشود آنگاه خط سرشانه رو مطابق تصویر زیر دوباره از نقطه ۲۰ تا لبه یقه رسم کنید (خط سبز).

حالا عرض پنس را روی سرشانه جدید اندازه بگیرید (فاصله K تا *K) و به همان اندازه از نقطه ۲۰ جلو بیایید و نقطه P را علامت بزنید. سپس نقطه P را به نقطه ۲۱ وصل کنید.

به این ترتیب پنس حلقه آستین بسته و حذف شد. در تصویر زیر نتیجه را می بینید که خطوط اضافه را من پاک کرده ام.

حالا برویم سراغ پنس سرشانه

انتقال پنس سرشانه به پهلو :

همانطور که می دانید در الگوی ما بین خطوط ۳۳ تا ۲۸ تا ۳۴ یک پنس ایجاد می شود که به آن پنس سرشانه می گوییم. چون این پنس خیلی بلند و توچشمه، بهتره یا آن را داخل برش ها پنهان کنیم یا به پهلو منتقل کنیم. پنس پهلو (که به آن پنس کونفورماسیون هم می گویند) هم کوتاهتر هست و هم کمتر دیده می شود.

برای انتقال پنس به پهلو، باید به سایز سینه توجه کنیم که با توجه به آن مرحله اول انتقال متفاوت می شود.

۱) ابتدا با توجه به اندازه سینه، یکی از خطوط زیر را رسم کنید (خط پنس پهلو):

سینه بزرگ: از نقطه ۲۸ خطی عمود بر خط ۳۳-۲۸ تا پهلو رسم کنید. (تصویر سمت چپ)

سینه کوچک: از نقطه ۲۸ خطی عمود بر خط ۳۴-۲۸ تا پهلو رسم کنید. (تصویر وسط)

سینه متوسط: ابتدا از نقطه ۲۸ خطی به وسط ۳۳-۳۴ رسم کنید سپس خطی عمود بر آن تا پهلو بکشید.

۲) پس از رسم خط پنس پهلو، خطوطی را که در تصویر زیر سمت چپ با رنگ قرمز مشاهده می کنید را برش می زنیم به طوری که اتصال کمی در نقطه ۲۸ باقی بماند.

سپس قطعه برش زده را حول نقطه ۲۸ (درجهت فلش) می چرخانیم تا نقطه ۳۳ روی نقطه ۳۴ قرار گیرد (تصویر سمت راست).

۳) حالا در مرحله آخر باید این پنس پهلو را کمی اصلاح کنیم تا پس از دوخت نمای بهتری داشته باشد.

یک دایره به شعاع ۲ سانت حول نقطه ۲۸ رسم کنید. این دایره فضایی است که بهتر است هیچ پنسی وارد آن نشوند.

سپس هم پنس پهلو و هم ساسون زیر سینه را مانند تصویر زیر کوتاه کنید (خطوط سبز).

همچنین خط سرشانه را هم مجددا از ۲۵ به ۳۱ رسم کنید تا خطی صاف باشد (خط آبی).

نتیجه را در تصویر سمت راست می بینید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید نتیجه الگوی جلو و پشت ما به شکل زیر بدست می آید. این الگو دیگه آماده قرار گرفتن روی پارچه و برش خوردن است.

این الگو یک الگوی بدون برش است و فقط ۳ پنس یا ساسون روی آن وجود دارد که پس از برش باید دوخته شوند.

بهتر است پنس ها را روی پارچه خالی نکنید فقط محل آنها را با گچ خیاطی مشخص کرده و با چرخ بدوزید.

این هم یک نمونه دوخته شده دیگر از پنس پهلو و ساسون زیر سینه :

ان شاالله در مراحل بعدی به نکات برش و دوخت هم می پردازیم.

اگر این آموزش را پسندیدید لطفا صلواتی هدیه به آقا امام زمان بفرستید.

ممنونم و موفق باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز بذارم. اگر شما هم دوست داشتید هنرتون با نام خودتون در سایت قرار بگیره پیام بذارید تا با شما تماس بگیرم.

گفتگو۵۰ دیدگاه

 1. سلام?
  خیلی لطف کردین
  ممنون از آموزش روانتون

  اگر امکان داره بقیه پنسارم توضیح میدین
  حتی بستن پنس زیر سینه رو هم

  اجرتون با حضرتش.

  صلواتمم فرستادم ??

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ممنونم از شما هم قبول باشه ان شاالله
   بله در مراحل بعدی به مرور بقیه موارد را هم توضیح خواهم داد

 2. با سلام ممنون از اموزش عالیتون
  من خیاطی رو خودم شروع کردم تا حالا خیلی مطلالعه وتحقیق کردم
  تجربه زیاد ندارم اما اطلاعاتم درزمینه خیاطی بد نیست به جرات میگم اموزش شما
  تو سایتتون بی نظیره کاملا شفاف وعلمی من بیان شما رو خیلی می پسندم
  موفق باشید وممنون از مناعت طبع بی نظیر شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ممنون از پیام پرمهرتون، خیلی خوشحالم که دانش و تجربیاتم برای شما عزیزان مفید هست
   واقعا از انرژی مثبتی که دادید مچکرم

 3. با سلام و عرض ادب

  بی نهایت ممنونم از لطف و بزرگواری شما و البته بیان دقیقتون در آموزش ها .
  امیدوارم که به ازای این بزرگواری بهترین ها نصیبتون بشه .
  من تا اینجا همه الگوها رو آماده کردم و بی صبرانه منتظر مرحله نهایی و آموزش برش عصایی هستم .

  ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون از آرزوی قشنگتون. چشم برش عصایی را هم در پست بعدی توضیح خواهم داد. البته در این مرحله هم می توانید با پنس پهلو شروع به تمرین دوخت کنید (حداقل روی پاترون) که به نظرم خیلی بهتر هست کمی دستتون در دوخت راه بیفته چون دوخت برش عصایی نیاز به تبحر بیشتری دارد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. حتما ادامه میدیم. لطفا سایت مارو به دوستان و گروه هایتان معرفی کنید شاید عزیزان دیگری هم بتوانند پاسخ سوالهایشان را اینجا پیدا کنند

 4. با سلام و تشکر

  یه سوال داشتم اینکه در مورد ساسون های پشت اگر مجموع ساسونها ۷ سانت باشه چکار باید کرد؟ ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. مجموع ساسون ها ۷ هست یا مقدار نقطه ۸ به ۳۸ هفت سانت شده؟ باید دوتا ۱٫۵ سانت به پهلوها بدهید و یک ساسون ۲٫۵ سانت و یک ساسون ۱٫۵ سانت هم در پشت لباس رسم کنید.

 5. سلام دوست عزیز .آموزشتون واقعا بی عیب و عالی هست .ازتون خیلی تشکر میکنم .امیدوارم همیشه موفق و سلامت باشین .خیلی وقت بود دوست داشتم این متد رو به زبانی ساده و مرحله به مرحله یاد بگیرم .اینجا هر چی میخواستم رو پیدا کردم .شما و سایتتون تو همچیز تکین باز هم ممنون .منتظر کارهای بعدیتونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم شما لطف دارید، خوشحالم که آموزشها برای شما عزیزان مفید بوده. لطفا هنربازار رو به دوستانتون هم معرفی کنید تا عده بیشتری بتونن از مطالب سایت استفاده کنن.

 6. سلام
  آموزش خیاطی شما عالیه، ممنون.
  وقتی فاصله ۴۰ و۴۱ بیشتر از ۰ میشه ساسونها تا پائین ادامه پیدا میکنه، این فاصله رو چطور از بین ببریم که جلوی لباس درز نداشته باشه؟
  ممنون از بیان زیباتون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. اگر میخواید برش تا پایین نداشته باشید میتونید اگر عرض ساسون در نقطه ۴۳ کمه یا اصلا اون قسمت رو حذف کنید و ساسون رو روی خط باسن صفر کنید یا اگر مقدار قابل توجهیه به همون مقدار روی خط باسن از پهلو داخل بشید و خط پهلو رو دوباره رسم کنید.

 7. والا ما هرچی صبر کردیم شما یه برش الگو روی پارچه رو بزارین که نزاشتین، سوال من اینه حالا که الگو رو کشیدیم و انتقال پنس رو هم انجام دادیم، برای برش الگو روی پارچه، آیا باید دقیقا دور تا دور الگو را روی پارچه در بیاریم یا جای درز هم باید بزاریم براش؟؟؟؟؟

 8. سلام خانم هنرمند خدا قوت
  ممکنه انتقال دو ساسون پشت به یک ساسون را در شکل هم نشان دهید.

  و اینکه اگر مجموع پنس ها بیش از ۳ سانت بود چگونه ۲ ساسون را به یک ساسون تبدیل کنیم. این نکته ابهام داشت در توضیحاتتان.
  ممنون میشم با شکل توضیح دهید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   تصاویری که در این آموزش می بینید همه با یک پنس رسم شده دیگه!!!!!!!!!
   اگر از پهلوها ۱٫۵ سانت داخل شدید و باز هم مقدار باقیمانده برای ساسون بیشتر از ۳ نهایت ۳٫۵ سانت بود (که به ندرت این اتفاق میفتد) چاره ای جز گرفتن ۲ ساسون نیست

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   آموزشش رو تصویری میذارم ولی کاری که باید بکنید اینه که خط وسط پشت رو روی دولای بسته سوزن میزنید ولی چون اون خط کجه الگوتون کمی چین میخوره که مهم نیست سوزن های بعدی رو طوری بزنید که فقط چین ها در سرتاسر الگو پخش بشن

 9. باسلام. ممنون از اموزش خوبتان. یک سوال داشتم اگر بخواهیم روی پیش هیچ ساسونی نداشته باشیم حتی ساسون پهلو و هیج برشی هم نخواهیم بدیم چکار باید بکنیم. م

 10. سلام خانمی خسته نباشید واقعا ممنونم ازت بابت آموزشهای عااااالیتوووون من که خیلی از مشگلاتم رو تو سایت شما و با راهنمایی های مفیدتون برطرف کردم پایدارر باشید عزیززم

 11. واقعاً متشکررررررررررررررررررررر
  اجرتون با خود حضرت صاحب الزمان
  خیلی مفیدن مطالبتون
  عااااااااااااااااالی

 12. سلام روزتون بخیر
  ببخشید من الگو رو طبق آموزشتون رسم کردم،فقط اندازه سرشانه جلو و پشت روی الگو ۱سانت اختلاف دارن،باید موقع دوخت همینو جوری بدوزیم که یطرف کشیده بشه یا اینکه راه دیگه ای داره و من اشتباه کردم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   دقیقا اون اطلاعیه رو داخل تلگرام به خاطر سوال شما مطرح کردم ، خوشحالم خودتون جواب سوالتونو پیدا کردید ?

 13. سلام خانم ، روزتون بخیر، ممنون از همه مطالب خوبتون ، من یه سوال داشتم توی اندازه گیری برای شخصی یادم رفته که بلندی سینه رو اندازه بگیرم ، از خودش خواستم که برام اندازه بگیره ، حالا اگر بخواام انقال پنس رو به همین روش انجام بدم اگر کمی احتیاج به جابجایی داشته باشه میشه زمان پرو درستش کنم؟

 14. سلام و خسته نباشيد
  ممنون از آموزش خيلي خوبتون
  من با اموزشهاى شما پيش ميرم و امروز به دوخت بعضي از مانتوهام توجه كردم كه پنس سرشانه نه در پهلو بود و نه برش سرشانه و كاملا جلوى مانتو يه تيكه بود… ميشه بگيد چطور پنس رو حذف كرده بود؟
  خيلي ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   مانتوهای جدید با الگوهای رگالی دوخته میشوند که کلا پنس ها حذف شده اند و در نتیجه دیگر لباس خیلی اندامی هم نیست ولی برای دوخت مانتو مناسب است

 15. آموزشتون فوق العاده است.شما تو این کار بی نظیرین.من پنس حلقه استینو بستم ولی روی پارچه،حلقه استین پشت از حلقه جلو حدود ۴سانت بلندتره.وقتی می دوزمش پشت شونه ی لباسم پارچه ی اضافی چروک میشه.چرت خط کمر و باسن روی هم میفته.x و yهم روی هم میفته ولی از xب سمت بالا.حلقه ی پشت بلندتره.امکانش هست لطف کنین و ایرادم رو بهم بگین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم کارتون ایرادی نداره. در الگوی مولر ارتفاع حلقه پشت از جلو بیشتره و به همین دلیل هم لباس داخل تن خوش فرم می ایسته. شما لباستونو پرو کنید می بینید که هیچ مشکلی نداره.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. رگالی کردن خیلی متد خاصی نداره برای همه متدا میشه استفاده کرد ولی من هنوز روشی که نتیجه قابل قبولی بده پیدا نکردم که آموزش بدم. وقتی پیدا کنم حتما آموزششو میذارم.

ارسال نظر