جدول اندازه های استاندارد اندام نرمال بانوان در متد مولر

85

سلام دوستان عزیزم. حالتون چطوره. از پیامهاتون معلومه که رسم الگو را خوب تمرین کرده اید و حتی دوخت را هم شروع کرده اید. دوستانی هم که قصد دارن با آموزش های ما پیش بروند حتما منتظر مرحله بعدی هستند.

بخاطر سوال های بیشماری که نشان دهنده یک مشکل مشترک در همه دوستان بود تصمیم گرفتم قبل از ادامه آموزش، یک نکته را که البته بارها در ضمن آموزش های قبلی بیان کرده بودم، اینبار در یک پست جدا با تاکید بیشتر مطرح کنم که ان شاالله مشکل همه عزیزان برطرف بشود.

علاوه بر آن هم جدول سایزبندی که قولش را داده بودم در این آموزش برایتان آماده کرده ام و نحوه استفاده از آن را هم برایتان توضیح خواهم داد.

جدول سایزبندی اندام نرمال بانوان در متد مولر

دو جدولی که در تصویر زیر مشاهده می کنید و می توانید برای واضحتر دیدن اعداد روی آنها کلیک کنید، جداولی است که اندازه های قسمت های مختلف بدن یک فرد با اندامی نرمال و قد ۱۶۴ و ۱۶۸ را بیان می کند.

توجه : اندازه های ذکر شده در جداول زیر، با اندازه های بدست آمده از فرمول های نارنجی رنگ در بخش “محاسبات اولیه برای رسم بالاتنه در متد مولربدون احتساب آزادی ها همخوانی دارد.

اندام نرمال یعنی اندامی که هیچ نوع نقصی در آن نیست، مثلا شکم یا باسن فرد بزرگ نیست، سینه ها خیلی کوچک یا خیلی بزرگتر از حد استاندارد نیستند و …. که این حد استاندارد درواقع از همین جدول بدست می آید.

خب سوال اینجاست که وقتی مطابق آموزش اندازه گیری در متد مولر که قبلا خدمتتان ارائه دادم، اندامتان را اندازه گرفتید، چطور باید با این جدول آن را مقایسه کنید و از کجا متوجه شوید که سایز شما کدام است و کدام بخش از اندام شما با مقدار استاندارد خیلی فاصله دارد؟

سایز حدودی شما از اندازه دور سینه مشخص می شود. یعنی اندازه دور سینه خودتان را در جدول پیدا کنید، همان ستون سایز شما را مشخص می کند. و یا اگر اندازه دور سینه شما در جدول نیست، قطعا بین دو سایز قرار گرفته مثلا دور سینه ۹۰ بین دو سایز ۳۸ و ۴۰ قرار دارد و در نتیجه اندازه های نرمال آن هم باید بین اندازه های این دو سایز باشد.

نکته: این سایزها الزاما با سایزی که شما از بازار لباس تهیه می کنید نباید منطبق باشد چون این اندازه ها مخصوص لباسی است که با متد مولر تهیه شده باشد.

خب حالا سوال دیگر این است که اگر اندازه های شما با این جدول تفاوت داشت یعنی اندام شما غیر نرمال است؟ قاعدتا اگر قد شما مطابق این جدول ۱۶۸ سانت نباشد، پس اندازه های طولی شما هم می تواند با این جدول کمی متفاوت باشد و این تفاوت دلیل بر غیرنرمال بودن شما و استفاده از قواعد نقص اندامی نیست.

پس این جدول به چه درد میخورد؟ این جدول برای تولیدی ها و افرادی مناسب است که می خواهند لباس را براساس سایز بدوزند و به مشتری هایشان عرضه کنند. یا افرادی که الگوهای سایزبندی را آماده می کنند و بجای اینکه هربار برای هر فرد الگو را از ابتدا رسم کنند فقط باتوجه به سایز شخص، الگوی مناسب او را تغییر می دهند تا مطابق اندازه های دقیق آن شخص شود.

خب حالا برسیم به مشکل اکثر دوستان که من با این عنوان آن را مطرح می کنم :

تفاوت اندازه های شخص با اندازه های بدست آمده از فرمول ها :

اگر بخاطر داشته باشید ما دو آموزش داشتیم که دو سری اندازه به ما می داد : ۱) آموزش اندازه گیری در متد مولر  ۲) محاسبات اولیه برای رسم بالاتنه در متد مولر

حتما بخاطر دارید که من بارها در آموزش ها گفتم که مرجع اصلی ما اندازه هایی است که روی بدن شخص اندازه میگیریم. پس دیگر به چه دلیل از فرمول ها استفاده میکنیم؟

۱) برخی از اندازه ها که از فرمول بدست می آوریم قابل اندازه گیری روی بدن نیستند. مانند بزرگی سینه جلو یا گشادی کف حلقه

۲) گاهی ممکن است یک اندازه را فراموش کنیم روی بدن شخص اندازه بگیریم! در این حالت می توانیم از روی فرمول تخمین بزنیم که اندازه فرد چقدر بوده.

۳) اندازه های محاسبه شده از فرمول راهی است برای اطمینان شما از اینکه اندازه های فرد را روی بدنش درست گرفته اید.

مثلا من یکبار بالاتنه پشت را اشتباه اندازه گرفته بودم، وقتی دیدم با مقدار محاسبه شده خیلی اختلاف دارد و با توجه به اینکه می دانستم فرد دارای مشکل پشت خمیده نیست به این نتیجه رسیدم که ممکنه من اشتباه کرده باشم. با اندازه گیری مجدد مشخص شد که اشتباه کرده بودم.

۴) این فرمول ها یک مزیت برای متد مولر عنوان میشود که با داشتن تنها ۴ اندازه از یک اندام میشود همه اندازه های فرد را تخمین زد. یعنی شما کافی است قد کامل، دور کمر، دور باسن و دور سینه یک فرد را داشته باشید تا بتوانید الگوی تقریبی فرد را رسم کنید.

۵) در بسیاری از موارد مقایسه این دو اندازه ما را به شناخت نقص اندامی فرد راهنمایی میکند. البته کم کم با کسب تجربه به این مهارت دست پیدا میکنید.

پس نهایتا دوباره میگم که باید در رسم الگو از اندازه های بدن که از درستی آن اطمینان هم داشته باشید استفاده کنید.

یک مثال هم میزنم برای روشنتر شدن موضوع.

مثلا قد شخصی ۱۶۲ سانت هست و قد بالاتنه جلو ۴۰ و بالاتنه پشت ۳۹ را روی بدنش اندازه گرفتیم.

ولی با استفاده از فرمول ها، بالاتنه جلو ۴۳٫۵ و بالاتنه پشت ۳۹٫۵ بدست می آید.

همانطور که می بینید بالاتنه پشت تطبیق خوبی داره ولی بالاتنه جلو فاصله زیادی داره، دلیل این اختلاف زیاد در بالاتنه جلو (البته بعد از اطمینان از اینکه اندازه گیری ما صحیح بوده)، کوچک بودن سینه های این فرد نسبت به حالت نرمال و جثه اش است.

پس می بینیم که از روی این اختلاف توانسته ایم حتی مشکل اندامی فرد را هم تشخیص دهیم. یعنی اگر فرد دارای اندازه سینه نرمالی بود، اندازه بالاتنه جلوی او به ۴۳٫۵ نزدیکتر می شد.

و نهایتا ما برای رسم الگو از اعداد ۴۰ و ۳۹ برای بالاتنه جلو و پشت استفاده می کنیم.

فکر میکنم دیگه این موضوع مشخص شده باشه. ولی باز هم برای جا افتادن کامل این مطلب پیشنهاد میکنم گام اول آموزش صفرتاصد دوخت مانتو را مطالعه بفرمایید.

تا آموزش های بعدی و رسیدن به دوخت یک لباس بی نقص با کمک هم شما رو به خدا می سپارم. التماس دعا

شاد و موفق باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۸۵ دیدگاه

 1. سلام ببخشید من وقتی کارور پشتمو اندازه میگیرم ۳۸ در میاد ولی وقتی تو فرمول میزارم ۱۸ میشه
  ایا من هیکل نرمالی ندارم یا دارم اشتباه میکنم؟
  مرسی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم. فرمول نصف کارور را به ما میدهد. اندازه گیری همه کارور رو میده. یعنی نصف ۳۸ که میشه ۱۹ را باید با ۱۸ فرمول مقایسه کنید که عالیه

 2. سلام و خسته نباشید بابت زحماتتون که مارو از تجربیات خودتون اگاه میکنید
  من نزدیک ۱۲ ساله خیاطی میکنم الگوی گلاوین که دیپلمم بوده اما الگوم اشکال داره معمولا گشاد در میاد نمیتونم با یه دور پرو لباس رو کامل کنم یکم این کار سخت شده برام تازه این نحوه الگو رو از شما یاد گرفتم الان دارم امتحان میکنم که ببینم خوب میشه یا نه
  سوالم اینکه بهترین روش کدوم الگو هست
  ممنون از وقتتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. الان بهترین و خوش فرم ترین الگو مولر هست گرلاوین قدیمی شده و پر از اشکال بود ولی مولر اگر خوب یاد گرفته بشه نتیجه اش خیلی خوب و حتی بدون پرو درمیاد

 3. سلام روز بخیر طاعات قبول حق انشا…… من با اموزش مفصل و عالی شما واسه ی مامانم الگو کشیدم مامانم سایزش ۵۲ ولی ایراد اندامی نداره…..چون قبلا به این روش کار نکردم یکم میترسم رو الگو بزارم اخه پنس سرشانه حدود۱۱ سانت در اومده که وقتی به کنفرماسیون انتقالش دادم به نظرم یکم غیر عادیه این اندازه نظر شما چیه؟ممنون میشم در اسرع ویت جواب بدین چون عجله دارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببخشید یه مدت فعالیت نداشتم. باید الگو رو ببینم اینطوری نمیتونم بگم درسته یا نه. بهتره اول یه پاترون بدوزید تا مطمئن بشید الگورو درست رسم کردید یا نه

 4. سلام وقت بخیر.
  سایت بسیار خوب و مفیدی دارید. از قسمت های مختلفش بازدید کردم.
  داشتم توی اینترنت دنبال ایده برای راه اندازی کسب و کار میگشتم که به طور اتفاقی با هنر چهل تکه روی شیشه و سفال آشنا شدم. ظاهرا هنر قشنگیه. آیا شما چهل تکه روی شیشه و سفال هم کار کردید؟ میخواستم بهم کمک کنید و بگید با توجه به اینکه هیچ تجربه ای ندارم در این زمینه، چقدر طول میکشه یاد بگیرم و آیا میشه به عنوان یک منبع درآمد خوب بهش نگاه کرد و آینده داره؟
  ممنون میشم به ایمیلم بفرستید جوابش رو تشکر پیشاپیش.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. یادگرفتنش که زیاد طول نمیکشه، استادش رو پیدا کنید فکر میکنم با دو سه جلسه همه چیزو یاد بگیرید ولی از نظر موفقیت برای درامد داشتن به نظر من هر هنری باید یه ابتکار هم کنارش باشه بعد خوب تبلیغ بشه تا به موفقیت برسه، ولی ابتکار و تلفیقش با هنرهای دیگه که خاص خودتون بشه مهمترین رکن برای موفقیته

 5. سلام مجدد.در مورد کتاب متد مولر بهترین ترجمه کتابهاش،محصول هاکوپیان نیست؟شما از ترجمه کدوم کتاب مطالبو نوشتی؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. من نسخه آلمانی کتاب مولر را دیده ام. با کتاب خانم نیره یونسی مطابقت دارد. من هم همین کتاب را مبنا قرار داده ام. البته مطالب از ترجمه هیچ کتابی نیست و تجربیات شخصی از خیاطی و مطالعه مقالات و کتابهای بسیار زیادی است

 6. سلام.ی سوال داشتم.این جدول با احتساب آزادی های مانتو حساب شده؟چون ارقام این جدول با محاسبات متد مولر همخوانی نداره!مثال:
  در سایز ۳۸طبق جدول بلندی کف حلقه۱۹سانت است اما طبق فرمول:۱۶۸یا۱۶۴تقسیم بر ۸میشود ۲۰/۵یا ۲۱.
  یعنی باید بگیم ۱۴۴تقسیم بر۸بعلاوه۱سانت ازادی میشود۱۹سانت بلندی کف حلقه یا:
  ۱۵۲تقسیم بر۸میشود(۱۹بدون ازادی) بلندی کف حلقه تا فرمول و جدول با هم ست بشن.
  اگه بگیم فرمول قد۱۴۴مساوی است با:دور سینه تقسیم بر ۱۰بعلاوه ۱۰/۵میشود۱۹/۳بعلاوه ازادی!!
  بازم جور در نمیاد در ضمن اگه برا قد۱۴۴ یا کمتر هست چرا برا قد کامل نوشته۱۶۴
  همین طور در بلندی پشت و….
  ممنون میشم ی توضیح کلی بدین در مورد عدم همخوانی جدول اندازه ها با محاسبات فرمولی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. این جدول با استفاده از فرمول های دیگه ای بدست اومده که به دلیل سوال بسیاری از کاربران این فرمول ها رو هم به آموزش اضافه کردم میتونید مطالعه کنید.

   • سلام.ممنون.میشه بگید در کدوم بخش سایت جدولو اضافه کردید؟ی درخواست دیگه هم داشتم اینکه( گفته شد ۴ اندازه اصلی برای متد مولر کافیه ایا برا بالا تنه گفت یا برا پایین تنه و…هم کاربرد داشت.چون فرمول بدست اوردن دور گردن،دور مچ پا و….در نحوه محاسبه نبود).اگه میشه جدول کامل فرمولهای فرعی رو هم بنویسید.
    در مورد ترجمه کتاب منظورم این بود ک همه کتابها هاکوپیان،نیره یونسی و..‌.‌همه از کتاب اصلی المانی ترجمه شدن و شما کدوم ترجمه رو بهتر میدونید یا مبنا قرار دادید ک گفتین کتاب خانم یونسی.تشکر

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     منظور برای بالاتنه هست
     بقیه رو موقع آموزش شلوار خواهم گفت
     ترجمه هاکوپیان رو ندیدم. کتاب هست یا پی دی اف؟

     • سلام.کتاب کامل با برگهA4در چند جلد مانتو،پالتو،شلوارو….ظاهرا هم فقط فروشگاهای هاکوپیان داره ولی قیمت بالاست.توضیحاتش مثل توضیحات شماست.اتفاقا من دنبال فایل pdfش بودم ک با سایت شما اشنا شدم.مرسی بابت مطالب خوبتون

 7. سلام بر شما بانوی هنرمند
  من برای اولین بار میخوام سفارش دوخت یک سری مانتو و شلوار فرم مدرسه برای سن ۱۳ تا ۱۸ سال رو قبول کنم.
  اما متاسفانه سایز بندی این سن رو ندارم.
  میشه راهنماییم کنید
  سپاس مهربانو

 8. سلام و خسته نباشید . من خیلی وقت بود دنبال متد مولر میگشتم‌ . چون متدهای دیگه جالب نبود برام.لباس رو خیلی باید تنگ و گشاد میکردم تا دلخواهم بشه. ولی تعریف این متد رو زیاد شنیدم. من میخواستم جزوه بردارم ولی خیلی وقتمو میگرفت. خواستم پرینت بگیرم که امکان کپی کردن از مطالبتون نبود. خیلی دمق شدم‌ . میخواستم برا عید مانتو بدوزم . ولی نشد جزوه بگیرم . یه راهنمایی کنید. ممنونم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام .خوشحالم که مطالب ما برای شما مفید بوده ،اگر در کشور ما قانون کپی رایت وجود داشت ما هم امکان کپی برای استفاده شخصی را قرار می دادیم ولی متاسفانه چون بعضی کانالها و سایتها از مطالب سایتهای دیگر کپی غیر قانونی می کنند مجبوریم اجازه کپی ندهیم . شما می توانید نکات مورد نظر خود را یادداشت کنید.بعضی از عزیزان همراه با همین روش مانتو دوخته و عکس آنرا برای ما ارسال کرده اند که مایه خوشحالی ما شد.
   سایت ما را به دوستان خود معرفی کنید.

 9. با سلام تشکر
  من کارگاه خیاطی دارم و از متد متریک استفاده میکردم ولی حالا از روش متد مولر خیلی خوشم اومده و روش اموزشیه شما عالیه اگه امکان هست کتاب این روشو معرفی کنید برای مانتو و پالتو میخوام
  باتشکر از سایت خوبتون👌

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام روزبخیر
   بهترین کتابی که فعلا در بازار هست کتاب خانم نیره یونسی هست که ترجمه کتاب آلمانی مولره و در چند جلد وجود داره که یک جلد اون مخصوص نازک دوزی (مانتو) و یک جلد مخصوص پالتو می باشد.

 10. سلام ممنون از آموزش خوبتون و پاسخگویی به سوالات😊
  من دارم الگوی مانتو(سارافون جلو باز)برای سایز ۳۶ رو با استفاده از جدول سایزبندی رسم میکنم،سوال واسم پیش اومده،نقطه سر سینه روی الگوی جلو(نقطه۲۸)افتاده بالای خط سینه(بالاتر از نقطه ۱۵)تقریبا ۱سانت بالاتره.درسته یا جایی رو اشتباه کردم؟

 11. منظورم اینه که آیا الگویی که به همین روش برایش میکشم خوبه یا به دلیل کوچک بودن سینه ها باید تغییری در الگو بدم؟؟

 12. سلام ببخشید برای خواهرم میخواستم مانتو بدوزم سینه هاش کوچکتر ااز حد نرماله برای اونم راهنماییم میکنید چکار کنم ممنون میشم

 13. کمرم باریک است وشیب پهلو زیاد میشود ودوست دارم مانتو راسته باشد نه فون ممکنه طریق اصلاح الگو رو برام توضیح بدید ممنون میشم من از توضیحتون حتما متوجه میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیز دلم وقتی باسن نسبت به کمر خیلی شیب ایجاد میکنه برش پشت را تا حدود ۲ سانت در هرطرف فون میکنن (رفع عیب اندامی) ولی این باعث فون شدن لباستون نمیشه فقط کشیدگی روی باسن را حل میکنه

   • خیلی سپاسگزارم امیدوارم خدا بهترینها رو بهتون بده مانتوم رو با روش صفر تا صد شما دوختم اینقدر عالی شد که باورم نمیشه خودم دوختمش خیلی دعاتون کردم چون من قبلا با گرلاوین میدوختم هم وقت گیر تر بود وهم اینکه به این تمیزی در نمیومد

 14. سلام من دور باسنم ۱۰۹ است ودور سینه ۹۶ و نسبت به سایز ۴۲ ،۷ سانت بیشتر است آیا در این قسمت ایراد اندامی هست یا با کمی فون کردن مانتو درست میشود

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بستگی به دور کمرتون هم داره. اگر دور کمرتون هم از ۷۴ بیشتره به طوری که اضافه کردن اون ۷ سانت (دوتا ۳٫۵ سانت به باسن جلو و پشت در خط پهلو) باعث شیب زیاد خط پهلو نمیشه میتونید فقط اصلاح را در خط پهلو انجام بدید ولی در غیر این صورت باید فون کنید

 15. سلام خسته نباشید
  من اولین باره دارم از طریق سایت شما الگو میکشم تا خیاطی کنم ، برای پیدا کردن نقطه ۱۵ ، نصف فاصله دوسینه ۱۲ شد که از نقطه سیزده هم عبور کرد و سمت راست نقطه سیزده افتاد ولی در الگوی مولر نقطه ۱۵ قبل سیزده قرار میگرفت ، آیا اشتباهی شده ؟🤔

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم اشتباه رسم کردید چون همچین چیزی امکان نداره. فاصله دو سینه ۲۴ هم خیلی زیاده دوباره روی بدن کنترل کنید.

 16. سلام و خسته نباشید خدمت مدیر محترم.قبل از هر چیز بابت توضیحات بسیار دقیق در آموزش روش مولر از شما سپاسگزارم.من تازه میخوام خیاطی را شروع کنم.مطابق توضیحاتی که شما دادید مرحله به مرحله اندازه گیری ها رو دقیق انجام دادم و از طریق فرمول هم محاسبه کردم.اما در مرحله مقایسه با جدول خیلی از اندازه های من با سایز واقعی که همیشه میپوشم (سایز۳۶) تطبیق نداشت.احتمالا یکی از دلایلش بزرگی سینه است.ولی بعضی از اندازه های من از کوچکترین اندازه های جدول هم کوچکتره.البته قد من ۱۵۸ هست و خوب جدول قد ۱۶۸ را توضیح داده.میخواستم بدونم با این توصیفات آیا لازم هست مقایسه و اصلاحی در اندازه ها ( نسبت به جدول) داشته باشم یا همین که اندازه های واقعی بدن را با اندازه های بدست آمده از فرمول مقایسه و اصلاح کنم کافیه.پیشاپیش از وقتی که میگذارید سپاسگزارم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اول انتهای سوالتونو جواب بدم، همون مقایسه اندازه های بدن و فرمول کافیه مثل آموزش من در صفرتاصد مانتو
   درباره جدول مولر هم شما باید دور سینه رو با جدول مقایسه کنید تا سایز مناسبتون در روش مولر را پیدا کنید. ممکنه این سایز با سایزی که لباس میخرید متفاوت در بیاد چون لباسهای بازاری با متدهای مختلفی دوخت میشن

 17. سلام من منتظر جدول مولر با قد ۱۶۴ هستم
  یه سوال هم دارم وقتی الگو رو بصورت سایز بندی کشیدیم چطوری با سایز مشتری تطبیق بدیم؟باید فرمولها رو حساب کنیم یا همون اندازه های روی بدن رو درنظر بگیریم و با الگو مقایسه کنیم؟

 18. سلام امیدوارم که خوب خوب باشید
  سوالی داشتم
  برای اندازه ی دور مچ در سایز پنجاه،۱۸.۵ کم نیست؟ با این اندازه برای وضو آستین بالا میره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   برای اینکه آستینتون بتونه برای وضو بالا بره باید در لباس های غیر کشی دور مچ را برابر دور آرنج بگیرید.

 19. سلام . اول ميخواستم از اموزشتون تشكر كنم چون من به متد مولر اشنا نبودم اما شما خيلي واضح بيان كردين و تونستم تا حدود زيادي متوجه بشم.
  سوال درباره جدول سايز بنديتون داشتم. اين سايزها رو ميشه براي دوخت سايز بندي مزوني استفاده كرد ؟ چون سرچ كه ميكنم براي مولر چنديدن جدول متفاوت مياد كه هر كدوم چند سانتي با هم متفاوت هستن.جدول سايز بنديتونو با متد خودم مقايسه ميكردم متفاوت بود و ميخواستم چند نمونه با اندازه هاي مولر بدوزم تا بهترين سايز رو پيدا كنم. اما اندازه هاي كارور جلو داخلش نبود . چجوري ميتونم اندازه هاي استاندارد مطابق اين جدول رو ببينم؟٠

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم این جدول رو من از کتاب خانم یونسی که ترجمه نسخه آلمانی کتاب مولر هست آوردم که فکر میکنم معتبرتر باشه وگرنه همونطور که گفتید بی نهایت جدول توی نت میتونید برای مولر پیدا کنید

 20. با عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما بانوی هنرمند عزیز.ممنون از آموزشهای بسیار جامع و زیباتون.
  سوالی که برای من پیش اومده اینکه که اگه من بخوام سایز دوزی کنم آیا نیازی به اعمال کنترل الگو یا تغییر در الگو وجود داره یانه.
  چون مولر اندازه هاش بر اساس قد افراد است من از روی جدول سایز ۴ اندازه مورد نظر رو برداشتم و خودم از طریق فرمولها بقیه اندازه ها رو بدست آوردم.ولی مثلا بالاتنه پشت و بلندی کف حلقه برای همه سایزها یکی دراومد که همه با قد ۱۶۸ بودند.اما در جدولی که شما ارایه کردید این اندازه ها برای سایزهای مختلف متفاوته.اگه لطف کنید من رو در این زمینه راهنمایی کنید ممنون میشم.چون میخوام کاری راه اندازی کنم ولی هنوز در این رابطه نتونستم کمکی بگیرم و هیچکس درست راهنماییم نکرده.
  با تشکر فراوان برای وقتی که برای آموزش اختصاص میدید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ببخشید جوابتون دیر شد
   خیر برای سایز دوزی لازم نیست
   باید از اندازه های جدول کامل استفاده کنید و دیگه لازم نیست از فرمول ها استفاده کنید. اندازه های جدول به جای اندازه های اندام فرد هست.

 21. سلام عزیزم خسته نباشید
  من یه دوره کوتاه خیاطی رفتم ولی کشیدن الگو خیلی برام سخت بود
  درحال حاضرازالگوهای آماده ی مولراستفاده میکنم ولی توی تطبیق سایز خودم با الگو مشکل دارم وبعدازبرش پارچه پرو گیری لباس خیلی زیاده یعنی خیلی بایدرفع اشکال کنم
  لطف میکنید توضیح بدید ازسایت مفید وبه روز تون ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   برای استفاده از الگوهای آماده شما باید روی طریقه رسم الگو اشراف داشته باشید تا خودتون قشنگ بتونید آنالیز کنید که چطور میشه الگو رو شخصی سازی کرد. پیشنهاد میکنم مراحل رسم الگو و کنترل آن رو که آموزشش رو در سایت داریم بخونید تا کاملا خودتون دستتون بیاد که چطور میتونید الگوهاتونو شخصی سازی کنید.

 22. سلام، ببخشبد یه سوال داشتم، من الگوی آستین کیمونو کشیدم ، گودی کمرو از پهلو بگیرم یا صاف بیام پایین ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بستگی به مدلتون داره ولی معمولا مانتوهای کیمونو گشاد و راسته هستند یعنی گودی کمر رو صاف رسم میکنن و نمیگیرن.

 23. یادم رفت بگم که قد باسنم رو اندازه گرفته بودم و سوالم راجب قد باسن بود شرمنده که فرامش کردم ذکر کنم .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببین گلم من چندین بار تاکید کردم که اولویت ما اندازه های روی بدن هست، همین پست رو هم برای تاکید بیشتر گذاشتم. من اینو به تجربه فهمیدم که هیچ فرمولی نمیتونه همه اندام ها رو پوشش بده، چه توی مولر چه متریک چه هر متد دیگه اولویت اندازه اندامه. پس وقتی از اندازه های بدنتون مطمئن هستید اگر دیدید یه اندازه ای از فرمول کوچکتر یا بزرگتر درومده اصلاحش کنید. در غیر این صورت باید پس از تکمیل الگو هنگام کنترل این کار رو بکنید.
   مولر برای قدهای کوتاهتر و بلندتر هم جدول جداگانه داده که من جدول قد ۱۶۴ را هم دارم که انشاالله به آموزش اضافه میکنم چون گویا با قد خانم های ایرانی بیشتر میخوره. از مقایسه این دو جدول معمولا میشه قدهای دیگه رو که ما به جدولش دسترسی نداریم خودمون تخمین بزنیم.

 24. سلام عزیزم .خسته نباشی .
  میخواستم ازتون بپرسم من قدم ۱۷۲/۵ هستش و یک هشتمش شده ۲۱/۵ در صورتی که در اندازه گیری از روی بدنم ۲۶/۵ بدست اومده .اندازه گیریم هم. دقیق بوده همیشه با همین اندازه با متد متریک لباس دوختم و مشکلی نداشتم .حالا میتونم بدونم این ۵ سانت تفاوت برای چیه ممکن چون قد بلندی دارم محاسبه تفاوت داره یه دلیلش چیز دیگه ایه .اندامم هم خوبه .و یه سوال دیگه اینکه جدول سایز بندی قد ۱۶۸ رو نرمال در نظر گرفته و حالا ما اگر سایز با قد کوتاه تر یا بلند تر از اون رو بخوایم بدست بیاریم و الگوی سایز بندیه اون قدهارو بخوایم بدست بیاریم چکار باید کنیم .ممنونم از محبتتون .و وقتی که میگذارین .با سپاس.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم نظر لطف شماست. فقط به دو دلیل نمیتونم. یکی اینکه الان خیلی شدید درگیر دانشگاهم و آموزش ایرادات اندامی وقت خوب میخواد چون کمی طولانیه. ثانیا الان خیلی زوده و ایرادات اندامی جزو مباحث پیشرفته تر در خیاطیه و ما الان داریم آموزش های پایه رو میدیم. حالا شما اگه ایراد خاصی مدنظرتون هست بگید من راهنماییتون میکنم.

 25. سلام عزیز.یه سوال داشتم.ببینید من الگوی بالاتنه رو از کتاب مولر فنی و حرفه ای یاد گرفتم.اما با شما یه فرق داره.اینکه این ۲ سانتی رو که از سمت راست میاید داخل رو نداره و هیچ خطی هم رسم نمیشه.اشکال نداره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. والا الگوی مولر اصلی اون دوسانت رو داره. چون توی نسخه اصلی کتاب مولر که آلمانی هست اون دوسانت اومده. حالا نمیدونم چطور توی کتاب فنی حرفه ای حذفش کردن. تا جایی که من دیدم اساتید زیادی هستند که باتوجه به نظر و البته تجربه خودشون تغییراتی توی الگو دادن و به اسم مولر آموزش میدن. ولی میتونید از کتاب خانم نیره یونسی که ترجمه نسخه اصلی آموزش مولر هست چک کنید که اون دوسانت وجود داره.

 26. سلام استاد مهربان.من به شدت علاقه دارم به خیاطی.اما اولش چند تا سوال دارم.میشه شمارتون رو به من ایمیل کنید تا تماس بگیرم؟.خواهش میکنم قبول کنید.من حتما حتما جواب سوالامو میخوام.تور خدا قبول کنید.من خیلی به جوابام محتاجم.چند تا سوال راجع به خیاطی دارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. انقدر خواهش نمیخواد که. لطفا به آیدی تلگرامم honarbazaar_admin@ پیام بدهید کمکی بتونم بکنم چشم پاسخگو هستم.

 27. سلام دوست عزیز و هنرمند. واقعا ازتون ممنونم. برای این آموزش عالی و بدون نقص. واقعا هیچ جا به شفافی شما مولرو توضیح ندادن. نکته هایی که بهمون یاد میدید خیلی ظریف و عالین.خدا خیرتون بده .انشالا تو این ماه عزیز هرچی از خدا میخواید بگیرید. بابت جدول سایزها هم واقعا ممنونم.
  در مورد مولر کتابی که انقدر دقیق و جامع باشه میشناسید بهمون معرفی کنید؟ بازم ممنون ازتون.?????

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم، بسیار ممنونم از دعای قشنگتون. ان شاالله به حق دعای شما عزیزان خدا حاجت این بنده حقیر را هم براورده بفرماید.
   خیر متاسفانه کتابی که همه این نکات را گفته باشه ندیدم. اینها همه تجربیات بنده در طی چندین سال و مطالعه منابع خیلی زیاد و شاگردی چندین استاد هست.

 28. ببخشید یه درخواست دیگه ام ازتون داشتم
  ممنون میشم الگوی بچه ها رو هم تو ساییتون آموزش بدین

  متشکر عزیزم?

 29. با سلام
  بنده می خواستم با ۴اندازه اصلی که در جدول هست برای سایز ۴۴،مابقی اندازه ها رو از طریق فرمول بدست بیاورم،متوجه شدم بعضی از اندازه های بدست آمده از فرمول با جدول هم خوانی ندارد،مثلا بلندی سینه در جدول ۲۹است در حالیکه با فرمول۲۷بدست می آید،
  لطف میکنید اگه بفرمائید در این مواقع چه باید کرد؟

  و اینکه@ در جدول آزادیها منظور نشده است،درسته؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   شما اگر میخواهید الگوی سایز دربیارید از همون اندازه های جدول استفاده کنید و دیگه نیازی به فرمول نیست. البته نکته جالبی رو فرمودید من امتحان نکرده بودم ولی باید از همون اندازه های جدول تماما استفاده کنید.
   بله اندازه ها بدون آزادی هستند.

 30. سلام وخسته نباشید
  میشه لطفا سرشانه سایز۳۶ رو مجددا بررسی بفرمایید،فکر میکنم یه اشتباه تایپی صورت گرفته

 31. با عرض سلام و روز بخیر
  من خودم خیاطی بلدم ولی آنقدر که شما با دقت و حوصله توضیح داده‌اید تصمیم گرفته ام متد مولر رو یاد بگیرم و پابه پای آموزشهای شما جلو اومدم.در مورد جدول استاندارد سوالاتی داشتم :
  ۱٫ برای اشخاص مختلف که بلندی قامت متفاوتی دارند چگونه میتوان از این جدول استفاده کرد؟
  ۲٫ آیا فقط اندازه های عمودی بدن تغییر میکنند؟
  ۳٫در تولیدی ها معمولا قامت استاندارد رو چند در نظر میگیرند؟
  از اینکه با سخاوت فراوان معلوماتتان رو در اختیار بقیه می گذارید کمال تشکر را دارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم. این جدول صرفا برای سایزدوزی هست و برای افراد با قد متفاوت یا باید از فرمول ها استفاده کرد یا اندازه های شخص. یا الگوی سایز بندی رو از این جدول تهیه کرد و با اندازه های فرد، شخصی سازیش کرد.
   اگر به فرمولها دقت کنید، بلندی قد در اندازه های عمودی تاثیر دارد. در مورد تولیدی ها خیلی اطلاعی ندارم چون بسیاری از اونا از متدهای دیگه یا ترکیب متدها استفاده میکنن.
   خواهش میکنم موفق باشید

 32. سلام خسته نباشین
  تواین الگو دیگه نیازی به لقی حلقه آستین و لقی یقه نیاز نیست بگیریم ؟؟؟؟؟؟؟،؟??
  الگورو کشیدم ممنون میشم زود جواب بدین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در سایزهای نرمال خیر نیازی به لقی حلقه آستین نیست. لقی یقه هم بستگی به مدل یقه تان دارد

   • اولین بارمه دارن از الکوی شما استفاده می کنم
    دور سینه ۹۴
    کمر ۷۹
    باسن ۱۰۲
    اینا اندازه های خودمه آیا نرمال است که لقی نگیرم ؟؟؟❤

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     بله. منظورم از غیر نرمال کسیه که یا شانه های خیلی افتاده ای داره یا مثلا پشتش قوز داره. اکثرا برای افراد مسن این مسائل اتفاق میفته و لازم میشه از حلقه لقی گرفته بشه.
     اگر بار اولتون هست حتما یکبار پاترون بدوزید تا اگر اشکال یا اشتباهی انجام داده بودید مشخص بشه و پارچه تون خراب نشه، البته اگر مطابق آموزش دقیق انجام داده باشید مشکلی پیش نمیاد

 33. سلام خدمت استاد گرامی..من متد مولر از آموزش های شما دنبال میکنم..طریقه بستن پنس سرشانه و اصلاح مجدد سرشانه چطوری هست؟ممنون میشم جواب بدید..

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. افتخار میکنیم به همراهی شما. شما پنس سرشانه رو باید به صورت برش سرشانه یا برش عصایی روی الگو طراحی کنید و بعدا روی پارچه ببندید.
   دقیقا آموزش بعدی ما درباره همین موضوع هست که در اولین فرصت روی سایت قرار میدهم.

ارسال نظر