کلاه نوزاد به شکل خروس

1

سلام به عاشقان هنر خیاطی مخصوصا اونایی که تازه مامان یا مادربزرگ شدن یا قراره بشوند. جدا وقتی یک نوزاد وارد خانواده میشه انقدر برای همه جذاب و شیرینه که آدم دوست داره هرکاری بلد هست برایش انجام بده. حالا اگه این کوچولو یه مامان خوش ذوق داشته باشه که نونش تو روغنه. معمولا مامانایی که خیاطی بلد هستند از هر پارچه کوچیکی یهو یک لباس فوق العاده خلق میکنند که از همه لباس های بازاری قشنگتر و متفاوت تره. حالا بماند که از نظر اقتصادی هم قطعا به صرفه تر هست.

کوچولوی خونه ما علاوه بر مامان باسلیقه، یک عمه خوش ذوق هم داره (یکم از خودم تعریف کنم 🙂 )، که هر روز یک ایده جدید برای خوشحال کردنش پیدا میکنه. همینجا جا داره از عمه هایی که عاشقانه بچه های برادرشون رو دوست دارند ولی هیچوقت نامی ازشون نیست یاد کنم و بگم عمه ها دوستتون داریم.

خلاصه اگه یادتون باشه قبلا یک کلاه نوزادی با گوش خرسی آموزش داده بودم، امروز میخوایم همون کلاه را به شکل خروس دربیاریم. بالاخره یک سری کوچولوها تو سال خروس دارن به دنیا میان و بد نیست توی سیسمونیشون نمادی از خروس هم باشه.

پس دست بکار می شویم.

لوازم مورد نیاز:

  • پارچه پشمی یا تریکو در رنگهای زرد، نارنجی، قرمز، سفید و مشکی
  • سوزن و نخ همرنگ
  • قیچی
  • کاغذ الگو
  • الیاف پشم شیشه
  • چرخ خیاطی

روش برش و دوخت:

۱) برای اینکه کلاه کاملا اندازه باشد بهتر است دور سر نوزاد یا کودک را اندازه بگیرید. البته اگر دسترسی به نوزاد ندارید می توانید از اندازه های همین الگو استفاده کنید که دور سر نوزاد را ۴۴ تا ۴۶ سانتی متر در نظر گرفته + ۲ سانت برای جای دوخت.

در شکل زیر اندازه های لازم نوشته شده است که البته چون الگوی نصف کلاه است و روی پارچه دولا قرار می گیرد، اندازه های افقی نصف شده اند.

شما با کلیک بروی الگو می توانید آنرا در سایز اصلی ببینید و از روی آن الگو را تهیه کنید.

الگو شامل چند قسمت است: بالای کلاه که ارتفاع آن ۱۳ سانت درنظر گرفته شده، پایین یا روگوشی کلاه که نصف دور سر برابر ۲۴ سانت و ارتفاع آن در جلوی کلاه ۴ تا ۶ سانت و در پشت کلاه ۶ سانت روی آن نوشته شده بعلاوه یک تکه اشک مانند در زیر آن، دو بیضی که چشم ها است، یک تاج خروس و یک نوک سه گوش.

۲) تکه های الگو را روی پارچه های مورد نظر قرار دهید و با در نظر گرفتن یک سانت جای دوخت در اطراف الگو ،ببرید.

تاج، نوک، چشم ها و قسمت بالای کلاه را روی دولای پارچه برش دهید. قسمت روگوشی و قسمت اشک مانند را باید ۲ بار از دولای پارچه برش دهید تا نهایتا ۴ عدد از هرکدام بدست بیاورید.

۳) برای دوخت از جزییات کلاه شروع کنید یعنی اول سیاهی چشم را روی قسمت سفید گذاشته و دور آنرا با چرخ زیگزال بزنید.

۴) دو قسمت نوک را روی هم قرار داده و سوزن بزنید و مثل شکل زیر دو ضلع آن را بدوزید.

۵) تاج را هم به همین ترتیب بدوزید و هر دو را به رو برگردانده و کمی پشم شیشه داخل آنها بگذارید.

۶) قسمت روگوشی کلاه را که از دو قسمت تشکیل شده، ابتدا درز وسط پشت یا جلو را به هم بدوزید (اگر خط وسط جلو را روی دولای بسته قرار دهید درز نمی خورد و زیباتر خواهد بود) و سپس دو قسمت قرمز رنگ را در دو طرف و پایین روگوشی مثل شکل زیر سوزن زده و چرخ کنید.

۷) دو تکه بالا را که آماده کرده اید روی هم گذاشته و لبه پایینی آنرا بدوزید ( لبه بالا باز است ).

سپس درز وسط دیگر را روی هم بگذارید و بدوزید تا نیمه پایینی کلاه شما مانند تصویر زیر آماده شود.

۸) چشم ها را روی یکی از تکه های قسمت بالای کلاه قرار داده و بدوزید سپس دو تکه ی بالای کلاه را روی هم قرار داده و به وسیله چرخ، دو سمت آن را بدوزید.

۹) وقتی کار دوخته شده را به رو بگردانید مانند تصویر زیر خواهد بود.

۱۰) کلاه را مجددا به پشت برگردانید سپس تاج را که قبلا آماده کرده اید در درز بالای کلاه قرار دهید و درز را بدوزید.

همچنین نوک آماده شده را در جای خود قرار داده و سوزن بزنید.

۱۱) یک لایه از قسمت پایین کلاه را که در مرحله ۷ آماده کردید به دورتادور کلاهتان که در مرحله قبل آماده شد، چرخ کنید. نتیجه مانند تصویر زیر است.

۱۲) لایه دوم قسمت پایین کلاه را روی درز دوخته شده قرار دهید و چرخ کنید. تمیز دوزی را فراموش نکنید.

کلاه خروسی ما آماده شد. خیلی خوشگله مگه نه؟

شادباشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱ دیدگاه

ارسال نظر