دوخت های پایه در روبان دوزی

13

هنر روبان دوزی یکی از هنرهای بسیار زیبا است که کاربردهای زیادی دارد. در پستهای قبلی نمونه هایی از کاربردهای روبان دوزی و وسایل مورد نیاز این هنر را آوردیم. در این هنر بعضی گلها جداگانه آماده می شود و بعد روی زمینه کار دوخته می شود و بعضی گلها، برگها و ساقه ها روی زمینه دوخته می شوند. در اینجا می خواهیم دوختهای پایه را که روی زمینه دوخته می شود برای شما عزیزان علاقمند به روبان دوزی توضیح دهیم.

۱) دوخت ساده :

در این دوخت سوزن را از زیر وارد پارچه کرده (A) و از نقطه ای دیگر که می خواهیم خارج می کنیم (B) این فاصله یعنی A تا B بستگی به طول گلبرگ ما دارد.

همانطور که در شکل سمت چپ می بینید گلبرگهای کناری کوتاهتر از گلبرگ وسطی هستند. در شکل سمت راست می بینید که از این دوخت هم برای دوخت گلهای ریز و هم برای دوخت برگ ها استفاده شده است.

۲) گره فرانسوی:

این دوخت در روبان دوزی کاربرد زیادی دارد و به این شکل است که سوزن را از زیر داخل پارچه می کنیم ( نقطه A) سپس روبان را چند بار دور سوزن می پیچیم و از کنار نقطه A سوزن را داخل پارچه فرو می بریم (نقطه B) گره ای روی کار ایجاد می شود که به گره فرانسوی معروف است.

۳) گلبرگ:

سوزن را از زیر وارد پارچه می کنیم (نقطه A) کمی جلوتر را در نظر می گیرم (نقطه B) قبل از اینکه سوزن را وارد نقطه B کنیم آنرا داخل روبان کرده و سپس وارد نقطه B می کنیم. با دقت در شکل سمت راست می بینید که لبه گلبرگ ها به داخل جمع شده است. از این دوخت می توان برای دوخت گلبرگها و برگ ها نیز استفاده کرد.

۴) ساقه :

این دوخت بیشتر برای ساقه گل ها استفاده می شود. همانطور که در تصویر چپ می بینید، اولین دوخت یک کوک معمولی است سپس سوزن را از نقطه A که وسط دوخت اول است از زیر پارچه بیرون می آوریم. (از کنار روبان نه وسط روبان) سپس فاصله ای به اندازه طول دوخت اول در نظر گرفته و سوزن را وارد پارچه می کنیم (نقطه B) و سر سوزن را از جایی که دوخت قبلی تمام شده بود مجددا بیرون می آوریم (نقطه C).

برای دوخت ساقه بهتر است روبان را پیچ دهیم که بیشتر شکل ساقه را به خود گیرد.

۵) دوخت مرواریدی یا آفتابگردان:

این دوخت زیبا هم برای گلبرگ و هم برگ مورد استفاده است.

ابتدا سوزن را از زیر وارد پارچه می کنیم (نقطه A) . روبان را به شکل یک حلقه در نظر می گیریم (در ذهن یک گلبرگ را در نظر بگیرید) و سپس سوزن را از نقطه B که کنار نقطه A است وارد پارچه کرده و از نقطه C که در بالای گلبرگ فرضی است خارج می کنیم.

دقت کنید، حلقه ای که ایجاد کرده ایم باید پشت سوزن قرار گیرد. سپس سوزن را از نقطه D  که روبروی نقطه C و سمت دیگر روبان حلقه شده است، داخل پارچه می کنیم تا دوخت ما تکمیل شود.

۶) دوخت سرخسی :

دوخت سرخسی به نوعی شبیه دوخت مروارید است با کمی تفاوت.

ابتدا سوزن را از زیر وارد پارچه می کنیم (نقطه A) و از نقطه روبروی آن (در یک خط صاف) سوزن را داخل پارچه کرده (نقطه B) و از نقطه C که در وسط پایین دو نقطه قبلی است خارج می کنیم در حالی که روبان به شکل یک حلقه در بیرون سوزن قرار گیرد و سپس سوزن را روبروی نقطه C (پشت روبان) داخل پارچه می کنیم ( نقطه D) .

۷) دوخت زنجیره:

در این دوخت ابتدا سوزن را از زیر وارد پارچه می کنیم (نقطه A) و با کمی فاصله از نقطه A ابتدا سوزن را وارد روبان کرده و سپس داخل پارچه می بریم ( نقطه B) سپس سوزن را از زیر، از وسط روبان دوخته شده خارج می کنیم (نقطه C) و دوخت را به همین ترتیب ادامه می دهیم.

 

در زیر یک نمونه روبان دوزی روی لباس را که با همین دوختهای ساده انجام شده است می بینید.

منتظر آموزش های بعدی ما در هنر روبان دوزی باشید.

شاد باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۳ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام ببخشید پیج هنریتون آیدیش چیه
  اگر توتلگرام یا اینستاگرام پیج ربان دوزی که قشنگ اموزش داده سراغ دارید بگید

 2. Avatar

  سلام. خسته نباشید. خیلی خیلی ممنونم از آموزشهای عالیتون. یه سوال داشتم. واسه روبان دوزی شروع و پایان کار باید چجوری باشه؟ بعد از دوخت گل یا هرچیز دیگه ای باید روبان رو قیچی کرد و از نو گل جدید رو شروع کنیم یا همه پیوسته به هم هستن؟؟ برای دوخت گل باید به اندازه همه گلبرگ هاش روبان رو از پارچه بیرون بیاریم و بعد شروع به دوختن کنیم؟؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم ممنون از لطف شما .لطفا یکبار دیگر آموزشها را با دقت بیشتر بخوانید و به نمونه دوختها توجه کنید می بینید که اگر گلها کوچک و به هم نزدیک باشد ،لزومی ندارد که روبان را قیچی کنیم یا وقتی یک ساقه را می دوزید به همین ترتیب.ولی در بعضی نمونه ها لازم است که گلبرگها جدا جدا بریده و دوخته شود شما آموزشهای دیگر روبان دوزی را هم مطالعه بفرمایید مطمئنم که مشکلتان حل می شود .بازهم اگر سوالی باشد ،درخدمتیم.

  • مدیر سایت

   عزیزم هرجایی که روبانتون تموم میشه، کم میاد یا کارتون تموم شده و گل جدید میخواید شروع کنید باید روبان رو پشت کار گره بزنید که بیرون نیاد دیگه. ابتدای کار هم همینطور

 3. Avatar

  سلام خسته نباشین ببخشید میشه اسم یک کتاب خوب در مورد روش مولر معرفی کنین؟ممنون از اموزش های خوبتون.

 4. Avatar

  خانم خیلی خیلی ممنونم ازاموزش خیاطی عالیتون ازخداوند متعال خواهانم که سایه ات مستدام عمرت همیشه پایدار بماند خیلی باحوصله توضیح می دید دست نازنینتان دردنکند

 5. Avatar

  سلام و خسته نباشین
  واقعا از سایت خوب و قشنگتون تشکر می کنم
  خیلی راحت و شفاف آموزش ها رو گذاشتین

  امیدوارم همیشه خوب و موفق باشین و کارای جدید رو اینجا آموزش بدین

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام برای دوختهای مختلف فرق میکند در هر گلی که آموزش می دهیم سایز روبان را هم می گوییم. ولی درتصاویر بالا از روبان نیم سانت استفاده شده.

ارسال نظر