کنترل الگوی آستین مولر

165

سلام به همه همراهان مهربون هنربازار. بی اندازه از پیام های زیبای شما عزیزان ممنونم. افتخار میکنم که بتونم قدم کوچکی در رفع مشکلات شما دوستان خوبم در زمینه های هنری بردارم و تنها استدعای دعای خیرتون رو دارم. در نمازها و راز و نیازهاتون این بنده حقیر رو فراموش نفرمایید.

امروز با آموزش کنترل آستین مولر در خدمت شما دوستان خوبم هستم. یک نکته ای که لازم می بینم دوباره تاکید کنم اینه که اصلا برای چی ما الگوهامون را کنترل میکنیم؟

دلیلش اینه که وقتی ما الگو را با یک متد خیاطی رسم میکنیم، الگوی حاصل برای یک اندام بی عیب و نقص مناسب خواهد بود ولی واقعا چند درصد افراد هیچ مشکلی در اندامشون ندارند؟ پس باید الگو را با اندازه هایی که روی بدن گرفته ایم مقایسه کنیم تا مطمئن بشویم که مناسب اندام فرد هست و اگر نبود با اعمال تغییراتی روی الگو، به نتیجه بهینه برسیم.

مثلا دو قسمت مهم در الگوی آستین، اندازه تاج آستین و اندازه بازوی آن است.

اندازه تاج آستین باید کنترل شود تا نسبت به اندازه حلقه آستین خیلی بزرگ نباشد تا بتوان آن را به اندازه مناسب خُرد داد. اگر اختلاف حلقه و تاج آستین زیاد باشد، در هنگام نصب آستین بیش از اندازه چین می خورد که در دوخت کت و مانتو زیبا نیست.

اندازه بازو نیز باید کنترل شود زیرا بسیاری از افراد مخصوصا خانم های سن دار، دارای بازوهای تپل و افتاده هستند یا بسیاری افراد دوست دارند آستین لباس به بدنشان نچسبد و به عبارتی در آن راحت باشند.

پس بیایید این دو مورد را باهم کنترل کنیم.

کنترل تاج آستین :

بعد از اینکه مطابق آموزش رسم آستین مولر، پایه آستین را رسم کردیم و تمام نکاتی که در آن آموزش اشاره کردم را انجام دادیم، با متر ایستاده تاج آستین را اندازه میگیریم.

من در این آموزش منظورم از تاج آستین خطوط آبی در تصویر زیر است (البته بعضی ها اصطلاح تاج آستین را به نقطه ۱۱ و اطراف آن می دانند ولی من فعلا در این آموزش تاج آستین را خطوط آبی شکل زیر میگیرم تا با حلقه آستین روی بالاتنه متمایز باشد)

حالا اندازه تاج آستین را با مجموع گشادی حلقه جلو و پشت مقایسه کنید. اگر آستین را به درستی رسم کرده باشید و اندام فرد هم خیلی غیر نرمال نباشد، اختلاف این دو اندازه نهایت ۳ الی ۴ سانت باید باشد.

برای اینکه آستین ما خرد مناسبی داشته باشد، این اختلاف باید به حدود ۲ الی ۳ سانت برسد.

ساده ترین راهی که در اکثر موارد مشکل را حل می کند این است که مطابق تصویر زیر از نقطه ۱۱ حدود یک سانت پایین بیایید (نقطه m). این مقدار پایین آمدن به میزان اختلاف تاج آستین و حلقه آستین بستگی دارد. و سپس تاج آستین را مطابق خطوط قرمز دوباره رسم کنید. به همان اندازه هم باید از مچ آستین پایین بیایید تا قد آستین کوتاه نشود.

خب حالا اگر با این کار باز هم اختلاف تاج آستین و حلقه ما بیشتر از ۲ سانت یا نهایتا ۲٫۵ سانت بود باید چه کنیم؟

این مورد زمانی اتفاق می افتد که فرد بازوی تپلی داشته و در نتیجه در هنگام رسم الگوی آستین، ما مقدار نقطه ۲ به ۸ را زیاد گرفته ایم. پس باید حالا دور بازوی الگو را کنترل کنیم ببینیم مقدار ۲ به ۸ را خیلی زیاد گرفته ایم یا نه!

کنترل بازوی آستین :

اگر بازوی آستین شما تنگ باشد، تقریبا لباس شما بی استفاده می شود چون دست مدام در حال حرکت است و بازوی تنگ اصلا قابل تحمل نیست.

خط افقی ای که به فاصله ۳ الی ۴ سانت پایین خط ۳ رسم می کنیم، خط بازو می باشد.

در تصویر زیر من با یک فلش قرمز مقدار دور بازو را روی الگو مشخص کرده ام. اندازه این فلش باید حدود ۳ الی ۴ سانت از دور بازوی شخص بزرگتر باشد.

اگر اندازه فلش (دور بازوی الگو) خیلی بزرگتر از بازوی فرد بود، یعنی مقدار ۲ به ۸ را زیاد گرفته اید و باید آن را اصلاح کنید و الگو را دوباره رسم کنید که در نتیجه کاهش مقدار ۲ به ۸ باعث کوچکتر شدن تاج آستین نیز می شود و مشکل کنترل تاج را حل میکند.

اگر اندازه فلش ۳ تا ۴ سانت از بازوی فرد بزرگتر نبود یعنی مقدار ۲ به ۸ را کم گرفته اید و باید آن را افزایش دهید.

اگر اختلاف دور بازوی شخص و دور بازوی الگو خیلی زیاد باشد یعنی با بازوی چاق یا بازوی لاغر روبرو هستید که یک ایراد اندامی است و باید راه های دیگری برای آن بیاندیشیم که در آینده در مبحث ایرادات اندامی توضیح خواهم داد.

ترفند نهایی :

حالا اگر با روشی که در کنترل تاج آستین گفتیم همچنان اختلاف تاج و حلقه به حدود ۲ سانت نرسید، با کنترل بازو هم دیدیم که مقدار ۲ به ۸ را درست گرفته ایم و بازو نیز اندازه است، آخرین راهکاری که برای حل مشکل تاج آستین داریم این است که کمی حلقه آستینمان را گشاد یا تنگ کنیم.

توجه داشته باشید که این آخرین راه حل است و ترجیحا ما علاقه ای به دستکاری الگو نداریم ولی اگر مستاصل شدیم و راه دیگری نمانده بود و تاکید میکنم مطمئن بودیم که آستین را درست رسم کرده ایم، می توانیم از این ترفند نهایی استفاده کنیم.

برای گشاد کردن حلقه آستین، مانند تصویر زیر، هر دو حلقه را ۰٫۵ الی ۱ سانت روی خط پهلو پایین می آوریم و به نقطه X و Y وصل می کنیم. دوباره مجموع گشادی حلقه جلو و پشت را اندازه می گیریم و با مقدار تاج آستین مقایسه می کنیم.

اگر نتیجه قابل قبول بود محل نقاط موازنه ۷ و ۲۷ را نیز روی تاج آستین اصلاح می کنیم.

اگر هم نیاز به تنگ کردن حلقه آستین داشتید نیز همین کار را می کنیم فقط اینبار از نقاط ۱۱ و ۱۲ به اندازه ۰٫۵ تا ۱ سانت بالا می رویم و حلقه را می کشیم.

به عنوان نکته نهایی هم بگویم که رسم آستین و رفع مشکلات آن شاید جزو مهمترین قسمت های خیاطی باشد و واقعا با گذشت زمان و تجربه کم کم دستتان می آید که چطور مشکلات آستینتان را رفع کنید.

بنده شخصا اگر تن خور عالی آستین مولر را ندیده بودم که چقدر تاج آستین لباس زیبا می شود حتما به سراغ روش های ساده تر رسم آستین می رفتم ولی این آستین بهترین فرم آستینی است که تاکنون امتحان کرده ام.

امیدوارم مشکلاتتان خیلی زود در رسم الگوی بالاتنه و آستین با تلاش و صبر رفع شود.

ان شاالله در تابستان مشغله ام کمتر شود و بتوانم فیلم این آموزش ها را هم به سایت اضافه کنم.

یا حق 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۶۵ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام عزيزم
  خسته نباشيد
  ببخشيد من از كتاب سومبات هاكوپيان استفاده ميكنم و الگو ميكشم
  كتابي بسيار دقيقه
  و الگومم كنترل شدست
  اما موقع پرو لباس استينام ازقسمت حلقه تنگن و اصلا توش راحت نيستم و وقتي دستمو حركت ميدم حس ميكنم الان زير بغلم پاره ميشه😞
  بنظرتون مشكلش كجاست؟
  باالگوي شما رسم كنم اين مشكلات ازبين ميره؟؟؟😞

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. یا دور بازوتون تنگه یا بلندی حلقه تون کمه. الگوی آستینی که من گفتم با تمام نکاتش اگر دقت کنید و رسم کنید قاعدتا مشکلی نخواهید داشت. الگوی هاکوپیان رو هم باید باید با الگوی ما مقایسه کنید شاید متوجه بشید که دارید کجارو اشتباه میکنید.

 2. Avatar

  با عرض سلام خدمت شما
  ممنونم به خاطر آموزش های عالیتون خیلی خیلی خوب بود.
  یک سوالی داشتم من بازوم خیلی درشته بعد از کنترل آستین فاصله ی ۲تا۸ تقریبا ۷ سانت کمتر از دور بازوی من بود.
  میخواستم بدونم چه جوری میتونم الگوم رو درست کنم؟
  ممنونم ازتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم اگر مقدار ۲ به ۸ را درست به اندازه دور بازو + ۲ سانت بگیرید دور بازوی الگو درست بدست می آید فقط ممکن است تاج آستین بسیار بزرگتر از حلقه آستین شود که باید از روشهای مختلف کوچک کردن تاج استفاده شود.

 3. Avatar

  سلام…من دارم یه مانتو برای مادرم میدوزم که دور بازوی ایشون نسبتا چاق هست؛اندازه تاج آستین با حلقه آستین روی الگوی بالاتنه بعد از اعمال تغییراتی که گفتین(یک سانت پایین آمدن از تاج آستین و یک سانت گشاد کردن حلقه آستین جلو و پشت)همچنان زیاد و به اندازه ۵ سانت هست.ضمنا الگوی بالاتنه رو درست رسم کردم…چون از روی مانتوهای آماده شون که اندازه گرفتم،حلقه آستین دقیقا ۵۵ سانت بود، که به نظرم درست رسم کردم ولی تاج آستین ۶۰ سانت شده،میدونم این جزو ایرادات اندامی هست ولی اگه میشه یه توضیح مختصر بدید که چکار باید بکنم…خیلی ممنونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ساده ترین راه برای حل مشکلتون چون هنوز ایرادات اندامی آستینو آموزش ندادم و قطعا با یه توضیح مختصر نمیشه منظورو رسوند، اینه که شما باید به جای دوبار شلال درشت زدن برای خرد دادن آستین، یکبار شلال ریز بزنید و به آرامی که نخ پاره نشه شلال هارو خرد بدید به این روش میتونید بیشتر از سه سانت رو خرد مناسب بدید.

 4. Avatar

  سلام عزیزم.ممنون از راهنمایی های خیلی خوبتون،من الگوی مولر رو با توضیحات شما رسم کردم و خیلی تمیز و عالی شد،فقط یه مشکلی که توی گرلاوین هم داشتم و با این الگو هم دارم و خییییلیییی رو اعصابمه اینه که وقتی سجاف جلوی لباس روبرای مثلا مانتو جلوباز جدا درمیارم و میدوزم بدون استثنا لبه جلوی لباسم پیچ میخوره بسمت بیرون برمیگرده و خیلی بد می ایسته،لازم به ذکره که نکات مربوط به راستای پارچه و لایی رو هم رعایت میکنم.نمیدونم مشکل از کجاست،اگر تجربه ای در این زمینه دارید راهنماییم کنید دعاگوتون میشم.تنها نکته ای که ب ذهنم میرسه اینه که لایی رو وقتی با الگو درمیارم زاپاس نمیزارم و از کنار لایی سجاف رو دوخت میکنم،ممکنه علتش این باشه؟🤔

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم هیچ دلیلی غیر از در راستا نبودن سجاف، یا پنل ۱ و یا لایی نیست. هرکدوم از این سه مورد درراستا نباشه جلوی لباس میپیچه. پیچیدنش ربطی به زاپاس لایی نداره ولی یادتون باشه لایی همیشه باید زیر دوخت بره پس نمیشه هیچی زاپاس براش نذارید حداقل دو سه میل زاپاس میخواد که زیر دوخت بره.

 5. Avatar

  سلام من دوبار کل الگوی آستین رو کشیدم و بعد متوجه شدم اصلا شما در توضیحاتتون قید نکردید که در کدام مرحله اندازه دور بازو اعمال شود تا خط نارنجی رنگی که مربوط به بازو هست اندازه گیری شده باشد.فقط گفتی اون فلش نارنجی رنگ مربوط به بازوست.وبنده وقتی الگوی رو رسم میکنم چون اندازه ای برای دور بازو در الگو سانت نمی کنم اما در نهایت کاملا ناقص و کوچک در میاد

ارسال نظر