کنترل الگوی آستین مولر

131

سلام به همه همراهان مهربون هنربازار. بی اندازه از پیام های زیبای شما عزیزان ممنونم. افتخار میکنم که بتونم قدم کوچکی در رفع مشکلات شما دوستان خوبم در زمینه های هنری بردارم و تنها استدعای دعای خیرتون رو دارم. در نمازها و راز و نیازهاتون این بنده حقیر رو فراموش نفرمایید.

امروز با آموزش کنترل آستین مولر در خدمت شما دوستان خوبم هستم. یک نکته ای که لازم می بینم دوباره تاکید کنم اینه که اصلا برای چی ما الگوهامون را کنترل میکنیم؟

دلیلش اینه که وقتی ما الگو را با یک متد خیاطی رسم میکنیم، الگوی حاصل برای یک اندام بی عیب و نقص مناسب خواهد بود ولی واقعا چند درصد افراد هیچ مشکلی در اندامشون ندارند؟ پس باید الگو را با اندازه هایی که روی بدن گرفته ایم مقایسه کنیم تا مطمئن بشویم که مناسب اندام فرد هست و اگر نبود با اعمال تغییراتی روی الگو، به نتیجه بهینه برسیم.

مثلا دو قسمت مهم در الگوی آستین، اندازه تاج آستین و اندازه بازوی آن است.

اندازه تاج آستین باید کنترل شود تا نسبت به اندازه حلقه آستین خیلی بزرگ نباشد تا بتوان آن را به اندازه مناسب خُرد داد. اگر اختلاف حلقه و تاج آستین زیاد باشد، در هنگام نصب آستین بیش از اندازه چین می خورد که در دوخت کت و مانتو زیبا نیست.

اندازه بازو نیز باید کنترل شود زیرا بسیاری از افراد مخصوصا خانم های سن دار، دارای بازوهای تپل و افتاده هستند یا بسیاری افراد دوست دارند آستین لباس به بدنشان نچسبد و به عبارتی در آن راحت باشند.

پس بیایید این دو مورد را باهم کنترل کنیم.

کنترل تاج آستین :

بعد از اینکه مطابق آموزش رسم آستین مولر، پایه آستین را رسم کردیم و تمام نکاتی که در آن آموزش اشاره کردم را انجام دادیم، با متر ایستاده تاج آستین را اندازه میگیریم.

من در این آموزش منظورم از تاج آستین خطوط آبی در تصویر زیر است (البته بعضی ها اصطلاح تاج آستین را به نقطه ۱۱ و اطراف آن می دانند ولی من فعلا در این آموزش تاج آستین را خطوط آبی شکل زیر میگیرم تا با حلقه آستین روی بالاتنه متمایز باشد)

حالا اندازه تاج آستین را با مجموع گشادی حلقه جلو و پشت مقایسه کنید. اگر آستین را به درستی رسم کرده باشید و اندام فرد هم خیلی غیر نرمال نباشد، اختلاف این دو اندازه نهایت ۳ الی ۴ سانت باید باشد.

برای اینکه آستین ما خرد مناسبی داشته باشد، این اختلاف باید به حدود ۲ الی ۳ سانت برسد.

ساده ترین راهی که در اکثر موارد مشکل را حل می کند این است که مطابق تصویر زیر از نقطه ۱۱ حدود یک سانت پایین بیایید (نقطه m). این مقدار پایین آمدن به میزان اختلاف تاج آستین و حلقه آستین بستگی دارد. و سپس تاج آستین را مطابق خطوط قرمز دوباره رسم کنید. به همان اندازه هم باید از مچ آستین پایین بیایید تا قد آستین کوتاه نشود.

خب حالا اگر با این کار باز هم اختلاف تاج آستین و حلقه ما بیشتر از ۲ سانت یا نهایتا ۲٫۵ سانت بود باید چه کنیم؟

این مورد زمانی اتفاق می افتد که فرد بازوی تپلی داشته و در نتیجه در هنگام رسم الگوی آستین، ما مقدار نقطه ۲ به ۸ را زیاد گرفته ایم. پس باید حالا دور بازوی الگو را کنترل کنیم ببینیم مقدار ۲ به ۸ را خیلی زیاد گرفته ایم یا نه!

کنترل بازوی آستین :

اگر بازوی آستین شما تنگ باشد، تقریبا لباس شما بی استفاده می شود چون دست مدام در حال حرکت است و بازوی تنگ اصلا قابل تحمل نیست.

خط افقی ای که به فاصله ۳ الی ۴ سانت پایین خط ۳ رسم می کنیم، خط بازو می باشد.

در تصویر زیر من با یک فلش قرمز مقدار دور بازو را روی الگو مشخص کرده ام. اندازه این فلش باید حدود ۳ الی ۴ سانت از دور بازوی شخص بزرگتر باشد.

اگر اندازه فلش (دور بازوی الگو) خیلی بزرگتر از بازوی فرد بود، یعنی مقدار ۲ به ۸ را زیاد گرفته اید و باید آن را اصلاح کنید و الگو را دوباره رسم کنید که در نتیجه کاهش مقدار ۲ به ۸ باعث کوچکتر شدن تاج آستین نیز می شود و مشکل کنترل تاج را حل میکند.

اگر اندازه فلش ۳ تا ۴ سانت از بازوی فرد بزرگتر نبود یعنی مقدار ۲ به ۸ را کم گرفته اید و باید آن را افزایش دهید.

اگر اختلاف دور بازوی شخص و دور بازوی الگو خیلی زیاد باشد یعنی با بازوی چاق یا بازوی لاغر روبرو هستید که یک ایراد اندامی است و باید راه های دیگری برای آن بیاندیشیم که در آینده در مبحث ایرادات اندامی توضیح خواهم داد.

ترفند نهایی :

حالا اگر با روشی که در کنترل تاج آستین گفتیم همچنان اختلاف تاج و حلقه به حدود ۲ سانت نرسید، با کنترل بازو هم دیدیم که مقدار ۲ به ۸ را درست گرفته ایم و بازو نیز اندازه است، آخرین راهکاری که برای حل مشکل تاج آستین داریم این است که کمی حلقه آستینمان را گشاد یا تنگ کنیم.

توجه داشته باشید که این آخرین راه حل است و ترجیحا ما علاقه ای به دستکاری الگو نداریم ولی اگر مستاصل شدیم و راه دیگری نمانده بود و تاکید میکنم مطمئن بودیم که آستین را درست رسم کرده ایم، می توانیم از این ترفند نهایی استفاده کنیم.

برای گشاد کردن حلقه آستین، مانند تصویر زیر، هر دو حلقه را ۰٫۵ الی ۱ سانت روی خط پهلو پایین می آوریم و به نقطه X و Y وصل می کنیم. دوباره مجموع گشادی حلقه جلو و پشت را اندازه می گیریم و با مقدار تاج آستین مقایسه می کنیم.

اگر نتیجه قابل قبول بود محل نقاط موازنه ۷ و ۲۷ را نیز روی تاج آستین اصلاح می کنیم.

اگر هم نیاز به تنگ کردن حلقه آستین داشتید نیز همین کار را می کنیم فقط اینبار از نقاط ۱۱ و ۱۲ به اندازه ۰٫۵ تا ۱ سانت بالا می رویم و حلقه را می کشیم.

به عنوان نکته نهایی هم بگویم که رسم آستین و رفع مشکلات آن شاید جزو مهمترین قسمت های خیاطی باشد و واقعا با گذشت زمان و تجربه کم کم دستتان می آید که چطور مشکلات آستینتان را رفع کنید.

بنده شخصا اگر تن خور عالی آستین مولر را ندیده بودم که چقدر تاج آستین لباس زیبا می شود حتما به سراغ روش های ساده تر رسم آستین می رفتم ولی این آستین بهترین فرم آستینی است که تاکنون امتحان کرده ام.

امیدوارم مشکلاتتان خیلی زود در رسم الگوی بالاتنه و آستین با تلاش و صبر رفع شود.

ان شاالله در تابستان مشغله ام کمتر شود و بتوانم فیلم این آموزش ها را هم به سایت اضافه کنم.

یا حق 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۳۱ دیدگاه

 1. سلام عزیزم. ممنون از صبوری و توضیحات خوبتون. برای رسم الگوی آستین، اندازه هایی که فرمودید باید قبل از کنترل و برش الگوی پایه بالاتنه برداشته شود؟؟؟ راستی لطفا تلگرام تون رو چک بفرمایید.😘😘😘ممنون از راهنماییتون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. باید الگوی پایه بالاتنه تون رو کاملا کنترل کنید و از روی ورژن نهایی الگوی بالاتنه تون برای آستین اندازه بردارید.

 2. با سلام ممنون از آموزش خوبتون
  ببخشید من الگو استین رو کشیدم برای قسمت پنس که میخام روی هم بچسبونم الگو چین میخوره
  یعنی الگو رو اشتباه کشیدم ؟

 3. سلام عزيزم
  برای کنترل الگو، اندازه دور حلقه آستین پشت با اندازه دور حلقه بالاتنه پشت یکسان شده. برای رفع این مشکل، چیکار باید انجام بدم تا با هم به اندازه یک تا دو سانت اختلاف پیدا کنند جهت خرد آستین؟
  در قسمت کنترل برای بالاتنه جلو حدود ۱/۲۵سانت اختلاف دارن و الگو مشکل نداره
  سئوال دوم در مورد پنس پايين آستين هست. وقتي اندازه پنس رو از دو طرف مچ ميايم تو و به خط ارنج و خط زير بغل وصل ميشن موقع دوخت اين خطها رو هم قرار نميگيرن
  سپاس

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   می تونید تا یک سانت درز زیرآستین درسمت پشت را امتداد بدید و درز را به همان موازات دوباره رسم کنید.که با این کار دور بازو و دور مچ هم یک سانت بزرگتر میشوند که میتونید مجدد آنها را اصلاح کنید.
   باید الگوی آستین را از وسط تا کنید و خطوط درز آستین را اصلاح کنید تا از نظر شیب مشابه هم شوند

 4. سلام خدمت شما استاد عزیز و ارجمند. بعد از رسم الگوی آستین, اختلاف گشادی حلقه ها در بالاتنه با الگوی آستین حدود ۱۵ سانت میشه و دور بازو هم در خط بازو که ۳ آلی ۴ سانت فرمودید زیر نقطه ۳ باشد ,هم درست است , دور بازوی من ۴۰ سانت هست که فاصله نقطه ۲ تا ۸ هم ۲۲٫۵ گرفتم , (گشادی حلقه جلو ۲۴ و حلقه پشت بالاتنه ۲۵ هست ) که جمعا میشه ۳۹ ولی در الگوی آستین, گشادی حلقه ۶۴ می باشد . سپاسگزارم از راهنمایی و لطفتون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام ممنونم از لطفتون. عزیزم باید صبر کنید تا نکات ایراد اندامی بازوی بزرگ را درس بدهم.

 5. سلام .من در رسم الگو چند تا سوال دارم
  ۱٫برای کنترل خط سینه درروی الگو بالاتنه جلو ۲۳٫۳ و بالاتنه پشت ۲۲٫۴ سانتی متر و مجموع ۴۵٫۷ سانتی متر است. عدد بدست آمده از فرمول ۴۷٫۵ است. اختلاف ۱٫۸ سانتی متر مشکلی دارد؟
  ۲٫در کنترل آستین الگو بالاتنه پشت ۲۷ و جلو ۲۰٫۵ با مجموع ۴۷٫۵ است. بعد از رسم الگوی آستین اندازه اولیه تاج آستین ۵۲٫۵ بود که اختلاف ۵ سانت می شد. از نقطه ۱۱ ،۱ سانت پایین آمده و دوباره تاج آستین را رسم کردم این دفعه ۵۰ سانت شد و اختلاف با مجموع حلقه پشت و جلو ۲٫۵ سانت. من بازوی تپل ندارم باید مراحل بعدی رو هم برم ؟ یا همین اختلاف کافیه؟
  ۳٫برای کنترل کارور در الگو بالاتنه جلو ۱۹٫۳ و در فرمول ۱۸ و در الگو بالاتنه پشت ۲۰ و در فرمول ۱۸ است.من دستکاری نکردم تا هنگام پرو اصلاحش کنم. حالا آستین رو که رسم کردم با همین اندازه ها مشکلی پیش نمیاد؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ۱) برای کنترل خط سینه گفتم دور سینه الگو با دور سینه اندازه گیری شده تون باید مقایسه بشه نه فرمول. البته فکر کنم منظورتون از فرمول همون اندازه بدنتون باشه که در این صورت خوبه اختلافش
   ۲) همین اختلاف خوبه
   ۳) بازم میگم الگو با اندازه بدنتون باید مقایسه بشه. خیر دستکاری نکنید این مقدار اختلافو. در کل کارورها در الگوی مولر خودش در بیشتر موارد خوب درمیاد

 6. راستی یه سؤال دیگه نقاط موازنه روی حلقه و آستین x دقیقا روی همه ولی y روی آستین بالاتر از روی حلقه میفته.
  آیا درسته؟

 7. سلام خسته نباشید.من برای آستین ب مشکل خوردم.
  یکی اینکه تاجم با حلقه اختلاف زیاد پیدا کرده ک ۱سانت اومدم پایین بازم شد ۳سانت اختلاف.
  دوم اینکه دور بازوم تو الگو ۱سانت و نیم از بازوی خودم بیشتر شده ک شما گفتین اختلاف باید ۳الی ۴ سانت باشه ولی مال من کمتر شده.
  فاصله ۲ ب ۸ رو اندازه نصف بازو بعلاوه ۲ دراومده ولی نمیدونم چرا تاجم بزرگه بازوم کوچیک؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام
   خب من که تمام روشهای کاهش اندازه تاج رو براتون گفتم و شما یک موردش که پایین آمدن تاج بود را فقط انجام دادید. بعدم گفتم اختلاف به ۲ الی ۳ سانت برسه خوبه شما هم به ۳ رسیدید پس خوبه، بازم بخواید کمتر بشه از روشهای بعدی که گفته شد استفاده کنید.
   اگر بازوی خیلی تپلی ندارید، دور بازوی الگوتون تا ۲ سانت هم باشه کافیه.

 8. شما فوق العاده اید، از اینکه با سایت شما آشنا شدم خیلی خوشحالم و تمام لحظاتی که توی این سایت میچرخم و آموزش میبینم لذت میبرم، ممنون از شما که اینقدر بی دریغ تمام نکات رو در اختیار دیگران میگذارین و انشالله این کار زیباتون رو ادامه بدین

 9. سلام استادی☺
  تاج استینم اندازه اش شده۴۸
  گشادی حلقه جلو ۱۹/۵
  گشادی حلقه پشت۲۳
  مشکلم گشادی حلقه جلو هست خیلی با تاج استین اختلاف داره چ کار کنم؟ درحالی ک گشادی حلقه پشت با اختلاف دوسانت اوکی هست همنجور ک شما گفتید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. یک سانت از تاج رو بیایید پایین بعد حلقه رو دوباره جوری رسم کنید که نهایت نیم سانت از تاج پشت کم بشه ولی از تاج جلو بیشتر کم بشه. اگر بازم زیاد بود میتونید روی خط ۳ یک سانت از جلو کم کنید و به پشت اضافه کنید.

ارسال نظر