کنترل الگوی آستین مولر

147

سلام به همه همراهان مهربون هنربازار. بی اندازه از پیام های زیبای شما عزیزان ممنونم. افتخار میکنم که بتونم قدم کوچکی در رفع مشکلات شما دوستان خوبم در زمینه های هنری بردارم و تنها استدعای دعای خیرتون رو دارم. در نمازها و راز و نیازهاتون این بنده حقیر رو فراموش نفرمایید.

امروز با آموزش کنترل آستین مولر در خدمت شما دوستان خوبم هستم. یک نکته ای که لازم می بینم دوباره تاکید کنم اینه که اصلا برای چی ما الگوهامون را کنترل میکنیم؟

دلیلش اینه که وقتی ما الگو را با یک متد خیاطی رسم میکنیم، الگوی حاصل برای یک اندام بی عیب و نقص مناسب خواهد بود ولی واقعا چند درصد افراد هیچ مشکلی در اندامشون ندارند؟ پس باید الگو را با اندازه هایی که روی بدن گرفته ایم مقایسه کنیم تا مطمئن بشویم که مناسب اندام فرد هست و اگر نبود با اعمال تغییراتی روی الگو، به نتیجه بهینه برسیم.

مثلا دو قسمت مهم در الگوی آستین، اندازه تاج آستین و اندازه بازوی آن است.

اندازه تاج آستین باید کنترل شود تا نسبت به اندازه حلقه آستین خیلی بزرگ نباشد تا بتوان آن را به اندازه مناسب خُرد داد. اگر اختلاف حلقه و تاج آستین زیاد باشد، در هنگام نصب آستین بیش از اندازه چین می خورد که در دوخت کت و مانتو زیبا نیست.

اندازه بازو نیز باید کنترل شود زیرا بسیاری از افراد مخصوصا خانم های سن دار، دارای بازوهای تپل و افتاده هستند یا بسیاری افراد دوست دارند آستین لباس به بدنشان نچسبد و به عبارتی در آن راحت باشند.

پس بیایید این دو مورد را باهم کنترل کنیم.

کنترل تاج آستین :

بعد از اینکه مطابق آموزش رسم آستین مولر، پایه آستین را رسم کردیم و تمام نکاتی که در آن آموزش اشاره کردم را انجام دادیم، با متر ایستاده تاج آستین را اندازه میگیریم.

من در این آموزش منظورم از تاج آستین خطوط آبی در تصویر زیر است (البته بعضی ها اصطلاح تاج آستین را به نقطه ۱۱ و اطراف آن می دانند ولی من فعلا در این آموزش تاج آستین را خطوط آبی شکل زیر میگیرم تا با حلقه آستین روی بالاتنه متمایز باشد)

حالا اندازه تاج آستین را با مجموع گشادی حلقه جلو و پشت مقایسه کنید. اگر آستین را به درستی رسم کرده باشید و اندام فرد هم خیلی غیر نرمال نباشد، اختلاف این دو اندازه نهایت ۳ الی ۴ سانت باید باشد.

برای اینکه آستین ما خرد مناسبی داشته باشد، این اختلاف باید به حدود ۲ الی ۳ سانت برسد.

ساده ترین راهی که در اکثر موارد مشکل را حل می کند این است که مطابق تصویر زیر از نقطه ۱۱ حدود یک سانت پایین بیایید (نقطه m). این مقدار پایین آمدن به میزان اختلاف تاج آستین و حلقه آستین بستگی دارد. و سپس تاج آستین را مطابق خطوط قرمز دوباره رسم کنید. به همان اندازه هم باید از مچ آستین پایین بیایید تا قد آستین کوتاه نشود.

خب حالا اگر با این کار باز هم اختلاف تاج آستین و حلقه ما بیشتر از ۲ سانت یا نهایتا ۲٫۵ سانت بود باید چه کنیم؟

این مورد زمانی اتفاق می افتد که فرد بازوی تپلی داشته و در نتیجه در هنگام رسم الگوی آستین، ما مقدار نقطه ۲ به ۸ را زیاد گرفته ایم. پس باید حالا دور بازوی الگو را کنترل کنیم ببینیم مقدار ۲ به ۸ را خیلی زیاد گرفته ایم یا نه!

کنترل بازوی آستین :

اگر بازوی آستین شما تنگ باشد، تقریبا لباس شما بی استفاده می شود چون دست مدام در حال حرکت است و بازوی تنگ اصلا قابل تحمل نیست.

خط افقی ای که به فاصله ۳ الی ۴ سانت پایین خط ۳ رسم می کنیم، خط بازو می باشد.

در تصویر زیر من با یک فلش قرمز مقدار دور بازو را روی الگو مشخص کرده ام. اندازه این فلش باید حدود ۳ الی ۴ سانت از دور بازوی شخص بزرگتر باشد.

اگر اندازه فلش (دور بازوی الگو) خیلی بزرگتر از بازوی فرد بود، یعنی مقدار ۲ به ۸ را زیاد گرفته اید و باید آن را اصلاح کنید و الگو را دوباره رسم کنید که در نتیجه کاهش مقدار ۲ به ۸ باعث کوچکتر شدن تاج آستین نیز می شود و مشکل کنترل تاج را حل میکند.

اگر اندازه فلش ۳ تا ۴ سانت از بازوی فرد بزرگتر نبود یعنی مقدار ۲ به ۸ را کم گرفته اید و باید آن را افزایش دهید.

اگر اختلاف دور بازوی شخص و دور بازوی الگو خیلی زیاد باشد یعنی با بازوی چاق یا بازوی لاغر روبرو هستید که یک ایراد اندامی است و باید راه های دیگری برای آن بیاندیشیم که در آینده در مبحث ایرادات اندامی توضیح خواهم داد.

ترفند نهایی :

حالا اگر با روشی که در کنترل تاج آستین گفتیم همچنان اختلاف تاج و حلقه به حدود ۲ سانت نرسید، با کنترل بازو هم دیدیم که مقدار ۲ به ۸ را درست گرفته ایم و بازو نیز اندازه است، آخرین راهکاری که برای حل مشکل تاج آستین داریم این است که کمی حلقه آستینمان را گشاد یا تنگ کنیم.

توجه داشته باشید که این آخرین راه حل است و ترجیحا ما علاقه ای به دستکاری الگو نداریم ولی اگر مستاصل شدیم و راه دیگری نمانده بود و تاکید میکنم مطمئن بودیم که آستین را درست رسم کرده ایم، می توانیم از این ترفند نهایی استفاده کنیم.

برای گشاد کردن حلقه آستین، مانند تصویر زیر، هر دو حلقه را ۰٫۵ الی ۱ سانت روی خط پهلو پایین می آوریم و به نقطه X و Y وصل می کنیم. دوباره مجموع گشادی حلقه جلو و پشت را اندازه می گیریم و با مقدار تاج آستین مقایسه می کنیم.

اگر نتیجه قابل قبول بود محل نقاط موازنه ۷ و ۲۷ را نیز روی تاج آستین اصلاح می کنیم.

اگر هم نیاز به تنگ کردن حلقه آستین داشتید نیز همین کار را می کنیم فقط اینبار از نقاط ۱۱ و ۱۲ به اندازه ۰٫۵ تا ۱ سانت بالا می رویم و حلقه را می کشیم.

به عنوان نکته نهایی هم بگویم که رسم آستین و رفع مشکلات آن شاید جزو مهمترین قسمت های خیاطی باشد و واقعا با گذشت زمان و تجربه کم کم دستتان می آید که چطور مشکلات آستینتان را رفع کنید.

بنده شخصا اگر تن خور عالی آستین مولر را ندیده بودم که چقدر تاج آستین لباس زیبا می شود حتما به سراغ روش های ساده تر رسم آستین می رفتم ولی این آستین بهترین فرم آستینی است که تاکنون امتحان کرده ام.

امیدوارم مشکلاتتان خیلی زود در رسم الگوی بالاتنه و آستین با تلاش و صبر رفع شود.

ان شاالله در تابستان مشغله ام کمتر شود و بتوانم فیلم این آموزش ها را هم به سایت اضافه کنم.

یا حق 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۴۷ دیدگاه

 1. سلام .خیلی ممنون از اموزش های عالیتون.
  من الگوی بالاتنه رو با اندازه های سایز۳۸کشیدم،آستین رو هم با همون اندازه سایز۳۸رسم کردم،ولی الان کنترل که میکنم اختلاف تاج آستین و گشادی حلقه الگوی بالاتنه زیاده،اندازه۲به ۸هم کنترل کردم،درسته،چون با اندازه های جدول کشیدم پس ایراد اندامی که نیست،دلیلش چی میتونه باشه؟ینی جایی رو اشتباه رسم کردم؟🤔

 2. سلام عزیز
  اگه اختلاف تاج با گشادی حلقه ها زیاد باشه مثلا در مورد خودم ۵.۵ سانت میشه به جای یک سانت ۱.۵ تا۲ سانت و یا حتی بیشتر از نقطه ۱۱ پایین بیایم تا اختلاف کم بشه در مورد خودم من ۱.۵ سانت پایین اومدم اختلاف از ۵.۵ سانت رسید به ۳ سانت اگه جواب منفیه در این موارد چکار باید کرد

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر وقتی زیاد حلقه رو گشاد کنید باعث میشه با بالا بردن دست لباس بالا بکشه. باید دور بازو رو کمتر بگیرید بعدا با روشهای گشاد کردن دور بازو، اونو اصلاح کنید.

 3. سلام
  اختلاف تاج با گشادی حلقه ۵ سانت بود که وقتی یک سانت اومدم پایین شد ۳ سانت ولی مشکل اصلی تو دور بازوست که اختلاف ۹ سانته هرچقدر ۲به۸ رو چک میکنم درسته بازومم معمولیه به نظر شما مشکل کجاست

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. مگه میشه ۲ به ۸ تون درست باشه ولی دور بازوتون گشاد بشه! ۲ به ۸ باید نصف دور بازو بعلاوه ۲ الی ۳ سانت باشه. اگر این مورد درسته پس در ادامه رسم یه جایی اشتباه کردید.

 4. باسلام وخسته نباشید ازاموزشاهای عاااااالی🙌🙌ببخشید درکنترل بازو..اندازه فلش قرمز ۱.۵سانت بیشتر ازبازوی اصلیمه تو اندازه گیری…من باید نقطه ۲به۸رو زیاد کنم؟؟؟؟جطوری همه الگو که به هم میخوره؟من میتونم موقع گزاشتن الگو روی پارچه یه مقدار دور بازو رو بیشتر بگیرم؟؟؟؟؟؟بدون اینکه نقطه ۲به ۸زیاد شه…ممنون میشم جواب بدید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اگر بازوتون لاغره همین ۱٫۵ سانت کافیه. در غیر اینصورت اگر تا ۱ الی ۲ سانت بخواید دور بازورو اضافه کنید باید از چهارراه بازو استفاده کنید که بعدا آموزش میدم. تا زمانی که آموزش ندادم یا اگر خودتون بلد نیستید باید همون ۲ به ۸ رو اضافه کنید.

 5. سلام ببخشید میشه ک کاپ رو جوری کنیم ک احتیاجی ب خرد نداشته باشه و اندازه حلقه دربیادو بدوزیمش؟راهش چیه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اینطوری دیگه آستین توی بدن راحت نیست و میکشه. آستینی که خرد مناسب نداشته باشه که بدرد نمیخوره!

 6. سلام. ممنون از آموزش های دقیق و عالی تون.
  استاد مایی که بازوی بزرگ داریم چه کنیم؟ من هم یک سانت از نقطه ۱۱ پایین اومدم. هم یک سانت در الگوی بالاتنه حلقه. ولی اختلاف هنوز پنج سانته.
  آمدی جانم به قربانت… ما بازو بزرگا باید فقط حلقه ای بپوشیم؟😉
  بعضی جاها دیدم که الگو رو برش میدن و پنس میگیرن و یه کم وسطش باز میشه بعد دوباره خط تاج رو میکشن. ولی میترسم. اعتماد ندارم. چون الگوی اصلی شون مثل شما دقیق نیست. اصلا مولر نیست!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اینکه چجوری الگورو به همون ۳ سانت برسونید که باید درس بدم ولی بهترین کار برای اختلافهای در این حد ۳ تا ۷ سانت اینه که بجای دو ردیف شلال درشت و چین کش کردن، یک ردیف شلال ریز بزنید و چین کش کنید به این ترتیب میتونید همه اون مقدار اضافی رو روی تاج خرد بدید.

 7. سلام
  لطفا بفرمایید برای آستین دوتکه (کتی) چه تغییراتی در الگوی مولر داده میشه یا اگه نمیشه اینجا توضیح داد در صورت امکان کتاب معرفی بفرمایید. متشکرم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. کلا الگوی استین تغییر میکنه. میتونید از کتاب خانم نیره یونسی مطالعه بفرمایید.

ارسال نظر