زیر لیوانی نمدی با قلاب بافی دانه برف

2

سلام دوستای گلم. امروز یه زیرلیوانی قشنگ یاد گرفتم که ترکیب قلاب بافی و نمده. خواستم شما عزیزان هم ببینید و یاد بگیرید شاید دوست داشته باشید یه تم زمستونی توی بهار ایجاد کنید 🙂

بافت های مورد نیاز:

لوازم مورد نیاز:

  • نخ عمامه سفید سایز ۸
  • قلاب سایز ۱٫۷۵
  • نمد قرمز به قطر ۲ میلی متر
  • الگوی شش ضلعی به قطر ۱۰ سانت
  • چسب مایع
  • اسپری سخت کننده پارچه یا چنانچه پیدا نکردید از ترمولینا استفاده کنید (طریقه ساخت ترمولینا را اینجا ببینید)

طریقه بافت :

۱) دقت کنید بافتمان را با نخ دولا میبافیم، می توانید از دو دوک هم زمان استفاده کنید.

۲) دور اول : گره ابتدای شروع به بافت را بزنید، ۲ زنجیره ببافید، ۱۲ پایه کوتاه در زنجیره اول بزنید. با یک گره نامرئی آخرین پایه کوتاه را به زنجیره دوم وصل کنید.

۳) دور دوم : ۳ زنجیره ببافید، یک پایه بلند در دانه بعدی بزنید، ۵ زنجیره ببافید، یک دانه را نبافته رد کنید، دو پایه بلند در دانه بعدی بزنید، ۵ زنجیره ببافید، بخش صورتی را ۵ بار تکرار کنید، در نهایت یک بافت نامرئی به زنجیره سوم ابتدای کار بزنید.

۴) دور سوم : ۱ زنجیره ببافید، ۹ زنجیره دیگر ببافید.

از جایی که قلاب شما قرار دارد، یک زنجیره را نبافته رها کنید، در زنجیره دوم یک پایه کوتاه ببافید، دو زنجیره بعدی را با پایه کوتاه یکی کنید، مجددا دو زنجیره بعدی را نیز با پایه کوتاه یکی کنید. (جمعا در ۶ زنجیره ۳ پایه کوتاه می بافیم).

۶ زنجیره ببافید.

در چهارمین زنجیره از جایی که قلابتان قرار دارد یک بافت نامرئی بزنید. 

۷ زنجیره ببافید سپس دوباره در همان نقطه ای که بافت نامرئی زده بودید، یک بافت نامرئی دیگر بزنید تا ۷ زنجیره شما شکل یک حلقه شود.

۳ زنجیره ببافید و بار دیگر یک بافت نامرئی در همان نقطه قبلی بزنید. (سر سه پره دونه برفی شما مانند تصویر زیر شکل گرفت)

در نهایت در دو زنجیره بعد دو بافت نامرئی ببافید.

۵ زنجیره ببافید.

از جایی که قلاب شما قرار دارد، یک زنجیره را نبافته رها کنید، در زنجیره دوم یک پایه کوتاه ببافید، دو زنجیره بعدی را با پایه کوتاه یکی کنید، مجددا دو زنجیره بعدی را نیز با پایه کوتاه یکی کنید. (جمعا در ۶ زنجیره ۳ پایه کوتاه می بافیم).

در ۳ زنجیره بعدی، ۳ پایه کوتاه ببافید.

یک زنجیره را نبافته رها کنید (آخرین زنجیره از این شاخه دانه برف)، یک پایه بلند در همان نقطه شروع شاخه بزنید سپس یک پایه کوتاه در دانه بعدی (پایه بلند دور قبل) بزنید.

خب تا اینجا یک شاخه از دانه برف تمام شد و رسیدیم سر گلبرگ دور قبل (منظور از گلبرگ همان ۵ زنجیره ها در دور دوم است).

۳ پایه کوتاه به دور گلبرگ بزنید. 

۳ زنجیره ببافید و سپس یک بافت نامرئی به آخرین پایه کوتاهی که بافته بودید بزنید.

۷ زنجیره ببافید و سپس یک بافت نامرئی در همان نقطه قبلی بزنید.

دوباره ۳ زنجیره بافته و یک بافت نامرئی در همان نقطه قبلی ببافید. (هر سه بافت نامرئی در یک نقطه باید زده شوند)

۳ پایه کوتاه به دور گلبرگ بزنید.

در نهایت یک پایه کوتاه در پایه بلند دور قبل بزنید.

خب حالا تمام خطوطی که با رنگ آبی نوشتیم رو از ابتدای دور سوم باید ۶ بار تکرار کنید تا تمام شاخه های دونه برفمون بافته بشه.

در آخر هم با یک بافت نامرئی به اولین زیجیره دور سوم، کار رو تمام میکنیم.

در نهایت هم گره پایان بافت رو می زنیم و اضافی نخ را با سوزن داخل کار پنهان می کنیم.

دونه برف ما به شکل زیر شده است.

۵) حالا از اسپری خشک کننده بافت و یا چسب چوب رقیق شده (ترمولینا) استفاده میکنیم تا دونه برفمون خوشگل و محکم و حتی ضدآب بشه.

۶) از نمد قرمز، یک شش ضلعی به قطر حدودا ۱۰ سانت برش بزنید. شابلون شش ضلعی را می توانید از آموزش چهل تکه شش ضلعی دانلود کنید.

۷) دونه برف را با چسب مایع روی نمد شش ضلعی مانند تصویر زیر بچسبانید.

زیرلیوانی های زیبای ما آماده هستند. خیلی قشنگ و هنرمندانه شد. به نظرم اصلا سخت هم نبود و ترکیب قلاب و نمد هم واقعا ابتکار زیبایی از کار درومد.

امیدوارم ببافید و لذت ببرید.

روز خوبی داشته باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۲ دیدگاه

  1. Avatar

    بسیار عالی بانو واقعا مفیدو مختصر و آموزنده برای مایی که هیچ از قلاب بافی بلد نبودیم و با مهرو محبت شما راه افتادیم خداوند هستی نگهدار انسانهایی همچون شما.

ارسال نظر