ظرف های کتانی با مصارف متنوع

4

افراد هنرمند همیشه در اطراف خود در جستجوی مواد و وسایل جدید برای خلق آثار زیبا هستند و در این میان ارزان بودن و در دسترس بودن این مواد برایشان اهمیتی فوق العاده دارد. در این میان ما هم سعی داریم تا ایده های مختلف را در اختیار شما قرار دهیم تا حس هنریتان را برانگیزیم که بتوانید از آن برای پرکردن اوقات فراغت و یا کسب درآمد استفاده کنید. با ما همراه باشید.

لوازم مورد نیاز:

 • ریسمان کتانی سایز متوسط
 • نخ سفید
 • سوزن ته گرد
 • قیچی
 • چرخ خیاطی

۱) سر طناب کتانی را خم کرده و با دست و به آرامی شروع به پیچیدن طناب به دور خود کنید و پس از یک دور چرخش برای اینکه باز نشود با سوزن ته گرد آنرا ثابت نگه دارید.

۲) درجه چرخ را روی دوخت زیگزال قرار دهید به طوری که ارتفاع زیگزالها ۴٫۵ و فاصله آنها از هم ۱٫۵ باشد.

۳) با دوخت زیگزال، دایره های ایجاد شده با طناب را به هم بدوزید و به همین ترتیب به پیچاندن ریسمان ادامه دهید.

۴) طریقه پیچیدن طناب بستگی به وسیله ای دارد که مد نظر شماست، ابتدا باید کف ظرف را درست کنید و زمانی که به اندازه مورد نظر شما رسید ،شروع به پیچیدن طناب برای بدنه ظرف کنید و همچنان به دوختن آن با چرخ ادامه دهید.

دقت کنید که هنگامی که کف ظرف را درست میکنید باید طناب را به صورت مصطح به هم بدوزید ولی از جایی که می خواهید بدنه را شروع کنید باید مثل تصاویر زیر به کارتان شیب بدهید.

در شکل زیر کار دوخته شده را می بینید. اگر مقدار طناب شما کافی نبود و خواستید از طناب جدید استفاده کنید ،دو سر طناب قدیم و جدید را کنار هم قرار داده و با دوخت زیگزال آنرا محکم می کنید و سپس به پیچیدن ادامه می دهید.

۵) در انتها می توانید برای دسته های سبدتان، سر طناب را به شکل یک حلقه درآورده و بدوزید. مانند شکل زیر.

می توانید داخل ظرفهایی را که ساخته اید رنگ کنید تا زیباتر شود.

ایده ای هم که به ذهن خودم رسید اینه که می تونید داخلش را با چسب چوب بیرنگ یک لایه ایجاد کنید تا پس از خشک شدن و بیرنگ شدن چسب، داخل ظرف شما ضد آب شود.

می توانید وسایل بافتنی خود را در سبدهایتان قرار دهید . این ظروف در سایز بزرگتر می تواند جای مناسبی برای جمع کردن اسباب بازی کودکان باشد و یا سبدی برای قرار دادن لباسهای کثیف در کنار ماشین لباسشویی. به هر حال این بستگی به نیاز و سلیقه شما دارد.

اینهم چند نمونه کوچک از این ظروف.

شاد باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۴ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام خسته نباشید
  ممنون از اموزش خوبتون
  لطفا راهنمایی کنید از چه مغازه هایی میتونم طناب یا ریسمان کتانی تهیه کنم چون خیلی وقته دنبال این طنابم و تقریبا تمام ابزار فروشیها و پلاسکو ها ی شیراز رو سر زدم
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. در تهران من میدونم که خیلی از خرازی ها و بازار بزرگ تهران داره. در شیراز نمیدونم ولی جاهایی که لوازم هنری میفروشن مث خرازی ها معمولا دارن در ضخامت های مختلف.

 2. Avatar

  چقددددر عالی و خوشگل…
  متاسفانه من چرخم معمولیه حالت زیگزال نداره،نمیتونم درست کنم ؟

  • مدیر سایت

   عزیزم کار نشد نداره، شاید یکم کارتون سختتر بشه ولی قطعا میشه. چیزی که به فکر من میرسه اینه که همون دوخت ساده چرخ رو به صورت دالبر استفاده کنید. به نظرم اینجوری هم میشه

ارسال نظر