عروسک بانی خرگوش

7

بانی یک خرگوش معروف است که بسیاری از بچه ها در سراسر دنیا به آن علاقمند هستند و دوست دارند که یکی از آن را داشته باشند. مادرهای با سلیقه و هنرمند می توانند با هزینه ای بسیار کم و کمی صرف وقت یک خرگوش زیبا برای کودک خود بدوزند. دوخت این خرگوش با توجه به توضیحاتی که برای شما داده ایم بسیار آسان است پس با ما همراه شوید و یک بانی زیبا بدوزید.

لوازم مورد نیاز:

 • پارچه پولیشی قهوه ای
 • پارچه پولیشی سفید
 • نخ گلدوزی مشکی
 • الیاف پشم شیشه
 • دانه های پلاستیکی
 • قیچی دالبر
 • چرخ خیاطی
 • نخ همرنگ

روش دوخت :

۱) ابتدا الگو را از روی شکل زیر تهیه کنید. با کلیک بر روی شکل می توانید اندازه واقعی آنرا ببینید. در صورتیکه بخواهید بزرگتر باشد روی آن زوم کنید و کاغذ پوستی را روی مونیتور قرار داده و از روی آن بکشید و یا در اندازه دلخواه از آن پرینت بگیرید.

۲) قسمت های الگو را روی پارچه پولیشی قرار دهید و با در نظر گرفتن یک سانت جای دوخت، ببرید. دقت کنید که نقاطی را که با حروف مشخص شده روی الگو در نظر داشته باشید.

از الگوی کامل بدن، یکبار و از الگوی نیمه بدن دوبار ببرید.

از الگویی که روی آن کلمه پشت و جلو نوشته شده و سر عروسک است، هرکدام دو بار ببرید.

گوش بزرگتر ۲ بار از پولیش قهوه ای و گوش کوچکتر ۲ بار از پولیش سفید ببرید.

۳) دو تکه جلوی صورت را روی هم قرار داده و قسمتی را که در شکل می بینید بدوزید. ws به معنی پشت پارچه است.

دو تکه پشت سر را هم روی هم قرار دهید و قسمتی را که فلش آبی نشان می دهد بدوزید.

۴) چشمها ، بینی و دهان را با دوختهای ذکر شده در شکل زیر، روی صورت بدوزید.

۵) تکه سفید گوش را روی تکه قهوه ای قرار دهید به طوری که لبه دو قسمت از یک سمت روی هم قرار گیرد (فلش نارنجی نشان دهنده این مطلب است)

ws یعنی پشت پارچه سفید به سمت شماست و RS یعنی روی پارچه قهوه ای از کنار کار دیده می شود. ( تکه سفید از تکه قهوه ای کوچکتر است)

۶) قسمتی را که روی هم قرار گرفته با چرخ بدوزید تا به گردی بالای گوش برسید.

سپس لبه طرف مقابل را روی هم قرار دهید و به دوخت ادامه دهید. به فلش نارنجی توجه کنید.

۷) پس از کامل شدن دوخت می توانید دور کار را با قیچی دالبر بریده و صاف کنید تا زاپاس دوخت کوتاه شود و گوش ها راحتتر به رو برگردانده شود.

۸) گوشها را به سمت رو برگردانید و سپس قسمت پایین گوش را مانند شکل سمت راست کمی جمع کنید و یا با یک کوک یا سوزن در این حالت نگه دارید.

۹) گوش ها را روی تکه جلوی سر با فاصله از خط وسط صورت به ترتیبی که در شکل زیر می بینید قرار دهید و بدوزید ( فلش های آبی فاصله از خط وسط را نشان می دهد).

تکه جلوی سر پس از دوخت گوشها.

۱۰) حالا باید دو تکه جلو و پشت سر را به هم بدوزید. گوش ها را به شکل زیر جمع کنید و نیمه پشت سر را مطابق تصویر زیر روی نیمه جلو بگذارید.

در شکل زیر طریقه قرار گرفتن دو تکه با فلش نشان داده شده است.

۱۱) دو تکه را روی هم قرار دهید و دور کار را بدوزید.

۱۲) حالا نوبت دوخت بدن است.

دو تکه نیمه بدن را روی هم قرار دهید و مطابق شکل زیر فاصله A تا B را بدوزید و سپس آنرا روی تکه کامل بدن پهن کنید.

۱۳) دو نیمه بدن را روی تکه کامل بدن که پهن کرده اید دورتادور آنرا بدوزید. به فلشها و حروف دقت کنید.

۱۴) در این مرحله باید سر را به بدن وصل کنید. حروف E را که در پشت سر نوشته شده به حروف E که در قسمت بالای پشت بدن نوشته شده سوزن بزنید و قسمت D روی جلوی سررا به قسمت D روی بدن سوزن بزنید. به پشت و روی پارچه دقت کنید ( سر به روی پارچه و بدن به پشت پارچه است)

۱۵) سر را داخل بدن قرار داده و قسمت E تا E را مطابق شکل زیر بدوزید. (در صورت نیاز به قرار گرفتن حروف و نقطه چین روی تصویر زیر توجه کنید)

۱۶) پس از وصل کردن سر به بدن، قسمتی که با نقطه چین آبی مشخص شده را بدوزید و قسمتی را در پشت عروسک باز بگذارید.

۱۷) تا اینجای کار تقریبا عروسک شکل گرفته و کامل شده.

۱۸) حالا باید دم خرگوش را آماده کنید. از پولیش قهوه ای یک دایره بریده و دور آنرا کوک بزنید سپس مقداری پشم شیشه در آن قرار داده و نخ را بکشید تا دایره جمع شود و با چند کوک آنرا محکم کنید.

۱۹) دم را به پشت عروسک بدوزید.

برای پرکردن بدن عروسک می توانید فقط از پشم شیشه استفاده کنید ولی اگر می خواهید عروسک زیبایی و انعطاف بیشتری داشته باشد می توانید از دانه های پلاستیکی هم استفاده کنید.

۲۰) با یک قیف مقداری دانه های پلاستیکی وارد دست ها و پاهای خرگوش کنید سپس بقیه بدن خرگوش را با پشم شیشه پر کنید.

قسمت باز پشت عروسک را پس دوز کنید.

پس از دوخت نباید اثری از کوکها دیده شود.

بانی خرگوشه آماده است .

این خرگوش را می توانید در رنگهای مختلف تهیه کنید.

شاد باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۷ دیدگاه

  • مدیر سایت

   سلام
   برای بزرگ کردن الگو روی شکل کلیک کنید .اگر خواستید از آنهم بزرگتر باشد روی شکل زوم کنید و کاغز را روی صفحه مونیتور قرار داده بکشید یا پرینت بگیرید.

 1. Avatar

  سلام مرسی این اموزش گام به گام خیلی مفید بود من یک دختر کلاس هفتمم که برای درس کار و فناوری این اموزش رو لازم داشتم وقتی اموزش گام به گام شما رو دیدم منم اراده کردم و توانستم درستش کنم و نمره ی خوبی هم بگیرم به هر حال مرسییییی دوستون دارممممم.. با تشکر شیوا

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیلی از پیامت لذت بردم و باعث افتخارم شدی. احسنت خوشحال میشم عکس کارتو در تلگرام یا اینستا برام بفرستی

  • Avatar

   سلام
   خیلی ممنون از آموزشتون
   ولی حیف شد
   چون من دنبال پارچه پولیشی ای هستم که
   باهاش خرگوش پشمالوی لاکچری رو درست کردن
   ولی نمی دونم از کجا پیدا کنم
   یا اصا اسم اون نوع پارچه چیه دقیقا

 2. Avatar

  سلام عزیزم من فرهنگی بازنشسته هستم و از بچگی به هنرهای تجسمی علاقه مند بوده و هستم منتها قبلا کمتر فرصت داشتم واسه اینجور کارها مدتیه پیگیر دارم میسازم به لطف خدا مقداری پولیش داشتم که … اینو بگم که سایت شما تو زمینه آموزش عروسکهای پولیشی بهترینه الگوهای کامل و به طرز قابل استفاده ارائه می فرمایید عروسک هم نهایتا درست و زیبا در میاد به نوبه خودم از شما خیلی تشکر می کنم خیلی زیاد . درخواست : اگه واستون امکانش هست پلنگ صورتی هم آموزش بدین آخه پولیش صورتی دارم و میخوام واسه دو پسر تازه متولد شده غروسک بدوزم صورتی بیشتر واسه دخترهاست اما پلنگ صورتی همه پسنده به هر حال متشکرم و سپاس

  • مدیر سایت

   سلام به شما فرهنگی عزیز که تاج سر ما هستید امیدوارم همیشه در زندگی سالم و موفق باشید ممنون از تعریف و اظهار محبتتون. اگر امکان دارد عکس کارهای خود را به تلگرام ما بفرستید. در مورد درخواستتون هم چشم ،آنرا در الویت می گذاریم. ما را از دعای خیر فراموش نکنید.

ارسال نظر