تشک بچه به شکل جغد

5

سلام به عزیزان هنربازار. سال جدید را به شما همراهان هنرمند تبریک می گوییم و آرزوی سالی بسیار خوب و پر برکت برای شما داریم. به دلیل تعطیلی ایام نوروز کمی وقفه در آموزشها ایجاد شد اما با شروع سال نو و در این بهار زیبا مجددا در خدمت شما هستیم پس با ما همراه باشید و ما را از نظرات خوب خود مطلع کنید.

برای عزیزانی که در فکر تهیه سیسمونی هستند و یا به تازگی نوزادی به جمعشان اضافه شده یک تشک زیبا به شکل جغد را در نظر گرفته ایم که بسیار آسان است.

وسایل مورد نیاز:

 • پارچه مخمل کبریتی در دو رنگ
 • پارچه گلدار
 • پارچه سفید
 • پارچه ساده به رنگ دلخواه برای پاها
 • نوار تزیینی دالبری ترجیحا هم رنگ مخمل بدن
 • نخ و سوزن و قیچی
 • چرخ خیاطی
 • الیاف پشم شیشه
 • لایی نمدی
 • الگو

طریقه دوخت :

۱) الگو را بکشید. ابتدا روی شکل زوم کنید تا بزرگتر شود سپس کاغذ پوستی را روی مونیتور قرار دهید و خطوط اصلی را بکشید. یعنی دور بدن،جایی که سر از بدن تفکیک شده، تکه روی شکم، بالها، پاها، چشمها و نوک

۲) برای برش پارچه ها می توانید یکبار بدن را به طور کامل ببرید و یکبار سر را و بعد سر را روی بدن بدوزید یا قسمت سر را از تکه بدن جدا کنید و هریک را جداگانه برش بزنید.

همه قسمتها را با توجه به شکل، روی پارچه مورد نظر قرار دهید و با یک سانت اضافه برای دوخت ببرید.

۳) تکه گلدار را روی تکه جلوی بدن قرار دهید و سوزن بزنید و وقتی دور آنرا یک سانت تو گذاشتید، با چرخ خیاطی دورتادور آنرا زیگزال فشرده یا بخیه ساده بدوزید.

تکه سر را هم به همین ترتیب بدوزید.

۴) چشمها را روی صورت قرار داده و زیگزال بزنید.

برای دور چشمها می توانید از نوار تزیینی استفاده کنید یا از مدلهای دوختی که در چرخ خیاطی هست مثل شکل زیر استفاده کنید. برای مردمک چشم از دکمه یا چشم آماده عروسک استفاده کنید.

۵) نوک را بین دو چشم قرار دهید و با چرخ زیگزال بزنید.

۶) دو تکه هر بال و هر پا را روی هم قرار دهید و از پشت پارچه بدوزید و به رو برگردانید و داخل آنها را با پشم شیشه پر کنید.

۵) الگوی بدن را روی لایی نمدی قرار داده و ببرید.

۶) پاها و بالها را که آماده کرده اید روی بدن در جای خود سوزن بزنید و سپس سه  تکه جلو و پشت و لایی نمدی را روی هم قرار دهید به طوری که پس از دوخت و برگرداندن پارچه ها به رو ، لایی نمدی بین دو تکه جلو و پشت بدن جغد قرار گیرد.

دور کار را چرخ کنید و قسمت کوچکی را باز بگذارید. پس از برگرداندن پارچه به رو ،این قسمت را که باز است با دست پس دوزی کنید.

۷) برای اینکه تشک قابل شستشو در ماشین باشد و لایی آن جمع نشود ،می توانید روی آنرا با چرخ بدوزید یعنی بعد از کامل شدن، لبه ها و خطوط اتصال پارچه ها به هم را رودوزی کنید.

یک تشک فانتزی برای کوچولوی دلبند شما آماده است.

شاد و سربلند باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۵ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام و ممنون بابت آموزشهای خوبی که میذارید 💝یه سوال داشتم لایی نمدی همون نمده یا فرق داره و از کجا تهیه کنیم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خواهش میکنم نظر لطفتونه. فقط ملتمس دعای شما عزیزان هستم و بس.

ارسال نظر