آموزش کنترل الگوی مولر

185

سلام به دوستداران هنر خیاطی که در این چند روز مانده به عید بسیار بسیار ما رو مورد لطف و مهربونیشون قرار دادن و با پیام های بسیار زیباشون مارو دلگرم و مصمم کردند که آموزش های خیاطیمون رو با انرژی بیشتر از قبل ادامه بدیم تا ان شاالله هرکسی که کوچکترین علاقه ای به خیاطی در خودش حس میکنه بتونه استعدادش رو در این راه شکوفا کنه.

خب دوستای گلم، تا اینجا درباره اندازه گیری اندام فرد و رسم الگوی پایه در متد مولر با هم صحبت کردیم و قرار شد که حسابی تمرین کنید تا الگوی پایه را بتونید راحت و سریع رسم کنید.

ولی همونطور که گفتم و خودتان هم حتما در هنگام رسم حس کرده اید، الگوی پایه ما هنوز یک مرحله کنترل احتیاج داره تا بتوانیم با اطمینان خاطر از آن استفاده کنیم. پس امروز قصد دارم این مرحله رو هم توضیح بدهم تا آماده مراحل بعدی که پیاده کردن مدل مورد نظر روی الگویمان هست بشویم.

کنترل الگو چند مرحله خیلی ساده دارد که در زیر به آنها اشاره می کنم که بعضی از آنها بهتره از این به بعد در حین رسم الگو اعمال بشود (مثل کنترل سرشانه)، و بقیه پس از اتمام الگو باید بررسی بشوند (مثل کنترل کارور، سینه، کمر و باسن).

پس با من همراه باشید :

توجه : تمام تصاویر در اندازه بزرگ هستند و با کلیک بر روی آنها می توانید اندازه اصلی تصویر را مشاهده کنید.

۱) کنترل سرشانه :

بهترین زمان برای کنترل سرشانه، زمانی است که در رسم الگوی پایه بالاتنه، سرشانه و حلقه پشت رسم می شود ولی هنوز سرشانه جلو را رسم نکرده اید (مانند تصویر زیر). پس در این زمان، سرشانه را مطابق مراحل زیر چک کنید:

۱) همانطور که گفتیم، خط ۱۷ به ۲۰ خط سرشانه پشت محسوب می شود که توضیح دادیم به چه ترتیب رسم می شود.

در هنگام کنترل الگو، طول این خط باید برابر اندازه سرشانه فرد (که روی بدن اندازه گیری شده است) بعلاوه ۱ سانت باشد ولی معمولا بیشتر از این مقدار است. پس باید چه کنیم؟

خب پس ابتدا از نقطه ۱۷ به اندازه سرشانه فرد بعلاوه ۱ سانت جلو بیایید تا نقطه A مطابق تصویر زیر بدست آید.

۲) فاصله نقطه A تا خط ۱ باید به اندازه ۱٫۵ سانت باشد. پس نقطه A را کمی پایین می آوریم تا فاصله از خط ۱ برابر ۱٫۵ سانت شود (نقطه سبز) سپس آن را به نقطه ۱۷ وصل میکنیم تا خط سرشانه جدید بدست آید.

خط آبی رنگ در تصویر زیر خط سرشانه اصلاح شده می باشد.

۳) حالا باید حلقه آستین را مجدد رسم کنیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، از نقطه A با یک طراحی زیبا و قوس مناسب از نقطه ۲۱ گذشته و به حوالی نقطه چین ۲۲ روی حلقه قبلی وصل میکنیم.

توجه مهم : سعی کنید خط حلقه جدید از نقطه ۲۱ خیلی عقبتر نرود زیرا باعث تنگ شدن کارور می شود. البته نگران نباشید در مرحله کنترل کارور می توانید بهترین نقطه برای عبور حلقه آستین را تشخیص دهید و در صورت لزوم مجدد حلقه را زیباتر رسم کنید.

حواستون باشه که مرجع اصلی کار بدن شخص است پس اصلا از تغییر دادن الگو نترسید. تا زمانی که اندازه های بدن را درست گرفته باشید به راحتی می توانید الگوی پایه را به الگویی مختص فرد مورد نظر تبدیل کنید.

نکته بسیار مهم : آخرین نکته قابل ذکر هم اینکه پس از انجام سه مرحله بالا، رسم الگوی پایه را ادامه دهید و وقتی به مرحله رسم سرشانه جلو رسیدید (یعنی رسم خط ۲۵ به ۲۹ در الگوی پایه مولر) به جای اندازه ۱۷ به ۲۰، از اندازه ۱۷ به A استفاده کنید.

یعنی ۲۵ به ۲۹ برابر اندازه ۱۷ به A منهای ۱ سانت یا همان اندازه سرشانه فرد خواهد بود.

۲) کنترل کارور :

همانطور که در تصویر زیر می بینید، خط افقی که از نقطه ۲۲ عبور کند (فلش سبز رنگ) کارور پشت خواهد بود و باید حدودا برابر نصف کارور پشتی باشد که روی بدن فرد اندازه گرفتید (نهایتا با نیم سانت کمتر یا بیشتر)

و مجموع دو فلش نارنجی که از نقطه ۲۳ عبور کرده اند نیز برابر نصف کارور جلو است (نهایتا با نیم سانت کمتر یا بیشتر).

اگر اندازه روی الگو بیشتر یا کمتر از اندازه های روی بدن فرد بود باید حلقه آستین را مانند تصویر زیر مجدد رسم کنید.

حلقه های قرمز زمانی را نشان می دهد که کارور جلو یا پشت کوچکتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن فرد باشد.

حلقه های آبی رنگ نیز زمانی است که کارور جلو یا پشت بزرگتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن باشد.

پیشنهاد : دستکاری کردن کارور الگو به تجربه زیادی احتیاج دارد. چون همانطور که حتما در اندازه گیری کارور متوجه شده اید، تشخیص محل صحیح کارور روی بدن کمی مشکل است. به همین دلیل بنده پیشنهاد می کنم که تا زمانی که تجربه کافی را بدست آورید از کوچک کردن کارور روی الگو اجتناب کنید (یعنی مانند خطوط آبی) و پس از دوخت لباس و پرو آن، چنانچه نیاز بود روی بدن فرد اصلاحات را علامت زده و اعمال کنید.

۳) کنترل خط سینه :

خط سینه، خط افقی ای است که از نقطه ۲۸ می گذرد.

مجموع دو فلش نارنجی که روی تصویر زیر می بینید، باید برابر نصف دور سینه بعلاوه ۱٫۵ تا ۳ سانت باشد (یا به عبارت دیگر، مجموع دو فلش نارنجی ضربدر ۲ باید برابر دور سینه بعلاوه ۳ تا ۵ سانت باشد).

درصورتی که اختلاف خیلی کمتر یا بیشتر از ۳ الی ۴ سانت باشد، باید از روش های رفع نواقص اندامی در آینده توضیح خواهیم داد استفاده کنید. این اتفاق زمانی می افتد که سینه فرد بیش از اندازه بزرگ یا بیش از اندازه کوچک باشد.

۴) کنترل کمر و باسن:

۱) مجموع فلش های نارنجی روی خط کمر در تصویر زیر، باید برابر نصف دور کمر بعلاوه ۲ الی ۳ سانت باشد.

این مقدار معمولا روی الگو صحیح است ولی احیانا چنانچه مجموع این فلش ها کمتر یا بیشتر از اندازه گفته شده باشد، با تغییر در پهنای ساسون ها و فرورفتگی پهلوها می توانید به اندازه مورد نظر برسید.

۲) مجموع فلش های سبز روی خط باسن در تصویر زیر، باید برابر نصف دور باسن بعلاوه ۱ الی ۳ سانت باشد.

این مقدار نیز معمولا روی الگو صحیح رسم شده است ولی چنانچه باسن شخص بیش از اندازه بزرگ یا کوچک باشد، خط پهلوی لباس در هنگام رسم الگوی پایه، قوس زیادی پیدا کرده است که پس از دوخت باعث کیس خوردن پارچه می شود. در نتیجه در چنین مواردی باید از روش های رفع نواقص اندامی که در آینده توضیح می دهیم استفاده کنیم.

خب دوستان عزیزم، این هم از کنترل الگویی که تا اینجا رسم کرده اید. چنانچه الگویی که کشیده اید متعلق به فردی با یک اندام نرمال باشد (یعنی شخص سینه و باسن خیلی بزرگ یا کوچکی نداشته باشد، دچار افتادگی شانه یا پشت خمیده نباشد، گردن شخص خیلی چاق یا باریک نباشد)، در این صورت الگوی شما آماده است تا برای اعمال مدل و سپس برش پارچه استفاده شود.

خب اگر هنوز تجربه ای در اعمال مدل یا به عبارتی الگوسازی ندارید، پیشنهاد میکنم آموزش های ما را دنبال کنید. به عنوان ساده ترین و ابتدایی ترین مدلی که میتوانید به الگوتون بدهید آموزش انتقال پنس سرشانه و حذف پنس حلقه پشت را ببینید. پس از این آموزش قطعات الگوی شما برای قرارگرفتن روی پارچه کاملا آماده می شود.

بنده پیشنهاد می کنم برای شروع حتما برای اندام های نرمال خیاطی کنید و پس از اینکه دستتان راه افتاد و ما نیز رفع نواقص اندامی را آموزش دادیم آنگاه به سراغ دوخت لباس برای اندام های غیر نرمال بروید.

موفق باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۸۵ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام گلم
  من در کنترل خط سینه مشکل داشتم وقتی الگو رو کنترل میکنم عدد ۹۶ را به من میدهد در حالی که اندازه واقعی دور سینه من ۹۰ هست چکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   از آزادیهای خط ۲ کم کنید. البته مقداری که زیاد دارید در حد ۱ سانته و فقط کافیه کمی از آزادیها کم کنید.

 2. Avatar

  با سلام و وقت بخیر
  آیا شما آموزش حضوری به ویژه بالاتنه هم دارید؟ چون دامن و شلوار را تا حدودی آشنا هستم.
  اگر داشته باشید شرایط آن به چه صورت است؟
  ممنون از پاسخگویی

 3. Avatar

  سلام. خسته نباشید.. من توی یقه این حوله مدل پیراهنی شدید مشکل دارم.. یقه رومیدوزم برنمیگرده.. دورومیدوزم برمیگردونم میمونم تو یقه..
  میشه کمکم کنی

 4. Avatar

  سلام
  ببخشید یه سوال داشتم
  من الگو رو رسم کردم ولی حلقه آستین جلو خیلی کوچکتر از پشت شده
  همه مراحلو هم همونطور که گفتین رفتم ولی این مشکل پیش اومده
  ممنون میشم راهنماییم کنید😍😍😍

 5. Avatar

  سلام عزیزم
  ممنون از آموزشهای خوبتون من با آموزشهای شما مانتو و لباس دوختم خیلی راضی ام خواستم تشکر کنم خدا خیرتون بده
  اگه میشه لطفا دوخت شلوار پارچه ای و دامن شلواری را آموزش بدین مرسی

 6. Avatar

  خسته نباشید
  ی سوال دارم ک خیلی تو الگو کشیدن درگیرم کرده ممنون میشم جواب بدین و کمکم کنین
  تو قسمت کنترل خط سینه ب مشکل خوردم یعنی خط سینه روی الگو از دور سینه کمتر در میاد
  اینجوریه ک خط سینه ۲-۳ سانت بالای خط ۲ قرار میگیره و برای اضافه کردن بهش و رفع اون کمبودنش روی الگو جلو مجبورم حلقه آستینو خیلی بیرون ببرم و این حلقه استینو خیلی بد میکنه
  حالا باید واسه این مشکل چکار کنم؟اصلا کاری ک انجام میدم درسته؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   این مشکل را بارها پاسخ داده ایم لطفا جواب سوالهای بخش خیاطی را قبل از پرسیدن سوال بخوانید شاید مشکلتان رفع شود.
   وقتی نقطه ۲۸ بالای خط ۲ قرار می گیرد،خط ۲ را به عنوان خط سینه کنترل می کنید و این مشکل رفع می شود.

 7. Avatar

  ممنون عزیزم مرسی
  فقط من چندتا سوال دیگه هم داشتم
  ۱- پنس آستین چون کمه توی کنترل فاصله ۲۴ تا ۲۶ صفر میشه، مشکلی هست؟
  ۲- یقه ها تا خط جلو رسم میشن یا تا روی همگرد؟
  ۳-اگر بخوایم مانتو رو از خط کمر برش بدیم چقدر بالاتر از خط کمر بهتره برش بخوره که برش خیلی پایین نباشه و دقیقا زیر سینه قرار بگیره؟ و اینکه کجا قرار بگیره قشنگتر وایمیسه؟
  ممنون مرسی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ۱)مشکلی نیست
   ۲)تا روی همگرد
   ۳)اینکه کجا را برش دهید بستگی به مدل و سلیقه دارد.روی بدن فرد محل برش را از سینه به پایین اندازه گرفته و روی الگو اعمال کنید.

   • Avatar

    سلام عزیزم
    ببخشید میشه در مورد مانتو پشت بلند کلوش درباره کلوش دامنش یه توضیح بدین که چجوری رسم میشه، ممنون میشم گلم

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     باید الگوی جلو و پشتو از خط پهلو کنار هم بذارید و سپس خط لبه پایین لباسو طراحی کنید به طوری که جلو کوتاهتر و پشت بلندتر باشه.

 8. Avatar

  سلام
  در کنترل سرشانه عدد روی الگو با اندازه ی روی بدن تقریبا یکسان است مثلا سرشانه ی من ۱۳ است که + یک سانت میشود ۱۴ واین عدد به اندازه ی نیم سانت یا کمتر از اندازه ی روی الگو کوچکتر است میخاستم بدونم ایرادی هست که اینطوریه ؟ واینکه با این وجود به خاطر نیم سانت باید مراحلو برم و حلقه آستینو دوباره طراحی کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   الزاما اشتباهی نیست به شرط اینکه اندازه گیریتون درست باشه و شما واقعا سرشانه های پهنی داشته باشید چون سرشانه ۱۳ برای افرادی است که چهارشانه محسوب می شوند. شما وقتی پنس حلقه پشت را حذف میکنید می تونید مقدار دقیق سرشانه رو در اون مرحله اندازه بزنید

   • Avatar

    سلام ببخشید منم دقیقا همین مشکل رو دارم ولی متوجه حرفتون نشدم چجوری میشه وقتی پنس حلقه پشت رو حذف میکنیم اندازه سرشانه رو بدست بیاریم؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     طبق مراحلی که در حذف پنس حلقه گفتم، وقتی پنس به سرشانه منتقل میشه میومدیم و برای حذف باز شدگی جدید پنس، مقدار اونو از انتهای سرشانه کم میکردیم، حالا میتونید به جای اینکار پس از انتقال پنس به سرشانه، در این مرحله اندازه سرشانه بعلاوه یک سانتو روی سرشانه جدید علامت بزنید و حلقه آستین نهایی رو رسم کنید.

 9. Avatar

  سلام عزیزم
  من در تمام الگوهایی که کشیدم در کنترل خط سینه و خط باسن مشکلی نداشتم ولی در کنترل خط کارور ایراد دارم و کارور روی الگو بزرگتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن است مثلا کارور پشت روی بدن ۳۶ است که نصف آن ۱۸ است ولی روی الگو ۱۹.۵شد و کارور جلو ۳۵ است که نصفش ۱۷.۵ است ولی روی الگو ۲۰ شده وقتی هم که میخوام روی الگو کارور رو تنگ کنم گشادی حلقه ها زیاد میشه و در کشیدن الگوی آستین مشکل به وجود میاد و ۲ به ۸ زیاد میشه و الگو به هم میریزم باید چیکار کنم تا کارور روی الگو درست در بیاد من تو فرمول ها حداقل آزادی رو به اندازه ها دادم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم من گفتم کارور را در دوحالت باید اندازه بگیرید تا بهتون مقدار مینیموم و ماکزیمم کارور را بده. اگر مقدار کارور الگو بین این مین و ماکز بود که نیازی به تغییر نداره و اگر خارج این بازه بود باید تغییرش بدید.

ارسال نظر