آموزش کنترل الگوی مولر

237

آموزش ششم از سری آموزش های دوره نازکدوزی با متد مولر

سلام به دوستداران هنر خیاطی که در این چند روز مانده به عید بسیار بسیار ما رو مورد لطف و مهربونیشون قرار دادن و با پیام های بسیار زیباشون مارو دلگرم و مصمم کردند که آموزش های خیاطیمون رو با انرژی بیشتر از قبل ادامه بدیم تا ان شاالله هرکسی که کوچکترین علاقه ای به خیاطی در خودش حس میکنه بتونه استعدادش رو در این راه شکوفا کنه.

خب دوستای گلم، تا اینجا درباره اندازه گیری اندام فرد و رسم الگوی پایه در متد مولر با هم صحبت کردیم و قرار شد که حسابی تمرین کنید تا الگوی پایه را بتونید راحت و سریع رسم کنید.

ولی همونطور که گفتم و خودتان هم حتما در هنگام رسم حس کرده اید، الگوی پایه ما هنوز یک مرحله کنترل احتیاج داره تا بتوانیم با اطمینان خاطر از آن استفاده کنیم. پس امروز قصد دارم این مرحله رو هم توضیح بدهم تا آماده مراحل بعدی که پیاده کردن مدل مورد نظر روی الگویمان هست بشویم.

کنترل الگو چند مرحله خیلی ساده دارد که در زیر به آنها اشاره می کنم که بعضی از آنها بهتره از این به بعد در حین رسم الگو اعمال بشود (مثل کنترل سرشانه)، و بقیه پس از اتمام الگو باید بررسی بشوند (مثل کنترل کارور، سینه، کمر و باسن).

پس با من همراه باشید :

توجه : تمام تصاویر در اندازه بزرگ هستند و با کلیک بر روی آنها می توانید اندازه اصلی تصویر را مشاهده کنید.

۱) کنترل سرشانه :

بهترین زمان برای کنترل سرشانه، زمانی است که در رسم الگوی پایه بالاتنه، سرشانه و حلقه پشت رسم می شود ولی هنوز سرشانه جلو را رسم نکرده اید (مانند تصویر زیر). پس در این زمان، سرشانه را مطابق مراحل زیر چک کنید:

۱) همانطور که گفتیم، خط ۱۷ به ۲۰ خط سرشانه پشت محسوب می شود که توضیح دادیم به چه ترتیب رسم می شود.

در هنگام کنترل الگو، طول این خط باید برابر اندازه سرشانه فرد (که روی بدن اندازه گیری شده است) بعلاوه ۱ سانت باشد ولی معمولا بیشتر از این مقدار است. پس باید چه کنیم؟

خب پس ابتدا از نقطه ۱۷ به اندازه سرشانه فرد بعلاوه ۱ سانت جلو بیایید تا نقطه A مطابق تصویر زیر بدست آید.

۲) فاصله نقطه A تا خط ۱ باید به اندازه ۱٫۵ سانت باشد. پس نقطه A را کمی پایین می آوریم تا فاصله از خط ۱ برابر ۱٫۵ سانت شود (نقطه سبز) سپس آن را به نقطه ۱۷ وصل میکنیم تا خط سرشانه جدید بدست آید.

خط آبی رنگ در تصویر زیر خط سرشانه اصلاح شده می باشد.

۳) حالا باید حلقه آستین را مجدد رسم کنیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، از نقطه A با یک طراحی زیبا و قوس مناسب از نقطه ۲۱ گذشته و به حوالی نقطه چین ۲۲ روی حلقه قبلی وصل میکنیم.

توجه مهم : سعی کنید خط حلقه جدید از نقطه ۲۱ خیلی عقبتر نرود زیرا باعث تنگ شدن کارور می شود. البته نگران نباشید در مرحله کنترل کارور می توانید بهترین نقطه برای عبور حلقه آستین را تشخیص دهید و در صورت لزوم مجدد حلقه را زیباتر رسم کنید.

حواستون باشه که مرجع اصلی کار بدن شخص است پس اصلا از تغییر دادن الگو نترسید. تا زمانی که اندازه های بدن را درست گرفته باشید به راحتی می توانید الگوی پایه را به الگویی مختص فرد مورد نظر تبدیل کنید.

نکته بسیار مهم : آخرین نکته قابل ذکر هم اینکه پس از انجام سه مرحله بالا، رسم الگوی پایه را ادامه دهید و وقتی به مرحله رسم سرشانه جلو رسیدید (یعنی رسم خط ۲۵ به ۲۹ در الگوی پایه مولر) به جای اندازه ۱۷ به ۲۰، از اندازه ۱۷ به A استفاده کنید.

یعنی ۲۵ به ۲۹ برابر اندازه ۱۷ به A منهای ۱ سانت یا همان اندازه سرشانه فرد خواهد بود.

۲) کنترل کارور :

همانطور که در تصویر زیر می بینید، خط افقی که به فاصله حدود ۱۲ سانت پایینتر از حلقه گردن پشت (نقطه ۱) رسم می شود (فلش سبز رنگ) کارور پشت خواهد بود و باید حدودا برابر نصف کارور پشتی باشد که روی بدن فرد اندازه گرفتید (نهایتا با نیم سانت کمتر یا بیشتر)

و مجموع دو فلش نارنجی که به فاصله حدود ۷ سانت پایین حلقه یقه جلو (نقطه ۳۲) عبور کرده است نیز برابر نصف کارور جلو است (نهایتا با نیم سانت کمتر یا بیشتر).

توجه ۱: همانطور که در تصویر زیر می بینید اندازه کارور جلو با اندازه بزرگی سینه جلو متفاوت است و در الگوی مولر بزرگی سینه جلو همان کارور جلو نیست!

توجه ۲: همچنین اندازه کارور پشت با اندازه تیره پشت متفاوت است ولی چون این تفاوت در بیشتر اندامها خیلی کم است (حدود صفر تا نیم سانت)، با ارفاق می توانیم کارور پشت و تیره پشت را یکی درنظر بگیریم.

اگر اندازه روی الگو بیشتر یا کمتر از اندازه های روی بدن فرد بود باید حلقه آستین را مانند تصویر زیر مجدد رسم کنید.

حلقه های قرمز زمانی را نشان می دهد که کارور جلو یا پشت کوچکتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن فرد باشد.

حلقه های آبی رنگ نیز زمانی است که کارور جلو یا پشت بزرگتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن باشد.

پیشنهاد : دستکاری کردن کارور الگو به تجربه زیادی احتیاج دارد. چون همانطور که حتما در اندازه گیری کارور متوجه شده اید، تشخیص محل صحیح کارور روی بدن کمی مشکل است. به همین دلیل بنده پیشنهاد می کنم که تا زمانی که تجربه کافی را بدست آورید از کوچک کردن کارور روی الگو اجتناب کنید (یعنی مانند خطوط آبی) و پس از دوخت لباس و پرو آن، چنانچه نیاز بود روی بدن فرد اصلاحات را علامت زده و اعمال کنید.

۳) کنترل خط سینه :

خط سینه، خط افقی ای است که از نقطه ۲۸ می گذرد.

مجموع دو فلش نارنجی که روی تصویر زیر می بینید، باید برابر نصف دور سینه بعلاوه ۱٫۵ تا ۳ سانت باشد (یا به عبارت دیگر، مجموع دو فلش نارنجی ضربدر ۲ باید برابر دور سینه بعلاوه ۳ تا ۵ سانت باشد).

درصورتی که اختلاف خیلی کمتر یا بیشتر از ۳ الی ۴ سانت باشد، باید از روش های رفع نواقص اندامی در آینده توضیح خواهیم داد استفاده کنید. این اتفاق زمانی می افتد که سینه فرد بیش از اندازه بزرگ یا بیش از اندازه کوچک باشد.

۴) کنترل کمر و باسن:

۱) مجموع فلش های نارنجی روی خط کمر در تصویر زیر، باید برابر نصف دور کمر بعلاوه ۲ الی ۳ سانت باشد.

این مقدار معمولا روی الگو صحیح است ولی احیانا چنانچه مجموع این فلش ها کمتر یا بیشتر از اندازه گفته شده باشد، با تغییر در پهنای ساسون ها و فرورفتگی پهلوها می توانید به اندازه مورد نظر برسید.

۲) مجموع فلش های سبز روی خط باسن در تصویر زیر، باید برابر نصف دور باسن بعلاوه ۱ الی ۳ سانت باشد.

این مقدار نیز معمولا روی الگو صحیح رسم شده است ولی چنانچه باسن شخص بیش از اندازه بزرگ یا کوچک باشد، خط پهلوی لباس در هنگام رسم الگوی پایه، قوس زیادی پیدا کرده است که پس از دوخت باعث کیس خوردن پارچه می شود. در نتیجه در چنین مواردی باید از روش های رفع نواقص اندامی که در آینده توضیح می دهیم استفاده کنیم.

خب دوستان عزیزم، این هم از کنترل الگویی که تا اینجا رسم کرده اید. چنانچه الگویی که کشیده اید متعلق به فردی با یک اندام نرمال باشد (یعنی شخص سینه و باسن خیلی بزرگ یا کوچکی نداشته باشد، دچار افتادگی شانه یا پشت خمیده نباشد، گردن شخص خیلی چاق یا باریک نباشد)، در این صورت الگوی شما آماده است تا برای اعمال مدل و سپس برش پارچه استفاده شود.

خب اگر هنوز تجربه ای در اعمال مدل یا به عبارتی الگوسازی ندارید، پیشنهاد میکنم آموزش های ما را دنبال کنید. به عنوان ساده ترین و ابتدایی ترین مدلی که میتوانید به الگوتون بدهید آموزش انتقال پنس سرشانه و حذف پنس حلقه پشت را ببینید. پس از این آموزش قطعات الگوی شما برای قرارگرفتن روی پارچه کاملا آماده می شود.

بنده پیشنهاد می کنم برای شروع حتما برای اندام های نرمال خیاطی کنید و پس از اینکه دستتان راه افتاد و ما نیز رفع نواقص اندامی را آموزش دادیم آنگاه به سراغ دوخت لباس برای اندام های غیر نرمال بروید.

اگر این آموزش برای شما مفید بوده سه صلوات برای سلامتی آقا امام زمان هدیه بفرمایید.

برای مشاهده آموزش های بعدی و قبلی از دکمه های زیر استفاده کنید.

من سعی کردم تمام نکات ریز و درشت را در رسم الگوی پایه مولر با تصاویر گویا توضیح دهم ولی اگر همچنان در رسم الگوی پایه مشکل دارید، می توانید از فیلم های آموزشی ما در بخش “حرفه ای شو” استفاده کنید. برای ورود به این بخش روی دکمه زیر کلیک کنید.

دوستای خوبم خوشحال میشم در پیج های اینستاگرام هنربازار با آیدی honarbazaar@ و پیج آموزش خیاطی خودم با آیدی reihan_sewing@ همراه من باشید تا هم از آموزشهای جدید مطلع شوید و هم کلی چیز جدید از هم یاد بگیریم.

موفق باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۲۳۷ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام بانو. ممنون از زحماتی که میکشید. امیدوارم خدا همیشه گره از کارتون باز کنه که گره از کار مردم باز می کنید. سوالی داشتم از خدمتتون. برای من نقطه ۲۸ تو الگو حدودا یک سانت بالاتر از نقطه ۱۵ هستش(سایز سینه م به نسبت کوچیکه). برای انتقال پنس باید از کجا برش افقی بزنم چون اگه همون نقطه رو افقی بیام میفته تو هلال حلقه آستینم. بازم ممنون از اینکه وقت می زارین.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر برایتان امکان دارد در پیج خیاطی ما در اینستاگرام سوالات را بپرسید تا زودتر پاسخ بگیرید.ممنون
   reihan_sewing@

 2. Avatar

  سلام خدمت شما استاد گرامی خداوند بهتون سلامتی و عمر باعزت بده بخاطره پیچ مفیدتون که به ما آموزش به این زیبایی میدین
  یه سوال داشتم من تا الان ۶ بار الگو رو کشیدم ولی دیدم جواب نمیگیرم گفتم ازتون بپرسم
  من تو این ۶ بار الگویی که کشیدم هر بار در خط کمر به مشکل بر میخورم
  من نقطه ی ۳۶ تا تا M رو اندازه میزنم و فرمولی که گفتین رو اجرا میکنم برای پیدا کردن نقطه ی ۳۸ اما نقطه ی ۳۸ خارج از الگو میفته چیکار کنم
  همین اتفاق یه بار برای نقطه ی ۳۶ افتاد (۳۶ هم خارج از الگو افتاد ) هر دفه الگو رو تا اینجا کشیدم و دیگه ادامه ندادم .
  لطفا راهنماییم کنید
  اندازه ها هم به این ترتیب هست:
  قد کامل ۱۵۷
  دورسینه ۱۰۵
  دور کمر ۹۳
  دور باسن ۱۱۴/۵
  اجرتون با خداوند

 3. Avatar

  سلام و خسته نباشید.
  من موقع کنترل کارور جلو از روی الگو ۱۸٫۵ میشه و از روی اندازه واقعی ۲۲ هستش . اومدم خط حلقه آستین رو تا جای ممکن جلو آوردم تقریبا از حالت انحنا خارج شد و نزدیک خط صاف شد. مشکلی نیست آیا؟ همچنین نقطه ایکس به موازات نقطه ایکس قبلی جابجا میشه و میاد جلو؟؟

 4. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  یه سوال مهم ذهنمو مشغول کرده. شما فرمودید که سر شانه رو اصلاح میکنیم با نقطه آ . حالا من در آموزش های آتی دیدم که برای رسم الگو استین از الگو بالاتنه اصلاح نشده سر شانه استفاده کردید. چرااا؟؟؟ یا خطای دیده؟؟ میشه لطفا راهنماییم کنید.

 5. Avatar

  سلام وقتتون بخیر من وقتی خط سینه رو طبق چیزی که فرمودین کنترل میکنم مجموع خط سینه جلو پشتم ۵۶٫۵ میشه ولی نصف دور سینه ام ۴۹ میشه ۷ سانت اضافه میارم یعنی بیشتر تز ۳-۵ سانتی که گفتین چیکارش کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   آزادیهایی که به خط ۲ دادید رو کم کنید. مجموع آزادیهایی که به تیره پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو میدید باید ۳ الی ۳٫۵ سانت باشه

 6. Avatar

  سلام خسته نباشین.یه سوال داشتم اینکه برای اونایی ک نقطه ۲۸ بالاتر از۱۵میفته وقتی میخوام انتقال پنس سرشونه رو برای سینه های کوچک انجام بدم اون خط قائمه ای ک میکشم وصل میشه به حلقه باید چیکار کرد پس؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. این سوالو بارها در کامنت ها پاسخ دادم. وصلش میکنید به دو سانت زیر حلقه

 7. Avatar

  سلام، ممنون بابت پست خیلی مفید با توضیحات دقیقتون.
  ببخشید اندازه سرشانه من ۱۳ هست، الگو کشیدم تو قسمت کنترل سرشانه پشت ۱۲٫۵ شد برام، شما گفتین باید ۱ سانت بیشتر بشه و گفتین معمولا حتی ببشتر از یک سانت اضافه میاد، اما برای من کمتر شد، باید چیکار کنم؟
  اگه اختلاف نیم سانت باشه هم نیازه که اصلاح بشه؟ منظورم اینه مثلا سرشانه ۱۲ باشه و تو الگو ۱۲٫۵ بشه بازم نیاز به اصلاح داره؟

  و یه سوال دیگه اینکه من قدم بلنده یعنی ۱۷۱ هست و دور سینه ام ۸۱، که نسبت به قدم کوچیکه و اندازه ها با اندازه بدنم خیلی تفاوت دارن، مثلا ما با این قدم پشت یقه م میشه ۶، کم نیست؟ آیا با این اندازه هیکلم ایراد اندامی سینه کوچک داره یا نه؟
  ببخشید زیاد شد سوالم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم.
   اول اینکه ۱۳ خیلی زیاده مگر اینکه سایزتون بالا و چهارشانه باشید. در غیر اینصورت اندازه تون رو چک کنید.
   بله نیم سانت هم در سرشانه مهمه، اگر سرشانه شما ۱۳ باشه باید روی الگوی پشت سرشانه رو اصلاح کرده و به۱۳٫۵ الی ۱۴ سانت برسانید
   بله سینه تون نسبت به سایزتون کوچکه ولی معمولا خود الگو در حین رسم ایراد رو رفع میکنه.
   بهتره پشت یقه تون رو با استفاده از جدول سایزبندی برای قد ۱۶۸ و دور سینه ۸۰ حدود ۶٫۵ در نظر بگیرید.

 8. Avatar

  سلام خیلی ممنون از توضیحات عالیتون.
  یه سوال؛ برای کنترل خط سرشانه پشت
  در آخر یک سانت یالا رفته بودیم.
  برای کنترل رو همان خط قبلی انجام بدهیم یا خطی ک یک سانت بالا رفته؟؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اول کنترلتونو انجام بدید بعد یک سانت سرشانه نهایی رو بالا ببرید.

 9. Avatar

  سلام عزیزم خسته نباشید…ممنون از اموزش های خوب و دقیقتون…عزیزم من الگوی بالاتنه رو کشیدم و الان حس میکنم حلقه آستینم خیلی کوچیکه …جلو ۱۴.۵ سانت و پشت ۱۸ سانت …کم نیست بنظرتون؟ چون با گرلاوین که می‌کشیدم بیشتر میشد…دور سینه ۹۰…تیره پشت ۱۷.۲۵ سرشانه ۱۲

 10. Avatar

  سلام منم ی سوالی ذهنمو خیلی درگیر کرده اگ جواب بدید واقعا ثواب داره😅چون راحتم میکنید
  این پنس داخل حلقه ی پشت را حتما باید ب سرشانه انتفال داد؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم به هرپنس یا برشی میشه منتقلش کرد ما چون میخوایم حذفش کنیم به سرشانه منتقلش میکنیم.

 11. Avatar
  پگاه فروزان فرد

  اگر اختلاف خط سینه روی الگو و اندام کمتر از ۳ تا ۴ سانت باشد و نیازی به رفع ایراد اندامی نباشد چطور باید عمل کرد؟
  اختلاف ۴ سانت را چطور باید جبران کرد!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اگر بدون وجود ایراد اندامی خط سینه خیلی بزرگ یا کوچک شده باشد به این معناست که آزادیهای روی خط ۲ را کم یا زیاد داده اید. یعنی مقادیر تیره پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو

 12. Avatar

  سلام عزیزِ هنرمند
  بسیار ممنونم از سایت عالی و آموزش های خوبتون
  من الگوی مولر رو از صفر تا صد با شما یاد گرفتم و با اینکه قبلا با الگوی متریک، ترک و تجاری کار کرده بودم بهترین لباسم رو با این الگو دوختم. برای کشیدن الگوی خودم که سایز ۴۲ هستم و نسبتاً تناسب اندامی دارم مشکلی نداشتم. اما الان که دارم برای مامانم الگو میکشم که سایزش بین ۴۸ تا ۵۰ هست یه مشکلی پیدا کردم که توی هیچ کدوم از توضیحات شما نیست!
  کارور جلو در مرحله کنترل الگو ۳ سانت کم است
  کارور جلو ۳ سانت کمتر از اندام است اگر این سه سانت را جلو بیایم نه تنها هلال حلقه آستین را به طور کامل از دست میدهم بلکه از نقطه ۱۲ جلوتر قرار میگیرد

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. درمورد کارور ابتدا باید مطمئن شوید که اندازه گیریتان روی بدن کاملا درست است.
   چنانچه اندازه گیری درست بود، دور سینه الگو هم چک شود، چنانچه مقدار آن نیز درست بود، باید از روشهای رفع ایراد اندامی برای بزرگتر کردن کارور الگو استفاده شود.

   • Avatar

    سلام.ممنونم از اموزش کاملتون. منم مشکلم همینه دقیقا.اموزش رفع ایراد اندامی برای بزرگ کردن کارور الگو رو از کجا میتونم ببینم؟ با تشکر از شما

 13. Avatar

  با سلام در ابتدا ازتون بی نهایت سپاسگزارم که با توضیحات شفاف و عالیتون فرصت یاد گیری را برای من و امثال من فراهم می کنید .اما چند مشکل هنگام رسم الگو برایم پیش اومده نمی دونم چه کنم مهمترینشون :
  ۱ با وجود دقت در محاسبات وقتی الگو را کشیدم و کنترل کردم مثلا دور سینه ۸-۹ سانت بزرگتر از مقدار اندازه گیری شده روی بدنه
  ۲ کارور جلو ۴ سانت بزرگتر از اندازه بدن در اومده
  ۳یا نقطه ۴۲ من بیرون کادر نمیفته
  ۴ نقطه ۴۰ روی خط باسن با خط عمود وسط فقط ۱ سانتی متر فاصله داره
  چندین بار به خاطر اینها از اول الگو کشیدم ولی مشکل رفع نشد
  کلافه شدم !!!شما می تونید پیش بینی کنید اشکال کارم چی بوده ؟ و چه باید بکنم ؟
  باز هم ممنون از راهنمایی هاتون
  براتون سلامتی و بهترینها را ارزو دارم .

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   ۱) آزادیهای خط ۲ رو کم کنید
   ۲) کارور جلو رو ۷ سانت پایینتر از گودی گردن اندازه بزنید ببینید چقدر با بدن متفاوته
   ۳) یعنی سمت راست نقطه ۷ نمیفته؟
   ۴) خب ۱ سانت سمت چپ خط وسط جلو میفته یا سمت راست؟ کلافه شدن نداره در هر دو مورد گفتم باید چیکار کنید. هیچکدوم غلط نیست که لازم باشه دوباره رسم کنید!

 14. Avatar

  سلام
  برای دوخت پاترون حتمابایدپنس سرشانه به کنفورماسیون تبدیل بشه؟!
  نمیشه فقط پنس سرشانه روبست وباهمون قپ الگو را روی پارچه گذاشت وبرید؟!!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام برای دوخت پاترون باید پنس سرشانه به برش سرشانه منتقل شود.
   خیر به هیچ عنوان ما الگوی مولر را به این شکل روی پارچه قرار نمی دهیم.

 15. Avatar
  معصومه کهریزی

  باسلام خدمت شما ساسون باسن دوسانت شده باید دوسانت تا کجا ادامه داره باید تا پایین لباس بیاد یا نه ممنون میشم بعد برا ساسون سرشانه میشه رولباس حذف بشه باتشکر از زحمات شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله روی باسن هرچقدر شده تا پایین لباس امتداد پیدا می کنه.
   خیر ساسون سرشانه قابل حذف نیست و فقط میتونه منتقل بشه.
   اگر بخواید لباس هیچ ساسونی نداشته باشه باید از الگوی رگالی (بدون پنس) استفاده کنید که ما هم الگوهای آماده رگالی رو برای فروش داریم.

 16. Avatar

  سلام
  شما نحوه رسم الگوی پایه بالا تنه رو اموزش دادین و اعلام کردین اماده برش نیست ادامه کار رو از کدوم صفحه باید پیگیری کنم؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم در منوی بالای سایت برید به قسمت دوخت>خیاطی>اصول اولیه خیاطی و تمام آموزشهارو به ترتیب ببینید.

 17. Avatar

  سلام عزیزم خسته نباشید
  من یه دوره نازک دوز خیاطی رو گذروند ولی همچنان در رسم الگو و دوخت شکل دار واقعا از اینکه این امکان رو برای ما گداشتید که بتونیمم مشکلاتمون رو برطرف کنیم نهایت سپاس و تشکر رو دارم .

 18. Avatar

  سلام خداقوت
  من تازه باسایتتون آشناشدم وخواستم برای شروع یه شومیزساده بدوزم که زیادجذب بدن نباشه بنابراین آزادی که توفرمول هلقراردادم بیشترین آزادی درجدول بودن حالامن درنقطه f وEدوتاپنس دارم که ۱.۵ازهرطرف mوnردکردم ومونده ۷سانت دیگه که من ۴سانت بهfو۳سانت به Eدادم باتوجه به اینکه گفتیدپنس بیشتراز۳سانت نباشه وباتوجه به اینکه من چندبارالگوموچک کردمومشکلی نداشت میشه بگیدبایدچیکارکنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم برای دوخت شومیز گشاد شما کافی بود همون حد بالای آزادی های مانتو رو میدادید و فقط برای گشادتر شدنش ساسونهای زیرسینه و پشت رو حذف میکردید.

 19. Avatar

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من چند روزه با سایتتون اشنا شدم و مطابق اموزش شما دارم الگو میکشم
  ببخشید تو کنترل الگو تو قسمت باسن من دور باسنم۹۳ و وقتی تو الگو کنترل میکنم دقیقا نصف دور باسن میشه ولی شما فرمودید نصف دور باسن +۱الی ۲ س من الان باید چکار کنم؟توخط باسنم فقط ۱.۲ پنس تو نقاط p وr دارم نقطه ی ۴۰ ام افتاد سمت چپ نقطه ی ۴۱ که فرمودید صفر بدیم میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

 20. Avatar

  با سلام و تشکر بابت پاسخ گویی سرکار عالی
  در قسمت اندازه گیری کارور ما ماکزیمم و مینیمم رو اندازه گیری میکنیم در قسمت کنترل کارور باید میانگین بگیریم؟
  من در مورد لباسهایی با پارچه هایی مثل کرپ نخ در قسمت آستین و حتی کارور پشت راحت نیستم بطوریکه در حرکت دستها محدود میشم، در حالیکه کنترل استین رو انجام میدم ولی در مورد پارچه هاییکه یه مقدار ( حتی کم) حالت کشی دارند این مشکل رو ندارم ، کجای کارم ایراد داره لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه فقط چک میکنیم که کارور الگوی ما از مین کمتر یا از ماکز بیشتر نباشد. اگر حدودا وسط مین و ماکز باشد که نتیجه بهتر است.
   خب به این معنیه که مقدار کارورپشتتون کمه. باید برای تیره پشت آزادی بیشتری بدید.

 21. Avatar

  با سلام…ممنون از اموزشهاتون
  با رسم الگوی شما پیش رفتم
  قسمت سرشانه در الگوی جلو و پشت ۱سانتیمتر اختلاف دارد.این اختلاف در پارچه چگونه حل میشه؟
  وقتی سرشانه پیش و پشت به هم دوخته میشن یکی بزرگتره

 22. Avatar

  بازم سلام میخواستم بگم در جواب یه دوست دیگه که همین مشکل رو داشتن گفتید که خط ۲۸ ( نوک سینه) بالاتر از خط ۲ ( خط بلندی کف حلقه) هست ولی برای من اینجوری نیست یعنی خطی که از نقطه ۲۸ میگذره پایین تر از خط ۲ هست

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه عزیزم گفتم نقطه ۲۸ میتونه بالاتر، پایینتر یا روی خط ۲ باشه و بستگی به بلندی سینه افراد مختلف داره.

 23. Avatar

  سلام گلم
  من در کنترل خط سینه مشکل داشتم وقتی الگو رو کنترل میکنم عدد ۹۶ را به من میدهد در حالی که اندازه واقعی دور سینه من ۹۰ هست چکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   از آزادیهای خط ۲ کم کنید. البته مقداری که زیاد دارید در حد ۱ سانته و فقط کافیه کمی از آزادیها کم کنید.

 24. Avatar

  با سلام و وقت بخیر
  آیا شما آموزش حضوری به ویژه بالاتنه هم دارید؟ چون دامن و شلوار را تا حدودی آشنا هستم.
  اگر داشته باشید شرایط آن به چه صورت است؟
  ممنون از پاسخگویی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام لطفا در کانال تلگرام به آیدی honarbazaar_admin پیام دهید تا شما را راهنمایی کنیم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. نتیجه الگورو با اندازه خودتون مقایسه میکنید دیگه. آزادیها قبلا محاسبه و رسم شده.

 25. Avatar

  سلام. خسته نباشید.. من توی یقه این حوله مدل پیراهنی شدید مشکل دارم.. یقه رومیدوزم برنمیگرده.. دورومیدوزم برمیگردونم میمونم تو یقه..
  میشه کمکم کنی

 26. Avatar

  سلام
  ببخشید یه سوال داشتم
  من الگو رو رسم کردم ولی حلقه آستین جلو خیلی کوچکتر از پشت شده
  همه مراحلو هم همونطور که گفتین رفتم ولی این مشکل پیش اومده
  ممنون میشم راهنماییم کنید😍😍😍

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم مشابه این سوال را چند بار پاسخ داده ایم .در متد مولر حلقه جلو همیشه کوچکتر از حلقه پشت است.

 27. Avatar

  سلام عزیزم
  ممنون از آموزشهای خوبتون من با آموزشهای شما مانتو و لباس دوختم خیلی راضی ام خواستم تشکر کنم خدا خیرتون بده
  اگه میشه لطفا دوخت شلوار پارچه ای و دامن شلواری را آموزش بدین مرسی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خوشحالم که آموزشها مورد استفاده شما بوده .چشم حتما به مرور همه آموزشها را خواهیم داشت.

 28. Avatar

  خسته نباشید
  ی سوال دارم ک خیلی تو الگو کشیدن درگیرم کرده ممنون میشم جواب بدین و کمکم کنین
  تو قسمت کنترل خط سینه ب مشکل خوردم یعنی خط سینه روی الگو از دور سینه کمتر در میاد
  اینجوریه ک خط سینه ۲-۳ سانت بالای خط ۲ قرار میگیره و برای اضافه کردن بهش و رفع اون کمبودنش روی الگو جلو مجبورم حلقه آستینو خیلی بیرون ببرم و این حلقه استینو خیلی بد میکنه
  حالا باید واسه این مشکل چکار کنم؟اصلا کاری ک انجام میدم درسته؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   این مشکل را بارها پاسخ داده ایم لطفا جواب سوالهای بخش خیاطی را قبل از پرسیدن سوال بخوانید شاید مشکلتان رفع شود.
   وقتی نقطه ۲۸ بالای خط ۲ قرار می گیرد،خط ۲ را به عنوان خط سینه کنترل می کنید و این مشکل رفع می شود.

 29. Avatar

  ممنون عزیزم مرسی
  فقط من چندتا سوال دیگه هم داشتم
  ۱- پنس آستین چون کمه توی کنترل فاصله ۲۴ تا ۲۶ صفر میشه، مشکلی هست؟
  ۲- یقه ها تا خط جلو رسم میشن یا تا روی همگرد؟
  ۳-اگر بخوایم مانتو رو از خط کمر برش بدیم چقدر بالاتر از خط کمر بهتره برش بخوره که برش خیلی پایین نباشه و دقیقا زیر سینه قرار بگیره؟ و اینکه کجا قرار بگیره قشنگتر وایمیسه؟
  ممنون مرسی

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ۱)مشکلی نیست
   ۲)تا روی همگرد
   ۳)اینکه کجا را برش دهید بستگی به مدل و سلیقه دارد.روی بدن فرد محل برش را از سینه به پایین اندازه گرفته و روی الگو اعمال کنید.

   • Avatar

    سلام عزیزم
    ببخشید میشه در مورد مانتو پشت بلند کلوش درباره کلوش دامنش یه توضیح بدین که چجوری رسم میشه، ممنون میشم گلم

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     باید الگوی جلو و پشتو از خط پهلو کنار هم بذارید و سپس خط لبه پایین لباسو طراحی کنید به طوری که جلو کوتاهتر و پشت بلندتر باشه.

 30. Avatar

  سلام
  در کنترل سرشانه عدد روی الگو با اندازه ی روی بدن تقریبا یکسان است مثلا سرشانه ی من ۱۳ است که + یک سانت میشود ۱۴ واین عدد به اندازه ی نیم سانت یا کمتر از اندازه ی روی الگو کوچکتر است میخاستم بدونم ایرادی هست که اینطوریه ؟ واینکه با این وجود به خاطر نیم سانت باید مراحلو برم و حلقه آستینو دوباره طراحی کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   الزاما اشتباهی نیست به شرط اینکه اندازه گیریتون درست باشه و شما واقعا سرشانه های پهنی داشته باشید چون سرشانه ۱۳ برای افرادی است که چهارشانه محسوب می شوند. شما وقتی پنس حلقه پشت را حذف میکنید می تونید مقدار دقیق سرشانه رو در اون مرحله اندازه بزنید

   • Avatar

    سلام ببخشید منم دقیقا همین مشکل رو دارم ولی متوجه حرفتون نشدم چجوری میشه وقتی پنس حلقه پشت رو حذف میکنیم اندازه سرشانه رو بدست بیاریم؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     طبق مراحلی که در حذف پنس حلقه گفتم، وقتی پنس به سرشانه منتقل میشه میومدیم و برای حذف باز شدگی جدید پنس، مقدار اونو از انتهای سرشانه کم میکردیم، حالا میتونید به جای اینکار پس از انتقال پنس به سرشانه، در این مرحله اندازه سرشانه بعلاوه یک سانتو روی سرشانه جدید علامت بزنید و حلقه آستین نهایی رو رسم کنید.

 31. Avatar

  سلام عزیزم
  من در تمام الگوهایی که کشیدم در کنترل خط سینه و خط باسن مشکلی نداشتم ولی در کنترل خط کارور ایراد دارم و کارور روی الگو بزرگتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن است مثلا کارور پشت روی بدن ۳۶ است که نصف آن ۱۸ است ولی روی الگو ۱۹.۵شد و کارور جلو ۳۵ است که نصفش ۱۷.۵ است ولی روی الگو ۲۰ شده وقتی هم که میخوام روی الگو کارور رو تنگ کنم گشادی حلقه ها زیاد میشه و در کشیدن الگوی آستین مشکل به وجود میاد و ۲ به ۸ زیاد میشه و الگو به هم میریزم باید چیکار کنم تا کارور روی الگو درست در بیاد من تو فرمول ها حداقل آزادی رو به اندازه ها دادم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم من گفتم کارور را در دوحالت باید اندازه بگیرید تا بهتون مقدار مینیموم و ماکزیمم کارور را بده. اگر مقدار کارور الگو بین این مین و ماکز بود که نیازی به تغییر نداره و اگر خارج این بازه بود باید تغییرش بدید.

 32. Avatar
  رهارهاrahaردهاهارهارها

  سلام دوست عزیز وقتتون بخیر،تشکر از سایت خوبتون و مطالب مفیدتون من تو قسمت کنترل خط سینه دچار مشکل میشم مجموع خطوط نارنجی شش سانتی متر کمتر از دورسینه به علاوه سه میشه،باید چیکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در این حد کم بودن یعنی یه جایی توی رسم اشتباه کرده اید. آزادیهای خط ۲ رو کم ندادید؟

 33. Avatar

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من چند تا سوال داشتم ازتون
  ۱_ گفتین اگر اندازه های روی بدن با اندازه های بدست اومده از فرمول زیاد تفاوت نداشت از اندازه های روی بدن استفاده کنیم، اگر تفاوتشون بیشتر از ۳ سانت بود چی؟ از کدوم اندازه استفاده میکنیم که بعد روش رفع نواقص استفاده میشه؟
  ۲_ برای کارور ۲تا اندازه میشه هم حداقل هم حداکثر میانگین این دوتا رو استفاده میکنیم؟
  ۳_ اگر f و ۳۸ جابجا بشن چی میشه؟ مشکل چی هست؟
  ۴_ اگر ۳۸ وارد ساسون f بشه چی میشه؟ اشکال داره؟ یعنی جایی اشتباه شده؟
  ۵_ اگر A به جای داخل بیرون قرار بگیره چی میشه؟ منظورم اینه که به جای اینکه A قبل از ۲۰ قرار بگیره جلوش قرار بگیره
  و اینکه در آخر از فاصله ۱۷ تا A استفاده میشه بعد از کنترل؟ آخه توی عکسا همون اندازه قبلی استفاده شده حتی توی انتقال پنس ها و کنترل خطوط سرشانه
  ۶_ خط باسن روی خود بدن چجوری اندازه گیری میشه؟
  ۷_ مجموع ارتفاع و گشادی حلقه جلو و پشت رو از روی الگو بدست میاریم؟
  ۸_ روش های رفع نواقص برای سینه کوچک هم میگید بهمون؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ۱) در هر حالت از اندازه بدن استفاده میکنیم. اختلاف فقط هشیارمون میکنه که ببینیم مشکل کجاست.
   ۲) خیر. هنگام کنترل باید اندازه کارور الگوتون بین این مین و ماکز باشه تا قابل قبول باشه.
   ۳) مشکلی نیست. این دوتا محلشون ربطی به هم نداره.
   ۴) خیر اشکالی نداره
   ۵) مشکلی نیست. برای افراد با شانه های پهن این اتفاق میتونه بیفته. بله ما توی تصاویر فرض کردیم الگوی پایه نیاز به اصلاح نداشته.
   ۶) خط باسن میشه مجموع بالاتنه پشت و قد باسن
   ۷) بله
   ۸) بله

 34. Avatar

  سلام خسته نباشید و ممنون برای آموزشهاتون
  من یک سوال دارم بعداز اصلاح خط سرشانه نمیتونم حلقه آستین درست رسم کنم از نقطه ۲۱ عقبتر میفته برای همین هلالش خیلی بعد میشه لطفاً کمک کنید

 35. Avatar

  سلام بانو.
  پس از از اینکه در قسمت پشت سرشانه را کنترل کردم. وقتی خواستم رسم کنم چون اندازه سرشانه ۱۲هست فاصله از نقطه ۲۰زیاد شده و هنگام رسم حلقه آستین جدید از نقطه ۲۱ رد نمیشه. یعنی اگه بخوام رد کنم قوس خوب نمیگیره و بیرون زدگی پیدا میکنه. چکار کنم؟ همین که با حفظ اندازه کارور رسم بشه ولی از ۲۱ نگذره کافیه؟😐😐

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله اشکالی نداره از ۲۱ رد نشه بعد از کنترل سرشانه ولی حتما باید از رو یا بیرون ۲۰ رد بشه که کارورتون تنگ نشه. کارور رو کنترل کنید الزامی روی ۲۱ نیست

   • Avatar

    سلام خسته نباشید.ببخشیدچندتا سوال داشتم که خیلی ممنون دارمیشم اگرجواب بدید.
    ۱مجموع دوپنس پشت برای من۵شده.ایا لازمه که ب یک پنس تبدیلش کنم؟
    ۲برای اصلاح پنس کنفرماسیون که گفتید اطراف نقطه ی۲۸دایره رسم کنیم وپنس ها روخارج دایره منتقل کنیم،ماکاغذروچیدیم وبرای اینکه نقطه ی۳۳روی۳۴قراربگیره کاغذروجابجا کردیم.حالاچطورپنس کنفرراکوچیکترکنیم وبعدازدایره قراربدیم؟درواقع داخل پنس الان خالی شده نمیشه کوچکترش کرد.

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     ۱) لازم! یک پنس کردن به خواست خودتون انجام میشه اجباری نیست.
     ۲)عزیزم زیرش مجدد کاغذ میچسبونید.

 36. Avatar

  سلام.میخاستم بدونم اگه اندازه کارو جلو و پشت بعد از کنترل ۱ تا ۱.۵ سانت بیشتر باشه بعد دوخت بالا نوک سینه قپ بوجود میاد؟
  سری اول مانتو دوختم با برش سرشانه اما حلقه استینام از سمت پشت قپ داشته یعنی بصورت برجسته بلندشده بود که به کم خواهرم برطرفش کردم
  سری دوم که دوختم دقیقتر الگورو کشیدم و دیدم چقدر قبلن اشتباه داشتم واصلاحش کردم اینسری برش عصایی دادم و متاسفانه باز هم پشت هم جلو کلی قب بوجود اومد که اینقدر تغییرش دادم تا درست شد یعنی از زیر سینه تا نرسیده به شانه پف به سمت بیرون داشت
  الان من مشکلم کجاست که این قپا بوجود میاد اگه بخام هرسری مانتو بدوزم این مشکلو دارم؟
  بعد من نوک سینه ام بالای نقطه ۱۵ قرار میگیره اشکالی نداره؟
  اندازهامم قبلن فرستادم شما تاییدش کردید
  دوتا مانتوهام الان خوشکل شده همه میگن ولی خب هی بخام روی پارچه تغییر بدم سخته

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. کاش عکسشو برام میفرستادید که بتونم دقیقتر نظر بدم. بله اگر کارور بزرگ باشه، یا بلندی سینه رو زیاد گرفته باشید یا گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو زیاد باشن همه اینا میتونن موجب قپ و کیس روی لباس بشن. بستگی به نوع و جهت این قپ و کیس ها داره تا بشه تشخیص داد بخاطر کدوم مورده. کافیه از الگوتون یه پاترون بدوزید، روی پاترون همه خطوط الگو رو رودوزی کنید سپس بپوشید و ببینید با گرفتن کدام قسمت از پاترون لباستون اصلاح میشه.اینطوری میتونید متوجه بشید که اشکال الگوتون از کجاست.

 37. Avatar

  سلام من تازه با سایتتون آشنا شدم ی سوال داشتم من قبلا الگوی مولر را با آموزش تصویری خانم بزرگی یاد گرفتم ایشون گفتن اعداد بدست آمده از فرمولها با اعداد اندازه گیری شده روی بدن متفاوت است و اندازه گیری روی بدن مربوط به الگوهایی مثل گرلاوین است و آموزشی در مورد کنترل الگو ندادن میخاستم نظر شمارو بدونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اگر با اعداد فرمولها لباسی بدوزید قالب تن شما نخواهد بود. فرمولها فقط ایده مولر برای استفاده از ۴ اندازه اصلی است که میگه با همین ۴ اندازه میتونید لباس مناسبی بدوزید ولی الزاما این لباس مناسب قالب تن فرد نخواهد بود چون اندام افراد همه دچار نقص ها و ویژگی های منحصربفرد خودشونه. اندازه گیری در همه متدها اولویت رسم الگو هست.

 38. Avatar

  با عرض سلام ممنون از آموزشهای خوبتون.من تازه با خیاطی آشنا شدم و این هنر رو خیلی دوس دارم

 39. Avatar

  سلام، توی کنترل به مشکل بر خوردم
  نقطه ۲۸ (سرسینه)در کشیدن الگوم افتاده بالای خط ۲ حالا که دارم کنترل میکنم خیلی کم میارم احساس میکنم به خاطرگودی حلقه میشه که کم میاد
  دور سینه ام ۱۰۰ هست که توی کنترل الگوم ( از
  نقطه۲۸ که بالای نقطه ۲ شده) در میاد۸۸٫۵٫ ولی اندازه (۶ تا ۱۱ بعلاوه ۱۲ تا ۱۴) میشه۱۰۵
  به نظرتون الگوم درسته

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. وقتی سر سینه میفته بالای خط کف حلقه (خط ۲) برای کنترل همون خط کف حلقه را باید به عنوان خط سینه کنترل کنید

 40. Avatar

  سلام عزیزم توی کنترل خط باسن با اینکه دور باسن من ۸۷ هست اما روی الگو ۴ سانت اضافه داره.
  مجموع خط باسن روی الگو ۵۰ شده که به علاوه یک سانت هم میشود۵۱.
  در صورتی که باید ۴۵ونیم باشه…
  چه کار باید بکنم؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. دور سینه، کمر و باسنتون چقدره؟ دور سینتون مگه از دور باسنتون بزرگتره که همچین اتفاقی بیفته؟ الان دور سینه الگوتونو کنترل کردید اندازه اش درسته؟

   • Avatar

    بله اونارو کنترل کردم.

    دور سینه روی بدن ۸۹ بوده و روی الگو ۴۲ هست.

    دور کمر هم روی بدن ۷۹ و روی الگو ۴۱ ونیم هست.

    یعنی تو اندازه‌گیری دور سینه اشتباه کردم که ۲سانت بزرگتر از دور باسن هست؟؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     نه الزاما اشتباه نکردید! بعضی افراد هستند که سینه های خیلی بزرگ و باسن کوچکی دارند که دور سینه شون بزرگتر از دور باسنشون میشه.
     الان اشتباه شما اینجاست که دور سینه که ۸۹ هست نصفش میشه ۴۴٫۵ درحالی که دورسینه الگوی شما از این مقدار کمتر هست! باید دو تا ۴ سانت بیشتر باشه!

 41. Avatar

  سلام من تو کنترل خط سینه
  مجموع خطوط نارنجی شده ۶۱
  دور سینه ام ۱۱۴ هستش که + ۳الی ۵ میشه ۱۱۷ الی ۱۱۹
  ۱۲۱=۶۱*۲ مجموع فلش ها مساوی ۱۱۷ دور سینه اندازه گیری شده ، نمیشه.
  چیکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. باید آزادیهایی که روی خط ۲ به تیره پشت، بزرگی سینه جلو و گشادی کف حلقه دادیدرو کم کنید.

 42. Avatar

  سلام وقتتون بخیر از آموزشهاتون ممنونم
  من یک الگو کشیدم اما ساسن سرشانه الگوی جلو خیلی بزرگ شده میشه بگید چیکار باید بکنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر سینه های خیلی بزرگی ندارید باید چک کنید ببینید کجای رسم را اشتباه کرده اید!

 43. Avatar

  با سلام.ممنون از آموزش شما.عزیزم چرا سرشانه پشت یک سانت از سر شانه جلو بیشتره؟این تو دوخت مشکل ایجاد میکنه که

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این موضوع به طور کامل در آموزش ها توضیح داده شده مطالعه بفرمایید.

 44. Avatar

  سلام.اگر خط سینه روی الگو ،کمتر از دور سینه + ۱/۵ تا ۳ سانتیمتر شد چی کار کنیم؟برای من روی الگو حدودا ۲/۵ سانت کمتر شد.چی کار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. آزادیهای روی خط ۲ رو کم گرفتید. یعنی آزادی تیره پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو

 45. Avatar

  سلام. وقتتون بخیر. در قسمت کنترل خطط سینه. دور سینه من ۸۸ هست ولی تو الگو ۹۷ . گفتید از نصف سینه ۱/۵ الی ۳ سانت بزرگتر باشه که برای من ۴/۵ سانت بزرگتره. نقطه ۲۸ من دقیقا روی نقطه ۱۵ افتاده

 46. Avatar

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من تا حالا چندبار سوال پرسیدم ولی بازم پیش میاد من الگوم رو کشیدم ولی کارور جلو و دور سینه ام خیلی بیشتر شده هرچی میگردم ایرادم رو پیدا نمیکنم بنظرتون ایراد کجاست؟ممنون از شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر از سه سانت بیشتر شده با کم کردن آزادیهای روی خط ۲ میتونید دور سینتونو به اندازه مناسب برسونید

 47. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من مثل شما گام به گام پیش رفتم ولی اندازه سرشانه ام اندازه واقعی شد ویک سانت بیشتر که فرموده بودین نشد اشکال نداره؟
  و اینکه نقطه fالگوی من روی۳۸منطبق شد اشکال نداره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. سرشانه پشت نیم الی یک سانت باید بیشتر بشه. احتمالا هلال یقه رو خیلی تیز بالا رفتید باعث شده یک سانت بیشترتونو از بین ببره.
   خیر مشکلی نیست روی هم بیفته

 48. Avatar

  سلام ممنون از توضیحات خییلی خوبتون اما من مبتدی ام یعنی واضح بگم هیچی از خیاطی نمیدونستم تا با صفحات شما آشنا شدم..من تو رسم الگوی پایه منظور از قد لباس داخل الگو رو متوجه نمیشم همون نقطه۱-۵یعنی اگه اندازه قد مانتو۱۰۲باشه چطور اینو داخل الگو پیاده کنیم ممنون میشم زودتر جواب بدین

 49. Avatar

  سلام.مقدار اضافی در خطوط کنترل چی هستن؟
  منظورم اینه ایا این اضافه ها(حدود۳سانت)صرف ازادی هستند ک تقریبا یک سایز لباسو بزرگتر میکنه؟!یا….
  تشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این مقدار اختلافی که ایجاد میشه برای اینه که لباس به بدن نچسبه و کمی آزاد باشه چون در متد مولر ما در هنگام اندازه گیری آزادی ای اعمال نکردیم روی اندازه هامون

 50. Avatar

  سلام.بعد کنترل سرشانه، روی الگو ۱٫۵ cm و برای کنترل کارور هم در قسمت الگوی پشت و جلو ۱ تا ۱٫۵ cm اضافه است.ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید چیکار کنم دوبار هم الگو کشیدم هر دو بار همین مشکل بود

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سرشانه رو که آموزش دادم چطور باید اصلاح بشه عزیزم. کارور هم این مقدار اضافه مشکلی نداره اگر درست رسم کرده باشید. هرچند اصلاح کارور را هم آموزش داده ام

 51. Avatar

  سلام. موقع کنترل خط سینه روی الگو ۱٫۵ سانتی متر بیشتر از اندازه هاس؟؟باید چیکار کنیم؟ همین مورد رو روی کارو هم دارم .ممنون میشم از راهنماییتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خب عزیزم توضیح دادم ۱٫۵ تا ۳ سانت باید دور سینه الگو بیشتر از دور سینه تون باشه

 52. Avatar

  سلام خسته نباشید من الگو پشتم که کشیدم سرشانه پشتم زیاد داشتم ۲٫۵سانت و پنس گرفتم بعد که پنس تو حلقه پشت گرفتم حالتپف ایجاد کرده بنظرتون چیکارش کنم؟

 53. Avatar

  خواهر جواب مرا بده. .. الگوی من نصفه کاره مونده … نمیخوام بیگدار به آب بزنم ولی خیلی هم دوست دارم زود کارمو تموم کنم.

 54. Avatar

  سلام وقت بخیر
  با تشکر فراوان بابت آموزشتون
  من سرشانه عریضی دارم و بر عکس آموزش شما طول سر شانه من از شکل بیشتر هست.
  حالا چی کار کنم ؟روی همون خط سرشانه ادامه بدم؟ بالا یا پایین رفتن داره؟
  پیشاپیش سپاسگذارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اگر سرشانه تون کمی بیشتر میشه کافیه فقط خط سرشانه رو به مقدار مورد نیاز ادامه بدید.

 55. Avatar

  سلام.خسته نباشید.ببخشید ما این راه حل ها رو بعد کنترل سرشانه انجام بدیم؟یعنی مثلا سرشانه جدیدو بعد ۱سانت بالا پایین کردن رسم کنیم یا از همون خط اولیه که رسم کردیم.بعدش درآخر ۱سانت جابجا کنیم؟

 56. Avatar

  سلام ممنون از راهنمایی هاتون
  موقع کنترل کارور نقطه اصلاح شده کارور جلو ٧/۵سانت سمت چپ نقطه۲۳ میفته و پشت هم دوسانت سمت

  راستy
  الگوم ایراد داره؟؟ یا حلقه رو رو همین نقاط کارور جدید دوباره بکشم و برش بزنم؟؟
  دورسینه ١٠١ تمام قد١۴٣ کارورپشت٣٧

  کارور جلو٢٨ گشادی کف حلقه ١٣ بلندی کف حلقه تو فرمول ٢٢/۶ و روی بدن١٧
  الگو برا مامانمه و اضافه وزن هم دارهzz

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. کارور جلو ۲۸ قطعا غلطه. بعدم دقت کنید این اندازه ها کل کاروره ولی روی الگو نصف کارور هست. احتمالا دارید این اشتباهو در کنترل میکنید.

 57. Avatar

  ما باحالیم.سلام الگو رو بعد کشیدن وکنترل تنهایکجابه مشکل بر خوردم اونم اینه که در کارور پشت ۵ سانت کم دارم لطفا بگین چکار باید بکنم اینم بگم که من اموزش خیاطی رو همراه دیپلمش گرفتم ولی چند سالی رو کار نکردم حالا بعد اون برای اولین بار بعد چند الگو به مشکل برخوردم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممکنه تیره پشت رو یا اشتباه محاسبه کرده باشید یا مقدار آزادیشو کم داده باشید

 58. Avatar

  سلام من تلگرام ندارم..تو سروش یا ایتا اگه کانال دارید معرفی کنید ..و اینکه ایا اموزش حضوری هم دارید؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در سروش هم میتونید با آیدی Honarbazaar@ مارو پیدا کنید. اینستا هم همینطور
   بله آموزش خصوصی حضوری هم داریم که از طریق یکی از پیام رسانها پیام بدید تا راهنماییتون کنم

 59. Avatar

  ببخشید من چنبار نظر گذاشتم ولی انگار ارسال نمیشه،میشه با تلگرام سوالمونو بپرسیم؟؟:(

 60. Avatar

  ببخشید من خط بلندی مرکز سینم،میوفته بالای خط سینه،برای همین وقتی میخام خط کنار سینه رو رسم کنم میوفته تو حلقه استین:/ کجای الگو رو اشتباه کشیدم؟؟:”(

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   هیچ جاشو احتمالا. بعضی اندام ها اینجوری میشه کافیه کونفو رو به دو سانت زیر حلقه رسم کنید

 61. Avatar

  ببخشیدخانومی اندازه کارورپشت روی بدن ۱۷بود دورسینه۱۰۱ که با۱.۵ ازادی میشه ۱۹.۶کدوم درنظربگیرم که کنترل خط سینه درست شه
  ۲.بزرگی سینه جلو هم با۱سانت آزادی ۲۲.۲ شد یعنی ۱.۵آزادی بدم بهتره ک مشکلم حل شه؟
  مرسی از کمکتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   کارور پشت عددی که از محاسبات بدست میاد رو موقع رسم استفاده کنید. همینطور بزرگی سینه جلو. بعد از رسم اونوقت با اندازه های بدن چک کنید

 62. Avatar

  سلام. وقتتون بخیر. من الگو اولیه به دقت کشیدم. خط سینه یک سانت پایینتر از خط کارور افتاد. در این مورد اندازه ی دور سینه ۷ سانت بزرگتر از الگو شد. دور سینه ی من ۱۰۲ هست و خیلی بزرگ نیست که رفع نواقص بخواد. مشکل چیه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. حتما یه جایی در رسم اشتباه کردید و یا آزادی های افقی مثل آزادی تیره پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو رو زیاد دادید. برای مانتو هر کدوم اینا یک سانت کافیه.
   دوباره رسم الگوتون رو بررسی کنید.

 63. Avatar

  راستی از آموزش های بی نظیرتون تشکر می کنم .خیلی دقیق و قدم به قدم توضیح دادید و واقعا کاربردی هست 🙂

 64. Avatar

  سلام عزیزم
  من اندازه ی سر شانه ام ۱۵ سانت هست ولی روی الگو ۱۴ سانت دراومده. شما برای کنترل سرشانه فرمودید که معمولا اندازه ی روی الگو بیشتر از اندازه ی واقعی هست ولی برای من دقیقا برعکس شده. حالا چکار باید بکنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اندازه سرشانه ۱۵ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   عزیزم دیگه سرشانه بیشتر از ۱۲ به ندرت پیدا میشه چه برسه به ۱۵! اشتباه اندازه گیری کردید دوباره روی بدنتون اندازه بگیرید.

 65. Avatar

  سلام عزیزم تو قسمت کنترل خط سینه وقتی روی الگو اندازه میزنم ۵۱ هست،ولی دور سینه ۱۰۱هست که تقسیم بر۲+۱.۵سانت =۵۲میشه
  با این وجود ۱سانت کمه مشکلی پیش نمیاد تو دوخت ؟باید چطور اختلاف رو رفع کنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اندازه های افقیتون (تیره پشت، گشادی کف حلقه، بزرگی سینه جلو) رو چک کنید، یکم آزادی هاشون رو بیشتر کنید تا کنترلتون درست بشه.

 66. Avatar

  سلام. شما فرمودید خط افقی بر نقطه ۲۲ ونقطه مقابلش در پیش میزان کارور ما هست برای کنترل.
  خب ما فاصله ۹ب۱۰رو ب اندازه کارور پشت گرفتیم و از نقطه ۲۲هم۱.۵سانت جلو رفتیم.در ضمن خط ۹ب۱هم دارای شیب است.در نتیجه خط افقی بر نقطه ۲۲ حداقل حدود۲سانت از کارور پشت بزرگتر است و با در نظر گرفتن ازادی حدود ۳ سانت.
  یعنی اگر بخواهیم شیب حلقه را متناسب کارور با حداقل نیم سانت بزرگی کنیم،باید حلقه از خود خط عمودی نقطه ۱۰هم بگزرد.
  فک کنم ی اشتباهی شده.چون در گرلاوین هم خط وسط حلقه رو کارور پشت در نظر میگیرن.بی زحمت ی توضیح بدید.با تشکر
  باتشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   یکم با این الگو دوخت کنید برای اندام های مختلف خودتون جواب این سوالاتتون رو میگیرید.
   مشکل اینجاست که شما دارید قبل از اینکه حتی یک دست لباس بدوزید الگو رو آنالیز میکنید. من نمیگم هیچ متدی توی دنیا صددرصد درسته حتی مولر، ولی اعمال تغییرات و دست بردن در یک متد مستلزم آشنایی کامل و آنالیز اون بر روی لباس دوخته شده در اندام های مختلف هست.
   نتیجه روش شما (دستکاری الگو قبل از دوخت همه اندام ها) میشه همین روشهایی که الان آموزشگاه ها دارن به اسم مولر آموزش میدن ولی همشون برای یه اندام هایی خوبن و برای یه سری اندام دیگه مشکلات وحشتناک دارن.
   من با همین الگو که اصل مولره تاحالا دهها لباس دوختم برای اندام های مختلف که برای همه خوب جواب داده و فقط با اعمال رفع نقص اندامی مشکل الگو حل شده پس پیشنهاد میکنم اول ۱۰ سایز لباس بدوزید بعد برای تغییر الگو تصمیم بگیرید.

 67. Avatar

  با سلام خدمت استاد بزگوار
  اشکالی داشتم لطفا راهنمایم کنید من دور کمر۸۶ است و بزرگی سینه ( کارو جلو) ۳۶ که نصف آن ۱۸ می شود .
  وقتی در قسمت کمر از نقطه ۳۵ به سمت ۳۶ می روم (۸۶تقسیم بر ۴ بعلاوه ۱ ) (نقطه۳۶) خارج کادر میفتد چون نصف کارو جلو ۱۸ شد و من در محاسبه بالا ۲۲/۵ بدست می آوریم نمی دانم چکار کنم ممنون میشوم اشکالم رفع کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم بزرگی سینه جلو، کارور جلو نیست. عددی بزرگتر از کارور هست که از قسمت محاسبات مولر بدست میاد و باید همان عدد را استفاده نمایید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   باید از قسمت برش ها روی خط باسن فضا ایجاد کنید که در آموزش رفع ایرادات بعدا توضیح خواهم داد

 68. Avatar

  من دور سینه ام فقط ۱٫۵سانت اضافه موند(نه۳-۴سانت)،برای همین فکر میکنم دور سینه تنگ بشه
  میشه راهنماییم کنید ک چکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ۱٫۵ کافیه. آموزش اصلاح شد قسمت کنترل سینه رو مجددا مطالعه بفرمایید.

 69. Avatar

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  واقعا ممنون
  اما موضوعی راجب رفع ایرادات اندامی نزاشتین
  امکانش هست در این باره هم توضیح بدین
  سپاااااااس

 70. Avatar

  سلام، خیلیی خیلی ممنونم از آموزش خوب و نکته نکته. خیاطی. واقعا لطف بزرگی میکنید. 🙂
  میخواستم بپرسم که چگونگی رفع نواقص اندامی و الگو های مختلف یقه و آستین رو هم توی سایت میزارید؟
  من که بیصبرانه منتظر هستم و باز هم سپاسگزارم از آموزش نکته ایی و عالیتون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   ممنون از حسن نظر شما . انشالله به مرور همه آموزشها را خواهیم گذاشت .

 71. Avatar

  و یک سوال دیگه از همین الگو میشه برای شومیز استفاده کرد( من الگوی مانتو کشیدم)

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم میشه. فقط شومیزهایی که حداقل پنس سینه رو داشته باشن. یعنی شومیزهایی که هیچ برش یا پنسی ندارن الگوشون فرق داره.

 72. Avatar

  ممنون، از پاسخگوییتان، آزادی هایی که تو دستور گفتین دادم، فقط اگر ۰٫۸ در میومد رند میکردم به بالا
  حالا کاریش میشه کرد که دوباره الگو نکشم 😓😓😓

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در اون حد رند کردن مشکلی پیش نمیاد. چون روند رسمتونو ندیدم نمیتونم دقیق بگم کجارو اشتباه کردید. یبار دیگه با دقت بیشتر رسم کنید شاید خودتون اشتباهتونو پیدا کنید.

  • Avatar

   سلام مجدد، در پاسخی که دادین، دوباره چک کردم، اشکالی نداشت، میتونم موقع پرو از زیر حلقه کم کنم؟
   ۲٫ یقه لباسی که میخوام خیلی بازه و مسطح یعنی تا زیر سینه، ۳ تا لقی گرفتم بسه؟ و حتما انتهای لقی باید به نوک سینه برسه؟؟؟

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    نه عزیزم نمیشه اینجوری آستینتون هم به مشکل میخوره. قطعا یه جایی رو دارید اشتباه رسم میکنید یا اندام مشکلی داره که من تا نبینم نمیتونم بفهمم ماجرا چیه!
    بستگی به مجموع مقداری که لقی گرفتید داره.
    بله باید به نوک سینه وصل بشه

 73. Avatar

  ببخشید یعنی تو سوال جوابا دیدم که گفتین باید اون یه سانتو خرد داد. ولی راستش نمیدونم خرد دادن یعنی چی؟چطوری باید سرشونه خرد بدم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. عزیزم به طور کامل دوختشو با تصویر در آموزش صفرتاصد مانتو توضیح و نشون دادم. لطفا آموزش هارو کامل بخونید.

 74. Avatar

  سلام مدیر عزیز

  ببخشید من الان بالاتنه رو بریدم و خوب هم دراومده. فقط سرشونه جلو همونطور که گفتین یک سانت کمتر از پشته که مثل اینکه درسته. یعنی گفتین تو مولر باید اینطور باشه. فقط موضوع اینه که الان اینا رو چطور به هم وصل کنم. یعنی اون یه سانت اضافه رو چطور بدوزم؟ نفهمیدم :(((((

 75. Avatar

  سلام، ممنون از سایت عالی تون، من الگوم رو کشیدم، فقط تو کنترل سینه، بجای ۳ اضافه ۶ سانت اضافه دارم چکار کنم؟؟ مبحث رفع نقایص رو کی میذارین؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم حتما مقدار آزادی های گشادی کف حلقه و تیره پشت و بزرگی سینه جلو را زیاد دادید به همین دلیل دور سینه موقع کنترل زیاد شده.

 76. Avatar

  سلام، خسته نباشید
  عزیزم ممنون از آموزشهایی که گذاشتید واقعا استفاده کردم
  یه سوال داشتم
  با این الگو.برای خودم پاترون دوختم ولی پشتش چروک شد نمیدونم چطور این ایراد رو.رفع کنم کلا همیشه تو.قسمت پشت لباس مشکل دارم
  گفتم این الگو.رو امتحان کنم شاید درست بشه ولی بازم نشد دیگه خسته شدم الان یکسال هست که خیاطی یاد گرفتم ولی تا حالا لباس تنگ نتونستم بدوزم خلاصه الان خیلی داغونم
  لطفا کمکم کنید ایرادم رو رفع کنم
  تا عمر دارم مدیونتون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   اشکال شمارو بارها تو هنرجوهام دیدم و اکثرا مشکلشون در اشتباه اندازه گیری بلندی بالاتنه پشت بوده. دقت کنید در مولر برخلاف متدهای دیگه بلندی بالاتنه پشت از مهره گردن اندازه گرفته میشه

 77. Avatar

  ببخشيد فاصله ٨تا ٣٨ شده ٧/٣ كه يك سانت از m و n بالا رفتم و ١/٥ سانت داخل شده ميمونه ٤/٨ براى اين مقدار دو ساسون در نظر بگيرم يا يك ساسون؟
  اگه بخوام كنار پهلوهام ازادتر باشه چطور؟
  ممنون از راهنماييتون…

 78. Avatar

  سلام
  برای کنترل سرشانه و کنترل خط باسنه الگو و بدنم تطابق دارن.
  اما کارور هام تطابق ندارن کارور پشت روی الگوم ۱۹ولی نصف کارور پشت روی بدنم ۱۸ است.
  کارور جلو روی الگو ۲۰/۵،ولی نصف کارور جلو روی بدنم ۱۶ است!
  الگوی پشتم ک مجموع پنس هاش ۳/۵ بوده رو یک پنس کردم.و پنس اش رو هم انتقال دادم
  الگوی جلورو هم بزرگی سینم رو متوسط در نظر گرفتم و پنس سرشانه رو حذف کردم و به پهلو انتقال دادم.
  الگو رو روی پارچه منتقل کردم .اما سرشانه جلو و پشت اندازه هم نیستن.سرشانه جلو بزرگتر از عقبه و روی هم دوخته نمیشن
  مشکل از کجاس؟؟؟???

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم یه جایی رو اشتباه انجام دادید چون تمام این انتقال هایی که دادید ربطی به سرشانه ندارن و سرشانه پشت ۱ سانت بزرگتر از جلو باید باشه. فکر میکنم در انتقال پنس سرشانه به پنس پهلو باید یه اشتباهی کرده باشید.

 79. Avatar

  سلام وقت بخیر. ضمن تشکر از آموزش های خوبتون
  ۱- برای مانتو یا پالتوهای جلو باز و گشاد باید از همون آزادیهای مربوط به لباس گشاد که در آموزش ها هست استفاده کنیم؟
  ۲- وقتی مجموع طول خط سینه در الگوی پشت و جلو… اختلافش با نصف دور سینه فرد از ۴ سانت خیلی بیشتر باشه چطور باید رفع نقص کرد؟
  سپاسگزارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر مانتوهای جلو باز فقط دکمه ندارن، اگر جلوشون رو ببندید میبینید اندامی هستند. یک سری از اونا هم راسته دوخته میشن. یعنی پنس های پشت و زیر سینه حذف میشن. یک سری دیگه هم رگالی میشن.
   رفع نواقص رو بعدا آموزش میدم.

 80. Avatar

  سلام من الگومو کشیدممممم????
  مشکل قبلیمو ام فهمیدم .فقط ی مورد اینکه نقطه ۴۲ بجا اینکه بعد ۴ بیافته یعنی خارج از الگو بین ۷ و ۴ میافته .مشکلی نداره؟؟؟؟

 81. Avatar

  سلام
  قد بالاتنه من ۴۳ و طبق فرمول ۴۳ هس
  ولی الگو رو ک میکشم نمیدونم چرا نقطه ۲۷ از رو خط ۱ میره بالا و طبق الگوی شما در نمیاد یعنی ۲۷ و ۳۰ روی یک خط نمی افتن و ۲۷ .۴و نیم سانت بالاتر از خط ۱ می افته؟مشکل از کجاست؟؟؟
  ممنونم پیشاپیش

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. لازم نیست نقطه ۲۷ روی خط ۱ بیفته، اگر دقت کرده باشید ما اصلا خط ۱ را کوتاه کشیدیم که فقط برای الگوی پشت استفاده بشه! اگر خط ۱ را بلند بکشید برای همه الگوها نقطه ۲۷ بالای خط ۱ میفته و شما اشتباهی نکردید!

 82. Avatar

  سلام میشه لطفا درمورد میزان آزادی یک دوم دورسینه و دور کمرو دور باسن و همچنین میزان آزادی دوربازو و بلندی کف حلقه استین در لباس مجلسی توضیح بدین.خیلی نیاز دارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   یک دوم دورسینه: ۱٫۵ تا ۲ سانت
   دور کمر و دور باسن : ۰تا ۱
   بلندی کف حلقه و دور بازو بدون آزادی
   گشادی کف حلقه : ۰ تا ۱

 83. Avatar

  سلام خانم
  آیا میشه از اندازه های استاندارد بازاری واسه خودم با این روش لباس بدوزم؟؟.چون میترسم نتونم خوب اندازه ها مو بگیرم.البته ایراد اندامی خاصی ندارم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بله میشه ولی با اندازه های خودتون خب خیلی بهتره چون جدولی که من گذاشتم برای قد ۱۶۸ هست این مورد رو دقت کنید.

 84. Avatar

  با سلام و تشکر فراوان به خاطر مطالب دقیق و ارزنده شما دوستان از صمیم قلب
  من در ابتدای شروع یادگیری متد مولر هستم و به مسئله ای برخوردم و کسی قادر به حل اون نیست و اون اینه که گشادی لباس بالاتنه پشت من بیشتر از گشادی لباس بالاتنه جلوی من هست
  ناگفته نمونه که کارور پشت من طبق اندازه و طبق فرمول با هم یکسان نیست و مجبور شدم ۲.۵ سانت اضافی بدم.
  من قبلا متد آسان کار میکردم اما چون کارور پشت میکشید سعی کردم متد مولر که دقیقتر یاد بگیرم
  واقعا ممنون میشم کمکم کنید
  به خیاطی علاقه دارم اما به مشکلاتی برمی خورم که کسی قادر به حل اونها نیست

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیلی متوجه نشدم مشکلتون رو
   یعنی چی گشادی بالاتنه پشتتون بیشتر از جلوتون هست!
   کارور رو هم در آموزش برش و دوخت ۱ گفتم از اندازه فرمول استفاده کنید بعد موقع کنترل الگو تغییرات رو اعمال کنید. دقت کنید اندازه گیری کارور روی بدن خیلی خیلی کار سختیه که دقیق اندازه گرفته بشه.

 85. Avatar

  سلام وقت بخیر استاد عزیز. من طبق دستورات شما الگوی بالاتنه رو رسم کردم و لباسمو دوختم دوتا ساسون پشت رو گرفتم. اما یه مشکلی پیش اومد اونم اینکه قسمت پشتم از سر ساسون به سمت گردن یه حالتی لباس دراومد مثه اینا که قوز داشته باشن..یعنی پف کرد. این علتش کارور پشت نیست؟ زیاد نگرفتم کارور پشت رو؟

 86. Avatar

  باز هم سلام خدمت استاد گل و مهربان
  سوال دارم طبق معمول اگر براتون مقدوره لطفا درباره ایرادات اندامی خصوصا شکم بزرگ و گودی کمر درس بذارید لطفا باز هم سپاس

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. چشم اجازه بدید آموزش برش و دوختمون تموم بشه بعدش درباره ایرادات هم صحبت میکنیم

 87. Avatar

  سلام خانم هنرمند
  خواهش میکنم به تکمیل اموزش خیاطی بپردازید.
  همون طور که در مطالب پربازدید خیاطی در رتبه نخسته پس خواهشا این اموزش را در اولویت بگذارید. خواهش میکنم.
  * حذف دوخت وسط خط پشت
  * ایرادات اندامی که اینترنت رو زیر و رو کردم پیدا نکردم
  * لطفا انواع یقه های ایستاده. انگلیسی. امریکایی.
  * استین های پفی. مچی …
  * فون و پیلی …..

  توقعی زیادیه میدونم. ولی خواهر عزیزم اجرت با امام زمان. و کاری که از دست ما برمیاد فاتحه ای به رفتگان و نذر صلوات جهت تن سلامت و سعادت شماست.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم من درک میکنم که بازدیدکننده های خیاطی مثل شما دوست دارند زودتر همه چیزو یاد بگیرن ولی به خاطر اینکه آماده کردن آموزش های خیاطی خیلی وقت میبره و منم مشغله ام خیلی زیاده واقعا سریعتر از این در توانم نیست.
   مواردی که گفتید رو حتما یاد خواهیم داد ولی به مرور

 88. Avatar

  من الگو رو کشیدم و همه کنترل هارو روش انجام دادم, در الگوی جلو، ساسون تا پایین ادامه دارد و از خط باسن هم عبور میکن درست است؟؟؟ ولی در قسمت کنترلها و در پایان اون ساسون که تا پایین امتداد داره حذف میشه جریان چیه؟؟یعنس ساسون حذف نشده ولی دیگه امتداد نداره تا پایین چرا؟؟

 89. Avatar

  سلام
  آموزشها عالی هستن . من با توضیحات عالی شما یه بلوز دوختم کاملا بدون نقص درومد.ممنون از شما.
  در کنترل آستین دور بازو روی الگو رو اندازه گرفتم و ۳ سانت بیشتر از دور بازوی اندازه گیری شده روی بدن شد که مشکلی نداره. تاج آستینو بعد از اینکه ۱ سانت پایین آوردم و دوباره کشیدم اندازه زدم ولی باز ۴ سانت از مجموع گشادی حلقه های پشت و جلو بیشتر هست اگر ممکنه راه حل این مشکلو زحمت بکشین توضیح بدید ممنون میشم. البته فرد دور بازوی بزرگتر از نرمال داره.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. خیلی عالیه خوشحال شدم
   آموزش کنترل الگوی آستین رو با دقت بخونید. در قسمت ترفند نهایی گفتم باید در این حالت چیکار کنید.

 90. Avatar

  سلام عزيزم ببخشيد من زياد سوال ميپرسم ولي من نقطه fرو نتونستم درس پيدا كنم ?و ميفتاد قبل از ٣٨همينجوري نقطه گذاشتم چشمي ميشه توضيح بديد

 91. Avatar

  سلام
  میخواستم بدونم وقتی الگو اماده شد و خواستیم روی پارچه بزاریم باید چقد برا جای دوخت رها کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. همه برش ها زاپاس ۱ سانت ولی پهلوها زاپاس ۲ الی ۳ سانت باید قرار بدید.

 92. Avatar

  سلام عزیزم، خیلی ممنون از راهنماییتون، دست گلتون درد نکنه، چشم اندازه هامو دوباره چک میکنم، خیلی ممنون

 93. Avatar

  سلام، خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون، دستتون درد نکنه، ببخشید که اینقدر مزاحمتون میشم، تو اصلاح خط سینه که توضیح دادید، خطی که از نقطه ۲۸ رد میشه تو الگوی من اختلافش با نصف دور سینه تقریبا ۹ سانت هست و چون خط کارورم هم اختلاف ۱سانت بالای خط سینه هست اگر خط سینه رو اصلاح کنم خط کارورم اونوقت اندازش به هم میخوره خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید بازم ببخشید که خیلی مزاحمتون میشم، واقعا ببخشید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. ببین آخرین چیزی که به ذهنم میرسه (چون الگو و مراحل کارتو ندیدم و حدسی باید نظر بدم) اینه که شاید مقدار آزادی تیره پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو که همه روی اندازه خط سینه تاثیر دارن رو زیاد داده باشی. چون اگه الگو رو درست رسم کرده باشی نباید ۹ سانت اختلاف ایجاد بشه. الگوی مولر به ندرت احتیاج به تصحیح خط سینه پیدا میکنه. اگر الگوت برای مانتو هست، آزادی هرسه موردی که گفتم رو ۱ سانت درنظر بگیر.
   یکبار دیگه مراحل رسمت رو چک کن، این سه مورد رو از فرمولایی که گفتم چک کن، اصلا نگاه کن ببین فرمول رو اشتباه ننوشته باشی، کامل یدور دیگه همه چیز رو چک کن تا مشکل رو پیدا کنی.

 94. Avatar

  سلام، خیلی ممنون از راهنماییتون، بالاتنه جلو ۴۲ و بلندی سینه ۲۴ هست، و تو الگویی که میکشم مرکز سینه بالاتر از خط سینه قرار میگیره و یه مشکلم همون انتقال پنس هست که پنسم تو حلقه آستین میوفته و یه مشکل دیگه اصلاح خط سینه که شما گفتید تو قسمت کنترل الگو چون نقطه ۲۸ بالای خط سینه و بااختلاف ۱سانت پایینتر از خط کارور هست، من خط کارورم درسته ولی خط سینه الگوم مشکل داره که اگر اونو بخوام تغییر بدم خط کارورم هم که نزدیک خطی هست که از نقطه ۲۸ رد میشه تغییر میکنه، ببخشید خیلی طولانی شد و سرتونو درد آوردم، شرمنده غیر از شما جایی رو ندارم که مشکلاتمو بپرسم، انشاءالله خدا دلتونو همیشه شاد کنه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببین نکته اول اینکه خطی که شما میگی بهش خط سینه، خط کف حلقه است. خط سینه خطیه که از نقطه ۲۸ (مرکز سینه) بگذره. نکته دوم هیچ اشکالی نداره که نقطه ۲۸ بالای خط کف حلقه بیفته و اگر بیفته نیازی به اصلاح کردن نیست. نکته سوم اینکه اگر با روش پنس پهلو برای سینه متوسط بازهم پنس داخل حلقه میفته اشکالی نداره قواعد الگو وحی منزل نیست که، شما برای پنس پهلو، نوک سینه رو به یک سانت زیر حلقه آستین وصل کن.
   امیدوارم منظورتو درست متوجه شده باشم و جواب سوالاتو گرفته باشی
   درضمن به خط کارور و سینه ات هم دست نزن چون فکر نمیکنم مشکلی داشته باشن

 95. Avatar

  سلام، خیلی خیلی ممنون از آموزشهای عالی شما، واقعا خودتون و آموزشهاتون فوق‌العاده هستید،طاعاتتون قبول باشه،ببخشیدمزاحم شدم مشکلی تو الگو داشتم، وقتی اندازه دور سینه کوچک باشه(۸۸) نقطه مرکز سینه بجای اینکه مثل الگویی که شما کشیدید زیر خط سینه قرار بگیره بالای خط سینه و تقریبا با اختلاف ۱سانتی زیر خط کارور قرار گرفته، وقتی خط سینه رو بخوام اصلاح کنم خط کارورم که اندازش درسته تغییر میکنه و تو انتقال پنس سرشانه بجای اینکه مثل الگوی شما پنس جدید تو خط پهلو بیوفته تو حلقه آستین میوفته، چطور میتونم مشکلم رو رفع کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببینید دور سینه ۸۸ انقدر کوچک نیس که این فجایعی که گفتید توی الگوتون اتفاق بیفته (دور سینه من هم ۸۹ هست)، اینکه میگید مرکز سینه بالای خط کف حلقه میفته البته چیز عجیب یا نادری نیست ولی بهتره قبل هر اقدامی دو مورد را مجدد چک کنید، ممکنه یا بلندی سینه و قد بالاتنه جلو رو خیلی کم گرفته باشید دوباره روی بدنتون چک کنید، یا حتی ممکنه بلندی کف حلقه رو از فرمول اشتباه محاسبه کرده باشید. در ضمن برای این سایز سینه باید از پنس پهلو برای سینه متوسط استفاده کنید. اگر با این موارد مشکلتون رفع نشد دوباره پیام بدید بررسی کنیم.
   راستی منظورتونو از اصلاح خط سینه متوجه نشدم که دلیلش چیه.
   موفق باشید

 96. Avatar

  سلام دوست عزیز مرسی از مطالب خوب و اموزندتون اگه امکان داشته باشه درمورد بلندی سینه ک علامت میذاریم بعد اون اصلا متوجه نمیشم اگه امکان داشته باشه فیلم هم بذارین.کشیدم ولی وقتی خواستم چسب بزنم حالت کیست مانند شد چیکار کنم لطفا راهنمایم کنید از نقطه ۲۷ ب بعد .ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. دقیقا متوجه نشدم مشکلتون چیه. نقطه ۲۷ به بعد که کاملا توضیح دادم چجوری رسمش رو ادامه بدهید. اگر منظورتون از چسب زدن بستن پنس سرشانه هست، خب وقتی شما پنس رو میبندید فضای سینه ایجاد میشه که به قول شما کیس میخوره، پس این پنس باید به صورت برش روی الگو طراحی بشه و بعد روی پارچه با دوختن برش بسته بشه که فضای سینه روی لباس شما ایجاد بشه.

 97. Avatar

  سلام و احترام
  اینجانب خیاط هستم و مزون دارم کاملا به متد مولر و گرلاوین تسلط دارم و گاهی به صورت تلفیقی از هردو در یک الگو استفاده می کنم شرمنده قصدی تعریف از خودم نبود بلکه تمجید و تشکر از شخص شما بود که با این دقت و سخاوت نکات مولر رو توضیح دادین آفرین به شما
  اگر کسی با دقت آموزش این بانوی هنرمند و متعهد رو پیگیری کنه حتما می تونه با مولر لباس بی عیبی بدوزه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. شما به بنده لطف دارید. شنیدن این تایید از سوی یک متخصص قطعا برای بنده بسیار دلنشین و امیدبخش بود.
   امیدوارم که خداوند توفیق بده تا بتونیم به خودکفایی و درآمدزایی برای بانوان عزیز کشورم که هدف بنده از ساخت این سایت هست برسیم.

 98. Avatar

  سلام خداقوت
  تشکر از آموزشهای دقیق و خیلی عالیتون.
  خواستم بدونم برا برش یه پارچه تا همین جای آموزشها کافیه یا اینکه مرحله دیگه ای هم تاقبل از برش مونده؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون از لطفت. اگر الگو رو برای یک اندام نرمال کشیده اید در قسمت بالاتنه صحبتی نمانده و فقط برای آستین یک آموزش کنترل آستین مانده که ان شاالله به شرط حیات در این هفته قرارخواهم داد.

 99. Avatar

  باسلام دوست عزیزم میشه یه تو ضیحی در مورد لباس هایی که از جلو واز قسمت یقه پیله میخوره به چه صورت هست؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در این پیراهن ها باید ساسون سرشانه را به قسمت یقه منتقل کنید و به جای گرفتن ساسون، همان فضا را پیلی یا چین بدهید.

 100. Avatar

  با عرض سلام و تبریک سال جدید و تشکر از آموزش های خوبتون ما همچنان متتظر ادامه آموزش های خیاطی شما هستیم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   حتما ادامه آموزش ها رو قرار خواهم داد
   ببخشید دیگه ایام عید سر همه خانم ها از جمله بنده یکم شلوغه

 101. Avatar

  سلام من مبتدي هستم
  ميشه لطف كنيد كنترل هايي كه براي لباس جلو باز و جلو بسته حتما بايد انجام بشه رو هم بگيد؟
  مثلا كنترلهاي ثابت براي لباسهاي جلو باز( بدون ايرادگيري منظورمه)
  مرسي

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در متد مولر، کنترل ها برای لباس جلو باز یا بسته فرقی نداره و همینایی هست که گفتم
   فقط برای لباس جلو باز باید ۲ الی ۲٫۵ سانت به عنوان روی هم گرد (جادکمه) به خط وسط جلو اضافه کنید
   شما اگر مبتدی هستید پیشنهاد میکنم با همین آموزش های ما گام به گام پیش بیایید چون من سعی میکنم تمام نکات رو بگم و بعدا هم به صورت تصویری یک لباس کامل را هم باهم بدوزیم

 102. Avatar

  ممنونم .ولی متاسفانه قسمت از نقطه ۲۹ وارد پنس سرشانه شده ؟پنس سرشانه مگر دوخته نمیشه اگر دوخته میشه پس چرا ما باید اون قسمت رو اندازه بگیرم ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   آهان متوجه شدم مشکلتون کجاست
   ببینید به جای قسمت ۲۹ تا ۳۳ از سرشانه جلو که داخل پنس قرار گرفته، ما خط ۳۱ تا ۳۴ را داریم که از نظر اندازه برابر ۲۹ تا ۳۳ است و وقتی پنس سرشانه بسته میشود، سرشانه جلو از نقطه ۲۵ تا ۳۱ شکل میگیرد.

 103. Avatar

  باسلام .دوست عزیز خسته نباشید و خدا قوت.ممنون از اینکه پست کنترل الگو هم قرار دادید سوالی که برام پیش آمده اینکه کنترل سرشانه در قسمت جلو هم مانند قسمت پشت اعمال میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خواهش میکنم و ممنون
   در آموزش هم توضیح دادم و روی تصویر هم می تونید مشاهده کنید، اندازه سرشانه جلو یعنی فاصله ۲۵ به ۲۹ باید برابر اندازه ۱۷ به A منهای ۱ سانت رسم شود

ارسال نظر