آموزش کنترل الگوی مولر

125

سلام به دوستداران هنر خیاطی که در این چند روز مانده به عید بسیار بسیار ما رو مورد لطف و مهربونیشون قرار دادن و با پیام های بسیار زیباشون مارو دلگرم و مصمم کردند که آموزش های خیاطیمون رو با انرژی بیشتر از قبل ادامه بدیم تا ان شاالله هرکسی که کوچکترین علاقه ای به خیاطی در خودش حس میکنه بتونه استعدادش رو در این راه شکوفا کنه.

خب دوستای گلم، تا اینجا درباره اندازه گیری اندام فرد و رسم الگوی پایه در متد مولر با هم صحبت کردیم و قرار شد که حسابی تمرین کنید تا الگوی پایه را بتونید راحت و سریع رسم کنید.

ولی همونطور که گفتم و خودتان هم حتما در هنگام رسم حس کرده اید، الگوی پایه ما هنوز یک مرحله کنترل احتیاج داره تا بتوانیم با اطمینان خاطر از آن استفاده کنیم. پس امروز قصد دارم این مرحله رو هم توضیح بدهم تا آماده مراحل بعدی که پیاده کردن مدل مورد نظر روی الگویمان هست بشویم.

کنترل الگو چند مرحله خیلی ساده دارد که در زیر به آنها اشاره می کنم که بعضی از آنها بهتره از این به بعد در حین رسم الگو اعمال بشود (مثل کنترل سرشانه)، و بقیه پس از اتمام الگو باید بررسی بشوند (مثل کنترل کارور، سینه، کمر و باسن).

پس با من همراه باشید :

توجه : تمام تصاویر در اندازه بزرگ هستند و با کلیک بر روی آنها می توانید اندازه اصلی تصویر را مشاهده کنید.

۱) کنترل سرشانه :

بهترین زمان برای کنترل سرشانه، زمانی است که در رسم الگوی پایه بالاتنه، سرشانه و حلقه پشت رسم می شود ولی هنوز سرشانه جلو را رسم نکرده اید (مانند تصویر زیر). پس در این زمان، سرشانه را مطابق مراحل زیر چک کنید:

۱) همانطور که گفتیم، خط ۱۷ به ۲۰ خط سرشانه پشت محسوب می شود که توضیح دادیم به چه ترتیب رسم می شود.

در هنگام کنترل الگو، طول این خط باید برابر اندازه سرشانه فرد (که روی بدن اندازه گیری شده است) بعلاوه ۱ سانت باشد ولی معمولا بیشتر از این مقدار است. پس باید چه کنیم؟

خب پس ابتدا از نقطه ۱۷ به اندازه سرشانه فرد بعلاوه ۱ سانت جلو بیایید تا نقطه A مطابق تصویر زیر بدست آید.

۲) فاصله نقطه A تا خط ۱ باید به اندازه ۱٫۵ سانت باشد. پس نقطه A را کمی پایین می آوریم تا فاصله از خط ۱ برابر ۱٫۵ سانت شود (نقطه سبز) سپس آن را به نقطه ۱۷ وصل میکنیم تا خط سرشانه جدید بدست آید.

خط آبی رنگ در تصویر زیر خط سرشانه اصلاح شده می باشد.

۳) حالا باید حلقه آستین را مجدد رسم کنیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، از نقطه A با یک طراحی زیبا و قوس مناسب از نقطه ۲۱ گذشته و به حوالی نقطه چین ۲۲ روی حلقه قبلی وصل میکنیم.

توجه مهم : سعی کنید خط حلقه جدید از نقطه ۲۱ خیلی عقبتر نرود زیرا باعث تنگ شدن کارور می شود. البته نگران نباشید در مرحله کنترل کارور می توانید بهترین نقطه برای عبور حلقه آستین را تشخیص دهید و در صورت لزوم مجدد حلقه را زیباتر رسم کنید.

حواستون باشه که مرجع اصلی کار بدن شخص است پس اصلا از تغییر دادن الگو نترسید. تا زمانی که اندازه های بدن را درست گرفته باشید به راحتی می توانید الگوی پایه را به الگویی مختص فرد مورد نظر تبدیل کنید.

نکته بسیار مهم : آخرین نکته قابل ذکر هم اینکه پس از انجام سه مرحله بالا، رسم الگوی پایه را ادامه دهید و وقتی به مرحله رسم سرشانه جلو رسیدید (یعنی رسم خط ۲۵ به ۲۹ در الگوی پایه مولر) به جای اندازه ۱۷ به ۲۰، از اندازه ۱۷ به A استفاده کنید.

یعنی ۲۵ به ۲۹ برابر اندازه ۱۷ به A منهای ۱ سانت یا همان اندازه سرشانه فرد خواهد بود.

۲) کنترل کارور :

همانطور که در تصویر زیر می بینید، خط افقی که از نقطه ۲۲ عبور کند (فلش سبز رنگ) کارور پشت خواهد بود و باید حدودا برابر نصف کارور پشتی باشد که روی بدن فرد اندازه گرفتید (نهایتا با نیم سانت کمتر یا بیشتر)

و مجموع دو فلش نارنجی که از نقطه ۲۳ عبور کرده اند نیز برابر نصف کارور جلو است (نهایتا با نیم سانت کمتر یا بیشتر).

اگر اندازه روی الگو بیشتر یا کمتر از اندازه های روی بدن فرد بود باید حلقه آستین را مانند تصویر زیر مجدد رسم کنید.

حلقه های قرمز زمانی را نشان می دهد که کارور جلو یا پشت کوچکتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن فرد باشد.

حلقه های آبی رنگ نیز زمانی است که کارور جلو یا پشت بزرگتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن باشد.

پیشنهاد : دستکاری کردن کارور الگو به تجربه زیادی احتیاج دارد. چون همانطور که حتما در اندازه گیری کارور متوجه شده اید، تشخیص محل صحیح کارور روی بدن کمی مشکل است. به همین دلیل بنده پیشنهاد می کنم که تا زمانی که تجربه کافی را بدست آورید از کوچک کردن کارور روی الگو اجتناب کنید (یعنی مانند خطوط آبی) و پس از دوخت لباس و پرو آن، چنانچه نیاز بود روی بدن فرد اصلاحات را علامت زده و اعمال کنید.

۳) کنترل خط سینه :

خط سینه، خط افقی ای است که از نقطه ۲۸ می گذرد.

مجموع دو فلش نارنجی که روی تصویر زیر می بینید، باید برابر نصف دور سینه بعلاوه ۱٫۵ تا ۳ سانت باشد (یا به عبارت دیگر، مجموع دو فلش نارنجی ضربدر ۲ باید برابر دور سینه بعلاوه ۳ تا ۵ سانت باشد).

درصورتی که اختلاف خیلی کمتر یا بیشتر از ۳ الی ۴ سانت باشد، باید از روش های رفع نواقص اندامی در آینده توضیح خواهیم داد استفاده کنید. این اتفاق زمانی می افتد که سینه فرد بیش از اندازه بزرگ یا بیش از اندازه کوچک باشد.

۴) کنترل کمر و باسن:

۱) مجموع فلش های نارنجی روی خط کمر در تصویر زیر، باید برابر نصف دور کمر بعلاوه ۲ الی ۳ سانت باشد.

این مقدار معمولا روی الگو صحیح است ولی احیانا چنانچه مجموع این فلش ها کمتر یا بیشتر از اندازه گفته شده باشد، با تغییر در پهنای ساسون ها و فرورفتگی پهلوها می توانید به اندازه مورد نظر برسید.

۲) مجموع فلش های سبز روی خط باسن در تصویر زیر، باید برابر نصف دور باسن بعلاوه ۱ الی ۳ سانت باشد.

این مقدار نیز معمولا روی الگو صحیح رسم شده است ولی چنانچه باسن شخص بیش از اندازه بزرگ یا کوچک باشد، خط پهلوی لباس در هنگام رسم الگوی پایه، قوس زیادی پیدا کرده است که پس از دوخت باعث کیس خوردن پارچه می شود. در نتیجه در چنین مواردی باید از روش های رفع نواقص اندامی که در آینده توضیح می دهیم استفاده کنیم.

خب دوستان عزیزم، این هم از کنترل الگویی که تا اینجا رسم کرده اید. چنانچه الگویی که کشیده اید متعلق به فردی با یک اندام نرمال باشد (یعنی شخص سینه و باسن خیلی بزرگ یا کوچکی نداشته باشد، دچار افتادگی شانه یا پشت خمیده نباشد، گردن شخص خیلی چاق یا باریک نباشد)، در این صورت الگوی شما آماده است تا برای اعمال مدل و سپس برش پارچه استفاده شود.

خب اگر هنوز تجربه ای در اعمال مدل یا به عبارتی الگوسازی ندارید، پیشنهاد میکنم آموزش های ما را دنبال کنید. به عنوان ساده ترین و ابتدایی ترین مدلی که میتوانید به الگوتون بدهید آموزش انتقال پنس سرشانه و حذف پنس حلقه پشت را ببینید. پس از این آموزش قطعات الگوی شما برای قرارگرفتن روی پارچه کاملا آماده می شود.

بنده پیشنهاد می کنم برای شروع حتما برای اندام های نرمال خیاطی کنید و پس از اینکه دستتان راه افتاد و ما نیز رفع نواقص اندامی را آموزش دادیم آنگاه به سراغ دوخت لباس برای اندام های غیر نرمال بروید.

موفق باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۲۵ دیدگاه

 1. سلام ممنون از توضیحات خییلی خوبتون اما من مبتدی ام یعنی واضح بگم هیچی از خیاطی نمیدونستم تا با صفحات شما آشنا شدم..من تو رسم الگوی پایه منظور از قد لباس داخل الگو رو متوجه نمیشم همون نقطه۱-۵یعنی اگه اندازه قد مانتو۱۰۲باشه چطور اینو داخل الگو پیاده کنیم ممنون میشم زودتر جواب بدین

 2. سلام.مقدار اضافی در خطوط کنترل چی هستن؟
  منظورم اینه ایا این اضافه ها(حدود۳سانت)صرف ازادی هستند ک تقریبا یک سایز لباسو بزرگتر میکنه؟!یا….
  تشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این مقدار اختلافی که ایجاد میشه برای اینه که لباس به بدن نچسبه و کمی آزاد باشه چون در متد مولر ما در هنگام اندازه گیری آزادی ای اعمال نکردیم روی اندازه هامون

 3. سلام.بعد کنترل سرشانه، روی الگو ۱٫۵ cm و برای کنترل کارور هم در قسمت الگوی پشت و جلو ۱ تا ۱٫۵ cm اضافه است.ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید چیکار کنم دوبار هم الگو کشیدم هر دو بار همین مشکل بود

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سرشانه رو که آموزش دادم چطور باید اصلاح بشه عزیزم. کارور هم این مقدار اضافه مشکلی نداره اگر درست رسم کرده باشید. هرچند اصلاح کارور را هم آموزش داده ام

 4. سلام. موقع کنترل خط سینه روی الگو ۱٫۵ سانتی متر بیشتر از اندازه هاس؟؟باید چیکار کنیم؟ همین مورد رو روی کارو هم دارم .ممنون میشم از راهنماییتون

 5. سلام خسته نباشید من الگو پشتم که کشیدم سرشانه پشتم زیاد داشتم ۲٫۵سانت و پنس گرفتم بعد که پنس تو حلقه پشت گرفتم حالتپف ایجاد کرده بنظرتون چیکارش کنم؟

 6. خواهر جواب مرا بده. .. الگوی من نصفه کاره مونده … نمیخوام بیگدار به آب بزنم ولی خیلی هم دوست دارم زود کارمو تموم کنم.

 7. سلام وقت بخیر
  با تشکر فراوان بابت آموزشتون
  من سرشانه عریضی دارم و بر عکس آموزش شما طول سر شانه من از شکل بیشتر هست.
  حالا چی کار کنم ؟روی همون خط سرشانه ادامه بدم؟ بالا یا پایین رفتن داره؟
  پیشاپیش سپاسگذارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. اگر سرشانه تون کمی بیشتر میشه کافیه فقط خط سرشانه رو به مقدار مورد نیاز ادامه بدید.

 8. سلام.خسته نباشید.ببخشید ما این راه حل ها رو بعد کنترل سرشانه انجام بدیم؟یعنی مثلا سرشانه جدیدو بعد ۱سانت بالا پایین کردن رسم کنیم یا از همون خط اولیه که رسم کردیم.بعدش درآخر ۱سانت جابجا کنیم؟

 9. سلام ممنون از راهنمایی هاتون
  موقع کنترل کارور نقطه اصلاح شده کارور جلو ٧/۵سانت سمت چپ نقطه۲۳ میفته و پشت هم دوسانت سمت

  راستy
  الگوم ایراد داره؟؟ یا حلقه رو رو همین نقاط کارور جدید دوباره بکشم و برش بزنم؟؟
  دورسینه ١٠١ تمام قد١۴٣ کارورپشت٣٧

  کارور جلو٢٨ گشادی کف حلقه ١٣ بلندی کف حلقه تو فرمول ٢٢/۶ و روی بدن١٧
  الگو برا مامانمه و اضافه وزن هم دارهzz

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. کارور جلو ۲۸ قطعا غلطه. بعدم دقت کنید این اندازه ها کل کاروره ولی روی الگو نصف کارور هست. احتمالا دارید این اشتباهو در کنترل میکنید.

 10. ما باحالیم.سلام الگو رو بعد کشیدن وکنترل تنهایکجابه مشکل بر خوردم اونم اینه که در کارور پشت ۵ سانت کم دارم لطفا بگین چکار باید بکنم اینم بگم که من اموزش خیاطی رو همراه دیپلمش گرفتم ولی چند سالی رو کار نکردم حالا بعد اون برای اولین بار بعد چند الگو به مشکل برخوردم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممکنه تیره پشت رو یا اشتباه محاسبه کرده باشید یا مقدار آزادیشو کم داده باشید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در سروش هم میتونید با آیدی Honarbazaar@ مارو پیدا کنید. اینستا هم همینطور
   بله آموزش خصوصی حضوری هم داریم که از طریق یکی از پیام رسانها پیام بدید تا راهنماییتون کنم

 11. ببخشید من خط بلندی مرکز سینم،میوفته بالای خط سینه،برای همین وقتی میخام خط کنار سینه رو رسم کنم میوفته تو حلقه استین:/ کجای الگو رو اشتباه کشیدم؟؟:”(

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   هیچ جاشو احتمالا. بعضی اندام ها اینجوری میشه کافیه کونفو رو به دو سانت زیر حلقه رسم کنید

 12. ببخشیدخانومی اندازه کارورپشت روی بدن ۱۷بود دورسینه۱۰۱ که با۱.۵ ازادی میشه ۱۹.۶کدوم درنظربگیرم که کنترل خط سینه درست شه
  ۲.بزرگی سینه جلو هم با۱سانت آزادی ۲۲.۲ شد یعنی ۱.۵آزادی بدم بهتره ک مشکلم حل شه؟
  مرسی از کمکتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   کارور پشت عددی که از محاسبات بدست میاد رو موقع رسم استفاده کنید. همینطور بزرگی سینه جلو. بعد از رسم اونوقت با اندازه های بدن چک کنید

 13. سلام. وقتتون بخیر. من الگو اولیه به دقت کشیدم. خط سینه یک سانت پایینتر از خط کارور افتاد. در این مورد اندازه ی دور سینه ۷ سانت بزرگتر از الگو شد. دور سینه ی من ۱۰۲ هست و خیلی بزرگ نیست که رفع نواقص بخواد. مشکل چیه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. حتما یه جایی در رسم اشتباه کردید و یا آزادی های افقی مثل آزادی تیره پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو رو زیاد دادید. برای مانتو هر کدوم اینا یک سانت کافیه.
   دوباره رسم الگوتون رو بررسی کنید.

 14. سلام عزیزم
  من اندازه ی سر شانه ام ۱۵ سانت هست ولی روی الگو ۱۴ سانت دراومده. شما برای کنترل سرشانه فرمودید که معمولا اندازه ی روی الگو بیشتر از اندازه ی واقعی هست ولی برای من دقیقا برعکس شده. حالا چکار باید بکنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اندازه سرشانه ۱۵ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   عزیزم دیگه سرشانه بیشتر از ۱۲ به ندرت پیدا میشه چه برسه به ۱۵! اشتباه اندازه گیری کردید دوباره روی بدنتون اندازه بگیرید.

 15. سلام عزیزم تو قسمت کنترل خط سینه وقتی روی الگو اندازه میزنم ۵۱ هست،ولی دور سینه ۱۰۱هست که تقسیم بر۲+۱.۵سانت =۵۲میشه
  با این وجود ۱سانت کمه مشکلی پیش نمیاد تو دوخت ؟باید چطور اختلاف رو رفع کنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اندازه های افقیتون (تیره پشت، گشادی کف حلقه، بزرگی سینه جلو) رو چک کنید، یکم آزادی هاشون رو بیشتر کنید تا کنترلتون درست بشه.

 16. سلام. شما فرمودید خط افقی بر نقطه ۲۲ ونقطه مقابلش در پیش میزان کارور ما هست برای کنترل.
  خب ما فاصله ۹ب۱۰رو ب اندازه کارور پشت گرفتیم و از نقطه ۲۲هم۱.۵سانت جلو رفتیم.در ضمن خط ۹ب۱هم دارای شیب است.در نتیجه خط افقی بر نقطه ۲۲ حداقل حدود۲سانت از کارور پشت بزرگتر است و با در نظر گرفتن ازادی حدود ۳ سانت.
  یعنی اگر بخواهیم شیب حلقه را متناسب کارور با حداقل نیم سانت بزرگی کنیم،باید حلقه از خود خط عمودی نقطه ۱۰هم بگزرد.
  فک کنم ی اشتباهی شده.چون در گرلاوین هم خط وسط حلقه رو کارور پشت در نظر میگیرن.بی زحمت ی توضیح بدید.با تشکر
  باتشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   یکم با این الگو دوخت کنید برای اندام های مختلف خودتون جواب این سوالاتتون رو میگیرید.
   مشکل اینجاست که شما دارید قبل از اینکه حتی یک دست لباس بدوزید الگو رو آنالیز میکنید. من نمیگم هیچ متدی توی دنیا صددرصد درسته حتی مولر، ولی اعمال تغییرات و دست بردن در یک متد مستلزم آشنایی کامل و آنالیز اون بر روی لباس دوخته شده در اندام های مختلف هست.
   نتیجه روش شما (دستکاری الگو قبل از دوخت همه اندام ها) میشه همین روشهایی که الان آموزشگاه ها دارن به اسم مولر آموزش میدن ولی همشون برای یه اندام هایی خوبن و برای یه سری اندام دیگه مشکلات وحشتناک دارن.
   من با همین الگو که اصل مولره تاحالا دهها لباس دوختم برای اندام های مختلف که برای همه خوب جواب داده و فقط با اعمال رفع نقص اندامی مشکل الگو حل شده پس پیشنهاد میکنم اول ۱۰ سایز لباس بدوزید بعد برای تغییر الگو تصمیم بگیرید.

 17. با سلام خدمت استاد بزگوار
  اشکالی داشتم لطفا راهنمایم کنید من دور کمر۸۶ است و بزرگی سینه ( کارو جلو) ۳۶ که نصف آن ۱۸ می شود .
  وقتی در قسمت کمر از نقطه ۳۵ به سمت ۳۶ می روم (۸۶تقسیم بر ۴ بعلاوه ۱ ) (نقطه۳۶) خارج کادر میفتد چون نصف کارو جلو ۱۸ شد و من در محاسبه بالا ۲۲/۵ بدست می آوریم نمی دانم چکار کنم ممنون میشوم اشکالم رفع کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم بزرگی سینه جلو، کارور جلو نیست. عددی بزرگتر از کارور هست که از قسمت محاسبات مولر بدست میاد و باید همان عدد را استفاده نمایید.

 18. من دور سینه ام فقط ۱٫۵سانت اضافه موند(نه۳-۴سانت)،برای همین فکر میکنم دور سینه تنگ بشه
  میشه راهنماییم کنید ک چکار کنم؟

 19. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  واقعا ممنون
  اما موضوعی راجب رفع ایرادات اندامی نزاشتین
  امکانش هست در این باره هم توضیح بدین
  سپاااااااس

 20. سلام، خیلیی خیلی ممنونم از آموزش خوب و نکته نکته. خیاطی. واقعا لطف بزرگی میکنید. 🙂
  میخواستم بپرسم که چگونگی رفع نواقص اندامی و الگو های مختلف یقه و آستین رو هم توی سایت میزارید؟
  من که بیصبرانه منتظر هستم و باز هم سپاسگزارم از آموزش نکته ایی و عالیتون.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله عزیزم میشه. فقط شومیزهایی که حداقل پنس سینه رو داشته باشن. یعنی شومیزهایی که هیچ برش یا پنسی ندارن الگوشون فرق داره.

 21. ممنون، از پاسخگوییتان، آزادی هایی که تو دستور گفتین دادم، فقط اگر ۰٫۸ در میومد رند میکردم به بالا
  حالا کاریش میشه کرد که دوباره الگو نکشم 😓😓😓

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در اون حد رند کردن مشکلی پیش نمیاد. چون روند رسمتونو ندیدم نمیتونم دقیق بگم کجارو اشتباه کردید. یبار دیگه با دقت بیشتر رسم کنید شاید خودتون اشتباهتونو پیدا کنید.

  • سلام مجدد، در پاسخی که دادین، دوباره چک کردم، اشکالی نداشت، میتونم موقع پرو از زیر حلقه کم کنم؟
   ۲٫ یقه لباسی که میخوام خیلی بازه و مسطح یعنی تا زیر سینه، ۳ تا لقی گرفتم بسه؟ و حتما انتهای لقی باید به نوک سینه برسه؟؟؟

   • مدیر سایت
    مدیر سایت

    نه عزیزم نمیشه اینجوری آستینتون هم به مشکل میخوره. قطعا یه جایی رو دارید اشتباه رسم میکنید یا اندام مشکلی داره که من تا نبینم نمیتونم بفهمم ماجرا چیه!
    بستگی به مجموع مقداری که لقی گرفتید داره.
    بله باید به نوک سینه وصل بشه

 22. ببخشید یعنی تو سوال جوابا دیدم که گفتین باید اون یه سانتو خرد داد. ولی راستش نمیدونم خرد دادن یعنی چی؟چطوری باید سرشونه خرد بدم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. عزیزم به طور کامل دوختشو با تصویر در آموزش صفرتاصد مانتو توضیح و نشون دادم. لطفا آموزش هارو کامل بخونید.

 23. سلام مدیر عزیز

  ببخشید من الان بالاتنه رو بریدم و خوب هم دراومده. فقط سرشونه جلو همونطور که گفتین یک سانت کمتر از پشته که مثل اینکه درسته. یعنی گفتین تو مولر باید اینطور باشه. فقط موضوع اینه که الان اینا رو چطور به هم وصل کنم. یعنی اون یه سانت اضافه رو چطور بدوزم؟ نفهمیدم :(((((

 24. سلام، ممنون از سایت عالی تون، من الگوم رو کشیدم، فقط تو کنترل سینه، بجای ۳ اضافه ۶ سانت اضافه دارم چکار کنم؟؟ مبحث رفع نقایص رو کی میذارین؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم حتما مقدار آزادی های گشادی کف حلقه و تیره پشت و بزرگی سینه جلو را زیاد دادید به همین دلیل دور سینه موقع کنترل زیاد شده.

 25. سلام، خسته نباشید
  عزیزم ممنون از آموزشهایی که گذاشتید واقعا استفاده کردم
  یه سوال داشتم
  با این الگو.برای خودم پاترون دوختم ولی پشتش چروک شد نمیدونم چطور این ایراد رو.رفع کنم کلا همیشه تو.قسمت پشت لباس مشکل دارم
  گفتم این الگو.رو امتحان کنم شاید درست بشه ولی بازم نشد دیگه خسته شدم الان یکسال هست که خیاطی یاد گرفتم ولی تا حالا لباس تنگ نتونستم بدوزم خلاصه الان خیلی داغونم
  لطفا کمکم کنید ایرادم رو رفع کنم
  تا عمر دارم مدیونتون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   اشکال شمارو بارها تو هنرجوهام دیدم و اکثرا مشکلشون در اشتباه اندازه گیری بلندی بالاتنه پشت بوده. دقت کنید در مولر برخلاف متدهای دیگه بلندی بالاتنه پشت از مهره گردن اندازه گرفته میشه

 26. ببخشيد فاصله ٨تا ٣٨ شده ٧/٣ كه يك سانت از m و n بالا رفتم و ١/٥ سانت داخل شده ميمونه ٤/٨ براى اين مقدار دو ساسون در نظر بگيرم يا يك ساسون؟
  اگه بخوام كنار پهلوهام ازادتر باشه چطور؟
  ممنون از راهنماييتون…

 27. سلام
  برای کنترل سرشانه و کنترل خط باسنه الگو و بدنم تطابق دارن.
  اما کارور هام تطابق ندارن کارور پشت روی الگوم ۱۹ولی نصف کارور پشت روی بدنم ۱۸ است.
  کارور جلو روی الگو ۲۰/۵،ولی نصف کارور جلو روی بدنم ۱۶ است!
  الگوی پشتم ک مجموع پنس هاش ۳/۵ بوده رو یک پنس کردم.و پنس اش رو هم انتقال دادم
  الگوی جلورو هم بزرگی سینم رو متوسط در نظر گرفتم و پنس سرشانه رو حذف کردم و به پهلو انتقال دادم.
  الگو رو روی پارچه منتقل کردم .اما سرشانه جلو و پشت اندازه هم نیستن.سرشانه جلو بزرگتر از عقبه و روی هم دوخته نمیشن
  مشکل از کجاس؟؟؟???

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم یه جایی رو اشتباه انجام دادید چون تمام این انتقال هایی که دادید ربطی به سرشانه ندارن و سرشانه پشت ۱ سانت بزرگتر از جلو باید باشه. فکر میکنم در انتقال پنس سرشانه به پنس پهلو باید یه اشتباهی کرده باشید.

 28. سلام وقت بخیر. ضمن تشکر از آموزش های خوبتون
  ۱- برای مانتو یا پالتوهای جلو باز و گشاد باید از همون آزادیهای مربوط به لباس گشاد که در آموزش ها هست استفاده کنیم؟
  ۲- وقتی مجموع طول خط سینه در الگوی پشت و جلو… اختلافش با نصف دور سینه فرد از ۴ سانت خیلی بیشتر باشه چطور باید رفع نقص کرد؟
  سپاسگزارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیر مانتوهای جلو باز فقط دکمه ندارن، اگر جلوشون رو ببندید میبینید اندامی هستند. یک سری از اونا هم راسته دوخته میشن. یعنی پنس های پشت و زیر سینه حذف میشن. یک سری دیگه هم رگالی میشن.
   رفع نواقص رو بعدا آموزش میدم.

 29. سلام من الگومو کشیدممممم????
  مشکل قبلیمو ام فهمیدم .فقط ی مورد اینکه نقطه ۴۲ بجا اینکه بعد ۴ بیافته یعنی خارج از الگو بین ۷ و ۴ میافته .مشکلی نداره؟؟؟؟

 30. سلام
  قد بالاتنه من ۴۳ و طبق فرمول ۴۳ هس
  ولی الگو رو ک میکشم نمیدونم چرا نقطه ۲۷ از رو خط ۱ میره بالا و طبق الگوی شما در نمیاد یعنی ۲۷ و ۳۰ روی یک خط نمی افتن و ۲۷ .۴و نیم سانت بالاتر از خط ۱ می افته؟مشکل از کجاست؟؟؟
  ممنونم پیشاپیش

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. لازم نیست نقطه ۲۷ روی خط ۱ بیفته، اگر دقت کرده باشید ما اصلا خط ۱ را کوتاه کشیدیم که فقط برای الگوی پشت استفاده بشه! اگر خط ۱ را بلند بکشید برای همه الگوها نقطه ۲۷ بالای خط ۱ میفته و شما اشتباهی نکردید!

 31. سلام میشه لطفا درمورد میزان آزادی یک دوم دورسینه و دور کمرو دور باسن و همچنین میزان آزادی دوربازو و بلندی کف حلقه استین در لباس مجلسی توضیح بدین.خیلی نیاز دارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   یک دوم دورسینه: ۱٫۵ تا ۲ سانت
   دور کمر و دور باسن : ۰تا ۱
   بلندی کف حلقه و دور بازو بدون آزادی
   گشادی کف حلقه : ۰ تا ۱

 32. سلام خانم
  آیا میشه از اندازه های استاندارد بازاری واسه خودم با این روش لباس بدوزم؟؟.چون میترسم نتونم خوب اندازه ها مو بگیرم.البته ایراد اندامی خاصی ندارم.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   بله میشه ولی با اندازه های خودتون خب خیلی بهتره چون جدولی که من گذاشتم برای قد ۱۶۸ هست این مورد رو دقت کنید.

 33. با سلام و تشکر فراوان به خاطر مطالب دقیق و ارزنده شما دوستان از صمیم قلب
  من در ابتدای شروع یادگیری متد مولر هستم و به مسئله ای برخوردم و کسی قادر به حل اون نیست و اون اینه که گشادی لباس بالاتنه پشت من بیشتر از گشادی لباس بالاتنه جلوی من هست
  ناگفته نمونه که کارور پشت من طبق اندازه و طبق فرمول با هم یکسان نیست و مجبور شدم ۲.۵ سانت اضافی بدم.
  من قبلا متد آسان کار میکردم اما چون کارور پشت میکشید سعی کردم متد مولر که دقیقتر یاد بگیرم
  واقعا ممنون میشم کمکم کنید
  به خیاطی علاقه دارم اما به مشکلاتی برمی خورم که کسی قادر به حل اونها نیست

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیلی متوجه نشدم مشکلتون رو
   یعنی چی گشادی بالاتنه پشتتون بیشتر از جلوتون هست!
   کارور رو هم در آموزش برش و دوخت ۱ گفتم از اندازه فرمول استفاده کنید بعد موقع کنترل الگو تغییرات رو اعمال کنید. دقت کنید اندازه گیری کارور روی بدن خیلی خیلی کار سختیه که دقیق اندازه گرفته بشه.

 34. سلام وقت بخیر استاد عزیز. من طبق دستورات شما الگوی بالاتنه رو رسم کردم و لباسمو دوختم دوتا ساسون پشت رو گرفتم. اما یه مشکلی پیش اومد اونم اینکه قسمت پشتم از سر ساسون به سمت گردن یه حالتی لباس دراومد مثه اینا که قوز داشته باشن..یعنی پف کرد. این علتش کارور پشت نیست؟ زیاد نگرفتم کارور پشت رو؟

 35. باز هم سلام خدمت استاد گل و مهربان
  سوال دارم طبق معمول اگر براتون مقدوره لطفا درباره ایرادات اندامی خصوصا شکم بزرگ و گودی کمر درس بذارید لطفا باز هم سپاس

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. چشم اجازه بدید آموزش برش و دوختمون تموم بشه بعدش درباره ایرادات هم صحبت میکنیم

 36. سلام خانم هنرمند
  خواهش میکنم به تکمیل اموزش خیاطی بپردازید.
  همون طور که در مطالب پربازدید خیاطی در رتبه نخسته پس خواهشا این اموزش را در اولویت بگذارید. خواهش میکنم.
  * حذف دوخت وسط خط پشت
  * ایرادات اندامی که اینترنت رو زیر و رو کردم پیدا نکردم
  * لطفا انواع یقه های ایستاده. انگلیسی. امریکایی.
  * استین های پفی. مچی …
  * فون و پیلی …..

  توقعی زیادیه میدونم. ولی خواهر عزیزم اجرت با امام زمان. و کاری که از دست ما برمیاد فاتحه ای به رفتگان و نذر صلوات جهت تن سلامت و سعادت شماست.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم من درک میکنم که بازدیدکننده های خیاطی مثل شما دوست دارند زودتر همه چیزو یاد بگیرن ولی به خاطر اینکه آماده کردن آموزش های خیاطی خیلی وقت میبره و منم مشغله ام خیلی زیاده واقعا سریعتر از این در توانم نیست.
   مواردی که گفتید رو حتما یاد خواهیم داد ولی به مرور

 37. من الگو رو کشیدم و همه کنترل هارو روش انجام دادم, در الگوی جلو، ساسون تا پایین ادامه دارد و از خط باسن هم عبور میکن درست است؟؟؟ ولی در قسمت کنترلها و در پایان اون ساسون که تا پایین امتداد داره حذف میشه جریان چیه؟؟یعنس ساسون حذف نشده ولی دیگه امتداد نداره تا پایین چرا؟؟

 38. سلام
  آموزشها عالی هستن . من با توضیحات عالی شما یه بلوز دوختم کاملا بدون نقص درومد.ممنون از شما.
  در کنترل آستین دور بازو روی الگو رو اندازه گرفتم و ۳ سانت بیشتر از دور بازوی اندازه گیری شده روی بدن شد که مشکلی نداره. تاج آستینو بعد از اینکه ۱ سانت پایین آوردم و دوباره کشیدم اندازه زدم ولی باز ۴ سانت از مجموع گشادی حلقه های پشت و جلو بیشتر هست اگر ممکنه راه حل این مشکلو زحمت بکشین توضیح بدید ممنون میشم. البته فرد دور بازوی بزرگتر از نرمال داره.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. خیلی عالیه خوشحال شدم
   آموزش کنترل الگوی آستین رو با دقت بخونید. در قسمت ترفند نهایی گفتم باید در این حالت چیکار کنید.

 39. سلام عزيزم ببخشيد من زياد سوال ميپرسم ولي من نقطه fرو نتونستم درس پيدا كنم ?و ميفتاد قبل از ٣٨همينجوري نقطه گذاشتم چشمي ميشه توضيح بديد

 40. سلام
  میخواستم بدونم وقتی الگو اماده شد و خواستیم روی پارچه بزاریم باید چقد برا جای دوخت رها کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. همه برش ها زاپاس ۱ سانت ولی پهلوها زاپاس ۲ الی ۳ سانت باید قرار بدید.

 41. سلام، خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون، دستتون درد نکنه، ببخشید که اینقدر مزاحمتون میشم، تو اصلاح خط سینه که توضیح دادید، خطی که از نقطه ۲۸ رد میشه تو الگوی من اختلافش با نصف دور سینه تقریبا ۹ سانت هست و چون خط کارورم هم اختلاف ۱سانت بالای خط سینه هست اگر خط سینه رو اصلاح کنم خط کارورم اونوقت اندازش به هم میخوره خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید بازم ببخشید که خیلی مزاحمتون میشم، واقعا ببخشید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام گلم. ببین آخرین چیزی که به ذهنم میرسه (چون الگو و مراحل کارتو ندیدم و حدسی باید نظر بدم) اینه که شاید مقدار آزادی تیره پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو که همه روی اندازه خط سینه تاثیر دارن رو زیاد داده باشی. چون اگه الگو رو درست رسم کرده باشی نباید ۹ سانت اختلاف ایجاد بشه. الگوی مولر به ندرت احتیاج به تصحیح خط سینه پیدا میکنه. اگر الگوت برای مانتو هست، آزادی هرسه موردی که گفتم رو ۱ سانت درنظر بگیر.
   یکبار دیگه مراحل رسمت رو چک کن، این سه مورد رو از فرمولایی که گفتم چک کن، اصلا نگاه کن ببین فرمول رو اشتباه ننوشته باشی، کامل یدور دیگه همه چیز رو چک کن تا مشکل رو پیدا کنی.

 42. سلام، خیلی ممنون از راهنماییتون، بالاتنه جلو ۴۲ و بلندی سینه ۲۴ هست، و تو الگویی که میکشم مرکز سینه بالاتر از خط سینه قرار میگیره و یه مشکلم همون انتقال پنس هست که پنسم تو حلقه آستین میوفته و یه مشکل دیگه اصلاح خط سینه که شما گفتید تو قسمت کنترل الگو چون نقطه ۲۸ بالای خط سینه و بااختلاف ۱سانت پایینتر از خط کارور هست، من خط کارورم درسته ولی خط سینه الگوم مشکل داره که اگر اونو بخوام تغییر بدم خط کارورم هم که نزدیک خطی هست که از نقطه ۲۸ رد میشه تغییر میکنه، ببخشید خیلی طولانی شد و سرتونو درد آوردم، شرمنده غیر از شما جایی رو ندارم که مشکلاتمو بپرسم، انشاءالله خدا دلتونو همیشه شاد کنه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببین نکته اول اینکه خطی که شما میگی بهش خط سینه، خط کف حلقه است. خط سینه خطیه که از نقطه ۲۸ (مرکز سینه) بگذره. نکته دوم هیچ اشکالی نداره که نقطه ۲۸ بالای خط کف حلقه بیفته و اگر بیفته نیازی به اصلاح کردن نیست. نکته سوم اینکه اگر با روش پنس پهلو برای سینه متوسط بازهم پنس داخل حلقه میفته اشکالی نداره قواعد الگو وحی منزل نیست که، شما برای پنس پهلو، نوک سینه رو به یک سانت زیر حلقه آستین وصل کن.
   امیدوارم منظورتو درست متوجه شده باشم و جواب سوالاتو گرفته باشی
   درضمن به خط کارور و سینه ات هم دست نزن چون فکر نمیکنم مشکلی داشته باشن

 43. سلام، خیلی خیلی ممنون از آموزشهای عالی شما، واقعا خودتون و آموزشهاتون فوق‌العاده هستید،طاعاتتون قبول باشه،ببخشیدمزاحم شدم مشکلی تو الگو داشتم، وقتی اندازه دور سینه کوچک باشه(۸۸) نقطه مرکز سینه بجای اینکه مثل الگویی که شما کشیدید زیر خط سینه قرار بگیره بالای خط سینه و تقریبا با اختلاف ۱سانتی زیر خط کارور قرار گرفته، وقتی خط سینه رو بخوام اصلاح کنم خط کارورم که اندازش درسته تغییر میکنه و تو انتقال پنس سرشانه بجای اینکه مثل الگوی شما پنس جدید تو خط پهلو بیوفته تو حلقه آستین میوفته، چطور میتونم مشکلم رو رفع کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ببینید دور سینه ۸۸ انقدر کوچک نیس که این فجایعی که گفتید توی الگوتون اتفاق بیفته (دور سینه من هم ۸۹ هست)، اینکه میگید مرکز سینه بالای خط کف حلقه میفته البته چیز عجیب یا نادری نیست ولی بهتره قبل هر اقدامی دو مورد را مجدد چک کنید، ممکنه یا بلندی سینه و قد بالاتنه جلو رو خیلی کم گرفته باشید دوباره روی بدنتون چک کنید، یا حتی ممکنه بلندی کف حلقه رو از فرمول اشتباه محاسبه کرده باشید. در ضمن برای این سایز سینه باید از پنس پهلو برای سینه متوسط استفاده کنید. اگر با این موارد مشکلتون رفع نشد دوباره پیام بدید بررسی کنیم.
   راستی منظورتونو از اصلاح خط سینه متوجه نشدم که دلیلش چیه.
   موفق باشید

 44. سلام دوست عزیز مرسی از مطالب خوب و اموزندتون اگه امکان داشته باشه درمورد بلندی سینه ک علامت میذاریم بعد اون اصلا متوجه نمیشم اگه امکان داشته باشه فیلم هم بذارین.کشیدم ولی وقتی خواستم چسب بزنم حالت کیست مانند شد چیکار کنم لطفا راهنمایم کنید از نقطه ۲۷ ب بعد .ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. دقیقا متوجه نشدم مشکلتون چیه. نقطه ۲۷ به بعد که کاملا توضیح دادم چجوری رسمش رو ادامه بدهید. اگر منظورتون از چسب زدن بستن پنس سرشانه هست، خب وقتی شما پنس رو میبندید فضای سینه ایجاد میشه که به قول شما کیس میخوره، پس این پنس باید به صورت برش روی الگو طراحی بشه و بعد روی پارچه با دوختن برش بسته بشه که فضای سینه روی لباس شما ایجاد بشه.

 45. سلام و احترام
  اینجانب خیاط هستم و مزون دارم کاملا به متد مولر و گرلاوین تسلط دارم و گاهی به صورت تلفیقی از هردو در یک الگو استفاده می کنم شرمنده قصدی تعریف از خودم نبود بلکه تمجید و تشکر از شخص شما بود که با این دقت و سخاوت نکات مولر رو توضیح دادین آفرین به شما
  اگر کسی با دقت آموزش این بانوی هنرمند و متعهد رو پیگیری کنه حتما می تونه با مولر لباس بی عیبی بدوزه

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. شما به بنده لطف دارید. شنیدن این تایید از سوی یک متخصص قطعا برای بنده بسیار دلنشین و امیدبخش بود.
   امیدوارم که خداوند توفیق بده تا بتونیم به خودکفایی و درآمدزایی برای بانوان عزیز کشورم که هدف بنده از ساخت این سایت هست برسیم.

 46. سلام خداقوت
  تشکر از آموزشهای دقیق و خیلی عالیتون.
  خواستم بدونم برا برش یه پارچه تا همین جای آموزشها کافیه یا اینکه مرحله دیگه ای هم تاقبل از برش مونده؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون از لطفت. اگر الگو رو برای یک اندام نرمال کشیده اید در قسمت بالاتنه صحبتی نمانده و فقط برای آستین یک آموزش کنترل آستین مانده که ان شاالله به شرط حیات در این هفته قرارخواهم داد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   در این پیراهن ها باید ساسون سرشانه را به قسمت یقه منتقل کنید و به جای گرفتن ساسون، همان فضا را پیلی یا چین بدهید.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   حتما ادامه آموزش ها رو قرار خواهم داد
   ببخشید دیگه ایام عید سر همه خانم ها از جمله بنده یکم شلوغه

 47. سلام من مبتدي هستم
  ميشه لطف كنيد كنترل هايي كه براي لباس جلو باز و جلو بسته حتما بايد انجام بشه رو هم بگيد؟
  مثلا كنترلهاي ثابت براي لباسهاي جلو باز( بدون ايرادگيري منظورمه)
  مرسي

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در متد مولر، کنترل ها برای لباس جلو باز یا بسته فرقی نداره و همینایی هست که گفتم
   فقط برای لباس جلو باز باید ۲ الی ۲٫۵ سانت به عنوان روی هم گرد (جادکمه) به خط وسط جلو اضافه کنید
   شما اگر مبتدی هستید پیشنهاد میکنم با همین آموزش های ما گام به گام پیش بیایید چون من سعی میکنم تمام نکات رو بگم و بعدا هم به صورت تصویری یک لباس کامل را هم باهم بدوزیم

 48. ممنونم .ولی متاسفانه قسمت از نقطه ۲۹ وارد پنس سرشانه شده ؟پنس سرشانه مگر دوخته نمیشه اگر دوخته میشه پس چرا ما باید اون قسمت رو اندازه بگیرم ؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   آهان متوجه شدم مشکلتون کجاست
   ببینید به جای قسمت ۲۹ تا ۳۳ از سرشانه جلو که داخل پنس قرار گرفته، ما خط ۳۱ تا ۳۴ را داریم که از نظر اندازه برابر ۲۹ تا ۳۳ است و وقتی پنس سرشانه بسته میشود، سرشانه جلو از نقطه ۲۵ تا ۳۱ شکل میگیرد.

 49. باسلام .دوست عزیز خسته نباشید و خدا قوت.ممنون از اینکه پست کنترل الگو هم قرار دادید سوالی که برام پیش آمده اینکه کنترل سرشانه در قسمت جلو هم مانند قسمت پشت اعمال میشه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   خواهش میکنم و ممنون
   در آموزش هم توضیح دادم و روی تصویر هم می تونید مشاهده کنید، اندازه سرشانه جلو یعنی فاصله ۲۵ به ۲۹ باید برابر اندازه ۱۷ به A منهای ۱ سانت رسم شود

ارسال نظر