آموزش کنترل الگوی مولر

135

سلام به دوستداران هنر خیاطی که در این چند روز مانده به عید بسیار بسیار ما رو مورد لطف و مهربونیشون قرار دادن و با پیام های بسیار زیباشون مارو دلگرم و مصمم کردند که آموزش های خیاطیمون رو با انرژی بیشتر از قبل ادامه بدیم تا ان شاالله هرکسی که کوچکترین علاقه ای به خیاطی در خودش حس میکنه بتونه استعدادش رو در این راه شکوفا کنه.

خب دوستای گلم، تا اینجا درباره اندازه گیری اندام فرد و رسم الگوی پایه در متد مولر با هم صحبت کردیم و قرار شد که حسابی تمرین کنید تا الگوی پایه را بتونید راحت و سریع رسم کنید.

ولی همونطور که گفتم و خودتان هم حتما در هنگام رسم حس کرده اید، الگوی پایه ما هنوز یک مرحله کنترل احتیاج داره تا بتوانیم با اطمینان خاطر از آن استفاده کنیم. پس امروز قصد دارم این مرحله رو هم توضیح بدهم تا آماده مراحل بعدی که پیاده کردن مدل مورد نظر روی الگویمان هست بشویم.

کنترل الگو چند مرحله خیلی ساده دارد که در زیر به آنها اشاره می کنم که بعضی از آنها بهتره از این به بعد در حین رسم الگو اعمال بشود (مثل کنترل سرشانه)، و بقیه پس از اتمام الگو باید بررسی بشوند (مثل کنترل کارور، سینه، کمر و باسن).

پس با من همراه باشید :

توجه : تمام تصاویر در اندازه بزرگ هستند و با کلیک بر روی آنها می توانید اندازه اصلی تصویر را مشاهده کنید.

۱) کنترل سرشانه :

بهترین زمان برای کنترل سرشانه، زمانی است که در رسم الگوی پایه بالاتنه، سرشانه و حلقه پشت رسم می شود ولی هنوز سرشانه جلو را رسم نکرده اید (مانند تصویر زیر). پس در این زمان، سرشانه را مطابق مراحل زیر چک کنید:

۱) همانطور که گفتیم، خط ۱۷ به ۲۰ خط سرشانه پشت محسوب می شود که توضیح دادیم به چه ترتیب رسم می شود.

در هنگام کنترل الگو، طول این خط باید برابر اندازه سرشانه فرد (که روی بدن اندازه گیری شده است) بعلاوه ۱ سانت باشد ولی معمولا بیشتر از این مقدار است. پس باید چه کنیم؟

خب پس ابتدا از نقطه ۱۷ به اندازه سرشانه فرد بعلاوه ۱ سانت جلو بیایید تا نقطه A مطابق تصویر زیر بدست آید.

۲) فاصله نقطه A تا خط ۱ باید به اندازه ۱٫۵ سانت باشد. پس نقطه A را کمی پایین می آوریم تا فاصله از خط ۱ برابر ۱٫۵ سانت شود (نقطه سبز) سپس آن را به نقطه ۱۷ وصل میکنیم تا خط سرشانه جدید بدست آید.

خط آبی رنگ در تصویر زیر خط سرشانه اصلاح شده می باشد.

۳) حالا باید حلقه آستین را مجدد رسم کنیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، از نقطه A با یک طراحی زیبا و قوس مناسب از نقطه ۲۱ گذشته و به حوالی نقطه چین ۲۲ روی حلقه قبلی وصل میکنیم.

توجه مهم : سعی کنید خط حلقه جدید از نقطه ۲۱ خیلی عقبتر نرود زیرا باعث تنگ شدن کارور می شود. البته نگران نباشید در مرحله کنترل کارور می توانید بهترین نقطه برای عبور حلقه آستین را تشخیص دهید و در صورت لزوم مجدد حلقه را زیباتر رسم کنید.

حواستون باشه که مرجع اصلی کار بدن شخص است پس اصلا از تغییر دادن الگو نترسید. تا زمانی که اندازه های بدن را درست گرفته باشید به راحتی می توانید الگوی پایه را به الگویی مختص فرد مورد نظر تبدیل کنید.

نکته بسیار مهم : آخرین نکته قابل ذکر هم اینکه پس از انجام سه مرحله بالا، رسم الگوی پایه را ادامه دهید و وقتی به مرحله رسم سرشانه جلو رسیدید (یعنی رسم خط ۲۵ به ۲۹ در الگوی پایه مولر) به جای اندازه ۱۷ به ۲۰، از اندازه ۱۷ به A استفاده کنید.

یعنی ۲۵ به ۲۹ برابر اندازه ۱۷ به A منهای ۱ سانت یا همان اندازه سرشانه فرد خواهد بود.

۲) کنترل کارور :

همانطور که در تصویر زیر می بینید، خط افقی که از نقطه ۲۲ عبور کند (فلش سبز رنگ) کارور پشت خواهد بود و باید حدودا برابر نصف کارور پشتی باشد که روی بدن فرد اندازه گرفتید (نهایتا با نیم سانت کمتر یا بیشتر)

و مجموع دو فلش نارنجی که از نقطه ۲۳ عبور کرده اند نیز برابر نصف کارور جلو است (نهایتا با نیم سانت کمتر یا بیشتر).

اگر اندازه روی الگو بیشتر یا کمتر از اندازه های روی بدن فرد بود باید حلقه آستین را مانند تصویر زیر مجدد رسم کنید.

حلقه های قرمز زمانی را نشان می دهد که کارور جلو یا پشت کوچکتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن فرد باشد.

حلقه های آبی رنگ نیز زمانی است که کارور جلو یا پشت بزرگتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن باشد.

پیشنهاد : دستکاری کردن کارور الگو به تجربه زیادی احتیاج دارد. چون همانطور که حتما در اندازه گیری کارور متوجه شده اید، تشخیص محل صحیح کارور روی بدن کمی مشکل است. به همین دلیل بنده پیشنهاد می کنم که تا زمانی که تجربه کافی را بدست آورید از کوچک کردن کارور روی الگو اجتناب کنید (یعنی مانند خطوط آبی) و پس از دوخت لباس و پرو آن، چنانچه نیاز بود روی بدن فرد اصلاحات را علامت زده و اعمال کنید.

۳) کنترل خط سینه :

خط سینه، خط افقی ای است که از نقطه ۲۸ می گذرد.

مجموع دو فلش نارنجی که روی تصویر زیر می بینید، باید برابر نصف دور سینه بعلاوه ۱٫۵ تا ۳ سانت باشد (یا به عبارت دیگر، مجموع دو فلش نارنجی ضربدر ۲ باید برابر دور سینه بعلاوه ۳ تا ۵ سانت باشد).

درصورتی که اختلاف خیلی کمتر یا بیشتر از ۳ الی ۴ سانت باشد، باید از روش های رفع نواقص اندامی در آینده توضیح خواهیم داد استفاده کنید. این اتفاق زمانی می افتد که سینه فرد بیش از اندازه بزرگ یا بیش از اندازه کوچک باشد.

۴) کنترل کمر و باسن:

۱) مجموع فلش های نارنجی روی خط کمر در تصویر زیر، باید برابر نصف دور کمر بعلاوه ۲ الی ۳ سانت باشد.

این مقدار معمولا روی الگو صحیح است ولی احیانا چنانچه مجموع این فلش ها کمتر یا بیشتر از اندازه گفته شده باشد، با تغییر در پهنای ساسون ها و فرورفتگی پهلوها می توانید به اندازه مورد نظر برسید.

۲) مجموع فلش های سبز روی خط باسن در تصویر زیر، باید برابر نصف دور باسن بعلاوه ۱ الی ۳ سانت باشد.

این مقدار نیز معمولا روی الگو صحیح رسم شده است ولی چنانچه باسن شخص بیش از اندازه بزرگ یا کوچک باشد، خط پهلوی لباس در هنگام رسم الگوی پایه، قوس زیادی پیدا کرده است که پس از دوخت باعث کیس خوردن پارچه می شود. در نتیجه در چنین مواردی باید از روش های رفع نواقص اندامی که در آینده توضیح می دهیم استفاده کنیم.

خب دوستان عزیزم، این هم از کنترل الگویی که تا اینجا رسم کرده اید. چنانچه الگویی که کشیده اید متعلق به فردی با یک اندام نرمال باشد (یعنی شخص سینه و باسن خیلی بزرگ یا کوچکی نداشته باشد، دچار افتادگی شانه یا پشت خمیده نباشد، گردن شخص خیلی چاق یا باریک نباشد)، در این صورت الگوی شما آماده است تا برای اعمال مدل و سپس برش پارچه استفاده شود.

خب اگر هنوز تجربه ای در اعمال مدل یا به عبارتی الگوسازی ندارید، پیشنهاد میکنم آموزش های ما را دنبال کنید. به عنوان ساده ترین و ابتدایی ترین مدلی که میتوانید به الگوتون بدهید آموزش انتقال پنس سرشانه و حذف پنس حلقه پشت را ببینید. پس از این آموزش قطعات الگوی شما برای قرارگرفتن روی پارچه کاملا آماده می شود.

بنده پیشنهاد می کنم برای شروع حتما برای اندام های نرمال خیاطی کنید و پس از اینکه دستتان راه افتاد و ما نیز رفع نواقص اندامی را آموزش دادیم آنگاه به سراغ دوخت لباس برای اندام های غیر نرمال بروید.

موفق باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۳۵ دیدگاه

 1. با سلام.ممنون از آموزش شما.عزیزم چرا سرشانه پشت یک سانت از سر شانه جلو بیشتره؟این تو دوخت مشکل ایجاد میکنه که

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این موضوع به طور کامل در آموزش ها توضیح داده شده مطالعه بفرمایید.

 2. سلام.اگر خط سینه روی الگو ،کمتر از دور سینه + ۱/۵ تا ۳ سانتیمتر شد چی کار کنیم؟برای من روی الگو حدودا ۲/۵ سانت کمتر شد.چی کار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. آزادیهای روی خط ۲ رو کم گرفتید. یعنی آزادی تیره پشت، گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو

 3. سلام. وقتتون بخیر. در قسمت کنترل خطط سینه. دور سینه من ۸۸ هست ولی تو الگو ۹۷ . گفتید از نصف سینه ۱/۵ الی ۳ سانت بزرگتر باشه که برای من ۴/۵ سانت بزرگتره. نقطه ۲۸ من دقیقا روی نقطه ۱۵ افتاده

 4. سلام خسته نباشید
  ببخشید من تا حالا چندبار سوال پرسیدم ولی بازم پیش میاد من الگوم رو کشیدم ولی کارور جلو و دور سینه ام خیلی بیشتر شده هرچی میگردم ایرادم رو پیدا نمیکنم بنظرتون ایراد کجاست؟ممنون از شما

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر از سه سانت بیشتر شده با کم کردن آزادیهای روی خط ۲ میتونید دور سینتونو به اندازه مناسب برسونید

 5. سلام خسته نباشید
  من مثل شما گام به گام پیش رفتم ولی اندازه سرشانه ام اندازه واقعی شد ویک سانت بیشتر که فرموده بودین نشد اشکال نداره؟
  و اینکه نقطه fالگوی من روی۳۸منطبق شد اشکال نداره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. سرشانه پشت نیم الی یک سانت باید بیشتر بشه. احتمالا هلال یقه رو خیلی تیز بالا رفتید باعث شده یک سانت بیشترتونو از بین ببره.
   خیر مشکلی نیست روی هم بیفته

 6. سلام ممنون از توضیحات خییلی خوبتون اما من مبتدی ام یعنی واضح بگم هیچی از خیاطی نمیدونستم تا با صفحات شما آشنا شدم..من تو رسم الگوی پایه منظور از قد لباس داخل الگو رو متوجه نمیشم همون نقطه۱-۵یعنی اگه اندازه قد مانتو۱۰۲باشه چطور اینو داخل الگو پیاده کنیم ممنون میشم زودتر جواب بدین

 7. سلام.مقدار اضافی در خطوط کنترل چی هستن؟
  منظورم اینه ایا این اضافه ها(حدود۳سانت)صرف ازادی هستند ک تقریبا یک سایز لباسو بزرگتر میکنه؟!یا….
  تشکر

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. این مقدار اختلافی که ایجاد میشه برای اینه که لباس به بدن نچسبه و کمی آزاد باشه چون در متد مولر ما در هنگام اندازه گیری آزادی ای اعمال نکردیم روی اندازه هامون

 8. سلام.بعد کنترل سرشانه، روی الگو ۱٫۵ cm و برای کنترل کارور هم در قسمت الگوی پشت و جلو ۱ تا ۱٫۵ cm اضافه است.ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید چیکار کنم دوبار هم الگو کشیدم هر دو بار همین مشکل بود

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سرشانه رو که آموزش دادم چطور باید اصلاح بشه عزیزم. کارور هم این مقدار اضافه مشکلی نداره اگر درست رسم کرده باشید. هرچند اصلاح کارور را هم آموزش داده ام

 9. سلام. موقع کنترل خط سینه روی الگو ۱٫۵ سانتی متر بیشتر از اندازه هاس؟؟باید چیکار کنیم؟ همین مورد رو روی کارو هم دارم .ممنون میشم از راهنماییتون

ارسال نظر