آموزش کنترل الگوی مولر

156

سلام به دوستداران هنر خیاطی که در این چند روز مانده به عید بسیار بسیار ما رو مورد لطف و مهربونیشون قرار دادن و با پیام های بسیار زیباشون مارو دلگرم و مصمم کردند که آموزش های خیاطیمون رو با انرژی بیشتر از قبل ادامه بدیم تا ان شاالله هرکسی که کوچکترین علاقه ای به خیاطی در خودش حس میکنه بتونه استعدادش رو در این راه شکوفا کنه.

خب دوستای گلم، تا اینجا درباره اندازه گیری اندام فرد و رسم الگوی پایه در متد مولر با هم صحبت کردیم و قرار شد که حسابی تمرین کنید تا الگوی پایه را بتونید راحت و سریع رسم کنید.

ولی همونطور که گفتم و خودتان هم حتما در هنگام رسم حس کرده اید، الگوی پایه ما هنوز یک مرحله کنترل احتیاج داره تا بتوانیم با اطمینان خاطر از آن استفاده کنیم. پس امروز قصد دارم این مرحله رو هم توضیح بدهم تا آماده مراحل بعدی که پیاده کردن مدل مورد نظر روی الگویمان هست بشویم.

کنترل الگو چند مرحله خیلی ساده دارد که در زیر به آنها اشاره می کنم که بعضی از آنها بهتره از این به بعد در حین رسم الگو اعمال بشود (مثل کنترل سرشانه)، و بقیه پس از اتمام الگو باید بررسی بشوند (مثل کنترل کارور، سینه، کمر و باسن).

پس با من همراه باشید :

توجه : تمام تصاویر در اندازه بزرگ هستند و با کلیک بر روی آنها می توانید اندازه اصلی تصویر را مشاهده کنید.

۱) کنترل سرشانه :

بهترین زمان برای کنترل سرشانه، زمانی است که در رسم الگوی پایه بالاتنه، سرشانه و حلقه پشت رسم می شود ولی هنوز سرشانه جلو را رسم نکرده اید (مانند تصویر زیر). پس در این زمان، سرشانه را مطابق مراحل زیر چک کنید:

۱) همانطور که گفتیم، خط ۱۷ به ۲۰ خط سرشانه پشت محسوب می شود که توضیح دادیم به چه ترتیب رسم می شود.

در هنگام کنترل الگو، طول این خط باید برابر اندازه سرشانه فرد (که روی بدن اندازه گیری شده است) بعلاوه ۱ سانت باشد ولی معمولا بیشتر از این مقدار است. پس باید چه کنیم؟

خب پس ابتدا از نقطه ۱۷ به اندازه سرشانه فرد بعلاوه ۱ سانت جلو بیایید تا نقطه A مطابق تصویر زیر بدست آید.

۲) فاصله نقطه A تا خط ۱ باید به اندازه ۱٫۵ سانت باشد. پس نقطه A را کمی پایین می آوریم تا فاصله از خط ۱ برابر ۱٫۵ سانت شود (نقطه سبز) سپس آن را به نقطه ۱۷ وصل میکنیم تا خط سرشانه جدید بدست آید.

خط آبی رنگ در تصویر زیر خط سرشانه اصلاح شده می باشد.

۳) حالا باید حلقه آستین را مجدد رسم کنیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، از نقطه A با یک طراحی زیبا و قوس مناسب از نقطه ۲۱ گذشته و به حوالی نقطه چین ۲۲ روی حلقه قبلی وصل میکنیم.

توجه مهم : سعی کنید خط حلقه جدید از نقطه ۲۱ خیلی عقبتر نرود زیرا باعث تنگ شدن کارور می شود. البته نگران نباشید در مرحله کنترل کارور می توانید بهترین نقطه برای عبور حلقه آستین را تشخیص دهید و در صورت لزوم مجدد حلقه را زیباتر رسم کنید.

حواستون باشه که مرجع اصلی کار بدن شخص است پس اصلا از تغییر دادن الگو نترسید. تا زمانی که اندازه های بدن را درست گرفته باشید به راحتی می توانید الگوی پایه را به الگویی مختص فرد مورد نظر تبدیل کنید.

نکته بسیار مهم : آخرین نکته قابل ذکر هم اینکه پس از انجام سه مرحله بالا، رسم الگوی پایه را ادامه دهید و وقتی به مرحله رسم سرشانه جلو رسیدید (یعنی رسم خط ۲۵ به ۲۹ در الگوی پایه مولر) به جای اندازه ۱۷ به ۲۰، از اندازه ۱۷ به A استفاده کنید.

یعنی ۲۵ به ۲۹ برابر اندازه ۱۷ به A منهای ۱ سانت یا همان اندازه سرشانه فرد خواهد بود.

۲) کنترل کارور :

همانطور که در تصویر زیر می بینید، خط افقی که از نقطه ۲۲ عبور کند (فلش سبز رنگ) کارور پشت خواهد بود و باید حدودا برابر نصف کارور پشتی باشد که روی بدن فرد اندازه گرفتید (نهایتا با نیم سانت کمتر یا بیشتر)

و مجموع دو فلش نارنجی که از نقطه ۲۳ عبور کرده اند نیز برابر نصف کارور جلو است (نهایتا با نیم سانت کمتر یا بیشتر).

اگر اندازه روی الگو بیشتر یا کمتر از اندازه های روی بدن فرد بود باید حلقه آستین را مانند تصویر زیر مجدد رسم کنید.

حلقه های قرمز زمانی را نشان می دهد که کارور جلو یا پشت کوچکتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن فرد باشد.

حلقه های آبی رنگ نیز زمانی است که کارور جلو یا پشت بزرگتر از کارور اندازه گیری شده روی بدن باشد.

پیشنهاد : دستکاری کردن کارور الگو به تجربه زیادی احتیاج دارد. چون همانطور که حتما در اندازه گیری کارور متوجه شده اید، تشخیص محل صحیح کارور روی بدن کمی مشکل است. به همین دلیل بنده پیشنهاد می کنم که تا زمانی که تجربه کافی را بدست آورید از کوچک کردن کارور روی الگو اجتناب کنید (یعنی مانند خطوط آبی) و پس از دوخت لباس و پرو آن، چنانچه نیاز بود روی بدن فرد اصلاحات را علامت زده و اعمال کنید.

۳) کنترل خط سینه :

خط سینه، خط افقی ای است که از نقطه ۲۸ می گذرد.

مجموع دو فلش نارنجی که روی تصویر زیر می بینید، باید برابر نصف دور سینه بعلاوه ۱٫۵ تا ۳ سانت باشد (یا به عبارت دیگر، مجموع دو فلش نارنجی ضربدر ۲ باید برابر دور سینه بعلاوه ۳ تا ۵ سانت باشد).

درصورتی که اختلاف خیلی کمتر یا بیشتر از ۳ الی ۴ سانت باشد، باید از روش های رفع نواقص اندامی در آینده توضیح خواهیم داد استفاده کنید. این اتفاق زمانی می افتد که سینه فرد بیش از اندازه بزرگ یا بیش از اندازه کوچک باشد.

۴) کنترل کمر و باسن:

۱) مجموع فلش های نارنجی روی خط کمر در تصویر زیر، باید برابر نصف دور کمر بعلاوه ۲ الی ۳ سانت باشد.

این مقدار معمولا روی الگو صحیح است ولی احیانا چنانچه مجموع این فلش ها کمتر یا بیشتر از اندازه گفته شده باشد، با تغییر در پهنای ساسون ها و فرورفتگی پهلوها می توانید به اندازه مورد نظر برسید.

۲) مجموع فلش های سبز روی خط باسن در تصویر زیر، باید برابر نصف دور باسن بعلاوه ۱ الی ۳ سانت باشد.

این مقدار نیز معمولا روی الگو صحیح رسم شده است ولی چنانچه باسن شخص بیش از اندازه بزرگ یا کوچک باشد، خط پهلوی لباس در هنگام رسم الگوی پایه، قوس زیادی پیدا کرده است که پس از دوخت باعث کیس خوردن پارچه می شود. در نتیجه در چنین مواردی باید از روش های رفع نواقص اندامی که در آینده توضیح می دهیم استفاده کنیم.

خب دوستان عزیزم، این هم از کنترل الگویی که تا اینجا رسم کرده اید. چنانچه الگویی که کشیده اید متعلق به فردی با یک اندام نرمال باشد (یعنی شخص سینه و باسن خیلی بزرگ یا کوچکی نداشته باشد، دچار افتادگی شانه یا پشت خمیده نباشد، گردن شخص خیلی چاق یا باریک نباشد)، در این صورت الگوی شما آماده است تا برای اعمال مدل و سپس برش پارچه استفاده شود.

خب اگر هنوز تجربه ای در اعمال مدل یا به عبارتی الگوسازی ندارید، پیشنهاد میکنم آموزش های ما را دنبال کنید. به عنوان ساده ترین و ابتدایی ترین مدلی که میتوانید به الگوتون بدهید آموزش انتقال پنس سرشانه و حذف پنس حلقه پشت را ببینید. پس از این آموزش قطعات الگوی شما برای قرارگرفتن روی پارچه کاملا آماده می شود.

بنده پیشنهاد می کنم برای شروع حتما برای اندام های نرمال خیاطی کنید و پس از اینکه دستتان راه افتاد و ما نیز رفع نواقص اندامی را آموزش دادیم آنگاه به سراغ دوخت لباس برای اندام های غیر نرمال بروید.

موفق باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۵۶ دیدگاه

 1. رهارهاrahaردهاهارهارها

  سلام دوست عزیز وقتتون بخیر،تشکر از سایت خوبتون و مطالب مفیدتون من تو قسمت کنترل خط سینه دچار مشکل میشم مجموع خطوط نارنجی شش سانتی متر کمتر از دورسینه به علاوه سه میشه،باید چیکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. در این حد کم بودن یعنی یه جایی توی رسم اشتباه کرده اید. آزادیهای خط ۲ رو کم ندادید؟

 2. سلام خسته نباشید و ممنون برای آموزشهاتون
  من یک سوال دارم بعداز اصلاح خط سرشانه نمیتونم حلقه آستین درست رسم کنم از نقطه ۲۱ عقبتر میفته برای همین هلالش خیلی بعد میشه لطفاً کمک کنید

 3. سلام بانو.
  پس از از اینکه در قسمت پشت سرشانه را کنترل کردم. وقتی خواستم رسم کنم چون اندازه سرشانه ۱۲هست فاصله از نقطه ۲۰زیاد شده و هنگام رسم حلقه آستین جدید از نقطه ۲۱ رد نمیشه. یعنی اگه بخوام رد کنم قوس خوب نمیگیره و بیرون زدگی پیدا میکنه. چکار کنم؟ همین که با حفظ اندازه کارور رسم بشه ولی از ۲۱ نگذره کافیه؟😐😐

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله اشکالی نداره از ۲۱ رد نشه بعد از کنترل سرشانه ولی حتما باید از رو یا بیرون ۲۰ رد بشه که کارورتون تنگ نشه. کارور رو کنترل کنید الزامی روی ۲۱ نیست

 4. سلام.میخاستم بدونم اگه اندازه کارو جلو و پشت بعد از کنترل ۱ تا ۱.۵ سانت بیشتر باشه بعد دوخت بالا نوک سینه قپ بوجود میاد؟
  سری اول مانتو دوختم با برش سرشانه اما حلقه استینام از سمت پشت قپ داشته یعنی بصورت برجسته بلندشده بود که به کم خواهرم برطرفش کردم
  سری دوم که دوختم دقیقتر الگورو کشیدم و دیدم چقدر قبلن اشتباه داشتم واصلاحش کردم اینسری برش عصایی دادم و متاسفانه باز هم پشت هم جلو کلی قب بوجود اومد که اینقدر تغییرش دادم تا درست شد یعنی از زیر سینه تا نرسیده به شانه پف به سمت بیرون داشت
  الان من مشکلم کجاست که این قپا بوجود میاد اگه بخام هرسری مانتو بدوزم این مشکلو دارم؟
  بعد من نوک سینه ام بالای نقطه ۱۵ قرار میگیره اشکالی نداره؟
  اندازهامم قبلن فرستادم شما تاییدش کردید
  دوتا مانتوهام الان خوشکل شده همه میگن ولی خب هی بخام روی پارچه تغییر بدم سخته

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. کاش عکسشو برام میفرستادید که بتونم دقیقتر نظر بدم. بله اگر کارور بزرگ باشه، یا بلندی سینه رو زیاد گرفته باشید یا گشادی کف حلقه و بزرگی سینه جلو زیاد باشن همه اینا میتونن موجب قپ و کیس روی لباس بشن. بستگی به نوع و جهت این قپ و کیس ها داره تا بشه تشخیص داد بخاطر کدوم مورده. کافیه از الگوتون یه پاترون بدوزید، روی پاترون همه خطوط الگو رو رودوزی کنید سپس بپوشید و ببینید با گرفتن کدام قسمت از پاترون لباستون اصلاح میشه.اینطوری میتونید متوجه بشید که اشکال الگوتون از کجاست.

 5. سلام من تازه با سایتتون آشنا شدم ی سوال داشتم من قبلا الگوی مولر را با آموزش تصویری خانم بزرگی یاد گرفتم ایشون گفتن اعداد بدست آمده از فرمولها با اعداد اندازه گیری شده روی بدن متفاوت است و اندازه گیری روی بدن مربوط به الگوهایی مثل گرلاوین است و آموزشی در مورد کنترل الگو ندادن میخاستم نظر شمارو بدونم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم اگر با اعداد فرمولها لباسی بدوزید قالب تن شما نخواهد بود. فرمولها فقط ایده مولر برای استفاده از ۴ اندازه اصلی است که میگه با همین ۴ اندازه میتونید لباس مناسبی بدوزید ولی الزاما این لباس مناسب قالب تن فرد نخواهد بود چون اندام افراد همه دچار نقص ها و ویژگی های منحصربفرد خودشونه. اندازه گیری در همه متدها اولویت رسم الگو هست.

 6. سلام، توی کنترل به مشکل بر خوردم
  نقطه ۲۸ (سرسینه)در کشیدن الگوم افتاده بالای خط ۲ حالا که دارم کنترل میکنم خیلی کم میارم احساس میکنم به خاطرگودی حلقه میشه که کم میاد
  دور سینه ام ۱۰۰ هست که توی کنترل الگوم ( از
  نقطه۲۸ که بالای نقطه ۲ شده) در میاد۸۸٫۵٫ ولی اندازه (۶ تا ۱۱ بعلاوه ۱۲ تا ۱۴) میشه۱۰۵
  به نظرتون الگوم درسته

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. وقتی سر سینه میفته بالای خط کف حلقه (خط ۲) برای کنترل همون خط کف حلقه را باید به عنوان خط سینه کنترل کنید

 7. سلام عزیزم توی کنترل خط باسن با اینکه دور باسن من ۸۷ هست اما روی الگو ۴ سانت اضافه داره.
  مجموع خط باسن روی الگو ۵۰ شده که به علاوه یک سانت هم میشود۵۱.
  در صورتی که باید ۴۵ونیم باشه…
  چه کار باید بکنم؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. دور سینه، کمر و باسنتون چقدره؟ دور سینتون مگه از دور باسنتون بزرگتره که همچین اتفاقی بیفته؟ الان دور سینه الگوتونو کنترل کردید اندازه اش درسته؟

   • بله اونارو کنترل کردم.

    دور سینه روی بدن ۸۹ بوده و روی الگو ۴۲ هست.

    دور کمر هم روی بدن ۷۹ و روی الگو ۴۱ ونیم هست.

    یعنی تو اندازه‌گیری دور سینه اشتباه کردم که ۲سانت بزرگتر از دور باسن هست؟؟

    • مدیر سایت
     مدیر سایت

     نه الزاما اشتباه نکردید! بعضی افراد هستند که سینه های خیلی بزرگ و باسن کوچکی دارند که دور سینه شون بزرگتر از دور باسنشون میشه.
     الان اشتباه شما اینجاست که دور سینه که ۸۹ هست نصفش میشه ۴۴٫۵ درحالی که دورسینه الگوی شما از این مقدار کمتر هست! باید دو تا ۴ سانت بیشتر باشه!

 8. سلام من تو کنترل خط سینه
  مجموع خطوط نارنجی شده ۶۱
  دور سینه ام ۱۱۴ هستش که + ۳الی ۵ میشه ۱۱۷ الی ۱۱۹
  ۱۲۱=۶۱*۲ مجموع فلش ها مساوی ۱۱۷ دور سینه اندازه گیری شده ، نمیشه.
  چیکار کنم؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. باید آزادیهایی که روی خط ۲ به تیره پشت، بزرگی سینه جلو و گشادی کف حلقه دادیدرو کم کنید.

ارسال نظر