آموزش مطلسه دوزی با چرخ

2

آیا لحاف های قدیم را به خاطر دارید؟ قبل از اینکه خانه ها ابنقدر گرم شود و پتوها جای آنها را بگیرد! لحافهایی با رویه ای ساتن و پر نقش و نگار که با دستان هنرمند لحاف دوز دوخته می شد و در جهیزیه هر عروسی جایی ویژه داشت. در اینجا نمی خواهیم در مورد لحاف سخن بگوییم بلکه منظور ما بیشتر دوخت زیبای روی آن است که مطلسه دوزی نامیده می شود.

در گذشته، مطلسه دوزی روی لحاف ها، با دست و به صورت کوکهای ریز دوخته می شد ولی امروزه این هنر گستردگی و تنوع بیشتری یافته و در اشکال مختلف با چرخ و یا با دست دوخته می شود.

البته کسانی که مطلسه دوزی را به صورت حرفه ای انجام می دهند از چرخ های مخصوص این کار استفاده می کنند ولی این به این معنی نیست که شما عزیزان نمی توانید با چرخ های معمولی اینکار را انجام دهید. پس ما در چند پست روش هایی از مطلسه دوزی با چرخ را آموزش خواهیم داد.

اولین روش مطلسه دوزی با چرخ

این روش بیشتر مناسب طرح های تکرار شونده است. مثلا وقتی طرحی مثل یک گل، چندین بار و با چینشی دلخواه روی کار شما تکرار می شود از این روش می توانید استفاده کنید. در ادامه می خواهیم مطلسه دوزی یک گل چندپر را با این روش توضیح دهیم.

ابزار و لوازم مورد نیاز :

 • چرخ خیاطی
 • کاغذ الگو
 • طرح مورد نظر
 • نخ
 • سوزن ته گرد
 • خودکار پاک شونده

روش کار:

۱) ابتدا طرح مورد نظر را روی کاغذ بکشید و کاغذ را روی کارتان قرار دهید و سوزن بزنید.( مثلا یک پتوی چهل تکه دوزی شده که با لایی و آسترکشی شده و آماده برای مطلسه دوزی است)

۲) بوسیله چرخ خیاطی، به آرامی و دقت کامل، روی خطوط را بدوزید. سعی کنید از مرکز به سمت بیرون اینکار را انجام دهید. سرعت چرخ را روی حداقل گذاشته و هرجا که شیب چرخش گلبرگ گل زیاد است، سوزن چرخ را داخل کار فرو کرده و سپس پایه چرخ را بالا زده، آنگاه کار را کمی بچرخانید و دوباره پایه را پایین بیاورید و به دوخت ادامه دهید.

دقت کنید که شاید تا پایان کار، بارها و بارها پایه را بالا پایین کنید و این امری اجتناب ناپذیر است. مسلما برای یک دوخت تمیز احتیاج به تمرین زیاد دارید که بهتر است از دوخت های ساده شروع کنید.

در شکل زیر می بینید که همه خطوط دوخته شده است.

۳) پس از دوخت کامل ، می توانید الگو را جدا کنید.

شکلی که به دست می آید مانند تصویر زیر است البته به استثنای دوخت های دور گل که با چرخ صنعتی انجام شده و به دلیل چرخش های زیادی که دارد، دوخت آنها با چرخ معمولی خیلی مشکل است (البته نشدنی نیست).

چند نمونه از مطلسه دوزی روی چهل تکه را در زیر می بینید. یک کوسن زیبا که روی آن به شکل گلبرگ مطلسه دوزی شده.

یک لحاف چهل تکه دوزی که روی شش ضلعی های آن مطلسه دوزی شده تا شباهت بیشتری به گل پیدا کنند.

و اینهم مطلسه دوزی به شکل مربع و دایره که زیبایی خاصی به این لحاف داده است.

شاد و سربلند باشید 🙂

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۲ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام. با چه پایه ای بهتره چرخ کنیم؟ با پایه معمولی چرخ میشود دوخت؟ چرخ من نیولایف کاچیرانه میتونم با پایه رفوش مطلسه دوزی کنم؟ چون این پایه ش شفافه و خیلی روی پارچه با فشار قرار نمیگیره میشه راحت زکار رو زیرش دید و چرخوند

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله پایه های شفاف دقیقا برای کارهای اینچنینی هست که لازمه مسیر دوخت که روی کار طراحی شده دیده بشه

ارسال نظر