روکش قوری برای ست آشپزخانه

5

اگر پیگیر ست آشپزخانه ما بوده اید حتما می دونید که ست ما احتیاج به یک روکش قوری زیبا داره تا وقتی قوری رو روی کتری یا سماور می گذارید، این کاور رو روی اون قرار بدهید و زیبایی آشپزخانه تون رو به همه نشون بدید. حالا زیاد صحبت نمی کنم و بهتره که برویم سراغ آموزش امروز هنربازار:

لوازم مورد نیاز:

 • پارچه نخی در دو طرح
 • پارچه آستری نخی همرنگ
 • پارچه گلدار برای تکه دوزی
 • لایی پشم شیشه یا نمدی
 • نخ همرنگ
 • نوار تزیینی دالبر
 • سوزن و سوزن ته گرد
 • قیچی و کاتر
 • کاغذ الگو
 • چرخ خیاطی
 • اتو

اندازه گیری و الگو :

قوری ها در اندازه های متفاوتی ساخته می شوند. اگر می خواهید کاور قوری شما کاملا اندازه باشد می توانید با توجه به شکل زیر اندازه قوری را بدست آورید و با توجه به آن، الگو را تهیه کنید.

همانطور که می بینید باید قوری محترم را از همه جهات خوب اندازه بگیرید. عرض و ارتفاع قوری (فلش های سبز و بنفش) و دور بزرگترین قسمت قوری درعرض (فلش نارنجی) و بزرگترین قسمت طولی قوری (فلش قهوه ای)، مقادیری هستند که برای دوخت روکش قوری به آنها احتیاج دارید.

الگوی این کاور شامل ۳ قسمت است. باکلیک بر روی الگو ها می توانید اندازه واقعی آنها را ببینید و از آنها پرینت بگیرید. البته دقت کنید که الگو را باید متناسب با اندازه هایی که درمرحله قبل گرفته اید بزرگ یا کوچک کنید.

۱) بدنه اصلی کاور

الگوی زیر، نیمی از الگوی بدنه اصلی روکش قوری ماست. دقت کنید که خط پایین الگو که با دو فلش نشان داده شده است باید روی دولای بسته پارچه قرار گیرد.

نکته : خطی که با دوفلش نشان داده شده، همان ارتفاع قوری ماست و باید برابر فلش بنفش در مرحله اندازه گیری باشد.

پس از اینکه الگو را طوری رسم کردید که این خط به اندازه فلش بنفش بود، باید دوضلع دیگر الگو را هم با اندازه های دیگر قوری مقایسه کنید تا مطمئن شوید که روکش برای قوری مناسب است، اگر احیانا اندازه های قوری شما بزرگتر از الگو شد خیلی راحت می توانید خطوط را با اندازه های خودتان اصلاح کنید.

۲) جیب که جلوی کاور دوخته می شود.

اندازه جیب هم باید متناسب با اندازه روکش باشد.

توجه: خط چین ها روی الگوها، زاپاس دوخت است، زیرا همه خطوط نیاز به زاپاس ندارند به همین دلیل ما قسمت هایی که نیاز به زاپاس دارند را روی الگو مشخص کرده ایم.

بعدا خواهید دید که الگوی زیر باید از وسط تا شده و روی خط چین ها دوخته شوند و درواقع دو خط هلالی شکل دوطرف روی هم قرار گرفته و روی لبه پایین کاور قوری دوخته میشوند.

۳) تکه دوزی روی جیب

تکه ای که به شکل یک قوری زیبا که با روش تکه دوزی روی جیب دوخته می شود.


روش دوخت :

۱) با توجه به اندازه الگوی بدنه، دو پارچه طرح دار را به شکل مستطیل های هم اندازه ببرید و مانند شکل سمت راست در کنار هم قرار دهید. (ما از دو مدل پارچه خالدار ریز و درشت استفاده کرده ایم).

بهتر است عرض هر مستطیل تقریبا کمی بیشتر از یک سوم عرض قوری (فلش سبز در اندازه گیری) و طول مستطیل ها کمی بیشتر از ارتفاع قوری (فلش بنفش) باشد.

۲) نوار تزیینی را روی هر دو لبه تکه وسط  ( B) قرار داده و سوزن بزنید (شکل سمت چپ).

۳) سمت روی پارچه ی تکه A را روی تکه B قرار داده و به فاصله یک سانت بدوزید. همچنین سمت روی پارچه ی تکه C را روی تکه B قرار داده و بدوزید. به این ترتیب نیمی از نوار شما داخل درز دوخت خواهد رفت.

۴) پس از دوخت سه تکه به هم، قسمتهای دوخته شده را اتو کنید. لبه نوار تزیینی که به صورت دالبرهای منظم بیرون مانده را هم به سمت پارچه های A و C اتو کنید.

۵) با استفاده از خط کش و خودکار پاک شونده خطوط موازی با فاصله یکسان روی پارچه بکشید.

اگر چرخ خیاطی شما پایه ای مانند شکل زیر برای دوختهای موازی دارد، به جای خط کشیدن می توانید از آن استفاده کنید

۶) پارچه آماده شده را روی لایی نمدی یا پشم شیشه قرار داده و سوزن بزنید و سپس دوخت خطهای موازی را شروع کنید.

۷) الگوی بدنه اصلی را روی پارچه ای که آماده شده قرار دهید و سوزن بزنید و سپس دور الگو را قیچی کنید. همانطور که می بینید، الگو از قسمتی که دو فلش داشت دوبرابر شده است.

دقت کنید که روی الگو، اضافه برای دوخت گذاشته شده، شما کافی است از روی خط اول، الگو را ببرید و از روی نقطه چین بدوزید.

باید این ۷ مرحله را یکبار دیگر انجام دهید تا دو عدد از این بدنه اصلی تهیه کنید.

۸) الگوی جیب را روی پارچه یک لا قرار داده و از روی خطوط ببرید. سپس از وسط آن را تا کنید به طوری که دو خط هلال سمت راست و چپ روی هم قرار گیرند و سپس فقط خط تا را اتو بزنید تا مانند تصویر زیر (سمت راست)، خط تا مشخص باشد.

۹) الگوی قوری را روی پارچه گلدار قرار داده و ببرید. برای چسباندن قوری گلدار روی جیب باید از زانفیکس ( لایی چسب دو طرفه) استفاده کنید. پس یکبار هم الگو را روی زانفیکس متری قرار داده و ببرید.

حالا زانفیکس را بین قوری گلدار و جیب قرار داده و روی آنرا اتو بگذارید. دقت کنید باید قوری در وسط نیمه جیب باشد، خط اتو را به همین دلیل ایجاد کردیم. (اگر تا حالا تکه دوزی انجام نداده اید پیشنهاد میکنم ابتدا آموزش تصویری تکه دوزی را ببینید.)

۱۰) با اتو کردن، قوری گلدار به پارچه زیر می چسبد. سپس باید دور قوری را با چرخ زیگزال فشرده بزنید. به اینکار اپلیکه یا تکه دوزی می گویند.

۱۱) برای بندینک بالای کاور یک مستطیل به طول ۲۰ سانت و عرض ۶ سانت ببرید و دو لبه ی ضلع بلند مستطیل را مثل شکل سمت چپ به طرف داخل تا کنید و اتو بزنید و سپس دوباره مستطیل را تا کرده و لبه آنرا چرخ کنید. این بندینک را از وسط تا کرده و دو لبه آزاد آنرا روی هم قرار داده و بین دو لایه ی بدنه اصلی قرار دهید و سوزن بزنید به طوری که قسمت دولای بسته، بیرون قرار گیرد. در موقع دوخت بدنه، این بندینک هم دوخته می شود.

۱۲) جیب را که در یک سمت آن تکه دوزی کرده اید ، از وسط تا کنید و دو سمت آنرا بدوزید. سپس به سمت رو برگردانید و اتو کنید.

۱۳) جیب را روی تکه بدنه قرار دهید به طوری که لبه دوخته نشده جیب روی لبه پایین بدنه قرار گیرد و سوزن بزنید.

۱۴) جیب را از بالا به پایین، به فاصله دو میل از لبه آن، بدوزید.

۱۵) تکه پشت و جلوی بدنه را روی هم قرار داده و سوزن بزنید. (بندینک باید در این مرحله بین دو قسمت بدنه قرار گیرد)

۱۶) لبه هلالی شکل را چرخ کنید و چرت بزنید تا به راحتی پشت و رو شود.

۱۷) دو تکه پارچه آستری را که با همان الگوی بدنه بریده اید، مانند بدنه، روی هم قرار داده و بدوزید و اتو کنید .

۱۸) آستر را داخل بدنه اصلی قرار دهید و لبه آزاد پایین هر دو را به هم بدوزید. دقت کنید که درزهای آستر باید داخل کار قرار گیرد یعنی شما نباید زاپاس دوخت آستر را ببینید.

۱۹) در نهایت لبه پایین را نوار اریب بدوزید . در صورت لزوم به آموزش برش و دوخت نوار اریب مراجعه کنید.

روکش قوری آماده است.

اینهم یک کاور قوری بسیار شیک که با روش چهل تکه شش ضلعی دوخته شده است.

یک کاور قوری که خود قوری و طرح پارچه کاور شبیه کاپ کیک است.

یک کاور زیبا با تکه دوزی روی آن. بسیار ساده اما دوست داشتنی

یک کاور فانتزی به شکل خروس که آموزش آن را می توانید از اینجا “روکش قوری به شکل مرغ” مشاهده کنید.

کاوری زیبا که با پارچه نمدی دوخته شده است. گلهای نمدی روی کاور جلوه زیبایی به آن داده است .

شاد و موفق باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۵ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام من هیچ سر رشته ای از خیاطی نداشتم اما اموزش های شما واقعاااااا عااااااااااااااااااااااالی بودن من تصمیم گرفتم برای جهیزیم خودم دست به کار بشم چون واقعا هزینه ها بالاست و فکر میکنم با هزینه کمتری میتونم برای خودم ی ست خوب داشته باشم توی این قضیه به کمک شما احتیاج دارم وسایلی مثل پشم شیشه عایق حرارتی یا لایی نمدی رو از کجا میتونم تهیه کنم که ارزون باشه

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. مبارکه. حتما هزینه هاتونو پایین میاره بعلاوه اینکه هنر خودتون خیلی باارزشتره.این وسایلو میتونید از پاساژ جواهری در خیابان لاله زار پایینتر از کوچه رفاهی تهیه کنید.

 2. Avatar

  با سلام و روز بخیر …کارهاتون خیلی جذابه و جذابیتش هم بخاطر اینه که مرحله و مرحله کار رو با تصویر آموزش میدین و مهمتر از همه این که از تجربیات و مهارت خودتون هم در اموزش و ترجمه مطالب استفاده میکنین که این خیلی عالیه و تنها ترجمه صرف و بدون اطلاع نیست …خیلی خوشحالم که با ساییتون آشنا شدم ….خدا قوت …..لطفا آموزش های بیشتری در سایت قرار بدین (زود به زود) مثلا اموزش این روکش قوری مدل خروس که بالاتر عکسشو گذاشتین و قول آموزششو بزودی دادین و همچنین دوخت حرفه ای نوار اریب در گوشه ها و ….
  ممنون و سپاسگزار از زحماتتون …یا حق

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. ما هم خوشحالیم از همراهی شما. ممکنه یه جاهایی قول یه آموزش هایی رو داده باشم و فراموش کرده باشم بذارم. می تونید اگر واقعا نیازش داشتید بهم یادآوری کنید تا توی برنامم قرارش بدم. چون درخواست زیاده گاهی فراموش میکنم یه آموزشی رو بذارم. ممنون از یادآوریتون

ارسال نظر