طریقه بافت تصویر روی لباس (۳)

16

با سلام به عزیزان هنربازار. در دو پست قبلی در بخش بافتنی با دو میل، با طریقه بافت تصویر روی لباس آشنا شدید. در اینجا می خواهیم روش سوم را که آسانتر است، آموزش دهیم. در روش اول و دوم، شما همزمان با بافت زمینه اصلی، شکل مورد نظر را هم می بافید و در نتیجه مقداری نخ در پشت کار از یک نقطه به نقطه دیگر کشیده می شود. در این روش شما ابتدا لباس را می بافید و سپس شکل مورد نظر را روی آن می دوزید. البته نتیجه کار کاملا مثل روش اول و دوم است و تنها تفاوت این است که در پشت کار کشیدگی نخ ندارید. این روش برای افراد مبتدی در بافتنی بسیار مناسب است.

توجه : در این روش باید بافت لباس همه از زیر باشد.

توجه : برای این نوع بافت تصویر هم، شما مثل بافتهای قبل، نیاز به الگو دارید.

روش دوخت : 

اگر به بافت ساده از زیر توجه کنید، می بینید که بافت، مثل عددهای هفتی است که روی هم قرار گرفته است. یکی از دانه های هفتی شکل را در نظر بگیرید و سوزن را با نخ مورد نظر از سوراخ پایین ۷ از پشت بافتنی به سمت روی کار وارد کنید و از کنار ضلع سمت راست، داخل بافتنی فرو کنید و سپس از زیر، از کنار ضلع سمت چپ سوزن را خارج کرده و و به نقطه اول، یعنی سوراخ پایین هفت داخل کنید. روش دوخت را در شکل زیر با فلشهای قرمز می بینید.

برای دوخت دانه بعدی ، سوزن را از زیر ( جهت فلش قرمز پایین بافت ) وارد سوراخ پایین ۷ می کنید و سوزن از روی بافت خارج می شود و به همان ترتیب قبل ادامه می دهید.

توجه کنید که دوخت این دانه ها بر اساس نقشه ی شکلی است که شما دارید و مثل آموزش قبل هر یک مربع روی شکل یک دانه روی بافت است.

در شکل های زیر، دوخت را عملا می بینید. سوزن از زیر وارد نقطه پایین دانه هفتی شکل شده و در امتداد ضلع سمت راست هفتی به سمت ضلع چپ رفته.

سوزن از کنار ضلع سمت چپ خارج شده و از رو دوباره به نقطه اول وارد شده.

در شکل زیر یک دانه دوخته شده را می بینید.

ادامه دوخت طبق نقشه ادامه می یابد که در شکل زیر نشان داده شده است.

در انتهای کار شما شکلی را که در نظر داشته اید روی بافتنی کامل کرده و می بینید.

در زیر شما عزیزان یک بار دیگر مراحل کار را به شکل کاملتر مشاهده می کنید .

۱)  تهیه الگوی شکل مورد نظر روی کاغذ شطرنجی

۲) دوخت دانه ها با توجه به الگو . در شکل زیر می بینید که با توجه به الگو ابتدا دانه های عمودی دوخته شده است.

۳) بهتر است ضخامت نخی که شکل را با آن می دوزید با ضخامت نخی که لباس را بافته اید هماهنگی داشته باشد. نخ های ظریف تر بهترند.

این هم دوخت کامل شده الگوی قلب .

این روش برای نقش های پراکنده مثل شکل زیر بسیار مناسب است.

نقش هایی مثل شکل زیر که برای حاشیه لباس یا کلاه و شال استفاده می شود، به وسیله این روش بسیار راحت تر بوجود می آید.

در شکل زیر بافت یک روباه روی دستکش بچگانه را همراه با الگوی آن می بینید.

امیدوارم عزیزانی که بافت همزمان شکل برایشان مشکل بود به این روش بتوانند کارهای زیبایی تهیه کنند. با کمی تمرین و پشتکار موفق خواهید شد.

شاد باشید 🙂

 

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۶ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام
  پشت کار ب چه نحوی میشه مثلا طرح قلب پشت کار هم ب تمیزی روی کار طرح قلب ایجاد میشه؟ و در اخر چجوری نخ رو گره بزنیم ک دیده نشه و باز هم نشه ممنون

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. بله پشت کار هم تمیزه ولی شاید وضوح طرح در پشت مثل روی کار نباشه. نخ رو در انتها به یه نخ از بافت گره میزنیم.

 2. Avatar

  سلام عزیزم.ممنون از آموزشتون.من خیلی دنبال کلاه با طرح قلبهای پراکنده بودم.فک میکردم توی بافت نقش میندازیم.فقط یه سوال.پشت کار نخ نخ میفته.درسته؟چون نمیشه هی برای هر قلب نخو قط کرد دوباره وصل کرد.جواب بدین ممنون میشم.چون میخوام این مدلو ببافم.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم بله اگر قلبها را داخل بافت ببافید نخها در پشت کشیده می شود واگر بتوانید کلاه را تا آخر ببافید و بعد قلبها را روی آن بدوزید راحت تر است.

   • Avatar

    ممنون عزیزم.فقط خواستم مطمئن بشن.چون هرجور فکر میکردم نخ نخ میشد پشت کار.من احتمال میدادم به یه روشی بافته شده باشه که زیاد پشت کار شلوغ نشه.با دوخت طرح انداختنم جالبه.بازم تشکر

 3. Avatar

  سلام بافت شکل روی کار با بافت قلاب بافی یک میل انجامدمیشه؟ لطفا راهنمایی کنید.ممنون از اموزش های شما.

 4. Avatar

  سلام… آموزش بسیار عالی و جالبی بود… فقط یه سوال دارم… این نخی که باهاش طرح میندازیم رو پشت کار مخفی میکنیم؟ چه جوری؟

 5. Avatar

  سلام ممنون خیلی خوب بود آیا میشه بافت هایی را هم یاد بدید که رنگ ها در خود بافت بافته بشند و از چشت بافت هم نخی اضافه وجود نداشته باشه که با جایی گیر نکنه مثل بافت دو رو

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. در آموزش طریقه بافت تصویر ۱ چنانچه بخواهید نخ ها پشت کار کشیده نشود فقط باید نخ قبلی را حین بافت زیر نخ جدید قرار دهید تا داخل بافت قرار گیرد.

ارسال نظر