توپ چهل تکه برای نوزادان

6

اسباب بازی یکی از لوازم ضروری برای رشد فکری و حرکتی کودک است و در این میان باید به سن کودک توجه کرد. انتخاب اسباب بازی های بی خطر در سنین پایین مثل زمانی که نوزاد، گرفتن اشیا را تازه تجربه می کند و هر چیزی را به دهان می برد، بسیار مهم است. یک توپ نرم در سایز مناسب، می تواند وسیله ای سرگرم کننده برای کودک باشد.

خب من هم که به تازگی عمه شدم 🙂 با اولین سینه خیز برادر زاده ام به این فکر افتادم که یک اسباب بازی که قل بخوره و مجبور بشه دنبالش بره براش درست کنم، نتیجه شد این توپ چهل تکه دوزی زیبا که امروز آموزشش را برایتان آورده ام. اگر شما هم نوزادی در خانه دارید پیشنهاد میکنم یکی از این توپ ها برایش بدوزید چون واقعا از بازی با آن ذوق می کنه.

لوازم مورد نیاز:

 • پارچه نخی، کتان یا نمد در چند رنگ و طرح شاد
 • قیچی و نخ و سوزن
 • الگوی پنج ضلعی
 • سوزن ته گرد
 • پشم شیشه

شروع کار :

۱) ابتدا یک پنج ضلعی بکشید. برای اینکار می توانید از شابلون استفاده کنید.

اگر در کشیدن پنج ضلعی مشکل دارید می توانید از الگوی شکل زیر پرینت گرفته یا از روی مونیتور بکشید.

۲) پس از تهیه الگو آنرا روی پارچه قرار داده و با در نظر گرفتن یک سانت اضافه برای دوخت، دور آن را ببرید. بهتر است ۱۲ الگو تهیه کنید و هر پارچه را با یک الگو بریده و تا آخر دوخت الگو را از روی پارچه برندارید. برای آشنایی بیشتر با روش کار می توانید به دوخت چهل تکه شش ضلعی مراجعه کنید زیرا روش دوخت کاملا مشابه همان چیزی است که در آموزش دوخت شش ضلعی ها با دست گفتیم.

۳) لبه های پارچه را به ترتیب تا کنید و کوک بزنید. مانند شکل زیر

۴) پنج ضلعی های دوخته شده ، آماده برای وصل کردن به هم می باشند.

۵) پنج ضلعی ها را در کنار هم قرار داده و با نخ همرنگ، لبه ها را به هم بدوزید.

۶) می توانید ابتدا ۵ پنج ضلعی را به هم بدوزید و سپس همه آنها را به پنج ضلعی ششم وصل کرده و بدوزید تا نصف توپ شما مثل تصویر زیر آماده شود. باید ۶ پنج ضلعی دیگر را هم به همین شکل آماده کنید.

۷) حالا دو نصفه توپ را که در مرحله قبل آماده کردید را روی هم بگذارید و لبه پنج ضلعی ها را به هم بدوزید تا توپ شما شکل بگیرد. یک لبه را برای پشت و رو کردن و پر کردن توپ باز بگذارید.

۸) زمانی که همه پنج ضلعی ها را به هم دوختید، قبل از پشت و رو کردن باید نخ کوک های مرحله ۳ را بشکافید و الگو ها را از پنج ضلعی ها خارج کنید و سپس توپ را به رو برگردانید.

۹) از محلی که باز است، توپ را با پشم شیشه پر کنید.

۱۰) لبه ای را که باز است با دقت پسدوز کنید.

در این لحظه توپ ما کامل است. خیلی قشنگ شد و هرچه رنگ پارچه ها شادتر باشد برای بچه جذابتر است.

بسیاری از وسایل مورد نیاز کودکان را می توان با هزینه ای کم در منزل تهیه کرد و نیازی نیست که برای یک اسباب بازی ساده مثل توپ یا عروسک هزینه ای گزاف پرداخت کنیم به صرف اینکه آن وسیله خارجی است یا … با کمی حوصله و دقت می توانید کارهای بسیار زیبایی بدوزید که نه تنها با انواع خارجی آن برابری کند بلکه از آنها بهتر هم باشد.

در شکل زیر یک نمونه خیلی خوش رنگ و خوش دوخت از این توپ زیبا را می توانید ببینید.

شاد و موفق باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۶ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام
  خیلی عالی و جذاب بود
  شیوه ی آموزش هم گویا و راحت بود
  من سه تا بچه کوچیک دارم و دنبال یه راهی می گشتم که یه توپ بی صدا و بی خطر براشون تهیه کنم

 2. Avatar

  ممنون دنبال الگوي توپ بودم پسرم توپ اسفنجي اش را گاززده ميخوام يكي بدوزم و توپ را توش بزاره بجاي الياف فقط نمي دونم چه سايز ٥ضلعي بايد ببرم تا به توپ اسفنجي پسرم بخورد بايد فكر كنم تابه نتيجه برسم

 3. Avatar

  دوست عزیزم بی نهایت ازت ممنونم که سخاوتمندانه هنرت رو به ما هم یاد میدی
  من خانه دار هستم و بچه کوچیک دارم و تو این هوای آلوده که نمیشه بیرون رفت ،هنرهای قشنگتون رو میبینم و به زیبایی سرگرم میشم
  قبلا مجله ترمه کارهای هنری یاد میداد که اون هم دیگه چاپ نمیشه
  توو سایتتون میام انگار وارد کلاس و مدرسه هنر میشم
  برات از خداوند دنیا دنیا شادی و سلامتی روزی فراوان خواهانم

ارسال نظر