پتوی نوزاد

6

سلام به مامانای با سلیقه و مامان بزرگایی که بزودی نوه دار می شوند و در فکر یک پتوی قشنگ و نرم و گرم برای نورسیده هستند. حتما لازم نیست که همه وسایل نوزادتان را از بازار و با قیمت های بسیار زیاد خریداری کنید، اگر کمی با خیاطی آشنا باشید می توانید این پتوی زیبا را خودتان بدوزید و در سیسمونی قرار دهید.

 وسایل لازم: 

 • پارچه پشمی ساده
 • پارچه پشمی طرح دار
 • دو عدد دکمه
 • الگو
 • قیچی
 • نخ و سوزن
 • چرخ خیاطی

روش دوخت:

۱) ابتدا با استفاده از شکل زیر، الگو را کشیده و یا پرینت بگیرید. (با کلیک روی الگو می توانید آنرا در اندازه بزرگتر ببینید) . دو قسمت سبز رنگ که جای سر و پاهای نوزاد است را هم باید دوباره از روی الگو کپی کنید.

۲) همه قسمت های الگو را یکبار از پارچه ساده و یکبار از پارچه طرح دار، با در نظر گرفتن یک سانت جای دوخت، ببرید.

چون الگوی پتو بسیار ساده است اگر الگو را از وسط تا کنید به طوری که جای دستها روی هم قرار گیرد می توانید آنرا روی پارچه دولا با خودکار پاک شونده یا گچ خیاطی بکشید.

قسمت پاها و کلاه را که جداگانه دوباره کشیده اید، روی پارچه قرار دهید و برش بزنید. گوشها را هم جداگانه ببرید.

۳) دو تکه گوش را روی هم قرار داده و دور آن را بدوزید، سپس به رو برگردانید و اتو بزنید. قسمت پایین گوش ها باز است.

۴) دو تکه کلاه را روی هم قرار داده و فقط خط پایین آنرا که با رنگ سبز مشخص شده بدوزید و کلاه را پشت و رو کنید و اتو بزنید.

سپس تکه پاها را روی هم قرار داده و قسمت بالا را که با رنگ سبز مشخص شده بدوزید و پشت و رو کرده اتو بزنید.

۵) گوش ها، کلاه و قسمت پاها را بین دو لایه اصلی پتو قرار داده و سوزن بزنید تا جابجا نشود و سپس دور تا دور پتو را بدوزید. یک قسمت کوچک را باز بگذارید تا بتوانید پتو را به رو برگردانید و سپس آن قسمت کوچک را نیز با دقت پس دوزی کنید.

۶) برای زیباتر شدن کار می توانید یک دم کوچک در پشت پتو و یک دکمه مشکی روی کلاه بدوزید. اگر دوست داشتید می توانید دوتا چشم هم روی کلاه پتو بدوزید.

سپس یک دکمه روی جای دست سمت راست بدوزید و در همان نقطه روی جای دست سمت چپ، یک جادکمه بزنید.

توجه: قبل از اینکه دوختها را به رو برگردانید باید قسمتهایی از دوخت که حالت منحنی دارد را چرت بزنید (مانند شکل زیر) تا کیس نیفتد و به راحتی پشت و رو شود.

حالا شما خانم با سلیقه با کمترین هزینه صاحب یک پتوی نوزاد زیبا هستید و می توانید کوچولوی زیبای خود را در آن قرار دهید تا سرما نخورد.

شاد و سربلند باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۶ دیدگاه

  • مدیر سایت

   عزیزم اندازه ها روی تصویر هست. بستگی به عرض پارچتون داره. با پارچه عرض ۹۰ حدود ۱۳۰ پارچه میخواد

ارسال نظر