عروسک جورابی گورخر

7

یکی از ساده ترین روشها برای ساخت عروسک، استفاده از جوراب است. شما با استفاده از یک جفت جوراب می توانید یک عروسک نرم و زیبا بسازید. جورابی که انتخاب می کنید، می تواند ساده یا راه راه باشد. برای ساخت این گورخر بامزه بهتر است از یک جوراب راه راه استفاده کنید.

وسایل و مواد مورد نیاز :

 • یک جفت جوراب
 • پشم شیشه
 • ۵ عدد دکمه در ۳ رنگ
 • قیچی
 • خودکار پاک شونده یا ماژیک
 • نخ و سوزن

روش برش :

۱) در شکل زیر، خط های قرمز نشان دهنده ی برش جورابها است. جوراب ها را به پشت برگردانید و با خودکار پاک شونده یا گچ خیاطی یا … خطوط را با دقت رسم کنید.

۲) خطوط را قیچی کنید. جوراب سمت راست به سه قسمت تقسیم می شود. قسمت بالای جوراب، تا زیر پاشنه یک برش می خورد و بدن عروسک را تشکیل می دهد و قسمت پایین جوراب (پنجه جوراب) نیز از وسط به دو قسمت تقسیم می شود و دستهای عروسک است.

۳) جوراب سمت چپ را از روی خطوط قیچی کنید به طوری که قسمت بالای جوراب که دو تکه می شود، گوش های عروسک است و قسمت پایین که یک تکه است، سر عروسک را می سازد. قسمت پاشنه جوراب دور ریز می شود.

۴) پایین و درز بین دو پا را بدوزید. (جوراب سمت راست) و آنرا با پشم شیشه پر کنید.

۵) از روی لبه سفید ( جایی که به رنگ آبی وصل شده ) دور تا دور جوراب را کوک بزنید و نخ را بکشید تا کاملا جمع شود و گره بزنید. سپس لبه سفید را به داخل بدن بفرستید.

۶) تکه پایین جوراب سمت چپ را با پشم شیشه پر کنید و لبه کار را کوک بزنید و جمع کنید در عین حال باید لبه کار را به داخل داده و دوخت را کامل کنید.

۷) دو تکه دست را بدوزید و با پشم شیشه پر کنید.

۸) دو تکه گوش را بدوزید و لبه سفید کار را تو گذاشته و مانند تصویر زیر روی هم تا کنید و بدوزید.

۹) گوش ها را به سر بدوزید. دستها را به بدن بدوزید و سر را روی بدن قرار داده و کوک بزنید.

۱۰) دو دکمه مشکی را روی یک تکه نمد سفید یا پارچه سفید قرار داده و روی صورت بدوزید. یک دکمه رنگی در جای بینی بدوزید و با نخ مشکی خط بین بینی و دهان و خود دهان را بدوزید.

برای زیبایی بیشتر می توانید دو دکمه رنگی هم جلوی بدن عروسک بدوزید.

عروسک برای بازی کودک دلبند شما آماده است. حتی می توانید با نظارت خودتان، ساخت این عروسک ساده را به فرزندتان بسپارید تا مهارت هایش تقویت شود.

شاد و سربلند باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۷ دیدگاه

 1. Avatar

  با سلام و خدا قوت.واقعا سایت عالی دارین.ممنون از زحماتی که کشیدین.خداوند همیشه یار و یاورتون باشه.

 2. Avatar

  سلام همسرم منو با این سایت اشنا کرد من خیلی از کارای هنری خوشم میاد خیلی خوشحال شدم با شما اشنا شدم کلی ب هدفم نزدیک شدم و چیزایی که دوس داشتم یاد بگیرمو اینجا پیدا کردم خدا ازتون راضی باشه

 3. Avatar

  واقعا از این همه هنر لذت بردم دیشب با این سایت آشنا شدم دلم نمیاد ازش خارج بشم?شما خیلی خوب هستین ممنون از این همه سخاوت❤

ارسال نظر