خروس شکم پر، جای نگهداری پلاستیک های اضافی

2

یکی از مشکلات زندگی در شهرهای بزرگ، استفاده بیش از حد از کیسه های نایلونی است. هر بار که به خرید می روید، با چندین کیسه که حاوی اقلام خریداری شده است به منزل بر می گردید. گاهی می مانیم که با این همه کیسه چه کنیم. برای حفظ محیط زیست بهتر است به جای دور ریختن کیسه ها از آنها به جای کیسه زباله و …. استفاده کنید. خانم های با سلیقه که خانه ای منظم و مرتب دارند همیشه در فکر ایده های نو برای زیباتر کردن منزل هستند. در این میان، آشپزخانه در اولویت است. در اینجا دوخت یک کیسه به شکل خروس برای نگهداری کیسه زباله را آموزش می دهیم. در کنار ما باشید.

لوازم مورد نیاز:

 • پارچه ساده یا با طرح ساده
 • پارچه قرمز
 • الیاف پشم شیشه
 • نخ همرنگ
 • کش
 • چرخ خیاطی
 • قیچی
 • کاغذ الگو

روش دوخت:

۱) ابتدا با استفاده از شکل زیر الگو را تهیه کنید. چون شکل ساده است، الگوی جدا نگذاشته ایم. با کلیک روی عکس می توانید آن را در اندازه بزرگتری ببینید. اگر می خواهید سایز الگو بزرگتر باشد روی عکس زوم کنید و کاغذ پوستی را روی مونیتور قرار داده و با مداد نرم روی آنرا بکشید.

۲) تعداد مورد نیاز از هر الگو روی هر قسمت نوشته شده، البته دقت کنید که پا و بال، هر کدام ۴ بار یا دو بار از پارچه دولا بریده می شود.

۳) پس از برش همه تکه ها، دو قسمتی را که در شکل زیر با نقطه چین قرمز مشخص شده، از روی نقطه چین ها تا کرده و اتو کنید. سپس از روی قسمت تا شده یکبار رودوزی کنید تا تای آن باز نشود.

۴) تکه های پا، تاج، نوک و تکه زیر گلو را دو تا دوتا روی هم قرار داده و دور آنها را بدوزید. سپس آنها را پشت و رو کرده و با پشم شیشه پر کرده و لبه باز را بدوزید.

۵) تاج، نوک و تکه زیر گلو را در روی بدنه اصلی ( بدنه ی کامل ) مانند تصویر زیر در جای خود قرار داده و لبه آنها را به لبه سر بدوزید. (نقطه چین های سفید)

۶) بالها را دوخته و با پشم شیشه پر کنید و روی بدن خروس قرار داده و سوزن بزنید (بال ها را هم باید مانند قطعات مرحله قبل روی لبه بدن قرار دهید). دو تکه بدن را که در مرحله ۳ آماده کردید، روی بدن اصلی قرار دهید به طوری که سمت روی پارچه، داخل قرار گیرد و پشت پارچه به سمت بیرون باشد. دور کار را بدوزید ( به استثنای پایین بدن و دو لبه ای که در مرحله ۳ رودوزی کردید) و سپس به رو برگردانید.

۷) حالا قسمت سر خروس را با پشم شیشه پر کنید و لبه سر را کامل بدوزید که الیاف بیرون نیاید.

۸) پایین بدن را ۲ سانت تو بزنید و لبه تا شده را بدوزید. و سپس کشی را که تهیه کرده اید با استفاده از یک سنجاق قفلی از داخل این لبه دوخته شده عبور داده و بکشید تا جمع شود و سپس کش را گره بزنید یا دو لبه آنرا به هم بدوزید.

۹) دو پایی را که آماده کرده اید به پایین بدن اصلی، یعنی سمتی که بدن یک تکه است بدوزید.

۱۰) الان در بدن خروسی که آماده کرده اید، یک سوراخ بزرگ برای گذاشتن پلاستیک ها داخل شکم خروس است (قسمتی که با کش جمع شده) و یک سوراخ کوچک در پایین گردن خروس قرار دارد که برای بیرون کشیدن پلاستیکها تعبیه شده است.

۱۱) برای آویزان کردن خروس می توانید مثل شکل زیر پاها را با نوار یا روبان به هم ببندید و قسمتی را برای آویزان کردن در نظر بگیرید یا حلقه ای فلزی در پا قرار دهید و آنرا آویزان کنید.

۱۲) به سلیقه خود با دکمه یا مروارید سیاه یا با نخ مشکی گلدوزی برای خروس ،چشم بدوزید .

اینهم دو مدل دیگر برای عزیزان خوش سلیقه

شاد و موفق باشید:)

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام
  ممنون از سایت بسیار زیبا و کاربری تون
  میشه خواهش کنم بجای خروس شکم پر الگوی خرس رو بذارید
  یطوری که کیسه ها از دهش مثلا دربیان
  آخه ما ایرانیا خیلی کیسه داریم
  تشکر

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   خب این خروسی هم که آموزش دادیم دقیقا برای جمع شدن همین کیسه های اضافیست دیگه
   همونطور که توی عکس های اول و آخر آموزش می تونید ببینید، کیسه ها رو از قسمت شکم خروس که با کش جمع کرده بودید داخل خروس قرار میدهید و از قسمت باز کنار گردن خروس می تونید دونه دونه کیسه هارو بیرون بکشید و استفاده کنید.

ارسال نظر